Verschillende Berichten. VerKoopingen enz. vragen rijkssubsidie verleend wordt, de tot standkoming van den cursus verzekerd is. Ouder gewoonte wordt de kermis te Terneuzen weer bezocht door verschil lende luidjes, die eenige galanterien enz. op kisten of tafeltjes uitstallen en loterjjen organiseeren, welke voornameljjk aantrekkings kracht op de jeugd uitoefenen en zóo zjjn ingericht dat het verlies in de meeste ge vallen niet aan de zjjde der loterjjhouders is. Door de marechaussée zyn Woensdag van zulk een persoon de dobbelsteenen enz. in beslag genomen, terwyl Donderdag door de gemeente-politie aan enkelen hunner de voort zetting van het bedrjjf is verboden. Op den weg van Zaamslag naar Axel vond dezer dagen een vrouwtje een portefeuille, die zjj in haar zak stak, zonder den inhoud na te kjjken. Spoedig kwam haar een heer te gemoet, die angstig en gejaagd haar vroeg, of zy niets gevonden had. Zy overhandigde den heer het gevondene, toen deze verzekerde, dat het zyn eigendom was. Verheugd opende deze de portefeuille en con stateerde, dat een bedrag van ongeveer 2000 in bankpapier nog ongeschonden aan wezig was. Voor hare eerlykheid werd het vrouwtje met een: «dank jewel, moedertje!" afgescheept. FLOKALIA. De groote Schuttershoftuin was Donderdag avond, - ter gelegenheid van het «Bloemetjes- concert", lang niet zoo dicht bezet als we dit wel in andere jaren gezien hebben. Maar toch zat de ware stemming er uitstekend in ieder een vermaakte zich. Het muziekkorps onzer d.d. schutterij kweet zich wederom wakker van zyn taak en voerde met aplomb en vaardigheid de verschillende, alle bekende, nommers uit. Het is onnoodig te zeggen, dat lm Automaten-salon, Nid d'oiseaux en de Cadettenschool wederom groot succes hadden. Een aardige attentie was het van den heer Morks om nadat ons bulletin omtrent de overwinning der Boeren bekend was het Transvaalsche volkslied uit te voeren, waarop natuurlijk luide en welgemeende toejuichingen volgden. Het vuurwerk, uit de fabriek der heeren Eug. Hendrickx en Cie. te Antwerpen, slaagde over het algemeen uitstekend en had het suc ces, dat altjjd aan dit steeds populaire nom- mer van Floralta's feest ten deel valt. De draaiende zon, bloemtuil, cascade, de stilstaande mozaïek en waterval, en vooral de bouquet, het in wit diamantvuur geschreven Floralia en de kleurenvurige Jongleur, maak ten het gewenschte effect. Onder de vroolyke tonen van een opge- wekten marsch werd de tuin in de beste stemming verlaten. Stukken rooi den Gemeenteraad van Middel borg. De oommissie van fabricage zegt in haar advies aangaande het voorstel van burg. en weth. tot voortzetting van vernieuwing van kaaibeschoeiingen, dat het voorstel zooals het daar ligt onaannemelijk is. Eene duidelijke omschry ving van het nieuwe werk met raming van kosten is in de eerste plaats vereischte teneinde de zaak juist te kunnen beoordeelen. Intusschen durft de commissie betwyfelen of eene uitvoering van het nieuw voorge stelde werk, op staten van meerder werk, het oude werk rakende, niet wat al te kras is. Bovendien moet zy als hare meening uit spreken dat het geraamde overschot ad 8500 niet alléén het gevolg kan zyn van de dalende prjjzen der diverse materialen. In den boezem der commissie is vroeger reeds de opmerking gemaakt dat de oorspronkelijke begrooting ad 28.500 opgedreven scheen dewyl de eenheidsprijzen van een en ander hoog be rekend waren. Dewyl echter het werk publiek zoude worden aanbesteed is destijds daarin berust. Naar aanleiding van dit advies doen burg. en weth, een nader voorstel. Onder overlegging van de door de commis sie noodig geachte omschrijving en raming van kosten stellen burg. en weth. voor van f 8500, welke zullen overschieten, te ma ken in de eerste plaats eene nieuwe beschoei ing aan den Kousteenschen dyk, geraamd op f 6550, en van hetgeen dan nog mocht over blijven zooveel meters beschoeiing (geraamd op 114,80 per Meter) van de paardentrap tot het Sas te vernieuwen als mogelyk is. Wat aangaat de opmerking van de Com missie dat zy het durft betwyfelen of eene uitvoering van die werken op staten van meerder werk, het oude rakende, niet wat al te kras is, kunnen burg. en weth. zich het opkomen van dien twjjfel wel voorstellen, doch niettemin zou het hun in het geldelijk belang der gemeente wenschelyk zyn voorgekomen dat de werken aldus konden zyn uitgevoerd. Nu het nemen van een besluit eenigszins is vertraagd, is het echter de vraag of de aan nemer daarin wel voordeel ziet. Overigens bestaat by burg. en weth. geen bepaald overwegend bezwaar dat eene nieuwe openbare inschrijving wordt geopend, en mocht de Com missie den raad adviseeren dien weg te volgen, dan zullen burg. en weth. daarin berusten en daartegen geene bedenking maken. RECHTSZAKEN. Arrondissemenls-Rechtbank te Middelburg Heden, Vrijdag, zyn veroordeeld wegens diefstalC. P. B., 14 j., zonder beroep, Zoutelande, tot 1 m., en D. S., 24 j., timmer man, Vlissingen, tot 14 d. gev.straf; helingJ, S., 50 j., timmerman, Vlissingen, tot d, gev.straf; verduisteringA. J. v. A., 86 j., hvr. van G. J. W., Koudekerke, tot 8 m. gev.straf; valschheid in geschrifte en het opzettelijk ge bruik maken daarvan: F. B., 24 j., klompen makersknecht, HoedekenBkerke, tot 2 m. gev.straf mishandeling: M. H., 23 j., arbeider Westka- pelle, tot 4 m., J. D., 18j., veldarbeider, Axel., tot 1 m. en H. W., 17 j., dyk werker, Westka- pelle, tot 14 d. gev.straf, en huisvredebreuk en eenvoudige beleediging: J. A. d. K., 30 j., hvr. van L. d. P., arbeidster, Axel tot f 3 b. s. 3 d. h. Inzake A. T., 28 j., arbeider te Hoinkena- zand, appellant van een vonnis van het kan tongerecht te Goes, waarbij hy ter zake van overtreding der jachtwet is veroordeeld tot 2 X f 20 b. b. 2 X 4 d. h., is het vonnis van den eersten rechter vernie tigd, en, opnieuw rechtdoende, appellant ver oordeeld tot dezelfde straf. Omtrent den, op 50-jarigen leeftyd, te Amsterdam overleden heer W. Dull zegt het N. v. d. D.hy was een zeer geacht koopman, vertegenwoordiger van een handelshuis, dat onder de eerste behoorde, die uitgebreide han- delsrelatiën met Zuid-Afrika aanknoopten, een man tevens, die ook om zyn algemeene han delskennis de aandacht trok. Daarvan getuigt zyne benoeming tot lid der Kamer van Koop handel, eene betrekking, welke hy sedert 1 Januari 1889 met yver en toewyding vervuld heeft. Als vasten maatregel is thans aan den ingang van het Koninklyk Paleis in het Noord einde te 's-Gravenhage, ter weerszyden van de trappen, een hoofdagent (brigadier le klasse) van politie geposteerd. Te Rotterdam verloor een vrouw, die een spionnetje aan de buitenzyde van het raam wilde bevestigen, het evenwicht. Zy viel uit de eerBte verdieping op straat en werd met een ernstige hoofdwonde en bovendien zwaar inwonding gekneusd opge nomen. Te Barendrecht is een drie jarig knaapje te water geraakt en verdronken. Het negen-jarig zoontje van een molenaar te Nieuw-Lekkerland werd door een wiek van den molen zoodanig getroffen, dat het kind eene gapende wond aan het hoofd bekwam. Twee geneeskundigen verleenden de eerste hulp. Den anderen morgen is het knaapje vervoerd naar het gasthuis te Rotterdam. De toestand van het kind is zorgelyk. Te Oudshoorn zyn twee hooibergen ge heel afgebrandmen vermoedt dat de brand door een landlooper is gesticht. Naby Alkmaar is uit een sloot het lyk eener dame opgehaald. Nadat het naar het gemeente-gasthuis was overgebracht, bleek het te zyn dat van een ongehuwde dame aldaar. In een fabriek van machinale houtbe werking te Almeloo is in den nacht van Woensdag op Donderdag brand ontstaan. Het gebouw, machines en houtvoorraad werden een prooi der vlammen. Alles was echter ver zekerd. Een groot aantal arbeiders komt door deze ramp buiten werk. In een gezin te Harlingen deden zich, na het eten van soep, verschijnselen van ver giftiging voor by allen, die mee gegeten had den. De oorzaak heeft men nog niet ontdekt- Te Groningen geraakte Woensdagavond een man onder een vrachtwagen, waardoor een paar ribben braken en zware inwendige kneu zingen ontstonden. De toestand van den overredene, die naar het Academisch zieken huis gebracht werd, is levensgevaarlijk. Te Sneek werd Woensdag door de politie gearresteerd een jongmensch uit Leiden, ge wezen opzichter in een zeepfabriek aldaar. Op zyn vlucht had hy een sommetje van ƒ50 uit de kas van zyn patroon meegenomen, die echter spoedig verteerd waren, zoodat hy zich aan het politiebureau aanmeldde. Aldaar werd voor zyn opzending naar Leiden gezorgd. De 92jarige Glas heeft van de firma Krjjns te Joure thans bericht ontvangen dat zy voortaan in zyn onderhoud zal voorzien. Zy wenschte niet, dat by bedeeling genoot van de diaconie der Hervormde gemeente. Ook wordt gemeld dat by den burgemeester aldaar een aanbieding van een verzekerings maatschappij was ingekomen om voor het levensonderhoud van den grysaard te zorgen. Een te Sittard ingekwartierd militair gaf by een winkelier aldaar een brieve, waarop stond »goed voor 60 sigaren", in betaling. De winkelier zag het voor een bankbiljet aan en gaf in dien waan ruim 59 terug. Later bleek den man, dat hy opgelicht was, doch de sol daat was niet meer te vinden. Aan het station Meerssen is Donderdag morgen een wisselwachter aangereden en ge dood. Te Ottersum, in Limburg, is Maandag avond in de nabijheid van een bosch ver moord gevonden een man, parapluie-verkooper van beroep. Twee kennissen van den ver moorde, een gebrekkige, op krukken gaande man en een vrouw, schynen de misdaad, na een twist, gepleegd te hebben. Te Schyndel maakten eenige beschonken personen in de van Den Bosch komende tram te veel drukte, waarop de conducteur hen tot Kalmte aanmaande. Toen hieraan geen ge volg werd gegeven, deed de conducteur de tram stoppendoch nu viel een der beschon- kenen den man aan en bracht hem een doode- lyken steek in den onderbuik toe. Men vreest voor 's mans leven. De dader en zyn makkers zyn gearresteerd. Te Roosendaal is Woensdagavond door onbekende oorzaak een hoeve met schuur en stallen tot den grond afgebrandeen paard en vier koeien kwamen in de vlammen om. Alles was verzekerd. MAATSCHAPPIJ VAN WEL DADIGHEID. Blykens het jaarverslag over 1901 van deze maatschappij, waarvan H. M. de Koningin- Moeder beschermvrouw is, waren de financieele resultaten der boerderijen zeer gunstig. De waarde van den veestapel was op 31 Dec. 1900 43.306. De houtteelt gaf reden tot tevredenheid. De stoomzuivelfabriek Deli werkte gunstig. Zy maakte een winst van 1591.83'. Ook de mandenmakkery gaf een voordeelig eindcyfer. In de bevolking kwam weinig verandering, Vyf gezinnen vertrokken, oui elders hun brood te verdienen bovendien verlieten 47 personen de maatschappy. De beide cursussen in rechtlijnig en bouw kundig teekenen werden door 25 leerlingen gevolgd6 uur per week werd daarin les ge geven. De beide cursussen in handteekenen, gedu rende 2 uren per week, worden door 40 leer lingen bygewoond. Twee cursussen in voortgezet onderwas, voor hen die later opgeleid zullen worden tot een of ander vak, of die later de Van Swie- tenscholen denken te bezoeken, werden door 38 leerlingen gedurende 2 uren per week ge volgd. In de vier scholen voor handwerks- onderwys ontvangen 43 meisjes 8 uren per week les in naaien, verstellen, stoppen, ma zen, enz. Geplaatst werden 10 personen als melk knecht, 6 als dienstbode, 4 als oppasser (huisknecht), 1 als kleermaker, 3 als militair, 4 als timmerman, 1 als boekhouder, 1 als onderwijzer en 4 als mandenmaker, 2 gingen naar New-Mexico. Op 1 Januari bedroeg het aantal bestede lingen 197, tegenover 167 op 1 Januari 1900; er zyn er alzoo 30 bygekomen. In Zeeland zyn afdeelingen gevestigd, met het by elk harer genoemd aantal leden, te Goes 24, Middelburg 86, T e r n.e u- zen 6, Vlissingen 27en Zierikzee 80. Een correspondentschap met 6 leden is ge vestigd te Hontenisse c. a. In het geheel telden de 80 afdeelingen 8025 leden en de 64 correspondentschappen 480. Verder waren er 20 militaire leden, terwyl in Indië het aantal 216 bedroeg. Een prijs voor deugd. In de Belgische Moniteur is by koninklyk besluit de gemeen teraad van Brussel gemachtigd de gift te aanvaarden (aan de hoofdstad gedaan door M. A. Bastin, nijverheids-scheikundige aldaar) van 17 Belgische obligatiën, aan drie ten hon derd, van 1000 fr. ieder, onder de volgende voorwaarde »Elk jaar, en voor de eerste maal in Juli 1902, zal het bedrag der jaarljjksche intres ten door het college van burgemeester en schepenen als prys geschonken worden aan den handwerker of de handwerkster, van ten hoogste 25 jaar, die, voor goed gedrag en toewyding aan de familie, deze belooning het waardigste wordt geacht; in 1902 zal de prjja aan een jong meisje toegekend worden; in 1903 aan eenen jongeling, en altjjd zoo voorts beurtelings aan een jong meisje en aan eenen jongeling." De koningin-weduwe van Italië vertoeft thans incognito in België. Zy reist onder den naam van gravin Stapinigi. Donderdag is zy te Antwerpen aangekomen, waar ze haar intrek heeft genomen in het Grand Hotel. Zooals gemeld, wordt zy dezer dagen in Amsterdam verwacht. Een advokaat te Gent, den heer Tuy- pens, heeft bjj het parket eene klacht inge diend tegen twee personen die hem, onder doodsbedreiging, eene verklaring zouden heb ben, doen teekenen in het voordeel van een derden persoon. De eerst geschreven verkla ring moet door de personen onvoldoende be vonden en verscheurd zyn, waarop de heer Tuypens eene tweede verklaring zon hebben moeten teekenen. Hy is erin gelukt, destuk ken der eerste verklaring op te rapen en deze berusten thans op het parket. Het Handelsblad van Antwerpen vertelt, dat een tweetal heeren, Yan der Plas en Van der Vliet, tydens hun verblyf in Parys by een deftige familie een bezoek brachten, en toen door den bediende werden aangekondigd als Monsieur Ventre Plat et Monsieur Ventre Vide, Men schynt het in Oost-Duitschland met do manoeuvres al even slecht te treffen als in Oostenryk, waar het weer zóo ellendig was, dat keizer Frans Jozef bevel gaf de manoeu vres te staken. Keizer Wilhelm heeft de Duitsche manoeuvres wel niet doen staken, maar heeft Dinsdag aan de leiders een tele gram gezonden ongeveer van den volgenden inhoud Bivakplaatsen lyken moerassen, die door beeken gevoed worden. Vuur aanmaken is onmogelijk; de mannen zyn geheel nat. Buiten de straatwegen is niet te loopen, by- gevolg morgen rustdag. Bjj een opvoering te Stuttgart van La boremus van Björnson, riep een der toeschou wers, toen <ür Kami aan Langfred Borgnfs oordeel over zyn Undine meedeelde met de woorden»My lykt dat zeer eentonig"«My ook." Daarop groote hilariteit, zelfs op het tooneel. Volgens de Vélo zou 11 September in de nabyheid van het paleis Fredensborg in Denemarken een interessante strjjd tusschen den koning"van Engeland en den czaar aller Russen plaats hebben gehad. Jhefirst gentleman of ihe world bestuurde zyn automobiel, waarin de koning van Griekenland en de kroonprins van Denemarken plaats genomen hadden, ter wyl de keizer van Rusland in gezelschap van de prinsessen Victoria en Maud van Engeland fietsreden. De czaar hield de automobiel vol gens de Vélo geruimen tyd by, doch moest het ten slotte opgeven, terwyl de prinsessen den strjjd al dadelyk opgaven. De Amerikaansche tababtrust, die in de en sigarenbandel beheerscht, en die dit voor jaar door de aanwezigheid van een paar ver tegenwoordigers op de tababsmarkt te Amster dam nog al ongerustheid veroorzaakte, heeft opnieuw bljjk gegevén dat 't haar voornemen is, ook Europa tot veld van operatie te maken. In Engeland heeft ze een der grootste sigaren fabrieken opgekocht, en de directeur verzekerde dat dit een eerste stap was om de Engelsche markt onder controle te krygen. Te Hartford City, in Indiana, heeft een sterke troep Italiaansche werklieden een vreugdebetooging gehouden wegens den moord op Mc Kinley. Toen zy ook het leven van de burgerjj bedreigden, dreef de sheriff hen met gewapende manschappen de stad uit. Op aller lei plaatsen in de Vereenigde Staten zyn menschen, die hun voldoening hadden uitge sproken over den aanslag, of bljjk gaven van anarchistische gezindheid, door de burgery afgerost of gevangen gezet. HET VERGAAN VAN DE COBRA. De torpedo-jager Cobra, waarvan het treurig lot reeds gemeld werd, is een van de nieuwste booten der Engelsche marine, en was bestemd als opvolger van de Viper, die bjj de zee manoeuvres van de vorige maand verongelukte. De Cobra was op weg van de Tynenaar Porth- mouth waar zy door de aannemers aan de admiraliteit zou worden overgedragenen behalve de bemanning waren er aan boord verscheidene beambten en werklieden van de aannemers, Armstrongs en Parsons, de bekende scheepsbouwers aan de Tyne, totaal ongeveer 80 man. Het eerste bericht was dat de ketels waren gesprongen, maar het ofiicieele telegram, door den geredden hoofdmachinist aan de admira liteit gezonden, zegt dat het vaartuig op de rotsen is geloopen en in tweeën brak, zoodat het een totaal wrak werd. De hoofdmachinist met elf man werden in een sloep opgenomen door het atoomschip Harlington, maar men vreest dat zy de eenige overlevenden zjjn. Toen zy door de Harlington werden opgenomen waren zy geheel uitgeput, door den langen strjjd tegen de hooge zeeën, terwyl Bommigen, o. a. de hooidmachinist, bjjna geheel onge kleed was. Voedsel en water hadden zy niet kunnen meenemen. Volgens de verhalen van de geredden is de Cobra gedurende zwaar weer Woensdag morgen te half zeven op de Gudgeon rotsen geloopen. Het was duideljjk dat de eenige redding in de booten lag, en er werd dadelyk bevel gegeven ze uit te zetten, hoewel de golven wild om het schip sloegen. De eerBte boot sloeg dadelyk om en de mannen ver dronken voor de oogen der anderen. Vyf booten werden uitgezet, maar men vreest dat er slechts éen goed afkwam. Een groot deel der opvarenden sprong bovendien van het schip in zee, uit vrees met de zuiging van het schip omlaag getrok ken te worden, en ook uit vrees voor het springen der ketels. Door de booten werden sommigen opgenomen maar zy waren spoedig vol. Een heldhaftige matroos, die zich eerst aan een volgeladen boot had vast gegrepen, liet zich weer los met de woorden«Stoor je er niet aan maats, er is geen plaats voor me." Op de bovenzaal der sociëteit De Verge noeging alhier zyn Donderdagavond, ten overstaan van notaris J. W. Verhulst, ver kocht de volgende panden en erven, staande en gelegen te Middelburg het huis en erf, op de Groote Markt K no 8, voor 5400 het huis en erf met tuin, in de Bogardstraat D no 33, voor 3466 het huis en erf, in de Heeronstraat H no 130, voor 1725 het winkelhuis en erf, in de Lange Gist- straat F no 188, voor 1591 het huis en erf, in de Nieuwe Oostersche staat N nos 107 en 108, voor 2100en het huis en erf, in de Winterstraat Q no 101a, voor 840. Het winkelhuis en erf, op de Varken smarkt wyk I no 181, werd opgehouden. Heden is teGapinge door notaris Huvers te koop aangebodeneen hofsteedje met daarbjj behoorende gebouwen, hoveniering, boomgaard en bouwland,liggende naby het dorp Gapinge, samen groot 2.3480 hectarenbe woond geweest door wylen Pieter Verslujjs, Koopers werden van het hofsteedje met huis, schuur, erf en bouw land, groot 66 a. 10c. a., A. Vob, voor 2976; 26 a. 10 c. a. bouwland, K. den Hollander, Koudekerke, voor 384 28 a. bouwland, I. J. Maas, voor 394 34 a. bouwland, dezelfde, voor 471 41 a. 60 c. a. bouwland, F. Dekker, voor 580en 39 a. bouwland, A. Botting, Middelburg, voor 581. De koopers, bjj wier naam geen woon plaats is vermeld, wonen te Gapinge. Vergaderingen, Concerten enz. Middelburg. Zondag 22 Sept. Meeting voor Vakorga nisatie. Schuttershof 27a u. Maandag 23 Sept. Bjjeenk. leden Zangv. Jot Oef. en Uitsp. Concert en gehoorzaal 77a Vr jj dag 27 Sept. Verg. Nijverheidsvereeni- ging. Soc. Vergenoeging 8 u. Zat er d. 28 Sept. Alg. Verg. Polder Wal cheren. Lokaal Abdjj 10 u.. V r ii d a a 22 Nov. Concert Pablo de Sarasate B. M. Goldschmidt. Concert- en Gehoorzaal 8 u. BOND VAN WATERBOUWKUNDIGE AMBTENAREN IN ZEELAND. Bovengenoemde bond hield heden in De Prins van Oranje te Goes, onder voorzitter schap van den heer H. Koole te Ellewoutsdjjk, eene algemeene vergadering. De opkomst was niet bjjzonder druk; van de 45 leden, die de Bond telt, waren er bjj het openen der vergadering slechts 15 tegen woordig. De voorzitter heette de aanwezigen harte- ljjk welkom en stelde in bet licht dat onder de^te behandelen onderwerpen er vooral een de bespreking van het examen van djjkop- zichter, zeer belangrjjk is. Hy wekte verder de leden op, meer dan tot dusver het geval is, zich te wyden aan het oplossen van technische vraagstukken, zoo in het belang van den oplosser zelf als van zyne vakgenooten. Het aantal begunstigers is belaasnog ge ring daarom sprak de voorzitter de hoop uit dat dit zal toenemen. Daarna deelde de voorzitter mede dat de financieele toestand van den Bond gunstig is. De ontvangsten bedroegen tot 19 Sept. 182.50, de uitgaven 79.85, zoodat het saldo in kas 102.65 beloopt. Het aantal begunstigers is met 5 vermeer derd en bedraagt thans 33. Zuid-Beveland is verdeeld in twee corres pondentschappen, evenzoo Zeeuwsch-Vlaan- deren. Hierna werden de notulen van het verhan delde in de vorige algemeene vergadering ge lezen en goedgekeurd. Wjjl het volgens de statuten noodige aan tal leden om besluiten te nemen de helft plus een niet aanwezig was, werd de vraag geopperd of het niet wenschelyk wub voorloo- pig te beslissen en later het gevoelen der afwezige leden in te winnen. Die vraag werd niet beantwoord. De commissie voor technisch onderwijs deed daarna eenige mededeelingen. Hieruit bleek dat het technisch onderwys voor opzichters dringend noodig werd geacht, terwjjl in Nederland daarvoor slechts weinig gelegenheid is, zoodat daartoe veelal van in richtingen in Duitschland gebruik moet wor den gemaakt. De zaak is dan ook aanhangig gemaakt bjj bet Koninklyk instituut van ingenieurs, die verbetering van het technisch middelbaar onderwys heeft ter hand genomen. De commissie meent dat het nu gewenscht te achten is, waar de machtigste vereeniging van ons land zich voor deze zaak interesseert, dezerzydB een afwachtende houding aan te nemen. De vergadering vereenigde zich unaniem met deze meening. Thans kwam in bespreking het programma voor het EXAMEN VOOR D1JKOPZICHTER. Het bestuur stelde voor, in plaats van djjk- opzichter, te lezen «polderopzichter." Dit werd goedgevonden. Achtereenvolgens werden nu de examen- eischen besproken. Om tot het examen te worden toegelaten is een leeftyd van 20 jaar noodig. Verdere eischen zullen zynvoldoende kennis der Nederlandsche taal, bekendheid met de aardrijkskunde van Nederland, meer in het bjjzonder met betrekking tot den wa terstaatkundigen toestand, rekenkunde tot en met de logarithmen, algebra tot en met de vierkants vergelijking, meetkunde tot de in houden van vlakke figuren en eenvoudige lichamen, bekendheid met de afleiding en het gebruik der voornaamste goniometrische for mules en met rechtljjnige trigonometrie voor zoover betreft het berekenen van rpcht- en scheefhoekige driehoeken. Verder omvat het programma werktuig kunde, landmeten en watterpassen,- bekend heid met bouwkunde en, bouwstoffen, weg en waterbouwkunde en meting van steensche pen. Eindelyk wordt vereischt bekendheid met den zakelyken inhoud der algemeene voor schriften van den rijkswaterstaat en- der alge meene bepalingen voor de calami teuze pol ders in Zeeland. Verschillende onderdeelen van het program zoo wat betreft werktuigkunde, bouwkunde, weg- en waterbouwkunde, worden in bet programma in den breede omschreven, te breedvoerig om daarvan hier in extenso mede- deeling te doen. Ook werd bepaald dat praktische bedreven heid bjj het examen tot aanbeveling strek ken zal. Met dit programma vereenigde de vergade ring zich. Het beatuur stelde nu voor, het eerste ex amen af te nemen in de tweede helft van April 1902 en dat te laten doen door het bestuur van den Bond, by gestaan door vier leden van den Bond, door het bestuur aan te wyzen. Het examen zal zyn een halven dag schrif telijk en een halven dag mondeling. De gediplomeerden betalen 10 als ver goeding voor de kosten, aan het examen ver bonden. De wensch werd uitgesproken die bjjdrage niet alleen te vragen van de gediplomeerden, maar van alle candidaten. Een der leden stelde voor de candidaten 5 te laten betalen, onverschillig ol zy al dan niet slagen. Een ander lid wilde de candidaten 5 laten betalen en zy die het diploma ontvangen bovendien nog 10. Dit laatste voorstel werd in stemming ge-

Middelburgsche Courant | 1901 | | pagina 2