Verschillende Berichten. Verkoopingen enz. te Amsterdam, jhr B. W. F. van Riemsdjjk, tot dusverre belast met de waarneming van het beheer van 's Rjjka museum van schilde rijen aldaar, tevens benoemd tot directeur van laatstgemeld museum; zijn benoemd tot ontvanger der dir. bel. enz. te Breda, H. J. van Mierop, thans te Assen e. a.te Edam c. a. S. Schimmelpenning, thans te Oussen c. a.te Amsterdam, 7e kantoor, E. W. van Sandick, thans te Dordrecht c. a. te Spanbroek c. a. D. Steenhuizen, thans te Buitenpost c. a. is de kol. J. J. 0. Hinlopeu, comm. van het 4e reg. vest.-art., op zjjne aanvrage, op non activiteit gesteld, zonder bezwaar der schat kist en in afwachting van nadere beschikking; en is aan den bediende bjj het jjkwezen P. Walson, wegens lichaamsgebreken, eervol ont slag verleend uit 's rjjks dienst. Vrijdag verleent de minister van marine geen audiëntie. Bjj kon. besluit zjjn benoemd tot adel borst le klasse bjj de zeemaeht, o. a. de adel borsten 2de kl., leafd. by het kon. instituut voor de marine te Willemsoord, J. P. Remjjnse en A. 0. van der Dussen. UIT STAD EN PKOVINCIE. »In costuum" betitelt de Middelh. Ct. een met talent geschreven artikeltje over het eerste optreden van dr. Kuyper als eersten minister. Wjj laten het hier volgen, aange trokken als wjj ons gevoelen door den grooten ernst welke er in doorstraalt." Aldus de Delftsche Courant in haar jongste nommer. Hoe afkeerig wy ook zjjn van aanhalingen, waaruit loftuitingen aan ons adres voorkomen, meenden wy het bovenstaande toch te mogen brengen onder de oogen onzer lezers, vooral van hen die het meer met dr Kuyper dan met ons eens zjjn. Een kinderachtige uitval aan ons adres in het zeer partjjdig antirevolutionnair orgaan, te Goes verschynend, dringt ons daartoe/ Vooral de erkentenis van het Delftsche blad dat uit ons stukje >groote ernst doorstraalt," lazen wy met genoegen. Zy getuigt van juist begrip van hetgeen wy schreven en van onze goede bedoeling. Zooals reeds in een groot deel der oplaag van ons vorig nommer werd gemeld, is by kon. besluit benoemd tot kantonrechter te Terneuzen mr J. F. C. Meyer, thans griffier bjj het kantongerecht te Eindhoven. Bjj eenzelfde besluit zjjn benoemd tot ont vanger der dir. bel. enz. te IJsselstein c. a., B. H. P. Janssen, thans te Heinkenszand, en te Meppol, buitengemeenten, jhr O. P. L. van Kinschot, thans te Dombarg c. a. In den aanstaanden wmterdienst der spoorwegen, 1 Oct. a. in werking tredend, is, wat de Zeeuwsche lyn betreft, slechts een geringe verandering in éen trein. De trein, die te 1.7 nm. uit Vlissingen vertrekt, wordt te beginnen met Bergen op Zoom, 3 minuten vervroegd. Hy komt dus te 3.7 in Roosen daal, (thans te 3.10.) Naar men ons verzoekt te melden, zal de a. s. Zondag alhier te houden meeting voor vakorganisatie niet, zooals eerst het plan was, te 4J uur een aanvang nemen, maar te half drie uur, en zullen^de meetinggan- gers, na afloop, in optocht van het Schutters hof naar het station trekken om den van Charlois, Dordrecht, Rotterdam en Den Haag gekomen kameraden uitgeleide te doen. Behalve Spiekman, lid van den Rotterdam- sohen gemeenteraad, en Wollring, van Am sterdam, zal ook nog op die vergadering worden gesproken door de vertegenwoordigers der socialistische werkliedenparty te Gent, nl. E. Anseele, afgevaardigde in de volksver tegenwoordiging en lid van den Gentschen gemeenteraad, en Aimé Bogaerts, hoofdredac teur van het socialistisch blad Vooruit. S., wiens vrouw Woensdagmorgen dood m hare woning in de Koestraat alhier werd gevonden, is des namiddags van dien dag in Vlissingen aangehouden en naar Mid delburg overgebracht. Na de sectie op het lyk der vrouw, is de man ter beschikking gesteld van de justitie en naar het huis van bewaring alhier over gebracht. Nader is gebleken, dat sommige huurlieden wel des nachts rumoer van een twist in de woning meenen gehoord te hebben. Heden middag zjjn door het polderbestuur van Walcheren aan het polderhuis in de Abdjj alhier in het openbaar uitgeloot de vol gende obligatiën, elk van 1000, volgens art. 7 van het conversieplan van 3 Maart 1856, die na 1 Januari 1902 zullen worden afgelost nos. 34, 622 A en B, 704, 265 A en B, 151, 740, 496, 213 A en B. Van de leening 1900 werden uitgeloot de nos. 72 en 71. —Woensdagnamiddag hield een gedeelte van het corps Rjjksveldwacht in Zeeland op het schietterrem onder Middelburg de laat ste oefening in dit seizoen. By deze gelegenheid werd prjjs geschoten, terwyl de pry zen na afloop door den heer K. J. W. van Geuns, districts-commandant, werden uitgereikt. Hy wees er daarbjj op dat over het algemeen heel weinig belangstelling bjj het publiek bestaat voor den politieman en vond het daarom aangenaam thans eenige belangstellenden tegenwoordig te zien. Hy dankte hen en de milde gevers voor de door dezen beschikbaar gestelde prjjzenhy bracht verder dank aan zyn corps voor den ijver, dien het steeds aan den dag legt, en ten slotte ook den lsten luitenant der grenadiers, Bakker, niet alleen voor diens tegenwoordigheid, maar ook voor de uitstekende wyze waarop hy de oefening had geleid, Pe prjjzen werden behaald als volgtde le* een inktstel met zilver gemonteerd, door den rijksveldwachter jachtopziener J. B. de Wis- pelaere te Heinkenszandj de 2e, een bruin lederen zakportefeuille, door den brigadier- titulair C. Malepaard te Ieraeke; de 3e, een bruin lederen portemonnaie, door den briga dier-titulair M. J. Lievense te Domburg; de 4e, een bruin lederen sigarenkoker, door den rijksveldwachter jachtopziener J. A. Duininck te Aardenburg de 5e, een meerschuimen siga- renpjjp, door den brigadier A. H. de Smidt te Vlissingende 6e, een kist met sigaren, door den brigadier-majoor Verhoek te Goes; de 7e, twee presenteertrommeltjes, door den rijks veldwachter A. Vermast telerseke; de 8e, een tabakspot, door den rijksveldwachter F. Bardok te Goes; de 9e, een tabaksdoos, door den brigadier-titulair I. J. Drever te 's Heer Arends- kerke; de 10e, een horlogestandaard, door den brigadier-titulair J. Sturm te Veere; de 11e, een tabakspyp, door den brigadier-titulair C. v. d. Maas te Ellewoutsdjjkde 12e, een presse- papier, door den brigadier M. J. Straub te Groedeen de 13e, een aschbakje, door den rijksveldwachter A. Smallegange te Vlissingen. Ook werd nog een poedelprys aan den schutter, die de minste punten behaalde, uit gereikt. Nader meldt men ons dat Dinsdagmorgen de boerenzoon van Marieterke, van wiens ongeval wjj in het vorig nommer melding maakten, zyn been op twee plaatsen brak, by de enkel en hoogerop het kuitbeen. Een ongeluk komt nooit alleen, zegt men wel; en zoo ook hier. Later op denzelfden dag, omstreeks 6 uren, werd de 16-jarige dochter van denzelfden landbouwer door de dorschmachine gegrepen, waarby haar de arm ter hoogte van den sohouder uit het lid werd getrokken. Wel een ongeluksdag Volgaas de Gemeentestem van 14 dezer heeft de kantonrechter te Goes in eene straf vervolging wegens overtreding van de leer plichtwet beslist, dat armoede is te beschouwen als een der »ernstige omstandigheden", die als geldige redenen voor schoolverzuim kun nen beschouwd worden, en dat een vader zich op armoede kan beroepen indien den rechter voldoende blykt, dat hy de hulp of verdiensten van zyn leerplichtig kind niet kan missen. Die omstandigheid moet echter volgens den kantonrechter voor den rechter aan nemelijk" worden gemaakt, d. w. z. de be klaagde moet dit ter terechtzitting als verde diging aanvoeren. De werkmanskiesvereeniging te K r u i- n i n g e n zond aan de Koningin een adres van adhaesie met dat van het Algemeen Neder landsch Werkliedenverbond ter verkryging van een spoedige invoering der ongevallenwet. Tot lid van den gemeenteraad van Cortgene is, met 54 van de 82 uitgebrachte stemmen, gekozen de heer J. van Maldegem. De heer L. J. Dorst verkreeg 28 stemmen. Blykens een by no 219 der St. Ct ge- voegden staat, kwamen gedurende de maand Augustus jl. in Zeeland voor 43 (3) ge vallen van mond- en klauwzeer, en wel te Hontenisse, en 93 (85) gevallen van vlekziekte, namelyk te Axel 2 (2), Brouwershaven 1 (1), Driewegen 7 (7), Heinkenszand 5 (1), Honte nisse 3 (1), Oostkapelle 3 (3), Oud-Vossemeer 7 (7), St Philipsland 36 (35), Sas van Gent 1 (1), Westdorpe 26 (25) en Zierikzee 2 (2). Over het geheele ryk kwamen voor 3814 (70) gevallen van mond- en klauwzeer, 620 (57) van schurft, 81 (10) van rotkreupel, 770 (548) van vlekziekte en 34 (23) van miltvuur, (De tusschen haakjes geplaatste cyfers geven het aantal eigenaars aan). FLORALIA. Aan de keurig geschikte bloemententoon stelling in de fraai versierde groote Schultershof- zaal viel Woensdag een goed bezoek teii deel. Waar we reeds een en ander over deze bloemenverzameling hebben gezegd, kunnen we volstaan door mede te deelen, dat aan 208 bezoekers loten werden uitgereikt. Toen de jongejuffrouw Maria Lacor de loten trok, bleek de le prys te zyn gevallen op no 148. Eigenaardig is het, dat dit nommer bleek toe te behooren aan den voorzitter van Uit het vólk voor het volk, den heer L. K. v. d. Harst JJz. De le premie viel ten deel aan no 44, de 2e aan no 114. Woensdagavond had op de gebruikelijke wyze de prysuitdeeling voor inzenders plaats. Deze maal gebeurde dit in de kleine Schut tershofzaal, die stampvol was met een vroolyk en opgewekt publiek, dat door middel van stoelen er in slaagde zich amphitheaters- gewjjze rond de bestuurstafel op te hoopen. De voorzitter, de heer L. K. van den Harst JJz., riep den aanwezigen feestgenooten een harteljjk welkom toe. Hy haalde aan, wat in het Nieuws van den Dag van 4 April jl. omtrent Froralia is gezegd, in 't bjjzonder ten opzichte van den moreelen invloed der bloemen op het huisgezin. Spreker bracht dank aan hen, die door hun financieelen steun Floralia hebben bygestaan, aan de kweekers, die wederom nunne medewerking verleenden, en aan de jury, die een zoo moeilyke taak heeft gehad. In 't bjjzonder den heer Noske werd een woord van erkentelijkheid gebracht voor de zorg en de moeite, die hy zich getroostte voor het organiseeren der tentoonstelling. Een levendig gejuich gaf blyk van de instemming, die deze woorden by het publiek vonden. De voorzitter wenschte vervolgens de win ners geluk met de behaalde onderscheiding en richtte tevens een opwekkend woord tot de niet-winners. Spreker eindigde met den wensch te uiten dat men zich goed mocht vermaken op deze bijeenkomst en ook heden, Donderdag, op het blommetjes-concert", hetwelk hjj hoopte dat door even fraai herfstweder mocht begunstigd worden als Woensdagavond „het geval was. Vervolgens had de prysuitdeeling plaats. Tal van werkelyk fraaie voorwerpen tot ver siering van het huis, vele nuttige zaken voor het gezin, vormden de uitgelezen verzameling pryzen. De uitdeeling ging met de gewone luid ruchtige vreugde gepaard; en de vroolykheid steeg ten top toen een jeugdige Floralia-klant als poedelprys zeker nuttig en onmisbaar meubelstuk onthulde. De heer R. Befeker en zyn dochter vulden de tusschenpoozen aan met vroolyke en ver dienstelijke piano- en vioolmuziek. Aan het slot van den avond bracht een der pryswinners aan de commissie een woord van dank namens de aanwezigen, waarop men in de beste stemming en verwachting huiswaarts keerde, menigeen met een nuttig, fraai of aangenaam voorwerp onder den arm. Als bekroond voor de inzending van planten van het jaar 1899 behoort nog vermeld te worden W. van Kamer. KERKNIEUWS. Het beroep naar de Doopsgezinde ge meente te Middelburg is aangeno men door den heer P. Sybolts, predikant te De Rjjp, die ook nog staat op het drietal naar Arnhem. In eene Woensdagavond gehouden ge combineerde vergadering van de besturen der vereenigingen Evangelische Vooruitgang en De Reseri<e Kas alhier is tot godsdienstonder wijzer benoemd de heer J. Hoevers, predikant te Bergen op Zoom. Door deze benoeming wordt voorzien in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer P. F. van Slype. Aan den minister van biunenlandsche zaken, prof. dr. A. Kuyper, is thans door den kerkeraad der Geref. kerken te Amsterdam, eervol ontslag verleend als Bedienaar des Woords, wegens het overgaan tot een anderen staat des levens. LETTEREN EN KUNST. Het plan van den heer Frits Bouwmeester om in Rotterdam een volksschouwburg op te richten is opgegeven. Dat is verstandig Wjj hebben wel gedacht dat het zoo loopen zou. Hy zal het nu in Antwerpen beproeven. Willem Royaards is, na een zes-weeksch verblyf te Honnef, te Amsterdam teruggekeerd. Als hy bjj zyn verder optreden zyn stem nu maar spaart.' De Wagnervereeniging te Amsterdam za dit jaar Siegfried en Götterdammerung uitvoeren. Anton van Rooy zal als Wanderes medewerken. Blykens het verslag van de vereeniging 7 rouw aan Koning en Vaderland, tot het vormen van een ondersteuningsfonds voor behoeftigen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis of de citadel-medaille, bedraagt het aan tal ondersteunden thans 179. In Zeeland werden ondersteund 11 per sonen, waarvan 9 met 208 en 2 met f 80 's jaars. Over het gansche ryk werd 31.972 uit gekeerd. De regeering verleende weder een subsidie van ƒ25000 en de collecte bracht ƒ6142.72 op, waarby 87.671 uit Zeeland. De 2e-luit. der mariniers J. Oele wordt, met ingang van 21 dezer, geplaatst aan boord van H. M. pantserdekschip Zeeland. Naar Het Volk verneemt, is het verzoek van den heer Ter Laan aan burg. en weth. van Delft om een vootloopig verlof geweigerd en mocht hy alleen aanwezig zyn, om den eed af te leggen. Het bestuur der Broederschap van Com miezen der Posterijen heefd aan den minister van financien een request gericht, waarin het betoogt, dat het billjjk zou zyn, dat de bepaling der wet tot regeling van de pen sioenen van burgerljjke ambtenaren, waarby aan de ambtenaren voor den dienst der kan toren en ljjnen van den rijkstelegraaf na be komen ontslag het recht op pensioen is ver leend, indien zy den ouderdom van 55 jaar hebben bereikt, mede toepaBseljjk werd ge maakt op de ambtenaren der posterjjen. Het bestuur verzoekt daarom den minister eene wyziging der wet in den aangegeven zin in goedgunstige overweging te willen nemen. Bjj het bezoek der Koningin en haar ge maal aan Rotterdam deed zich het incident voor dat het koninklyk rjjtuig, op weg naar het station defect was geworden zoodat de hooge bezoekers bjj hun aankomst in een van de rytuigen, voor 't gevolg bestemd, plaats moesten nemen. Dit was het eemg incident dat gedurende het koninklyk bezoek plaats vond. Uit een der verslagen nog een paar aardige voorvallen. Grappig was het, dat het volk op de ge meentelijke zandaak, gedurende het passeeren van den boottocht, op het zien van zoovele gemeentelijke autoriteiten kalm doorwerkte, terwyl op alle andere vaartuigen het werk voor een oogenblik gestaakt werd. Een niet onaardige hulde bracht een stoker aan de Koningin der Aarde toen hy als variar tie op het »Leve de Koningin" de persboot een »Leve de Koningin twee" nariep. De Duitsche kroonprins heeft zich op een praktische manier uit een lastig dilemma gered. Toen hy te Haarlem vertoefde, werd ook de L. Coster verzameling ten stadhuize bezichtigd. Uit de daarbjj gevoerde bespre king bleek dat de kroonprins zich niet bjj zonder bekommerde aan wie de eer der uit vinding van de boekdrukkunst toekomt, aan Coster of aan Gutenberg. Die Hauptsache ist dass sie da istluidde zjjn uitspraak. De ontvanger in het district Bommeler- waard, boven Meidyk, is geschorst. Er is een groot tekort in zyn kas ontdekt. Het Tiel- sche gerecht heeft een onderzoek ingesteld. De firma Arntzenius Jannink en Co. te Woerden heeft een kras besluit genomen. Zy heeft in haar bontweverjj Sophia, Ko ningin der Nederlanden eene bekendmaking aangeplakt dat zy besloten beeft de fabriek uiterljjk 2 Nov. a. s. stop te zetten, omdat de wyze zooals in den laatsten tyd door een gedeelte van het werkvolk wordt opgetreden tegenover hun medearbeiders, wier handelin gen om de een of andere roden hun ontevre denheid hebben opgewekt, den fabrikanten tegen de borat stuit en hun het dryven der fabriek niet alleen tot een onaangenamen last maar tevens tot een schadepost maakt. Den klossenspoelsters, scheerBters en ster kers, die tengevolge van dit besluit spoedig zonder werk komen, zal, wanneer zy geen werk weer vinden, tot 5 October e. k. hun gemiddeld weekloon worden uitbetaald. Verder verklaart de firma zich bereid de arbeiders, die het bewys leveren dat zy ten gevolge van de aan de fabriek heerschende slapte niet in hun levensonderhoud kunnen voorzien, tot den 2 November a. s. geldelyk te steunen. Door dit besluit der firma komen meer dan 200 personen zonder werk. Diasdagavond ontstond brand in een spiritusfabriek te Delft. Spoedig verschenen een 7-tal handspuiten en een stoomspuit op het terrein. Door de vele lichtontbrandbare stoffen viel echter aan blusschen niet te denken. Het hoofdgebouw ia geheel uitgebrand. De omliggende huizen bekwamen geringe schade. De schade, aan de fabriek toegebracht, is aanzienljjk, doch alles was op heurspolis verzekerd. Een grondwerker, die Dinsdag bjj de werkzaamheden aan de havenwerken te Scheve- ningen, in de graafmachine geraakte, is Woensdag aan de gevolgen der verwondingen in het ziekenhuis te 's Gravenhage overleden. - Te Piershil hebben zich in éen gezin zes gevallen van typhus voorgedaan. De geneeskundige inspecteur bezoekt met den geneesheer van Goudswaard, de zieken om maatregelen te nemen tegen verdere versprei ding der ziekte. De slooten in de gemeente verkeeren in zeer vervuilden toestand. Het gebeurde op de AmBterdamsche wielerbaan, den 8en dezer, heeft den waar- nemenden burgemeester aanleiding gegeven geen toestemming te verleenen tot het houden der reeds aangekondigde weds try den op a. s. Zondag. Te Terborg is Woensdag een conducteur door den trein overredenhy bleef op de plaats dood. Aan de gasfabriek te Zeist is een stei ger van den in aanbouw zynden gashouder in gestort, waarby vjjf werklieden vielen. Twee werden licht gekwetst, doch drie zoo ernstig dat zy naar het ziekenhuis moesten getrans porteerd worden. Woensdag werd, zwaar geboeid, naar ie gevangenis te Leeuwarden overgebracht, tot het ondergaan van zyn straf, de persoon van Cammille de P., die in het jachtveld onder Schoondyke op den onbezoldigdenRijks veldwachter Bron heeft geschoten en deswege door het Gerechtshof te 's Gravenhage tot tien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld ter zake van poging tot doodslag. Te Oostrum, Oostdongeradeel, is een zeventig-jarige man van een wagen gevallen, waarby hy zich zoo ernstig aan hoofd en rug bezeerde dat hy aan de gevolgen is overleden. In een loge ment te Assen is een vrouws persoon, uit Groningen afkomstig, dat met een stoelenmatter reisde, dood in haar bed gevonden. Oorzaak vermoedelyk overmatig gebruik van sterken drank. Te Nieuw-Weerdingen heeft een kind uit de petroleumkan gedronken. Geneeskun dige hulp werd dadeljjk ingeroepen, maar alle pogingen, om de werking der petroleum te vernietigen, mislukten. De kleine is aan de gevolgen overleden. Te Gulpen, in Limburg, is door de po litie aangehouden een Duitscher, verdacht van doodslag en diefstal op een Duitschen postbode. Zyn uitlevering is reeds langs tele- graphischen weg gevraagd. De man is 26 jaren oud en heeft reeds 2 jaren gevangenisstraf ondergaan. Te Tilburg drong een man in de woning van een ander op het Heike. Als een woest- aard wierp hjj zich op den man, sloeg hem met een stok en verwondde hem op het hoofd. Te Koningshoeven had een vechtpartij plaats, waarby een der woestelingen van het mes gebruik maakte en een ander een steek in het hoofd toebracht. ZONDAGSRUST. Voor hen, die voorbarig den goeden ouden tyd plegen te loven, ook ten opzichte van de Zondagsheiliging, kan er eenige vertroos ting liggen in wat Btaat te lezen 1 ijdspiegel van Juli 1901, blz. 290. Daar komt de vol gende opsomming voor van de dingen, waar mede onze vaderen, in den aanvang der 17e eeuw, onder kerktyd zich aangenaam plachten bezig te houden. De lyst is uit onverdachte' bronnenkaarten, kolven en dansles geven verpachtingen en verlotingen, met name van paarden en ossenjaarmarkten houden, boel goederen verkoopen, gevolmachtigden beëedi- gen en knechten monsteren bakken, brouwen, graven, reizen, koophandel dry ven, karnemelk en boter ter markt brengen, zioh dronken drinken, spelen en wandelen. Al verder wordt de Zondag ontwyd door menschen die, altyd nog onder de predikatie, om de kerken loopen te klappen, op de kerkhoven liggen of rond wandelen, door de belastinggaarders, die dan hunne penningen ophalen, door de schepenen, die dan gemeenljjk hunne vergaderingen hou den, de heemraden, die by voorkeur des Zon dagsmorgens de dyken en slooten besteden en eindelyk door de schutterryen die principa- ljjk onder de predikatie optrekken en exercitiën houden. Verneemt men ten slotte nog, dat er kosters waren, die eene herberg hielden en onder de preek wegliepen, om den lieden te tappen dan zal men toestemmen, dat, zoo wjj niet klagen zonder reden, ook in den goeden ouden tyd te dezen opzichte niet alles rozegeur en maneachjjn was. (De Hervorming.) Te Gent viel een metselaar van een gebouw. De man, die voor een tal ryk gezin den kost verdiende, was onmiddelljjk dood. - Te Sauwe, bjj Kortryk, kregen in een herberg vier jonge mannen ruzie over het meisje van een hunner. De minnaar viel een der anderen met een mes aan en verwondde hem in den arm, waar op de gewonde de vlucht nam. De woeste ling keerde zich hierop tegen een der anderen en werd daarin geholpen door den vierden jongeling, zyn neef. Het slachtoffer der woede van de beide opgewonden jongelieden werd als overdekt met tal van messteken over het geheele lichaam. In een andere kroeg gingen daarop de beide aanvallers zich het bloed van handen en kleederen wasschen. Zy werden beiden ge arresteerd. Het slachtoffer hunner bloeddorstigheid Overleed weldra tengevolge zjjner verwondingen By een twist tusschen een patroon en een ontslagen arbeider, te Jambes-lez-Namur, heeft de eerste zyn tegenstander met een bjjl zoo hevig op het hoofd geslagen, dat geen hoop op herBtel bestaat. De dader werd ge arresteerd. Woensdag middag heeft Santos Dumont te Parjj8 opnieuw verscheidene opBtygingen gedaan met zyn bestuurbaren ballon. Het waren proefnemingen, en de ballon werd aan een touw gehouden, doch de proefnemingen slaagden goed. De koene luchtreiziger bleef ongeveer een uur boven en wendde zich in alle richtingen. Het roer is verlengd, en de ballon luistert er nu zoo goed naar, dat de ballon gemakkelyk in een cirkel kon worden bewogen. Er zyn wel weer enkele ongemak ken aan de motors ontstaan doch deze waren van weinig beteekenenden aard. De minister van buitenlandsche zaken in Spanje ontkent, dat er plannen bestaan voor een huwelyk van de Infante ThereBia met een zoon van grootvorst Wladimir. Door de industrieele crisis in Duitsch- land zyn tal van arbeiders in Berljjn zonder werk, en zjj trachten nu op 't veld in den landbouw werk te vinden. Om echter niet hun woonplaats te verlaten, waar hun kin- deren het voordeel genieten van de gemeente scholen, bljjven ze by voorkeur in den om trek van Berljjn. lederen morgen ziet men thans dat de arbeiders in de stad met wa gentjes door de landbouwers worden afgehaald en 's avonds weer thuis gebracht. De regens van de laatste weken in Duitschland hebben de goede verwachtingen van de wijnbouwers langs den Rjjn verdreven. De aanhoudende regen verhindert het rjjpen van de druif. De trossen, die laag bjj den grond hangen, gaan rotten en de rype druiven springen. Wel is de hoeveelheid regen die valt, niet bizonder groot, maar doordat het aanhoudend regent kunnen de wingerden niet drogen. Veel opzien is te Genève veroorzaakt door de vlucht van Jac. Mayor, museum directeur te Genève, een bekend archaeoloog, met achterlating van enkele tonnen 3chuld, De man verdiende 4000 francs per jaar, en eenig honorarium voor zyn medewerking aan kunst-wetenschappelijke tjjdBchriften in bin nen- en buitenland. En hoewel hjj geen for tuin had, leefde hy groot, in een mooie villa met een staf van bedienend personeel. Hy leende links en rechts aanzienlijke sommen, telkens om de rente te dekken van de vorige* De hem toevertrouwde kunstschatten en oud-heden heeft hjj in pynlyke wanorde ach tergelaten. In Rusland gaat men met de censuur wèl verDrie censors zullen de Russische journalisten op hun reis door Frankryk verge zellen, opdat alles wat zy omtrent den Czaar in de republiek willen seinen of schrjjven eerst hun critische blikken passeere. Twee hunner zyn vertegenwoordigers van het ministerie van het hof, de derde van het ministerie van buitenlandsche zaken. Een censor van het ministerie van binnenlandsche zaken heeft ten slotte het toezicht op de censuur, zoodat de drie reizende collega's hem alleen maar het werk vergemakkelijken. Men hoopt dat op deze wyze de bladen en het publiek niet te lang op nieuws zullen behoeven te wachten. Bjj de Woensdag door het departement van koloniën te Amsterdam gehouden aanbe steding was de heer A. Jeronimus te Mid delburg laagste inschrijver voor j 15.000 liter groene erwten voor 2.077.50, 15000 id voor ƒ2.077.50, 15.000 id. voor f2085, 15.000 id. voor 2085, 9000 id. voor 1287, 12.750 liter bruineboonen voor 1632 en 8100 liter groene erwten voor 1182.60. Aan het departement van marine heeft de opening plaatB geliadjvanjjde inschry vingen voor de onderhandsche aanbesteding van den bouw van een stoom- transportvaartuig voor het loodswezen. Er waren slechts twee inschrij ving, die van den heer P. Smit. Jr. te Rotterdam voor 123,500 en die van de Kon. Maatsch De Schelde te V1 i s s i n'g e n, de laagste, voor f 118,000.

Middelburgsche Courant | 1901 | | pagina 2