Verschillende Berichten. LAATSTE BERICHTEN. zal het verzoek wel zjjn toegestaan, omdat dit by de tegenwoordige malaise in de staal industrie gewenseht is. Eenerzjjds wordt de oorzaak van den treurigen toestand gezocht in financieel wanbeheer van het vorig bestuur, waardoor zelfs, naar men zegt, lVa millioen francs door een der bestuur ders te eigen bate zjjn gebruikt. Anderzyds mag worden aangenomen dat de kolossale werken in den grond, waarop men oorsponkelyk niet had gerekend, een groot deel der door de aandeelhouders gestorte gel den hebben verslonden. Aan ieder, die be kend is met den al te onvasten grondslag van bjj na geheel Zeeland voor zware bouw werken moet de misrekening al heel vreemd voorkomen. Men is ook veel te royaal begonnen. Dat blykt wel uit het volgende. Het kapitaal der vennootschap, opgericht 2 Mei 1899, werd bepaald op zeB millioen francs, verdeeld m 24000 aandeelen van 250 francs, terwjjl verder nog werden gecreëerd 24000 zoogenaamde Actions de jouissance, zonder aan duiding van waarde. De twee eerste; oprichters, de promotors, van wie de eene reeds ten vorige jare uit het bestuur schynt gezet te zyn, terwijl de andere onlangs gevangen genomen, doch tegen borgtocht ontslagen is brachten ineenige gronden te Terneuzen, aangekocht voor onge veer 60.000 gulden. Zjj verkregen als vergoe ding voor dien inbreng en voor het ingebrachte recht om nog een party land te koopen, niet minder dan 2000 oprichters aandeelen, eene waarde dus van 500.000 francs met boven dien nog 12.000 actions de jouissance. Een aardige winst voor een gewoon mensch. Maar promotors van degel jjke ondernemingen zj|n in den regel geen gewone menschen, geen eenvoudige zielen met een kleintje tevreden. Wel namen de twee heeren ook nog 2500 aandeelen; maar zonder het bedrag daarvan te storten, naar men zegt. En zoo zyn voornamelijk deze beide de oorzaak dat de zaak verkeerd is geloopen. Doch ook den commissarissen treft de schuld want klaarblijkelijk hebben deze heeren, even als by zoovele andere maatschappijen en ven nootschappen, zich al heel weinig van de zaak aangetrokken. Commissarissen dienen dan ook in vele ge vallen eenvoudig als reclame of lokmiddel. Daarvan zyn zeer treurige voorbeelden aan te voeren. De zaak ligt nu stil. Maar als vaststaande kan worden aangenomen, dat de fabriek, zy het dan ook wellicht eerst na een jaar, in werking zal komen. Zy, die het weten kun nen, verzekeren dat daarover geen vrees be hoeft te bestaan. Uit Oostburg. Op de Zondag aldaar gehouden algemeene vergadering van de Liberale kiesvereeniging in het voormalig 4e district van Zeelandwaarvan wjj in ons vorig nommer in 't kort melding maakten, waren, niettegenstaande het met dikke letters op de citatiebriefjes gedrukt verzoek Trouwe opkomst der leden is ge- wenscht", slechtB 24 leden, waaronder 7 be stuursleden, tegenwoordig. Onder hen waren de afgevaardigde ter Tweede kamer, tevens lid der Provinciale Staten, benevens vier andere leden der Provinciale Staten. De voorzitter, de heer J. de Bruyne, deelde den reeds aan ieder bekenden uitslag der jongste verkiezingen nog eens medeniet met het doel om nieuws te vertellen, doch alleen om nog eens een en ander te releveeren. »De verkiezing voor een lid der Tweede kamer." zoo zeide spreker, >liep in de beste orde af; volgens verwachting werd de heer Hennequin herkozen, dank zy de samenwerking van allen; dit was niet het geval by de verkiezing voor de Prov. Statende candidaten toch, door de kiesvereeniging gesteld, werden aangevallen door partygenooten, niet-tegenstanderser ontstonden personen-kwestieën, waardoor de stryd zeer onverkwikkeiyk werd. Doch, zei spreker verder, veel medewerking, krachtige medewerking van een groot gedeelte der kie zers bezorgde by de eerste stemming de meer derheid aan één onzer candidaten en by de herstemming aan de beide anderen. Een en ander heeft veel moeite en geld gekost, doch men is geslaagd." Na mededeeling van eenige cyfers omtrent de verkiezingskosten werd aan de orde ge steld de vraag: Zal de vereeniging al dan üiet aangesloten bljjven by de Liberale Unie De voorzitter deelde mede, dat deze vraag thans door het bestuur ter tafel gebracht werd, omdat het in de voorjaarsvergadering tot geene beslissing hierover is gekomen men meende toen dat het minder wenschelyk Was even vóór de verkiezingen zich daarmede bezig te houden. De geringe veranderingen in het programma der Liberale Unie hebben geene wyziging kun nen brengen in de gedachten van het bestuur, waarom dit algemeen wenscht om by de Unie vast aangesloten te blyven. De woorden van den voorzitter lokten een al gemeene en langdurige gedachtenwisseling uit. De heer Van Ham had gaarne gezien dat het bestuur de in het programma der Liberale Unie gekomen veranderingen voorlas. De heer Hennequin vond dit niet voldoende z. i. moesten de leden beter voorbereid zyn ter beoordeeling van een dergelyk punt, waarom hy het gewyzigd programma aan de leden zou willen doen toezendendezelfde spreker zou liever zien dat de vergadering besloot om zich »nog niet af te Bcheiden", dan wel om >aangesloten te blyven." De voorzitter zeide, dat het bestuur tot dit voorstel gekomen was door het vroeger besluit om neutraal te blyven aan den vooravond der toenmalige verkiezingen. De beer flammacher meende dat er geheel geen bezwaar was aangesloten te blyven, daar toeh volgens mededeeling van den heer Rood huizen, secretaris der Liberale Unie, het be stuur der Unie meer is teruggekomen van zyn vroeger tameljjk apodictisch optreden in zake het bekende »waschljjstje", wat den candida ten ter teekening werd voorgelegd. De heer Hammacher vond het het beste bij de Liberale Unie te blyven, om, nu de liberale party in de minderheid is, zooveel mogeljjk met de ver schillende richtingen der party aaneengesloten te blyvenin ieder geval zou spreker het roekeloos vinden zich nu af te scheiden. De heer Verhage vond de kwestie niet zoo moeilyk. We zyn het met de mannen der Liberale Unie eens of niet eens, meende deze sprekerin het eerste geval scheiden we ons af, xn het laatste gaan we naar de vrjjz. demo craten aansluiting toch by eene meer con servatieve richting is niet het doel. Ten slotte werd, zooals wy in ons vorig nommer reeds meldden, met 21 stemmen tegen 3 het gewyzigd bestunrsvoorBtel, om zich nog niet van de Liberale Unie af te scheiden, aan genomen. Te IJ z e n d y k e is tot brievenbesteller voor den loop naar den O?'ö?!/'epolder benoemd P. Schippers aldaar. Vier onderwyzers uit het land van Cadzand, die nog zonder betrekking zyn, zyn aange steld als bietenweger voor de a. s. campagne. Zy kunnen daar wekelyks 18 verdienen. Drie besturen der aangrenzende polders van den calamiteusen ffoo/dpfaatpolder (ge meente Hoofdplaat), te weten van de Beukels-, Wilhelmina- en 7/iomaes-polder (gem. Biervliet) zyn in gebreke gebleven voor de gewone vergadering in dit voorjaar op de agenda te plaatsen het benoemen van een afgevaardigde. Door dit verzuim zullen buitengewone ver gaderingen motten gehouden worden. Het bestuur van den Jhomaespoldet heeft al een byeenkomst belegd tegen Zaterdag a.s. Zoo'n vergadering brengt heel wat moeite en kosten teweeg. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Heden, Dinsdag, zyn veroordeeld wegens mishandelingF, D., 21 j., metselaar, Zaam- slag, en C. S., 29 j., sjouwer, Middelburg, beiden tot 1 m., en B. J. P., 39 j., koopman, Kapellebrug (Clinge), tot 7 d. gev. straf, en D. C., 42 j., koopman, Axel, tot 10 b. s. 10 d. h. diefstal: H. A. H., 37 j., bootwerker, Ter- neuzen, tot 15 b. s. 10 d. h. verduistering: A. M. L., 20 j., werkman Middelburg, tot 6 m., 0. J. S., 45 j,, hvr. van C. F. V., zonder beroep, Vlissingen, tot 3 m., en M. Z., 31 j., koopman, Middelburg, en I. F. H., schippersknecht, Golynsplaat. beiden tot 1 m. gev. straf; en wederspannigheidH. W., 17 j., L. F., 20 j., arbeiders, en A. H., 32 j., dykwerker, West- kapelle, ieder tot 3 m. gev. straf, de le boven dien wegens overtreding der wapenwet tot 3 b. s. 3d. h. ONDERWIJS. Wy ontvingen het programma van het onderwys op de winterschool te Goes gedu rende den cursus 1901/2, waaruit bljjkt dat het aantal lesuren 's weeks in de eerste klasse 24 en in de 2e kl. 25 bedraagt. Het onderwys omvatkennis van den grond, grondbewerking, grondverbetering, planten teelt, bedryfsleer, scheikunde, bemestingsleer, veevoeding, veeteelt, gezondheidsleer, zuivel bereiding, dierkunde, Nederlandsche taal, wis kunde, plantkunde, natuurkunde en ooftteelt. Het schoolgeld bedraagt 20 per cursus en de kosten der benoodigde boeken beloopen in de eerste klasse 5.80, in de tweede ƒ7.60. Voor eene plaatsing by den hoofdcursus komen 0. a. in aanmerkingvoor infanterie hier te lande P. W. Leverland, J. W. C. ten Have en A. A. J. Augustynvoor de infanterie in N.-I. C. M. J. Tismeer, voor administratie in N.-X. I. P. L. Bouwman. Zaterdagavond is te Njjmegen, op 78- jarigen ouderdom, overleden de oud-hoog- leeraar dr J. Pjjnappel Gz., die ook gedurende eenigen tyd te Middelburg woonachtig was. De overledene werd den 17 Nov, 1822 te Amsterdam geboren. Hy studeerde te Leiden in de letteren en werd in 1846 benoemd tot leeraar in de taal-, land- en volkenkunde van Nederl.-Indië te Delft en in 1864 tot hoog leeraar in de Maleiscbe taal aan de toen op gerichte rijksinstelling voor de taal-, land en volkenkunde van Nederlandsch-Indië te Leiden. In 1877 werd dr Pynappel benoemd tot hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit welke betrekking hy den 9 October van dat jaar aanvaardde met een rede over het recht en de waardo der beoefening van het Ma- leisch en d© Polynesische talen ook aan de Universiteit. Tot de geschriften waarmede de overleden hoogleeraar naam heeft gemaakt, behooren De Koninklijke Academie te Delft als inrichting tot opleiding van Indische ambtenaren, Geographie van Nederlandsch-lndië, Ons Onderwijs, De Rijks instelling van onderwys in Indische taal-, land en volkenkunde te Leiden en de Hoogeschool ex, Maleische Grammatica. Ook verscheen van zyn hand Atlas voor de Nederl. bezittingen in Oost-Indië, die meermalen herdrukt werd. In 1889 vroeg prof. Pynappel zyn ontslag, dat hem datzelfde jaar op de meest eervolle wjj ze werd verleend. Te Brussel is Zaterdag het internationale congres voor middelbaar onderwys by een gekomen. Daar er geen besluiten genomen werden, maar des te meer gediscussieerd, is 't moeilyk een beknopt overzicht te geven. Ter karakteriseering volgen hier eenige der besproken punten. In de afdeelingletterkunde en eathetique, is uren en uren achtereen gesproken over de steeds meer op den voorgrond tredende kwestie van de studie der oude talen. Een der vraag punten luidde Welke verbeteringen behooren er gebracht te worden in het onderwys in Grieksch en Latyn, opdat deze talen met vrucht bestudeerd zullen worden, en opdat de klassieken niet verwaarloosd worden? In welke klasse moet met de studie der oude talen worden begonnen Daarop volgde het niet minder besproken vraagpunt «•Moet het onderwys in Latyn zich bepalen tot de studie der klassieke schrijvers Kan daarin niet tot op zekere hoogte worden opge nomen die van de schryvers der middeleeuwen en van de renaissance?" De deelnemers aan de discussies kwamen uit byna alle landen van Europa. In de afdeeling voor geografie en in die voor han delsonderwijs werden meer speciaal Belgische belangen besproken. In de algemeene vergadering kwam 0. m. in bespreking de instelling van raden van toezicht op 't onderwys in de onderscheidene landen, ten einde het programma van de verschillende onderwysgraden meer in over eenstemming te brengen. LETTEREN EN KUNST. De heer A. S, Talma is op de jongBte Bondsbestuursvergadering herbenoemd als redacteur van het weekblad Patrimonium. De jongste aflevering van Belang en Plecht, onder redactie van mej. Henriette van der Mejj, bevatUit de verslagen van de inspecteurs van den arbeid door H. v. d. M. Eene ont moeting door G. C. Stellingwerf— Jentink. Gehuwde onderwijzeressen. Een zilveren feest door Capedo. En verder verscheidenheden, mededeelingen en ingezonden. Graaf Tolstoi heeft een brief geschreven aan barones Yon Suttner, de schryfster van Die Waffen nieder. By spreekt zyn lof uit over haar boek, maar wekt haar op een nieuw boek te schrjj- ven, waarin den menschen wordt aangetoond, dat zy het zelt zijn die het kwaad van den oorlog veroorzaken, door meer aan de men schen dan aan God te gehoorzamen. Hoe oudei hij wordt, hoe meer hy overtuigd raakt, dat de eenige oplossing is de weigering der bur gers om soldaat te worden. »Om den oorlog te doen verdwynen helpen geen conferenties, geen vredesvereenigingen, daarvoor is slechtB éen zaak noodig: het her stel van den waren godsdienst, en als gevolg daarvan, het herstel van de waardigheid van den mensch!" In tegenstelling met vier jaren geleden hebben de sociaal-democratische leden der Tweede Kamer heden zich wel door de Koningin ten paleize de eeden doen afnemen. De reden daarvoor is „niet, dat zy nu anders denken dan de heeren Troelstra en Van Kol in '97, maar dat zy hunne volledige bevoegd heid als Kamerlid wenschen te bezitten tege- lyk met de overigen. Met het uitvaardigen van een kon. besluit, en de daarna nog ge vorderde formaliteiten verloopt eenige tyd, en de soc.-dem. afgevaardigden wenschen van den aanvang af hun mandaat waar te nemen- Een te Leiden gehouden schaalcollecte, ten behoeve van de Boerenvrouwen en kin deren in Zuid-Afrika, heeft ruim 2700 op gebracht. Een werkman by de gemeentewerken te Haarlem heeft tot den raad het verzoek ge richt om, daar hjj het niet betalen kan, zyn jongen gratis onderwys te laten ontvangen in het teekenen op de burgeravondschool. Burg. en weth,, zich beroepende op artikel 175 der grondwet, die privileges in het punt van belastingen verbiedt, adviseeren afwyzend te beschikken. Aangezien de heer J. M. M. H. Merckel- bach benoemd is tot notaris, zal, neemt hy de benoeming aan, zyn lidmaatschap van de Tweede kamer ophouden en in het district Gulpen eene nieuwe verkiezing moeten plaats hebben. Op eenvoudige, doch indrukwekkende wyze is Maandag de gedenksteen met medail lon van wylen den kapitein-directeur der Kon. Militaire Kapel, Frans Dunkler, in de repetitiezaal van de kapel in de Oranjekazerne te 'sHage onthuld. Maandag herdacht de heer J. H. Win kelman, bewaarder der hypotheken en van het kadaster te 's Gravenhage, zijn vijftigjarig ambtenaarsschap bij het vak der registratie en domeinen waarbjj hy alle rangen der registratie heeft doorloopen. De regeering erkende reeds vroeger zyn verdiensten door zyne benoeming tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leemv. Den jubilaris werd hulde gebracht door vele autoriteiten en ambtenaren. Het nieuwe opnemingsvaartuig der marine Van Doorn zal einde dezer maand in dienst gesteld worden. Bij een weinig beteekenend brandje te Rotterdam, ontstaan door het omvallen van een petroleumlamp, kregen een 80jarige be woonster en haar I4jarige kleinzoon ernstige brandwonden. Zy moesten naar het Zieken huis vervoerd worden. Te Amsterdam is Zaterdagmiddag een jonge arbeider, bjj het lossen van een Bchip in de Houthaven, door een balk getroffen en vreeselyk verminkt. Naar het gasthuis vervoerd, bleek de man reeds overleden te zyn. Alweder zyn, naar men meldt, uit het rykskrankzinnigengesticht te Medemblik drie verpleegden ontvlucht, een Duitscher en twee Hollanders. Alle drie zyn ontvlucht in ge- stichtskleeren en vermoadelyk zonder geld. De eenigen tyd geleden uit het rykskrank zinnigengesticht te Medemblik ontvluchte verpleegden, een geboren Rus en een Hollander, zyn te Brussel aangehouden. De laatste werd in. het bezit gevonden van een som van 2000, welke som door diefstal was verkregen. Ter wjjl de aangehoudenen elders hun straf zullen ondergaan, worden te Medemblik voor hen nieuwe cellen in gereedheid gebracht. Iemand wiens invrijheidstelling weldra was te ver wachten, schjjnt ontvlucht te zjjn uit vrees van daarna overgezet te zullen worden. Eveneens is te Brussel aangehouden een ontsnapte die zich eerst naar Engeland had begeven. Maandag morgen is uit de Eem te Amers foort opgehaald het ljjk van een stratenmaker aldaar. Het ljjk werd door den zoon van den verdronkene gevonden. Ook hier schynt we der de alcohol de oorzaak te zyn van het ongeluk. Zaterdag avond is te Tiel in bewaring gesteld een conducteur der 11. IJ. S. M. te Geldermalsen. De man wordt verdacht zich aan een belangryken diefstal in den trein te hebben schuldig gemaakt. Te Wiewerd, in Friesland, bevindt zich een grafkelder waarin de lyken niet vergaan, maar uitdrogen. Door een dokter worden dagelyks proeven genomen, om zoo mogelyk de oorzaak daarvan op te sporen. De metselaars van het nieuwe ryks-post- en telegraafkantoor te Veendam hebben Maan dag middag het werk gestaakt, wegens verschil over afgeleverd werk. Te Capelle, in Noord-Brabant, is Maan dag morgen de vrouw van een landbouwer bjj het koemeiken, zoodanig door de koe met de horens gestoken, dat zy spoedig daarop is overleden. Te Heeswyk is een man, die met paard en kar reed, met de stoomtram in aanraking gekomen. Hy werd van de kar geworpen, kwam onder de wielen terecht en bleef op de plaats dood. Ad rem! Een jongmensch werpt aan het strand plagend een ander met schelpjes, die, ten einde de projectielen te ontgaan, wegschuilt achter den strandstoel eener jonge dame. »Nu doe je net als de Engelschendie ver schuilen zich ook steeds achter vrouwen," verwjjt hem de plager. »Neen," zegt de ander, »ik doe als de Boeren die verschuilen zich graag achter een mooi kopje." Te Gochènie bjj Namen is een afschuwe lijk ongeluk gebeurd. Een vrouw bevond zich met haar vyfjarig kindje in de huurt vaneen steengroeve. Het kind wist aan de bewaking te ontsnappen, kwam te dicht bjj een in wer king zynde steenzaag, werd er door gegrepen, en voor de oogen van de ongelukkige moeder werd in tweeën gezaagd. Te Barcelona is by een stierengevecht groote ontevredenheid onder het publiek ont staan omdat de stieren te onverschillig waren. Dat een der toreadors door een stier werd doorboord scheen niet mee te tellen, tenmin ste het publiek, ter sterkte van 4000 personen viel op het kaartjesbureau aan en vroeg 't entrée-geld terug. De directeur zocht zyn heil in de vlucht onder een hagelbui van stok ken, flesschen, sinaasappelen en andere werp tuigen. Een gedeelte van de menigte trachtte het circus in brand te steken, maar dat lukte niet. De politie en de stedelyke macht maak ten herhaaldelijk een charge op de menigte, en verscheidene personen werden gewond. Op de brand weer tentoonstelling te Ber- lyn is aan de Amsterdamsche brandweer een van den negen gouden portretpenningen van de keizerin toegewezen, die als hoogste prjj- zen waren uitgeloofd. De man, die te Ludwigshafen verschei dene vrouwen en meisjes aanviel en haar dan steken toebracht, is tot negen jaar gevange nisstraf veroordeeld. Door een ontploffing van myngas in de Grienberg schacht by Boohem, zjjn acht per sonen om het leven gekomen. Verzending en laatste buslichting der MA11 aan het postkantoor te Middelburg. Oost-Indië. (Alles plaatstJjke tijd.) Marseille LloydI. 18 Sept. 7.10'a avonds. Rotterdam Lloyd) 20 Sept. 7.10 's svonds. Marseille (Fr. dienst) 21 Sept. 6.15 's morgens. Genua (Nederl.) 24 Sept. 7.10 's avonds. Brindisi (Eng. dienst). 27 Sept. 1.5 's namid. Amsterdam (Nederl.) 27 Sept. 7.10 ,s avonds. Nape.s (Daitsche dst.) 30 Sept. 1.5 's namid. De verzending der correspondentie vooi Atjeh en Sumatra's Oostkust ge schiedt eiken Vrydag met de Britsche booten, buslichting te 1.5 'Bnamiddags, voor de sup- pletoire verzending te 7 10 's avonds. Voorts des Donderdagsomde 14 dagen, twee dagen vóór de verzending der Fransche mail, te 1.5 's namiddags. Voor suppletoir e verzendingen over Napels en over Brindisi wordt de bus nog te 7.10 ge licht; doch de aansluiting op het vertrek der booten uit de genoemde havens is daarvan niet verzekerd. Met de Duitsohe booten wordt verzonden de correspondentie voor Sumatra's Oostkust, Riouw, Palembang, Banka, Billiton en de Westerafdeeling van Borneovoor het overige gedeelte van Ned. Oost-Indië alleen op verzoek. Suppletoire vérzending van brieven, brief kaarten en ngeteekeen nde stukken den vol genden morg te 6.15. aa W est-Indië. Curagao over Queens- town20 Sept. 10.10 's avonds. Curasao met K. W. I. maildienst30 Sept. 7.10 's avonds. Suriname via Amster dam30 Sept. 7.10 'b avonds. Suriname via St. Na- rsaire 8 Oct. 7.10 's avonds, Suriname via Sout hampton 15 Oct. 7.10 's avonds. Omtrent de -Ftorafte-tentoonstelling, Woens dag en Donderdag alhier te houden, kunnen wy nog eene mededeeling doen, die zeker wel belangstelling wekken zal. By een bezoek, dat wy heden middag aan het Schuttershof brachten, bleek ons dat er in de regeling van die tentoonstelling eene wyziging is gebracht, die, vooral ook met het oog op eyentueel minder gunstig weer, eene verbetering mag heeten. De vroegere eentonige, jaar-in-jaar-uit- dezelfde manier van expoaeeren in de kolf baan is opgegeven. De groote zaal, passend versierd, zal nu de ingezonden bloemen bevat ten, die er in perken en op estrades zullen tentoon gesteld worden. Het geheel zal daar door schooner zyn dan vroeger, terwjjl de in zendingen op zich zelve ook beter tot haar recht zullen komen. Het publiek zal er dus meer kunnen genieten dan vorige jaren. Tevens zal men een prachtige verzameling Palmen en Dracena's kunnen bezichtigen, die ter opluistering van het geheel werden af gestaan. Van de 1369 planten, die door 326 personen aangevraagd waren, werden er ongeveer 1200 door 297 inzenders aan het oordeel der jury onderworpen. Van de planten, in 1899 verstrekt, werden door een inzender twee ter tentoonstelling gebracht en van de in 1900 afgegeven 32 door 12 inzenders. De keus der planten was ook anders dan in vorige jaren. Nieuw waren Asters, Petunea's, Verbena's, Bladbegonia's, Achyranthus en Hanggexaninms. De wyze van kweeking, waartoe de zomer maar half en half medewerkte, leverde toch een bevredigend resultaat. Van sommige soorten zyn er die uitstekend geslaagd mogen heeten. De jury bestaat dit jaar uit de heeren D. L. Broeder, N. J. van Hejjl en W. Chr. Noske. Zy heeft toegekend voor verzamelingen van 6 planten 2 prjjzen en 4 premiën, voor die van 5 planten 3 prjjzen en 2 premiën en voor die van 4 pianten 10 prjjzen en 62 premiën. Verder voor afzonderlijke planten voor elke soort twee premiën. Voor oude planten zyn 12 premiën toegekend. Voor de verloting tusschen entréebetalenden is als prjjs beschikbaar een palm in een kuip met koperen beslag, terwjjl de premiën be staan ia twee gewone palmen in potten. 's-Gravenbage. H. M. de Koningin be- eedigde heden voormiddag de Kamerleden in tegenwoordigheid van prins Hendrik. De koningin-moeder van Italië, weduwe van koning Humbert, komt 20 dezer in Neder land, doch niet in Den Haag. Bjj de opening der Kamers was, ondanks het slecht weer, een ontzettende mensehen- massa op de been. De Koningin werd overal levendig toege juicht. In de Kamer waren de socialisten afwezig. De meeste leden waren in statiekleed, enke len in rok, de heeren Schaepman en Nolens in priestergewaad. De Koningin droeg een wit gebloemd saty- nen kleed met kant, waarover het grootkruis van den Nederlandschen Leeuwen een hoed, waarop een schitterende steen. Zy las, zittend naast prins Hendrik, die het groottenue van schout-bjj-nacht droeg,duideljjk en vrjj vlug de troonrede voor. Onmiddellijk na de slotwoorden volgde een »Leve de Koningin" en een «-Leve de Prins", uit de zaal en van de tribunes aangeheven, ge volgd door een driewerf herhaald »Hoerah". De Prins onderhield zich in de antichambre minzaam met de leden der Kamera Te even half twee was de plechtigheid ge ëindigd en keerde H. M., weder onder een even groot gejubel der dichte menigte, naar het Paleis terug. De commissie, die de Koningin en den Prins der Nederlanden in de vereenigde vergadering der Staten-Generaal m en uitgeleide deed, bestond uit de heeren: C. Pynacker Hordjjk, W. Merckelbach, Schimmelpenninck van der Oye, Roëll, F. van Byland, Kolkman, Smeenge, Travaglino, Van Boneval Faure, Van Heek, Mutsaers, Tydeman, Drucker, De "Waal Malefyt en De Visser. Tweede Kamer. Tjjdeljjk voorzitter was de heer Conrad, wegens ongesteldheid van den heer JanBen. De geloofsbrieven der nieuwgekozen leden werden verzonden aan twee commissiën, een van welke ook heeft te onderzoeken de be zwaren, tegen de verkiezing van den heer Krap en tegen die van den heer De Klerk in district 2 te Rotterdam ingebracht. De commissiën zyn uitgenoodigd morgen te rapporteeren in de vergadering te half twee, waarin, na toelating der leden, de candidaten- Ijjst voor het voorzitterschap zal worden op gemaakt. Eerste kamer. De heer Van Naanien aanvaardde heden het voorzitterschap met enkele hartelyke woorden. De heeren Van Velzen, Hovy en Van Asch van Wjjck hebben zitting genomen. De voorzitter sprak een woord van deel neming in den rouw van Amerika door de afschuweljjke misdaad aan Mac Kinley, die de wereld met afgrjjzen vervult. Hy verzocht de Regeering aan het gouver nement der Vereenigde Staten de betuiging van deelneming der Kamer over te brengen, waartoe de minister van buitenlandsche zaken met betuiging van de deelneming der Regee ring zich bereid verklaarde.

Middelburgsche Courant | 1901 | | pagina 2