MIDDELRURGSCHE COURANT. N°. 220. 144e Jaargang. Woensdag 18 September. De Troonrede. 1901. Deee courant verschijnt d a g e I ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor a Je plaatsen in Nederland franco p.p., f 2.- Aizonderlijke nummers kosten 5 cent THERMOMETER EN VERWACHTING. 17 Sept.8 u. vm. 59 gr., 12 u. 60 gr., av. 4 u. 58 gr. F. - Y ervaohti matige Z. wind, bewolkte lucht, regenachtig weder, geringe toename in temperatuur. Advertentïën20 cent per regel, Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.505 elke regel meer 20 cent. Eeelames 40 cent per regel, ©route letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiè'n en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betredende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is uitsluitend gerechtigd het ABgcssa®«i£ Adrorfontle-Btsreua A. DE LA HAR Ajkd., N.X. Voorburgwal 2®6, ABBflteirdaEBi. Op de wijze, bij het officieele programma voorgeschreven, had heden middag te éen uur de plechtige openingszitting plaat? van de beide Kamers der Staten-Generaal. H. M. de Koningin begaf zich, thans voor de eerste maal vergezeld van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, in de gewone glazen statiekoets, voorafgegaan en gevolgd door den gewonen stoet, van het paleis naar de vergaderzaal op het Binnenhof. Aan het gebouw der Tweede kamer werd de Koningin, zooals gebruikelijk, dooreene commissie ontvangen en binnengeleid. Na op den troon te hebben plaats geno men, las H. M. de volgende rede voor: „Mijne heeren Het is mij aangenaam voor de opening van de nieuwe zitting der Staten-Generaal in uw midden te verschijnen en ik acht mij gelukkig dit thans te mogen doen, ver- zeld van mijn doorluchtigen gemaal. De betrekkingen met de buitenlandsche mogendheden bleven van zeer vriendschap- pelijken aard. Door den Nederlandschen minister-resident te Peking is gezamenlijk met de vertegen woordigers van andere belanghebbende mogendheden eene overeenkomst met China gesloten, waarbij dat rijk zich verbindt tot schadevergoeding wegens de vernieling der legatiën. Het personeel van zee- en landmacht en van de overige takken van 's Rijks dienst gaf mij, zoo hier als in de overzeesche gewesten, door de loffelijke volvoering van zijn taak, reden tot tevredenheid. Do algemeene volkstoestand stemt in velerlei opzicht tot dank. Intusschen mag niet worden voorbij gezien dat, zoo op geestelijk als op stoffelijk gebied, eene wijziging van toestanden is ingetreden, die meer'dan tot dusver de over heid tot het geven van leiding en het ver- leenen van stèun noodzaakt. Hierbij be hoort zij voort te bouwen op de christelijke grondslagen van ons volksleven. De bestaande Zondagswet eischt herzie ning. Het zedelijk karakter van het openbare volksleven zal op meer afdoende wijze door de wet beschermd moeten worden. Zonder de persoonlijke vrijheid te na te komen, zal op openbaar terrein de en drankzucht krachtiger moeten worden beteugeld. Voor de vrijmaking van het onderwijs in zijn onderscheidene vertakkingen, zal op den ingeslagen weg worden voortgeschreden. Niet minder blijft de stoffelijke zijde van het sociale vraagstuk mijne aandacht trekken. U zal een ontwerp worden aangeboden om aan den landbouw eene rechtstreeksche vertegenwoordiging te geven. Door haar voorgelicht, zal de regeering heter zijne belangen kunnen behartigen. De vervalBching der voedingsmiddelen eu de oneerlijke mededinging behooren te wor den bestreden. Voor de ontwikkelingen van de practi- sche volksopleiding, ook door regeling van het leerlingstelsel, zal uwe medewerking worden ingeroepen. Het octrooirecht voor uitvindingen hoort op nieuwe grondslagen hersteld te worden. Het consulaatwezen wensch ik in toe nemende mate aan de belangen van land bouw, nijverheid en handel dienstbaar te maken. Het arbeidscontract vereischt nadere regeling. De verplichte verzekering, door de Onge vallenwet voorgeschreven, zal onverwijld worden uitgevoerd zoodra de regeling van het beroep zal zijn tot stand gekomen. Ook tot de zeevïsscherij en den landbouw zal deze verzekering zijn uit te breiden. Daarnaast wordt de verplichte verzekering tegen de gevolgen van ziekten, invaliditeit en ouderdom voorbereid. Overmits de toestand van 's rijks schat kist niet voldoende is om deze geestelijke en stoffelijke sociale hervormingen tot stand te brengen, wordt versterking van 's rijks inkomsten vereischt, waarvoor allereerst herziening van het tarief van invoerrechten in aanmerking komt. Bij deze herziening zal tevens naar bevordering van den nati- onalen arbeid te streven zijn. Indien de minvermogende door deze her ziening mocht gedrukt worden, zal hiermede rekening worden gehouden bij de bepaling- van zijne bijdrage in de verplichte verze kering. Ter voldoening aan de desbetreffende bepaling der grondwet zal eene regeling van de administratieve rechtspraak worden voorbereid. De onlangs vastgestelde wetten tot rege ling der levende strijdkrachten zullen ook door krachtige bevordering van de voor oefening zonder vertraging worden uitge voerd. De regeling van den landstorm kan eerst daarna volgen. De ontwerpen voor de militaire pensi oenregeling en de militaire rechtspraak wachten op afdoening. De invoering van snelvuurgeschut, die niet kan uitblijven, zal aanzienlijke offers In de richting van de bevordering van godsdienstzin en zedelijkheid op de schepen van oorlog en in de kazernen en kampe menten zal worden voortgegaan. Als christelijke mogendheid is Neder land verplicht in den Indischen archipel de rechtspositie der inlandsche christenen heter te regelen, aan de christelijke zending op vaster voet steun te verleenen en ge heel het regeeringsbeleid te doordringen van het besef dat Nederland tegenover de bevolking dezer gewesten een zedeli roeping heeft te vervullen. In verband hiermede trekt do mindere welvaart der inlandsche bevolking op Java mijne bijzondere aandacht. Ik wensch naai de oorzaak hiervan een onderzoek in te stellen. Aan de bepalingen ter bescherming van de onder contract werkende koelies zal gestrengelijk de hand worden gehouden. Naar decentralisatie van bestuur zal ge streefd worden. De toestand op het Noordelijk gedeelte van Sumatra zal, naar ik vertrouw, bij handhaving van het thans gevolgde stelsel eerlang tot algeheele pacificatie leiden. Op de ontwikkeling van de koloniën Suriname en Curagao blijft mijne aandacht Van uwe bereidwilligheid, Mijl om bij datgene wat tot heil van land en volk kan strekken uwe medewerking te verleenen, houd ik mij overtuigd. Moge bij de gewichtige taak, wier vol brenging u wacht, God Almachtig U lei den en doe Hij op Land en Volk zijnen zegen rusten. Ik verklaar de gewone zitting der Staten- Generaal te zijn geopend." kabinetsformeerder, die steeds gewoon is bespiegelingen te houden. Men ga oeDS na wat in die rede wordt •zegd omtrent hetgeen, herziening eischt of behoort bestreden of gewijzigd te worden. De Zondagswet eischt herziening; eel- en drankzucht moeten worden teugeldvervalsching der voedingsmid delen en oneerlijke mededinging behooren te worden bestredenhet octrooirecht b e- hoort te worden hersteld op nieuwe grondslagen ook het arbeidscontract v e r- eischt nadere regeling. Eilieve, op die wijze zou men nog veel verder kunnen gaanen men behoeft waar lijk geen anti-revolutionnair, geen christe- lijk-historisch, geen katholiek mensch te om zulke uitspraken voor het meerendeel te beamen. Dat kan ieder liberaal, radicaal en soci alist. Maar wat beteekent zulk eene opsom ming dan Zal het ministerie trachten al het ge noemde tot stand te brengen Stellig toch niet in een jaar Het heeft nn meer van een schermen met woorden dan van een krachtig aange ven en weergeven van wat men voorne mens is tot stand te brengen. Van de zijde der regeering zijn positieve toezeggingen al zeer gering; en wat zij belooft, staat meerendeels in nauw verband met maatregelen, reeds tot stand gekomen. Zoo o.a. de toezegging omtrent de uit voering der verplichte verzekering, door de ongevallenwet voorgeschreven. Hierbij wordt weer de zeer vage mede- deeling gedaan dat diverzekering tot de zeevïsscherij en den landbouw zal zijn uit te breideniets wat voldoende bekend is. Maar zal daaromtrent de Regeering een voorstel doen Dat van dit kabinet, met dr Kuyper aan het hoofd, te verwachten is een wetsont werp tot verplichte verzekering tegen de gevolgen van ziekten, invaliditeit en ouder dom, lag voor de hand. Van die zijde is steeds beweerd dat ziekte-verzekering had moeten voorgaan. Een en ander wordt nu voorbereid. Hoe lang zal die voorbereiding echter duren Wij zijn er nieuwsgierig naar, maar twijfelen geen oogenblik of het zal de Re- g niet aan steun, ook van liberale, radicale en vrijzinnig-democratische zijde, ontbreken, wanneer zij eene degelijke rege ling in deze tot stand wil brengen. Tot de overige praktische toezeggingen behoort een ontwerp om aan den landbouw eene rechtstreeksche vertegenwoordiging te dat zij uitstekend geschikt is om vele goed- geloovigen te bevredigen door eenïge ge ijkte termen, de zinsnede omtrent Gods zegen is iets meer uitgesponnen, maar dat wie haar van onpartijdig standpunt beschouwt tot de erkentenis komen moet: dat zij geen program bevat voor een prac- tisch, vruchtbaar beleid. Zij is te vaag. Men heeft daaraan geen houvast. Middelburg 17 September. Met meer dan gewone belangstelling werd ditmaal de troonrede tegemoet gezien. En niet zonder aanleiding. Zij was onze Koningin in den mond ge legd door een nieuw ministerie, voortge komen uit den politieken strijd, die dezen zomer ons land zoozeer in beweging bracht en den liberalen de neerlaag be zorgde. Door een kabinet van clericale richting, voor het overgroote deel bestaai uit mannen, kerkelijk gezind, die nog niet aan de groene tafel hebben gezeten. En welken indruk maakt nu deze rede op ons In de eerste plaats die van zeer lang dradig te zijn en weinig kernachtig. Dat van een zich noemend christelijk kabinet een stuk te wachten was, waarin veel over het streven in christelijken geest zou gesproken worden, lag voor de hand. Maar de verklaring dat de overheid be hoort voort te bouwen op de chris telijke grondslagen van ons volksleven, be wijst toch dat er eigenlijk in die richting jds, zelfs onder andere regeeringen, is gearbeid. In de tweede plaats draagt de troonrede onzes inziens meer een bespiegelend dan een positief karakter, en is zij in haar geheel vrij nevelachtig. Op haar drukt het stempel van den Wil dit zeggen dat wij, zooals is voor- ispiegeld, een afzonderlijk ministerie van landbouw zullen krijgen Wij kunnen niet anders dan dit toejuichen maar dit brengt natuurlijk wêer een ver meerdering van kosten met zich, al ware het alleen voor den nieuwen titularis, zijn secretaris-generaal en verder personeel. Een herziening van het tarief van invoer rechten was reeds door minister Pierson aanhangig gemaakten eene regeling van de administratieve rechtspraak eveneens te IN DE FEW GEBLEVEN. De paragrafenop het ministerie van oorlog en marine betrekking hebbende, bevatten evenmin iets nieuws. De daarbij toegezegde maatregelen lagen voor de hand. Er blijkt alleen uit dat minister Bergansius de nalatenschap van zijn voorganger heeft aanvaard. Ook omtrent Indië Oost- en West vinden wij in de troonrede meer tirades dan beloften. Dat wij tegenover beiden eene zedelijke roeping te vervullen hebben, weten wij reeds langen dat aan de bepalingen ter bescherming van de -onder contract werkende koelies gestrengelijk de hand zal worden gehouden, ligt, zouden wij zeggen, voor de hand. Decentralisatie van bestuur is ook geen nieuw nommer op het politiek programma. Ook na aandachtige lezing der troonrede moeten wij eerlijk bekennen, dat zij wel veel woorden maar weinig zaakrijks bevat In ona vorig nommer wezen wjj, eenige opmerkingen makende naar aanleiding van de ovatie, den minister Kuyper Zaterdag in het Binnenhof te 's Hage gebracht, op zjjne ver diensten als predikant, spreker en leider der antirevolutionnaire party. Wjj pleegden daarbjj een onwillekeurig verzuim. Ook als schrjjver, 0. a. in Be Standaard en in kerkelijke bladen, heeft dr Kuyper tegen over velen zich verdienstelijk gemaakt en verwierf hjj zich een grooten naam en alge meene bekendheid. Het woord schrjjver" bleef ons in de pen. De Heraut legt van zjjn werkzaamheid op dat gebied ook steeds getuigenis af. Nu weer heeft dr Kuyper in dat blad, nadat een reeks artikelen »over de Gemeene Gratie" beëindigd is, een nieuwe serie ge opend, welke handelt »over de Ordinantiën des Heeren, geljjk die uit Zyn Woord worden gekend." BENOËNINttM MZ. By kon. besluit: is benoemd tot notaris binnen het arr. Maastricht, ter standplaats de gemeente Maas tricht, J. M. M. ff. Merckelbach, eandidaat- notaris te Wittemj zjjn by de zeemacht bevorderd tot dirig. fi. van gezondb. 2e kl. W. Meyboom, en tot dirig. off. v. gezondh. 2e kl. de off. v. gezondh. late kl. dr A. W. M. van Deventer; is aan den inspecteur over de comptabiliteit van het materieel by 's ryks werven, by het dep. van marine, C. Admiraal, op verzoek, eervol ontslag uit zjjne betrekking verleend, onder dankbetuiging; zyn bevorderd tot bureelambtenaar van den ryks waterstaat 1ste kl. J. J. Visser Jz., thans 2de kl., en tot bureelambtenaar van den rijks waterstaat 2de kl. J. G. Kahle en J. Muller, thans 3de klasse. Deze week verleenen de ministers van justitie, van oorlog en van marine geen audiëntie. Het examen van hen, die wenschen te wor den toegelaten tot de verbintenis als vrijwil liger voor het reservekader by het wapen der genie, zal dit jaar plaats hebben op 12 No vember a. s. en, zoo noodig, op een of meer volgende dagen. De aanmelding voor het examen moet plaats hebben vóór 12 October a. s., by den commandeerenden officier van bet korps genietroepen te Utrecht. Voor nadere bijzonderheden zie men no. 217 der St. Ct. De rykscommissie voor de examens ter verkryging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, zal, aanvan gende 8 October te 9Va uur, zitting houden te Rotterdam, in het gebouw der Loge aldaar. Men zie voor bijzonderheden bovengenoemd no. der Si. Cl. en de in dit nommer voorko mende annonce. »Het gebruikmaken van firma-namen van min derjarigen strafbaar te stellen, wanneer dit bljjkbaar geschiedt om meerderjarigen ten koste van leveranciers tegenover de wet te dekken." Als plaats voor de volgende vergadering werd Amsterdam gekozen. letreffende een voorstel aangaande het zegelrecht voor kwitantiën, strekkende in min dering van een hoofdbedrag hooger dan 10, werd het bestuur opgedragen hiervoor eene betere regeling te verkrijgen. UIT STAD EN PfiOVINCIE. Zooals reeds in een deel der oplaag van ons vorig nommer werd gemeld, is by kon. besluit, met ingang van 22 Sept. 19Ö1, be noemd tot burgemeester van Nieuw- en St. Joosland de heer A. van Waarde. Uit VI1ssingen schryft men ons Van koning Edward's terugkeer naar Enge land via Vlissingen waarvan sommige bla den eene drukte maken, eene betere zaak waardig zal nu wel niets meer komen. Het koninklyk Engelsch jacht komt althans niet naar hier; en van een extra trein is niets bekend. Van andere zyde meldt men ons dat by de volgende week zou komen. Of 't waar is Het tochtje naar Duinkerken, met eene zeesleepboot van uit Vlissingen te onder nemen, gaat wegens onvoldoende deelneming niet door. - KORTE BIEDDDRELINGEN VERGADERINGEN. Op de te Utrecht gehouden algemeene ver gadering van den Algemeenen Nederlandschen Bond voor Industrieelen en Handelslieden is aan genomen het voorstel om aan de Mij t. Expl. van SS. te verzoeken om voor het bezorgen van kennisgevingen van aangekomen goederen een uniformtarief van drie cent in te voeren, nadat besloten was dat de Bond zich met hetzelfde verzoek ook zal wenden tot de H. IJ. S. M. Ook werd aangenomen een voorstel een briefporttarief van drie cent geldig te ver krijgen voor het geheele land. Vervolgens werd by acclamatie aangenomen een voorstel, luidende: »De Bond,erkennende de noodzakelijkheid van eene spoedige wijzi ging van het Wetboek van Strafrecht inzake handels- en fabrieksmerken, besluit zich in deze nogmaals tot den minister te wenden." Na lange bespreking werd hieraan toegevoegd De huishoudelijke schietwedstrijd, Maan dag door de schietvereeniging Prins Hendrik te V e e r e gehouden, begon onder zeer ongunstige omstandigheden. Vóór den mid dag was er hevige regen en wind, doch na den middag klaarde het weer wat op. Er werd druk geschoten. De uitslag was dat pryawinuers werden op de personeele baanK. Dekker, Joh. de Bree, Ph. P. Visser, J. W. Markusse, J. de Bliek, H. de Zeeuw, A. de Ridder, H. Roeting, J. J. van Beveren, J. Nelisse, G. Roeting, H. van Beveren en A. 0 Cuveljé. Op de vryebaan (3 schoten) waren prys- winnersJ. de Bliek 34 p., J. W. Markusse p., H. de Zeeuw 32 p., Johs. de Bree 30 p. (1. s. 11), J. J. van Beveren 30 p. (1. b. 10), K. Dekker 29 p. en Ph. P. Visser 28 p. Op de bukBbaan (5 Bchoten) werden de pry zen behaald als volgtJ. de Bliek, H. de Zeeuw, Ph. P. Visser, H. Roeting, Jobs, de Bree, J. J. van Beveren en J. W. Markusse. Des avonds werden de pryzen op den Kamp- veerschen toren, door den voorzitter, den heer K. Dekker, uitgereikt, terwjjl daarna nog eenige tyd gezellig werd doorgebracht. In de Maandag te Zierikzee gehou den zitting van den gemeenteraad werd, zoo als nog in een groot deel der oplaag van ons vorig nommer is gemeld, met algemeene benoemd tot leeraar in de Hoog- Duitsche taal de heer A. Petermeyer van Dordrecht. Verder werd het voorstel van burg. en weth. tot nadere regeling der jaarwedden van den directeur en enkele leeraren der H. B. S. burgeravondschool zonder debat aange- Die regeling komt, zooals vroeger door ons werd medegedeeld, hierop neder lo. dat de jaarwedde van den directeur der beide scholen f 650 zal bedragen. Hjj zal tevens genieten vrye woning. Op hem zal echter de verplichting rusten om deBgewenscht gedurende twee uren per week aan de bur geravondschool onderwys in de staatsinrich ting te geven 2o. dat de jaarwedde van den leeraar in de Hoogduitsche taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool 1400 zal bedragen 3o. die van den leeraar in aardrijkskunde aan genoemde inrichting f 800 4o. en die van den leeraar in de reken- en meetkunde aan de burger-avondschool 250. Nog werd besloten aan Ged. Staten weder om voor den tyd van 5 jaren vrjjstelling te vragen van de verplichting tot het geven van onderwjjs in vak (de vrye- en orde oefeningen der gymnastiek) vermeld in art. 2 tot het regelen van het lager onderwys, omdat er geen lokaal of terrein, en evenmin voldoend per- Boneel aanwezig is om dat onderwys te ver strekken. Uit T erneuzen schryft men ons Zooals bekend, ligt het werk aan de staal fabriek geheel stil. De onderneming heeft geen fondsen om de schulden te betalen veel minder om te laten doorwerken. Woensdag 11. althans is door het bestuur mtBtel van betaling gevraagd aan de recht bank van koophandel te Brussel, welk uitstel reeds voorloopig was verleend. Vermoedelijk

Middelburgsche Courant | 1901 | | pagina 1