Verschillende Berichten. V erkoopingen enz. Het lid der Eerste Kamer voor Zeeland, de heer T. A. J. van Asch van Wjjck, heeft aan de Prov. Staten van Zeeland het volgende achrjjven gericht: Amersfoort, 1 Augustus 1901. Mjjne Heeren. Tengevolge mjjner benoeming tot Minister van Koloniën houd ik op Lid te zjjn van de Eerste Kamer der Staten Generaal. Daar het mjj niet wenscheljjk voorkomt zoowel uit constitutioneel als practisch oog punt dat Ministers der Kroon Lid zjjn van de Staten Generaal, neem ik de vrijheid tot U het verzoek te rigten, mjj niet andermaal te benoemen tot Lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, daar eene eventueele benoe ming door my niet zou kunnen worden aan genomen. Het is mg een behoefte U, Mjjne Heeren, mynen dank te betuigen voor het vertrouwen, mjj geschonken. Naar mjjn vermogen heb ik getracht de belangen van Ons dierbaar Vaderland te be hartigen, mjjne wijsheid vragende van Hem, Wien te dienen ook op het gebied van den Staat, de wensch was van Uw afgevaardigde. De meer byzondere belangen Uwer Pro vincie, voor zoover deze van algemeen belang konden geacht worden te zjjn, behoefden door mjj niet te worden voorgestaan. Met betuiging van byzondere hoogachting en met aanbeveling in Uwe welwillende her innering, heb ik de eer te zyn, Uw Oud-afgevaardigde naar de Eerste Kamer der Staten Generaal, T. A. J. van Asch van Wijck. Naar wy vernemen, zal eene bijeenkomst der Staten om in de vacature te voorzien, waarschjjnljjk op 27 Aug. a. s. plaats hebben. GCrt.) By de Ned. herv. gemeente te V1 i s a i n- g e n is beroepen de heer J. Ossewaarde, predikant te Meppel. De heer jhr C. Ph. L. van Kinschot te Domburg behaalde op de internationale poatzegeltentoonstelling te 's-Gravenhage, zoo als wjj gemeld hebben, verschillende bekro ningen. Het zyn een eereprys voor de fraai ste en uitgebreidste inzending van Nederland en koloniën, de groote medaille geschonken door H. M. de Koningin2e pr. voor een ver zameling postzegels van Nederland en kolo niën id den meest uitgebreiden zinle pr. voor een verzameling postzegels van Neder land en koloniën in den meest uitgebreiden zin gebruikt, waarbjj de mindere of meerdere zeldzaamheid der afstempeling buiten be schouwing blyftle pr. voor een verzameling poststempels van Nederland al dan niet op de postzegels geographisch verzameldle pr. voor een verzameling poststempels van de Neder- landsche koloniën al dan niet op de postze gels le pr. voorjeen verzameling poststukken van Nederland en koloniën en le pr. voor een verzameling ontwerpen en proeven van de postzegels en poststukken van Nederland en koloniën. Zooals nog in een groot deel der oplaag van ons vorig nommer werd gemeld, is be noemd tot hoofd der O. L. school te K a- p e 11 e de heer A. van der Brugge, onderwy- zer aldaar. Begunstigd door het schoonste weer, vierde Zuiddorpe Zondag een feest, dat voor de gemeente zeker eenig mag genoemd wor den 21 muziekgezelschappen, te zamen ongeveer 600 werkende leden tellende, waren gekomen om tegenwoordig te zyn by de inhul diging van het nieuwe vaandel, dat door kunstlievende ingezetenen uit die gemeente aan het muziekgezelschap Ons Genoegen was geschonken. Ongeveer half drie werd de reusachtige stoet gevormd, welke door het fraai versierde dorp trok naar het gemeente huis, waar door den voorzitter, den heer H. R. Karstel, de eerewyn word aangeboden en door den heer C. v. Waes, eere-voorzitter, de herinneringsmedailles werden uitgereikt. Op drie verschillende, met groen en bloemen ver sierde, estrades werden daarna de muziek stukken uitgevoerd. Het spreekt vanzelf, dat er buitengewone maatregelen genomen waren, om de duizenden bezoekers te kunnen ont vangen. Behalve de 21 herbergen in de kom van de Al waren wy het nooit eens over de namen van de booten, die aan den horizont ver- Bchenen, over onze juffrouw waren wy het altyd eens: één gevoelen vereenigde ons, alsof het een godsdienst was, die onze kinder zieltjes met vroomheid vervuldehet was aanbidding, hartstochtelijke aanbidding by diegenen onder ons wier karakters tot hartstocht neigden, onbewust by de eenvou- digen, by anderen teeder al naar de gestellen. Juffrouw Nicollet scheen het begin en het einde onzer gedachten. Zij vervulde onze dagen, deed ons de vacanties verfoeien waarin wy haar niet zagen. Nooit zou iemand onzer ongehoorzaam togen haar geweest zyn. Alleen de vrees om haar onwillekeurig te miskennen belette oub volmaakt gelukkig in haar by zyn te wezen. Wy sloegen al hare bewegingen gade, om hare wenschen te raden. Wy bewonderden hare eenvoudigste woor den. Zy was voor ons de schoonheid, de goed heid, de wetenschap in persoon. En wat het merkwaardigste is, ik geloof op den huidigen dag, nog meer dan vroeger dat zy dit alles werkeljjk was! Juffrouw Nicollet was mooihet portret, datik van haar bewaard heb, bevestigt dit evengoed als als mjjne herinneringen. Het is een middelmatige photographie uit den kin- dertjjd der kunst, gevlekt en geel geworden door ouderdom j maar hoe goed geeft zy haar y/eer, met haar kapsel uit dien tyd, het don- 8emeente, waren nog een groot aantal tenten opgeslagen. Hoewel de feestvreugde tot laat in den avond duurde, werd de orde niet ver stoord. Onder de deelnemende gezelschappen werd f 50 aan premies verloot. De uitslag was als volgtle premie f 20 Desteldonck, zang- vereeniging Vriendenkring2e premie 15 Wachtebeke, fanfaren De Vrije Zonen3e premie 10 Graauw (Zandberg), fanfaren Door Eigen Hulp en 4e premie 5 Wjjnkel- St. Kruis, fanfaren St. Cecilia. Omtrent de door de justitie van hier, vergezeld van twee deskundigen, naar Ter- neuzen gemaakte reis vernemen wy dat de heeren zich begaven naar het terrein der staalfabriek en een onderzoek instelden naar den bouw der fabriek en de constructie der gebouwen. Wat de uitslag van het onderzoek is ge weest, is nog niet bekend. In de gemeente E e d e werd 11. Zondag een zeer prettig feest gevierd, nl. ter inwij ding van een keiweg in de Dorpstraat. Jaren achtereen waren daartoe pogingen aangewend die telkens om de eene of andere reden mis lukten. Een voordeelig accoord met den aan nemer A. Glibert te Somerghem en eene wel geslaagde geldleening gaven eindelyk het gemeentebestuur aanleiding om de zaak door te zetten. Dat de Eedenaars met dat werk ingenomen zyn, bleek uit de overal aange brachte versieringen, het uitsteken der vlaggen en hunne opgewekte stemming. Behalve Eede's grenszangersde leden der rederijkers en boldersmaatschappjjen de velo-club, namen aan het feest deel het muziekgezelschap Aar- denburgsche fanfaren en twee muziekgezel schappen uit Maldeghem. Een stoet werd gevormd dier vereenigingen, waarin men ook opmerkte twee praalwagens, de één eene voorstelling gevende van den landbouw, de andere vertegenwoordigende de ambachten en neringen uit de gemeente. Beide wagens waren zeer netjes versierd en op beide vond men echte typen uit Eede. Na de ontbinding van den stoet vereenigden zich de besturen en deelnemende maatschap pijen met de heeren mr Hennequin, burge meester van Aardenburg, en Cuelenaere, bur gemeester van Maldeghem, daartoe genoodigd, benevens de leden van den raad zich op de estrade, waar in welsprekende woorden door den heer Nagel, voorzitter der feestcommissie, de tot standkoming van den keiweg werd geschetst. Hy bracht dank aan den burgemeester en de leden van den raad voor hunne ijverige bemoeiingen en aan de heeren Hennequin, als volksvertegenwoordiger, en Cuelenaere voor hunne tegenwoordigheid. De heer Hennequin, daarop het woord ne mende, wees op de omstandigheid dat hier met kleine middelen een zeer goed werk was verricht. Het trok zijne aandacht dat hier eene arme gemeente zonder eenig subsidie een keiweg had gelegd. Hy acht staatshulp en hulp van de provin cie zeker gewenscht, mits uit eigen middelen werd medegewerkt tot de bereiking van het goede doel. Eede heeft hiermede aan vele gemeenten een goed voorbeeld gegeven. Spreker wenschte het gemeentebestuur en in 't bjjzonder burgemeester Dhont geluk met de tot standkoming van den weg en eindigde zjjne toespraak met een: »Leve de burge meester!", wat werd beantwoord met een: »Leve onze volksvertegenwoordiger Zangers en leden der muziekgezelschappen voerden daarna verschillende stukken uit. Dorstige kelen werden naar behooren gelaafd en zonder eenigen wanklank werd het feest tot in de kleine uurtjes voortgezet. In de buitengewone vergadering van den Hoofdplaatpolder, Maandag gehouden op verzoek van zes ingelanden, is toestemming verleend een weegbrug als tweede inrich ting in de gemeente Biervliet te plaatsen aan de Spuikom nabjj de haven op terrein van den polder. R USTTE H. Een stuk zaadland te Wissekerke. Men zal gaan dorschen. De peulbaas is jarig. Een der arbeiders fluistert dit den anderen toe. Er moet wat kere haar netjes gevlochten, het kleine ge bombeerde voorhoofd, hare groote bruine, zachte, lieve, heldere oogen, haar ietwat grooten, doch mooi gevormden mond, die altyd glimlachte en het kuiltje in haar kin Ja, juffrouw Nicollet was mooi. En ze is het gebleven. Nadat ze een mooi, jong meisje was, is zy een mooie dame geworden, daarna een mooie oude vryster. Het leven is over haar heen gegaan zonder haar iets van haar bekoorlijk heid te ontnemen. Zy heeft niet het geluk van andere vrouwen gekend, die een familie stichten, zonder dat haar eenzaamheid haar ontheven heeit van haar aandeel in de aard- sche zorgen. Maar evenals zjj zonder bitter heid afstand kan doen van hetgeen het leven haar ontzegde, heeft zy zonder er onder gebukt te gaan gedragen wat het noodlot haar oplegdeen misschien ligt in die berus-, ting de verklaring waarom haar gelaatskleur zoo frisch, hare trekken zoo jong bleven, evenals haar gang, haar figuur, niet verou derden. Even eenvoudig, even natuurlyk als zy mooi was, was juffrouw Nicollet goed, zonder moeite of inspanning en zy behield tot het einde toe, evenals hare schoonheid, hare goed- neid, levendig en frisch en zonder inspanning men voelde die meer dan men haar zag En indien juffrouw Nicollet al niet alles wist, zooals wjj op ons vjjfde jaar dachten, gebeuren. Een jongen moet «aar 't dorp om rood, wit en blauw. sKees, vraag maar aan mjjn buurman om zyn vlag en zeg, dat ik je gestuurd heb. Neem dan by ons achter de drooglat uit de gaffels." »Haal dan bij ons mjjn amonika en Wacht even! Er moet ook een cadeau zyn. Ieder vyf centen voor een paar zoete koeken." Algemeen goed gevonden, 't Werk gaat aan. »Waar is Kees »Naar 't dorp. Hy was niet goed, ge loof ik; of hy had zyn »maelë vergeten." Kees terug met vlag, koek en harmonica in een zak op den rug en een droogstok in de hand. De woordvoerder gaat met de koeken naar den peulbaas. »Ik felisteer je voor ons allemaal en hier is ons presentje!" Algemeen hoera De peulbaas, verrast, bedankt. De muziek speeltLang zal hy leven De vlag wordt opgericht en T werk wordt opgewekt hervat. Op 't schaftuur zitten allen ook de boer, die van 't feest gehoord heeft en tjjdig op 't werk was op den duifkant met een kom koffie in de eene en een snee koek in de andere hand, terwjjl de harmonica speelt van »de Transvaalsche Boeren Zoo vierde men 't jaarfeest van den peul baas. De Gebr E. en M. üohen, die toonen te begrypen wat hun belang meebrengt, ook op het gebied van adverteeren, doen in Uit blad weer een bewonderenswaardig aanbod. Dit spreekt zoo voor zich zelf dat wy het voldoende achten daarnaar te verwyzen, zon der verder tot aanbeveling iets te schryven. Men moet zelf maar eens zien welke goede boeken er voor 25 cent te verkrygen zyn by die ondernemende firma te Arnhem en te Nymegen gevestigd. En dan nog de kans op een »vorsteljjk cadeau"! Het natuurverschijnsel, Vrjjdagavond m onze provincie waargenomen, heeft zich ook elders in ons land en in het buitenland voorgedaan. Door het hoofdbestuur der Schippersver- eeniging Schuttevaer is aan den minister van Financien verzocht te Walsoorden een hulpstation van ryks-ambtenaren te vestigen, om den uit België komenden vaartuigen de gelegenheid te geven in tyd van nood aldaar te kunnen inklaren. De voorzitter, de leden van het dag. be stuur van Het Roode Kruis en alle genees- heeren, die deel hebben uitgemaakt van Nederlandsche ambulances in Zuid-Afrika, ont vingen van president Kruger zyn portret, voorzien van zyn handteekening. Een hartelyk schryven van dankbetuiging voor den steun, aan het Zuid-Afrikaansche volk verleend, vergezelde het geschenk. Door den kantonrechter te Bolsward zyn 120 processen-verbaal afgezonden aan het adres van ouders in het arrondissement Har- lingen, wier kinderen zich aan schoolverzuim hebben schuldig gemaakt. In den afgeloopen nacht heeit te Rot terdam een hevige brand gewoed. Hy ont stond in een groote loods in den Zwaanshals, waarin een groot aantal balen lompen was geborgen. Binnen een hall uur stonden vier groote loodsen in vlam, en een magazyn, eveneens in gebruik voor den lompenhandel. Verder sloegen de vlammen over op twee met hout gevulde loodsen, die ruim 1500 M3hout bevatten en eveneens door het vuur weiden vernield. De huizen aan den overkant bleven gespaard, doch van een aantal woningen zyn de gevels geblakerd en ontelbare ruiten ge sprongen. De bewoners moesten overhaast een goed heenkomen zoeken. Een aan de brandende perceelen grenzende stoomtimmerfabriek bleef, dank zjj het krachtdadig optreden der brand weer, gespaard. Het terrein, waarop de brand woedde, be sloeg 100 M. in de lengte en 60 M. in de breedte, en een aantal hand- en twee stoom- brandspuiten waren in werking om het vuur te blusschen. Duizenden en duizenden stonden het angst verwekkend tafereel aan te zien en eenige kjjkers geraakten in de Rotte te water, doch werden gered. De schade wordt op meer dan f 100.000 geraamd en is grootendeels door verzekering gedekt. Aldaar ging een 19-jarige getrouwde vrouw, wier man ter zee vaart, bjjzonder luch tig gekleed de kermis op, wat haar een standje bezorgde van haar broeder, die haar ontmoette. De twist ontaardde in een vechtparty, waarby de jonge vrouw een messteek boven haar rechteroog opliep. Door de Delftsche politie is een valsche gulden in beslag genomen. De munt was voorzien van het borstbeeld van koning Willem II en droeg het jaartal 1848. Aldaar heeft men zich Zaterdagnacht door overklimming toegang verschaft tot een woning waaruit zilvaren lepels en vorken werden ontvreemd. Twee Delftenaren zyn als ver dachten aangehouden. By een hunner vond men een vork en lepel. De andere voor werpen waren door de twee verdachten ver kocht aan een uitdrager, by wien het ge- stolene in beslag werd genomen. Ook te Haarlem is ingebroken. Door overklimming en verbreking van een ruit in de keuken zyn de dieven binnengekomen. Alles was opengebroken en ontvreemd is, voor zoover bekendhet ridderkruis van den Ned. Leeuw van den bewoner, gouden voor werpen en diamanten, een doosje met gouden tientjes enz. De bewoners waren uit de stad. Een schip uit Wieringen, dat het werkvolk voor een aannemer van Medemblik had afge haald, bleef wegens het lage water aan den grond zitten; men was dus verplicht op het volgende getjj te wachten. Een arbeider uit Medemblik had de onvoorzichtigheid over boord te springen, met het plan naar den wal te loopen, doch niet met de verschillende diepe geulen bekend zjjnde, liep hy in een van deze en verdronk. Zyn lyk is nog niet gevonden. Tengevolge van hooibroei is in Eierland een groote hofstede, dagteekenende uit 1650, geheel afgebrand. Behalve de hoeveelheid hooi en wol, was alles verzekerd. Woensdag heeft men te Utrecht, nadat de bewoner zich eenige oogenblikken verwjj- derd had, uit een in zyn slaapkamer staand kistje een tweetal bankbiljetten ontvreemd. In Amersfoort is een inbraak gepleegd in een winkel van gouden en zilveren werken. De inbreker werd door de politie achternagezet, doch niet gevat. Vyf zilveren en een gouden horloge worden vermiBt. Toen een koopman uit Hellendoorn van de markt te Ommen huiswaarts keerde met zyn vader en een elfjarig knaapje, schrikte onderweg het paard en kwam wagen en al in een sloot terecht met het ongelukkig ge volg, dat de koopman zyn beide armen brak en het jongetje éen; de vader bleef vrjj wel ongedeerd. Een dienstbode te Menaldumadeel stiet met den duim tegen de klink der deur, waar door een wondje ontstond. Zy sloeg hierop geen acht en zette haar werkzaamheden voort. De duim begon op te zwellen en spoedig de geheele arm. Er bleek bloedvergiftiging te zyn ontstaan, die. het leven van het meisje bedreigde, zoodat men tot een operatie moest overgaan. Men hoopt de patiente in 't leven te kunnen houden. De gevaren van telegrafie zonder draad Aan de Siècle wordt het volgende eigenaardige geval meegedeeld, dat zich zou hebben voor gedaan toen het Duitsche eskader zich in de wateren van FmiBtère bevond. Door de Fran- sche kuststations voor draadlooze telegrafie werd alle mogelyke moeite gedaan om zich in verbinding te stellen met het Duitsche eskader ten einde prins Hemrich het overlyden van zyn moeder mee te deelen. Maar terwyl ze daarmee bezig waren vingen ze onwille keurig de dépeches op die gewisseld werden tusschen de verschillende Duitsche schepen. Eenige Oostenryksche officieren uit Weenen, waaronder prins de Bragance een zoon van graaf d'Eu, hadden per automobiel een uitstapje gemaakt naar Gross Kikinda in Hon- garjje, en kwamen in een bierhuis. Daar zat ook de burgemeester van het plaatsje, en een van de metgezellen van den prins, luitenant graaf Hall er geraakte in twist met den bur gemeester omdat deze hem, zooals hy be weerde, strak had aangezien. Het slot was een algemeene vechtparty tusschen officieren en burgers, waarbjj de burgemeester ernstig gewond werd door een sabelhouw. De politie moest tusschenbeide komen om een eind aan het gevecht te maken. Te Sjandefjord is teruggekomen de ex peditie van kapitein Stoekken, die een onder zoekingstocht heeft gemaakt aan de Zuidkust van Frans Jozefs land. Hy heeft daarbjj ge tracht het spoor te vinden van de drie ver dwenen leden van de expeditie van den hertog van de Abruzzen, doch is hierin niet geslaagd. Do werkstaking van de dokwerkers te San Francisco wordt zoo sterk overschaduwd door die van de staalwerkers, dat ze minder aandacht heeft dan ze verdient. De belem mering van het verkeer is groot. Er liggen niet minder dan 29 graanschepen met totaal 100.000 ton inhoud, allen bestemd voor Euro- peesche havens, en 15 suikerschepen bestemd voor Hawai, stil in de haven, zonder te kunnen laden. Volgens een bericht, door de North China Daily News ontvangen, is in Sjan-si de hon gersnood thans zoo erg geworden, dat men- schenvleesch er in 't openbaar te koop wordt aangeboden (tegen 2'/2 dollar het kilo). Overal liggen, te Si-ngan-foe, op straat delyken van verhongerde menschen. DE ZEERAMP VAN DE ISLANDER. De verschrikkelijke ramp, overkomen aan de stoomboot Islander, waarvan wy gisteren onder de telegrammen melding maakten, heeft plaats gehad te twee uur in den morgen Vrjj- dag jl. Twintig minuten na de botsing met den ijsberg was het vaartuig in de diepte verdwenen, met 't reeds gemeld noodlottige gevolg dat 65 personen verdronken. De zee was zeer kalm en 't vaartuig was niet verder dan een mjjl van de kust. Een der passagiers beweert, dat als de ka pitein aan de passagiers niet verklaard had dat er geen ernstig gevaar was, allen gered hadden kunnen worden. Op die verklaring zouden vele passagiers in hun hutten zyn gebleven. Maar veel waar- schynlyker is 't geen een ander bericht zegt, nl. dat de schok zoo hevig was dat de kajuit deuren dicht klemden, zoodat de slapende passagiers niet meer uit hun hutten konden. De kapitein is ook verdronken. Er schynt tot 't laatste oogenblik discipline te zyn be waard. Een gouddelver, die 8000 dollars in goud om zyn middel had gebonden, verloor daardoor 't leven, 't Gewicht van 't goud deed zyn red dingsboei kantelen en hy verdronk. Honderd en zeven personen werden gered. Met 't schip gingen ook nog een millioen dollars aan goud naar den bodem der zee. Door den majoor garnizoens-commandant alhier werd heden middag te zjjnen bureele in de kazerne, in de Korte Noordstraat in het openbaar aanbesteed de levering van onge veer 82.000 KG. steenkolen, 4400 stuks lange turven, 5000 stuks vuurmakers en 360 stuks takkebossen, of zooveel meer of minder als zal blyken noodig te zyn, gedurende het tjjd- vak van 1 October 1901 tot en met 30 Sep tember 1902, ten behoeve van de militaire wachten, soldatenkamers, schoollokalen, sol- datenkeuken en militaire hospitaal. Inschry vers waren de Middelburgsche heeren 5 Baayens en Francke voor steenkolen ƒ1.12, lange turven 1.15, vuurmakers 0.25 en takkebossen 8. Burrinksteenkolen f 1.12, lange turven 1.40, vuurmakers 0.24 en takkebossen 8.75. Yan Moolenbroek steenkolen 1.25, lange turven 1.40, vuurmakers 0.35 en takke bossen 10. De inschrjjving was voor steenkolen per 100 kg. en voor de andere artikelen per 100 stuks. Eerstgenoemde firma is de laagste inschryfster. Q3&" Agenten voor de Middelburgsche cou rant zyn m Zeeland te: Vlissingen C.N. J. de Vey MestdaghGoes A. C. Boluyt firma wed. A. O. de Jonge ZierikzeeA. C. de Mooy; en Oostburg firma A. J. Bronswyk grappig gekrulde haren, een jongen met een verfijnden smaak, oprecht als goud, natuurljjk beleefd, die nooit zyn kracht misbruikte om anderen te kwellen. Onze toenemende vriendschap stelde my in de gelegenheid juffrouw Annette af en toe terug te zienwant weldra nam Pierre my mee om na schooltyd thmis te gaan gouteeren Ik moet bekennen dat de omgeving van de familie Nicollet my voor juffrouw Annette minder aanstond dan de Esplanade. Vooreerst was daar het hoofd van het ge zin de verlamde grootvader, die mjj vrees inboezemde in zjjn stoel op rolletjeson der zyn borstelige wenkbrauwen liepen zjjne gebiedende oogen overal waar zjjne beenen niet konden komenhy regeerde het heele huis, alsof hy nog in zyn goeden tyd was. Daar ik telkens als ik er kwam, zyn barsch dreigend gezicht zag, dacht ik aan den reus van Klein Duimpje, te meer daar ikr wist dat hy vreeseljjke driftbuien had, die de aderen aan zyn hals deden opzwellen, terwyl er onsamenhangende woorden over zyn lippen kwameneen reus, geboeid door onzichtbare ketenen, die zjjne forsche ledematen in be dwang hielden. ("Wordt vervolgd). zy kende toch veel belangryke dingen, die zjj uitstekend wist te onderwjjzen, omdat zy die natuurlyke gave van mededeeling bezat die zoo zeldzaam is onder de geestesgaven. Wan neer ik thans aan haar denk, meen ik te be grypen dat zij in den tyd töen zjj onze spelen op de Esplanade leidde, nog een andere deugd rjjk was de eenige welke zij later verloren heeft de Hoop. Daarmede bedoel ik de heerljjke, onbestemde verwachting, het blyde voorgevoel van duizenden schoone beloften, welke de stemmen der jeugd toefluisteren aan gelukkige zielen, voor wie een schoone toe komst schjjnt weggelegd te zyn, die zulk een heerlyke glans aan die bruine oogen ver leende, die haar als het ware hulde in een waas van geheimzinnigheid en licht, die van haar uitging als een vriendelyke warmte of een weldadige geur. Ik ben zeker dat haar hart toen vol liefde was, haar geest vol droomen, zjj ging met al de kracht die in haar was het geluk tegemoet. Toen ik de klasse van juffrouw Nicollet verliet om naar de lagere school - te gaan, zooals mjjn leeftjjd dat meebracht, onder vond ik myn eerste verdriet. Weldra begon dat verdriet te redeneeren en leidde mjj op den weg der gevaarljjke ontdek kingen, zette mjj stilzwijgend aan tot verzet; ik vergeleek de liefeljjke gemeenzaamheid der speeluren op de Esplanade met de lessen van den heer Gidan en die veïgelybing sleepte mjj des te verder mee in mjjne eerste over peinzingen, naarmate zjj in het voordeel van juffrouw Nicollet uit vielen, want terwyl zjj ons vermaakte, leerde zjj ons allerlei kleinig heden, die goed zyn om te wetenterwyl wij onder den lessenaar van den heer Gidan be paald niets anders leerden dan guitenstreken uit te voeren, papieren mannetjes te maken, onze boeken te scheuren, onze namen op de banken te schryven, elkaar leelyke woorden toe te roepen. In de eerste weken deed ik niets dan treuren en mjj ergeren, in de hoeken van de met steenen geplaveide plaats, waar wij na iedere les tien minuten Bpeelden, tus schen de drie vleugels van het sombere gebouw. Pierre troostte mjj door over haar te praten want al was hy haar eigen broer, hjj was evengoed onder den invloed harer behoorlijk heid als de anderen. Die twee woorden mijn zuster hadden in zjjn mond een andere be- teekenis dan in dien van de schoolmakkers. Voor hen waren zusjeB dan ook niet meer dan kleine mindere wezentjes, die altyd huilen, alleen met poppen kunnen spelen en dadelyk gaan dwingenmeisjesVoor hem daarentegen was de zuster een voorwerp van trots, van liefde, van teederheid. Hy was zoo grootsch op haar. Hjj beminde haar, ofschoon met minder romaneske vergoding dan ik. Ik ver beeld my dat juffrouw Annette van hem een veel liever jongen gemaakt had dan de andere jongens, met zyn opgewekt gezioht en zjjn

Middelburgsche Courant | 1901 | | pagina 2