MIDDELBURGSCHE COURANT. Zaterdag 17 Augustus. N°. 193. 144" Jaargang. 1901. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor a;ie plaatsen in Nederland franco p.p., 2 Afzonderlijke nummers kosten 5 oent. THERMOMETER EN VERWACHTING. 16 Aug.8 u. vin. 64 gr,, 12 u. 72 gr., av. 4 u. 69 gr. F. —Verwacht: matige W. wind, bewolkte lucht, weinig verandering in temperatuur. Advertentiën20 cent per regel. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Beolames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffend^ Handel, Njjverheid en Geldwezen, is uitsluitend gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Ajsh., K.S. Voorburgwal 266, Amsterdam. Middelburg 16 Augustus, TOTALE UITVERKOOP. Hoe dikwyls leest men dit wel op de winkelramen, soms gevolgd door «wegens opheffing der zaak," soms door «wegens vertrek naar elders," enz. enz. Veelal intus- schen blyft de zaak, nadat de uitverkoop ge ëindigd is, op hare oude plaats, en de totale uitverkoop" wegens dit of dat, blijkt een uit verkoop te zyn geweest wegens gebrek aan contanten. Het orgaan der Winkeliersvereeniging te Amsterdam wjjdt aan dit verschijnsel eene beschouwing, waaraan het volgende ontleend is, dat zeker ook wel in ons omgeving be langstelling wekken zal. De gefingeerde liquidaties zyn een der wonde plekken van den handel. Verschil lende vakken hebben er zich mét reden over beklaagd by de te Gent gehouden enquête; vooral de confectie-handelaars en de schoen makers. Een van hen beklaaagt zich »dat gefin geerde liquidaties die beginnnen met te an nonceeren dat zy veertien dagen zuilen duren, maanden daarna nog voortdurenmen brengt er dageljjks nieuwe goederen, en wanneer de uitverkoop geëindigd is, vindt men nog even veel, dikwerf zelfs meer koopwaren dan inde eerste dagen van den uitverkoop. De chef van een belangryk confectie-magazyn consta teert, dat de toestand over 't algemeen slecht is, omdat sedert eenige jaren een bende van hier in de stad vreemde kooplieden zich meester heeft gemaakt van onze markten, om er hoeveelheden koopwaren over te versprei den waarvan de herkomst in den regel niet te vertrouwen is. De kwestie van het uitverkoopen hangt samen met het ventenin verschillende lan den, en bepaaldelijk in Zwitserland, worden beide in dezelfde wet behandeld. Onze wetgever van 1842, aan wien wy de nog van kracht zynde reglementatie op het enten danken, heeft een oogenblik het denk beeld gehad de twee kwesties tegelyk te regelen. Alleen de oppositie van het gou vernement was oorzaak, dat toen, met 3 stem men meerderheid, het algeheele verbod van uitverkoopen voor den kleinhandel door de Kamer is verworpen. Thans zyn de misbruiken vermenigvuldigd de voorgewende liquidaties van nieuwe koop waren veroorzaken een kolossale schade aan de gevestigde winkeliers. Alle dagen ziet men, vooral in onze groote steden, nieuwe maga zijnen openen, en direct na de opening, met reusachtige reclame, en grove listen, om de goedgeloovigen te lokken, de algeheele en gedwongen liquidatie aankondigen. Naar ge lang van het verkoopen der goederen, komen andere goederen de uitverkochte waren ver vangen. Het spel duurt zoo lang, tot het niets meer oplevert, tot de hoeveelheid onnoozele halzen, die men als koopers kor, vangen, uitgeput is. Men begint dan weer in eene andere wyk of in eene andere stad. Want bijna nooit keert de kooper in deze magazjjnen terugde koopwaren kosten er wel een zeer lagen prys, maar over 't algemeen is bun qualiteit nog minder; bet zyn klee- dingstukken die slecht genaaid zyn, stoffen waaraan iets mankeert en namaak van kant of tapijten. Men verbaasd zich dikwyls over de goedkoopheid dezer voorwerpen; zij, die de qualiteit kunnen beoordeelen, verwonderen er zich niet meer over. Terwijl echter de koopers ondervinding op doen over deze gelegenheidskoopjes, ljjdt de gevestigde handel, welke, om zyn klanten te behouden, eerlyk moet blijven handelen, onder een concurrentie die onbetwistbaar oneerlijk is. Met zal wellicht zeggen, dat de Staat niet geroepen is om de afnemers te beschermen, en de belangen van de eerlyke kooplieden te behartigen, doch 't zou niet voor 't eerst z$n dat de wet tusschenbeide komt om de handels- vrjjheid te regelen. Heeft zjj niet gedurende 57 jaar het venten gereglementeerd en stelt men zich niet voor, dit nog gestrenger te doen Is het ook niet by de wet verboden, behoudens enkel buitengewone gevallen, op den openbaren weg nieuwe koopwaren te ver koopen en schreeuwende aan te pry zen, het geen weder een andere vorm is van dikwerf voorgewende liquidatie Wat men in het eene geval gedaan heeft, rechtvaardigt zich in het anderezoodra men zich verzet tegen liquidaties, die plaats vinden onder den vorm van verkoop aan den meest biedende, is het niet meer dan rationeel om verbodsmaatregelen te nemen tegen fictieve liquidaties tegen vasten prys. Verschillende burgerljjke vereenigingen heb ben deze quaestie bestudeerd, onder anderen het Syndicat général des voyageurs. Verschillende gemeentebesturen hebben besloten om den uitverkoop van nieuwe koopwaren te treffen door speciale belastingen deze belasting werd aangemerkt als een vergoeding voor de kosten der blyvende inrichtingen, huren, patenten, belastingen, welke de gevestigde winkeliers verplicht zijn te betalen. Het Duitsche handelswetboek bevat op het gebied van uitverkoopen niets dan deze be paling «De openbare annonces van een handels exploitatie kunnen niet anders geschieden dan met den naam van den koopman en de aan wijzing zyner woonplaats. Als hij voor zyn handelsexploitatie een gelegenheid kiest om te verkoopen, moet deze voorzien zijn van een uithangbord, dat op voor een ieder duidelijke wyze naam en woonplaats van den onderne mer vermeldt." Deze bepaling is in 't bijzonder tegen de uitverkoopen genomen. Zjj strekt uitsluitend om het publiek te beschermen, door het beter in te lichten. HERINNERING AAN 1853. De Utrechtsche katholieken willen den ge denkdag van het herstel der bisschoppelyke hiërarchie in Nederland feestelyk vieren door het schenken van een orgel aan den bisschop van Utrecht voor diens zetelkerk Zooals men weet, kostte het doorzetten van dien maatregel, gevolg der toepassing van het door de liberalen, in de grondwet van 1848 neergelegde beginsel van onafhankelijkheid der kerkgenootschappen aan den minister Thorbecke zyn zetel, vooral door toedoen van de voorloopers der tegenwoordige bondgenooten van de katholieken, destijds hun felste be strijders. De aanhef van de circulaire is te merk waardig om hem hier niet aan te halen »Den 4en Maart 1903 is het 50 jaar gele den, dat de Bisschoppelyke Hiërarchie is her steld, eene reden van blydschap en dankbaar heid voor alle katholieken van Nederland, en bjjzonder van Utrecht, omdat de aloude bis schopszetel, ja, de Aartsbisschoppelijke zetel van den H. Willibrordus is hersteld, en meer hepaald de stad Utrecht veel aan dat herstel te danken heeftsnelle vermeerdering en veel- belovenden bloei der katholieke stichtingen, voorziening in allerlei katholieke behoeften, krachtige ontwikkeling van het katholieke leven in zyn geheelen omvang gedurende al die jaren Het is goed dien toon van blydschap nog eens te vernemen nu de katholieken met hun felste vjjanden van weleer op het kussen zit ten, en eens knapjes schoonmaak willen gaan houden onder wat liberalen hebben verricht. Maar onder dien schoonmaak is niet be grepen de maatregel van 1853, door hunne medestanders van nu destyda met succes gebruikt om Thorbecke uit het zaal te lichten. (Zuip. Crtt) NOG EEN OORDEEL. over het andere. Rome's leer wjjst alle ketters naar den brandstapel. Maar wat kerkelyk onmogelyk is, heet nu staatkundig zoo ge- wenscht. En toch spreekt men èn van Gereformeerde èn van Roomscbe zijde telkens uit, dat men op consequente toepassing van beginselen op elk terrein moet aansturen. Men tracht in hooger eenheid alles op te lossen onder den naam van Christelijke regeering. Maar wat doet Rome en wat heeft Rome ooit gedaan tot naleving van de eerste tafel der goddelyke Wet? En als daar een schrap doorgehaald wordt, hoe kan er dan plaats bly ven voor het woord Christelijk Spelen met woorden is een gevaarlijk spel. Jammer maar, dat zooveel eenvoudigen en ongeleerden daardoor worden verstrikt. Men zal zeggen al is het dat men het in alles niet eens is, men kan het dan toch nog wel in vele en in hoofdzaken eens zyn. Stel eens dat de Roomschen de Gereformeerden helpen om de Vrye Universiteit haar verlangde rechten te n, en dat de Gereformeerden de Room schen helpen, als blyk van erkentelijkheid, om den Paus een Nederlandsohen gezant te bezorgen, dan zou dit wel een aardige wyze van samenwerking zyn, maar zou ons vader land dan gewenschte vrucht plukken van dit resultaat eener «Christeljjke regeering?" Wy vreezen, dat twee paarden, welke men dacht te spannen voor één wagen, spoedig het bewys zullen leveren, dat het eene paard vóór en het andere achter aan den wagen gaat trekken, wat onmogelijk tot een goed resultaat kan leiden. Mag er iets goeds tot stand komen, we zullen er ons hartelyk in verbljjden, en ter wille van de goede zaak wenschten we niets liever, dan dat we in onze vrees werden beschaamd. De heer J. Wisse Czn., predikant te 's Gra- venhage en redacteur van De Wekker, orgaan der Christeljjk Gereformeerde Kerk in Neder land, sahryft in het jongste nommer van dat blad o. a. het volgende: «Het optreden van het nieuwe Ministerie", zoo lazen we in verschillende bladen, »is, over het algemeen genomen, met veel wel willendheid begroet." Trouwens, dit ligt in den aard der zaak. Als men liberalen en socialisten er buiten laat, houdt men in hoofdzaak »Gereformeerden" en Roomschen over. Dat deze beide laatstgenoemde staats partijen dankbaar en voldaan zyn, kan moeielyk anders, want zy verkregen het resultaat, waartoe zy in onderling overleg hebben gearbeid en gestreden. Het weinigje rechtzinnige belyders buiten de «Gereformeerden", en de Christeljjk Gere formeerden zyn minderheden, waaraan men zich minder stoort. Dat onzerzyds de loftrom pet niet zoo spoedig wordt geblazen over de •schitterende overwinning", en dat onze ver wachting iets minder groot is dan van anderen, zal niemand kunnen verwonderen, die een weinig bekend iB met ons wedervaren op ker kelijk gebied, sinds 1886. Sedert dien tyd zyn ons personen en beginselen bekend geworden, welke ons met zorg doen denken aan de toe komst, hoe hoog daarentegen de verwaohting van anderen ook gespannen is. En zonder hierover uit te weiden, blyven we, met waardeering van wetenschap en schitterende talenten, onze verwondering uit spreken, dat men zoo groote verwachting durft koesteren van het samenwerken van twee volstrekt heterogene beginselen Gereformeerd en JezuïetischKerkelyk zou men het samen gaan van die beiden onmogelyk noemen, en terecht, want het ééne staat lynrecht tegen van Engeland vooral niet sinds de Trans- vaal-oorlog is uitgebroken maar in de handelswereld voelt men hoe langer hoe meer de onontbeerlijkheid van het Engelsch. Deze noodwendigheid wordt niet alleen in de groote havensteden, als Rotterdam en Amster dam, erkend, maar zelfs in Den Haag, waar de Engelschen en Amerikanen 'a zomers naar toe stroomen. Eindelyk schynt de Vlaamsch-manie, die in de westelijke provincies van België heerscht, een besmettelijke ziekte te zyn. In Neder land heeft zich een soort ligue gevormd ter bescherming van de nationale taal. By som mige van hare leden behoort het tot den goeden toon een zekere minachting voor vreemde talen aan den dag te leggen en het gebruik van alle vreemde woorden te ver bieden men behoeft maar een woordenboek te openen om te zien, dat er legio van deze woorden zyn. Deze fanatieken droomen van een nationale litteratuur, waarvoor alle ver standige menschen de schouders ophalen." De Prov. Overijs. en Zwolsche Crt teekent hierby aan De Franschman mocht, naar 't ons voor komt, ook nog wel eens denken aan de Dreyfns-kwestie. Die heeft de Hollandsche sympathie op een zware proef gesteld. Door de warme ontvangst, Kruger bereid, en door de waardeering, den strydenden Boeren betoond, is er weder verandering ten goede gekomen. Maar zóo spoedig is een eenmaal opgewekte tegenzin niet weder uit den weg te ruimen. besloot de gemeenteraad van Borssele tot beschikbaarstelling van gel den voor de vergrooting van het brandspuit huis ten behoeve der nieuwe spuit enz. De jaarwedden en vergoedingen van de onder wijzers werden in overeenstemming gebracht met de wet van 24 Juni 1901 Stbl. no 187. Zondag a. zal uit Antwerpen naar Bath omgekeerd een wedstryd van jachten plaats hebben. In den voormiddag aankomende, vertrekken zy weer in den namiddag. De schryver bedoelt waarschijnlijk het Nederlandsch Verbond. DOOR SPIJT VERBLIND. Die uitdrukking past De Maasbode toe op de, door ons vermelde, opmerking van dr Bronsveld, dat drie Katholieke ministers een «zeker niet te klein" getal is, wanneer men bedenkt, »dat slechts '/.j van het aantal Kamer leden behoort tot de ïtoomsohe kerk." Dat acht De Maasbode geene zuivere reke ning. Zy noemt het foutief, als basis der be rekening het aantal Kamerleden te nemen. Ging dit op, dan zouden, waar ook een '/4 der Kamer uit liberalen is saamgesteld, aan deze party immers eveneens zetels in het kabinet toekomen. Ook onder het vorig ministerie vormde de katholieke fractie om streeks een vierde der Kamer, en toch heeft heer Pierson er geen oogenblik aan ge dacht, twee portefeuilles in zijn kabinet aan haar af te staan. Met recht zegt De Maasbode verder «want niet de gansche Kamer, de linkerzjjde was het principieele grondvlak der regeering. Dr Bronsveld vergeet in zyn onberedeneerd dépit, dat het ministerie-Kuyper niet de Kamer tot fundament heeft maar de rechterzyde. En van die rechterzyde maakt de katholieke fractie een zoodanig deel uit, dat haar naar alle recht en billykheid minstens drie zetels toekwamen. Dat dr. Kuyper dit zelf inzag want onze party heeft niet dit aantal zetels voor zich op- geëischt, gelijk dr. Bronsveld beweert toont, dat de kabinetsformeerder een opener oog heeft voor recht en billykheid dan de chro- niqeur van Waarheid en Vrede" FRANSCH EN ENGELSCH. Het is wel aardig zoo nu en dan eens te vernemen, wat men in den vreemde denkt van ons land. De bekende Lautier plaatst in de lemps >nige «Reisindrukken" over ons land. Hjj schrijft: «In Holland kan men tegenwoordig een reactie tegen het Franscb opmerken. Dit i onloochenbaar feit. De eertyds zoo snelle vorderingen van de Alliance Franpaise zyn in eens tot staan gekomen. Ja dien moet achteruitgang constateeren. Verscheidene af- deelingen in de provincie-steden verdwenen totaal." De oorzaak van het verschijnsel kan hjj niet goed opgeven. Hy weet niet of hy aan een mode-gril of nuttigheids-overwegingen denken moet. Lautier vervolgt dan«Het is duidelyk, dat Duitsche invloed in Holland toeneemt- Voor niemand is het een geheim, dat in re- geeringskringen en in de hofwereld een ver andering plaats vindt. Koning Willem III was een volbloed Duitscher-hater. Thans is dit alles anders geworden. Koningin Emma is een prinses van Duitschen bloede en Konin gin Wilhelmina heeft hertog Hendrik van Mecklenburg-Schwerin tot gemaal gekozen. Het hof ademt dientengevolge een anderen geest. Men besteed veel zorg aan de studie van het Engelsch, omdat deze taal van het groot ste belang is voor de handelsbetrekkingen tusscben beide landen. Zeker, men houdt niet UIT STAD EN PROVINCIE. Een talrjjk bezoek viel Donderdag avond ten deel aan het vierde zomerconcert in het Schuttershof alhier. Dit was buiten onze verwachting, omdat wy gedacht hadden dat de regenbuien, die 's middags gevallen waren en als goud neerkwamen op den in en in droo- gen grond, menigeen zouden hebben thuis an. De goede opkomst verheugde ons echter voor ons muziekkorps der dd. schutterjj, dat op zeer verdienstelijke wijze een goed programma uitvoerde. De verschillende, grootendeelB bekende nommers werden op gelukkige wyze gespeeld. De Rhapsodie Hongroise (no 2) van Liszt verdient stellig een bijzondere vermelding. Het is wel jammer dat onze geachte muzikale medewerker te Vlieaingen die niet eens ge hoord heeft. Wy hadden zoo gaaine over het arrangement van den beer Morks en over de uitvoering door ons muziekkorps zyn gevoelen eens vernomen; en wjj gelooven stellig dat hjj van een en ander met ingenomenheid zou hebben gewaagd. Voor het eerst werd dien avond uitgevoerd een nieuw arrangement van den luitenant directeur, nl. de ouverture van de Guillaume lell. Met het oog op de krachten van het korps, was dit lang geen gemakkelijk werk. De instrumentatie en de uitvoering daarvan waren beide zeer verdienstelijken hierby, zoowel als by de Rhapsodie, bleek opnieuw hoezeer het corps in kracht en in beschaafden klank is vooruitgegaan. Als andere noviteiten, ten minste voor het publiek van die zomerconcerten, werden gege ven de V. O. V. marsch van den luitenant-direc teur Jan Morks, een marsch die ook by het her haald hooren zeer aangenaam ons in de ooren klonk, en lm Automaten Salon, het grap pige stukje van Vollstedt, waaraan uit muzi kaal oogpunt zeker niet veel waarde is toe .te kennen. Het publiek toonde zich jegens het muziek korps erkentelijk voor het gehoorde. Heerlyk wêer begunstigde het concert. Naar men ons mededeelt, zal Zondag 25 Augustus a. s. Middelburg bezocht wor den door het fanfarecorps Sainte-Cécile van Soignies in Henegouwen. Dit, uit 57 execu tanten bestaande corps, onder directie van den heer Adoljhe Devrin, luitenant-kapel meester bjj het tweede regiment jagers te voet, zal des avonds in den tuin van bet Schuttershof een concert geven, waarby de helft van de entrées zal worden afgedragen aan eene instelling van liefdadigheid hier ter stede. Donderdagvoormiddag begon op de «Lange Ja»" alhier, nabij de wijzerplaten, het houtwerk der bekleeding te schroeien, doordien loodgieters er aan 't werken waren met een soldeerlamp. Door middel van een extincteur werd het vuur, dat nog sleehtB kleine afmetingen had aangenomen, in een oogenblik gebluscht. Op den toren toch zyn steeds denoodige blusch- middelen voorhanden en tot gebruik gereed. Jonkheer C. Ph. L. Van Kinschot te Domburg verwierf voor zyne postzegel verzameling, tentoongesteld op de internatio nale postzegeltentoonstelling te 's Gravenhage, zes medailles, benevens den Koninginneprys. - De postduif, opgevangen door den land bouwer J. Koster te Ritthem, was op een zyner vleugels gemerkt Quevraing Chimay 135. Chima 57. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland ia aan de Nationale Maatschappij van buurtspoor wegen in België te Brussel vergunning verleend tot het aanleggen en exploiteeren van een stoomtramweg van de NederlandschBelgische grens van uit de richting Middelburg (België) door de gemeente Eede naar Aardenburg. De tot standkoming van den tramweg Brugge Aardenburg is hiermede verzekerd. De vergunning is verleend voor 50 jaren vóór 1 Januari 1903 moet de exploitatie van den stoomtramweg aangevangen zjjn. Te Oostburg is een meisje zoodanig door een groote wesp gestoken, dat de gansche arm opzwol en zy zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Alle gevaar is nog niet geweken. De vrouw van een bakker aldaar zou Don derdag met iemand ter visite rjjdenpas een kwartier buiten de gemeente kreeg ze onder hevige benauwdheid eene hoestbui, die zich een oogenblik later herhaalde, en eindigde met den dood. - Donderdag ia te IJzendjjke het 50-jarig bestaan van de handboog-societeit feestelyk gevierd. De hoofdvogel werd getroffen door P. Anker, die dus voor een jaar koning is geworden. De zyvogels vielen ten deel aan P. Anker, J. Claeys, Rom. v. Staveren, Aug. Dellaert en A. Dekkers. 's Avonds maakte het muziekgezelschap Geduld Overwint een muzikale wandeling door het dorp. Van verschillende woningen wap perde de vlag. Tot voorzitter van commissarissen der IJzendyksche stoomtram-maatschappij is, in plaats van wjjlen den heer C. de Vos, be noemd de heer J. L. I. de Bats. Door die Maatschappij is bepaald dat met ingang van 1 Sept. in do kommen der ge meenten IJzendjjke en Schoondyke slechts op ééne plaats gestopt zal worden tot het in- en uitstappen van passagiers, nl. aan het be stelhuis. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, (Vrydag) zyn veroordeeld wegens mishandeling: R. D., 25 j., werkman, J. M., 17 j., opperman, en C. N. J. v. R., 19 j., ar beider, allen Axel, de le tot 14 d. en de 2e en de 3e tot 7 d. gev.straf, en A. C. B., 48 j., hvr. van Th. T., zonder beroep, Axel, tot f 5 b. s. 5 d. h. diefstal: J. F. v. P.;15j., koewachter, Uzen- dyke, tot 1 m. en J. V., 17 j., en P. v. O., 17 j., werklieden, Wemeldinge, beiden tot 5 b. s. 5 d. h. huisvredebreuk en bedreiging met eenig misdrijf tegen het leven gericht: C. v. B.,32 j.,koopman, Wemeldinge, tot 5 m. gev .straf; beleediging van een ambtenaarL. E. A. S., 28 j., loodgieter, Vlissingen, tot 10 b. s. 10 d. h., en verduisteringM. v. H., 16 j touwslager, Middelburg, tot 1 m. gev.straf. In zake T. Maas, 24 j., bakker, destijds te St Annaland, thans te Rozenburg, op 29 Junijl. ter zake van vernieling by verstek veroordeeld tot 7 d. gev.straf en van dat vonnis in verzet gekomen, is diens vonnis bekrachtigd, doch met wjjziging alleen van de opgelegde straf, welke veranderd is in 20 b. s. 10 d. h. Ontslagen van rechtsvervolging: J. F. V., 14 j., zonder beroep, St Jansteen (Heikant), be klaagd van diefstal, doch zyne plaatsing gelast in een rijksopvoedingsgesticht tot zjjn 18e jaar. Inzake A. v. D., 61 j., hvr. van M. O., zonder beroep te Terneuzen, appelante van een von nis van het kantongerecht te Terneuzen, waarby zjj ter zake van liet onbevoegd uitoefenen der verloskunde is veroordeeld tot 15 b. s. 2 d. h., is het vonnis van den eersten rechter vernietigd en appellante vrijgesproken. Nog is vrijgesprokenC. J. V., 21 j., land bouwersknecht, Overslag, beklaagd van mis handeling.

Middelburgsche Courant | 1901 | | pagina 1