PRO-BOER-MEETING. Verschillende Berichten. De kleine ScTtuMmfeo/zaal alhier was Donderdagavond nog iets meer dan stampvol. Zooals bekend, trad dien avond het gezelschap Pro-Boer-Engelschen op, dat een rondreis door ons land maakt en in verschillende plaatsen zich reeds deed hooren. Het gezelschap liet, door bijzondere om standigheden, wat lang op zich wachten, en maakte, eindeljjk verschenen, hierover zjjn verontschuldigingen. Nadat de voorzitter der vergadering, D. Bimmel, haar geopend had, gaf hp het woord aan J. K. van der Veer, onzen vroegeren stadgenoot, die uiteenzette, hoe het doel van het kleine, uit een dertigtal heeren en dames bestaande gezelschap was om de banden, die tusschen het Engelscheen het Hollandsche volk bestaan maar losser en losser zjjn geworden tengevolge van den on- zaligen oorlog in Zuid-Afrika, nauwer aan te halen. Van der Veer wees op het onredeljjke van velen in Holland, om een gevoel van verbittering te koesteren tegenover het Brit- sche volk, dat toch den oorlog niet heeft ge wild en voor een deel zelfs zeer sterk daar tegen is. Spreker verhaalde hoe een Amsterdamsche correspondent van de Daily Express een valsch verhaal van den tocht der Engelschen door Nederland naar zjjn blad heeft geseind, ten gevolge waarvan wellicht het kleine gezel schap een onaangename ontvangst in het vaderland wachtimmers overal zyn in Enge land biljetten aangeplakt, die hen uitmaken voor »dertig landverraders". Door zulke dingen wordt natuurlyk de openbare meening in Engeland ten zeerste geprikkeld. De eerste Engelschman, die het woord voerde, was een vertegenwoordiger van de Onafhankelijke Arbeiderspartij in Engeland. Deze wees erop, dat het een troep financiers en kapi talisten is, die den oorlog heeft veroorzaakt en het Britsche volk geïnfluenceerd en zjjn denk beelden beheerscht. Wjjzende op het werk van moedige personen, als miss Hobhouse e. a., vestigde deze spreker er de aandacht op, dat het aantal anti-oorlogsgezinden in Engeland dagelijks grooter wordt. Het kleine Britsche gezelschap, zeide hg, is door zyn tocht door Holland nog slechts versterkt in zyn afkeer van den ongelukkigen strijd, waartegen te vechten weder zyn taak zal zjjn, als het een maal in Engeland is teruggekeerd. De tweede spreker, een Ier, schetste den stryd, dien zyn landgenooten voeren in het parlement tegen de imperialistische party. Yan de liberale party in Engeland, zeide deze spreker, is niets meer te hopen hoe eer het met deze party gedaan is, des te eer zal zich baanbreken de machtige party van het arbeidende volk, waarvan alléén iets te hopen valt voor de toekomst. De annexatie der Boerenrepublieken zou spreker achten een mis daad, een plundering zelfs. Ook hjj wees erop dat in Engeland de openbare meening in de goede richting draait. Deze spreker hoopte, dat alle democraten in Engeland de handen zullen ineenslaan om de liberale party uit den weg te ruimen; éen groote volksparty moet worden georganiseerd, bepleitte deze Ier, die eindigde met erop te wjjzen, dat in Engeland leven in de brouwerjj begint te komen, dat bet verzet tegen den oorlog steeds grooter, de toekomst voor de Boerenrepublieken steeds hoopvoller wordt. Het lid van de Fabian Society, die nu het woord voerde, verklaarde, dat de socialisten niets liever wenschen dan het einde van den rampzaligen oorlog. Maar het schynt, zeide spreker, dat deze kryg nog zeer lang zal kun nen duren. Het Hollandsche ras toch heeft eens 80 jaren lang voor zyn vryheid gestreden en die geest van onafhankelijkheid zit nog in dat vola, welks zonen in Zuid-Afrika stry- den voor hetzelfde hooge beginsel. Nog wees spreker op den religieusen kant van deD Zuid-Afrikaanschen oorlog; hoe de Engelschen, het zoo druk ter kerk gaande volk, vergeten dat de Boeren geinspireerd worden door het vaste geloof, dat God aan hun zyde is, Spreker wees er op, dat de Zuid-Afrikaan- sche oorlog is, niet een kamp tusschen twee volken, maar een stryd tusschen een troep kapitalisten en de beide Boerenrepublieken. De kapitalisten van de verschillende landen zijn het, die in hun machtige geldorganisatie gezamenlyk de oorlogen voeren. Want, zeide spreker, wat Engeland doet in Zuid-Afrika, dat doet Amerika op de Philip- pynen, Holland in Atjeh, België in de Congo, Duitschland in hare koloniën enz., en allen gezamenlyk doen hetzelfde in China. En tegenover die sterke georganiseerde kapitalis- tenmacht moet, volgens dezen spreker, optre den een groote vereenigde organisatie van alle arbeiders. Een kolonist van Ceylon schetste alsnu Chamberlain's handelwijze tegenover deze kolonie en leidde daaruit af hoe het de Boe renrepublieken zou gaan, indien zy zich on derwierpen. Het feit in herinnering brengende dat Ceylon een stichting is van Zeeuwen en door hen georganiseerd, constateerde spreker, dat men er algemeen tegen den oorlog is en van oordeel dat er geen andere weg is om hem te beëindigen dan de beide republieken haar onafhankelykheid te laten behouden. Deze spreker eindigde met een opwekking tot internationale verbroedering van alle volken. Na een korte pauze, hield een lid van het Stop-the-war-committee, een predikant, een schit terende rede, waarvan de zin klaarbljjkeljjk reeds vóór de vertolking begrepen werd door het auditorium - dat toch waarschynlyk grootendeels onbekend zal zyn geweest met de Engelsche taal bljjkens het oprechte enthousiasme, dat door den gloed, waarmede de begaafde predikant sprak, herhaaldelijk werd opgewekt. Deze redenaar wees er op hoe de anti-oor logsgezinden reeds vóór den kryg waarschuw den voorspel niet vóór ge weet!", want dat toch heeft men in Engeland gedaanen te leurstelling was het gevolg. De pic-nic naar Pretoria viel deerlyk tegen, al is het ook waar, dat vele Engelsche krygslieden met Kerstmis in Pretoria kwamen, zooals beloofd was, doch op andere wjjze dan ze bedoeld hadden. De Pro-Boers, zeide spreker, hebben reeds dadelyk voorzien, dat de oorlog zou zyn lang durig, kostbaar en bloedig. De gele pers, de .Tingo-pers, heeft wel be weerd, dat al wat Boer was samenspande tegen de Engelschen om hen in zee te dryven maar het zyn leugens. 'Integendeel: de ka pitalisten zyn het, die zich vereenigden om het onafhankelijk bestaan der republieken te vernietigen. De Jingo-pers staafde zyn bewering, door er op te wyzen, dat de Oranje-Vrystaat, die oorspronkelijk niet met de zaak te maken had, zich met de Trans valers verbond om geza menlyk tegen de Engelschen op te treden, maar in waarheid begreep de Vrystaatsche regeering te goed, dat afgescheiden nog van het feit, dat nauwe banden de beide repu blieken tegenover het Engelsche gevaar ver binden dat, werd eenmaal de Transvaal vernietigd, de Vrystaat weldra volgen zou. De Jingo's schreeuwen het luide uit, dat de Boeren den oorlog begonnen zyn, dat zy met de vjjandeljjke bewegingen een aanvang maakten. Wanneer, zeide spreker, een inbreker 's nachts door myn open raam komt en ik het eerste het beste wapen gryp om den man te beletten verder in myn buis door te dringen, dan kan men moeiljjk zeggen dat ik het ben, die de vijandelijkheden begonhet is de inbreker die dat deed. En het was Engeland dat in de Boerenrepublieken inbraak kwam plegen. De Boeren hebben den oorlog niet gezocht; een denkbeeld trouwenB, dat al te belachelijk is. Spreker schetste hoe president Kruger alles gedaan heeft om tot een vreedzame op lossing van de kwestie te komenhoe hy herhaaldelijk aandrong op arbitrage, Doch Engeland wilde die nieten om goede redenen, want het wist wel, wat het gevolg zou zyndat de rechtvaardigheid zou zege pralen, en dat was niet het doel der op buit beluste kapitalisten. Engeland heeft den oorlog uitgelokt; in de drie weken, die Kruger op een antwoord op zyn vreedzame voorstellen wachtte, zond Chamberlain troepen voor en troepen na naar de grenzen der republiekenmaar een antwoord op het arbitrage-voorstel zond Chamberlain niet. Toen was Kruger wel ge dwongen tot zyn ultimatumadres aan den inbrekerHet bleek te duideljjk dat »Enge- land den oorlog absoluut wilde." Spreker schilderde in levendige kleuren het beulswerk van de Engelsche troepen in Zuid- Afrika hoe zy tot de meest laaghartige mid delen hun toevlucht namen, de gewonden op het slagveld vermoordden, vrouwen en kin deren mishandelden - en ze doen het nog in tegenstelling van de Boeren, die door de Jingoes van dergeljjke schandalen beschuldigd worden wat infame leugens zyn. En het gedrag der Engelsche soldaten is, zeide spreker, een natuurlyk gevolg van wat zy in Zuid-Afrika moeten doen. Het oorlogs- werk, het bloedige moorden, doet de dierlyk- ate hartstochtten in den mensch losbreken het roode, rookende bloed verblindt zyn oogen voor wat edel isalle humaniteit wordt ver stikt, vermoord in een bloedplas. Deze oorlog heeft spreker geleerd om eiken oorlog te haten, te verfoeienwy zullen, wy mogen, riep hy uit, niet rusten vóór in de toekomst elke oorlog onmogelyk is gemaakt de oorlog, die den mensch geljjk maakt aan een wild en verscheurend, bloeddorstig dier. Een treurige bespotting is het te verlangen dat de beschaafde volkeren ?>humaan" oorlog zullen voerenden oorlog, die in zich zeiven zoo hoogst inhumaan en laag-dierlyk is. Ik hoop op den tyd, en verlang er zoo vurig naar aldus ongeveer riep spreker uit dat de beschaafde volken de wilde dieren, die thans in hun vanen pry ken, daar uit zullen verbannendie wreede symbolen van den huidigen tyd: den Britschen leeuw, den Russischen beer, de Duitsche en Fransche adelaars. Neen, de zinnebeelden van den arbeid, den veredelenden arbeid de symbolen van nijver heid en landbouw zullen eens tooien de wapperende vanen van het beschaafde volk, het volk van den arbeidde hamer, de spade, het houweel Ik houd niet van het roode veld, het bloe dige veldmy zyn de groene velden, de vruchtbare akkers, met goudgeel graan, de sappige weiden, lief. En liever dan de met bloed bevlekte hand van den soldaat, is my de eeltige knuist van den noesten, eerlijken werkman. Het heet steeds, merkte spreker op, dat het clericalisme de groote vyand der volken is, zooals in Frankryken stellig is een zeker clericalisme als een gevaarlijken vyand te beschouwen. Doch de groote vyanden van het geluk en den voorspoed der volken zyn het militairisme en het imperia lisme; düt zyn de vyanden, die gestaag invreten in het geluk van het menschdom. Daartegen te stryden, moet aller doel zijn in ons leeft éen sympathie, éen geest, éen ver langen te werken aan het groote gebouw der Toekomsteen aarde zonder mensch- onteerend militairisme, zonder noodlottig imperialisme. Dhn zullen eens alle volken optrekken onder de heerlyke vlag der vryheid en onafhanke lykheid, die ons den hamer, de Bpade, de symbolen van den verheffenden arbeid, toont in baar wapperende banen. Spreker eindigde met de bede, waarmee allen instemden»God behoede de beide repu blieken Al deze redevoeringen, die door J. K. Van der Veer hoogstverdienstelyk in onze taal werden weergegeven, werden met applaus begroet. D. Bimmel leverde nog een pleidooi voor de Atjehers, die by hoopt dat er eens in zullen mogen slagen ons, Hollanders, uit hun land te verdryven. De heer Wibaut bracht nog dank aan de Engelschen voor hun werk in ons land en wenschte hun een goede thuiskomst toe, de verzekering gevende dat het kleine gezelschap zich hier groote sympathie heeft verworven. Een driewerf »hoeraop de internationale verbroedering van alle volken en een gemeen schappelijk gezongen Transvaalsch Volkslied besloot de bijeenkomst, die een hoogst interes sante mag genoemd worden. By het verlaten der zaal had men gelegen heid een penningske te offeren tot steun der verkiezingspropaganda voor de sociaal-demo cratische candidaten der Tweede kamer. Deze collecte bracht ruim 10 op. Het centraal-bureau der Vereeniging tot bevordering van den Nederlandschen export te 's Gravenhage bericht, dat het besloot de oprichting te bevorderen van een blijvende monsterkamer in een der voornaamste plaat sen van Zuid-Afrika, waaraan de Nederlandsche handel zal kunnen deelnemen. De bedoeling is zeker dit te doen wanneer alles daar weer in orde is en de Boeren de overwinning hebben behaald. Dan kunnen wy nog wel wat wachten en zyn er vooraf wel noodzakelijker maatregelen te nemen. Op initiatief van de Nederlandsche Ver eeniging van Postzegelverzamelaars wordt te 'a Gravenhage een internationale tentoonstel ling van postzegels, poststukken, albums enz. gehouden, die Zaterdag middag wordt geopend en tot 17 Augustus zal duren. Voorzitter van het tentoonstellings-comité is jhr C. Ph. L. van Kinschot, seoretaris de heer A. C. W. Roodenburg. Te Dordrecht is Donderdag van wege den Bond van christelijke harmonie en fan- farenkorpsen voor de zuideljjke provinciën van ons land, welke bond thans elf afdeelin- gen telt, een muziekwedstryd gehouden. Inde eerste afdeeling, gezelschappen van 4 jaren oud en daarboven, nam o. a. deel Hosannah van Goes, Door alle gezelschappen te zamen, een orkest van meer dan 200 man vormende, werd een koraal en daarna een Bondsmarsch uitge voerd, waarna de wedstrjjd aanving. Hosannah van Goes, opgericht 1 Aug. 1899, directeur L. de Beste, behaalde met 36 pun ten een derden prys, een kleine zilveren medaille. Te Amsterdam is plotseling overleden mr H. L. Asser, nog niet langer dan eenige maan den rechter in de arrondissements rechtbank aldaar. Voor dien tyd bekleedde de overledene dezelfde functie by de rechtbank te Alkmaar. Dat het onbevoegd uitoefenen der genees kunde geen slecht beroep is, is bekend maar bljjkt opnieuw uit het feit, dat de bekende uroscoop Pieter Van Bjjsterveld te Rotterdam in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen is aangeslagen in de 23ste klasse, zjjnde een inkomen van 7500 tot beneden 8300, waarvan betaald moet worden 262,50 De schoenmaker te 's-Gravenhage, ver dacht een messteek te hebben toegebracht aan den man, die daar dood gevonden werd in een hofje men zie ons vorig nommer is naar de gevangenis te Scheveningen over gebracht. Verschillende schoenmakersmessen zyn ten zynen huize in beslag genomen. Het lyk is naar het gemeenteziekenhuis overge bracht ter schouwing. Te Beverwijk is een 10-jarig knaapje, terwyl het aan 't spelen was, in een sloot gevallen en daarin gestikt. De Echo deelt een staaltje mede hoe tegen belooning sommige personen optreden als weldoeners der menschheid. Voor iemand werden pogingen aangewend om eenig geld bjjeen te krjjgen om hem een nieuwen werk kring te verschaffen. Er werd buiten hem-om, een request aan de koningin-moeder gezonden en daarop f 100 ontvangen. De man, verheugd over dit bui tenkansje, rekende al uit wat hy voor die 100 zou kunnen koopen, toen hem werd meegedeeld dat hy slechts 80 zou ontvan gen, omdat degeen die het request had ge schreven, 20 pet., dus f 20, nam voor de moeite. By iemand te 's-Gravenhage werd voor hetzelfde doel 25 ontvangen, maar de man krjjgt niet meer dan 15, omdat er 7.50 voor reiskosten en 10 pet., dus 2.50, voor den collectant afgaan. Te Rotterdam werd 10 ontvangen en 2 kreeg hy voor zyn deel. De man, die de vorige week te Leiden met zoo noodlottig gevolg een messteek toe bracht aan een agent van politie, moet in het huis van bewaring teekenen van krankzinnig heid hebben gegeven. Hy is ter observatie overbracht naar een gesticht. Te Velp is een 23-jarige jonge man by het baden verdronken. By het uitgaan der fabrieken te Almeloo heeft een hevige vechtpartjj plaats gehad. Als wapens werden gebruikt stukken yzer, een ketting, klompen en Datuurlyk een mes. 't Gevolg was. dat vier personen ernstig werden gewond en een groote glasruit van een winkel werd verbryzeld. De vechtenden werden met heel veel moeite door de politie gescheiden. Een kastelein uit Windesheim, die naar Zwolle was geweest om eenige betalingen te doen, keerde niet terug. Later werd zyn lyk gevonden in de spoorsloot van den niéuwen straatweg van Zwolle. De vrouw uit De Werken en Sleeuwyk, die, als verdacht van haarman te hebben ver giftigd door middel van arsenicum, dat zy op zyn brood had gesmeerd, thans te 's Hertogenbosch in voorloopige hechtenis ver keert, heeft bekend reeds 7 jaar geleden het plan te hebben opgevat zich van haar echtge noot te ontdoen. Een man uit Tilburg bevond zich Dins dag te Gilze. Des avonds zou hy door den zoon van een leerlooier uit Gilze tot aan het station Rjjen worden begeleid. Tusschen Gilze en Ryen, voorbjj een herberg komende, werden zy plotseling door vier woestelingen aan gevallen, die uit de herberg kwamen. De Tilburger ging op de vlucht, doch de andere persoon werd levensgevaarlijk met een mes gewond. Een maréchaussée, die ter hulp snelde, werd eveneens gestoken. Beiden werden be wusteloos weggedragen. Twee der woestelingen zyn gearresteerd en gevankelijk naar Breda overgebracht. TEGEN WERKELOOSHEID. Te Leiden is een vereeniging opgericht, die zich ten doel stelt het bestryden der werkloos heid, door werkverschaffing, en van haar ge volgen, door tegen haar geldelyke nadoelen te verzekeren. Uitgesloten is werkloosheid ten gevolge van wegzenden uit den dienst op grond van wangedrag of onvoldoende bekwaam heid in het ambacht en werkloosheid wegens werkstaking. De verzekering is voorloopig alleen open gesteld voor werklieden in de bouwambach ten, inwoners van Leiden of aangrenzende gemeenten. Niet aangenomen worden minderjarigen of werklieden boven 50 jaar (uitzonderingen zyn mogeljjk). Verzekering wordt aangegaan voor een jaarpremie minstens 10 cents per week; 45 premieweken per jaar. De uitkeering by werkloosheid bedraagt: de eerste volle week f 2, de zes volgende weken 5 per week, de zes daarop volgende f 3 per week; in een boekjaar hoogstens 50 in het geheel. Wie gedurende drie jaar ver zekerd en niet werkloos geweest is, ziet zyn uitkeering bjj werkloosheid met 10 pet. ver hoogd by vyf jaar met 20 pet.; voor iedere 2 jaar langer met 10 pet.; doch niet meer dan 100 pet. boven de oorspronkelijke bedragen. De polis houdt op van kracht te zyn met het einde van het verzekeringsjaar, waarin de verzekerde den ÖOjarigen leeftyd heeft bereikt. Behalve een commissie van onderzoek, worden nog door het bestuur uit zyn midden benoemdeen commissie voor statistiek (gegevens omtrent werkloosheid, vooral in de bouwvakken, verzamelen); een commissie voor financiënen een commissie voor werkver schaffing (middelen tot werkverschaffen bera men werklooze verzekerden bjj werkgevers plaatsen.) Voorzitter der vereeniging is de heer A. J. van Achterberg, secretaris de heer mr E. C. Wiersma. HAVEN VERKEER TE ANTWERPEN. In het verslag der Handelsbamer over de handels-, njjverheids- en scheepvaartbeweging der haven van Antwerpen, over het dienstjaar 1900, zyn de algemeene beschouwingen op sommige plaatsen niet erg bemoedigend. De afkooping der Scheldetol in 1863 en de hervorming van het tolwezen van 1865 waren oorzaak van grooten vooruitgang. Eveneens, van 1870 tot 1882, gaf de afschaffing der rechten op zout, scheikundige stoffen, visch, vee, boter, tarwe, ryst, vleesch, lyn-, kemp en jutegaren een grooten spoorslag aan onzen voorspoed. In 1880 veroverde Antwerpen den eersten rang tusschen de havens van het Europeesch vasteland. De reactie begon in 1882 met de verhooging der invoerrechten op tabak, nam toe in 1885 met de surtaxe op vreemde suiker, vermeer derde nog in 1887 door de rechten op vleesch en vee en werd nog scherper in 1895 door de beschermende rechten op haver, mout, tarwe- en haverbloem, boter, margarine, enz., »Het protectionisme, zegt het verslag, die aartBvyand van Antwerpen, deed onze haven voor het aantal tonnen van 1000 kil., langs alle wegen aangevoerd, in 1892 tot den derden rang dalen tusschen de Europeesche vaste- landsche havens en ondanks de afschaffing der vuur- en baakrechten en de verminde ring der scheepvaartrechten in 1896 zyn wy er niet in geslaagd, ons omhoog te werken. De handel in levend vee, die ons een in voer uit zee van honderd duizenden ton beloofde, is totaal uitgeroeid. Ook moet men in aanmerking nemen de onvoldoendheid onzer haven, spoor- e,n binnen- vaartwegen, onvoldoendheid die men zich schynt te beijveren, bestendig te maken. Voeg er nu nog bij eene reeks rampen als de duurte der kolen, de voortdurende werk staking der glasblazers, den eindeloozen Zuid- Afrikaanschen oorlog en den Chineeschen warboel, en ge hebt een overzicht van al de factors die den achteruitgang der haven van Antwerpen hebben bewerkstelligd." Over het faillissement van notaris Out- ters te Steenvoorde komen nog telkens nadere bijzonderheden. De familie heeft dadelyk het kasteel en de landgoederen ten verkoop aan geboden tot dekking van 't tekort, maar na gebleken valschheid in de boeken heeft de justitie er beslag op gelegd, en door de fail lietverklaring zullen ze nu gerechtelijk ver kocht worden. De eerste klerk heeft zelfmoord gepleegd. Den vorigen dag was hy onder vraagd door den rechter van instructie en had, zegt men, ernstige onthullingen gedaan. Van Amerikaansche zyde iB voorgesteld het overnemen van zekere Belgische glasbla zeryen tot aansluiting aan den Amerikaanschen glastrust. Geboden is 600.000 francs per wer kend bassin een aanbod, dat men vrjj alge meen als onaannemelijk beschouwde. De vergadering der glasblazers-patroons met den vertegenwoordiger van den Amerikaan schen glastrust heeft Woensdag te Brussel plaats gehad. Er werd geene beslissing genomen. In af wachting blijven de fabrieken voortwerken op don ouden voet, maar hunne producten wor den naar Amerika gezonden. Te Etterbeek in België ia een oude dame van 70 jaar, die door doofheid de stoom tram niet hoorde aankomen, juist op het laatste oogenblib de rails overgestoken met het gevolg dat zjj onder de tram geraakte en afschuwljjk verminkt werd. De dood trad onmiddellijk in. In den omtrek van Rennes is een moderne Simson, een sterke Boer, die wegens dronken schap was opgepakt, uit het hok, waarin hy was opgesloten, gevlucht, met de deur van zyn gevangenis, welke hy had uitgebroken, op zyne Behouders. Hy werd deswege veroordeeld tot zes dagen opsluiting in een gevangenis, welke beter be rekend is voor zyne krachten. Bjj Rouaan sloeg Woensdag een auto mobiel om, die te kort draaide. De bestuurder, een Parjjzenaar, kwam onder het voertuig de man verbrandde levend, doordat de petro leum vlam vatte. De stoomboot Oceanic van de White Star Line, die Woensdag van Liverpool vertrok, is in het Iersche kanaal by een dikke mist in botsing gekomen met de stoomboot Kin- cora, de laatste zonk. Zjj had 20 man aan boord en een passagierzeven van hen verdronken, daar de Kincora zoo snel zonk dat men niet allen meer kon redden. De afzetterjj, waaraan men ten vorigen jare in sommige hotels te Oberammergau blootstond, is nu nog overtroffen door een te Bayreuth. Daar eischt men, Zur Sonne, niet alleen 60 centen voor een glas limonade en f 1.20 voor een paar spiegeleieren, maar zelfs 18 gulden daags voor een kamertje. 't Gemeentebestuur is tusschenbeide geko men en waarschuwt tegen Sproak, den Son- nenwirth. Bjj de jongste verkiezingen in Servië heeft men alle moeite gedaan om de stemming geheim te doen zyn, en daarbjj heeft men een eigenaardige methode gebruikt. Het dubbel vouwen van het stembiljet schynt daar niet voldoende te worden geacht. Men heeft er ge stemd met balletjeB. Er waren drie lysten van candidaten, en zoodoende bevonden zich in iedere stemlokaal drie stembussen. De kiezer werd voorzien van een balletje, en werd uit- genoodigd zyn hand achtereenvolgens te steken in de drie bussen, en dan zyn balletje te laten vallen in de bus van den door hem uitverkoren candidaat. Om te vermyden dat 't geluid van den val van 't balletje zou verraden m welke bus het geschiedde heeft men de balletjes van caoutchouc gemaakt en ook den bodem van de bus daarmee bedekt. Heel eenvoudig is 'tniet en menige plattelandskiezer zal wel nog eens gevraagd hebben wat hy nu eigenlyk moest doen. Soldaten met voiles. De Italiaansche minister van oorlog heeft bjj een der regimen ten te Rome de soldaten voiles en hand schoenen laten dragen. Dit is niet gedaan om de soldaten voor sproeten te sparen, of wellicht hun ongewasschen handen te ver bergen doch een proeve te nemen tegen de steken van de gevaarlijke malariamuggen. In Wintobsk is Dinsdag op drie punten der stad brand uitgebroken waardoor twee voorsteden geheel vernietigd werden. Het wa ren de buurten, door de armste inwoners der stad bewoond. Een brutale diefstal is gepleegd in een goudsmeltery bjj Californië. De dieven heb ben van den waterkant af een tunnel gegraven meer dan 130 meter lang, en kwamen zoo onder in het gebouw, waar zy zich meester maakten van 340.000 dollars aan goud. De buit werd aan boord van een gereedliggend bootje weggevoerd. MIDDELBURG IN 1900. Aan het door burg. en weth. aan den ge meenteraad aangeboden jaarverslag over het afgeloopen jaar is het volgende ontleend. De oudheidkundige verzameling ten raad- huize verkeert in voldoenden toestand. Zy werd in 1900 bezocht door 1539 beta lende personen tegen 1345 in 1899. Het zoogenaamd nieuw archief (1813 en later) verkeert in goeden staat. De lokalen van het oud-archief, zoowel als de daarin bewaard wordende verzamelingen, verkeeren in goeden toestand. Door verschillende schenkingen nam het weder in belangrijkheid toe. In 1900 werd het archief bezocht door 22 personen. De kohieren van de plaatselijke directe be lastingen op de inkomsten over 1899, gezamen lyk 103.783.11 bedragende, zjjn thans nage noeg geheel afgedaan en hebben zuiver f 101.158.01* opgebracht. De oninbare posten, de gevallen van overljjden of vertrek uitgezonderd, zullen p. m. 1663.28 hebben bedragen, voor het meerendeel wegens aanslagen in de laagste twee klasseD. Het primitief kohier dezer belasting telde onder de 3533 aangeslagenen 1034 wier aan slagen ambtshalve hebben plaats gehad. Hiervan behoorden er 472 tot de eerste en 142 tot de tweede klasse. Niet uit het oog dient te worden verloren, dat onder het ge meld getal 1034 ook begrepen zyn 499 per sonen, met wier oorspronkelijke eigene aan gifte door burgemeester en wethouders geen genoegen is genomen en die, by afwjjking van de aangifte, ambtshalve zijn aangeslagen.

Middelburgsche Courant | 1901 | | pagina 2