BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN. maar acht het onjuist den raad hierover te laten beslissen. De heer Gewin zegt zjjn vraag tot den raad te richten. De heer Rottier gaat met het verzoek van den heer Gewin mede. Naar zyn meening fungeert de commissie niet voor de eer, doch geelt zjj haar yver en werkkracht voor het goede doel. Hy brengt lof aan de gezondheids-com missie en acht het gewenscht dat by afkeu ring van perceelen die commissie wordt er kend-, dit geeft grooter waarborg, meent hy. De heer Kalblieisch meent, dat, als de voor zitter toezegt dat aan het bezwaar van den heer Gewin zal worden tegemoetgekomen, en de raad zich niet verzet, de zaak dan in orde is. De heer Loois merkt op dat de onlangs afgekeurde perceelen geen woningen waren hy aoht het mogelyk, en dan ook goed te keuren, wanneer om die reden de gezond heids-commissie niet ia gehoord. By wonin gen zou hy ervoor zyn dit wèl te doen. De heer Gewin echter meent, dat ook by pakhuizen enz. de gezondheidscommissie dient te worden gehoord, daar men by afbreking van perceelen tot hygiënische ontdekkingen kaD komen. De moeite by raadpleging der commissie acht hy gering en het beiang voor de hygiëne groot. De heer Bos acht het verzoek van den heer Gewin onnoodig, waar de gezondheidscom missie toch gebruik kan maken van de dien sten van den gemeentebouwmeester. De heer Van der Meer zegt dat het juist gevallen betreft waarin de gemeentebouw meester handelt geheel buiten weten van de gezondheidscommissie. Hy gelooft dat men wel kan beslniten dat de gevraagde samenwerking er zy. Het voorstel-Gewin wordt gesteund. De heer Van Raai te zegt nogeens, dat allen ervoor zyn, maar dat het niet op den weg van den raad ligt in deze te besluiten, tenzy men geen vertrouwen stelt in burg. en weth. De gezondheids-commissie is een adviseerend lichaam van burg. en weth., niet de raad heeft dus in deze een beslissing te nemen. Hy acht de tusschenkomst van den raad een laatsten maatregel. De heer Gewin stelt in het licht, dat de raad de zaak wel degelyk kan regelen. De heer Van Raalte zegt dat de heer Gewin en hy het volmaakt eens zyn; alleen in ge val van klachten tegenover burg. en wetb. zou men by den gemeenteraad in beroep kun nen komen, doch men^ moet daarmede niet beginnen. De heer Gewin merkt op dat, als de gemeen tebouwmeester een opdracht krygt en hy deelt die mede aan de gezondheidscommissie, waar mede hy voeling houdt, dan deze com missie haar maatregelen kan nemen. De heer Loois vraagt of het niet beter ia het voorstel van den heer Gewin aan te hou den tot de volgende zitting, zoodat dan burg. en weth. er eerst over kunnen spreken. De voorzitter meent, dat, als burg. en weth. unaniem de aamenwerking toezeggen, de heer Gewin ook tevreden kan zyn. De heer Gewin stelt zich met deze toezeg ging tevreden, i» Door den burgemeester worden overgelegd twee rapporten van den commissaris van politie, inhoudende een voorstel tot uitbreiding van het bestaande politiepersoneel. in die rapporten wyst de commissaris er op dat voor de handhaving van de steeds meer uitgekomen wetten en in verband met de groote toename van bevolking, de politie, zoowel wat samenstelling als getal betreft, onvoldoende is, teiwyl ook dea nachts de thans bestaande bewaking van personen en eigendommen niet langer verantwoord is. De commissaris acht uitbreiding noodig met 1 adjunct-inspecteur ad 700, 1 hoofd agent ad 675, 4 agenten 3e kl. ad 550 elk en 1 agent 4e kl. of plantaoenwachter ad 200 's jaara. Twee der bestaande agenten zouden agen ten-rechercheurs zyn en hun tractement 15 hooger dan dat der anderen. Wordt die uitbreiding toegestaan, dan zou het corps bestaan uit 1 commissaris, 1 in specteur, 1 adj .-inspecteur, 1 hoofdagent, 2 agenten le kl., rechercheur, '2 agenten lebl., 6 2e kl., 9 3e kl. en 1 4e kl., die een totaal aan tractement zouden ontvangen van 15.455. De burgemeester dringt er ten sterkste op aan dat de raad op de begrooting voor 1902 de gelden voor de uitbreiding toe sta. De burgemeester doet het voorscel daartoe, nu het zich laat aanzien dat het cyter van den hoofdelyken omslag niet zal behoeven verhoogd te worden. Zooals de toestand thans is, kan aan de geregelde controle der agenten, zoowel by dag als by nacht, niet genoeg de hand wor den gehouden. Bovendien hebben de agenten een veel te zwaren dienst; zy kunnen nooit een ge- heelen dag vrij hebben. Ook is het niet verantwoord dat de bewaking van de gansche stad des nachts slechts aan 4 agenten is toe vertrouwd, die twee aan twee gaan. In Middelburg, waar minder verkeer en waar het te bewaken gebied veel minder uitgebreid is, doen 23 agenten dienst en 3 plantsoenwachtersdat is nog twee agenten en twee plantsoenwachters meer dan de uit breiding bedraagt zooals die thans wordt voorgesteld. Dit voorstel wordt gesteld in handen der financieele commissie. Overgelegd worden nog jaarverslagen van verschillende gemeenten. Van de bewoners der Badhuisstraat is een adres ingekomen waarin zy, met het oog op ongelukken die zich kunnen voordoen, ver zoeken het ryden met vélocipèdes op het trottoir in het vervolg niet meer toe te laten. Dit wordt gesteld in handen van burg. en weth. Ook wordt overgelegd de gemeente-reke ning over 1900, in ontvang ad 440.386.66 en in uitgaaf ad 426.407.06, dus met een goed slot van 13.979.60. Ingekomen is ook een adres van de Vlis- singsche wielryders-vereeniging Vitesse, waar bij verzocht wordt in het belang zoowel der voetgangers als der wielryders te besluiten tot het doen aanleggen van een wielerpad aan den Badhuisweg, zoo mogelyk ter breedte van 2 meters. Ook dit wordt gesteld in handen van burg. en weth. nu de Provinciale Staten het gevraagd sub sidie verleend hebben. De commissie verzoekt den raad thans te willen besluitteuaan haar een subsidie te verleenen van 1000, gedurende 20 achter eenvolgende jaren, onder voorwaarde lo dat de geheele onderneming uiterlijk 1 Januari 1905 in exploitatie kome en daarna onaf- roken bly ve2o. dat de eerste termyn vervalt op den 8en dag na den aanvang der exploitatie en de volgende termijnen telkens een jaar later. Dit stuk wordt gesteld in handen van bet desbetreffende college. Aan de heeren O. de Jonge en F. van der Veen wordt, op hun verzoek, eervol ontslag verleend als onderwijzer, respectievelijk op de scholen B en E. Van den heer Van der Veen is verzoek ingekomen om zyn ontslag eerst tegen 1 Sept. en niet tegen 1 Augustus te verleenen, het geen hem zeer ten goede zou komen. De heeren Rottier en Delvoye stellen voor dit verzoek in te willigen, welk voorstel wordt ondersteund en aangenomen met 9 tegen 4 stemmen. Tegen stemmen de heeren Bos, Kalbfleisch, Loois en Van Uye Pietersen. Het ontslag wordt dus tegen 1 Sept. ver leend. Daarna wordt overgegaan tot de benoemingen. Achtereenvolgens worden benoemd tot tydelyk wethouder de heer Van Raalte, die deze benoeming aanneemt; (De heer Kalbfleisch verlaat de vergadering.) tot onderwijzer aan school A de heer C. i. L. Sitsen, by loting met mej. C. fl. Speckens, daar de stemmen staakten tot onderwijzeres aan school B mej. J. C. Fasse met 10 van de 12, en aan school D mej. D. H, M. Leenpoel met algemeene stemmen tot onderwijzer aan school B de heer W. J. v. d. Dussen met 9 en aan school F de heer C. J. van der Eyk met 8 stemmende eerste by derde stemming; tot onderwijzeres 2e kl. in de handwerken aan school F mej. M. 0. Loois met 8 stemmen; en tot onderwijzeres 3e kl. in de hand werken aan dezelfde school de dames J. H. Holm, J. G. F. van Beek, beiden met alge meene, en C. W. E. Hornstra met 11 stemmen. De voordrachten deelden wy reeds vroeger mede. De heer Wibaut stelde, by de benoeming van den eersten onderwyzer, in het licht dat indertyd by de voordracht voor onderwijzeres aan school A, na de oproeping van sollici tanten, de bepaling werd gemaakt dat ook een onderwyzer kon worden benoemdmet het kennelijk doel een zeker persoon aan een betrekking te helpen. Hy vindt het voor mej. Speckens hard om den heer Sitsen voor haar te schuiven. Hjj acht dit een onbillyke behandeling van mej. Speckens. De voorzitter verklaart hoe de zaak zich heeft toegedragen; hy zegt dat burg. en weth alleen meenden den raad in de gelegen heid te moeten stellen den heer Sitsen te kunnen benoemen, of een ander. Op voorstel van burg. en weth. wordt aan de firma Fey en Stroo een Btuk gemeente grond in koop afgestaan aan de Glacisstraat tot het bouwen van een woonhuis, breed 10.5 en diep 20 M., tegen f 4.50 per M3, dus voor 945, benevens 67.65 voor bestrating en trottoirband. Van J. L. Leenaerts, wed. van wijlen den commies by de plaatselijke directe belastingen P. E. Mets, is een adres ingekomen, waarin zy eene jaarlyksche toelage van de gemeente vraagt. Burg. en weth. wijzen er op dat het ver leenen.van een dergelijke toelage eene hooge uitzondering moet blijven en slechts in zeer byzondere gevallen mag geschieden. Dit geldt het h. i. hier niet en daarom stellen zy voor afwyzend op het verzoek te beschikken. De financieele commissie is het hiermede eens. Conform het voorstel wordt besloten. De voorzitter verdedigt dit door aan te toonen, dat de bedoelde klerk noodig is. De heer Gewin vindt hierin aanleiding erop te wyzen, dat de raad als 't ware op sommige punten blind gehouden wordt; dat er geen voldoende samenwerking tusschen burg. en weth. en den raad bestaat. Aan A. van den Buuse wordt vergunning verleend tot het aanbrengen van een reclame bord aan het perceel Bellamykade G no. 15. Eveneens wordt dit vergund aan A. Huilmand. De voorzitter brengt alsnu hulde aan het aftredende lid, tevens wethouder, den beer Van Uye Pieterse, die meer dan 50 jaar raads lid is geweest. Hy schetst zyn uitstekende hoedanigheden, zyn werk en zyn behartiging van de zaken der gemeente, wier welvaart hem nauw ter harte ging. Hy brengt den heer Van Uye Pieterse dank voor dit alles namens den gemeenteraad zyn beste wenschen voor hem en zyn echtge- noote spreekt hy daarby uit. (Applaus.) De heer Van Uye Pieterse wyst op den stryd, dien hem het afscheid nemen van den raad heeft gekostmaar hy besefte dat jongere krachten noodig waren. Hy dankt de raadsleden voor de ondervonden vriend schap en samenwerking. Hy stelt verder in het licht dat de verant woording als wethouder van financiën hem te zwaar werd; hy schetst zyn loopbaan als zoodanig, by verschillende burgemeesters, raadsleden en secretarissen en spreekt ten slotte zyn beste wenschen voor de gemeente i de raadsleden uit. (Applaus.) De heer Gewin stelt voor een rapport te doen uitbrengen inzake den modderpoel" achter de bewaarschool in de Glacisstraat. De voorzitter deelt mede dat maatregelen zyn genomen tegen het stinken van bedoelde vest. De heet Bos zegt dat bewoners van de Glacisstraat een verzoekschrift hebben gezon den aan burg. en weth. Het verwondert hem, dat dit verzoekschrift niet voor de leden ter visie is gelegd. De voorzitter merkt op, dat het adres aan burg. en weth. gericht was. De heer Loois vreest dat waterverversching niet helpen zal, daar het gedempte gedeelte juist onaangenaam riekt. De voorzitter meent dat waterverversching afdoende zou zyn. Burg. en weth. zullen de klacht van den heer Gewin in overweging nemen. De heer Geelhoed stelt voor om op de eerstvolgende begrooting een som, bv. 500, uit te trekken, ter steuning van kindervoe- ding. Burg. en weth. zullen ook dat denkbeeld in overweging nemen. Daarna is de zitting gesloten. (Dit verslag is Woensdag avond per buitenge' woon nommer onzen geabonneerden te V 1 i s s e n toegezonden.) De commissie van voorbereiding van tram wegen op Walcheren verzoekt nogmaals aan den raad zyne medewerking voor de tot stand koming der lyn Middelburg- Koudekerke— Domburg, met zylyn Vlissingen—Koudekerke, Van de commissie tot wering van school verzuim is een scbry ven ingekomen dat zy de bepaling van de dagen harer gewone verga dering, nl. den eersten en den derden Viydag van iedere maand, gaarne wilde gewyzigd hebben in den tweeden en den vierden Vrydag. By burg. en weth. bestaat hiertegen geen bezwaar, evenmin als bjj den raad, weshalve het huishoudelyk reglement voor die com missie in gewenschten geest wordt veranderd. Burg. en weth. worden daarna gemachtigd tot het aangaan eener tydelyke geldleening tot een bedrag van hoogstens 20.000, ter voorziening in de behoefte aan kasgeld. Goedgekeurd wordt de rekening der Kamer van Koophandel en fabrieken over 1900, met een goed slot van 93.35, die van het burger weeshuis, met een goed slot van 5.596. Ook worden goedgekeurd staten van onin bare posten wegens H. O. over de jaren 1899 en 1900, respectievelijk ad 814.75 933.56'. De commissie voor de financiën acht het wenschelyk dat maatregelen genomen worden voor de inning van tal van aanslagen van personeel van het Belgisch loodswezen dat naar België vertrokken is. De heer Wibaut zegt deze opmerking ge maakt te hebben en dringt aan op de noodige démarches by autoriteiten. De voorzitter verklaart, dat de bedragen in werkelykkeid niet zoo groot zyn als het den heer Wibaut wil voorkomen, daar de vertrekkenden vaak geen afschryving van den hoofdelyken omslag vragen. Burg. en weth. zeggen echter stappen in deze toemen zal trachten de medewerking te krygen van het loodskantoor. Van den heer P. B. Oost Lievense verzoek ingekomen om den eersten termyn van de toegezegde subsidie voor zyn volks badhuis nu reeds te willen uitbetalen, hoewel de opening der inrichting eenige weken ver traagd is door buitengewone omstandigheden. De heer Loois acht het wenschelyk de een maal gemaakte bepaling in deze te handhaven. Ook de heer Van Raalte is van dat gevoelen. Met algemeene stemmen wordt afwyzend op het verzoek beschikt. In de begrooting der gemeente voor 1901 worden eenige wyzigingen gebracht, terwyl besloten wordt over een bedrag van ƒ240.741 te beschikken uit den post voor onvoorziene uitgaven op die begrooting. By de behandeling der wyzigingen in de begrooting merkt de heer Gewin op, dat daarop nog steeds een tydelyke klerk voor komt, hetgeen volgens hem niet gebeuren mocht. Londen 8 Augustus. De T imes verneemt uit Pretoria van den 6den dat 61 colonnes thans opereeren in Transvaal, den Vrystaat de Kaapkolonie. Er worden weinig ge vechten geleverd, wel hebben er schermutse lingen plaats. De Boeren worden meest by een of twee gevangen genomen of gedood. Van den 5den wordt uit Graaf Reinet ge meld dat Fouché de Oranjerivier weer is overgetrokken naar 't noorden. Uit Londen wordt aan het Handelsblad ge meld dat mis Hobhouse gevallen opgeeft waarin vrouwen van Boeren gevangen geno men werden omdat zy weigerden inlichtingen te geven over het verblyf harer echtgenooten. De Times meldt uit Odessa dat Rusland f.000 emigranten uitzendt om zich te vesti gen in de Amoerdistricten by de Chineesche grens, meestal kozakkenfamillies van Koebou en Dendon. Hetzelfde blad zegt dat in Sjangai groote verontwaardiging heerscht omdat de Engel- sche regeering te zwak is om te bewerken dat de medeplichtigen van moorden te Tsjoetsjan behoorlijk gestraft worden. Uit Waterkloof wordt van den 6en geseind dat Duplessis, die verleden jaar deel uitmaakte van de naar Engeland vertrokken vredesdepu- tatie, tot een maand gevangenisstraf is ver oordeeld wegens het verbergen van wapenen. Zyn veldkornetschap van Waterkloof lever de meer rebellen op dan het geheele Cradoek district. Lafegan trok over den spoorweg by Conway in Noordelyke richting. VElKHOOI'INGEN EN VERPACHTIN GEN IN ZEELAND. Datum. Plaats. Voorwerpen, Information 8 Aug. Middelburg, Huizen, Huvers. 13 Middelburg, Werktuigen enz. Verhulst. 13 s Gapinge, Vruchten, Huvers. 14 't Zand, Hofstede enz.Tak. 14 Rilland, Inventaris, De Vos. 15 Middelburg, Huis enz., Wisboom Verstegen. Vlissmgen, Hofstede enz.Maret Tak. Sept. Middelburg, Inspan enz., Tak. N.&St. Joosl., Hofstede, Tak. Hulst, Rytuigen enz.R.v. Meurs. Vlissingett. Tengevolge van een gerucht, als zoude Woensdagavond een EngelschmaD in een café door middel van een revolver po ging tot moord op den caféhouder gepleegd hebben, vermelden wy het volgende De bewuste Engelschman, Nederlander en tydelyk te Middelburg woonachtig, was in gezelschap van twee dames uit die stad naar Vliasingen gekomen en had een revolver ge kocht om de vrouwen, die hem hadden ver laten, te achtervolgen, hetgeen hem echter niet gelukte. Daarna begaf hy zich naar een café, alwaar hy zich zeer woest aanstelde en enkele voor werpen verbrijzelde. Toen de politie kwam, was hy nog in het bezit van de revolver, doch zonder patronen, en verkeerde hy onder den invloed van ster ken drank. Hij werd per rytuig naar het bureau van politie gebracht, alwaar hy verbljjft tot zyn inmiddels ontboden broeder hem komt af halen. 's Gravenliage. H. M. de Koningin geeft morgen op Het Loo een afscheidsdiner aan de afgetreden ministers en ontvangt Zaterdag den nieuwbenoemden gouverneur van Cura9ao, den heer De Jong van Beet en Donk, die den 15den scheep gaat, ter beëediging, De Koningin en Prins Hendrik zyn te 2 uur hier aangekomen en onmiddellyk gereden naar de Academie van beeldende kunsten, ter opening der tentoonstelling van ambachts- onderricht van de Vereeniging tot van fdbrieks en handiverksnij ver he id. De hooge bezoekers werden ontvangen door den voorzitter, den heer mr E. Fokker, de leden van het comité en enkele genoodigden. De heer Fokker dankte H. M. de Koningin voor de belangstelling in de tentoonstelling, cTie den stand van het ambachtsonderwys in Ne derland wil doen kennen. Ambacht en ny- verheid worden in aanzien verhoogd door die vorstelijke waardeering. De Koningin dankte voor dié woorden en deed, begeleid door haar gemaal, een wande ling door alle zalen. H. M. was in grisperle zyde gekleed, de prins droeg de generaals-uniform. Amsterdam. Den len September zal de koninklyke vereeniging Het Nederlandsch looneel 25 jaar bestaan hebben. Die dag zal luisterryk worden gevierd. Verzending en laatste buslichtmg der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. Oost-Indië. (Alles plaatsuijke tijd.) Rotterdam tLloyd9 Aug. 7.10's avonds. Marseille (Fr. dienst) .10 Aug. 6.15's morgens. Genua (Nederl.) 13 Aug. 7.10 's avonds. Brindisi (Eng. dienst)16 Aug. 1.5 's namid. Amsterdam (Nederl.) 16 Aug. 7.10 ,s avonds Nape.s (Duitsche dst.) 19 Aug. 1.5 's namid. Marseille Lloyd). 21 Aug. 7.10 's avonds. De verzending der correspondentie voor tjeh en Sumatra's OostkuBt ge schiedt eiken Vrydag met de Britsche booten, buslichting te 1.5 'a namiddags, voor de Bup pletoire verzending te 7 10 's avonds. Voorts des Donderdags om de 14 dagen, twee dagen vóór de verzending der Fransche mail, te 1.5 's namiddags. Voor suppletoir e verzendingen over Napels en over Brindisi wordt de bus nog te 7.10 ge licht; doch de aansluiting op het vertrek der booten uit de genoemde havens is daarvan niet verzekerd. Suppletoire verzending van brieven, brief kaarten en aangeteekende stukken den vol genden morgen te 6.15. Met de Duitsche booten wordt verzonden de correspondentie voor Sumatra's Oostkust, Riouw, Palembang, Banka, Billiton en de Westerafdeeling van Borneovoor het overige gedeelte van Ned. Oost-Indië alleen ov verzoek. West-Indië. O ura$ao over Queens- tow 9 Aug. 10.10 'savondB. Curasao met K. W. I. maildienst 14 Aug. 7.10 's avonds. Suriname via Amster dam14 Aug. 7.10 's avonds. Suriname via Sout hampton20 Aug. 7.10 's avonds. Suriname via St. Na- rsaire8 Sept. 7.10 's avonds Algemeen Overzicht. Het protocol, het famense protocol, dat een afdoende regeling zou bevatten van al de waarover de mogendheden en China aan 't harrewarren zyn, dreigt te verongeluk ken. 't Zou als in een reeks harmonische slotakkoorden alle opgewekte en alle sombere Chineesche melodieën in zich oplossen. Maar ;ingt Engeland plotseling een toon er tus schen door die er niet in thuis behoort, en nu kan er geen slot aan de akkoorden gevonden worden. Er was afgesproken dat de gezanten te Pe king Dinsdag jl. het protocol zouden teekenen. Maar Maandagavond stuurde de Engelsche ge zant een boodschap rond aan zyn collega's waarin hy zonder verdere verklaring meedeelt dat Groot Brittanie het protocol niet kan tee kenen. Er zat toen niets anders op dan de bijeenkomst van de gezanten voor onpepaal- den tyd uit te stellen, om eerst eens te zien wat Engeland nu wel voor bezwaren had. Er is daarover licht verspreid door een verklaring van lord Lansdowne, Dinsdagavond in het Engelsche Hoogerhuis afgelegd, verklaarde heel tevreden te zyn over den betrekkelyk snellen gang der onderhandelingen, maar noemde eenige punten waarover Enge land nog graag een nader onderzoek zou wenschen, nl. omtrent de faciliteiten voor den handel, o. a. de opheffing van een aantal fiscale hindernissen. Hy achtte het wenschelyk om die vragen ergens anders dan te Peking te behandelen, en ze ter onderzoek op te dragen aan een ander lichaam dan de tegen woordige conferentie, nl. een meer beperkte commissie dan de tegenwoordige, waarin alle mogendheden zyn vertegenwoordigd. Wat schuilt achter dat plotselinge ge treuzel om uitstel Wanneer op den laatsten avond vóór de teekening een der deelnemers, blykbaar onverwacht voor de anderen, aankomt met eenige bezwaren, waarover hy een ge heele nieuwe methode van onderzoek voorstelt, die bovendien nog wel in zeer dringende omstandigheden de beslissing voor maanden zal uitstellen, dan is dat wèl verdacht, 1 by de reputatie van 't oprechte Albion is geen wonder dat er van moedwillige tegen werking gesproken wordt. »Engeland kan er zich niet over troosten, schryft de Indépendance, dat zy in deze crisis tengevolge van den Zuid-Afrikaanschen oorlog, niet de voorname rol heeft vervuld, die zy zeker zou gespeeld hebben als zjj niet zoo koppig was geweest haar beste troepen uit te putten ter verovering van de kleine Boeren republieken. Wantrouwend, achterdochtig, jaloersch, tracht zy nu door alle mogelyke middelen ten minste de onmiskenbare moreele voord eelen te verkleinen, die enkele mogend heden, zooals Rusland, Duitschland en Japan, door hun optreden in dit verre Oosten hebben behaaldzy tracht in China, in stryd met allen, een toestand van roering te doen voort duren, die haar in staat zou stellen vroeg of laat wraak te nemen, om het verloren terrein te herwinnen." Het valt werkelyk moeilyk om het door Engeland opgegeven motief voor oprecht aan te nemen. Maanden achtereen is er over het protocol gedebatteerd alle kwesties, tot zelfs de teerste onderwerpen, zooals de straffing der schuldigen, de bescherming der legaties, die de Chineezen zoo hinderlyk moeten zyn ge weest, zyn in Peking behandeld. En nu merkt Engeland in eens dat er twee punten vergeten zyn, zoo teer van aard, dat ze buiten Peking behandeld moeten worden 1 Wat zal Li-Hung- Chang witjes lachen als hy van die nieuwe oneenigheid hoort. Uit de verdere mededeeiingen over China van lord Lansdowne zyn nog eenige belang rijke punten aan te stippen. Hy deelde mee dat het mogelyk was geworden de vreemde troepen in China te verminderen van 114.000, waaronder 18.000 Britsche in 't vooijaar, tot 63.000 in midden Juli waarvan 10.500 Britsche, en hy sprak de hoop uit, dat er spoedig met meer zouden zyn dan 14000, waaronder 4000 Britsche soldaten. Men ziet dat Engeland's aandeel in 't leger der mogendheden minder dan '/a bedroeg, maar dat zy haar mannetjes niet dan heel langzaam wegstuurt zoodat ze weldra tot l/a van 't geheel zat genaderd zyn. Van belang waren ook zyn verklaringen over de verhouding in China tot Rusland en Duitschland. Hy was van meening dat het Duitsch-Engelsche verdrag ook op Mantsjoerye sloeg. Hy had voorts altyd geloofd dat erin Oost-Azië plaats was voor Rusland zoowel als voor Engeland. Over de spoorwegconcessies aan andere mogendheden trachtte by zyn toehoorders gerust te stellen door te wyzen op het groote belang der waterwegen in China, waar op het vervoer bjjna onbeperkt is, wat hoe veelheid betreft. Omtrent den stand en den aard der FranBch- Turksche kwestie bevat de T emps eenige nadere mededeeiingen. De Fransche minister van buitenlandsche zaken, Delcassé, is van een bezoek aan president Loubet te Rambouillet te Parys teruggekeerd om daar een onderhoud te hebben met den Turkschen gezant Munir- en het blad zegt dat dezelfde taal zal gebruikt worden te Parys als te Conatanti- nopel en met dezelfde kracht. De vorderingen van Fransche zyde betreffen drie kwesties. Twee daarvan loopen over sommen verschuldigd door de Turksche regee ring wegenB voorschotten, gedaan ten behoeve yarn spoorwegwerken. Een van die vorderin gen bedraagt met de achterstallige rente 45 millioen franc. De derde vordering is die van de Maat schappij voor de kaden en dokken te Kon- stantinopel. Deze Maatschappij heeft aan zienlijke werken uitgevoerd en bevindt zich nu in de onmogelijkheid om de exploitatie van de door haar geschapen werken te beginnen. De Ottomansche/egeenng heeft het voornemen te kennen gegeven om de concessie op te koo- pen maar over de voorwaarden van den koop is men het niet eens geworden. s eigenaardige toestand van stilstand, die het onmogelijk maalcfc èn om te werken èn om de concessie te verkoopen duurt nu al drie jaren. jens de Gaulois zou Delcassé by den minister-president Waldeck Rousseau aan gedrongen hebben op het byeenroepen van een ministerraad. Beknopte Mededeeiingen. De Belgische senaat heeft het wetsvoor stel omtrent den Congostaat aangenomen met 54 stemmen tegen 6, en éen onthouding. De Belgische Kamer zal morgen, Vrydag, ngaan, al zou zy ook moeten zitten tot middernacht, schryft 't Hand. van Antwerpen. Het is begrypelyk na al de kwajongens schandalen, die er in deKamer dit jaar hebben plaats gehad, dat er van degelyk werk wei nig gekomen is. 8 October komt de Kamer ijjeen en ze zal dan voortgaan met haar werk tot de definitieve sluiting. Den 2den Dinsdag in November, dus den 12den, wordt de nieuwe zitting geopend. !y het bezoek, dat koning Eduard van Engeland aan den Zuidpoolvaarder Discovery bracht, sprak hy o. a. deze woorden, die eên eigenaardige beteékenis schynen te hebben sMenigmaal heb ik de eer gehad het vaarwel toe te roepen aan mannen, die ten oorlog trokken, doch ik ben veel gelukkiger heden goede reis te kunnen wenschen aan mannen, die een uitsluitend vreedzame taak gaan uit voeren." De blyken van sympathie voor keizerin Friedrich komen nog steeds van alle kanten, niet het minst uit Engeland, waar het parle ment besloot den Duitschen Keizer een adres van deelneming toe te zenden. De openbare ljjkdienst zal Zondag gehouden worden in de stadskerk te Kronberg op na- drukkelyken wenach van de overleden keizerin

Middelburgsche Courant | 1901 | | pagina 3