MIDDELBURGSCHE COURANT. i NT°. 173. 144" Jaargang, 1901. Donderdag 25 Juli, Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor aJe plaatsen in Nederland franco p.p., f AfttAndfli'liiVe nummers kosten 5 cent. THERMOMETER EN VERWACHTING. 24 Juli8 u. vm. 64 gr., 12 u. 73 gr., av. 4 u. 74 gr. F. —Verwacht: zwakke tot matige Z. W. wind, zwaar bewolkte lucht, regenachtig weer en weinig verandering in temperatuur. Advertentiën20 cent per regel. Geboorte-, dood- en alle andere fasmüeberiehien en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 «ent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betredende Handel, Njjverheid en Geldwezen, is uitsluitend gerechtigd het Algemeen A<lv«rtêuti«-Biii«*ü A. DE LA MAR Aan., N.S. Voorburgwal 366, Amsterdam. Middelburg 24 Juli. Nog niet te lang De Standaard, geeft een aardig en leerzaam overzicht van den duur der verschillende ministerieele crisissen in de laatste 25 jaren. De meeste duurden een maand, zes weken of twee maanden. De kortste van duur was die, ontstaan in 1894 toen de heer Tak van Poortvliet was afgetreden en mr Van Houten in onge veer tien dagen een nieuw kabinet had ge vormd. De tegenwoordige schrjjver van de hoofd opstellen in dat blad zegt nu »De crisis duurt nog niet lang. Op 27 Juni eindigden de herstemmingen, en op den 30en ongeveer kan men aannemen dat het tegenwoordig demissionair ministerie zjjn ontslag heeft aangeboden aan H. M. de Koningin. De loop van zaken was toen deze, dat H. M. allereerst met verschillende staatslieden van gedachten wisselde, om daarna te komen tot een hunner, wien een opdracht tot kabi netsformatie werd verstrekt. Uit verschillende berichten is duidelijk, dat, alvorens die opdracht gedaan werd, er ook eenige dagen verliepen waarin H, M. de Koningin met verschillende Raadslieden over- MINISTERIEELE CRISIS. Het Centrum een blad dat goed ingelicht1 kan zyn zegt uit goede bron vernomen te hebben dat dr. Kuyper voor de samenstelling van het nieuwe Kabinet heeft onderhandeld met een commissie, uit de katholieke Kamer club, expres daartoe samengesteld en bestaande uit mr. Harte van Teeklenburg, dr. Schaap man en mr. Travaglino. De benoeming van mr. Harte van Teeklen burg tot minister van financiën, en van mr. Loeff tot minister van justitie wordt vrij zeker iht. De portefeuilles van oorlog en marine zullen worden vereenigd onder één ministerie van landsverdediging, met twee directeuren- generaal resp. voor de beide afdeelingen. Tot oprichting van een nieuw ministerie van ar beid zal eerst later worden overgegaan. Men verwacht, dat nog deze week de be noeming der nieuwe ministers in de Staats courant zal verschjjnen. Dat alles nam dus tjjd. Toch duurt de crisis thans nog maar 23 dagen, en de aanvaarding van de opdracht kan nog geen tien dagen oud zjjn. Dit, verge leken by vroeger, zal het duidelijk makeD, dat er thans geen enkele reden bestaat om maar eenige bezorgdheid te toonen." Wy zjjn dit volkomen eens. Onzerzyds is er dan ook geen enkele reden tot bezorgdheid of tot verwyten wy gunnen dr Kuyper gaarne den noodigen tyd om zich van zyne opdracht te kwyten. Dit schreven wy ook uitdrukkelijk in ons nommer van 16 Juli. Maar in de mededeeling, ons zooals ieder weet die in de pers werkzaam is uit z e e r vertrouwbare bron gedaan, dat »dr Kuyper na het onderhoud met H. M., tyd van beraad gevraagd zou hebben voor de overweging van zjjn advies aan de Kroon", vonden wy aan leiding tot de opmerking dat dit bericht niet juist kon zyn of dat anders dr Kuyper ons bitter tegen viel. »Weet" zoo vroegen wy »weet dr Kuyper, de man die de geheele beweging tegen de liberalen heeft geleid, nu nog niet welk advies hy moet geven om uit de crisis te geraken, waarin hy ons land gebracht die by heeft kunnen voorzien, en waarover hjj tyd genoeg heeft gehad na te denken." Het bericht is toen op officieele wijze, laten wy het zoo eens noemen, in De Standaard on juist genoemd. Daardoor zou dan het eerstens door ons uitgesproken vermoeden bewaarheid zyn geworden. Maar na al hetgeen er sinds verluid is om trent overwegingen, overleggingen enz., komt het ons toch voor dat al mogen de per sonen ook moeilijk te vinden zyn, bereid een ministerschap op zich te nemen omtrent hoofdbeginselen onder de bondge- nooten heel wat verschil van meening schijnt te bestaanen dat de leiders, die vooruit hebben kunnen voorzien wat te verwachten stond, vooraf niet hebben geweten wat hen eigenlyk anders samenbond dan de negatieve leuze: »tegen de liberalen". Eene positieve gedragslijn voor regeeringa- beleid hadden en hebben zy niet. En daarom meenen wy dat de tegenspraak van De Standaard minder stellig had kunnen zyndat er wel grond was voor de aange vallen bewering en dat dr Kuyper wel degelyk reden had om, vóór hy H. M. advies gaf, ernstig te overwegen wat hy eigenlyk raden moest. Men kan zelfs met eene overwinning wel eens verlegen zitten. Maar by een politieken strjjd dient men, wil men een goed aanvoerder zyn, vooruit te zien en op alle gevolgen bedacht te wezen. De Opr. Haarl. Ct., die in oprechtheid. met juistheid en goede trouw steeds hare persoverzichten achrjjft, zinspeelde daarin op eene terechtwijzing naar aanleiding van ons oordeel, dat eenigszins voorbarig leek. Onder het licht van hetgeen sinds dien is gebeurd en van hetgeen wy hiervoren schre ven, zal zij die uitspraak zeker wel eens willen herzien. Ons oordeel velden wy onder reserve; het sloeg niet op het vormen van een ministerie. En achteraf beschouwd, blykt het toch nog niet zoo geheel zonder grond. sterdam, en is als zoodanig benoemd H. J. Nahuysen te Amsterdam. De ministers verleenen deze week geen audiëntie. In afzonderlijke bijvoegsels tot de Staats courant van heden (Woensdag) is opgenomen het verslag van het verhandelde by het achtste internationaal congres tegen drankmisbruik, gehouden te Weenen van 9 tot 14 April 1901, door dr G. van 0verbeek de Meyer, oud- hoogleeraar der ryks universiteit te Utrecht, als vertegenwoordiger der Nederlandsche regee ring afgevaardigd naar het congres. VERKIEZINGEN. Tot lid der Provinciale Staten van Zuid- Holland is in het tweede district van Rot terdam gekozen de heer J. M. Voorhoeve (A.) met 1819 stemmen, tegen 1640 op het aftre dende liberale lid, den heer J. Drost. In het district Schiedam zal, tengevolge van het besluit der Prov. Staten om den heer C. A. Nolet niet als lid der Staten toe te in, eene nieuwe verkiezing op Maandag 2 September a.s., de stemming op 10 September en de herstemming,, zoo noodig, op 17 Sep tember d.a.v. plaats hebben. BEAOEHÏSGM JENZ. Bij kon. besluit: is de personeele rang van luitenant-kolonel verleend aan de majoors-commandanten der dienstdoende schutterij resp., te Groningen en te Utrecht, A. J. P. Kuinders en mr A. J. M. Bake is, tegen 1 Sept., aan dr A. H. Borgesius, op verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rykslandbouwschool te Wageningen is de heer L. Backer O verbeek, arts, met 1 Aug., benoemd tot officier van gezondheid 2de klasse bij de zeemacht; is met 16 Augustus a.s. de kapitein-luite nant ter zee H. P. Netscher eervol ontheven van de betrekking van lid der commissie tot het examineeren van zee-officieren en adelbor sten, en die betrekking opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee P. A. R. Hennequin, chef van den staf der zeemacht in de directie der marine te Amsterdam is met 1 Sept. aan den commandeur der scheepmakers bij 's rijks werf te Amsterdam H. J. van den Berg, op verzoek, eervol ont slag uit 's r|jts dienst verleend is in zijn rang overgeplaatst by het wapen der infanterie van het leger hier te lande, en wel by het 4de regiment van dat wapen, de eerste-lnitenant der infanterie E. Schütt, van het leger in N.-I. en in rang en anciënniteit overgeplaatst by het wapen der infanterie van het leger in N.-I., de eerste-luitenant J. Leyds, van het 2de regiment infanterie is aan den gepensionneerden luitenant-kol, van den provincialen staf P. J. J. Stoop, mili tie-commissaris in de provincie Groningen, de rang verleend van kolonel is benoemd by het wapen der infanterie, bjj het 5de regiment, tot kolonel en commandant van het korps, de luitenant-kolonel jhr. J. P. Bloys van Treslong, van het regiment grena diers en jagers is de officier van gezondheid der 2de klasse dr F. B. Mossel, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, op non activiteit gesteld is aan den reserve-tweede-luitenant F. A. W. C. H. Beijerinck, van het regiment grena diers en jagers, op het daartoe door hem ge daan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend; zijn, met ingang van 1 Augustus a.s.. be noemd tot ingenieur der telegraphie P. H. G. Montenberg en P. J. Visser, thans adspirant- ingenieur der telegraphieen is, met 1 Aug., aan J. F. Gosen te Amster dam, op verzoek, eervol ontslag verleend als sluismeester aan de schutsluizen op het kanaal van Amsterdam naar de Merwede, naby Am UIT STAD EN PROVINCIE. De kermis a 1 h i er staat voor dit jaar alweer bijna »op pooten". Nadat de Groote Markt eerst eenigen tyd herschapen is geweest in een publieke gelegenheid tot het breken van beenen, staat nu langzamerhand alles overeind en is een overzicht van hetgeen te zien, te hooren en te gebruiken zal worden gegeven, mogelyk. Zoo vindt men op de Markt Baumeister's Panopticum, waar men zyn medemenschen van was kan gaan bewonderen in hun doen en laten en dat overal veel bekyks had en algemeen bewondering wekte Vineken's alom bekende stoomcaroussel, steeds de clou van de Middelburgsche kermisVale's scheepj esinoleu, waar men kan varen zonder kans op verdrin ken Janvier's overdekte'caroussel, benevens twee open lucht draaimolens voorts photo- graphie- en sehiet-salon van de ouds bekende familie Bonefangonzen goed bekenden stad genoot Smits, de gunstig aang eschreven firma's Porton,Van Bezooijenen wed. Visser met wafels, "erfjes, de bekende firma Van der Leeuw met zijn sucade- en andere bollen, en verder als steeds een reeks speelgoed-, koekkramen iz. enz., de gewone kermiskleinigheden. Dat de luchtige schonwburgtent der heeren Barendse, Verhagen en Potharst op den Dam .t en het gezelschap van Frits van Haar lem weer in het Schuttershof optreedt, hebben we reeds vermeld. Maandagavond is de nieuwe lichtopstand op den djjk van den Klaas van Steenland-polder; gemeente Poortvliet, in gebruik genomen. Tot deelneming aan het te Zuiddorpe uitgeschreven festival, waarvan de termynvan aangifte eerst Maandag is gesloten, hebben zich 21 gezelschappen aangemeld, waaronder 15 harmonie- en fanfare- en 6 zangvereni gingen uit Zeeuwsch-Vlaanderen en België. Een bericht in een Holiandsch blad daar over was voorbarig en onjuist. Voor de vacante betrekking van ge meente-secretaris te Terneuzen, waarvoor geëischt werd de 30jarige leeftyd en een diploma als gemeente-secretaris of de titel van meester in de rechten, hebben zich 14 sollicitanten aangemeld. Door eenige visschers van Breskens zyn aldaar aangebracht eene groote party eikenhouten dwarsliggers, afkomstig van het op Zondagmorgen aangevaren stoomschip In de Dinsdag te Breskens gehouden vergadering van den dykraad van het cala- miteuse waterschap Oud- en Jong Breskens. waarin 10 van de 12 leden aanwezig waren, is de rekening over 1900/1 goedgekeurd en voorloopig vastgestelden zyn opgemaakt de volgende voordrachten cf aanbevelingen voor voorzitter J. G. Gerritsen, J. van Male en J. B. Beenen voor bestuurslidJ. B. Becu, A. A. Becu en H. G. Hammacher. Onmiddellijk aan de kom van Y z e n- d y k e, richting Schoondyke, ligt een kleine polder, de RetranchementpolAer, waarvan wylen de burgemeester De Vos ontvanger-griffier was. Dezer dagen moest in de vacature voorzien worden. Eerst bij derde stemming werd be noemd de heer F. Calon, wethouder, met 2 stemmen tegen 1 op den heer V. Hendrikse. By de beide voorafgegane stemmingen be kwamen beide heeren ieder 2 stemmen. Rundvee-Stamboek. U it Vlissingen schryft men ons Dezer dagen wordt weêr druk gesproken over het plan dat zou bestaan om het alge meen depot van discipline naar Veere over te plaatsen. Het garnizoen alhier zou dan met een bataljon infanterie versterkt worden. Tot de passagiers, die heden (Woensdag) morgen met de nachtboot Prins Hendrik hier aankwamen, behoorde o. a. mevrouw De Witt Hamer, wier echtgenoot tot de krygsgevan- genen op Ceylon behoort. Die dame sprak met lof over de houding der Boeren, was vol moed voor den goeden afloop der zaak en be vestigde wat reeds zoo menigeen deed de leugenachtige manier van doen der Engel- schen. De Engelsche kolonel Little, die indertyd in den oorlog gewond werd, was ook aan boordmot een arm in een verband begaf hy zich naar Homburg. Een der Engelsche passagiers, die Dinsdag nacht met den sneltrein uit Duitschland hier aankwamen, kreeg het van wege de warmte te kwaadgeneeskundige hulp moest worden ingeroepen, terwijl overnachten alhier nood zakelijk bleek. De zondaren van de Utrechtvan wie ineen vorig nummer melding werd gemaakt, zyn van morgen, geboeid, met den trein vervoerd. Het stoomschip zelf blyft tot 3 Augustus alhier. Als de matrozen soms met de kermis Mid delburg mochten bezoeken, is het te hopen dat zy wat minder drukte en beweging maken dan wel eens het geval is in gewone dagen. Prettige, ongedwongen vroolykheid zy hun van harte gegund, mits zy geen balddadig- heden uithalen en anderen lastig vallen. Geslaagd voor 't toelatingsexamen voor de opleiding van leerling-machinist by de kon. Ned. marine J. Walrave uit Vlissingen, Dinsdagmorgen is op het Koude- kerkache strand aangespoeld het, in ver ren staat van ontbinding, verkeerend lyk van een flinken man. Het bovenlyf was naaktde beenen staken in twee broeken, die opgehouden werden door een breeden riem. Na schouwing door den geneesheer is het lyk in de duinen begraven, daar vervoer naar de algemeene begraafplaats niet wel doenlyk ware geweest. Misschien heeft deze persoon ook wel be hoord tot de bemanning van de Tay. De heer E. C. Koens uit Goes heeft het examen als veearts afgelegd. Per telegraaf. Heden voormiddag werd, onder voorzitter schap van den heer K. J. A. G. Collot d'EB- eury, in het logement de Korenbeurs van S. J. de Regt te C o r t g e n e, de algemeene ver gadering gehouden van de afdeeling Zeeland" van het Nederlandsch Rundvee-Stamboek. De vergadering,, die ook voor niet-leden toegankelyk was, werd tamely k druk bezocht. De voorzitter heette de aanwezigen welkom met eene toespraak, waarin hy ook op harte lijke wijze herdacht wat het aftredend mini sterie deed voor den landbouwhoe het reke ning hield met de landbouwbelangen. Hy sprak verder de hoop uit dat het te ver wachten nieuwe ministerie ook de belangen der fokkerjj zal bevorderen door eene hoogere subsidie voor te dragen. Nadat de notulen van bet verhandelde in de vorige zitting waren goedgekeurd, werd door den heer Kakebeeke, afgevaardigd geweest naar de algemeene vergadering te Rotterdam, rapport uitgebracht omtrent hetgeen daar is voorgevallen. De begrooting voor 1902 werd goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op 2577.50. Onder de ontvangsten is opgenomen ƒ2000 provinciaal credietcontributie 325 leden a 1.50 487.50 vermoedelijk goed slot rekening 1901 f 60 en rente kasgeld 30. Bij de uitgaven wordt voorgesteld 40 voor pryzen op de afdeeling-tentoonstelling in Zierikzee en bedraagt de post onvoorzien 2.15, terwjjl 2000 voor de keuringen, ƒ50 voor vyfde Va aflossing renteloos voorschot aan den heer Gerlach van St. Joosland, f 41.6C voor diploma's en ƒ200 voor drukwerk, adver tentie-kosten, vergaderingen enz. in uitgaaf zyn geraamd. De penningmeester wist de uitgaaf voor diploma's zoo te regelen dat er gelden be schikbaar komen om aan ieder lid een over druk van het stamboek, wat betreft Zeeland, te kunnen aanbieden. In de commissie tot het nazien der rekening over 1901 werden by acclamatie herbenoemd de heeren C. Zuidweg te Wolphaartsdjjk J. J. Mol te Waarde. In plaats van den heer H. A. Hancken te Wilhelminadorp werd benoemd de heer J. de Geus te Biezelinge. Daarna werd overgegaan tot de benoeming van twee bestuursleden, tengevolge van de periodieke aftreding op 31 December e. k. der heeren B. Giljam en M. Kostense. Beiden werden herbenoemd. Als plaats waar in 1902 de voorjaarsverga dering zal worden gehouden, werd Goes aangewezen. By de rondvraag of een der leden voorstellen te doen heeft ter opneming onder de punten van beschryving voor de algemeene vergade ring van het volgende jaar, die gehouden zal worden in Limburg, bleek dat niemand pun ten wensohte op te geven. De heer Kakebeeke deelde nog mede dat bij hem en den heer Koert het plan bestaat een onderzoek in te stellen naar de veevoe- dering in de provincie en om, als gevolg daarvan, voederproeven te nemen. Nadat de agenda was afgehandeld, werd door den heer E. van den Bosch, uit Goes, eene voordracht gehouden overhet nut van het FOKKEN VAN STAMBOEK VEE, waarvan tevens de melk- en boteropbrengst wordt nagegaan. Hy begon met in het licht te stellen dat, ofschoon over het nut van het fokken van stamboekvee al heel wat in het midden is gebracht, dit een van die onderwerpen is waarover men eigenlyk nooit uitgepraat raakt, omdat telkens nieuwe gezichtspunten de aan dacht vragen. En wanneer men over het. practiseh nut van het amboek spreken wil, dan kan men de gege vens daarvoor nergens sprekender vinden dan in de geschiedenis van den invoer van Neder landsch rundvee in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Aan dien zeer belangrijken invoer toch, en vooral aan de wyze waarop de Amerikanen de uitstekende eigenschappen 'van ons vee wereld kundig gemaakt hebben, dankt ons vee zyn grooten naam. Wel kende men algemeen de melkryke eigenschappen van ons vee, maar de Amerikanen kwamen het eerst tot de erkenning van de individueels waarde van ons vee, die wy zelf niet kenden en tot heden nog niet kennen. Om dit recht duideljjk te maken, vergeleek de heer Van den Bosch de wyze van werken hier (niet alleen in Zeeland maar in byna geheel ons vaderland) met die van deAmeri- kaansehe fokkers. Wanneer men ons stamboek ter hand neemt en ziet dat in 1900 48 stieren en 46 koeien in Zeeland werden ingeschreven, zou men zoo zeggen dat het nog al aardig is, maar wan neer men de zaak nader beziet, bemerkt inen dat onder de 48 stieren er maar 5 zyn waar van de vader en moeder ook ingeschreven waren en dus 43 eigenlyk niet in het stam boek thuis behooren, maar wel in het hulp- stamboek. In 43 gevallen van de 48 heeft men vol strekt geen gegevens of de gekochte stier of het gekochte stierkalf werkeljjk eigenschap pen heeft, die onzen veestapel kunnen ten goede komen. En de vrouweljjke dieren Ja, die worden geboren, soms dadeljjk gemest en verkocht of eerst na een jaar of 5, wanneer ze weer voor jonger vee plaats maken. Dat de eene koe wat meer melk geeft dan de andere weet men, doch hoeveel meer dat weten van de 100 fokkers er geen twee. In Amerika had men heel veel slecht vee en ook shorthorns, doch die moesten heel duur en heel best zynen daarom werden by voorkeur de pryswinners aangekocht, die een voorbeeldeloozen vetgroei hadden, doch op andere eigenschappen werd haast niet gelet. Toen de eerste, werkelyk beste, Hollandsche koeien in Amerika kwamen en veel melk bleken te geven, begonnen de Amerikanen de opbrengst te meten en daarvan aanteekening te houden. En verbaasd over de groote opbrengst, door bijzonder krachtige voeding nog vermeerderd, bemerkten ze ook het groote verschil tusschen het eene dier en het andere. Wat zy met de melk deden, lieten zy ook ten opzichte van de boter niet na en weldra wisten zij hoeveel boter elke koe leverde en het eind was dat zy de slechte koeien weg deden en de goeden aanhielden. Verder legden zy een keurstamboek aan, waarin enkel dieren worden opgenomen die reeds in het gewone stamboek staan, waarvan minstens de vader en de moeder ingeschreven zyn, en die aan zeer hooge eischen, wat de melk- en boteropbrengst betreft, moeten voldoen. Spreker stelde verder in het licht hoe de Amerikanen, wanneer zy hier te lande rundvee koopen, handelenhoe zy tot in de kleinste kleinigheden naar alle bijzonderheden omtrent afkomst, ouders enz. een onderzoek instellen, om zoo precies mogelyk te weten wat zy koopen. De heer Van den Bosch toonde dit door een voorbeeld aan, waarbjj hy niet verzüimde erop te wjjzen hoe de Amerikanen, met een vast houdendheid zonder voorbeeld in de fokkery, het spoor eener eenB by hun bjjzonder uit nemend gebleken koe, een volgend jaar in ons land terugkomende, weer vervolgden. Zy kochten alleen koeien die bewezen hadden uitnemende melkopbrengaten te geven en paarden die met uitstekend gebleken stieren. Daarna stelde de heer Van den Bosch in het licht wat gedaan is om juiste gegevens te

Middelburgsche Courant | 1901 | | pagina 1