MIDDELBURGSCHE COURANT. BUITENLAND N°. 104. 144e Jaargang. 1901. Maandag 15 Juli let alle krachten! Deze courant verschijnt d a g e I ij k s, mot uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, por kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p,p,, f 2,- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. THERMOMETER ES TBKWACHTIKG. 13 Juli8 u. vm. 70 gr., 12 u. 72 gr., av. 4 u. 68 gr. F. —Verwacht: zwakke wind, lie at bewolkte lucht, droog, warm weer. Adveftentioü20 cent per regel. Geboorte», dood" en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar do plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van adverfcentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffend-, Handel, Nijverheid en Geldwezen, is uitsluitend gerechtigd het Algemee.1» JtdwerienHeoBaresM Am RH LA MAR Asa., $J. Vnorburgltal 366, Amsterdam» Bij dese courant, behoort een Bijvoegsel. Het was een goede gedachte van eenige liberale kiezers voor den gemeenteraad te Middelburg om tegen de a. verkiezingen eene openbare vergadering te beleggen ter bespreking van eandidaten. Voor 21 Juni heerschte nog eenige ver warring; en men liep gevaar dat daardoor eene overwinning aan de anti-liberalen gemakkelijk werd gemaakt. De belangstelling, die dan ook op den avond van genoemden Vrijdag bleek op de bovenzaal der sociëteit De Vergenoeging, bewees hoe men het streven der kiezers, die het initiatief hadden genomen, waar deerde. Een tachtigtal personen waren opgekomen En dat wil in de laatste jaren wat zeggen in onze stad bij zulk een gelegenheid. Jammer, dat niet vroeger het initiatief tot zulk eene bijeenkomst genomen was. Maar daarvan mogen wij hun, die de op roeping deden voor de samenkomst op 21 Juni, zeker geen verwijt maken. Het liet zich aanzien dat kalm en wel door candidaat-stellingen voldoende leiding gegeven zon worden aan de liberalenmaar toen er van verwarring bleek, van verschil van inzichten omtrent personen, toen werd het noodzakelijk, zij het ook spade, overleg te plegen met velen. En zoo geschiedde het dat er eerst op het laatste oogenblik tot eene openbare meeting werd besloten. Dat die bijeenkomst werd gehouden, waar- deeren wijmaar in den loop, dien zij heeft genomen, en de besluiten, daar ge vallen, konden wij ons minder verheugen. In de eerste plaats misten wij bij de be raadslagingen elke bespreking van voor de Principieel is er niets behandeld. Hoe men dacht b. v. over de houding van onze raadsleden tegenover ons open baar onderwijs welke gevoelens de aanwe zigen koesterden ten opzichte der school- geldhefflng op school Jzie, wij vernamen daaromtrent niets. Het was of men van die gewichtige vraagstukken nooit iets had gehoord. En zoo zijn er meer belangrijke kwesties, o. a. die betreffende kindervoeding op de scholen, welke het welzijn van het algemeen raken maar die niet werden aangeroerd) evenmin als de houding, door de aftredende raadsleden daartegenover aangenomen. Trouwens in die richting, in dien zin werd ook van de bestuurstafel geen vin gerwijzing gegeven. Het debat bleef zeer laag bij den grond en men verdiepte zicb blijkbaar meer in personen dan in zaken. En daarbij werd men zelfs onbillijk tegenover den aftredenden heer De Waal, die, al moge hij niet voldaan hebben aan de verwachting van hen, die hein indertijd in den raad brachten, misset m ier de schuld van dezen, die destijds hem te veel verheerlijkten, dan van hem zeiven toch de eenige is geweest die zich ver zet heeft tegen de heffing van 50 op genoemde schooleene heffing welke nu gewijzigd moet worden. Het doet ons leed, dat men dit over het hoofd heeft gezienen, te veel geleid door persoonlijke kwesties een natuurlijk ge volg van hetdoor ons gelaakte feit dat men meer over personen dan over princi- pieele kwesties heeft gesproken onbil lijk is geworden tegenover genoemd raadslid. De heer De Waal moge alles behalve een buitengewoon lid van den raad zijn, in dat college niet vaak of niet klemmend gesproken hebben, dit heeft hij met meer dan éen ander lid gemeen. En bij het uit brengen van zijn stem, b. v. in zaken van onderwijs en andere maatschappelijke aan gelegenheden, stemde hij steeds in beslist vrijzinnigen geest. Maar er zijn op die bijeenkomst ook taktische fouten begaan. In het idee van den heer Hioolén om den heer Van de Ree van het derde naar het tweede distriet over te brengen en dan in het eerstgenoemde de eandidaten der werkmanspartij over te nemen, lag veel >eds. Maar er was een bezwaar, n.l. dat er dan nog meer verwarring zou ontstaan zijn, gevolg van het late tijdstip, waarop de bijeenkomst plaats had. Vele voorstan ders van den heer Gratama, vooral zij die op een candidaten-formulier ten zijne behoeve reeds hadden geteekend, zouden diens candidatuur niet hebben ingetrokken. En dan waren er in het tweede district drie liberale eandidaten geweest, wat zijne bedenkelijke zijden had gehad. Maar toen ten slotte voor het derde district de heer Hioolen met een stem meer boven den heer Wibaut was gekozen, hadden wij het beter gevonden zoo eerst- oemde zijn candidatuur ten behoeve van laatstgenoemde had ingetrokken of de beslissing had aangehouden om daar door den leiders der vergadering gelegenheid te geven in overleg te treden met het bestuur der afdeeling Middelburg van de SD. A. P. Men had dan moeten trachten tot een vergelijk te komen. En ware het dan ge lukt gezamenlijk de heeren H. P. van de Ree en F. M. Wibaut te candideeren, zoodat de arbeiders-kiezers en de liberalen zich op beiden hadden vereenigd, dan ware men veel verder gekomen. Trouwens, wij zijn overtuigd dat ook nu reeds tal van liberalen op den heer Wibaut hebben gestemd. Mocht de Arbeiderspartij voor dit over leg niet te vinden zijn geweest, dan had men nog den heer Hioolen candidaat kun nen stellen. Wij betreuren het in elk geval dat een man als de heer Wibaut nog steeds niet tot lid van den raad gekozen en ditmaal niet in herstemming gekomen is. Hem gunnen wij gaarne een zetel in den raad; en zijn partij heeft daarop evenveel recht als de anti-revolutionnairen en katholieken. Van de laatsten gesprokenhet is toch altijd nog zonderling dat dezen zei ven niet een hunner aanwijzen als de door hen ge- wenschte persoon voor raadslid. Daarmee kunnen dan de liberalen reke ning houden, wanneer er eventueel nog een vacature mocht ontstaan. En het zou gewenseht zijn dat hunner zijds dan aan dat verlangen werd te ge- moet gekomen, wanneer de aangewezene slechts eenigszins aan de eischen van ge schiktheid voldeed. De katholieken zullen in dat geval dan zeker niet zoo teleurge steld worden als hunne geloofsgenooten in Vlissingen bij de jongste raadsverkiezingen door hunne tegenwoordige bondgenooten, de anti-revolutionnairen. Dezen lieten hun candidaat, den heer L. C. Donsen, voor zitter van den R. K. Volksbond, in den steek, wat groote verontwaardiging wekte. De liberalen daar hielden zich ditmaal buitengewoon flink en behaalden dan ook een groote overwinning. Trouwens, zij hebben zich bij raadsver kiezingen vaak practisch getoondo.a. toen zij in den gemeenteraad brachten den werkmans-candidaat Geelhoedwat meer en meer een uitmuntende keuze is gebleken. Tot heden hebben wij ons in dien localen verkiezingsstrijd niet gemengdook niet te Middelburg. Juist omdat bij eerste stem ming de personenkwestie sterk domineerde, hebben wij er ons buiten gehoudeneen strijd, waarbij van beginselen zoo weinig sprake was, lokte ons niet aan een zuivere personenstrijd verbittert reeds van zelf zoo zeer dat wij niet gaarne, door ons daarin te mengen, nog meer olie in het vuur wilden brengen. Thans staan wij echter voor een anderen toestander moeten nu in de districten i en III herstemmingen plaats hebbende personen geraken voor een groot deel op den achtergrondeen hoofdbeginsellibe raal, vrijzinnig tegenover clericaal, doet zich thans allereerst en uitsluitend gelden. En het vrijzinnige Middelburg moet vooral nu Dinsdag a. alle krachten inspannen om zijn goeden naam in deze te handhaven. Dat bij de Kamer- en Statenverkiezingen de steden overheerseht worden door de meerderheid van het platteland het is nu eenmaal niet anders. Dit kan slechts na eenigen tijd, door hard te strijden, zooals tot nu toe, door eene wijziging van de thans bestaande absurde kiesrechtregeling, verbeteren. Maar in onzen eigen kring dienen wij te waken dat de aanhangers van dr Kuyper niet de overhand verkrijgen. Tot heden telt de raad 12 liberalen, onder wie wij den heer jhr mr E. P. Schorer rekenen, en 5 anti-revolutionnairen. Wanneer nu in de districten I en III de clericalen een zetel, dus twee in het geheel, winnen, dan wordt de verhouding 10 libe ralen en 7 anti-revolutionnairen. Dit dient met alle macht te worden belet. Is eenmaal de verhouding aldus, dan wordt allicht de toestand nog slechteren dreigt er zelfs dan reeds eenig gevaar. Bij sommige vraagstukken zijn in onderdeelen de vrijzinnigen het niet altijd eensin zulke gevallen maar vooral bij afwezigheid heeft dan de vrij groote minderheid, die ontzachlijk veel gewicht in de schaal legt, allicht de beslissing in handen. Men verlieze dit niet uit het oog. Bij tal van vraagstukken wordt dit be denkelijk. Wat kan er dan worden van ons open baar onderwijswat van ons schutterij muziekkorpswat vai' onze Zondagen en het verkeer op zulke dagenwat van zoo vele andere kwesties, nauw betrokken bij het standpunt dat een stad als Middelburg tegenover het vreemdelingenverkeer moet innemen Met ernst dringen wij dus bij de vrijzin nige kiezers in de districten I en III aan om dit alles niet uit het oog te verliezen en voor de heeren P. Dumon Tak en H. P. van de Ree zich in te spannen. In district I telle men den strijd niet licht en den tegencandidaat nog minder. Bij zijne partijgenooten is hij een gewild man, en niet zonder reden. Dat maakt hem echter voor de onzen bepaald onmogelijk; naar zijne beginselen willen wij Middelburg liefst niet bestuurd zien. Men stemme dus als éen man op den heer P. DUMON TAK. In het Ille district zal het moeite kos ten het aftredende lid, den heer H. P. van de Ree, te behouden. Toch hebben wij goeden moed. Bij eerste stemming bleek reeds dat er onder de voorstanders van den heer W. A. de Rijcke waren, niet gezind een geacht ingezetene, een Middelburger van ouder tot ouder, die reeds zitting heeft, te doen vallen. „Baas Van de Ree", zooals hij nog steeds met eere genoemd wordt, deed zich dan ook in den raad kennen als een practisch man, als iemand die Middelburg door en door kent en de toestanden in ons midden uit ervaring kan beoordeelen. Zij, die de leiding van deze verkiezing op zich namen, zullen wel niet nalaten door woord en door daad, door opwekking van de kiezers te helpen bevorderen dat als raadslid wordt herkozen de heer H. P. VAN DE REE, Toch bleef de opbrengst over de eerste zes maanden van 1.901hoewel ongeveer 40,000 meer dan in betzelfde tjjdperk van 1900, nog ruim 6 ton beneden de raming voor de helft in dit jaar. Tot de goede uitkomst van de afgeloopen maand hebben vooral medegewerkt de directe belastigen, die te zamen 8 ton meer hebben opgebracht dan in de correspondeerende maand van 1900. De grondbelasting en de bedrpfsr belasting toonden ieder een avans aan van omstreeks 250.000, het personeel zelfs van meer dan 3*/4 ton. Voorts valt stpging te constateeren bp., de rechten op den invoer met 19.000de zegelrechten met 50.000.de domeinen met/120.000.—de posterpen met 100.000.— en de telegraaf met 20.000. - Daartegenover staat de daling bp de vol gende rubrieken mijnrechten 9000.—, ac cijnzen 70.000,(waarvan suiker ongeveer 20.000.— en gedistilleerd 50.000.—), re- ;istratierechten 16.000.en loodsgelden 5000.doch de belangrijkste teruggang viel alweder waar te nemen bij de successie rechten, die meer dan 4 ton minder opbrach ten dan in Juni 1900. Uit bovenstaande bijzonderheden blijkt, zegt de Nieuwe Crt., dat in de afgeloopen maand zicb ongeveer dezelfde verschijnselen hebben voorgedaan als waarop wjj reeds bjj vorige maanden van dit jaar hebben gewezen. Middelburg 13 Juli. den vjjand in zjjn verzet aanmoedigt Voorts achtte Harcourt het beneden de waardigheid van een Engelsch minister, om tot het leger te zeggen dat het te veel menscheljjkheid betoond had tegenover den vjjand. De naderende crisis in Duitsehland. De productie van het Duitsche cokessyndicaat is met ruim 30 verminderd. In 't eerste halfjaar van 1901 werd 3 minder cokes geproduceerd en toch vonden slechte 3.614.721 van de 4.754.615 ton afzet. De directie der Duitsche Rjjksbank is voor nemens het disconto te verhoogen. Er wordt geld gevraagd en het terugvloeien van geld op de banken vermindert. De goudopbrengst in de mjjnen van Johannesburg is in Juni gestegen tot 19,779 oneen tegen 7,478 in Mei. De officieele statistiek der pest in Zuid- Afriba voor de burgerljjke bevolking geeft tot op 6 Juli760 gevallen, waaronder 192 Euro peanen: 361 overledenen, waaronder 65 Euro- Gevechten in Indië. Een telegram uit Simla meldt dat eene afdeeling van het 45a Shiks den 10 Juli, nabij den post van Yan- tola, is aangevallen door Mahmopds. Twee cipayers zijn gedood en andere erg gekwetst. Twee geweren, een bajonet en veel amunitie werden buitgemaakt door de Mabmouds. Een korps van 80 tirailleurs is hun achternaga- ÜIT STAD ER PROVINCIE. Met ingang van 16 Juli zal de diensttijd op werkdagen van het Rijkstelephoonkanfcoor te Westdorpe als volgt worden geregeld van 8.30 tot 11.30 uur voormiddags en Van 1.30 tot 3.30 en 5 tot 6 uren namiddags (Green- wichtijd). Deze week heeft te Serooskerke in een arbeiderswoning een inbraak plaats ge had, waaromtrent men ons de volgende bij zonderheden meldt De dader heeft met een pook het kabinet opengebroken en al de goederen, kleedingstuk- ken, goud en zilver, er uitgehaald, blijkbaar om geld te vinden. Dit was echter zoo goed weggeborgen, dat hjj het niet bereiken kon. De inbreker schijnt zich in de gang ge schoren te hebben en een trommellje met be schuitjes geleegd te hebben, terwjjl ook de suiker door hem niet is vergeten. Bljjkbaar is hier dezelfde deugniet aan het werk geweest, die ook op andere plaatsen in "Walcheren en Beveland zjjn slag heeft willen slaan. Het publiek noemt eenparig éen naam. Gedurende de laatste weken worden in visschersvaartuigen belangrijke hoeveelheden mosselen uit de Zuiderzee verzonden naar Bruinisse, Ierseke. Tholen en Philippine. De gezamenlijke aanvoer bedraagt soms 2000 ton, die tjjdelijk op de mosseiperceelen in de Schelde worden gestort om daarna weder opgevischt en naar Brussel, Antwerpen en MeGhelen te worden verzonden. Daar de qualiteit dezer mosselen verre be neden de echte Zeeuwsche is, laat het aich begrjjpen dat de prjjs daarvan gedrukt is. De Zuiderzeesche worden soms beneden 1.40 per ton aangeboden. Het vervoer zou echter, volgens de'Iers Ihoolsche Crt, weldra gestaakt moeten worden wegens de zomerhitte. Bjj den landbouwer J. S. te Z a a m s 1 a g is een varken gestolen. De dader is nog niet gesnapt. In een weide onder Driewegen ir Zeeuwsch Vlaanderen is een maaier, tenge volge van een zonnesteek, overleden. De Keizerin-weduwe van China heeft alle jonge Chineezen, die in het buitenland ver blijf houden en daar bewijzen van bekwaam heid gegeven hebben, door tusschenkomst van de gezanten naar China laten terugroepen om hun ambtenaarsplaatsen te geven. Uit Seoul wordt geseind dat de Chinee- sche troepen terugtrekken, waardoor de Kore- aansche grens niet meer bedreigd wordt, Europeesche beschaving in China. Het plan bestaat in Tien-Tsin om electrische ver lichting en een electrische tram aan te leggen. Over de Pei-Ho wordt een brug geslagen. RIJKSMIDDELEN. De opbrengst der rijksmiddelen over de maand Juni ia, vergeleken bp die van bet vorig jaar, zeer gunstig te noemen, waardoor de minder goede resultaten der maanden Maart en April worden geneutraliseerd. Bedroeg het totaal-generaal in de maand Juni van verleden jaar 12.191.188,29, de maand Juni van dit jaar steeg tot 12.849.226,866, alzoo een ver- meerdering van meer dan 650,000. Beknopte Mededeelingen. De afgevaardigde Seru is benoemd tot minister van onderwjjs en justitie in Argen tinië. De minster van landbouw, Mejia beeft ont- ag genomen. Sagasta doet pogingen om Canalejas de portefeuille van binnenlandsche zaken te doen aannemen. Canalejas weigerde beslist. Verscheidene afgevaardigden hebben motie aangenomen om aan de Kamer te ver zoeken onmiddellijk over te gaan tot de ver kiezing van een voorzitter. William Harcourt heeft nog eens een rede over den oorlog gehouden. De regeering beklaagt zich, zeide hp, over het gemis van een behoorljjke oppositie, maar ternauwernood doen wp den mond open of zjj roept; «Zwpg toch, ongelukkige, ziet gjj dan niet dat gp KORTE OORLOGSBERICHTEN. Volgens de Speakereen liberaal blad, heb ben de overheden uit de correspondentie tus- schen Botha en Roberts, over het platbranden der hoeven, een deel van Botha's brief weg gelaten, daar waar hp zegt sik verlang Uwe Excellentie de verzekering te geven dat, wat gp ook tegen onze vrouwen en kinderen moget uitvoeren, gp ons niet beletten zult tot het einde te strijden voor onze onafhankelijkheid." Uit Pretoria seinde Kitchener Yrpdag, dat een post Zuid-Afrikaansche politie te Houtkop, noordwestelijk van Dreeningen, Don derdag is aangevallen. De Boeren slaagden er in een ouden zevenponder machtig te wor den. De aanvallers werden teruggeslagen. De Engelschen hadden drie dooden en zeven ge kwetsten. - In het Lagerhuis heeft M. Brodrick een telegram gelezen van Kitchener, verklarend dat een luitenant en 7 man beweren, de Boeren geweerschoten te hebben zien lossen op gewonden in den slag te Vlakfontein. Men neemt verdere getuigenissen onder :d af. Het telegra m uit Zeerust, dat melding maakt van lord Methuen's verrichtingen op den 3en dezer, vermeldt nog dat de gemeen schap per post en telegraaf nog altjjd verbro ken is. De nieuwe magistraat heeft zjjn ambt aanvaard, maar het district is nog zeer on rustig en verschelden colonnes trekken in den omtrek rond. VolgenB een telegram aan de Express uit Lorenzo-Marques, heeft eene groote Boe- renmacht den spoorweg bp Belvast overschre den daarop had een ernstig gevecht plaats tusschen Machadodorp en Ljjdenburg, waarbp de Boeren 50 dooden en tal van gewonden zouden hebben. Waar dit bericht aan geen ander blad werd gemeld, komt ons de waar heid ervan twijfelachtig voor. Het dorp Campbell, in Griqualand-West, ia door de Boeren onder Conroy aangevallen. Volgens den Engelschen berichtgever leed de bezetting geen verlies, en trokken de Boeren 's nachts weer af. Dat zal wel De ambteipke verliezenlpst noemt ge vechten op 5 en 7 Juli bp KlerkBdorp, waarbp twee Engelsche officieren en zes man gewond werden. Daily Mail vermoedt dat, De la Rey de Boeren aanvoerde. DE GRUWELEN TE VLAKFONTEIN. Ook in Engeland is men nog niet zoo vaat overtuigd van de waarheid der zoogenaamde Boerengruwelen. De Times zegt dat ze, zoo lang het onderzoek nog aan den gang is, niet als bewezen aangenomen mogen worden, maar al waren ze ook bewezen, dan moet men toch niet vergeten, dat, volgens alle getuigenissen van bevoegden, de houding der Boeren in

Middelburgsche Courant | 1901 | | pagina 1