buitenland. Verschillende Berichten. Verkoopingen enz. LAATSTE BERICHTEN. W. Westarouen van Meeteren aangevoerd in zijne brochure Is de wederinvoering van octrooien voor uitvindingen in Nederland wenschelijk waarin die vraag op verschillende gronden bevesti gend wordt beantwoord. Na het gehoorde sprak de afdeeling zich uit tegen de wederinvoering van octrooien in ons land. Het tweede vraagpunt is van den volgenden inhoud: Is het wenscheljjk, dat in onze wet geving strafbepalingen worden opgenomen tegen deloyale concurrentie in den vorm van a. misleiding van het publiek omtrent hoe veelheid en hoedanigheid van de te leveren artikelen i1 b. lokken van het koopend publiek door misleidende advertenties, het aanbieden van loten, kansbiljetten, geschenken, premiën en d orgel jj ken De heer mr J. J. Heyse had ook ten op zichte van dit vraagpunt een preadvies saam- gesteld. Daarin kwam hy tot de conclusie wat punt betreft, dat opname van strafbepalingen on- gewenscht, onnoodig en ongepast zou zyn, ter- wyl hy de vraag, wat punt b betreft, ontken nend beantwoordde. De heer A. de Vulder van Noorden zou de vraag in toestemmenden zin willen beant woorden en wees er op dat in het door de regeering ingediend ontwerp van wet tot her ziening van het tweede boek van strafrecht onder art 326bis voorkomt de bepaling: »Hy die, om zyn handelsdebiet te vestigen, te be houden, of uit te breiden, opzetteiyk bedrie- gelyke handelingen pleegt tot misleiding van het publiek of van zyn klanten, wordt alB schuldig aan oneerlijke concurrentie gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of geld boete van ten hoogste negen honderd gulden." Z. i. zou, waar de oneerlijke concurrentie beBtaat, elke poging, die kan strekken om be drog tegen te gaan, aanmoediging verdienen. De heer Heyse was dat in principe eens, maar bleef bezwaar hebben tegen het in de wet opnemen van strafbepalingen, wat hy in den breede nog uiteen zette. Eene conclusie werd niet genomen, doch besloten een rapport van het gesprokene aan het hoofdbestuur te zenden. Het derde punt luidtln het midden latende at by inrichtingen, die uit haar aard het ka rakter van monopoliën dragen, gemeentelyke exploitatie dan wel exploitatie door conces sionarissen wenschelyk is, wordt gevraagd door welke bepalingen in gemeentelyke con cession te bereiken is dat noch concessiona rissen worden afgeschrikt noch het publiek belang van het heden of van de toekomst worde opgeofferd? De heer A. de Vulder van Noorden toonde aan dat een antwoord op de vraag, zooals die gesteld is, z. i. niet kan worden gegeven. Hy meende dat een oplossing zou te vinden zyn door de bepaling dat, wanneer de conces sionaris der hierbedoelde inrichtingen slaagt de gemeente het recht hebbe de zaak tegen ge taxeerde verkoopswaarde over te nemen. Ook hierover werd nog wat gediscusiëerd, doch geen besluit genomen. Het laatste vraagpunt, betreffende het ar beidscontract, werd niet besproken. Tot afgevaardigde ter 50e algemeene verga dering te 'sGravenhage werd benoemd de heer A. de Vulder van Noorden en als zyn plaatsvervanger de heer Herm. Snijders. Voordracht G. A. Vorsterman van Oijen {Slot.) Protectie Schaalrechten. Eene van de neteligste onderwerpen is zeker de protectie, door zoovelen gevierd, door an deren verfoeid. Wie voor bescherming een enkel woord durft in het midden brengen, wordt dadelyk als iemand uitgekreten die niet op de hoogte van zyn tyd is. Toch mag deze overweging my niet terughouden om ook op dit gebied klaren wyn te schenken. Van den huize uit ben ik vryhandelaar. Wanneer overal natuurlijke toestanden beston den en nergens beschermd werd, zoude ik een der eerste zyn om af te keuren, dat men van bescherming durft reppen. Maar wanneer die bescherming in groote rijken feitelijk plaats heeft onder andere na men byv. onder de leuze van gezondheid van het vee te bevorderen, denk aan België dan kunnen zich gevallen voordoen, waarin men wel eens mag overwegen, of eene zekere bescherming niet gewenscht kon zyn. Voor den landbouw is voor 't oogenblib alle bescherming onnoodig. Voor hem verlang ik niets anders dan aanmoediging^. door wjjziging van de wet op den leerplicht door bevordering van landbouwonderwijs door aanmoediging van paardenfokkerij en voeteelt door verbetering van verkeerswegen enz. Bescherming door heffing van rechten is thans niet noodig. Maar ik aarzel niet te verklaren dat, wan neer de landbouw door onverhoopte omstan digheden zóó achteruitging, dat hy met totalen ondergang bedreigd, maar door het heffen van rechten kan geholpen worden, ik niet zoude aarzelen, myn stem te geven aan het heffen van billyke schaalrechten. Daardoor zouden natuurlyk de levensmid delen iets duurder worden, maar zeker nooit duurder dan zy op het oogenblik zyn en daardoor zoude geld vloeien in den kas van den staat. Dit laatste zoude intusschen nooit mjjuc be doelingen zyn. Het geld, dat onverhoopt be taald zoude worden aan schaalrechten en waaraan dus ook de werkman een gedeelte zoude betalen, zoude volgens ïnjjae wyze van gjes uitsluitend gebruikt moéten worden voor den werkman en ten bate komen van een verzekering- en pensioenfonds voor werk lieden. In het onverhoopte geval dus, dat schaal rechten noodig zouden zyn, zoude het ver- hoogen van den prys der levensmiddelen tot gevolgen hebben, dat de landbouw het hoofd boven water hield en de werkman slechts een klein gedeelte bijdroeg in de vorming van een fonds, dat geheel te zynen voordeele strekt. Het geringe nadeel zoude daarvoor omgezet worden in twee blijvende voordeelen. Wjj zeiden, dat de landbouwende districten beter vertegenwoordigd dienden te worden door mannen, die met de toestanden en be hoeften van zoo'n district bekend zyn. Daar door zouden de rechten dier districten beter vertegenwoordigd en de gevaren, die den landbouwenden stand boven het hoofd hangen, kunnen worden afgewend. En dat zal eerlang noodig zyn. Wanneer een paard aangegeven is in ge mengd gebruik, dan betaalt men thans voor een knecht 3. Den 16den Nov. 11. is een wetsontwerp ingediend inhoudende Gedeeltelijke herziening der wettelijke bepalingen omtrent de personeele belasting. Wordt het daarin vervatte art. 11 wet, dan worden de boerenknechts koetsiers, een machtig deftige naam voor een boerenknecht en de baas mag, in plaats van 3, voortaan f 10 betalen. Heeft hjj daarbij nog het voordeel en het geluk in eene gemeente te wonen, die 50 opcenten heft op het personeel, dan kost zoo'n koetsier al spoedig 15. Een dure eer dus 1 In Mecklenburg komt de regeering er ook, en toch wordt daar geene belasting geheven van paarden noch van het personeelin En geland alleen van de rjjtuigen en het gevolg daarvan is, dat men er veel meer ziet ryden dan hierhet ryden geeft liefhebberij in paar den en paardenfokkerij en het verdient op merking, dat ook juist in die twee landen de paardenfokkerij op zoo'n hoogen trap staat. Een wenk voor onze regeering om op eene soortgelijke wyze de paardenfokkerij indirect te bevoordeelen. Uitgaven voor Oorlog. Wy hebben koloniën wy hebben dus een leger noodig en een vloot. Dat staat dunkt my als een paal boven water. Maar by het onderhoud van beiden kan verkwistend en ook met zuinigheid wor den te werk gegaan. Verhooging van de begrootingen voor oorlog en marine zouden in my steeds een bestrijder vinden. Zonder de verdedigbaarheid van het land in gevaar te brengen kan door vermindering van proefnemingen en door eene beperking in de weelderige benoeming van hoofdofficieren, die er toch binnen een paar jaar daarna uit gaan, veel geld bespaard worden, dat voorde krijgslieden van den arbeid vry wat nuttiger kan worden besteed. Voor geweren, verandering van uniformen, onverdedigbare forten en schietoefeningen heeft men altyd geld te over. Voor kanalen en verkeerswegen voor de groote handelssteden Amsterdam en Rotter dam is de schatkist steeds geopend. Worlt er iets gevraagd voor den landbouw dan komt ofschoon op dat gebied eenige verbetering is waar te nemen, alles zoo traag* zoo uiterst behoedzaam, dat men er vaak aan begint te twijfelen, of het wel ooit zal komen. Daarin moet hoogst noodzakelijk verandering worden gebracht. Benoemingen van burgemeesters. In den laatsten tyd zyn van hooger hand de jaarwedden der burgemeesters aanzienlijk verhoogd. Is dit om goed te beloonen, dan is het biilyk. Gaarne erken ik ook, dat er vele gevallen zyn, waarin het zeer gewenscht is, dat de burgemeester niet benoemd wordt uit de inge zetenen, hoewel zulks in andere landen toch bljjkt mogelyk te zyn. Maar in ieder geval moet die betrekking worden toevertrouwd aan mannen van erkende bekwaamheid, mannen van initiatief. En wat ziet men nu vaak gebeuren? Niets meer of niets minder, dan dat zoons van invloedrijke familiën, welke ongeschikt bevonden zyn voor eenige andere betrekking, wier domheid spreekwoordelijk geworden was, by voorkeur tot burgemeester worden benoemd en in die betrekking eenmaal binnengeleid, daarin nog promotie maken. Studenten, die nooit tot eenig examen kwamen, jongelui die afgewezen werden voor de militaire academie en daarna vry willig in dienst getreden, het nooit verder konden brengen dan tot brigadier of onderofficier, exemplaren, die het vierde jaar aan een gymnasium of hoogere burgerschool niet bonden doorgeraken werden, na hun diensttyd volbracht of den verlangden leeftyd bereikt te hebben, na korten tjjd op eene secretarie werkzaam te zyn ge weest, tot burgemeester aangesteld. Men spreekt veel over en tegen protectie maar dat is in ieder geval eene protectie die ten eerste dient opgeruimd te worden en waar tegen ik by iedere gelegenheid mjjne stem zoude verheffen. Aiu di universiteit to Leiden is het candidaats-examen rechten afgelegd door den hoer J. J. Boassoc. Te Bergen op Zoom hebben de metse laars, werkzaam aan een blok heerenhuizen der Uaagsche Bouwmaatschappij, den arbeid gestaakt. De eisch is hooger loon. Het bezoek van Koningin Wilhelmina en prins Hendrik der Nederlanden aan het hof te Oldenburg zal twee dagen duren. Toes gjjj Maasdagavond te half zeven aan kwamen, werden zy aan het station ontvan gen door den groothertog van Oldenburg, om zich vervolgens naar het paleis te begeven. Tusschen het gemeentebestuur van Den Haag en het rijk moeten onderhandelingen zyn aangeknoopt ter verwezenlijking van de volgende plannen.- Aankoop van het landgoed Zorgvliet met de bedoeling daar een nieuw Paleis te doenver- rjjzen ter beschikking van H. M. de Koningin, met ingang aan den Ouden Schevemngscben weg. Het Stadhuis over te brengen naar het te genwoordige Koninkljjke Paleis in het Noord- emde. Het tegenwoordige Stadhuis te bestemmen voor Gemeentemuseum, en aan het gebouw aan den Korten Vijverberg een andere be stemming te geven. Hot afbreken van de jongst door de Ge meente aangekochte perceelen Noordeinde 138 en 140, ten einde een nieuwen, breeden ver keersweg tot stand te brengen, verbindende het Noordeinde met den PrinBessewal. Ter gedeeltelijke dekking van de met deze plannen gepaard gaande financieele gevolgen een strook van het landgoed Zorgvliet langs de Stadshouderslaan als villa-bouwterrein in exploitatie te brengen. Tusschen 20 en 25 dezer zal de Siamee- sche kroonprins onB land bezoeken. Maandag is te Amsterdam de acte van stichting geteekend van een Amsterdam sch sanatorium voor borstlydera. Men beschikt over een kapitaal van 55.000, waarvoor o.a. baron Rosenthal en de heer P. W.Jansen elk 10.000 gaven. Het gebouw zal plaats aan bieden voor 30 patiënten. Tot directeur der gemeente reiniging te Arnhem is benoemd de heer V. De Groot, hoofdopzichter by den reinigingsdienst te Rotterdam. Tengevolge van de uitloving der ryks- premiën zyn in het afgeloopen jaar ongeveer 700 zeehonden gedood in ons land. PRESIDENT KRIJGER was, toen hij Maandag te 's-Gravenhage aan kwam, vergezeld van de heeren dr Heymans en Bredell, om eenige dagen by den heer Wolmarans te Scheveningen te vertoeven. De president verheugt zich, geestelijk zoo wel als lichameljjk, in den besten welstand. Ook dr Leyds is in de residentie aangeko men. Waarschynljjk zal ten huize van den heer Wolmarans de samenkomst met mevrouw Botha plaats hebben. In den afgeloopen nacht heeft een hevige brand gewoed in een winkel in de Zandstraal te Rotterdam. De bewoners slaagden er in, ongedeerd doch half gekleed, de straat te bereiken. De redding van een vyftal kinderen van een bewoner der tweede verdieping ging met veel moeite gepaard. Een 23-jarig man, die Zondagnamiddag in de Wittenburgervaart te Amsterdam ging zwemmen, zonk plotseling voor de oogen zyner kameraden, en verdronk. De ongeluk kige was slechts een paar maanden getrouwd. In die stad heeft een man, die twist had met vrouw en kinderen, een buurman, die hem trachtte te kalmeeren, met een mes een steek in den buik toegebracht. De wonde is niet levensgevaarlijk. In een galanterie-winkel te Arnhem had Maandag ochtend een gasontploffing plaats. Twee spiegelruiten aan de straat en alle an dere ruiten in de benedenwoning werden vernield en een begin van brand, dat ont stond, werd spoedig gebluscht. Onder Beilen zyn onder den grond ge vonden drie geraamten van een mensch en een schedel van een kind, benevens verschei dene, zoo goed als gave kleedingstukken. Voor Engeland worden thans in Gronin gen, Gelderland enz. paarden gekocht ten gebrnik in Zuid-Afrika. De redactie van Onze paarden, die een vijftigtal der in Groningen aangekochte dieren zag, beklaagt de Engel- sehe soldaten, die op zulke paarden zich in het oorlogsveld moeten wagen. De dieren zyn door hun gebrek aan bloed, gebrek aan voorbereiding en gebrek aan geschikten bouw, totaal ongericht om als rijpaard te dienen. Spoor- en tramongelukken. Te Ooster hout iB Zondagavond een 78 jarige man door de stoomtram aangereden. De man stierf 's nachts aan de bekomen kneuzingen. Te Oldenzaal is Zaterdagmiddag een baanwach- teres door een goederen trein der B. IJ. S. M. aangereden. Zy overleed aan de gevolgen. Te Maastricht is een kind door de stoomtram overreden. De dood volgde spoedig. Te Maastricht is een jonge man ver dronken by het zwemmen in de Maas. Twee zyner kameraden, die op het punt waren te verdrinken, werden nog byfcyds gered. Te Sevenum geraakte Zaterdag middag een 18-jarige voerman van zyn kar, doordat zyn paard schrikte. De wielen gingen den jongen man over de borst en hy bezweek spoedig. Een landbouwer te Vechel wilde met zyn geweer op een kat schieten. Het geweer vloog in stukken en de volle lading kwam den ongelukkige in de linkerhand. Zyn hand en arm werden vreeselyk verminkt. De man werd direct naar het gasthuis gebracht. By de wedrennen van Auteuil, Zondag, werd president Loubet door de menigte warm toegejuicht. Te Nancy was tegen een apotheker wegens het verkoopen van Blechte quina eene vervolging ingesteld. Hy trok zich dit zeer aan en vervoegde zich herhaaldelijk by prof. Bleicher, directeur der Hoogere School voor Artsenymengkunde, om intrekking van den maatregel te verkrijgen. Zaterdag drong hy in zyn kabinet door. Wat er tusschen de twee mannen voorgevallen is, weet men niet. Men heeft beiden doodgevonden en onder stelt, dat de apotheker, na den hoogleeraar te hebben neergeschoten, zichzelven een kogel door 't hoofd heeft gejaagd. De heer Bleicher was, in 1838 te Colmar geboren, als geleerde en als mensch zeer be mind en geacht. Het uitstervend Ierland. Blykens de op gaven der laatste volkstelling gaat de be volking in Ierland sedert zestig jaren gestadig en schrikbarend achteruit. In 1841 telde het nog 8.196.597 inwoners; twintig jaar later nog slechts 5.798.967, nogmaals twintig jaar later 5.174.836, dit jaar eindeljjk 4.456.546, Het ergste is de vermindering in 't eenige zuiver Oeltiscb-Roomsche gewest, Connaught, waar de bevolking van 1.420.705 zielen in 1841, thans versmolten is tot minder dan de helft 649.635. Te Mainz had Hemelvaartsdag een twee gevecht plaats tusschen een luitenant van de huzaren en een luitenant; van de infanterie. De laatste werd zwaar gekwetst, maar is vry spoedig hersteld. De krijgsraad heeft nu den luitenant van de infanterie tot 3 maanden, den luitenant van de huzaren tot 2 jaren vestingstraf en ontslag uit den dienst ver oordeeld. De staking der mynwerkers in Hongarye breidt zich nog gestadig uit. Te Amina heb ben zich 500 man by de beweging aangeslo ten. Daar de stakers een dreigende houding beginnen aan te nemen zyn uit Lngos gendar men en militairen ontboden. Te Boedapest heeft een enorme volks- demonstratie plaats gehad ter eere van de vertegenwoordigers der Boeren liga, de heeren dr Valentin en Andreas de Wet. Een onaf zienbare volksmenigte stond geschaard langs den weg van het station naar het hotel en voor het hotel hielden de jubelkreeten niet op. Op den weg naar het club-lokaal toonde de menigte zich zoo geestdriftig, dat zy de paarden van het rjjtuig spande. Het neerleg gen van een krans door den heer De Wet by bet monument van den vryheidsstichter Petöffl gaf aanleiding tot nieuwe demonstraties. Twaalf belhamels by oproerige bewegin gen te Kiew en Moscou zyn door den Russi- schen krijgsraad ter dood veroordeeld. Op de Wolga strandde niet ver van Kostroma een boot, waarby elf personen in de golven omkwamen. Volgens de Daily Mail moet de pest in Egypte zeer sterk toenemen. Te Zagazig, op veertig mylen afstand van Kaïro, waar het aantal gevallen dagelijks stygt, is een paniek uitgebroken de inwoners ontvluchten de stad, Dientengevolge is de ziekte overgebracht naar andere steden en dorpen, ten gevolge waarvan de geneeskundige dienst is overstelpt met werk. Als niet zeer spoedig krachtige maatregelen worden genomen, is het te vree zen, dat weldra het geheeJe land besmet zal zyn. By Vestal, in den staat New-York, bot sten Zaterdagavond op den Lackawanna- spoorweg twee goederentreinen. Dientenge volge ontplofte een, in den voorlaatsten wagen 'van den eenen trein zich bevindende lading dy namiet, waardoor verscheidene wagens werden verbrijzeld en andere verbrandden. Van het treinpersoneel werden 6 beambten gedood, drie doodelyk gewond. In Vestal sprongen alle ruitende schok werd op 30 mylen afstands gevoeld. In Duitsehland. De keizer heeft te kennen gegeven, dat men niet ieder woord op een goud schaaltje moet wegen, als iemand van grooten yver soms niet al te gelukkig is in zyn uitingen, zei een journalist. Bravo, klonk het uit den mond van een collega als nu de ambtenaren van het O. M. met hun eeuwige maj esteitsbeleedigingen dat maai eens ad notam willen nemen. HET DRAMA TB POITIERS. De rechter van instructie heeft van de week Monnier in verhoor genomen, den man, die met zyn moeder vjjf-en-twintig jaar lang zyn zuster .had opgesloten gehouden in een don ker hok, omdat zy het gewaagd had, haar liefde te schenken aan een advocaat zonder geld. Monnier beweerde, dat-zyn zuster sedert 1872 gek was, tengevolge van eene ziekte, die zy had gehad, en dat haar moeder en hy ge noodzaakt waren de ramen van de kamer, waarin zy zat, te blindeeren, omdat zy zich anders met het glas zou hebben van kant ge maakt. Monnier beweerde, nooit te hebben gemerkt, dat het er stonk. Hy had, zei hy, dikwyls zyne moeder trachten te bepraten, zyne zuster Blanche naar een gesticht te zen den, maar moeder Monnier was daartoe niet te overreden. Mevrouw Monnier, op haar beurt onder vraagd, zei, niet te begrypen wat men toch van baar verlangde, noch ook waarom haar zoon was gevangen genomen. »Myn dochter", verklaarde zy, aanbad ik, ik heb my voor haar opgeofferd door haar by my thuis te houden. Als ik alle moeilyklieden, waarin myn liefde voor myn dochter me nu brengt, te voren had geweten dan had ik haar zeker naar een gesticht gezonden, om daar te sterven." Van de liefde van Blanche voor den advo- kaafc hadden haar broeder en haar moeder nooit iets gehoord, 't Is nu de eerste beer, dat er my over wordt gesproken, verklaarde mevrouw Monnier. Door het bestuur der waterkeering van den Fhete-polder werd heden te Wissen- kerke aanbesteedHet verbeteren en onder houden der waterkeerende werken aan ge- melden polder over den dienst 1901/1902. Minste inschryver was de heer Klutte te Scherpenisse voor 11.450. Bonden, 11 Juni. De Standard meldt uit Durban, dat belangryke mededeeliugen ge wisseld worden tusschen de Boerenleiders en Kitchener Aan den Nederlandschen consul zyn door Kitchener faciliteiten verleend om zich met Smuts en den particulieren secretaris van Botha, De Wet, te kunnen onderhouden. De telegraafljjn is ter hunner beschikking gesteld om vrjjelyk met president Kruger te kunnen correspondeeren. De Boerenleiders, thans te Standerton, wachten slechts op Kruger's antwoord op bun telegrammen. Daily Chronicle verneemt, dat, onmiddellijk na de aankomst van mevrouw Botha in En geland, een telegram verzonden werd aan president Kruger, waarin hem haar aankomst bericht werd. Deze had tot Maandagavond daarop niet geantwoordwel werden telegrammen ont vangen van de Boerenlegatie. President Kruger zou aanvankelijk voorne mens geweest zyn haar niet te ontvangen, doch veranderde van voornemen. Mevrouw Botha bezocht gisteren avond den schouwburg. De bladen bevatten berichten uit Kaapstad, dat De Wet met 1000 man een stelling bezet heeft in de Gastrandheuvels, ten zuiden van den Potchefstroomspoorweg. ln een gevecht van 50 Znid-Afrikaansche constabels met commando's van Brand en Herzog, naby Petrnsberg, werden elf consta bels gedood of gewond. Revolvers werden zelfs gebruikt. De Boeren bezetten Labusohagnetnek, by Dordrecht. Officieel wordt gemeld dat de Boeren 30.000 pa tronen en 75 geweren buit maakten. Kitchener meldt tuit Pretoria data heden dat commandant Varrerburg zich met 100 man te Pieterburg heeft overgegeven. Andere commandos zullen zyn voorbeeld volgen. Daily Mail meldt dat Botha te Blauwvang by Ermeloo is. Delarey tracht zich met h em te vereenigen. Algemeen Overzicht. De afgevaardigde kolonel Lee heeft minister Brodrick in het Lagerhuis gevraagd wat er waar was van het bericht dat de Boeren te Ylakfontein in koelen bloede twee officieren van de artillerie doodschoten, omdat deze weigerden hun de werking der kanonnen te toonen. ln antwoord op de vraag las de minister een telegram voor van lord Kitchener, waarin deze het verhaal tot leugen stempelt. Dadelyk stonden een aantal afgevaardigden klaar om den minister te vragen wat hy voor nemens was tegenover het verspreiden van dergelyke leugens te doen, maar zy waren niet aan het rechte kantoor. De heeren Robertson, Roberts, Dillon en Labouchere deden vraag op vraag om een bepaald ant woord te verkrygen, maar de heer Brodrick antwoordde met phrasen en algemeenheden en toen hy al te zeer in het nauw werd ge dreven, nam de minister van het machtige ryk zyn toevlucht tot het gebruikelijke red middel der kinderen hy verklaarde »dat de Boeren ook leugens rondstrooien". En zyn aanhangers juichten hem toe. Volgens de Marich. Guardian heeft de wry ring tusschen de Cubaansche Conventie en de AmerikaanRche regeering haar hoogtepunt bereikt door de weigering der Conventie om genoegen te nemen met de voorwaarden der AmerikaanBche regeering. Het blad verzekert dat generaal Wood bevel heeft gekregen om, als de Conventie niet op dit besluit terug komt, het militair bestuur te herstellen. Zoo vat Amerika de vryheid op, die het den Cubanen ongevraagd is komen brengen 1 De Münchener Neueste Nachrichten ontvangt een brief uit Johannesburg 4 Mei, waaraan wy het volgende ontleenen »De Boeren bezoeken herhaaldelyk 's nachts de mynen van Witwatersrand. De oostelyke mynen, zooals de Modderfontein, Van Byn'a diep en Kleinfontein, zyn grootendeeJs ver nield. Ook laten zy niet toe de electrische werken te Brakpan te herstellen. Zoolang de werken geschorst zyn, zullen zy geen schade meer aanrichten. De tactiek der Boeren is blijkbaar het her vatten van 't werk te beletten, zoolang de oorlog duurt, en daartoe te geraken door zoo weinig mogelyk schade aan te richten. De nachfceijjke schermutselingen zyn talrjjk en zelfs te Johannesburg hooren wy dikwyls het geweervuur. De Boeren zyn absoluut meester van den toestand op enkele kilometers ten noorden en ten zuiden van Johannesburg. Zy zyn ver schanst in de bergen, hebben niets te vreezen van de Engelschen en zy kunnen daarentegen alle Engelsche posten aanvallen en het werk in de mynen beletten. Geen Engelschman durft, zelfs niet met een escorte, buiten Johan* nesburg komen, want hy zou onvermijdelijk worden gedood." De Kreuzzeitung heeft inlichtingen in den zelfden aard. »Door een persoon, vóór 6 weken uit Johan* nesburg vertrokken, verneem ik authentiek} dat de Boeren bijna alle dagen binnen Joha»v

Middelburgsche Courant | 1901 | | pagina 2