Verschillende Berichten. Dat men Rotterdam passeeren moet, schjjnt de heer Lohman dus niet te tellendit vind ik, uit meerdere oogpunten, een fout. Wat het bezwaar van de brug betreft dat de heer Lohman lichter telt, ik denk daarover geheel anders, ja ik noem het een onoverko melijk. Laat die geachte afgevaardigde slechts inzien de N. Rolt. Cl van hedenmorgen en kennis nemen van de daarin voorkomende udededeelingen omtrent het sluiten van die brug, dan vermoed ik dat hij tot een ander oordeel zal komen. De mededeeling, die ik bedoel, luidt aldus: »Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht dat, in verband met de vastgestelde regeling van den zomerdienst der spoorwegen van 1 Mei 1901, de tijdstippen van het openen en sluiten van de spoorwegbrug over de Koningshaven te Rotterdam voor den gewonen dienst zjjn bepaald als volgtenz". Ik zal de daarvermelde eyfers van het open en gesloten zjju dier brug niet voorlezen, doch verzoek allen die er belang in stellen, het staatje in te zien. Daaruit volgt dat die brug geregeld geslo ten blijft 20 minuten, 47 minuten, 1 uur, 2 uur 20, 1 uur 10, 1 uur 16 enz. De heer Lohman zal zeggenwat maakt dat? Het zou betrekkelijk niet veel maken, indien men er maar op kon rekenen dat de brug dan ook open was op de andere tjjden, op het staatje aangegegevenmaar wjj weten wèl beter. Alle spoorbruggen big ven steeds veel langer gesloten dan de officieele cijfers aangeven. Ik verwjjB daarvoor slechts naar hetgeen hier in deze Kamer bjj meer dan een gelegenheid over dc brug te Dordt in dit op zicht gezegd is, nameljjk dat, niettegenstaande die officieele opgaven, eigenlijk regel is dat de brug is gesloten en uitzondering dat zjj open komt. De gedane officieeie opgaven toch betreffen den gewonen dienst; en hoe vaak wordt die uitgeoefend Bp elke vertraging van treinen en die komt nog al eens voor bjj elke extra rid, hebben wjj iets buitengewoons en dan bljjven de bruggen »buitengewoon lang" dicht. Neen, het bezwaar van die brug is onover komelijk. En nu, Mjjnheer de Voorzitter, de andere motieven. Men vraagt in Zeeland en Noord- Brabant om een goeden waterweg naar Hol land men vraagt van de zjjde der binnen schipper jj sedert jaren om een vluchthaven op het Krammer of waar ook; men vraagt van die zjjde om verbetering van het Hellegat welnu, wordt de motie aangenomen en het daarin vervatte denkbeeld uitgevoerd, dan wordt dit alles bereidt. Door het advies van den heer Lohman omtrent den zesden wa terweg te volgen, miskent men de uitgespro ken noodzakelijkheid der verbetering waarop men sinds 10 a 12 jaren, neen veel langer, bjj de Kamer aandrong, namelyk het verkrij gen van een goede verbinding, voor de bin nenvaart van Dordt met Zeeland en Noord- Brabant miskent men hetgeen de Regeering. herhaaldelijk heeft gezegd omtrent de nood zakelijkheid van de verbetering van het Hel legat voor de binnenlandsche scheepvaart, miskent men de waards van het hier her haaldelijk gevoerd betoog der noodzake lijkheid van een veilige ligplaats voor de schepen, die van Rotterdam en Dordrecht naar Zeeland en Noord-Brabant moeten varen bjj slecht weer, en dat niet kunnen doen binnen een beperkten tjjd. Hier is meer dan 15 jaar geleden reeds ge wezen op de noodzakelijkheid van een vlucht haven op het Krammer, een noodzakelijkheid die van Regeeringszyde niet werd ontkend- Bjj de begrooting van 1893 bleek dat, aan die zjjde, duideljjk. Met nadruk werd toen door den tegenwoor- digen bewindsman en in 1894 en in 1895, in antwoord op vragen gedaan door den geachten afgevaardigde uit Hulst, den heer Van Deinse en mij, door den minister Van der Sleyden verzekerd, dat de binnenlandsche scheepvaart recht had op de verbetering van het Hellegat en op een veilige reede, een veilige anker plaats bij stormweer op de bedoelde stroomen. Men was van de noodzakelijkheid eener vluchthaven zoo overtuigd, dat reeds in 1893 door dezen Minister werd medegedeeld, dat er 2 plannen waren opgemaakthet eene om een vluchthaven te maken aan de Galathee, het andere voor een, aan te leggen by Oude Tonge en men sprak het hier toen oók reeds uit, dat de kosten geen hinderpaal behoefden te zyn voor de voldoening aan een billijken, neen aan een rechtvaardigen wensch. De haven aan de Galathee werd begroot op 6 ton en die bjj Oude Tonge op 1.600.000. Wanneer ik dit in herinnering breng is het om te doen uitkomen dat, wanneer er nu sprake is van een uitgaaf van ruim 2 millioen, men niet vergeten moet, dat slechts een der voor de binnenscheepvaart noodwendig aan te brengen verbeteringen reeds een uitgaaf vragen zal van 600.000 of 1.600.000, terwjjl de verbetering van het Hellegat ook een zeer belangrjjk bedrag zal vragen en dat men die sommen moet aftrekken van de 2.800.000, om te komen tot de beantwoording der vraag, wat de waterweg naar zee nu bovendien kost. De verbetering van den vaarweg van Dord recht naar Zeeland en Noordbrabant duldt geen langer uitsteldit behoeft men niet te gelooven, omdat ik, de voorzitter der vereeni- ging Schuttevaei-, er met nadruk voor opkom, maar wordt duidelijk bewezen door den inhoud der adressen, vroeger en thans bjj deze Kamer ingekomen uit Zeeland en Noordbrabant, niet het minst door die van de Kamers van koop handel en fabrieken te Dordrecht, Middelburg en Vlissingen, waarvan de beide laatste licha men inzonderheid betoogen, dat zjj, niet zoo zeer ter wille van den zeewaterweg, als wel met het oog op de belangen van landbouw, njjverheid en scheepvaart tusschen Holland, Zeeland en Noordbrabant de aanneming der motie aanbevelen. Ik herhaal, in 1893 werd van de Regeeringstafel erkend, dat een betere waterweg en een veilige reede op de Holland- sche en Zeeuwsche Stroomen, die zeer boos kunnen zyn, noodig zyn; terwijl ik, als her haling van hetgeen dikwerf werd verkondigd er aan toevoeg, wat de vluchthaven betreft, dat deze door de herhaaldelijk voorkomende ongevallen werd geboden. De Minister Van der Sleyden heeft daarover destijds zeer belangrijke statistische gegevens medegedeeld en wanneer hy daaraan toevoegde dat niet alle ongelukken zouden zjjn voor komen, indien er een vluchthaven was ge weest, dan stel ik daartegenover het oordeel van de deskundigen, van hen die het schip- persbedryf uitoefenen en deze gaven destyds, in zeer grooten getale, als hun gevoelen te kennen, dat dit wel zoo waB. Mynheer de VoorzitterDe schipperij vroeg aanvankelijk iets anders dan hetgeen nu zal worden verkregen, doch legt zich hierby nu neer, uit overweging, dat er dan kans is, dat er iets voor haar wordt gedaan en in de hoop, dat ze er meer dan zjj denkt door wordt ge baat. Reeds in 1895 waren de Zeeuwsche schippers »het wachten moede", geen wonder dat dit nu nog veel Bterker het geval is, geljjk ook uit het adres der Middelburgsche Kamer blykt. Daarin toch leest men somdat men dan tevens eenen beteren water weg voor de geheele Zeeuwsche vaart zou krjjgen en voorts zou worden voorzien in de reeds lang bestaande behoefte tot verkryging van eene veilige ligplaats in die vaart, waar door het onnoodig zou worden om aan het reeds lang gekoesterd verlangen tot aanleg van een afzonderlyke vluchthaven aan het Krammer te voldoen." De heer Conrad: Mynheer de Voorzitter! De Staatscommissie voor den waterweg van Dordrecht naar zee is, bljjkens het rapport van 27 Februari 1897, eenstemmig tot de slot som gekomen, dat in het belang der zeevaart naar Dordrecht een Vde waterweg, laags den Hoek van Holland, door den Nieuwen Rotter- damschen Waterweg en de Oude Maas in de eerste plaats aanbeveling verdient. De commissie heeft, toen haar de opdracht werd gedaan om deze vraag te beantwoorden, alle toestanden der verschillende waterwegen die van de Noordzee uit naar Dordrecht leiden, nauwkeurig nagegaan en getoetst aan de ge stelde vraag. Het rapport is daardoor zeer uitvoerig ge worden, en ook den weg van de Roompot naar Dordrecht heeft de commissie tot een onderwerp van onderzoek gemaakt, die, of schoon schjjnbaar van minder waarde voor Dordrecht, toch tot oplossing van het vraag stuk in aanmerking kwam. Ten slotte is zy gekomen tot de conclusie, die zooeven door my werd medegedeeld maar ik betwijfel toch of de commissie, indien zjj werd geroepen haar rapport nog eens te herzien, ten tweeden male tot dezelfde con clusie zou komen. De toestanden toch zyn zeer veranderd sedert 1897, toen het rapport werd uitgebracht. De commissie zou dan overwegen ia hoever de Ve waterweg oog aanbeveling verdient, nu de bouw eener tweede spoorwegbrug over de Oude Maas bjj Spjjke- nisse in de naaste toekomst ligt. Zy was van oordeel dat de bestaande spoorwegbrug by Barendrecht in den locaalspoorweg niet zulk een groot bezwaar opleverde om op grond daarvan de verbetering van de Oude Maas te ontraden. Maar nu is voorgesteld om een tweede spoorwegbrug te maken by Spykepisse in verband met het wetsontwerp tot aanleg van spoorwegen op de Zuidhollandsche eilanden, die voor de normale spoorwydte worden aan gelegd, en nu het verkeer op den bestaanden locaalspoorweg in zoo groote mate is toege nomen, krijgt de zaak een ander aanzien. Ook de bezwaren, aan de brug by Barendrecht ver bonden, gaan zwaarder wegen sedert het locale- spoorwegvervoer zich heeft ontwikkeld, veel sterker dan men zich dat had voorgesteld. Zooals ik reeds opmerkte, zouden de bezwaren, verbonden aan de beide spoorwegbruggen te Barendrecht en te Spykenisse, van dien aard zyn dat de commissie, kon zy haar rapport nog eens herzien, ongetwyfeld daarover niet licht zou heenstappen en tot een andere con clusie komen. De bezwaren, die bestaan door de brug te Rotterdam, zyn reeds zoo uitvoerig door den heer Smeenge medegedeeld, dat ik daarom trent het stilzwijgen kan bewaren. Een van de eerste eischen voor een zee haven is, dat men eon zekeren toegang uit zee heeft en dat men in een ty zoo mogelyk de haven van uit zee kan bereiken. Dit kan inderdaad bereikt worden door den weg te kiezen die genoemd wordt in de motie van den heer Van Gjjn. Wanneer men inderdaad van plan is om Dordrecht te helpen, dan ge loof ik dat van de zes verschillende water wegen, die onderzocht zyn, nu het meeBt aan beveling verdient de vaarweg door het Brou- werahavensche gat, een toegang uit zee, die altjjd goed geweest is en die geen verande ring heeft ondergaan. Ik zal mjj dus gaarne voegen by hen die zich vóór de motie van den heer Van Gyn zullen verklaren, indien daartegen door de regeering geen overwegende bezwaren wor den geopperd. (Slot volgt.) VERKIEZINGEN. Een te Utrecht gehouden vergadering van bierbrouwers, destillateurs en likeurstokers in Nederland, saamgekomen om te beraadslagen wat te doen om de herziening der Drankwet zoo min mogelyk nadeelig te doen zyn voor een deel van Neerland's bevolking, heeft als hare meening uitgesproken dat de 2e Kamer- beeft. Susanne wil dit echter liever niet. Zij heeft gegronde redenen om te veronderstellen, dat de graaf haar het hof wil maken, en nu besluit Figaro terstond dit te beletten. Marzelline en Bartholo spannen inmiddels samen om Figaro's huwelijksplan te verydelen. De eerste verklaart dat volgens recht zy zelve Figaro's bruid is en Bartholo belooft haar in alles behulpzaam te zyn, ten einde zich te kunnen wreken op den man, dia hem by Susanne den jvoet heeft gelicht. Susanne ont moet daarop toevallig Marzelline en beiden raken aan het kibbelen. Na het vertrek van laatstgenoemden onderhoudt Susanne zich met den page Cherubin, die zyn ontslag heeft ge kregen en haar daarover zjjn nood klaagt. Intusschen komt de graaf binnen. Hy vertelt dat hy benoemd is tot gezant te Londen, dat hy Figaro derwaarts wil medenemen, en deB avonds met Susanne nog een samenkomst ver langt. Het gesprek wordt echter gestoord door de komst van den muziekmeester Basilio. De graaf verschuilt zich en verneemt nu omtrent Cherubin een en ander, dat hem woedend maakt. Hjj verlaat zyn schuilhoek, maar gelyktydig vertoont zich ook Cherubin die zich eveneens verscholen had, en de zaak loopt op het oogenblik daarmede af, dat de page, op voorspraak van Susanne, met een brevet van officier wordt weggezonden. De tweede akte begint in minder opgewekte stemming. De gravin, die bemerkt heeft, dat zy niet de eenige is, aan wie de graaf zyn liefde schenkt, geeft daarover haar droefheid te kennen. In die stemming ontmoet zy Cherubindie niet minder treurig gestemd is over zyn afscheid. Op voorstel van Susanne wordt besloten hem voorloopig stil in huiB te houden én in meiajeskleeren te steken. Plot seling hoort men echter den graaf. Susanne en Cherubin verbergen zich in een ander ver trek, maar de graaf koestert argwaan tegen zyn gade, en wijl hy het vertrek, waar de verborgenen zich bevinden, niet kan openen, besluit hy zyn gemalin van daar te verwij deren en de kamerdeur met geweld open te breken. Nauwelijks is hy de daartoe benoo- digde instrumenten gaan halen, of Susanne helpt Cherubin door het raam ontvluchten, en by de terugkomst van den graaf ziet deze nu niet den page, dien hy daar verwachtte, maar Susanne. Terwjjl de gravin hem nu over zjjne verkeerde gedachten de les leest, komt Antonio, de tuinman, vertellen dat hjj iemand uit het raam heeft zien springen. Figaro, die inmid dels ook voor den dag is gekomen, verklaart dat hyzelf die behendige springer is geweest; en wat Antonio daartegen ook moge aanvoeren, Figaro weet zich telkens door allerlei moeie- ljjkheden heen te slaan. Nu echter komen Marzelline en Bartholo bjj den graaf een for- meele klacht tegen Figaro indienen. Marzelline eischt dat Figaro aan zjjne vroegere trouw beloften zal voldoen, of anders eene hem ge leende som terugbetalen. De graaf belooft haar te dien opzichte recht te verschaffen, zoodat de zaak voor Figaro een bedenkeljjk aanzien krygt. Thans zyn wjj tot de derde akte genaderd. Terwjjl de graaf peinst over het raadsel achtige, dat in zyn huis omgaat, komt Susanne hem voor de gravin een flacon vragen, met de beloite dat zy dien terstond zal terugbren gen. Haar meester wil echter van dat terug brengen niets weten, en biedt haar het bedoelde voorwerp ten geschenke aan. Terwjjl zy aar zelt dit aan te nemen, vraagt de graaf haar om een- samenkomst. Dit brengt Susanne op een gelukkig denkbeeld om van zjjne hoffelijk heid ontslagen te worden. Zjj veinst het verzoek volgaarne in te willigen, al ziet zy het moeiljjke en lastige van haar intrigue voor haar zelve, niet over het hoofd. Figaro komt op en Susanne fluistert hem toe, dat zjj vertrouwt gewonnen spel te hebben. De graaf echter merkt dit en zweert in zyn woede, dat Figaro hem Susanne niet zal ont- rooven. Rechter Don Curzio meent, dat de graaf daartoe een prachtig middel bjj de hand heeft, nameljjk door Figaro te dwingen zyn vroegere trouwbelofte aan Marzelline gestand te doen, of het door hem geleende geld terug te betalen. Figaro protesteert daartegen met de verklaring, dat hy naar zyne meening van adellyke afkomst is. Door allen wordt daar mede de spot gedreven, te meer omdat het van algemeene bekendheid was, dat hy een vondeling is. Figaro spreekt evenwel over goud en edelgesteenten, die by hem gevonden zyn en o. a. van een teeken op zyn rechterarm. Bjj de vermelding dezer laatste bijzonderheid wordt Marzelline opmerkzaam en bjj nader inzien blykt, dat Figaro de zoon is van Bartholo en Marzellineen Raphael heet. Te midden van deze herkennings-scene komt Susanne, en meent uit Figaro's houding te moeten opmaken, dat hy haar verloochenen wil om Marzelline te huwen, doch de geschie denis wordt haar dadeljjk opgehelderd en daardoor haar een pak van het hart genomen. De gravin is intusschen te weten gekomen, dat Susanne haren gemaal een samenkomst heeft toegestaan en besluit hem een poets te spelen door met Susanne van kleederen te verwisse len, en zich in het duister voor deze te laten doorgaan. Susanne vindt dit goed, maar be gint te bedenken, dat zjj by hare toestemming voor die samenkomst vergeten heeft tyd en plaats te bepalen. De gravin dicteert haar alsnu een briefje, waarin ze den graaf tyd en plaats bepaalt; en daar er geen lak leden, die tot aanneming van 't wetsontwerp tot aanvulling der Drankwet hebben meege werkt, fel moeten worden bestreden en hunne herkiezing onmogelyk moet worden gemaakt. Zjj spreekt de noodzakelijkheid uit om aan de nieuwe candidaten voor de 2e Kamer twee vragen te stellen: a. Hoe hun oordeel is over 't maximum der drankwetb. of zjj geneigd zjjn tot eene rechtvaardige wijziging der drankwet mede te werken. Yan hun antwoord zal afhangen of op hen zal gestemd worden. Bjj wol een 100 a 150-tal studenten in de medicijnen sclijjnt het plan te bestaan Leiden te verlaten en te Amsterdam hunne studiën te gaan voortzetten, ten gevolge van het overljjden van prof. van Iterson. De door dit overljjden ontstane vacature, gepaard aan de omstandigheid dat aan de universiteit te Amsterdam de hulpmiddelen, vooral voor hen die het candidaats-examen achter den rug hebben, uitgebreider en beter zyn, moeten daartoe aanleiding zyn. Zou dit geen tendenz-bencht zjjn Tot adj unct-directnce van het Sanatorium Qranje-Nassau-oord te Wageningen is benoemd mej. M. von Favrat, thans directrice der Gynaecologische kliniek van dr Mendes de Léon te Amsterdamtot boekhoudster mej. G. Talma te Dordrecht. De heeren prof. Korteweg, prof. Winkler, H. Wertheim, Coninck Westenberg en Ferd, Wierdels, deel uitmakende van de commissie, die de eerste protestmeeting in Frascati te Amsterdam organiseerde, hebben verklaard hun ontslag als commissieleden te nemen, omdat daar bjj meerderheid van stemmen besloten is bjj de, 20 Mei in het Paleis van Volksvlijt te houden meeting niet alleen tegen de Engelsche, doch ook tegen de Nederlandsche regeering te protesteeren. Te Rotterdam heeft een 21jarige arbeider, onder den invloed van sterken drank verkee- rende, zyn meisje, by een twist, ernstig, hoe wel niet levensgevaarlijk, met een zakmes verwond. De dader werd in verzekerde be waring gebracht. De sigarenwinkelier aldaar, in wiens win kel onder zeer vreemde verschijnselen, die heel verdacht aan de politie voorkomen, brand heeft plaats gehad, is naar het huis van be waring overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. Deze winkelier was tegen brandschade verzekerd voor een bedrag dat eenige malen de waarde van den inventaris overtreft. In een buitengewoon politieblad wordt de aanhouding en opsporing verzocht vaneen muziekonderwijzer te Rotterdam, verdacht van schaking van een minderjarig meisje aldaar. Sedert Woensdag zyn zy voortvluchtig. Door de Staatsspoor-stoomtram werd Yrjjdag te 's Gravenhage, ter hoogte van den Waalsdorperweg, een melkwagen aangereden. De bestuurder van laatstgenoemd voertuig viel van den bok en werd ernstig aan het hoofd gewond. Donderdag had een 50-jarige boerenarbei der te Lekkerkerk, terwijl hy werkzaam was in een schuur, het ongeluk door een luik te val len en zoo te recht te komen dat hy eenige oogenblikken daarna aan de gevolgen is over leden. Te Amsterdam wilde Donderdagavond een vrouw de tramljjn oversteken zy geraakte door een ongelukkig toeval onder de tram. De koetsier deed al het mogeljjke om te stop pen maar kon niet verhoeden dat de vrouw een arm was afgereden en zy inwendig werd verwond. De gewonde werd naar het Binnen- Gasthuis vervoerd. Een vierjarig kind leunde uit een ge opend dakvenster van een woning te Beverwjjk en viel naar beneden. Alhoewel 't venster by de hand is, wordt de brief met een haar naald dichtgemaakt en bjj het adres vermeld dat de terugzending van die naald Susanne het bewys zal zyn dat de graaf met haar voorstel genoegen neemt. Deze vindt intusschen alweer nieuwe reden om zich te ergeren. Eenige meisjes komen met Cherubin en Bürbchen de gravin een krans aanbieden en daar hy, door enkele gezegden by die gelegenheid, wordt versterkt in zyn gedachte, dat hy op allerlei wyzen bedrogen wordt, overlegt bjj by zich zeiven hoe hjj zich het best van Figaro kan ontdoen. In de nu volgende vierde en laatste akte heeft de graaf aan Barbchen opgedragen de haarnaald aan Susanne terug te brengen met de boodschap, dat dit het teeken voor een gesprek in het prieel is. Figaro komt toe vallig daarachter, en daar hjj nog altjjd vreest, dat Susanne het met den graaf wel eens ern stig kon meenen, besluit hjj van deze ont dekking gebruik te maken. Hij deelt dit aan Marzelline mede, terwjjl Basilio en Bartholo reeds van zelf uit een en ander bemerken wat er gaande is. Figaro bevindt zich nu op het afgesproken uur in het donker in den tuin dicht by het prieel en ziet de gravin en Susanne aankomen, die hy door de verwisseling van kleederen met elkander verwart. De verwarring wordt steeds grooter, want thans verschijnt Cherubin, die, door de kleeren mis leid, aan de gravin, inplaats van aan Susanne, het hof maakt. De graaf, die hem ongemerkt is gevolgd en eveneens, door de verwisseling van kleeding zyne vrouw voor Susanne aan ziet, wordt daarover woedend. Hy overvalt Cherubin te midden van diens liefdesbetuigin gen en begint nu zelf bjj de gewaande Susanne den verliefde te spelen. Hy acht zich echter op die plek voor verdere liefdesavonturen niet een meter of zeven van den grond verwjjderd was, bekwam het kind, wonder boven won der, geen letsel. Te Heerenveen geraakte Woensdag, tijdens den optocht der Meibeweging, een der wagens n brand, waarop door eene vrouw op een hoog piëdestal staande, het socialisme werd voorgesteld. Er werd op dien wagen bengaalsch viuir afgestoken, en de vlam deelde zich ook mede aan het lichte kleed van de vrouw. Door politie-agenten werd zjj van haar hoog stand punt getrokken; het gelukte het vuur nog te dooven. De maji, die het bengaalsch vuur ontstak, kreeg in het aangezicht zoo ernstige brand wonden, dat hjj zich onder geneeskundige be handeling heeft moeten stellen. De commissie uit den Belgischen Senaat heeft zich neergelegd bjj de beslissing der Kamer, die het bankprivilegie van Spa ophiel'. Met het oog op den finantieelen toestand van Ostende wil zjj- aan deze plaats uitstel tot 31 October 1903 geven. Te Flenu bjj Bergen is Vrjjdag in een myn een steen los geraakt, juist op het oogen blik dat de bak met 12 werklieden omhoog ging. 9 man werden gedood, 12 gewond. De hertog en hertogin van Fife hebben namens den Koning de tentoonstelling te Glas gow geopend. De hertogin opende de deur met een gouden sleutel, die haar op een kussen werd aangeboden. Het graafschap Londen had volgens de jongste volkstelling 4.536.034 inwoners, alzoo 308.717 meer dan bjj de vorige. De hertog van Caserta, die met de prinses van Asturië is gehuwd, zou met zyn vrouw naar Italië willen gaan, omdat het leven in Spanje hem onaangenaam werd gemaakt. Koningin Emma heeft Woensdag dezer het dejeuner gebruikt bjj den keizer en de keizerin van Duitschland;-die Vrijdag bij H. M. dejeu neerden. Dien dag vertrok koningin Emma naar König, tot het brengen van een bezoek aan de erfgravin van Erbach. Maandag begeeft zjj zich naar Kohlberg bjj Heidelberg, alwaar H. M. haar verder verblijf in het buitenland zal houden. Bjj den Duitschen Bondsraad is een voorstel ingekomen, om ter handhaving van de neutraliteit van het Roode Kruis, het ge bruik van dezen titel of van een rood kruis op witten grond, te verbieden aan allen die niet zyn aangesteld of erkend als te behooren tot de vereeniging. In een magazyn van jachtartikelen te Keulen had een hevige ontploffing plaats, vermoedelijk door onhandigheid by het vullen van patronen. Een man werd zwaar gewond en met moeite door de brandweer uit de puinhoopen gehaaldtwee leerjongens zyn gekwetst. Het aantal slachtoffers van de ramp te Griesheim wordt nu op 21 gesteld. Te Binche overleed een oud-notaris, die nog in de 18e eeuw geboren was. In de havens van Genua en Livorno zyn weer, voorloopig kleine, werkstakingen uit- gebrolen onder het personeel dat de Bchepen lost en laadt. Hun eisch is verhooging van de loonen. Sedert Zaterdag worden te Konstanti- nopel alle voor vreemdelingen bestemde brieven met aanzienljjke vertraging bezorgd, terwjjl zjj teekenen vertoonen van te zyn opengemaakt. Te Christiani zyn eenige vrouwen gevan gen genomen wegens engelmakerymeer dan 30 kinderen zyn ongekomen. Een paarjonge meisje uit eerste kringen heeten gecompro mitteerd. In de Vereenigde Staten heeft weereen treinroof plaats gehad. Een neger-conducteur, die zich tegen de roovers te weer stelde, werd veilig en noodigt haar daarom uit, de samen komst ergens anders voort te zetten, waarop Figaro, die dit alles heeft aangezien, om zich te wreken, met de gewaande gravin een min nehandel aanknoopt. Dit geeft een tooneel van nog grootere verwarring en leidt eindelyk tot de ontdekking. Het slot der geschiedenis is natuurlyk dat alles terecht komt. Na wederzydsche ophel dering ziet de graaf van alle verdere liefdes avonturen met Susanne af en mag deze onge stoord haren Figaro beminnen. Hiermede heb ik in het kort den inhoud van Mozart's Figaro's Hochzeit medegedeeld. Aan het koor (boeren en boerinnen), is in deze opera een zeer bescheiden aandeel toe bedeeld, en het mag dus niet overbodig heeten. nogmaals er op te wyzen welk een zware taak den solisten is opgelegd. Moge de opvoeringen onder een gelukkig gesternte plaats hebben en strekken tot nog meerdere bewondering en verheerlijking van het goddelijke genieWolfgang Ama- deus Mozart! JAN MORKS. Vergaderingen, Concerten enz. Middelburg. Woensdag 8 Mei Opera-uitvoering. Schouwburg 7 u. Yrydag 10 Mei. Opera-uitvoering. Schouwburg 7u. Vrjjdag 17 Mei. Verg. hoge, La Compagnie durable. Gebouw 7l/a u. Maandag 20 tot en met Dinsdag 28 Mei. Tentoonstelling oud Delftsch aardewerk. Statenzaal Groenmarkt,van 12 of 1 tot 4 u. Zondag 2 Juni, le Zondagavond-concert. Schuttershof.

Middelburgsche Courant | 1901 | | pagina 6