Verschillende Berichten. Verkoopingen enz. van alcohol, die voor dèn arbeider zoo ver derfelijk is, sloot spreker. Een zeer sterk gemengd koor bracht nu een zangnummer Op Proletaren ten gehoore, waarna de spreker voor den avond eene rede hield. Het was de bekende T. Luitjes, die begon met een schets te geven van het eentonig, geestdoodend leven van den fabrieksarbeider te Maastricht en ook elders. Hp stelde in het licht dat dit anders kan en moet worden en dat de i Meidag daartoe veel kan bijdra gen. Die dag moet tot vereeniging en ver broedering leiden, moet de werklieden bewust doen worden van bun recht op vrjjheid. Spreker zette in den breede uiteen dat ar beid noodzakelijk is voor ieder mensch en de hoofdvoorwaarde voor ons bestaan, maar onder bepaalde verhoudingen. De voorwaarden, waarop wordt gearbeid, worden gesteld door de bezittende klasse, maar wenscheljjk ware het dat ook de arbei ders ten deze stem hadden in het kapittel. De arbeidende klasse moet behooren onder de regelaars van het werk op fabriek en werkplaats. 1 Mei is een feest der opstanding, een feest van ontwikkeling; en hoe meer de arbeider zich ontwikkelt, des te meer zal hij kunnen medewerken aan de verbetering van verkeerde toestanden. De spreker besprak daarna het socialisme en zette uiteen wat dit wil. Het iB nog een jonge party, die nog wel niet veel doet maar zich zal uitbreiden en zoodoende meer macht krijgen. Opwekkende tot aansluiting by het socia lisme, wees de spreker ook op het goed recht der vrouw om mede te stryden voor de socia listische zaak en, evenals de man, den stryd om het bestaan te voeren. Bimmel, die na de rede het woord nam, sprak de hoop uit dat de geestdrift, welke na redevoeringen steeds en nu ook bljjkt, zich ook op andere wyze zal uiten dan door toe juichingen dan zal op een volgend Meifeest iets meer kannen gedaan worden dan nu. Hy las vervolgens een achryven voor van mevrouw Van LoonVan den Berge uit Rot terdam, waarin zy der vergadering een groet zond en hare beBte wenschen ervoor uitsprak. Daarna werd op zyn voorstel een, niet voor gelezen, motie aangenomen, waarin sympathie werd betuigd met de Russische arbeiders en Btudenten, die zich verzetten tegen de tirannie van den czaar. Eindelijk werd nog aangenomen een voor stel om aan De Lange, die, wegens de be kende aanranding van iemand in zyn blad, thans voor drie maanden gevangen zit, een groet te zenden. Het verdere deel van den avond web gewyd aan de uitvoering van zangstukjes door man nen-, vrouwen- en gemengd koor. voor drachten enz. Het gedeelte dat wy er van hoorden en zagen scheen by de aanwezigen zeer in den smaak te vallen.' ONDERWIJS. Akte-examens L. O. in Zeeland. Woensdag werden alhier geëxamineerd 6 mannelijke candidaten. Afgewezen werd een. Toegelaten zyn zooals nog in een deel der oplaag van oub vorig nommer werd gemeld de heerenA. J. van de Putte, Oostburg, I. J. van Rosevelt, Schoon- dyke, H. van Rossenberg, Oostburg, J. J. Nuyten en W. A. Oovaa, beiden Middelburg. Vrye en orde-oefeningen der gymnastiek. Hiervoor werden geëxamineerd 4 manne- 'jjbe candidaten. Afgewezen werden 3. Geslaagd is de beer B. J. de Mey, Oostburg. Over den heer Van Moerkerken, te ütrecht, Van wiens overigden op 62-jarigen leeftyd wjj melding maakten schryft men aan het N. o. d. D. De heer Van Moerkerken werd te Deventer geboren, alwaar hy zyne studies maakte aan het Athenaeum. Hy eindigde die by den dood zyns vaders, boofd eener bloeiende kostschool. Zich daarna op de studie van de nieuwe talen toeleggende, verwierf hy verschillende acten, waarna hy in 1861 leeraar werd aan het gym nasium te Leeuwarden,waar hy werkzaam was tot 1865, toen hy leeraar werd aan de H. B. S. te Gouda. In 1867 ging hy weer naar Leeuwarden terug, nu als leeraar aan de Rjjks Hoogere Burgerschool, tot 1872, toen hy leer aar werd aan de R. H. B. te Middelburg, welke betrekking hy in 1882 verwisselde met die van leeraar in de Ned. taal en letterkunde aan de Ryka Hoogere Burgerschool te Utrecht. Als letterkundige stond de heer Van Moer kerken hoog aangeschreven. Zyne werken vonden veel waardeering en gebruik, terwyl zyn belangryk werk, Over de verbinding der volzinnen in 'tGotisch" bekroond werd met de gouden medaille. Dit werk werd uitgegeven door de Koninklijke Vlaamache Academie voor taal- en letterkunde, Gent 1888. Ook gaf hy zeer voortreffelijke bloemlezingen uit Vondel, Hooft en Huygens. Zoowel by de andere leeraren als by zyne leerlingen, met wie hy uitstekend wist om te gaan, stond hy in booge achting. Van die achting en waardeering getuigde ook de groote belangstelling by de begrafenis inge volge den wensch van den overledene werden daar geen toespraken gehouden. Leerlingen droegen de slippen van het lijkkleed. Onderwye te Neerbosch. De N. Arnh, Ct. schryft; Zooals men zich zal herinneren, werden na het proces Lak -Drektraan een aantal kinde ren, door de diakonie der Ned. Herv. gemeente op Neerbosch besteed, teruggenomen, en kwa men deze op school te Arnhem, Tw&aeM W «!e eadwwptowtaadcj* 0# Neerbosch nu is, dat al deze kinderen in schoolkennis gemiddeld twee jaren ten achter staan bij de kinderen, die van den aanvang af de openbare school te Arnhem bezochten. Nu zegge men niet, dat deze Neerbossche kinderen verwaarloosde kinderen waren, die eerst op lateren leeftyd op Neerbosch plaatsing vonden, want dat is slechts by zeer enkele uitzondering het geval, wat blykt uit de vaccinatie-bewijzen. Wy konstateeren bier slechts een feithet kommentarieeren overlatend aan den lezer. Te Keulen is Woensdag de hoogeschool voor den handel feestelijk geopend. Deze in stelling ïb hoofdzakelijk te danken aan wylen Gustav. v. Mevissen, die reeds in 1879 sterk voor zulk een hoogeschool in de Rynstreeb gejjverd, en er groote geldsommen voor be schikbaar gesteld heeft. LETTEREN EN KUNST. By de koninklijke vereeniging Het Neder- landsch Tooneel is het nieuwe tooneelstuk van Ëjörnson, Laboremus (laat ons arbeiden) in studie. Het zal reeds in het begin der vol gende week worden vertoond. Het stuk is uit het Noorsche handschrift vertaald door de dames Else Otten en Augusta de Wit. Het onderwerp van Laboremus is de stryd tusschen liefde en kunst het thema van Wenn xoir Toten erioachen en van Gioconda. Björnson geeft een derde oplossing, die zich zóo laat formuleeren alleen een gezonde en reine liefde is bestaanbaar mèt en bevor derlijk aan de kunst." De held van het drama drukt het schooner uit in de woorden Gezonde menschen volgen éen en hetzelfde instinct by de keus hunner vrouw en by de keuze van hun levenstaak. Waar ons werk is, daar zal ook ons hart zyn De heer H. F. Waller, de zoo uitstekende schrijver van het overzicht der pers in de Opr. Haarl. Crt, zal wegens gezondheidsredenen zyn betrekking nederleggen, die hy 30 jaren heeft vervuld. De heer Waller, die byna 70 jaren oud is, was 12 jaren predikant te Loenen o./d. Veluwe en te Steenwyk, vóór hy, op 1 Mei 1871, aan de Haarl. Crt verbonden werd. gemeenteraad van Vlissingen Zitting van Woensdagmiddag te 2 uren. Vervolg). Voorzitter de heer jhr mr A. A. van Doorn van Koudekerke. Afwezig de heeren Verkuyl Qnakkelaar en Bos. Burg. en weth. stellen voor aan W. L. Huson een aangevraagd gedeelte grond aan de Gla- cisstraat te verkoopen, tot den bouw van een woonhuis, tegen den prys van 4.50 per M\, totaal 450. Zonder hoofdelijke stemming wordt tot den verkoop besloten. Aan L. J. Boere, tydelyb commies by de plaatselijke belastingen, wordt, op zyn ver zoek, eervol ontslag verleend met het oog op zyn gezondheidstoestand. Wat het verzoek om eenig pensioen be treft, merken burg. en weth. op, dat adressant geen aanspraken hierop kan doen gelden. Met het oog echter op de 22 jaren lang aan de gemeente bewezen trouwe diensten advi- seeren burg. en weth. Boere den gemeente dienst niet te doen verlaten zonder eenigen financieelen steun. Zij stellen daarom voor adressant een jaarlyksch pensioen te verleenen van 100. Het ontslag wordt zonder hoofdelijke stem ming verleend, evenals het pensioen. Door burg. en weth wordt den raad voor gesteld een door hen opgemaakte verorde ning op de makelaardy vast te stellen dit in verband met het vroeger reeds gedane ver zoek van J. G. de Jonge om aangesteld te worden tot makelaar. Een tarief voor de te berekenen courtage is by de verordening gevoegd. De heer Van der Meer zegt, dat hy by kennisname van de verordening op de gedachte iB gekomen, dat het een dood paard was. Hoewel hy erkent dat burg. en weth. en de Kamer van Koophandel veel werk met de samenstelling hebben gehad, komt het hem toch voor, dat een verordening onnoodig is. Wel zyn er geen makelaars, doch men kan in het adresboek dadelijk vinden wie men noodig heeft, by het dryven van koophandel enz. Vindt men nu een makelaar, die dus van den gemeenteraad als 't ware een etiquet heeft gekregen, dan wordt concurrentie tusschen handels-bemiddelaars bemoeilykt. Door makelaars aan te stellen, gelooft spre ker dat men voor het geval zou komen te staan, dat, wil men niet enkelen bevoorrechten, men in Vlissingen een paar dozyn makelaars krjjgt. Hy zou ieder vrij willen laten in de uitoefening van zyn vak. De heer Van der Meer hoopt dat de raad tot de overtuiging zal komen, dat in dat col lege geen voorkeur mag gegeven worden aan dezen of genen, maar men de zaken hun gang moet laten gaan. Spreker heeft het adres van Polak gelezen en vestigt er de aandacht op, dat deze erop wijst, dat hy niet behoeft beëedigd te worden by liet doen van zakenwat volgens spreker slechts eén wassen neus is. Hy ziet het nut van makelaars in Vlissin gen niet in. Met voorbeelden licht hij zijn meening toe. Met deze verordening zal men zich eenigs- zins in een moeilijk geval brengen, meent spreker. Hy zou willen dat burg. en weth. konden besluiten de verordening in te trekken, opdat het voorstel niet zou behoeven te worden verworpen. De heer Wibaut wyst op den toestand in Middelburg, waar makelaars zyn aangesteld. Elk jaar breidt Vlissingen zich uit, dus ook de handeler zal dus behoefte komen aan makelaars. Voor vreemdelingen, die naar Vlissingen komen, is het een groot gemak een vertrouwd persoon voor hun zaken te vinden. De heer Rottier voegt zich by het door den heer Van der Meer gesprokene. Hy vraagt of een door den gemeenteraad aangestelde makelaar meer waarborg biedt, wat een vreemde licht zal denken. De heer Wibaut merkt op, dat een make laar, om aangesteld te worden, minstens 2 jaren in zyn betrekking moet zyn werkzaam De bedoeling is in elk vak slechts een be paald aantal makelaars te benoemen. De heer Van der Meer wyst erop dat juist die enkelen dan een belangrijken voorsprong krijgen. In Middelburg, meent spreker, loopen de makelaars elkaar tamelijk in den weg; boven dien meent hy dat Middelburg zyn verorde ning nog heeft uit den tyd van zijn bloei op handelsgebied. Een verordening in Vlissingen zou niet ont staan uit de behoeftedoch een verzoek van een belanghebbende beeft daartoe aanleiding gegeven. De heer Van der Meer vreest dat men er niet mede vooruit zal gaan, maar dat bet een stuk speelgoed zal blijken te zyn, waar mede men zich zal wondeu. Slechts bevoor rechting van enkelen zal het gevolg zyn. Op voorstel van den voorzitter wordt de verordening, tot recht verstand van de zaak, gelezen. De voorzitter merkt op, dat burg. en weth. bezwaar maakten om het verzoek van De Jonge te weigeren. Hy meent dat er wel behoefte is aan makelaars, daar de personen zich zelf aan melden. Wat de bevoorrechting betreft, meent de voorzitter dat er tocli hechte waarborgen in de verordening zyn, dat de aangestelden voor hun taak berekend en vertrouwd zullen zyn. De beer Gewin merkt op, dat de Kamer van koophandel de verordening niet noodig (hoewel wenschelyk) achtte.^ De heer Van der Meer wyst erop, hoe niet de behoefte blykt uit het zich aanmelden van de belanghebbenden, maar dat het van den anderen kant moet komen, van den handel. Op 't oogenblik is er geen behoefte aan makelaars, zegt de Kamer van koophandel. Gestemd wordt nu over de vraag of de raad er in principe voor is, dat makelaars worden aangesteld. Die vraag wordt ontkennend beant woord met II stemmen tegen 2. Voor stemmen de heeren Wibaut en Van Raalte. De verordening vervalt na deze uitspraak natuurlyk. In verband met het adres van den heer P. B. Oost Lievense om subsidie voor het openen van een volksbadhuis, stellen burg. en wetb. voor de gevraagde subsidie van 375 per jaar gedurende 10 jaren te verleenen. De commissie voor de financiën adviseert tot aanneming van dit voorstel, echter onder de volgende voorwaarden dat behoorlyk controle kan worden uitge oefend van wege de gemeente dat dagelijks gelegenheid bestaat, gedurende het geheele jaar, tot het nemen der volksbaden tegen hoogstens 10 ets per bad dat de inrichting steeds «indelyk en in be hoorlyk onderhouden toestand zal verkeeren, ten genoege van het gemeentebestuur dat de betaling der subsidie zal geschieden in twee halfjaarlyksche termijnen; dat de subsidie niet meer zal worden be taald van af het oogenblik, dat adressant in gebreke blyft aan bovengenoemde voorwaar den te voldoen. De heer Kalbfleisch zegt tegen het voorstel te zullen stemmen. Hy gelooft dat de prys van 10 ets per bad tengevolge zal hebben, dat daarvan zeer weinig gebruik zal worden gemaakt. Hy deelt mede dat enkele heeren in de stad het initiatief hebben genomen om te trachten een dry vend badhuis in het kanaal te krij gen, hetgeen wel kans van slagen heeft. Hy gelooft dat daaraan een subsidie beter be steed zou wezen, daar zoo'n inrichting meer toekomst heeft. De heer Geelhoed vraagt of niet van ge meentewege een badhuis kon worden gesticht. Als de gemeente een leening kon sluiten tegen 4 had ze 10.000 voor dat doel wat overeenkomt met de gevraagde subsidie. De heer Loois zegt tegen het voorstel te zullen stemmen, daar het hem een belang rijke uitgaaf toeschijnt, waarmede de on- of minvermogenden niet noemenswaard worden gebaat, daar het stort-, geen kuipbaden zyn. Nu zal er in die inrichting niet gerei nigd kunnen worden. Hy betreurt het dat burg. en weth. nog steeds beweren, dat er geen gelegenheid is voor een openbare badplaats. Hy gelooft dat er aan de N. W. zjjde van het strand wel plaats is. Men zou daarvoor de subsidie voor een jaar als proef kunnen toestaan. Een loods en afpalingen zyn de eenige kosten. Dan behoefde men niet op verboden en gevaarlijke plaatsen te baden. De heer Kalbfleisch wyst er op dat het gevaar voor het verdrinken van jongens e. a. niet wordt weggenomen, daar zij toch clande stine zullen gaan baden, en niet voor een dubbeltje. De heer Rottier meent dat men zich wel kan reinigen in de badinrichting. Zwemmen is geen noodzaak, baden wèl. Hy zal vóór het voorstel stemmen. De heer Van Raalte, lid der commisBie voor de financiën, zegt wel wat te voelen voor het plan van den heer Geelhoed. Maar hg zou van den heer Kalbfleisch meer willen hooren omtrent de dryvende zweminrichting. Daarvan toch zou alleen 's zomers gebruik gemaakt kunnen wordendit is een goede sport, maar die een badinrichting niet kan vervangen. Het komt met den tijdgeest overeen om in een stad als Vlissingen een inrichting te hebben waar het volk zich kan reinigen. Hy wil zyn stem laten afhangen van de antwoorden der heeren omtrent de kwestie van het oprichten van gemeentewege van een volksbadhuis. De heer Rottier merkt op dat al wat door de gemeente geëxploiteerd wordt, in den regel niet uitmunt door goedkoopte. Hij heeft op zulk een inrichting tegen dat zij duur is en moeilyk uit te maken valt, wie er gebruik van mag maken. De voorzitter merkt op dat de heer Oost Lievense recht heeft eindelyk te vernemen hoe men over zyn aanvrage denkt. De voorzitter voelt ook wel wat voor een gemeente-inrichting, doch hy denkt dat de onderhoudskosten een bezwaar zullen blijken. De inrichting van den heer Kalbfleisch is er nog nietmoet men dan daarop wachten Overigens is hy het hieromtrent met den heer Van Raalte eenB. Hij geeft den raad in overweging deze zaak af te doen. Wordt de subsidie afgestemd, dan acht hy het wenschelyk om te overwegen een ge meente-inrichting tot stand te brengen. Het voorstel van burg. en weth. wordt nu in stemming gebracht en aangenomen met 11 stemmen. Tegen stemmen de heeren Loois en Kalb* fjeisch- {Slot volgt,J Het examen, bedoeld by art. 11 der wet op het notarisambt, zooals die bepaling is vast gesteld by de wet van 6 Mei 1878 in verband met art. 1 van het kon. besluit van 4 Juni 1878, zal voor het jaar 1901 aanvangen op 1 Juli e. k. en gehouden worden te 's Gravenhage. In een deel der oplaag van ons vorig nommer is nog gemeld dat het landbouwco- mité Woensdag besloot instemming te betui gen met het beginsel van Staatszorg voor de paardenfokkerij in den geest van het aanhan gige regeeringsontwerp. Koningin Wilhelmina en prins Hendrik zullen by hun aankomst te Schwerin op 9 dezer door de bevolking feestelyk worden ont vangen. De vorstelijke bezoekers zullen twee dagen op het groothertogelijk kasteel verblyf houden en daarna tot in den loop van Juni op Rabenstemfeld, de zomer-residentie van de groothertogin weduwe Maria. Het zilveren jubileum van het te 's Gra venhage in garnizoen liggende tweede regi ment veld-artillerie is Woensdag, zoowel door officieren als minderen van het korps, feeste lijk gevierd. Op het oefeningsterrein onder Wassenaar hield de kolonel een toespraak tot de daar aanwezige reünisten en deputaties van ver schillende regimenten en militaire instellingen. De officieren vereenigden zich aan een diner en in de cantine ontvingen de kinderen van alle gehuwde officieren en minderen eene verrassing. De onderofficieren hielden een onderlingen maaltyd, gevolgd door een bal. Zooals wy in ons vorig nommer reeds mel den is by deze gelegenheid de luitenant kolonel W. A. Gevers Deynoot, van dat regi ment, tot officier van de Oranje-Nassau-orde benoemd en aan de opper-wachtmeesters Konynendyk en Fortuin de eeremedaille dier orde in zilver verleend. Heden avond heeft een feestvooretelling voor onderofficieren en minderen plaats. Een Nymegenaar, ongerust over het lot van familiebetrekkingen in Transvaal, van wie hy in negen maanden niets had verno men, richtte in de vorige week een aange- teekend schrijven aan lord Roberts, met het verzoek hem zoo mogelyk inlichtingen te doen verschaffen. Byna onmiddellijk daarop volgde een schryven van den Accountant-General of War-Office te Londen met de mededeeling, dat de ingekome aanvrage ter verdere behan deling was doorgezonden aan den onder staatssecretaris voor Koloniën te Londen, die op zyn beurt eenige dagen later in de meest hoffelijke termen berichtte, dat by de Trans- vaalsche administratie onderzoek zou worden ingesteld en, zoodra nader bericht was inge komen, aan het verzoek van den aanvrager zou worden voldaan. De Nijm. Crt. deelt dit mede, omdat anderen, die in dezelfde omstandigheden mochten ver keeren, er hun nut meê kunnen doen, Uit berichten van verschillende plaatsen in onB land blykt dat de 1 Meidag overal rustig voorby iB gegaan. Ook de betooging te Amsterdam had een zeer kalm verloop. Te Rotterdam is Woensdag ochtend in een sigarenwinkel in de Zwartjanstraat een begin van brand ontstaan, vermoedelijk door brandstichting. De winkelier is in arreBt ge nomen. In dezelfde stad is 's avonds de woning van een fruitkoopman in de Gouvernestraat zoo goed als geheel uitgebrand. Uit de poldervaart by de Lange brug te Overschie is Woensdagmorgen het lyk opge- vischt van een 55-jarige weduwe uit Ketel. In den nacht van Zondag op Maandag kwam een bierhuisboudsfcer, te Arnhem, thuis en bemerkte dat tydens haar afwezigheid was ingebroken en uit eeu op haar slaapkamer staande gesloten mand, een taschje, inhoudende ongeveer f 275 aan Hollandsch en Duitsch geld, was ontvreemd. De deur der slaapkamer bleek met geweld te zyn geopendhet Blot was stuk gemaakt. Door het raam boven de buitendeur had men zich toegang verschaft. Aangezien het vermoeden bestond dat een Duitscher en diens beminde zich hieraan had den schuldig gemaakt en vermoedelijk naar Amsterdam waren vertrokken, begaven zich Maandagmorgen een adjunct-inspecteur en een rechercheur derwaarts, die omtreeks vier uur 's namiddags in de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam de beide verdachten ontmoetten, die juist van een rytoertje terug kwamen. Onmiddelyk werden zy aangehouden en naar .Arahem overgebracht. Een gedeelte van het ontvreemde geld werd nog op hen gevonden, doch ongeveer 200 was reeds opgemaakt, daar beiden zich van top tot teen in nieuwe kleederen hadden gestoken By Ambt-Doetinchem is in een weiland het lijk gevonden van een 71-jarigen mannft Dieren, die sedert Donderdag vermist werd. Te Diepenveen is in een bosch een ring slang gevangen van ongeveer een meter lengte. Te Paasloo, een gehucht onder Oldemarkt, is in een veenput het lyk gevonden van een man, inwoner van dat gehucht. De genees heer, met de schouwing van het lyk belast, oordeelde dat sporen van geweld op het lyk aanwezig waren. De politie werd daarvan in kennis gesteld en waarschuwde de justitie te Heerenveen. Het onderzoek moet geen aanleiding ge geven hebben om misdaad te veronderstellen. Spoorwegongeluk: nabij Leeuwarden. De heer dr L. Hertzbergen te Sneek, die by het spoorwegongeluk by Leeuwarden nog al ernstig aan het oog werd verwond, zal geruimen tyd bet gebruik van dat oog moeten misBen. Er bestaat echter alle hoop, dat het behouden aal bljjven. By het passeeren van den trein naar Maastricht bemerkte de baanwachter, even voorby Roermond, dat op een der laatste buf fers een jongetje zat. De stationchef, hier van onderricht, seinde naar het volgende sta tion, Maasbracht, alwaar de kleine waaghals werd aangehouden. Het bleek te zyn een negenjarige jongen, die uit bet gesticht De Heibloem by Heit- huizen (Limburg), was ontvlucht met het plan naar Amsterdam te gaan, alwaar zyne ouders woonden. Daar hg geen geld by zich had, trachtte hy er op deze wyze te komen, doch wist niet dat hy een verkeerde richting volgde. Onder geleide van de politie werd de kleine vluchteling naar het gesticht teruggebracht. De justitie van 's Hertogenbosch heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het afbranden eener sigarenfabriek aldaar. Men denkt aan kwaadwilligheid, en een der eigenaars van de fabriek moet te dier zake reeds zyn aangehouden. De man, wien eenige dagen geleden, even buiten Oosterhout, door de stoomtram een been werd vcrbryzeld is Woensdag in het ziekenhuis te Oosterhout overleden. EE,\ VEBSCHRIKKEUJK OAfGELUK heeft plaats gehad op het schietterrein op de Leusderheide by Amersfoort, waar het 3e batal jon van het 5e regiment infanterie schietoefe ningen hield. Terwyl men op verschillende banen aan het schieten was, ontstond op een oogenblik op een baan een vuurpauze. De commandant der compagnie hield toen een gesprek met den luitenant H. W. Schüuikes, die plotseling door een vermoedelijk verdwaalden kogel van een nevenbaan getroffen neerviel. Het pro jectiel was binnengedrongen in de linkerkaak en in bjjna horizontale richting in de kleine hersenen. De dood volgde onmiddellyk. Luitenant SchSuikes, die als vrijwilliger in dienst trad by het instructiebataljon te Kam pen, ging als sergeant van het 6e regiment infanterie naar den hoofdcursus, waarvan hy 3 December 1884 werd aangesteld tot 2e-luite- nantden 5en Juni 1890 volgde zyn bevorde ring tot le-luitenant, terwyl in 1899 hem het kruis voor 15-jarigen officiersdienst werd toe gekend. De verslagenheid in het groote garnizoen is algemeen over het zóo droevig verscheiden van den vroolyken kameraad, die ook als flink officier zeer gezien was. In April jl. kwamen te Antwerpen bin nen 445 zeeschepen, een tonnenmaat van 665.590 tonnen vertegenwoordigende. In April 1900 was het aantal aangekomen schepen even groot, maar hun inhoud bedroeg slechts 565.203 ton. De administrateur der glaBblazeryen van Franche Comté is wegens verduistering van 1.300.000 franc gearresteerd; oorzaak specu laties. De man heet Bonnefroyslechts éen letter minder en zyn advocaat had kunnen beweren dat de beklaagde te goeder trouw was. Een bekend Italiaansch ingenieur heeft te Monte Carlo een daar verbly vende Russische dame van haar kostbaarheden, ter waarde van 100.000 francs, beroofd, en iB daarop gevlucht, Uit New-Castle wordt gemeld dat de directie der Deensche staatsspoorwegen een order voor 10.000 ton kolen naar Duitschland zond, terwyl ook twee Deensche vischreeder» dit voorbeeld volgden hadden allen .vroeger hun kolen uit New-Castle getrokken, i j. Te Montreal hebben 600 kaaiwerkers de» arbeid gestaakt. WegenB de Mei-viering verscheen Woens dag in Weenen geen enkele courant. By een spoorwegongeluk in de -Veree- nigde Staten is o. a. gewond de heer White- lair Reed, ondergezant te Porys. De staalmaatschappy van Pennsylvanië heeft hare statuten doen inschrijven. Daaruit blykt dat zy een kapitaal heeft van 50 miljoen dollar; vier van de grootste staalfabrikanten der wereld namen voor 32'/» miljoen dollar deel. Een van de passagiers die met de Pots dam te New-York aankwamen, prins Henry de Croy, antwoordde op een vraag van de douanen, dat hy niets had aan te geven; Een der inspecteurs had reden tot wantrouwen, en besloot tot een lyfonderzoek. Niet zoodra had hy de voering van de kleeren losgetornd of hy ontdekte een aantal edelgesteenten, waaronder een honderdtal kleine diamanten en oude medailles ter waarde van verscheidene duizenden dollars, twee An gora shals en eene envellope met 50.000 dollars. Het geld werd hem teruggegeven maar al de andere voorwerpen zullen waarschijnlijk verbeurd verklaard worden. Op Borneo werden voor eenige jaren diamantmijnen ontdekt, die in het bezit kwa men van de Borneo MimngjCo. Deze maatschappij heeft eenige jaren geleden eene schikking ge troffen met de De Beers, die de diamantmijnen van Kimberiey ontgint, opdat de mynen van Borneo niet zouden geëxploiteerd worden. Ala vergoeding betaalde de De Beers aan de maat schappij van Borneo een vaste som per jaar.- Daar de Kaapdiamanten minder fijn en min, der schoon van kleur zyn dan die van Borneo,, was het contrakt voordeelig voor de De Beers Dit contract is nu opgezegd en de exploitatie in de mynen van Borneo is begonnen. Woensdag zyn te 'sHeerenhoefe, in het koffiehuis van A. v. d. Bulok, ten ver zoeke van den heer B. Rentmeester en ten overstaan van den notaris J. de Vos te Mid delburg, verbocht de volgende perceelen een woonhuis, schuur en erf, wjjk no. 3, op het dorp, groot 462 M2, alsmede 2 perceelen bojiwland onder Borssele in Tevixhoek, samen groot 2.6060 heet., samen voor 4525 het wagenhuis en erf groot 300 M', alsmede

Middelburgsche Courant | 1901 | | pagina 2