MIDDELBIRGSCHE COURANT. N°. 101. 144° Jaargang. 1901. Vrijdag 19 April, Deze courant verschijnt dagelijks, met Uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor aJe plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. THERMOMETER EN VERWACHTING. 18 April8 u. vra. 46 gr., 12 u. 55 gr., av. 4 u. 54 gr. F. Verwacht: matige Z. W. wind, toenemende bewolking, weinig verandering in temperatuur. Adrertentiën20 cent per regel Geboortedood- en alle andere familieberichten er» Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Keelames 40 cent per reg< Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreflend£ Handel, Nijverheid en Geldwezen, ia uitsluitend gerechtigd het Algenseen Advertentie-Bureau A. »E LA MAR Axn., N.35. Voorburgwal 260, Amsterdam, Middelburg 18 April. ARMZALIG GEKNOEI. De Fransche versregels van de vleermuis, die tegelijk met de vogels en de ratten goed vriend wilde blijven, Je suis oiseau void mes ailes Je suis souris vivent les rats zijn thans volkomen toepasselijk op de anti- Tevolut,ionaren in Friesland. Dezer dagen is gemeld, hoe de Prov. Fr. Ct. zjjn antirev. lezers tracht te belezen, dat zjj in de «poli tiek" dichter staan bij de sociaal-democraten dan bjj de Chr.-historischen, met wie zij het «Christelijk" standpunt gemeen hebben en eerst samenwerking zochten. Over deze houding geïnterpelleerd, schrijft in dat blad mr. T. de Vries o. a. «Twee ljjnen hebben we getrokken, die onze geachte inzender niet met elkaar kan rjjmen. lo. Samenwerking met alle democraten, ook met de Socialisten, om betere behartiging van de volksbelangen te verkrijgen en 2o. wanneer er sprake is van een verbond met de Christ. Historischen tegenover het heerschend Libe ralisme, dat we dan zeggenliever allemaal Christelijk Historischen naast onze Anti-rev Kamerleden, dan bestendiging van de liberale tyranny met hulp van mr Troelstra. Beide lijnen vloeien rechtstreeks uit ons be ginsel voort, en beide pogingen hebben ge meen dat ze strekken om de minderheden te zamen aan hun recht te helpen tegenover het heerschend Liberalisme." Be Nederlander, het blad der vrjje anti revolutionairen (als de oud-minister De Savornin Lohman), noemt het «armzalig ge knoei." KORTE MEDEDEELINGEN VERGADERINGEN. Woensdag is te Utrecht de deputaten- vergadering gehouden. Zij was, volgens Be Standaard, drukker dan ooit bezochtde stem ming. was opgewekt .en het debat levendig, Aan de Koningin en aan president Kruger werden telegrammen gezonden. De pers werd op de vergadering niet toe gelaten. Dat is niet overeenkomstig Mattheus 5 v. 16. 8UC CESSIEBELASTING OVER 1900. seling. Het doel der muntpolitiek is geweest het zorgen voor de stabiliteit van het munt wezen. Heden heeft de eindstemming van het ont werp plaats. BENOEMDfGEIÏ ENZ. By kon. besluit zijn by het pers. van den geneesk. dienst van het leger m N.-I., tot offic. van gezondh. 2de kl. benoemd en aangesteld de artsen H. van Seventer, H. I. Gerritzen en H. van den Hengel. De .waarde der actieve bestanddeelen mits gaders van het passief van de nalatenschappen, waarvan het recht van successie betaald is, was als voigt Geërfd of verkregenin de rechte nederda lende linie, cn tusschen echtgenooten, kind of kinderen uit hun huwelijk verwekt of afstamme lingen daarvan nalatende actief 212.732.220 passief 27.643.402in de rechte opgaande linie: actief 2.820.178; passief/474.757in alle andere gevallen: actief 117.037.f~~ passief 9.357.725 totaalactief 332.590.391 passief 37.475.884. Het zuiver saldo der geheel van recht van successie vrijgestelde nalatenschappen bedroeg in de rechte nederdalende linie en tusschen kind of kinderen uit hunhuwelyk verwekt of afstammelingen daarvan nalatende 11.014.353 (van 11.117 nalatenschappen); in de rechtop gaande linie 40.450 (525 nalatenschappen) in alle andere gevallen J 258.391 (2207 nala tenschappen) totaal 11.313.394 (13.849 na latenschappen). De waarde der in die nalaten schappen aangegeven en aan het recht van overgang onderworpen zaken was respectieve- lyk 2.164.2884011 van 59.373totaal 2.227.672. Y.an het aantal nalatenschappen waarvan successierecht is betaald, waren er van '500.000 of daar boven 49 (van de 5284) geërfd uitsluitend hetzy in de rechte nederdalende; linie, hetzy in de linie en tusschen echtge nooten, kind of kinderen uit hun huwelyk verwekt of afstammelingen daarvan nalatende en 27 (van de 5817) in alle andere gevallen totaal 76 (van de 11.101). TWEEDE KAMER. Aan het einde der zitting van Woensdag zjjn goedgekeurd de artikelen van het wets ontwerp betrekkelyk het muntwezen, hoofd zakelijk om, voor zoover mogelyk, de invoe ring van vreemde munt uit grensgemeenten tegen te gaan. By het debat was hoofdzakelijk sprake van .handhaving der sedert 1884 geldende munt politiek, en behoud van de goudwaarde van ons zilveren betaalmiddel. Dit laatste werd door den minister van financien uitdrukkelijk geconstateerd, die tevens verklaarde met zjjn ambtgenoot te zullen overwegen aan de postkantoren op het platteland de gelegenheid te geven totinwis UIT STAD EN PROVINCIE. Wij voelen ons gedrongen de bijzondere aandacht van stad- en gewestgenooten, en vooral die van de bewoners van het platte land, te vestigen op het in dit nommer voor komende ingezonden stuk van den heer W. J. J. Koole alhier. Het is voor de arme blinden en voor de Vereeniging tot werkverschaffing aan Zeeuwsche blinden, dat hij een beroep doet op aller be langstelling. Moge hy, die thans het voorzitterschap van de Vereeniging bekleedt, dit niet te vergeefs doen Wanneer het werk gereed zal zyn ■?- en dat is vermoedelijk Vrijdagavond of Zaterdag morgen het geval dan zal het blokkenspel van den Abdytoren alhier ten gehoore brengenheel uur Liindler, F. Schuberthalf uur GavotteJan Morks, en de kwartieren Andante, J. Hay dn, en koor uit Les cloches de Corneville, R. Planquette. Vrijdag a. zal, ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, in Middelburg door het garnizoen eene groote parade worden gehouden. De troep zal daartoe 10 min. voor 12 uur op het Molenwater gerangeerd staan. De parade zal worden gecommandeerd door den kapitein A. A. Heisterkamp en geïnspec teerd door den majoor A. E. Roest van Lim burg, garnizoens-commandant. In een der lokalen van het postkantoor 1 h i e r vereenigden zich heden ochtend de inspecteur der posteryen en telegraphie in de inspectie Middelburg, de directeur en de be ambten van het postkantoor, de Middelburg- sche brievenbestellers, geschaard onder het fraai vaandel van de afdeeling Walcheren van den Nederlandschen Bond van post- en. telegraaf- en met hun bondsinsigne getooid, benevens by na alle brievengaarders in Wal cheren, om getuige te zyn van een eigen aardige plechtigheid, nl. het uitreiken van de zilveren eeremedalje der Oranje Nassau-orde aan den brievengaarder te Aagtekerke C. Maljers. De inspecteur, de heer J. A. A. Schwan, mededeeling doende van het koninklyk eerbe toon, zeide dat het zeker allen verheugen zal dat opnieuw is gebleken hoe H. M. steeds, zonder aanzien van rang, staat of stand, ware verdiensten toont op pry s te stellen, en dat de postambtenaren er zeker fier op zullen zyn dat een hunner het koninklyk gunstbetoon deelachtig werd, wijl daardoor ook hun ambt wordt geëerd. Hij betuigde daarvoor aan H. M. zyn dank en noodigde de aanwezigen uit van hunne instemming te doen blijken door een «Leve de Koningin" aan te heffen. Nadat aan die uitnoodiging voldaan was, verzocht de inspecteur den directeur van het postkantoor het koninklyk besluit voor te lezen, waarby aan C. Maljers, brievengaarder te Aagtekerke, de zilveren eeremedalje van de Oranje Nassau-orde was toegekend. Daarna hechtte de heer Schwan het eere- teeken op de horst van den gedecoreerde, die, zooals hij zeide, in zyn 50-jarigen diensttyd de posteryen getoond heeft-een volkomen betrouwbaar, eerlyk, jjverig en nauwgezet be ambte te zyn geweest. Spreker dankte het hoofd der postadminis tratie, den directeur-generaal, dat deze aan leiding had gevonden Maljers voor de hem toegekende onderscheiding voor te dragen en stelde den jubilaris aan de overige beambten ten voorbeeld. Hy Bprak vervolgens zyn vertrouwen uit, dat Maljers nog lang zyn betrekking zal mogen blijven vervullen met dezelfde toewij ding als tot dusver. Met een «Leve Maljers!", waarmede de aanwezigen instemden, sloot hy. Daarna bracht Maljers een woord van dank aan H. M. voor de hem toegekende medalje, aan den directeur-generaal, den inspecteur en den directeur van het postkantoor voor hunne daarbjj verleende medewerking en de aanwe zige postambtenaren voor hunne tegenwoor digheid. Met een «Leve Koningin Wilhelmina!" eindigde hy. Na hem sprak de voorzitter der afdeeling Walcheren vat bovengenoemden Bond, de heer J. Barentsen. Hy feliciteerde Maljers met zyn 50jarig ambtsjubilé en met de hem ten deel gevallen hooge onderscheiding. Ook hy uitte de beste wenschen voor de toekomst van den gedecoreerde. De directeur dankte de tegenwoordige brie vengaarders voor hunne aanwezigheid, waar mede de inspecteur instemde. De laatste be tuigde ook dank aan meergenoemde afdeeling Walcheren, dat zij officieel de plechtigheid bij woonde, en den directeur omdat deze het ini tiatief tot deze samenkomst had genomen. Voor de verkiezing van leden der Tweede kamer en dér Provinciale Staten is gemeente Vlissingen verdeeld in twee stemdistricten, en wel het eerste bevattende de wijken A, B, C, D, E, F, G, N, O en P en het tweede de wijben H, I, K, L, M, MM en Z. By stemmingen voor de Provinciale Staten heeft in het tweede district het hoofdstembu- au zitting. In eene Woensdag te Zierikzee ge houden algemeene vergadering van aandeel houders in de Zeeuwsche Spoorbootmaatschappij werd het dividend over 1900 bepaald op 22.50 per heel aandeel en 12.50 per half. Met Gedeputeerde Staten wordt onderhan deld om den bestaanden dienst op denzelfden voet met de tegenwoordige subsidie voort te zetten. Ter vervanging van den overleden commis saris A. Buyze Mz. werd gekozen de heer A. G. Kyn. Eene vraag van de aandeelhouders wat het gevoelen der Directie was omtrent den in de dagbladen genoemden wensch om Stavenisse in den dienst op te nomen, werd door de Directie in dien zin beantwoord, dat men dit niet wenschelijk achtte. Ook kwam ter sprake de kwestie van de uitdieping der haven aan de aanlegplaats te Zierikzee. Het bleek, dat zoowel de Directie als het Dag. Bestuur vay Zierikzee dat werk wenschelyk achtten, doch hot niet eens wa ren over de wijze van uitvoering. ZZNb ZooalB nog in het grootste deel der op laag van ons vorig nommer werd gemeld, zyn by kon. besluit benoemd tot sluisknecht aan de Oost- en Westsluis van het kanaal Gent Terneuzen D. de Zeeuw, sluisknecht aan de Westsluis, en tot hulpsluismeester aan de Westsluis A. A. Rjjnwalt, thans sluisknecht aan de Oostsluis. Nuttige handwerken. Geëxamineerd 2 vrouwelyke candidaten afgewezen beiden. De nieuwe hoogleeraai' te Leiden. Dr W. Brede Kristensen, lector aan de uni versiteit te Christiania, zooals gemeld, be noemd tot hoogleeraar aan de universiteit te Leiden als opvolger van prof. C. P. Tiele, heeft vroeger gedurende twee jaar gestudeerd aan genoemde universiteit waar hij voornamelijk de colleges volgde van professor Tiele. Hy behoorde tot de meest geliefde leerlingen van den thans voor het laatst doceerenden hoogleeraar. Dat zou verklaren dat prof. Tiele den nog jongen geleerde, die echter reeds m heeft gemaakt, het meest geschikt achtte om zjjn opvolger te worden, met voor aan van Nederlanders. Dr Kristensen moet zich in zyn studie geheel bewegen in de richting en den geest van prof. Tiele. In October 1899 heeft dr. Brede Kristensen in Woord en Beeld het bijschrift geleverd by het portret van prof. Tiele. Dat getuigde van groote bewondering voor den persoon en den arbeid van Tiele en tevens van een hooge opvatting van de taak van den beoefe naar der geschiedenis der godsdiensten en van de wijsbegeerte van den godsdienst, vak ken die de nieuwe hoogleeraar zal hebben te doceeren. LANDBOUW. Yergadering van het Hoofdbe stuur der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, gehouden den llden April 1901 te Middelburg. RECHTSZAKEN. De behandeling voor de arr.-rechtbank te Zierikzee van de zaak tegen A. J. d, K., arts te Bruinisse, beklaagd van moord op zijne echtgenoote, is bepaald op Vrydag 26 April a., des voormiddags te 10 uren. In deze zaak zyn 16 getuigen, waaronder twee tevens als deskundigen, gedagvaard. Door de rechtbank te Gent zyn drie der vechtersbazen, die De Mejj van Koewacht op 3 November 1.1. zoo erg verwond en mishan deld hebben, dat hij verscheidene weken bed legerig geweest is, veroordeeld tot eene maand voorwaardelijke gevangenisstraf. (VI. Ct.) De dief van Judels1 pels is door de recht bank te Amsterdam veroordeeld tot gevange nisstraf voor den tijd van 6 maanden. KERKNIEUWS. De tekst, waarmee de heer D. A. van Krevelen Zondag afscheid nam van de Ned. Herv. gemeente te Haamstede, was niet Johannes 4 vers 21maar, volgens nadere opgaaf, Johannes 17 vers 21. De heer J. F. W. van Troostenburg de Bruyn, sedert 13 April 1890 predikant by de Ned. herv. gemeente te Montfoort en vóór dien tjjd (1874) o. a. te Serooskerke (W.), heeft tegen 1 Juli emeritaat aangevraagd. ONDERWIJST In sommige gemeenten zyn door den raad bepalingen vastgesteld, volgens welke de zittingstyd van de leden der oommissiën tot wering van schoolverzuim korter dan drie jaren zal kunnen zjjn. De Commissaris der Koningin in Zeeland vestigde daarom de aandacht van de gemeente besturen erop dat, naar zijne meening, die gedeeld wordt door den minister van binnen- landsche zaken, dergeljjke bepalingen m strjjd met art. 22 der Leerplichtwet zyn te achten. Akte-examens in Zeeland. Woensdag werden alhier geëxamineerd 6 vrouwelyke candidaten. Afgewezen werden geen. Toegelaten zyn zooals nog in een deel der oplaag van ons vorig nommer werd gemeld de dames W. L. Vrieze, Zierikzee, M. Kosten, Dreischor, A. Gloude, Zierikzee, C. G. L. Franken, Goes, D. F. Henry. Aardenburgen M. P. de Hullu, Breskens, Aanwezig alle leden van het Uitvoerend deel, 15 afgevaardigden der afdeelingen, de Directeur van het Rijkslandbouwproefstation te Goes, de Zuivel-consulent, de Rykslandbouwleeraar in Zeeland en de Rjjkstumbouwleeraar voor Noord-Brabant en Zeeland. Na de opening verwelkomt de voorzitter allen, in 't bijzonder den onlangs benoemden Rykatuinbouwleeraar, wien hy de behartiging van de belangen onzer Mij., als nauw verwant aan die van den tuinbouw, aanbeveelt. Besloten wordt andermaal bjj den Directeur- Generaal, chef van de afdeeling Landbouw, aan te dringen om de uitgave van de Ver slagen der proefvelden, althans in deze pro vincie, weder te laten aan de Commissie van toezicht. Zij komen thans veel te laat om eenig nut op te leveren voor het loopende jaar. Gratificatiën zullen aan onderwjjzers in Zeeland, die de akte Landbouw verwerven, toegekend worden, indien zulks niet geschiedt door de Regeering. De toelage van 25 aan den veearts in Noord-Beveland zal na 1901 niet meer uitge- worden, omdat de redenen voor die uitkeering opgehouden hebben te bestaan. Op eene vraag van de afdeeling Oostburg wordt medegedeeld, dat geen tol mag geheven worden voor het uitsluitend vervoer van kunstmest langs kunstwegen. De voorloopige rekening over 1900 toont eene ontvangst van 15.377,07 s, uitgaaf van 15.199,56s, gevende een goed slot van ƒ177.51. De vaststelling zal geschieden in de maand Juli op de algemeene vergadering. Tot keurmeesters op de afdeelings- tentoonstelling te Middelburg worden benoemd de hh. A. Risseeuw, veearts te Heinkenszand, voor paarden, en D. B. Wage naar, veearts te Cortgene, voor rundvee, var kens, schapen enz. Aan de afdeelingen zal worden voorgesteld de overige keurmeesters voortaan te doen be noemen door het Hoofdbestuur uit eene voor dracht van het Uitvoerend deel, opgemaakt in overleg met het bestuur der afdeeling, waar de tentoonstelling gehouden wordt. Een verschil over de bekroning van den hengst Garibaldi ïs vereffend. Bljjkens schrijven van Ged. Staten, uitge lokt door het Hoofdbestuur der Mij. is het aan leden van de Provinciale keuringscommissie verboden, mede te werken tot den aankoop van hengsten, die in Zeeland worden gestati- onneerd. De plaatsing van ingevoerde hengsten ge schiedt door de Keurings-commissie onder goedkeuring van het Uitvoerend deel. fn eenmaal vastgestelde plaatsingen wordt geen e verandering gebracht. Ingevoerde hengsten moeten bljjven binnen het distriet, dat hun is aangewezen. De rijkssubsidie voor de paardenfokkerij in Zeeland bedraagt over 1901 5615.-. Tot leden van de Commissie, aangewezen om met den Zuivel-consulent de 18 ingeko men melkljjsten te beoordeelen, worden be noemd de hh. C. van Westen Pz. te Nieuwer- kerk, J. Peper te Aagtekerke en C. Zuid- weg te Wolfaartsdyk. Eerlang zal weder een dergeljjke wedstryd worden geopend. De Zuivel-consulent deelt mede, dat hy in alle afdeelingen voordrachten heeft gehouden over zuivelbereiding, behalve in Zierikzee, waar het bestuur de voordrachten niet noodig achtte. De afgevaardigde uit die afdeeling zeide, dat het bestuur deze meening had geuit, om dat de belangstelling voor zuivelbereiding in Schouwen-Duiveland ten gevolge van de moeielykheid om goed personeel voor de melkery te krygen, voortdurend afneemt. De koeien worden gaandeweg opgeruimd. Over de toekenning van gelden uit de rijks subsidie voor de verbetering van het varkens ras zal in de volgende vergadering eene be slissing worden genomen. Het medegedeelde over Landbouwonderwijs en de benoemingen van de heer en No,bel, Löhnis en Yan Hoek worden aangenomen voor kennisgeving. Gunstig werd geadviseerd op een verzoek van de Commissie van Toezicht op de proef velden om eene provinciale subsidie, teneinde proeftuintjes aan te leggen by de landbouw- cursnBsen. Tot lid der commissie, in plaats van den heer Ch. Groeneveld de Kater, die bedankt heeft, is benoemd de heer M. J. Waale te Nieuwerkerk. Dr Swaving deelt mede, dat hy zich voort durend onledig houdt met het onderzoek van de boter van zuivelfabrieken, om zoodoende oyfers te verkrygen voor de samenstelling van onvervalschte boter in de verschillende tjjd- perken van het jaar. Er zal getracht worden, om in art. 11 van het Wetsontwerp op de gedeeltelijke bepalingen omtrent de personeele belastingvolgens hetwolk voor iederen koetsier 10 zoude moeten be taald worden, de tegenwoordige belasting voor een boerenknecht, die een rjjtuig op veeren bestuurt, op 3 te- behouden. Op de algemeene vergadering zal de Zuivel- consulent sprekenOver het nut van het houden mdklijsten. Andere onderwerpen ter be spreking worden ingewacht voor 1 Mei. Er wordt besloten vooreerst geene gelegen heid te geven tot het verwerven van een di ploma als hoefsmid. Twee leerlingen werden door bemiddeling der My toegelaten aan de militaire hoefsmidschool te Breda. De cursussen in paardenkennis zullen in het najaar gehouden worden in zes van de acht afdeelingen, die door loting zyn aangewezen. De verdere inrichting daarvan is, aan de hand van het door den Minister goedgekeurde re glement, overgelaten aan de afdeelingsbe- sturen. Zooveel mogelyk zullen de hengstenkeurin- gen te Hulst gehouden worden op Maandag. Over enkele gebreken by het longeeren van hengsten, die gekeurd worden, zal het hoofd bestuur zich wenden tot Gedeputeerde Staten. Eveneens zal aan Ged. Staten gevraagd worden om aan de Provinciale Staten eene verandering voor te stellen in het Reglement op den veeartsenykundigen dienst, tengevolge waarvan een tweede Provinciale veearts in Tholen zoude kunnen benoemd worden, die daar, bljjkens een ingediend verzoekschrift, hoog noodig bljjkt te zyn. Nadere inlichtingen worden verstrekt aan gaande het inroepen van veeartsenjjkundige hulp bjj besmetteljjke ziekten in spoed- eischende gevallen. Omtrent het schrjjven van de Kamer van Koophandel in Londen over een Gevaar voor onzen boterhandel, zal de Zuivel-Consulent in de volgende vergadering een verslag uitbrengen. De rekeningen der afdeeling en de mede deeling van de benoeming van afgevaardigden worden aangenomen voor kennisgeving. De Keurtentoonstelling zal den 4den Juli gehouden worden voor reeds bekroonde paar den uit de provincie Zeeland, indien de be dragen ter bestrydihg der kosten minstens 3500.— bedragen. Komt er meer in, dan zullen met dat bedrag de prjjzen, voor het rundvee uitgeloofd door de afdeeling Wal cheren, evenredig en naar men hoopt belang rijk verhoogd worden. Het Uitvoerend deel wordt gemachtigd de verdere aangelegenheden betreffende deze ten toonstelling te regelen.

Middelburgsche Courant | 1901 | | pagina 1