MIDDELRIRGSCHE COURANT. N". 86. 1901. Vrijdag 12 April, 144" Jaargang, Deze courant verschijnt dagelijks, met Uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor a.le plaatsen in Nederland franco p.p.,/2.—. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. THERMOMETER EN VERWACHTING. 11 April8 u. via. 48 gr., 12 ob gr., av. 4 u. 52 gr. F. Verwacht: matige Z. W. Wind, bewolkte lucht, regenachtig weder, weinig verandering in temperatuur. A-dvertentiën20 cent per regel. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke yegol meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreflendt Handel, Njjverheid en Geldwezen, is uitsluitend gerechtigd het Algemeen Advertetttie-Bwreaa A. DE LA MAR Azn., N.JB. Voorburgwal 266, Amsterdam. Middelburg 11 April. DE GEZONDHEIDSWET. Van 1865 dateert de wet, regelende het ge neeskundig staatstoezicht, een wet waarvan o. a. is getuigd, dat ze goed was, maar slecht werd uitgevoerd, 'tla mogelijk. Wij behoe ven ons in den inhoud niet te verdiepen, nu een andere regeling van het toezicht op de volksgezondheid welhaast bindende kracht zal verkrijgen, althans den 20 Maart jl. door de Tweede kamer is aangenomen. Reeds de titel teekent het essentieele verschil tusschen de oude en de nieuwe wetde eerste sprak van geneeskundig staatstoezicht, de tweede van staatstoezicht (zonder meer) op de volksge zondheidde eerste ging uit van de meening dat het toezicht uitsluitend door geneeskundi gen moest worden uitgeoefend, de tweede wil ook andere elementen laten meespreken, en terecht. Gaandeweg breidt zich de belangstel ling uit in de hygiène, terwijl bovendien voor de beoordeeling van menig punt de medicus lang niet de meest bevoegde autoriteit is en over vele quaesties van volksgezondheid b. v. een ingenieur beter zal kunnen oordeelen dan een geneeskundige. Daarom is het de bedoe ling, dat in de thans te benoemen colleges naast de onmisbare medici ook andere elementen elkandér zullen ontmoeten en samenwerken. Wjj zullen achtereenvolgens nagaan, welke deze autoriteiten en colleges zijn, hoever hun toezicht zich uitstrekt, en hoe ze dat uit oefenen. De wet van 1865 kent slechts inspecteurs en provinciale geneeskundige radenwij krijgen thans a. een centralen gezondheidsraad, b. hoofdinspecteurs, c. inspecteurs, d. gezondheidscommissie!!. De benoeming berust bij de kroon, behalve van de leden der gezondlieidscommissiën, die worden aangesteld door den commissaris der Koningin, In den centralen gezondheidsraad, gevestigd te Utrecht, hebben de Bub b ge noemde hoofdinspecteurs ambtshalve zitting, bovendien telt hij nog 7 leden. By konink lijk besluit wordt het ambtsgebied van de verschillende autoriteiten vastgesteld. Wat de commissiën betreft, sub d genoemd, elke gemeente met meer dan 18.000 inwoners moet er één hebben terwjjl by koninklyk besluit voor kleinere gemeenten één kan worden inge steld, desnoods voor eenige gezamenlyk. Slecüts in beperkte mate bestaat er een hiërarchische verhouding tusschen de boven- genoemde autoriteiten. Vergissen wij ons niet, dan zal de centrale raad meer een band vormen tusschen de hoofdinspecteurs, die er allen krachtens hun ambt zitting in hebben, en tevens in 't bjjzonder het adviseerend col lege der regeering zjjn. Binnen hun ambts- 1 gebied zyn de hoofdinspecteurs met dedeiding der werkzaamheden belast en berust bij hen het toezicht, zoowel op.de inspecteurs als op de gezondheidscommissën. Dezen staan vrjj- wel naast elkanderbeiden hebben de bevelen af te wachten van den hoofdinspecteur, de commissiën echter niet van de inspecteurs of omgekeerd. Wederkeerig moeten ze elkander bijstaan en samenwerken, waarbjj waar sch jjnlijk de inspecteur het meest de rol van den vakmaD zal vervullen, de commissie daaren tegen wegens bennis van plaatselijke toestan den onmisbare diénsten kan bewyzen. Het staatstoezicht op de volksgezondheid, door bovengenoemde autoriteiten uitgeoefend onder den minister van Binnenlandsche Zaken, omvat volgens art. 1 der wet a het onderzoek naar den staat der volks gezondheid en, waar noodig, de aanwijzing en bevordering van middelen ter verbetering; b de handhaving der wetten en verorde- hingen, in verband daarmede vastgesteld, voor zoover te dien aanzien geen andere wettelijke regeling is gemaakt. Twee categorieën duswetenschappelijk voorbereidende en uitvoerende werkzaamheden. Hierbjj valt op te merken, in de eerste plaats, dat deze wet, hoewel ze volgens art. 41 kan worden aangehaald onder den titel van Gezondheidswet", over de volksgezond heid zelf niets bevat, noch hoever zich dit begrip uitstrekt, noch door welke positieve maatregelen ze zal bevorderd worden, doch alleen over het hygieniBch toezicht handelt. Toen sommigen in de afdeel ingen wezen op de wenschelykheid om in deze wet maat regelen voor te schrijven betreffende het toe zicht op de levensmiddelen en betreffende den afvoer van vuil en de verontreiniging van openbare wateren, antwoordde dan ook de minister, dat dit wetsontwerp alleen betrekking heeft op de organisatie van het staatstoezicht Op de volksgezondheid en deze maatregelen hier dus niet op hun plaats zouden zyn. Het maken van voorschriften en het nemen van besluiten met bindende kracht bljjft na tuurlij b voorbehouden aan de wetgevende en uitvoerende machten in rijk, provincie en gemeente, en wordt hun geheel overgelaten, voorzoover niet by andere wetten daarvoor 3ne regelen zyn gesteld. Men denke aan de Woningwet, de Arbeidswet, de Hin derwet, de Veiligheidswet. Evenmin vinden wij het begrip ^volksgezondheid" omschreven, een definitie die inderdaad moeielyk is te geven en noodeloos beperkend zou werken. Alleen geeft artikel 6 der wet een vry onnoo- dige opsomming van wat onder meer tot de volksgezondheid behoort; wij vinden daar genoemdvolkshuisvesting, verwijdering en afvoer van vuil, reinheid van wegen en wate ren, voorkoming, wering of beteugeling van besmettelijke ziekten, drinkwaterleidingen of andere voorzieningen tot verkrijging van drinkwater, gezondheidsdienst op levensmid delen enz. De sub a genoemde werkzaamheden worden voor elk der verschillende autoriteiten nog eens in den breede uitgesponnen, maar zy komen by allen vry wel op hetzelfde neer; dienen van advies, gevraagd of ongevraagd, overwegen van klachten, verrichten van onder zoekingen, opstellen van een jaarverslag, en voorts het verrichten van alle andere werk zaamheden, die hun worden opgedragen door hunne superieuren. De hoogere wetgevende en uitvoerende machten zyn vrij om het advies, te vragen van het gezondheidstoezicht alleen de gemeentebesturen zyn volgens art. 6 verplicht het advies der plaatselijke com missiën in te winnen alvorens zij eenig besluit of eenige verordening in 't belang der volks gezondheid vaststellen, aanvullen, wijzigen of intrekken. Naast den meer wetenschappelyken arbeid omvat in de tweede plaats het sanitaire staatstoezicht, zooals wij zeiden, de handhaving der wetten en verordeningen, in verband met de volksgezondheid vastgesteld, voor zoover te dien aanzien geen andere wetteljjke regeling is gemaakt. Zulke afzonderlijke regelingen zyn bv. gemaakt voor de handhaving van de Veiligheidswet, de Arbeidswet en de Hinder wet, die is opgedragen aan de inspecteurs van den arbeid. In het verslag der Tweede Kamer is gevraagd of het niet wenschelyk was ook de zorg voor de naleving van deze wetten op te dragen aan het toezicht op de volksgezond heid. De minister antwoordde, dat men daar aan eerst later zou kunnen gaan denken, wanneer eerst het toezicht zelf behoorlijk was geregeld. Opdat de plaatselijke commissiën steeds behoorlijk op de hoogte zullen zyn van de verordeningen en besluiten, waarvan de hand having hun is opgedragen, zenden burgemeester en wethouders aan die commissiën afschrift of afdruk van elk dier voorschriften, de volksgezondheid rakende, en van de daarin gemaakte aanvullingen en wijzigingen. Zien wjj thans, welke bevoegdheden aan de verschillende autoriteiten zyn verleend om de verplichtingen na te komen, die de wet hun oplegt. In de eerste plaats een algemeene, om alle openbare gebouwen binnen te treden, alle scholen, kinderbewaarplaatsen, gestiohten van liefdadigheid, weeshuizen, herbergen, logementen, slaapsteden, fabrieken, werk plaatsen; magazynen, winkels, gevangenissen, ziekéninrichtingen en badhuizen. Hier naast staat een zeer ingrypende en byzondere ;dheid, die n. 1. tot het binnentreden van woningen zelfs togen den wil van den bewoner, wanneer het geldt de handhaving van wetten en verordeningen betreffende de dsvesting. Over dit recht van het sani tair toezicht is in de Kamer nog al wat te doen geweest; bjj amendement van den heer Kuyper is de uitoefening beperkt tot werk dagen, terwyl het bovendien niet tusschen zonsondergang en zonsopgang mag worden uitgeoefend, tenzy het tegendeel uitdrukkelijk is bepaald bij den schriftelyken last, die voor het binnentreden van woningen tegen den wil des bewonerB moet worden afgegeven door den kantonrechter of den burgemeester, f) Constateeron de autoriteiten van het sani tair toezicht een overtreding der wetten of verordeningen op het stuk der volksgezond heid, dan maken zy daarvan procesverbaal op, teneinde van die overtredingen voor den strafrechter behoorlijk te doen blyken. De hoofdinspecteurs en verdere leden van den Enkele leden in de afdeelingen wilden hierby ook de bordeelen opnemen. Men is op dit voorstel echter niet ingegaan. t) Ook bij het verschynen van besmettelijke ziekten, al geldt het dan niet de volkshuis vesting, krygen de leden van het sanitair staatstoezicht de bevoegdheid om woningen binnen te treden tegen den wil der bewoners ook dan is een schriftelyke last noodig voor de uitoefening van dit recht. centralen raad zyn daartoe bevoegd in het geheele rjjk, de inspecteurs binnen hun ambts gebied, de plaatselijke commissiën binnen de gemeenten, waarvoor ze zyn aangesteld. De voornaamste bepalingen der Gezondheids wet hebben we hiermee aangestipt. Moge zy spoedig gevolgd worden door menige wet, die den werkkring van het hier ingestelde staats toezicht belangrijk verruimt, en door vele practische gemeenteverordeningen in het be lang der volksgezondheid. Voor het totstand komen der laatste te zorgen zal de dankbare taak zijn van de plaatselijke commissiën. (Sociaal Weekblad.) BENOEMINGEN ENZ. By kon. besluit zyn benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau D. J. G. Vreede, commissaris van politie te Amsterdam, en dr M. Salomon- son, geneeskundige te Stad-Almelo verleend de eeremedaille dier orde in goud aan H. J. C. Diederiks en A. P. F. van Oost, hoofdinspecteurs van politie te Amster dam in zilver aan J. H. Quanjer, inspecteur van politie te Amsterdam, en in brons aan J. van Stijverden, brigadier van politie te Amsterdam is bepaald, dat by afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zullen worden vermeld de luit. t. z. 2de kl. H. C. Dudok van Heel en de sergeant-konstabel N. van Bogerijen en zulks ter zake van hun ge drag by het ageereu van de landingsdiviBie van het flottielje-vaartuig Java in de rijkjes Moeton en Bolano (Toroini-bocht), in de maanden October en November 1900. Zaterdag verleent de minister van binnen landsche zaken geen audiëntie. UIT STAD EN PROVINCIE. Bjj bon. besluit is, zooals nog in een deel der oplaag van ons vorig nominer werd vermeld, benoemd tot notariB binnen het arr. Zierikzee, ter standplaats die gemeente, H. J. van Nouhuys, thans te Brouwershaven, en is bepaald dat de notarieele standplaats te Brouwershaven niet zal worden vervuld. Met ingang van 15 April a. s. zal de diensttijd op werkdagen van het rijkstele- phoonkantoor te Axel, vereenigd met het postkantoor aldaar, als volgt worden geregeld: van 7.80 uur vm. tot 1 uur nm., 3 tot 4 en 6 tot 7.30 uur nm. (Greenwichtyd.) Woensdagavond hield in Ons Huis, in Wagenaarstraat alhier, de heer F. M. Wibaut een voordracht, naar aanleiding van het bekende werk van Bellamy Het Jaar 2000. Enkele fragmenten uit dat boek werden door den spreker behandeld, en de daarin geschilderde maatschappelijke toestanden ver geleken met de huidige voornamelijk ten op zichte der regeling van den arbeid en de verdeeling van het inkomen. De heer Wibaut eindigde met een beschrij ving van den tegenwoordigen toestand, aan de hand van het beeld in het boek, waarby de maatschappij vergeleken wordt met een rijtuig op een moeilijken weg, waarin ieder tracht de beste plaatsen machtig te worden, ten koste van de anderen, die, als zjj uit het voertuig gestooten worden, moeten helpen het te trekken. De heer Wibaut mocht voor zyn boeiende voordracht den dank van zyn niet zeer ta-lryk gehoor in ontvangst nemen. By het op 5 April te Utrecht gehouden examen voor condueteur is o. s C. dé Hond te Vlissingen. En tooneeldirecties moesten in provincie steden dergelijke producten, hoe aardig, hoe geestig ze op zich zeiven ook zjjn, maar niet geven. Zoo'n fladderende jonge vrouw, die al te veel lief heeft en met haar liefde al even lichtzinnig omspringt afe met geldzulke scabreuse tooneeltjeB en dubbelzinnige woor den als Léontine hare vriendinnen en hare mannen te zien en te hooren gavenze zyn uitmuntend geschikt voor Parysche oogen en oorenze kunnen ook in groote Hollandsche plaatsen er mee door, waar voor elk gerecht liefhebbers zyn voor kleine kringen, waar het uitgaand publiek beperkt is en steeds uit vaBte personen bestaat, blijft het altjjd een gewaagd spelletje ze te vertoonen. Toch mag men daarom den schrijver geen handigheid, geen leukheid, geen spirit ont zeggen. Zooals hij grappige toestanden schept, den draak laat steken met sommige instellingen en ideeën, Léontine en Adolphe Du6ois,haar eersten man, weêr plotseling tegenover elkaar brengt; de hoofdpersone van het stuk een preek over den ernst van het huwelyb laat houden tegen over den tuinman en een dienstbode, die gaarne samen willen trouwen; Adolphe laat redeneeren om baron Edouard de la Janibière, den tweeden gemaal van Léontine, te bewegen toch niet tot eene scheiding over te gaan, waarby hy niet het minst zjjn eigen belang op het oog heeft; de wijze waarop de sulligheid van dien baron het licht wordt gesteldhet is alles kos- teljjk. Het blijspel is dan ook een succes-stuk Woensdag kwam naar men ons uit Anna Jacobapol&er schrjjft de aansluiting van het station >Gebucht aan denNoordwegv met het telephoonnet der Rotlerdamschc Tram weg-Maatschappij tot stand. HET TOONEEL. Met vollen ernBt te schryven over een stuk als De Mannen van Léontine, het zou al te dwaas zyn. Zoo iets laat men voorbygaan als een luchtige, vluchtige en kluchtige verschijning. Na afloop der voorstelling, Woensdagavond in den schouwburg alhier, hoorden wy een jonge dame het blijspel een »idioot-stukr noemen, terwijl een jonge heer het alleraardigst had gevonden. Voor beider standpunt valt veel te zeggen. Eigeniyk geneerden wy ons voor de jonge dame en voor meerdere die in de komedie geweest waren. Voor haar was het heelemaal geen stuk! Maar wie weet dit altjjd vooruit! Het kan weêr een les zjjn voor ouders om hare dochters van voorstellingen van heden- daagsche Fransche blijspelen af te houden en In Rotterdam is het gespeeld door het Tivoli-gezelschap en dat van Van Eysden, den grooten schouwburg. Het deed ons genoegen mevrouw Mulder- Roelofsen nu eens te zien in een andere rol dan de gewone dramatische, waarin zy in den laatsten tijd by voorkeur hier optrad. Menigeen verbaasde zich over het talent, dat zij als Léontine ten toon spreidde. Zij was dan ook uitstekendgeheel anders dan anders los, bevallig en lieftallig. De overige rollen geven geen aanleiding tot uitvoerige bespreking. Ze liepen als van zelf. De beeren Frits Bouwmeester en Wagemans vonden wjj nu niet de geschikte personen om de menschen uit te oeelden, die fcjj moesten voorstellen. Hun kracht schuilt in andere richting. De heeren Van Warmelo en Erfinann wa ren beter op hun plaatshoewel laatstge noemde bij voorkeur zeker niet speelt voor zulk een onnoozelen professor. De heer Joh. Mulder, hoewel niet vermeld op het programma, vervulde een klein rolletje van klerk of schryver van den commissaris van politie. Mevrouw De la Mar een byzonder compli ment voor hare vertolking van de markiezin-rol. Geheel bezet was de schouwburg lang niet. De tijd van het jaar, de afwezigheid van velen met Paschen, en een kinderbal, waarby ook wel ouderen zullen geweest zijn, dat alles werkte Woensdagavond tegen om een druk bezoek op het Molenwater te bevorderen. horizontale voor de vruchtzettting, zoodat een gemiddeld of een combinatie van beide ge- wenscht is. De pyramide voldoet aan dien eischter wyl de struiken niet in die mate worden ge leid, dat men daar de richting der takken kan bepalen. Wat het aantal gestel-taken betreft, heeft de struik veel voor op de pyramide. Snoeien, zeide de heer Wiersma, mag nooit zynde natuur dwingen, doch de natuur leiden, hetgeen vaak wordt vergeten. Wat het verband der takken betrelt, dit iB by de pyramide natuurljjk, doch bjj de strui ken onnatuurlijk, daar men hier en daar een tak wegkapt of snydt en zoo verband tracht aan te brengen. De conclusie van den spreker was dat, alles wel beschouwd, de pyramide-vorm de voorkeur verdient boven den struikvormbet is de schuld van den snoeier, wanneer de py ramide niet draagt. Naast de pyramide kunnen ook de kroou- boomen met ondercultuur, meende de heer Wiersma, uitstekend dienst doen. Halfstammen achtte hy aanbevelenswaardig, daar men by dezen eerder zyn renten van de cultuur trekt dan bjj hoogstammen, die ook meer van den wind te Ijjden hebben. Men moet de halfstammen zoo snoeien, dat de ondercultuur, de bessen, een lichte belom mering krygen. Nog gaf de heer Wiersma een, door voor beelden toegelichte, uiteenzetting van kweek en snoeien van bessen. Spreker gaf de voorkeur aan den struikvorm, wat tegenwoordig ook de eenige methode in het Westlftnd is, waar men de stamboompjes door struiken heeft vervangen. Van de verschillende motieven, waarop de heer Wiersma zyn voorkeur grondde, kunnen we noemenden langeren levensduur, de betere voeding, gemakkelijke verjonging, enz. Na met teekeningen den groei van de pyramide te hebben aangegeven, betoogde de heer Wiersma hoe bjj de leiboomen de pal metten doorgaans in de leerboeken worden verkozen en de waaiers in een hoekje geduwd. Toch vindt men bjj de kweekers meest waaiers. En dat is, volgens den spreker, te begrijpen de waaier is het gemakkelijkst in snoei en ligt het spoedigst volis dus voor den kweeker het voordeeligst. Waar tijd is om de boomen nauwgezet te verzorgen, acht de heer Wiersma de oande- labre-palmet verkieslyk, doch, kan er minder zorg aan besteed worden, dan vindt hy den waaier wenschelyk. Na deze uiteenzetting had tusschen eenige aanwezigen en den heer Wiersma een ge animeerd en gezellig debat plaats over verschillende tuinbouw-zakenals vormen, snoeien, bemesten enz., terwyl anderen inlich tingen vroegen, die door den spreker werden Willem Royaards zal Zaterdagavond te Amsterdam voor het eerst weer optreden by Het Nederlandsch Tooneel in De Ster, Weener tooneelspel in drie bedryven van Hermann Bahr, vertaald door Fiore Delia Neve. ONDERWIJS. Akte-examens in Zeeland. Woensdag werden alhier geëxamineerd 6 vrouweljjke candidaten. Afgewezen werden er 2 Toegelaten zyn zooals nog in een deel der oplaag van ons vorig nommer werd ge meld de dames A. M. de Vlieger, Zuid- zande, P. de Moor, Zierikzee, H. J. J. Muelman en J. M. van Marion, beiden Goes. TORNEN EN SNOEIEN VAN TBUÉHTBOONEN. Over dit onderwerp hield WoenBdag avond de heer K. Wiersma, tuinbouwleeraar te Naaldwjjk, op uitnoodiging van de tuinbouw- vereeniging Walcheren, in de kleine Schutters hof-zaal, een lezing, die door een dertigtal belangstellenden werd bijgewoond. De heer Wiersma zeide dat hjj de vorming der vruchtboomen verdeelt in twee hoofd groepen vrijstaande en lei-boomen, die beiden weer onderverdeeld zjjnde eersten in kroonboomen weer onderverdeeld in hoog- en halfstammen en daarnaast de pyramides en struiken de leiboomen in waaiers, pal metten en snoeren. Spreker verklaarde-daar de tuinbouw nu eenmaal om de verdiensten beoefend wordt dien vorm voor de beste, waarby de tuinder bet meeste voordeel heeft, zoodat men zich moet afvragen Bjj welken vorm krygen we het grootste draagvlak, waar de vruchten het beste kunnen groeien? Kan men bjj het kweeken van fabrieks- vruchten (voor de jamfabricage, enz.) van kroonboomen gebruik makenvoor tafelfruit verdienen de pyramide- en de struikvorm de Voorkeur. De heer Wiersma zette uiteen, van hoe voor jonge vrouwen, die al eenigszins op eigen beenen staan, zich het bjjwonen daarvan te groot belang de richting der takken is, ontzeggen. De vertikale is het best voor den groei; de VOOR DE TROUWEN EN KINDEREN DER KRIJGSGEVANGEN BOEREN zjjn bij het Dames-Comité te Niddelbnrg, sedert de vorige opgaaf, ontvangenvan mejonkvr. S. v. L., /'SO; van de dames 54. en Sch., Den Haag, 10; H. R., Rotterdam,25; mevr. Br., Den Haag,/12.50 mevr. A. G. H. v. H., Den Haag, 100onder letters N. N., Rot terdam 200 van mej. Th. M., Lochern, ƒ10 uit Zierikzee, 16uit Vlissingen, ƒ4.90; van den heer Ch. R. K., Amsterdam, 100 van ds H. A. G. te St Petersburg (Rusland) 1279.60. Verder van mevr. C. G. Jr., Dordrecht, kleeren, schoentjes mevr. v. V. St. Z., Weesp, 18 hemden, 4 broeken onbekende, Den Haag, kleeren en mantelsmej. M. G., Utrecht, 9 hemdjes, 6 broekjes, 6 zakdoeken, 3 rokjes, 2 kapertjes, 15 borstrokken, 2 stuks flanelmej. v. C., Rossum, boezeroen, 16 broeken, 2 borst rokken, 1 kapertjemej. M., 's Gravenhage, 2 jurkjes, 1 blouse, 3 hemden, 1 pantalon, 1 rok, 1 schort, 1 paar kousen, 2 rokken, eenig naaigereiB. v. IJ., 's Gravenhage, 2 bouf- fanten, 7 hemden, 1 rok, 12 zakdoeken mevr. Gr., Baarn, 6 pantalons, 1 jurkjeuit Zierik zee, ondergoed, schoolboekenW. E., Den Haag, kleeren, schoentjes mej. Sch., Den Haag, mantel, rok, katoen, garen, band mevr. M., Rotterdam, kleeren; mevr. W. Sm., Assen, kleerenmevr. U. R., Zutpben, 5 hemden, 2 paar polsen, 2 bouffantenuit Vlissingen, kleeren, tabak, sigaren mevr. H., Zevenaar,

Middelburgsche Courant | 1901 | | pagina 1