M1DDELBIRGSCHE COURANT. 10 April, N". 84. 144" Jaargang. 1901. Woensdag Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met u'd zondering van Zon- Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor a Je plaatsen in Nederland franco p.p., ƒ2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. THfiSHOilIElTER EN VERWACHTING. 9 April: 8 u, vm, 49 gr., 12 u. 57 gr., av. 4 u. 55 gr. E. Verwacht: matige Z. W. wind, toenemende bewolking, regenachtig weder, weinig verandering van temperatuur. Advertentien20 cent per regel, Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats, die zij innemen, Tot de plaatsing van advertentien en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betredende Handel, Njjverheid en Geldwezen, ia uitsluitend gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. BE LA MAK Ann., N.Z. Voorfouurgwal 368, Amsterdam. Middelburg 9 April. De redactie van Het Vaderland bewjj3t on3 weer de eer van hare belangstelling. In het jongste nommer van dat blad wydt zjj aan hetgeen prof. Treub dezer dagen te Steenwjjk sprak, een korte beschouwing die zjj aldus, aanvangt «Heeft nu zouden wij de Midd. Ct. willen vragen prot. Treub nog niet gesproken uit naam der vrijzinnige democraten In Stesnwjjk heeft hij het verkondigd, dat de vrjjzinnige democraten en de sociaal-de mocraten met eigen eandidaten moeten komen, maar bjj herstemming elkander moeten steu nen. De Midd. scheen nog eeniger mate op te zien tegen dit vooruitzichtzjj trachtte een slag om den arm te houdenzjj zal zich heb ben te executeeren of de gehoorzaamheid moe ten opzeggen aan het nieuwe partijverband." Tegenover die vraag en opmerking de vol gende wedervragen Als een der leden van de redactie van Het Vad. een voordracht houdt of in een tijdschrift zyn gevoelen blootlegt over het een of ander vraagstuk van politieken of anderen aard spreekt hjj dan uit naam der redactie Wanneer een lid van eene kiesvereeniging op eigen gelegenheid als spreker optreedt, komen dan zjjne woorden op rekening van de gansche corporatie Als éen bestuurslid van een politiek lichaam ergens zjjne bjjzondere meening ten beste geeft, zonder daartoe een opdracht te hebben ont vangen, is dan zulk een bestuur öf zulk esn vereeniging verantwoordelijk voor al wat hjj zegt? in die vragen ligt voldoende ons antwoord opgesloten aan 'Het Vaderland. Zoolang niet op dergeljjke punten, zooals genoemde redactie er een aanhaaltde samen werking bij herstemmingen, eene algemeene vergadering van den Vrijzinnig-Democratischen Bond, van de Liberale Unieof van elk ander politiek lichaam een besluit heeft genomen dat door het bestuur of in een vastgesteld program is gedecreteerd, heeft niemand het recht het persoonlijk gevoelen van een der leden te schrijven op rekening van zulk een lichaam. En wjj herhalenzoolang dit niet is ge schied, is elke afdeeling van zulk een bond vrjj in haar eigen kringen zal in deze zeker alles, althans veel afhangen van locale toe standen en eigen inzichten der leden. Zoo is, dunkt ons, de toestand van het o ogenblik. OOK EEN KIJKJE OP CORSICA. Wie Corsica in zyn verschillende deelen leert kennen, moet bemerken, dat hjj hier met het overblijfsel eener oer-oude beschaving heeft te doen. Dit spreekt niet zoozeer uit ruïnes of oude geschriften, als wel uit het levende volk, dat in zyn uiterlyk, karakter en gewoonten nog heden met de antieke wereld tesamenhangt. Zoo zingt men er de langge rekte en ontzettend vervelende liederen, wier versbouw aan de Arabische literatuur herinnert, en hoort men overal de sombere melodieën van het Oosten, dat zijne vreugde in «mol" en niet zooals wjj in «kruis'' te kennen geeft. Opvattingen, levenswjjze en neigingen wjjzen alle op een vroegere ver menging van Grieken, Carthagers, Arabieren, en de karaktertrekken dier volken bleven wonderbaar bewaard. Natuurlyk moet by zulk eene bevolking in de eerste plaats de achting voor den arbeid ontbreken. Onbewust ontr beert het de slaven, aan wie de oudheid het werken overliet, en die eene vreemde bescha ving hier verdwjjnen deed. En terwyl men voortgaat lichameljjke inspanning te verachten, en daardoor in armoede verkeert, spreekt des te sterker de neiging tot «winst" en tot «politiek," die ten allen tjjde het element der reeds genoemde volken waren. Of men in dit hier geschilderde land met zekerheid bestudeeren kan hoe een stemrecht in Nederland zoude werken, laat ik aan het oordeel van den lezer over. Aan de eene zjjde moderne verhoudingen, die zich op de ontwikkeling van den arbeid in al hare vor men baseeren. Aan de andere zjjde een volk dat nog met éen voet in de oudheid staat, dat dien arbeid als onedel beschouwt en voor hetwelk eene hedendaagsche regeeringsvorm even weinig past, als een hooge hoed op een standbeeld van Phidias. Als men een bind een geweer in handen geeft en het daarmede zichzelf en anderen letsel toebrengt, kan men dan de schuld geven aan het geweer Aldus schrijft de heer D. Nachenius te Ajaccio in de Arnh. Crt, naar aanleiding van de oppervlakkige en dwaze praatjes over Corsica, waarmee de Staatsraad Den Beer Poortugael den goedgeloovigen en vreesachtigen menschen schrik trachtte aan te jagen voor het algemeen stemrecht. De heer Nachenius behoort tot de zeer zeldzame Nederlanders, die door lang verbljjf de verhoudingen op het eiland leerden ken nen. Wel is een driejarig verbljjf nog niet voldoende, om een volk en zjjne wetten grondig te beoordeelen, maar tegenover meeningen, die, zooals by genoemden Staatsraad, zich in «weinige weken" vormden en op het zeggen van anderen berusten, heeft toch zulke onder vinding z. i. wel eenig gewicht. Hjj schrjjft verder «Ook de voorstelling welke de heer Den Beer Poortugael zich van den handel in «stemmen" maakt, is niet juist. De Genueesche overheerschlng en de voortdurende strjjd hebben sedert eeuwen het eiland in «clans" ingedeeld. Hoofden van familiën of van ge meenten smaken" de politiek, en dat deze grooten der aarde hier, zooals elders, een ruim geweten bezitten, kan niemand verwonderen. Nog een enkel woord van rechtvaardigheid tegenover de gastvrije eilanders zjj rujj ver gund. Men kan niet voorzichtig genoeg de toestanden beoordeelen van een volk, dat op een geheel anderen grondslag als het onze staat, en dat dikwijls een verschillend begrip moet hebben van «recht." Menigeen deed goed dit land en volk eens te bezoekenwie er zich thuis weet te maken, zal er ongaarne afscheid van nemen. En wat de zeereis be treft, de booten zyn volstrekt niet zoo slecht. Dat zij zooals de heer Den Beer Poortugael klaagt niet by iedere zee aan de kade gaan liggen en niet nauwkeurig passen op hun tjjd, dat kan men alleen aan de macht der wateren verwjjten. Helaashunne beweging laat zich evenmin regeeren als de stroomingen des tjjds. Voorzichtige stuurlieden houden er rekening mede, liever dan, tot eigen schade, er zich vruchteloos tegen te verzetten." Men zietde heer Den Beer Portugael had beter gedaan te zwjjgen dan over alles en nog wat te praten, zonder goed op de hoogte te zyn. Maar toch gaan sommige bladen maar voort zjjne woorden als hoogste wysheid hun lezers ©p te dissehen en gebruikt men ze als een wapen tegen algemeen kiesrecht zonder de tegenspraak onder de oogen derzelfde lezers te durven brengen. Het Arnhemsche blad vraagt dan ook zeer iionisch of het geen tjjd wordt op te richten eene Vereeniging tot bestrijding van overdrijving op het punt van bestrijding van het algemeen kiesrecht DE MILITIE WET. Voor de Tweede Kamer weer byeenkomtis van de regeering de indiening te wachten van een nota van wijzigingen van sommige nog niet afgedane artikelen van het wetsontwerp tot wyziging dér militiewet. De bedoeling is daarom terstond op den dag der bijeenkomst van de Kamer, Dinsdag 16 dezer, 2 uur, de interpellatie-Troelstra, omtrent het aftreden van minister Eland en de voornemens der regeering ten aanzien der legerwetten, te behandelen en na afloop daar van, doch niet voor den volgenden dag, de beraadslaging over het wetsontwerp tot wyzi ging der militiewet te hervatten. KORTE MEBEBEELINGEN VERGADERINGEN. In de Paaschdagen zjjn weer eenige open bare vergaderingen gehouden, o. a. het con gres der Sociaal democratische arbeiderspartij, dat te Utrecht plaats had onder leiding van den heer Henri Polak, die in zjjn openings woord Wilhelm Liebknecht herdacht. Verder bleek uit zjjne mededeelingen dat de party gedurende het afgeloopen jaar is vooruitgegaan. Zjj telt thans 80 afdeelingen en aangesloten vereenigingen, te zaxnen on geveer met 4000 leden. In herinnering werd gebracht dat thans voor de eerste maal tegenwoordig waren de kame raden, die vroeger den Socialistenbond heb ben gevormd. Door de vergadering werd aangenomen de volgende door het bestuur voorgestelde motie: «Het congres overwegende, dat de verkiezingen een der middelen zyn, om de organisatie der arbeiders in den klassenstrjjd en tot verbetering van hun maatschappeljjken toestand te bevorderen en dat de verovering van het Algemeen Kies recht een noodzakelijke voorwaarde is, om dit doel te bereikenbesluit, dat de Party bjj de aanstaande verkiezingen zelfstandig zal optreden, de Grondwetsherziening om te ko men tot Algemeen Kiesrecht op den voorgrond zal stellen, en waar zjj by herstemming te kiezen heeft tusschen voor- en tegenstanders der urgentie van Grondwetsherziening haar steun aan de voorstanders zal verleenen." Bij de behandeling daarvan werd o. a. sterk tegen de Vryzinnig democraten gesproken, die minstens even gevaarlijk moeten worden beschouwd als de andere reactionnairen en toonden het klassenbelang te stellen boven de democratie. Verder werd aangedrongen op samenwer king met den Bond van Nederlandsche Onler- ivijzers, in het bjjzonder met het oog op een van de voornaamste belangenhet onderwjjs. Het brengen van een sociaal democratischen onderwjjzer in de Kamer achtte de spreker hoog noodig. Verder vergaderde het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond, onder leiding van den heer B. H. Heldt, die aandrong op het Bteunen van de Vrijzinnig-democratische party; daarnaast staan, maar niet er in opgaanhet Verbond moet bljjven eene vereeniging van werklieden. Het Verbond telt thans 52 afdeelingen met circa 5000 werklieden als leden. Voor het Jaarboekje was een oplaag van 2500 exemplaren noodig, terwyl de oplaag van het bondsorgaan De Werkmansbode 2000 exemplaren bedroeg. Het ledental van het Algemeen Nederlandsch Begrafenisfonds nam met 161 toe en bedraagt thans 10.861. Het nominaal kapitaal bedraagt 72.000, waarvan op het Grootboek geplaatst is 55.000. Het bedrag der uitkeeringen was 5202. De bjjdrage, door de afdeelingen in de Bonds- kas te storten voor elk lid dat een afdeeling telt, werd bepaald op 15 cents per jaar, dus met 10 cents verminderd. Verschillende reglementswijzigingen wer den goedgekeurd. Ook de Bond van Hoofden van scholen in Ne derland vergaderde Zaterdag, en wel voor de derde 'maal, onder leiding van den heer D. Boswjjk, uit Arnhem, die aan het einde der vergadering meedeelde dat hij door verschil lende omstandigheden als voorzitter moest bedanken. Hy wees er uitdrukkelijk op, dat het niet waar is, dat de Vereeniging zich stelt tegen over de onderwijzers niet waar, dat zjj in de eerste en eenige plaats de belangen van de hoofden der scholen wil bevorderen. Zjj acht het voor den bloei van het onderwjjs noodig, dat er aan elke school een hoofd is met de leiding belast en met genoeg gezag bekleed ern de verantwoordelijkheid voor de leiding te kunnen dragen. Dat is alles. De Vereeniging strijdt voor het beginsel Hoofden van scholen, en dan staat zjj vierkant tegenover den Bond van Nederlandsche Onder wijzers met zijn program van de hoofdelooze school. Op de te Amsterdam Maandag gehouden algemeene vergadering der Vereeniging van gymnastiek onderwijzers in Nederland bleek ook van vooruitgang van het ledental. Zjj telt thans 93 werkende, 6 eereleden en 1 donateur. Wjj kunnen natuurlijk niet in bijzonder heden treden over de op al die vergaderingen genomen besluiten en het daar gesprokene. Dat laat onze plaatsruimte niet toe. Wy komen wellicht nog nader op een en ander terug, wanneer, wat wjj, by meer aan dachtige lezing, er over vermeld vinden, in onze oogen daarvoor, belangryk genoeg is. BENOEMINGEN ENZ. Bjj kon. besluit: is bjj het dep. van financiën bevorderd tot referendaris A. H. J. Smit, thans hoofdcom mies bij gemeld dep.; is bepaald, dat de luit.-gen. K. Eland, afge treden minister van oorlog, geacht zal worden te behooren tot den grooten staf van het le ger en dat die opperofficier ter beschikking zal zjjn van den minister van oorlog is aan den gen.-maj. R. J. Moock, sous-chef van den gen. staf, tjjdelyk opgedragen de waarneming der betrekking van chef van dien staf, met bepaling, dat hjj ook tjjdens die waarneming zal belast bly ven met zijne tegen woordige function j is benoemd bjj het pers. van den geneesk. dienst der landmacht, tot mil. apotheker 2de kl., de apotheker T. M. Köster. Op 15 Juli 1901 zal te 's-Gravenhage wor den afgenomen het eerste examen voor de betrekking van surnumerair der dir. bel. enz. en wel voor tien plaatsen. In de maanden Juni en Juli e.k. zal aan rjjlts veeartsenjjschool te Utrecht gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van het natuurkundig examen voor aanstaande vee artsen. Het examen, om als leerling aan 's rjjfes veeartsenij school te Utrecht te worden toege laten, ingevolge het reglement van die school, zal plaats hebben in de eerste helft der maand Juli e.k. Voor bijzonderheden zie men no. 81 der St. Ct. ÜIT STAD EN PROVINCIE. De Bergen op Zoomsche Handelsreiz igers- Vereeniging zendt ons een uitvoerig schryven, waarin zy de wenscheljjkheid betoogt, zoo voor de bewoners van Bergen op Zoom als die van het eiland Tholen, om sneltrein 80, die te 5.44 's morgens van VliBsingen ver trekt en circa te 6.30 voorbjj Bergen op Zoom stoomt, daar te laten stoppen. Daardoor zou in de ochtenduren een veel verbeterde com municatie worden tot stand gebracht van af Bergen op Zoom met Rotterdam, Amsterdam en Antwerpen. In bedoeld schrjjven zegt genoemde veree niging dat, waar alle tot dusver aangewende pogingen om die verbetering te krjjgen zonder gevolg zyn gebleven, zij nu een groote adres beweging op het getouw wil zetten om te verkrjjgen wat zy wenscht. Hoewel wjj van haar standpunt zulk een pogen kunnen begrypen, achten wjj ons toch geroepen eene enkele opmerking te maken. In de eerBte plaats gelooven wij niet dat de spoorwegmaatschappij aan den bovenom schreven wensch, in verband met den dienst, gevolg zal kunnen geven, maar ten andere - en dat weegtby ons het zwaarst zou, werd aan het verzoek voldaan, weer tegen over anderen eene onbillijkheid gepleegd worden. Met hetzelfde recht toch, dat de bewoners van Bergen op Zoom en Tholen meenen te kunnen doen gelden, zouden de Goesenaars en de inwoners van Zuid-Beveland kunnen vragen den bedoelden trein ook aan het station Goes te doen stoppen en evengoed zouden de Mid delburgers hetzelfde kunnen vragen voor het station in hunne gemeente. Wordt aan het verzoek van een der drie gemeenten tegemoet gekomen, dan ligt het voor de hand dat de andere vragers over onbillijkheid klagen zoudenen werd aan alle drie voldaan, dan zou het gevolg zyn belang rijke vertraging van den sneltrein en latere aankomst in de centra van hen, die per boot uit Engeland komen, daargelaten nog de vraag of ook geen bezwaren van technischen aard zich zouden voordoen, zooals b. v. de nood zakelijkheid om den trein langer te maken ten koste van de snelheid. En door latere aankomst van bedoelden sneltrein te Rotterdam, Amsterdam en Ant werpen, zou het doel, waarmede hy werd in gelegd, niet worden bereikt. Bovendien is deze trein een facultatieve; d. w. z. het tjjdstip van vertrek hangt af van de aankomst der boot uit Engeland, en in enkele gevallen wordt de trein geheel opge heven. Men ziet: het verzoek der Vereeniging is gemakkelijker op papier gebracht dan eraan voldaan. Zoo gaat het meer. Daarommen vrage niet te veel. Waarlykover de communicatie van uit Zeeland en Bergen op Zoom per spoor valt niet te klagen. Veeleer zou het gewenscht zyn dat aan het verlangen van Goes om een nieuw station werd voldaan en de directie van de Staatspoorwegmaatschappjj eens tege moet kwam aan de bezwaren, die er aan het station te Middelburg bestaan bjj het nemen van kaartjes. De gelegenheid voor dit laatste is aller bedroevendst. Meer personeel het tegenwoordige kan, meenen wjj, op drukke oogenblikken het werk niet af; versterking daarvan by en eene andere inrichting van de loketten is meer dan noodig. Er wordt wel eens beweerd dat te Lon den het goud op straat ligt en datzelfde is, in engeren zin, ook in onze gemeente het geval. Daarvan bleek dezer dagen door een paar staaltjes. Onlangs toch werd 's nachts door een paar politiemannen der gemeente-fabricage, nabjj het station, een groote party hout onbeheerd gevonden, in beslag genomen en opgeborgen. Eenige dagen later gebeurde hetzelfde met een partjj van 12.000 steen, die aan den Kin derdijk lag en op dezelfde wijs werd in be waring gebracht, Tegelykertjjd had nog zoo iets plaats met een andere partjj hout. Hoe deze vreemde voorvallen te verklaren? zal menigeen vragen. Och langs eenvoudigen weg. Bjj politieverordening is bepaald dat op de kaaien en grachten geen gemeente-grond mag in gebruik genomen worden zonder vergun ning en dan nog tegen betaling van zeker recht. In al die gevallen was de vergunning niet gevraagd en de recognitie niet betaald. Wjjl dergeljjke misbruiken zich dikwijls voor doen en herhaalde waarschuwingen niet het gewenschte gevolg hadden, werd vanwege de gemeente-fabricage, die over een drietal politemannen beschikt, een krachtige maat regel genomen en de steen en het hout 's nachts op wagens geladen en naar de Stadschuur gebracht, waar het in bewaring werd gehouden. Natuurlyk misten de eigenaars den vol genden morgen het hun toekomende en was «Leiden'in last." De gewone politie, die van het gebeurde onkundig was, werd in den arm genomen en naar het gestolene want het moest gesto len zyn gezocht; en eerst na lang zoeken kwam men toen tot de wetenschap waar het vermiste was gebleven. Weldra werd de zaak geschipperd; de eigenaars kregen het hun toekomende terug, echter niet zonderdat zjj de verschuldigde recognitie en de nog al hooge kosten voor het vervoeren en bewaren hadden betaald. Leeringen wekken, doch voorbeelden trek ken, zegt een oud spreékwoord, dat in deze nog wel van toepassing mag heeten. Uit een en ander kan menigeen, die onlangs met verbazing onder de kennisgeving der politie van de «gevonden voorwerpen", 12.000 stuks steen zag vermeld, de oplossing vinden van dit merkwaardig en zeker zeldzame feit. Van het veelbesproken pleintje op den Dam alhier zyn met Paschen de versperrin gen gevallen. Het is nu voor het verkeer opengesteld. Er werd natuurlyk daarvan druk gebruik gemaakt. De kortste weg ljjkt den menschen, zelfs al hebben zjj geen haast. En dan het nieuwtje Ook het zitje, dat de twee in het midden geplaatste banken bieden, scheen wel in den smaak te vallen; er waren geregeld liefhebbers voor. We willen nu hopen dat al de zorg en moeite, aan deze oase besteed, de gewenschte vruchten dragen mag en het gras, door jjzer- gaas beveiligd als nergens elders zelfs de meest waardevolle kinderen van Flora, die bescherming eer, zal aandoen en een groen tapjjt zal te zien geven als nooit voor dezen was te aanschouwen. En als daarbjj de Rhododendrons bloeien en de boomen in 't loof Btaan, dan hebben we zoo'n stil vermoeden dat de bestrjjders van dezen aanleg zich er mede zullen verzoenen. 't Heeft wel erg lang geduurd eer 't klaar was, maar nu de laatste hand aan 't pleintje is gelegd heeft het de verwachting van velen... laten we zeggen overtroffen. De Paaschdagen zyn tegen veler ver wachting, doch tot ieders groote vreugde echte lentedagen geweest. Iedereen maakte er dan ook een nuttig ge bruik van door in den heerlijken zonneschijn naar buiten te trekken. Bolwerken en Singels wemelden den ganschen dag van dames in lichte toiletjes en heeren in demi's. De straten, vooral in het centrum onzer stad, waren beide dagen dicht bevolkt met een flaneerende en pretmakende menigte, die zich over 't algemeen by zonder ordelyk ge droeg van ernstige rustverstoringen hoorden we niet. En overal, in bjjna alle straten en straatjes draaide het springtouw lustig rond en amu seerden zich met het van ouds bekende Paaschvermaak kleinen en grooteren, vooral van het zwakke, doch ook wel van het ster kere geslacht. En voor velen was het heden nog «dunnetjes over doen", óok in den zonneschyn. Aanstaanden Vrydag wordt voordearr.- rechtbank te Middelburg behandeld de zaak tegen C. d. P.. oud 26 jaar, werkman te Oostburg, gedetineerd te Middelburg, beklaagd van poging tot moord op den onbezoldigden rijksveldwachter J. J. Bron. Aan de heeren H. P. den Bouwmeester c. s., te Middelburg, iB door Gedepu teerde Staten van Zeeland vergunning ver leend, tot het leggen van spoorstaven in of op

Middelburgsche Courant | 1901 | | pagina 1