MIDDELRIJRGSCHE COURANT. N". 7». 144" Jaargang, 1901. Dinsdag 2 April, Deze courant verschijnt d a g e üj k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor a.Ie plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. THERMOMETER EN VERWACHTING. 1 April8 u. vm. 46 gr., 12 u. 51 gr., av. 4 u. 50 gr. F. Verwacht: matige W. wind, be wolkte lucht, weinig verandering in temperatuur. Advertentiën20 cent per regel. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffendt Handel, Nijverheid en Geldwezen, is uitsluitend gerechtigd het Algemeen A(lverteiitle»BBreau A. DE LA MAR Azn., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. Middelburg 1 April. volging van een kameraad, die beschuldigd BOTER WET. Heden (1 April) is in werking getreden de nieuwe wet van 9 Juli 1900 f,'Staatsblad no. 112), «houdende bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boterhandel". Volgens deze wet »is boter het vetartikel, waarin geen andere vetbestanddeelen voorko men dan die van melk afkomstig zijn", en is «margarine" (welk woord in de wet in plaats van het woord «surrogaat" der wet van 1889 gebezigd wordt) «de op boter geljjkende waar, welke dienen kan om haar te vervangen en welke vetbestanddeelen bevat, die niet- van melk afkomstig zijn". Het woord «margarine" moet op de verpak king of anders op de waar zelve voorkomen. Waar margarine bereid, opgeslagen, vervoerd of verkocht wordt, moet dit big ken uit op; schriftenop markten uit borden, met duide lijk zichtbare letters. Wordt tevens boter verkocht, dan moet een afscheiding aanwezig zjjn door een duidelijk zichbaar schot waarop het woord «margarine". Wie binnen twee jaren tweemalen is ver oordeeld wegen3 het overtreden der genoemde en verder in de nieuwe wet voorkomende be palingen, mag geen boter en margarine ineer gelijktijdig in dezelfde verkoopplaats hebben, zonder uitdrukkelijke machtiging van den minister. Tot handhaving der wet worden boterin- specteurs en -adviseurs aangesteld, die, evenals de andere ambtenaren met de opsporing van overtredingen belast, van 7 uur 'b morgens tot 10 uur :s avonds, Zaterdags 11 uur, toegang hebben tot de verkoopplaatsen en ten allen tjjde tot de vervoermiddelen en bewaarplaat sen van openbare middelen van vervoer. Zij mogen monsters nemen, welke worden ver goed, indien zy bij onderzoek blijken boter te zjjn. De belanghebbende mag die monsters ook met zyn eigen zegel voorzien. De mon sters worden onderzocht door twee van elkan der afzonderlijk werkende scheikundigen, door den minister benoemd. Den belanghebbende wordt op zyn verzoek de daarbjj gevolgde methode medegedeeld. Op overtreding is een hechtenis van ten hoogste drie maanden of een boete tot 300 gesteld, met verdubbeling by herhaling bin- ben 2 jaren en ook bij vervoer naar buiten land of koloniën. Geen vervolging geschiedt tegen degenen die te goeder trouw margarine voor boter vervoeren, opslaan of verkoopen, mits zij de namen van afzender enz. noemen. By herhaalde veroordeeling wordt openbaar making van het vonnis by rechterlijke uit spraak op kosten van den veroordeelde gelast. Het blad schryft verder «Natuurljjk heeft de Leeuwarder afdeeling er geen oogenblik aan gedacht, er De Bunje een verwijt van te maken, dat hjj zyn plicht tegenover de Spoorwegmaatschappij en als ge tuige in het strafproces vervulde, door mede te deelen wat hem bekend was. Maar zijne verklaringen, met die der an dere getuigen vergeleken, maken den indruk, alsof hij gedreven werd door de zucht, om zyn kameraad zooveel mogelijk te bezwaren. Men kan als ambtenaar zyn plicht doen en men ban meer doen dan zijn plicht: in het laatste geval spreekt men van «dienstklopperij", die iemand onder zyn mede-arbeiders gehaat maakt, als zy plaats vindt ten koste zijner kameraden. Men kan als getuige de waarheid zeggen en meer dan de waarheidbjjv. wanneer men indrukken geeft voor feiten en waar dit gaat ten nadeele van den beklaagde, die een eraad is, bederft het iemands positie on der zijne kameraden." Wij geven deze verklaring zooals wy die in genoemd blad vinden, overtuigd dat vooral in zulk een teere kwestie het hoor en weder hoor moet worden toegepast. En wij vonden daartoe te meer aanleiding omdat op dit voorval ook door mr H. Ph. de Kanter gewezen is in de Zaterdag door de Liberale Unie gehouden vergadering. Wij achten het hoogst moeilyk over deze kwestie een oordeel uit te sprekenen het daarom niet geoorloofd dit feit als een ma chine de guerre te bezigen tegen de Sociaal- Democratiscite partij in bet algemeen; en te verkondigen dat zy diefstal verdedigt. Zoo wordt de kwestie niet zuiver gesteld. En dat zelfs vele aanhangers ervan be zwaar maakten een oordeel uit te spieken als nu is geschied, blijkt wel voldoende uit de groote minderheid die zich daartegen verzette. DIEFSTAL EN SOCIAAL-DEMOCRATIE. In de pers is heel wat te doen geweest over. het volgende feit De Bunje, wonende te Leeuwarden, hoofd conducteur by de staatsspoorwegen en tevens voorzitter van de aldaar gevestigde afdeeling der Sociaal-Democratische Arbeiderspartij, ont dekte, op een goeden morgen een goederen trein rjjdende, diefstal van goederen in casu sterken drank door den remmer. De Bunje deed van dezen diefstal aangifte, die de ver oordeeling van den remmer tengevolge had, Dit optreden van De Bunje werd kwalijk genomen door genoemde afdeeling, die hem, met 27 tegen 20 stemmen en 3 blanco, ver wees naar »de achterste gelederen" en hem voor den tjjd van 3 jaar niet verkiesbaar oor deelde voor een bestuursfunctie, waarby de afdeeling mede als haar oordeel uitsprak, dat De Bunje «zich als bestuurslid der coöpe ratieve bakkery Excelsior moet terugtrekken" De Bildtsche Crt.. die van dit geval melding maakte, voegde er de vraag aan toe of de afdeeling hiermede bedoelde te zeggen, datzy iemand, die zich verzet tegen diefstal, niet geschikt acht voor bestuurslid eener coöperatie? De vraag gaf den heer G. W. Melchers aan leiding tot een protest. Op geen enkele wyze wil, zeide hjj, de afdeeling diefstal goed praten, vooral niet den diefstal van jenever etc., door De Bunje aan 't licht gebracht. Maar 't oordeel der commissie van onderzoek berustte op d.e wijze waarop en zy was van meening, dat De Bunje «handlangersdienaten aan de klasse- justitie bewezen heeft". De Bunje zou dit zelf hebben erkend en betreurd. Het Volk merkte nu dezer dagen op dat noch de diefstal, noch de sociaal-democratie met de zaak iets te maken heeft, en dat de reden voor het besluit, door de Leeuwarder afdeeling der Sociaal-Democratische Arbeiderspartijten opzichte van De Bunje genomen, was de overdreven dienstijver, door dezen ontwikkeld bij de ver BENOEMINGEN ENZ. Bij kon. besluit is ingetrokken de benoeming van den waarn. adj.-control. der dir. bel. en van het kadaster A. J. van Eek te Haarlem, tot ontv. der dir. bel. enz. te Maastricht (buitengemeenten) en is hy benoemd tot ontv. van laatstgenoemde middelen te Bljjham c. a., en is ingetrokken de benoeming van A. G. de Braai, sum. uit de directie Rotterdam, tot ontv. der dir. bel. enz. te Peize c. a., en is hy benoemd tot ontv. derzelfde middelen te Bladel c. a. zjjn benoemd tot ontv. der dir. bel. enz. te Aalten c. a., L. J. Smeets, tbans te Makkinga c. a.te Anna Paulowna c. a., J. P. Janssen, uit de directie Zwolle, thans waarn. surn. der dir. bel. en van het kadaster te Utrechtte Peize c. a., C. 0. Vogel, sum. uit de directie Rotterdamte Makkinga c. a., J. Koldenhof, surn. uit de directie Arnhem te Zweeloo c. a., J. W. van der Willigen, sum. uit de directie Amsterdam is benoemd tot direct, van het post- en telegraafkantoor te Makkum, G. J. de Wit, thans te De Ryp, en te De Rjjp, C. C. Fran ken, thans te Makkum zjjn benoemd tot klerk der directie van de Rijkspostspaarbank de tydelijke beambten aan die instelling raej. D. H. M. Laeyendecker, D. J. Goedknegt, mej. H. van Praag, J. F. Faber en mej. D. C. Glasius zjjn by het hoofdbestuur der posterijen en telegraphie benoemd tot commies jhr mr F. Beelaerta van Blokland, thans adj.-comm., en tot adj.-comm. L. Groot, thans eerste klerk. Het examen, om als leerling aan 's Rijks Veeartsenijschool te Utrecht te worden toege laten, zal 'plaats hebben in de eerste helft der maand Juli e. k. Men zie voor nadere bijzonderheden n° 76 der St. Cl. rijen gevestigd en de gelegenheid geopend tot postverzending eenmaal daags, welke met 1 Augustus 1889 tot twee keeren eiken dag werd uitgebreid. Met 15 ApriJ 1875 werd, in plaats van het bestelhuis, een hulpkantoor opgericht en de bestelhuishouder C. Maljers tot brievengaarder benoemd. Ter gelegenheid van zyn gouden jubilé werd den heer Maljers door H. M. de zilveren medaille der Oranje-Nassau orde verleend. Te Borssele is Zaterdag, bij de ver kiezing, tot lid van den raad gekozen ver klaard de heer A. Boone, de eenig opgegeven candidaat, en wel die der kiesvereeniging. Daardoor is voorzien in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer A. I. van Overbeeke. De vereeniging Onderlinge Hulp te W o 1- phaartsdjjk liield Zaterdagavond jl. hare jaarvergadering, waarop als bestuurslid werd herkozen de beer O. Rijn. De rekening van den penningmeester werd goedgekeurd. Deze sloot met een voordeelig saldo van ƒ2575.91, de uitgaven hadden beloopen 271,64, waar onder aan pensioen 85.89 en aan zieken geld 154. Op voorstel van een paar leden werd, met 40 tegen 30 stemmen, voorloopig besloten het ziekengeld per dag van f 0.50 te verhoogen tot 0.75 en de uitkeering a 4 voor 6 achtereenvolgende werkdagen te doen vervallen. Aangezien reglementswijziging hier van het gevolg moet zijn, zal op een later te houden huishoudelijke vergadering eene defi nitieve beslissing moeten genomen worden. In de Vrijdag gehouden zitting van den gemeenteraad van Wisseker ke werd over gelegd een adres van J. M. Noordhoek en 40 anderen te Camperland, houdende verzoek om aanleg van een twee meter breed klinkerpad met rioleering. Met algemeene stemmen werd daarop af wijzend beschikt. Daarentegen werd unaniem toegestaan een verzoek van den kerkeraad om gebruik te mogen maken van de openbare school te Camperland, tijdens den verbouw der Her vormde kerk aldaar. Onder algemeene deelneming had Zater dag te Reuesse de plechtige begrafenis van mr J. A. Bolle plaats. Was het aantal fami lieleden, dat den beminden bloedverwant ter laatste rustplaats begeleidde, talrijk, nog grooter was het aantal belangstellende ge meenteleden, die den geachten dorpsgenoot de laatste eer wilden bewyzen. Tal van kransen dekten de kist of werden door na verwanten nagedragen. Aan de begraafplaats wachtte de «droeve baar" een deputatie der Loge van Vrijmetse laren uit Zierikzee, waartoe de overledene had behoord. Namens deze bracht de heer J. A. de Bruy'ne een laatsten groet, waarin hij den overledene schetste als een trouw lid der orde, die steeds de beginselen van reine men- schenmin hoog had gehouden. Daarna sprak de heer J. Bolle uit Rotter dam een woord, waarin hjj zijn overleden broe der dankte voor alles wat hy voor de familie eest was. De heer Kapteyn, predikant, wees daarna op het goede, dat de heer Bolle voor de gemeente had gedaan, en prees hein als een helper en weldoener der armen en ongelukkigen. De heer M. Bolle Lz. bedankte ten Blotte allen voor de laatste eer, zijn overleden broeder gebracht. Tot kantonnier langs den Rijksweg Schoondijk e—Oostburg is uit 20 sollici tanten benoemd Hendrik van de Sande, van beroep metselaar te Breskens. UIT STAD EN PROVINCIE. Bij kon. besluit is zooals reeds in een deel der oplaag van ons vorig nommer is gemeld benoemd tot ontvanger der dir. bel. enz. te Maastricht (buitengemeenten), de heer J. J. Bekaar, surnumerair uit de directie M iddelburg. De klerk der posterijen en telegrafie F. J. A. Villée wordt, met ingang van 1 Mei a. s., overgeplaatst van het telegraafkantoor te Goes naar dat te Middelburg. Door de stadstelephoon alhier zyn in de maand Maart 4004 aansluitingen tot stand gebracht. Hsden herdacht de heer C. Maljers, brievengaarder te Aagtekerke, zijn 50 jarige werkzaamheid by de postadministratie. Met 1 April 1850 werd in genoemde ge meente, als gevolg van de invoeriwg der post- wet van 1850, een bestelhuis der poste H E T NUT. Zaterdag avond werd in de kegelbaan der sociëteit De Vergenoeging alhier eene bijeen komst gehouden, uitgeschreven door het depar tement Middelburg, ter bespreking van de belangrijke wijzigingen betreffende eene progressieve quota-heffing en het vormen van districten, door het hoofdbestuur voorgesteld om op de aanstaande algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut ran 't Algemeen te worden behandeld. Behalve het bestuur van het depa: ment was by de opening der vergadering geen enkel lid tegenwoordig; later kwam er een, dat echter spoedig weder de byeonkomst verliet. De voor velen ongeschikte dag, het minder gemakkelijk uur en het allesbehalve aangenaam weder hadden zeker invloed op dit slecht bezoek, want de te bespreken zaken, die door een lid van het hoofdbestuur zouden worden toegelicht, hadden een drukker opkomst gewenscht doen zyn; De voorzitter, de heer L. K. van der Harst JJz-, deelde mede dat de heeren jhr mr L, Sohorer en Herman Snijders door uitstedigheid ver hinderd waren de samenkomst bij te wonen- Verder gaf hy kennis dat aan 25 departe- mentsbesturen eene uitnoodiging was gezon den om zich op deze vergadering te doen ver tegenwoordigen en dat van Tholen en Bergen op Zoom bericht was ontvangen dat zy van die uitnoodiging geen gebruik zouden maken. De tegenwoordige afgevaardigden van de departementen Vlissingen, Zierikzee. Goes, Noord-Beveland en Breda heette de voorzitter vervolgens welkom, hen dankend voor de ge toonde belangstelling. Daarna gaf hij het woord aan den heer jhr mr Rethaan Macaré, lid van het hoofdbestuur, die, in de plaats van den heer J. Bruinwold Riedel, door ongesteldheid verhinderd naar Middelburg te komen, de bespreking zou inleiden. In eene boeiende improvisatie zette de heer Rethaan Macaré eerst uiteen wat de Maat schappij heeft gedaan om haar doelhet volksgeluk in den meest uitgebreiden zin te bevorderen, te bereiken, om daarna de bewe ring te weerleggen als zou er voor de Maat schappij niets meer te doen zyn. Hij wees er op hoe zy haar invloed nog steeds kan doen gelden op het onderwijs, met name het herhalingsonderwijs, hoe zij nuttig werkzaam kau zyn in zake de spaar- en voorschotbanken en op velerlei ander terrein. Hy liet het licht er op vallen dat de Maat schappij niet in de achterhoede is gedrongen maar steeds in vooruitstrevenden geest werk zaam bljjft, getuige de groote1 invloed die zy heeft uitgeoefend op de belangryke wets ontwerpen, in den jongsten tyd in de volks vertegenwoordiging behandeld of door de regeering voorbereid. Als voorbeelden noemde hijhet woningvraagstuk, dat aangaande kin derbescherming, armverzorging en de leer plichtwet. Toch is het niet te ontkennen dat de bloei van de Maatschappij geen gelyken tred heeft gehouden met wat zy wrocht; want sedert 1880 ïb haar ledental dalende. Spreker ging de redenen, die daartoe heb ben geleid, na en toonde aan dat, waar velen niet meer zoo warm zjjn voor de onderwij s- zaak, waarvoor de Maatschappij zich Bteeds heeft beijverd, ook het feit dat naast het Nut tal van andere groote genootschappen zyn op getreden,, die eveneens ten nutte van de ge meenschap werkzaam zyn, daarop invloed heeft geoefend. Het hoofdbestuur heeft daarom pogingen willen aanwenden om de belangstelling in de werking der Maatschappij te doen toene men en is van meening dat daartoe eene ver andering in de quota-heffing en de vorming van districten aanbeveling verdienen. De heer Rethaan Macaré besprak daarna de door het hoofdbestuur en de departementen Middelburg, Arum eD Alkmaar gedane voor stellen betreffende de qnota-kwestie. Hy trachtte aan te toonen, dat dat'van het hoofd bestuur de voorkeur verdiende, omdat daardoor rekening wordt gehouden met de eischen der progressie, de kleinere departementen worden ontlast en de grootere weinig bezwaard, terwjjl de regeling van dien aard is dat er een prik kel bestaat voor de departementen om zich uit te breiden; want hoe grooter de aanwas is, hoe kleiner het quotum. Met cjjfers toonde de spreker ook de finan- cieele gevolgen aan die elk der voorstellen by aanneming zou hebben voor de algemeene Het te lijden verlies zou loopen van 5000 tot f 1000. Vervolgens uesprak de inleider de district- vorming. Hij stelde in het licht dat de bedoeling is groepen van departementen te vormen, die dan op een, byv. tweemaal 'sjaars te houden vergadering de belangen der maatschappij en van de departementen konden bespreken, de voorstellen van het hoofdbestuur behandelen en nieuwe gewenschte voorstellen voorbereiden. Hy toonde verder aan hoe in tal van gevallen samenwerking van onderscheiden districten nuttig wezen kan. De kosten der 'vergadering achtte spreker niet groot, terwijl hij er op wees dat het hoofdbestuur de helft ervan voor rekening der algemeene kas wil nemen. Met een enkel woord besprak de heer Macaré nog het denkbeeld om de algemeene vergadering voortaan ambulant te doen zjjn. Het vergaderen ook in andere plaatsen buiten Amsterdam acht het hoofdbestuur een uitstekend middel om propaganda te maken voor het doel der maatschappij. Na de pauze werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld met den inleider van ge dachten te wisselen, waarvan vrij druk ge bruik werd gemaakt. Daarby werd het voorstel van het hoofd bestuur, wat de quota betreft, bestreden door Middelburg en Breda en door eerstgenoemd departement zjjn voorstel warm aanbevolen. Wat de districts vorming aangaat, bleken de verdeeldenkele hadden er sympathie voor, andere niet. Alge meen echter was men het eens dat in Zeeland, tengevolge van de geographische ligging dier provincie, de uitvoering van het plan onmoge- lyk zyn zou èn met het oog op de groote kos ten èn in verband met het verlies van tyd. Aangetoond toch werd dat met het bezoeken eener diatrictsvergadering voor de meeste departementen twee dagen gemoeid zouden zyn Ook omtrent de ambulante algemeene ver-, gadering was verschil van gevoelen. De tegenstanders ervan gaven toe dat het wel wenschelyk zyn zou niet altyd in Amsterdam te vergaderen, maar wezen op de bezwaren die zich elders zullen voordoen, byv. wat betreft de localiteit voor de vergadering, en vooral op de groote kosten van de reis en het verblijf, wanneer de voor de algemeene ver gadering aangewezen plaats niet lag in het centrum des lands. In principe is er veel voor te zeggen maar de praktyk zal leeren dat het denkbeeld niet uitvoerbaar is. Nadat de inleider de verschillende sprekers had beantwoord sloot de voorzitter, met eeu woord van dank aan den inleider en aan de opgekomen vertegenwoordigers van omlig gende departementen, de vergadering, die ongeveer vier uur tyd had gevorderd. SNOEIEN. Zaterdagnamiddag jl. hield de heer De Greef, tuinbouwleeraar te Frederiksoord. in een ver gadering van de afdeeling Goes en omstreken der Nederlandsche Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde de laatste lezing in dit seizoen. Het door hem gekozen onderwerp »de snoei van bessenstruiken en vruchtboomen", had blijkbaar de belangstelling der leden gewekt. Althans de opkomst was talryk en onder de aanwezigen waren, voor het grootste gedeelte, juist de kweekers en personen, werkzaam in kweekeryen. Spreker stelde, zoo schryft men ons, duide- lyk in het licht, dat bij het snoeien der bes- senstruiken vooral op de noodige ruimte voor de gesteltakken onderling dient gelet te wor den. Voorts werd op het verschil van yrucht- dragen gewezen by de zwarte- en de kruisbes en by de roode en de witte bes, wat een zaak van aanbelang is bij het snoeien. Behalve de gewone struikvorm van de bes werd met een enkel woord nog de hoogc pyramide-vorm besproken, welke vorm echter meer voor de aardigheid is gemaakt. Zoo had onze Koningin indertyd alB kind in haar tuin bessen op dergelijke stammetjes geënt, wat wel een aardig gezicht opleverde. De snoei van den frambozenstruik werd even uitvoerig behandeld, waarby tevens op het aanbevelenswaardige werd gewezen van bet spannen van draden om hierop de struiken te leiden. Dit werd door den spreker in een vorige vergadering eveneens met warmte aan bevolen. Zonder een afdoend middel te kunnen aan wijzen tot verdelging van het wormpje, dat aan de vrucht van de frambooB veel schade toebrengt, achtte spreker het raadzaam intyds dat insect uit de bloempjes te verwijderen door middel van schudden der struiken en deze diertjes op te vangen op een uitgespreid wit kleed. In de pauze maakten een viertal heeren aan den spreker opmerkingen omtrent de bessenteelt. Een deelde mede, dat het stek ken der bes8enstrniken in deze streken vaak mislukteeen ander had uitmuntende resul taten hiervan gezien op zandgrond, zoodat zeer zeker de zware kleigrond de oorzaak was van de mislukkingeen derde had by het kweeken der bessen opstam onaangename ervaringen door storm, die een massa struiken had uit den grond gerukt, wat by den struik- vorm niet was geschiedeen vierde vroeg de opinie van den spreker omtrent het aanaarden der laagste takken, zoodat deze wortel kunnen schieten, wat ten goede zou komen aan de opbrengst. De heer De Greef verklaarde zich beslist tegen de laatste manier van kweeken, en gaf den overigen heeren het gewenscht 'oer scheid. Na de pauze kwam de winter- en de zomer- snoei van appel- en pereboomen aan de orde en hoofdzakelijk de beredeneerde snoeiwyze, die uitvoerig werd behandeld. Met een allerhartelijkst woord van dank van den voorzitter, den heer Hanken, directeur van den Wilhelminapolder, aan den spreker, waarmede alle aanwezigen met applaus instemden, werd deze vergadering gesloten. Nn, de heer De Greef verdient zulks ten volle, want hy weet de aandacht der hoorders van het begin tot het eind te boeien door zyn prettige, losse causerie. ZelfB de leek, die nooit aan kweeken of snoeien gedacht, veel minder gedaan heeft, zou, na hem ge hoord te hebben, in de verleiding komen,

Middelburgsche Courant | 1901 | | pagina 1