MIDDELRIJRGSCHE COURANT. N°. 71. 144e Jaargang. 1901. Maandag 25 Maart. De verschrikkelijke scheepsramp. courant verschijnt dagelijks, met Uitzondering van Zon- Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor a Je plaatsen in Nederland franco p.p., 2.~ s nummers kosten 5 cent. THERMOMETER EN VERWACHTING. 28 Maart: 8 u. vin. 38 gr., 12 u. 41 gr., av. 4 u. 42 gr. F. Verwacht: zwakke N. W. wind, bewolkte xucht, nachtvorst, weinig verandering van temperatuur. Advertentiën20 cent per regel. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is uitsluitend gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE IiA MAR Azn., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. Bij deze courant behoort een Bijvoegsel. Middelburg 23 Maart. Wat zouden zij zeggen? Het is een zeer droeve toon, die onze zuster in Goes aanslaat. Zij is wij hebben niet anders verwacht diep bewogen met den toestand der liberale partij. Nu wéér eene scheiding Eene nieuwe vereeniging die strijd zal voeren tegen de liberale party Dit alles stemt de redactie der Goesche courant tot droefenisde oprichting dei Vry zinnig-democr atische party doet haar leed dat behoeft, zegt zy, geen betoog. Daarin heeft zy .gelyk, wij kunnen dit alles ons zeer goed begrypen van eene .zijde, die zelfs de Liberale Unie nooit met bijzondere ingenomenheid heeft begroet en nu nog uit drukkelijk erop wijst, dat »tot die Unie vol strekt niet alle liberale kiesvereenigingen, veel minder alle liberalen, zyn toegetreden en deze dus in geen geval de liberale party kan ge zegd worden te vertegenwoordigen." Maar wat vertegenwoordigt dan toch wel die partij Van die Unie heeft genoemde redactie ook, vergissen wij ons niet, nooit veel heil ver- waeht, en daar tegenover altijd eene lydelyke houding aangenomen. Nu, daarvan mag niemand haar een verwyt makenedoch daaruit trekken wij de con clusie dat in haar oog de ideaal-toestand was die zooals hy bestond voor de oprichting van die Unie. Wy moeten dus in haar oog nog meer achteruit. Het ligt niet op onzen weg haar standpunt te bestryden, al is dit niet meer van dezen tijd. Elk zyn genoegen. Maar of dit nu het werkelyk liberale is, durven wy toch betwyfelen. Het heeft veel meer van het conservatieve van weleer. Evenmin zullen wy nog eens herhalen wat wy zoo dikwjjls schreven, ter weerlegging van het beweren dat »door het aan de orde stellen van grondwetsherziening, de wetgevende arbeid gedurende geruimen tyd grootendeels moeBt stilstaan en de werkzaamheid van het tegen woordig ministerie in werkloosheid moest overgaan of, meer waarschijnlijk nog, door zyn. aftreden geheel afgebroken zou worden". En nog minder willen wy ingaan op hare, vry wel versleten, boutade: »En, als dat allemanskiésrecht er 'is, wat moet er dan komen Of hebben we dan soms alle voor waarden bijeen voor een hemelschen toestand op aarde Dat gelooven de voorstanders zelf niet Wat er dan moet komen, weet niemand, maar een gelukstaat verwacht geen sterveling. Daarvoor is de wereld nu eenmaal niet geschikt. De redeneeringen over dat algemeen kies recht zyn eigenlijk al lang uit den tyd en wapenen, zooals de heer Den Beer Poortugael in de N. R. Crt er nu weer een hanteert, al vry wel versleten. Daarover zyn de Unie- en niet- l/rate-mannen het volkomen eens. Alleen de redactie van de Goesche Courant en de zjjnen valt het moeilyk op dit punt zich te bekeeren. Wat wy echter wel wenschen is even te wyzen op deze tirade in genoemd blad »Wat zouden de groote stichters der liberale party, de mannen van 1848, met hun blij moedig en juist gebleken geloof in de natuur lijke ontwikkeling der beginselen van 'den vooruitgang, met hun 'vastheid van wil en hun kalm optimisme, wel zeggen van de ontrouwe liberalen van 1901, indien zij nog eens konden terugkeeren om de vruchten van hun onvergelijkelijk streven te aanschouwen? Zouden zy niet overtuigd worden, dat het liberalisme voor velen een naam, een klank geworden is, zonder waarachtige waarde? Men wil nu met den stormpas vooruit en hun, die dat niet willen, draait men de rug toe." Wy gelooven dat die mannen van 1848 zy die m de oogen van tal van hunne tyd- genooten even groote renegaten waren als indertjjd de oprichters der Liberale Unie en nu die der Vrijzinnig-democratische partij, zeer verbaasd zouden zyn over het stilstaan van velen, die liberalen heeten maar lang niet zoo practisch zyn als onze voorvaderen. Die mannen van 1848 hielden toch rekening met de eischen van hun tyd; zij waren afkeerig van stilstand. Ook in dien tyd waren er die bedenkelijk het hoofd schudden en meenden dat mannen als Thorbecke, volgens wiens zeggen alge meen stemrecht lag in de lijn der (vorige) eeuw, veel te hard van stapel liepen. Maar daardoor lieten dezen zich niet weerhouden te doen wat zy meenden dat in het belang van land en volk was. De geschiedenis herhaalt zich telkenB. Ei zullen altyd menachen zyn die de wereldsche gebeurtenissen vol verbazing aan schouwen, omdat zij niet meegeleefd hebben met het volk in het algemeende teekenen der tijden niet begrepenmeenen dat het kleine hoekje, waarin zy leven, het land, de wereld ishet algemeen welzijn te veel vereenzelvigd hebben met dat van dit kleine plekje, met hun eigen belang. Thorbecke en de zijnen hadden veel ruimer blik en zij zouden waarlyk, kwamen zy heden ten dage terug, zich volstrekt niet verbazen. En nu spreken wy niet eens over de op richting van de nieuwe party, maar over de strooming die er is om voorwaarts te gaan; eene strooming waarvoor de Liberale Unie reeds toonde oog en oor te hebben. Het is destjjds gebleken by de kieswet-Tak; en bij andere gelegenheden niet minder. Maar ook zelfs daarvoor kunnen velen niets gevoelen. Of zij dan zich nog liberalen, vooruitstreven- den, vryzinnigen mogen noemen of voor hen het liberalisme meer is »dan een klank, zonder waarachtige waarde"; zie, dat is voor ons geen vraag meer. Gelukkig mensch voor zichzelven, die in een zoodanige gerustheid voortleeft. Maar de vooruitgang van een land zal van zulk een zalig, rustig, kalm voortgaan, d. w. z. stilstaan, weinig of geen vruchten plukken. Daarom doen wy hieraan niet gaarne inee. ÜIT STAD EN PROVINCIE. Heden werd in het - hotel De Nieuwe Doelen alhier de jaarlyksche algemeene ver gadering gehouden van' aandeelhouders der Sloomtrammaatschappy Breskens—Maldeghem. Aanwezig waren 7 aandeelhouders, vertegen woordigende 53 aandeelen, waarvoor 50 stem men konden worden uitgebracht. De balans en winst- en verliesrekening, alsmede het verslag van den directeur over 1900 wérden goedgekeurd. Het dividend werd vastgesteld op acht per cent, betaalbaar den lsten April e. k. Als commissaris werd herkozen de heer J. G. Gerritsen, met 47 stemmen.Drie briefjes waren blanco. De voorzitter bracht met algemeene instem ming der vergadering hulde aan den directeur voor diens uitstekend bekeer. De commissie tot wering van schoolver zuim a 1 h i e t heeft zich deze week gecon stitueerd. Tot voorzitter is gekozen de heer L. A. E. van der Ley en tot secretaris de heer J. R. Domenie. üit Vlissingen. De mailbooten van de Zeeland hadden in den laatsten tyd nog al vertraging door den storm en te late aankomst der treinen. Boven dien leden zij nog al eens schade, die echter spoedig hersteld werd. y de staatsspoorwegen is benoemd, met ingang van 1 April. a. s., tot stations assistent le klasse de stations-assistent 2e asse J. J. KlayBen, te V11 s s i n g. e n. Toen Vry dag de landbouwersknecht C. K.,in dienst by den landbouwer P.te N i e u w- en St. Joosland, met een, met twee paar den bespannen wagen uit Middelburg kwam, schrikte, op den Nieuwlandschen dijk, een der dieren en sloeg op hol, tengevolge waarvan paarden enwagen van den dyk af geraakten. De voerman kwam onder de wielen en werd aan een been en het hoofd gekwetst. De paarden bleven gelukkig beneden staan; waardoor ernstiger ongeluk voorkomen werd. Onder voorzitterschap van den burge meester vergaderde Vrydagavond de gemeen teraad van Goes. 13 leden waren tegen woordig. Tengevolge van dé benoeming van den heer A. Dekker Jr tot voorzitter van het burgerlijk armbestuur is door dat bestuur eene aanbe veling ingezonden ter benoeming van een bestuurslid. Daarop waren geplaatst de heeren D. D. van den Bout en G. H. van der Meer Mohr. Eerstgenoemde werd benoemd met al gemeene stemmen, op een na. Aan P. van der Hoeff werd, op zyn verzoek, tegen eene jaarlyksche retributie van 0,25, toegestaan om van de gemeente tot weder- opzeggens in gebruik te nemen eene opper vlakte van 9 M2 water in de achterlanen, ten einde daarboven een afdakje te maken tot berging van een roeiboot. Op het verzoek van M. Kryger, bleeker te Goes, om van de gemeente in eigendom of erfpacht te ontvangen i 187 M2 plantsoen aan den. westwal, wérd op voorstel van B. en *V. afwijzend beschikt, op grond dat de uit gifte van gemeentegrond, vooral aan de wallen, zeer ia tegen het belang der gemeente. Den lOenJanuari jl. is besloten school D op te heffen. Dit besluit is sedert door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Thans werd besloten de opheffing te bepalen op 1 April a. s. Het kohier der belasting op de honden werd goedgekeurd en vastgesteld op een bedrag van f 672 met 168 honden. Den 30 Juni a.s. eindigt het eontraet met den tegenwoordigen aannemer voor het op halen van haardasch, straatvuil en faecalien. Burg. en weth. ontvingen van den burge meester eene beschouwing over den gemeente reinigingsdienst, met welks inhoud genoemd college zich geheel kan vereenigen, waarom het voorstelde eene beslissing te nemen over de aanschaffing van den pneumatischen beerwa gens met toebehooren,. het al dan niet invoe ren van het tonnenstelsel, de regeling van den arbeidsduur en van het minimum loon, daarna burg. en weth. uit te noodigentot eene aanbesteding over te gaan, met inacht neming van de gevallen beslissing. De uitslag der aanbesteding zal aan de beslis sing van den raad worden onderworpen om die dan te gunnen of tot eigen exploitatie over te gaan. De financieele commissie gaf als hare mee ning te kennen, dat eerst eene ernstige poging dient te worden aangewend om de gemeente reiniging uit te besteden en wel tweeledig: eerstens op de thans gevolgde wijze, met ver beterde beerkarren, vuilniswagens en tonnen, waardoor aan de nu geldende bezwaren wordt tegemoet gekomen, en in de tweede plaats met den pneumatischen beerwagen en een ge wijzigd tonnenstelsel. Daardoor zal de ge meenteraad in de gelegenheid' zyn te beoor- deelen of eventueele meerdere kosten van de onder punt twee genoemde aanbesteding in verhouding zyn tot de veel grootere voor- deelen, die, zij erkend het gaarne, dit systeem, boven de thans gevolgde wijze van werken aanbiedt. Overigens vereenigt de commissie zich geheel met het voorstel van burg. en weth. De openbare gezondheidscommissie deelde mede dat ze uit een hygiënisch oogpunt de voorgestelde reorganisatie ten deze in het algemeen ten zeerste toejuicht. De tegenwoordige reiniging van straten enz. acht zy onvoldoende, ook het weghalen van haardasch en straatvuil verdient afkeuring en zy gaf in overweging daarvoor gesloten karren te gebruiken en beval voor'het afhalen van faeca lien dichte wagens te gebruiken zooals in Vlissingen dienst doen. De voorzitter zeide dat burg. en weth. zich vereenigen met het voorstel van de financieele commissie en dus eerst aanbesteding en daarna de beslissing. De heeren V. d. Leeuw en Janssen verklaar den zich voor het voorstel van burg. en weth. De voorzitter (ofschoon eerst voor het voor stel van burg. en weth.) en de heer Ochtman verdedigden het voorstel der financieele com- misssie. In dien zin werd besloten. Na nog eenige besprekingen, of de ton nen eenmaal of tweemaal 's weeks zullen worden geledigd en of de tonnen moeten worden buiten gezet óf op de plaats verwis seld, werd besloten tot tweeledige besteding over te gaan en daarna de zitting opgeheven. In de week van 14—21 dezer zyn van I e r s e k e verzonden 520.000 leverbare oesters, een getal in 't oogloopend grooter dan de 3 voorgaande weken. De pry zen ondergaan weinig verandering: imperialen 58-63 gld., 76 Kg. 45—48 gld., 72 Kg. 86- 40 gld., 65 Kg. 23-26 gld.. 60 Kg. 15-20 gld., 50 Kg. 810 gld. (Iers. en Ih. Ct.) Iz. T., een berucht persoon, in Oost burg is Vrjjdag door de marechaussee ge arresteerd en naar Middelburg overgebracht, verdacht van oneerbare handelingen te hebben gepleegd of willen plegen met meisjes beneden 16 jaar oud. - Vrydagavond werd zoo schryft men ons uit Retranchement door eenige spelende kinderen in een put in eene weide, niet vlak langs den openbaren weg gelegen, iets dry vende gevonden, dat ze eerst aanzagen voor een dooden hónd of zoo iets, maar dat, toen ouderen er bijkwamen, een menschenlyk scheen te zyn. Op den kant gehaald, bleek het te zyn dat van een oud man. Vol gens eene briefkaart, die in de zakken werd gevonden, zou de ongelukkige zijn geweest een zekere R. uit IJzendijke. 't Lijk werd naar het lijkenhuis alhier ver voerd. Aan de familie te IJzendijke werd getelegrapheerd. Men denkt dat de man, die door zijne familie reeds gemist werd, een: ongeluk gekregen heeft. Vrydagavond bracht het fanfarengezel- schap Oefening baart Kunst te Hoofd plaat den heer H. S. Gratama een serenade, wegens zijn benoeming tot schoolopziener. Deze ovatie werd gevolgd door een muzi kale wandeling door de gemeente. Wy waren Vrydagavond in de gelegenheid een onderhoud te hebben met den geredden matroos Ambrose van de layhet vaartuig dat in den nacht van Woensdag op Donderdag op de reede van Vlissingen verging. Ambrose was nog in 't gasthuis in de Helle baardierstraat te Vlissingen. Hy lag er m een kleine, gezellige ziekenzaal, te midden van andere patiënten, meest kinderen, aardige zwarte of blonde krullekopjes, die zich zacht met elkander onderhielden, lachten, speelden. Zoo'n omgeving van jeugd moet den armen schipbreukeling wel goed doen Ambrose is een flinke, blonde, jonge man, met een zacht en vriendelijk uiterlyk. Zyn groote oogen zagen nog weemoedig voor zich uit, geschokt als de arme kerel is door het drama, dat in den noodlottigen nacht is af- Door de geleden koude had Ambrose het op de keel, zoodat hy slechts fluisteren kon en nu en dan een hoestbui het gesprek afbrak pijn had hy overigens niet. Ook vermoeide het spreken hem niet, naar hy ons, op onze herhaalde dringende vragen daaromtrent, ver- Nader bericht men ons uit Colyn%- plaat dat de oeverafschuiving van den Nieuw- Noord-Bevelandpólter eene lengte heeft van ongeveer 225 M., terwijl de laag.waterlijn in de afschuiving 65 a 70 M. tot den dyksteen naderde. Drie strandhoofden werden beschadigdvan éen ging 70.-M1 lengte verloren; de onder- zeesche verdediging werd vermoedelijk niet beschadigd, daar het verdedigde oevervak op ongeveer 2Ö0 M. westwaarts van de af schuiving is gelegen. Men heeft bereids een aanvang gemaakt met de peilingen. Eerst wanneer men den man het verhaal van zyn lijden hoorde doen, kon men zich een voorstelling vormen van den omvang van de in dien nacht 'geleden ellende. De lay is een der schepen van een Engel- sche maatschappij, Ronaldson, die een gerei den vrachtdienst van Londen over Vlissingen naar Antwerpen onderhoudt. Na voor Vlissingen op de reede te hebben geankerd, had het schip, groot 700 ton, Dins dagmiddag koers gezet naar Londen. Er stond een sterke wind en de zee was er onrustig. De gezagvoerder van de Tay meende dan ook de reis niet te mogen voort zetten en liet, ter hoogte van het lichtschip West-Hinderkeeren, om weer naar Vlissingen terug te stoomen. Toen de Tay zeewaarts ging, had zy by het lichtschip Wielingen den loods afgezet. Terugkeerende werd om een loods geseind, doch, zoo zeide Ambrose, men scheen dien niet te kunnen krijgen, zoodat het vaartuig zonder loods naar de reede terugkeerde. Zooals wy reeds in ons vorig nommer meld den, vernamen we van een andere bevoegde zijde, dat 'een kotter getracht heeft de Tay een loods te geven, doch het vaartuig niet kon bereiken, doordien het doorstoomde. H'èt is niet aan ons, uit te maken, of hier misschien een misverstand: in het spel is Woensdagmorgen te half éen kwam de lay voor de tweede maal op Vlissingen's reede, wierp er op de daarvoor bestemde plaats haar anker uit en lag er te wachten op een gun stige wending in de weersgesteldheid. Zoo naderde de nacht. Het was een donkere, wilde nachtde krachtige Noord-OoBten wind zweepte de ziedende, schuimende golven op, floot door het want der lay, die onrustig schommelde op het woedende water. Ambrose had de wacht. Hy was alleen, in de koude van den nacht, op het dek en waakte. Beneden sliep alles in de kooien rustig, want voor den zeeman is het gieren van den wind door de touwen een nachtliedje, en de steeds dreigende golven schommelen hem in slaap. Ambrose overtuigde zich van het in orde zyn der lichtenin eiken mast brandde een lantaarn, helder, want aan die lantaarns was de zorg over achttien menschenlevens toe vertrouwd. Plotseling doemt in den donkeren nacht een boot op, de Chemnitz, vlak by de Tayen vóór de ontstelde wachtsman begrypt wat er gebeuren zal, loopt de scherpe voorsteven van het Duitsche schip met reuzenkracht op de Tay in en treft het Engelsche vaartuig aan stuurboordzijde, ongeveer in het midden. Door den enormen schok en het ontzettende «aas, schrikten allen uit hun slaap op en stormden naar het dek, waar een tooneel der hevigste wanhoop ontstond; in radeloozen angst riepen en kermden de ongelukkigen om hulp en zagen het schip reeds dieper in de golven zinken. De kapitein, Fegan, was kranig genoeg niet het eerBt om eigen behoud te denken, doch onmiddellijk na den schok naar de slaapplaats der beide, geheel ontstelde, vrouwelyke passa giers te snellen en haar mede naar het dek te nemen. Nauwelijks daar, grepen de golven, die reeds over de lay heensloegen, den ge zagvoerder en de beide vrouwen en wierpen hen over boord. Voor het oog der schepelingen verdronk het drietal. Hulde komt toe aan de nagedachtenis van kapitein Fegan, die zóóveel zelfverloochening, plichtsbesef, moed en tegenwoordigheid van geest bezat op een zoo verschrikkelijk oog en- blik De eerste Btuurman Bnelde, zoodra hy be merkte dat de lay zonk, naar een der boo ten, sneed de touwen, die haar ophielden, door, doch er was geen gelegenheid om in de boot te gaan, daar het schip in een minimum van tyd naar de diepte ging, onmiddellijk na de aanvaring. Toen snelden allen naar de masten, want reeds was het, naar de eene zyde sterk over hellende, schip geheel onder de golven be dolven. "Wie bytyds het want kon bereiken, klom er in en redde zich voorloopig in de toppen der masten. Ambrose, de wachtsman, vluchtte in den ach termast, waar ook zes of zeven anderen een toevlucht hadden gezocht, terwijl Dixon, de eerste stuurman, in den voormast klom. Dixon had nog de tegenwoordigheid van geest gehad, om zich een zwemgordel om te doen, doch by het klimmen in den mast ont viel hem dien. Ambrose had niet aan een zwemgordel ge dacht, hoewel hy er een binnen zjjn bereik had liggen. Niet ieder was zoo gelukkig zich in een der masten te kunnen redden. Velen werden door de golven meegevoerd, vóór ze het want konden grijpen. Het was verschrikkelijk, zeide Ambrose, om zyn kameraden met den dood te zien worste len, te aanschouwen hoe zy werden medege- sleept door het schuimende water, hun hulp kreten te hooren, hun machteloosheid gade te slaan, in den Btryd met de sterkere zee en den wind. machteloos ook klemden zich hunne i de toppen der masten vast en zagen die worsteling tusschen leven en dood, zagen haar, zonder te kunnen helpen. Ambrose vertelde nog, hoe hy enkele zjjner makkers, die voorbjj gedreven werden door het water, gegrepen had, zich met éen hand vastklemmend aan den mast, met de andere een ongelukkigen drenkeling boven water houdend. Maar wind en water waren Bterker dan hjj en hy moeBt wel zyn makkers prysgeven aan den dood, wilde hy niet mèt hen sterven. Zoo zag hy ook die makkers verdrinken, of meevoeren naar de zee, hoorde hy langzamer hand het gekerm der stervenden ^verstommen. »Ik hoop het nooit, nooit meer te zien verklaarde de geredde zeeman, en zyn gelaat zeide hoezeer die woorden gemeend waren. Zoo zat het kleine aantal, dat zich voor loopig had weten te redden, in de toppen der masten, in het holle van de nacht, zonder hulp te zien naderen. Ijskoud sloegen de golven over hen heen; vlymscherp sneed de wind hun door het lichaam; de kleederen bevroren hun aan bet ljjf en donker bleef het om hen heen. Ambrose had, toen hij in dèn mast klom, zyn schoenen verloren, en voelde Ru langza merhand alle macht üit zyn voeten verdwyne». Met beide armen hield hy den mast om klemd, want zjjn voeten waren alras bevroren.

Middelburgsche Courant | 1901 | | pagina 1