MIDDELBIRGSCHE f.OIRW 1901. Zaterdag 9 Maart Verschillende Berichten. nu. m. 1M" Jaargang'. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met u.tzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor a.Ie plaatsen in Nederland franco p.p.,/ 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. THERMOMETER EN VERWACHTING. 8 Maart8 n. vm. 41. gr., 12 u. 47 gr., av. 4 u. 48 gr. F. Verwacht: matige N. O. wind. bewolkt, geringe afname in temperatuur. Advei'tentiën20 cent per regel. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regeï Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is uitsluitend gerechtigd het Algemeeu Advertentie-Ru re-mi A. BE LA MAR Azn., N.Z. Voorburgwal 360, Amsterdam. Middelburg 8 Maart. HOOGST ERNSTIG. Het is een twintig jaar geleden, dat bij 't opkomend protectionisme in verschillsnde landen het dogma van de fair trade bij een deel der Rotterdamsche kooplieden opgang maakte. Destijds was de schrijver, die nu met »Een ernstig woord tot zijn landgenooten" zich wendt (aldus de titel eener brochure bij Wijt en Zonen te Rotterdam verschenen), de heer •los. .Tacobson, de voorman der beweging. Is het hem nooit recht gelukt aan te toonen, waarin de nieuwe beweging, die trouwens in onze vooruitstrevende koopstad weldra dood bloedde, zich onderscheidde van het protec tionisme, thans blijkt inderdaad, dat de heer Jacobson zich geheel ontpopt als beschermer. Aan de ernstige bedoeling -yan zijn woord twijfelen wij niet, aan 't afdoende der soms inderdaad grappige bewijsvoering wel. Laten wjj een paar staaltjes opnemen, zonder com mentaar. Door hoogere invoerrechten zou de gelegenheid ontstaan de voorwerpen, die wij thans uit het buitenland betrekken, zelf te vervaardigen en dat die voorwerpen dan toch niet duurder zouden worden, daarvoor zou volgens schr. de concurrentie wel zorgen. •■Maar, gaat de schrijver-voort, wat zou het ten slotte nog te beteekenen hebben zoo de verbruiker iets meer moest betalen Hij zal dan toch immers ook de gelegenheid hebben iets meer te verdienen, en daar moet het heen." Tegen de onbillijkheid om den een te bescher men en den ander niet, merkt schr. op»men moet zooveel ophef niet maken over dat argu ment van billijkheidieder heeft zich te on derwerpen aan wat ten beste besloten wordt." Elders weer tegen het bezwaar der belasting van fabricaten, nl. dat wat voor den een fabricaat is, voor den ander weer grondstof is »Ik, voor mij, vind dat bezwaar niet groot, en het komt my voor, dat het veel breeder wordt uitgemeten dan het verdient, terwijl ik overigens meen aangetoond te hebben dat de volmaaktheid niet van deze wereld is". Men heeft het recht zich over deze en der gelijke redeneeringen te verbazen in een brochure, die zich met een pretentie van wetenschappelijkheid aankondigt. DeheerJos. Jacobson stelt zich immers ten taak de Kamerleden en de courantenschrijvers, de meesters en de doctoren terecht te wijzen, die in hun theorie bevangen over de hoogste belangen des lands spreken, schrijven en be slissen zonder op de hoogte te zyn van de practjjk des levens. Nu, wjj voor ons luiste ren gaarne naar de stem der practjjk. Maar wat zy vertelt, moet dan toch ook eenigszins bevredigend zijn voor het verstand. En nu hangt de brochure van den heer Jacobson aaneen van de telkens in andere woorden herhaalde verzekeringen, dat men door mid del van invoerrechten arbeid schept. Wordt dit nu waar, omdat een man van de practjjk het zegt Wjj zien er niet anders in dan een theorie", en wel een theorie, die men ver zuimt te bewjjzen. Ja, als men op eenig fabricaat, dat wij, Nederlanders, noodig hebben en dat by ons niet gefabriceerd wordt, al zou dat met eenige opoffering wel kunnen, een hoog invoerrecht gaat leggen, dan twijfelen wij er niet aan, of het Nederlandsche kapitaal zal er te eeniger tijd voordeel in zien het aan te maken, ten gevolge waarvan in dat vak arbeiders werk zullen vinden. Dat is heel eenvoudig, en ware hiermede alles gezegd, dan had de heer Jacobson gewonnen spel. Maar wie meent, dat hjj er op die manier is, ziet niet verder dan zijn neus lang is, terwijl de heeren theoretici, op wie hjj smaalt, door hun studie geleerd hebben wel iets verder te zien. Zy begrijpen dat dit scheppen vaD arbeid dikwjjls maar is verplaatsen van arbeid dat als één invoerrecht een tak van nyver beid aanmoedigt, daarom niet elk nieuw invoerrecht weer nieuwe bedrijven in het leven kan roepen; dat de lasten op de con sumenten zoo zwaar worden, dat de vraag naar producten vermindert; dat het meer geld verdienen niet baat, als de stijging der prjjzen sterker is dan de stijging der loonen. En zoo meer. Is in de doctrine van den heer Jacobson niet wel te begrypen, waarom hjj veront- schuldigender wijze zegt, dat hy toch maar matige invoerrechten voorstaat. Hoe hooger, hoe mooier moest zyn leus zjjn. Wel is het te begrypen, dathy, van den Rotterdamschen handel weinig instemming verwachtende, de zen tot zelfverloochening aanmaant met het oog op de groote belangen onzer industrie, welker verzorging ook een landsbelang is. Maar als nu bljjkt, dat hij wel den Rotter damschen handel schaadt met zyn leer, maar de industrie, van welke een deel tot zijn ver bazing van zyn remedie niet weten wil, daar tegenover niet afdoende helpt? Dan lijdt het heele land, in plaats van dat het algemeen belang wordt gediend. De heer Jacobson heeft een meewarig hart. Hy wil graag alle werkers helpen en ziet niet in, dat een protectionistisch tarief dat niet kan doen. Zoo beklaagt hij zoovele vrouwen, die een treurig bestaan voortsleepen, omdat zij bitter weinig verdienen, in de eerste plaats de naaisters, die voor een armzalig loon moeten werken. Maar is de schr. vergeten, dat hij eenige bladzijden vroeger heeft aanbevolen van garen, de grondstof der naaisters, een hoog invoerrecht te heffenHelpt hy ze op die manier? »Ik wil zooveel mogelijk allen helpen", zegt hy nog op zyn laatste bladzijde. Door het aannemen van het voorgesteld tarief doet men een stap in die richting." Een eerste stap Zou niet de minister van financiën hier reden hebben een non tali auxilio te doen hooren (Het Vaderland). HE STEENKOLENMIJNEN IN LIMBURG. De bekende aardrykskundige, dr. Blink, sprak Woensdag te 's Gravenhage in een ver gadering van het Aardrijkskundig genootschap over de steenkolenmijnen in Limburg en de plannen tot Staatsexploitatie. Hy kwam, vooral ook met het oog op den laatsten steenkolennood, tot de conclusie dat de regeering hulde verdient voor haar initiatief om de exploitatie der Limburgsche mynen, die veel rijker zyn dan over het algemeen vermoed wordt, zelf in handen te nemen. Laat zij de exploitatie aan particulieren over, dan zou men kans loopen, vooreerst dat de groote maatschappijen er zich van meester maken, en in de tweede plaats, dat de mynen in handen van buitenlanders komen. Zoowel het een als het ander moet worden ver meden, en spr. hoopte daarom dat het inge zonden wetsontwerp zou worden aangenomen. In het debat werd o. a. opgemerkt, dat in tijd van oorlog, Limburg gemakkelijk van Nederland is af te snyden, zoodat kolen- schaar8chte niet als motief mag gelden vóór staatsexploitatie. Van andere zijde werd be toogd, dat de Nederlandsche regeering tot heden niets had gedaan om de boringen en ontginningen, door particulieren ondernomen, te bevorderen. Wat de regeering weet, is kennis, opgedaan door den arbeid van parti culieren. En die particulieren mogen nu niet geheel worden verdrongen. Dr Blink, de sprekers beantwoordende, handhaafde zyn meening. SURINAME EN DE VERKIEZINGEN. De heer J. Hendrik van Balen te Twello heeft een manifest tot de kiezers gericht om hen op te wekken, by de a. s. algemeene verkiezingen alleen die candidaten te kiezen, welke bereid zyn mede te werken tot oplos sing van het vraagstuk van exploitatie der kolonie Suriname. Eenmaal zegt de schrijver is die kolonie rijk geweest en schatten bracht zij ons aan. Dat kan andermaal zoo worden als men slechts de handen aan het werk slaat. Maar er is geen ander middel om daartoe te geraken dan dat de volksvertegenwoordigers die zaak ter hand nemen. Men eische daarom by de aanstaande alge meene verkiezingen van de candidaten. boven en behalve al wat men van hen eischen wil, dat zy ook het hunne zullen doen tot exploi tatie van Suriname, door de emigratie daar heen te bevorderen met hulp van den Staat. Eene goede exploitatie van Suriname zal ons land den vroegeren rijkdom, de vroegere macht en het vroegere aanzien hergeven. Landbouw en goud zyn de beide bronnen, die slechts wachten op exploitatie. ÜIT STAD EN PROVINCIE. Ofschoon het reeds vele jaren geleden i dat de heer P. H. Lamberts Jr. van Amster dam hier ter stede als declamator optrad, is ons daaraan toch een zeer goede herinnering bijgebleven. Als wij ons niet vergissen, waren het toen vooral de Cremernovellen waarmede de heer Lamberts een groot succes had. Deze herinnering en de welwillende beoordeeling in verschillende bladen over het optreden van den heer Lamberts in onderscheidene plaatsen van ons land, geven ons vryheid niet alleen om de aandacht er op te vestigen dat de heer Lamberts Jr. aanstaanden Woensdag h i e i een voordrachtenavond geeft, maar onze lezers ook op te wekken dien avond eens in het Schuttershof te gaan luisteren, waar zy. die van humoristische voordrachten houden, daarvan zyn we zeker, zich uitstekend amu- seeren zullen. Het programma belooft een aangename afwisseling. Dinsdag had op den weg langs het kanaal alhier een ongeval plaats, dat een onzer lezers, zekeren R., de pen deed opvatten om een vraag te doen. Laat ons eerst even melden wat er. volgens zijne mededeelingen, gebeurd is. De landbouwer P., die verhuisde van Melis- kerke naar het Sloc. reed op dien dag met een wagentje, waarin hij, zijne vrouw, vier kinderen en een zwager waren gezeten met eenig los, klein huisraad by zich, langs ge noemden weg, toen net paard schrikte van een aankomenden trein. Het dier sprong in de richting van het kanaal en zon zeker met het gerij te water zijn geraakt als niet het voer tuig was omgevallen. De beide mannen hielden de leidsels vast, doch een daarvan brak, waarna het paard zich losrukte en alleen voortholde tot aan de meelfabriek, waar het gepakt werd. Van de in den wagen zittenden kreeg een meisje van veertien jaar kwetsuren aan het hoofd en een der handen. Een geluk by dit ongeluk was zeker dat het paard en gerij zoo nabij het kanaal niet in het water zyn geraakt. En nu komen wij tot de vraag van R. Indertijd stonden van af de Kanaalbrug tot aan de zwemschool een rij z. g. balies, die bij dergelyke gelegenheden, uitstekend dienst konden doen om hollende paarden tegen te houden, wanneer zij in de richting van het water liepen. Of ze met die bedoeling daar gezet zynof ze ook een andere bestemming hebben, is hem noch ons bekend, maar in elk geval hebben zij daarvoor ook hun nut. Nu worden die balies echter,- wanneer zy ver teerd zyn of slecht geworden, opgeruimd, zon der dat er andere voor in de plaats worden gezet. R. vindt dat niet practisch en het Dinsdag voorgevallene geeft hem aanleiding tot de vraag of het niet goed ware ze weer in eere te herstellen, vooral ter voorkoming van ern stige ongelukken. Nabij het spoor zullen steeds paarden rjjden, die allicht van een plotseling aankomenden trein verschrikkenen daarom zou het vol gens R.. zoo goed zijn wanneer zulke balies dienst bleven doen als beschermers tegen erger. Voor het rijk, meent hij, zyn de kosten daarvoor niet zoo bezwarend dat die een hinderpaal behoeven te wezen om aan zyn idee gevolg te geven. - Bljjkens het verslag over 1900 van de afdeeling Middelburg der Nederlandsch Zuid-Afrilcaansche vereeniging klom het cijfer der leden van 64, waarmee de afdeeling werd opgericht, tot 87. Melding wordt in het verslag gemaakt van pogingen, die door het bestuur werden aangewend om de uitgewekenen of verdrevenen uit Zuid-Afrika een plaatsing te bezorgen, doch die geen succes hadden. Een voormalig stadgenoot, werkzaam te Gronau in Westfalen, bood gelegenheid tot plaatsing aan voor vier werklieden in ijzerindustrie. 24 personen, allen uit de lijsten als smid, bankwerker of machinist bekend, werden aangeschreven. Acht dezer meldden zich schriftelijk aan de fabriek te Gronau aan doch werden afgeschrikt door het verzoek in een proeftijd van 14 dagen proeven hunner bekwaamheid af te leggen. De reis naar Gronau, even over de Overyselseke grens, was hun daartoe te ver en zij konden niet gaan werken voor een weekloon van 1.4.30 a 15.60, nadat zy in Zuid-Afrika per week 100 a. 120 hadden verdiend. De werkman P., die Woensdag by het ongeluk in de kazerne alhier zoo ernstig verwond werd en naar het gasthuis is vervoerd, gaat goed vooruit. Men hoopt dat hij spoedig zoover hersteld zal zyn, dat hij bet gasthuis zal kunnen verlaten. Donderdagavond had een jongmensch uit onze stad, al stoeiende met zyn makkers, het ongeluk om over een der bankjes op het Seisbolwerk alhier te struikelen, met het ongelukkig gevolg' dat hij een zijner beenen brak. Per as werd de gekwetste huiswaarts gebracht- geweer in het open veld zou geloopen hebben. Reeds heeft die zaak voor het kantongerecht te Goes gediend, dat den beschuldigde ver oordeelde. Deze heeft cassatie aangeteekend, op grond dat hij op het genoemde uur in de kerk was, hetgeen door getuigen bewezen moet kunnen worden. Men vermoedt dat H. zich in den persoon vergist beeft. Voor de betrekking van kantonnier hebben zich reeds 37 sollicitanten aangemeld. - Te H e i n k e n s z a n d, is de oude meestoot' in andere handen overgegaan. De nieuwe eigenaar wil thans beproeven het ge bouw in te richten voor eene chicoreibereiding, althans eene droogerij daarvoor tot stand brengen. - Te Baarland werd Donderdagmorgen brand bemerkt in de schuur van A. M. op het dorp, in de onmiddellijke nabijheid van een paar groote boerenschuren. Door spoedige hulp wist men echter den brand meester te worden, zoodat alleen de schuur van M. ge deeltelijk een prooi der vlammen werd. - Door den gemeenteraad te N i s s e is bij verordening vastgesteld, dat de tijd, binnen welke, met uitsluiting van de overige tijden van het jaar, de vergunningen wegens veld arbeid (art. 13 der leerplichtwet) kunnen wor den verleend, wordt bepaald van 15 Septem ber tot 27 October van iéder jaar. Verder is, in overleg met en onder goedkeu ring van den districtsschoolopziener en het hoofd der school, door burgemeester en wet houders bepaald, dat, met afschaffing van de Pinkstervacantie, er veertien dagen vacantie gegeven zal worden in Maart of April, te be ginnen met het aardappelen poten. Deze bepalingen zijn, zegt onze berichtgever, werkelijk geschikt om gegronde bezwaren tegen de leerplichtwet van den kant der landbou wende bevolking weg te nemen en ongeoor loofd schoolverzuim te voorkomen. Donderdag hield kapitein J. P. Geill uit Middelburg te Wissekerke (N. B.) een voordracht met het oog op de stichting van een afdeeling van Volksweerbaarheid... 't Succes der rede kan worden opgemaakt uit het feit, dat zich staande de vergadering 110 personen voor 't lidmaatschap opgaven. Tevens werd een voorloopig bestuur gevormd, dat zoo spoedig mogelyk door een definitief zal wor den vervangen. nommer van den 2en dezer, uitvoerig melding is gemaakt. De beklaagde werd wegens mishandeling zwaar lichamelijk letsel tengevolge hebbende, ver oordeeld tot éen jaar gevangenisstraf, met iu mindering brenging der doorgebrachte hech tenis. Ook in deze zaak luidde de eisch van den officier van justitie 18 maanden. Voorts zyn nog veroordeeld wegens overtre ding van rijksbelastingen: J. P., 51 j., photograaf, Vlissingen, tot 3 b. s. 1 d. h., en wegens mishandelingW. B., 26 j., schildersbnecht, Goes, tot 3 b. s. 3 d d. h. VrijgesprokenG. R., 54 j., landbouwer, Sehore, beklaagd van diefstal, en L. v. H., 34 j,, paardenslachter en paardenkooper, Eede, be klaagd van overtreding van rijksbelastingen. Zoowel door den officier van justitie als door mr P. Dieleman. advocaat, als raadsivan en verdediger is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis dezer rechtbank van 22 F or. jl., waarby A. D., straatmaker te Middel ourg en aldaar in hechtenis, wegens den bekenden diefstal in het Kerspel alhier werd veroor deeld tot 1 jaar gevangenisstraf, met minde ring der doorgebrachte hechtenis. Door ingelanden van het waterschap St. Annaland is met algemeene stemmen afwij zend beschikt' op het verzoek van den heer Nieveen te Lemmer, om subsidie voor den aanleg van den ontworpen stoomtramweg op het eiland Tholen, en wel op grond dat geen der polders in het plan is begrepen. Ook door den dijkraad van den calamiteusen «Sbzannapolder is een dergelyke beslissing genomen. Ook te Scherpenisse is een weer baarheidscorps opgericht, onder den naam van Prins Hendrik dei- Nederlanden. Het telt aan vankelijk 45 leden en houdt zijne oefeningen in de bewaarschool. Te Ou d-V osmee' is, na eene lange lijdensgeschiedenis, het stoomgemaal de Drie groote Polders in werking getreden; volgens de voorwaarden van levering toch zou reeds 21 Sept. 11- de proefmaling geschied moeten zyn. Door deskundigen geschiedde opname van ligging der verschillende landerijen in de te bemalen polders; als resultaat heeft men, naar de verkregen uitkomsten, aangenomen vier categorieën, nml. gronden die liggen 90 cM.—A. P., van 90—A. P. tot 80—A. P.van 30—A. P. tot 40 -}- A. P. en die daarboven, welke nu zullen worden aangeslagen in ver houding der cijfers 8, 7, 6 en 5. By beschikking van den minister van waterstaat enz. is bepaald dat de ingenieur 8e kl. van den Rijkswaterstaat P. Hoogenbooin. met ingang van 15 Maart a. s., zal dienst doen als a.rrondissements-ingenieur te V1 i s s i n g e n. Zekere H., kantonnier aan den Rijks grooten weg in den Kraaiert, gero. 's-H eer Arendskerke, is spoorloos verdwenen men denkt dat hij naar Amerika is uitgeweken. In verband daarmede wordt beweerd, dat hy in zyn kwaliteit van onbezoldigd rijksveld wachter eene vervolging heeft doen instellen tegen iemand die op een Zondag met jacht- RECHTSZAKEN. Arrondissements-llechtbank te Middelburg. Heden (Vrijdag) deed bovengenoemde recht bank uitspraak in de zaak tegen A. C. d. B., 54 j., gewezen secretaris en ontvanger der gemeente Wemeldingë, laatst aldaar wonende, tbans alhier in hechtenis, waarvan, by de be handeling, in ons nommer van 28 Febr. jl. breedvoerig melding is gemaakt. Beklaagde werd ter zake van; lo het door een ambtenaar opzettelijk geld,dat hij in zijne bediening onder zich heeft, verduisteren2o verduistering, gepleegd, door iemand die het goed uithoofde zijne persoonlijke dienstbetrekking onder zich heeft veroordeeld tot éen jaar gevangenisstraf, met in mindering brenging van den tijd, in voor- loopige hechtenis doorgebracht. Door den ambtenaar van het O. M, was een straf van 18 maanden geëischt. Eveneens werd uitspraak gedaan in de zaak tegen D. J. v. d. V., 20 j., smid, Terholen (HontenisBe), thans alhier in hechtenis, van welke zaak reeds herhaaldelijk, het laatst in ONDERWIJS. De heer N. Naber te Middelstum. be noemd tot onderwijzer te St. Maartensdijk, heeft voor die benoeming moeten bedanken, wegens gebrek aan woning. Dit is in deze vacature de tweede onderwijzer, die om deze reden bedanken moest. Tot hoofd der bijzondere school te Zaamslag is in plaats van den heer D. de Rycke, die op verzoek ontslag ver kregen heeft, nadat hij sinds 1886 zyne be trekking had vervuld benoemd de heer A. Hoste, hoofd der school te Reuzenhoek. Dit bericht werd nog in een deel dei- op laag van ons vorig nommer medegedeeld. Voor de vacante betrekking van hoofd der school A te Biervliet hebben 14 sol licitanten zich aangemeld. LANDBOUW In de vergadering der Vereeniging tot veredeling van het paardenras in het eiland 1 holen jl. Woensdag te Poortvliet gehouden, werd door den secretaris rekening en verant woording gedaan over het jaar 1900. De ontvangsten bleken te bedragen 369.53 en de uitgaven 28.53, zoodat het goed slot bedraagt 341. Ook werd verslag uitgebracht omtrent, de op 31 Mei 1900 gehouden keuring. ten werd ook dit jaar weder eene keuring van twee-jarige merries te doen plaats hebben en als plaats van keuring werd bij loting aangewezen Oud-Vosmeer, terwijl de keuringsdag bepaald werd op 29 Mei. Als keurmeesters werden benoemd de beeren H. J. Dorst, J. L. Groenewegen, J. E: v. d. J. Elenbaas Mz.. P. A. Tholenaar en A. Akkermanterwijl tot plaatsvervangers wer den benoemd de heeren M. C. Steendyk, I P. Hage (R. B.) en J. Wagemaker. De Vereeniging van fruittelers Brabant/a te Princenhage telt thans 400 leden. In het geheel werd door de vereeniging ver kocht 90.000 kil. aardbeziën, 280.000 k. fram bozen, 130.000 kil. zwarte en roode bessen, 82.000'kil. spruitjes en ongeveer 2000 hectol. aardappelen. De aflevering vooral naar Enge land werd zeer bemoeilijkt. De jainfabriek te Princenhage, wier ontstaan vooral aan het optreden der vereeniging te danken is, zal reeds in het naderend seizoen met de verwerking van fruit een aanvang kunnen maken. Maandag middag viel te Dordrecht een telefoonpaal, dien men wilde strijken, op de stoep van een huis, waar een paar kinderen stonden. Een driejarig meisje werd door den paal getroffen, waarby een stuk ijzer haar in het hoofd drong-, een paar uur later was de kleine overleden. Te Amsterdam stortte Woensdag, eenigen tijd voor dat het Koninklijk echtpaar de Wil lemstraat zou passeeren, in die straat een tribune in, waarop een dertig kinderen en een veertigtal volwassenen voor een hulde- betooging hadden plaatsgenomen. Er ontstond een vreeselijke paniek; van alle zijden stormden vrouwen en mannen naar de plaats des onheils. Toen de aanwezige commissaris door zyn agenten ruimte genoeg had gekregen, werden de gekwetsten en zy die tusschen de hout- masBa beklemd zaten, te voorschijn gebracht cn sommigen naar het politiebureau gedragen door rechercheurs en burgers. Toevallig wareu twee doctoren aauwezig, die onmiddelljjbhulp verleenden. Voor zoovct bekend, zyn twee

Middelburgsche Courant | 1901 | | pagina 1