MIDBELBURGSCHE COURANT. 144" Jaargang. 1001. Vrijdag 8 Maart. FEUILLETON. N". U7. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met u.fzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor a.Ie plaatsen in Nederland franco p.p., 2.--. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. THERMOMETER EK VERWACHTING. 7 Maart8 n. vta. 41 gr., 12 u. 45 gr., av. 4 u. 46 gr. F. Verwacht: krachtige W. wind. betrokken lucht, buiig weder, weinig verandering van temperatuur. Advertentien20 cent per regel. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentien en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betredendt Handel, Nyverheid en Geldwezen, is uitsluitend gerechtigd het Algemeien Advertentie-Bureaa A. DE LA MAR Asm., N.Z. Voorburgwal 366, Amsterdam. Middelburg 7 Maart. KORTE MEDEDEELINGEN VERGADERINGEN. Voor de, Zondag 17 Maart te Utrecht te hon den, vergadering van Vrijzinnig-democraten zijn een Voorloopige beginselverklaring en een Verkiezing»program ontworpen, die tot grondslag der dan te houden bespre kingen zullen dienen. Het ontwerp voor eene Voorloopige beginselverklaring luidt als volgt: De Vrijzinnig-democratische party stelt zich ten doel een georganiseerd optreden te be vorderen van alle democratisch gezinde ver- eenigingen en personen, die zich met de onderstaande beginselen vereenigen T. De Vrijzinnig-democratische partij streeft naar ontwikkeling van onzen constitutioneel - parlementairen regeeringsvorm in democra tische» zin. Te dien einde verlangt zjj toekenning van het recht tot deelneming aan de verkiezingen voor de vertegenwoordigende lichamen aan alle mannelijke en vrouwelijke meerderjarige Nederlanders. II. Zy ontkent de juistheid van het stand punt dat de klassenstrijd eene noodzakelijke voorwaarde is voor maatscliappelijken voor uitgang, en verwerpteenerzijds het streven naar opheffing van het persoonlijk eigendoms recht op productiemiddelen, anderzijds de meening, dat de Staat in het economisch leven zyner burgers slechts noodgedrongen, schoorvoetend, by volstrekte onvermydelyk- heid, behoort in te grijpen. Tegenover gemeenschappelijk eigendom en geioeenschapsalmacht als beginsel en eindpunt van het politieke streven aan den eenen, privaat eigendom en particulier initiatief als het principieel alleen deugdelyke aan den anderen kant, stelt zy dat wegneming van de maatschappelijke oorzaken der ongelijk heden tusschen de leden van het volk ten aanzien van hunne ontwikkelingsvoorwaarden het doel moet zijn, waarop telkens binnen de mate van het bereikbare moet worden aangestuurd. Het ontworpen verkiezingsprogram bevat het volgende Ten einde de komende verkiezingen voor de Tweede kamer zooveel mogelijk dienstbaar te maken aan de verwezenlijking van boven staande beginselen, stelt de vrijzinnig-demo cratische party by die verkiezingen op den voorgrond Grondwetsherziening in dien zin dat moge lijk worde invoering van algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen, met toepassing van het beginsel van evenredige vertegenwoordiging, b. eene samenstelling van de EeiBte kamer, in den geest van punt I der beginselverklaring. Indien en zoolang die grondwetsherziening niet bereikbaar is, verlangt zy voor het eerst komend wetgevend tydperk de totstandkoming van 1. Verplichte verzekering tegen ziekte, in validiteit en ouderdom. 2. Wettelijke regeling van het arbeidscontract- 8. Herziening der armenwet. Het einde van Santa Claus. L Uit liet Engelsch VAN JAMES WORKMAN. Tjjdens den Amerikaanschen vrijheidsoorlog stond op zekeren avond vóór Kerstmis een jong meisje, met gloeiende wangen en glin sterende oogen, op een brief te staren, dien zy zooeven gelezen had. Haar naam was Elzie Mackenzie en zij bewoonde een afge legen huis, op een paar mijten afstand van de winterkwartieren van eene groote leger- afdeeling der gefedereerden. De goede tjjding, welke de brief bevatte, drong nog niet goed tot haar door en kon haar nog niet overtui gen dat de vrees en de angst, die haar leven bijna on dragelyk hadden gemaakt, nu voor goed geweken waren. Toen de jonge vrouw van haar broer stierf, .was zy by hem gekomen om voor het huis houden en de kinderen te zorgen, en gedu rende het eerste jaar wa9 haar leven zeer eentonig geweest. Daarna werd zy plotseling verplaatst in een toestand die haar over stelpte met droefheid en wanhoop. Eenige weken geleden was haar broeder gevangen genomen, verdacht den vjjand als spion gediend te hebben en beschuldigd van 4. Naasting van de spoorwegbedrijven en exploitatie daarvan door den Staat. Verbetering van den rechtstoestand der vrouw. Tegelijk met die circulaire, waarin een en ander werd vermeld, ontvingen wij nog een vervolglystje van personen die hunne instem ming betuigden met den oproepingsbrief. Dit bevat nog 17 namen. In het geheel zijn er dus 207, die hunne sympathie met het plan te kennen gaven. VERZET IN PI DUT. Bij het, in ons vorig nommer reeds gemelde, bericht, dat een patrouille, die rondtrok in Pidië, Paja Reubeë krachtig versterkt vond en op levendig verzet stiet, waarbij wij twee dooden en twee gewonden kregen, teekent het Hbld het volgende aan Paja Reubeë ligt in het gebied van T. Bintura Reubeë, ten Westen van de Pedir- rivier. grenzend (naar het Westen) aan de Zeven Moekims. De beteekenis van deze ge beurtenis is nog niet dnidelyk. Mogelyk is het, dat men met een herleving van het verzet in Pidië te doen heeft, in verband met de ziekte van generaal Van Heutsz. Meer voor de hand liggend en daarom waarschijnlijker is het, dat de kwaadgezinden tijdelijk, door do vSamalangan-expeditie, hun kans schoon hebben gezien om in Pidië wat meer uit te voeren dan anders. Hiervoor spreekt ook de by zonderheid dat Paja Reubeë '/krachtig versterkt" was. Dat duidt op een voorbereiding reeds voor dat het bericht van generaal Van Heutsz' ernstige ziekte bekend was. Dergelijke afzonderlijke acties zullen waar- hynlyk nog geruimen tjjd nu en dan voor komen. Wy hebben daarop reeds meermalen gewezen en herinnerd aan het schryven van generaal Van der Heijden van 20 Aug. 1879, waarin deze zeide, dat, na afloop van de kryg8verichtingen op groote schaal", de rust en de veiligheid door «eindelooze patrouil leeringen,zouden moeten worden bewaard, totdat de bevolking weer aan orde en werk zaamheid gewend, en het inlandsch bestuur op hechte grondslagen gevestigd zou zyn. BENOEMINGEN ENZ. By kon. besluit zyn benoemdby het wapen der inf., by het 2de reg., tot kapt. de eerste-luit. J. H. van der Hegge Zjjnen, van den staf van het wapen, adjudant van den directeur der Cadet tenschool by het 3de reg., tot kap. de eerste- luit. L. G. E. Kalshoven, van het reg. gren. en jagersby het 4de reg., tot eerste-luit. de tweede-luits. G. Ie Poole en P. K. M. O. Gude, beiden van het korps is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau de kolonel-titulair H. A. Cal- koen, plaatselijke commandant te 's Gravenhage. UIT STAD EN PROVINCIE. By kon. besluit is, als blijk van goed keuring en tevredenheid, de zilveren eerepen ning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan M. G. Binkhorst, klerk by de stoomvaartmaatschappij Zeeland te Vlissingen, wegens de met ge vaar voor eigen leven verrichte redding van inlichtingen verschaft te hebben betref fende de bewegingen en het aantal der ge- federeerden, benevens de plannen hunner verschillende versterkingen. Hy was voor den krijgsraad gedaagd en de bewijzen zijner schuld waren zoo afdoende, vooral na het hooren van een getuige, dat hy terstond schuldig bevonden en ter dood veroordeeld werd. Het was hem echter gelukt te ont snappen, kort voor den dag dat het vonnis voltrokken zou worden, en tot nog toe had hij zich in den omtrek kunnen schuil houden; nu en dan zond hy zyn zuster bericht door een jongmensch, Seth Wilkins genaamd.'1 De tusschen komst van dien Seth had haar al dadelyk met tegenzin vervuld. Zy had hem nooit kunnen uitstaan of vertrouwen en sedert kort vermoedde zy zelfs dat hy gevoelens jegens haar koesterde, die maakten dat zy de gedachte niet kon verdragen, eenige ver plichting aan hem te hebben. Niettemin had de angst voor de veiligheid van haar broer haar genoopt zoo beleefd en vriende lijk mogelyk te zyn, ofschoon Seth's manier zóo beleedigend familiaar geworden was, dat zy slechts met moeite haar angst en veront waardiging kon verbergen. Eindelijk waB toch geschied wat zy zoo lang had voelen aankomen. Seth was haar bomen meedeelen, dat John overtocht gekregen had op een Engelsch schip, dat hem een prachtige gelegenheid bood om te ontsnappen; maar alvorens de eene vrouw uit het water naby de zeesluis aan het De Ruyterplein aldaar, op 15 Sep tember 1900. By eenzelfde besluit is aan J. Wilkens, inspecteur by de stoomvaartmaatschappij Zeeland, wonende te Vlissingen. verlof verleend tot het aannemen van het ordeteeken van ridder 8de kl. der orde van de Kroon '-an Pruisen, hem door den Duitsclien Keizer, Ko ning van Pruisen, geschonken. No. 55 der S/.Ct. bevat wijzigingen in de statuten der Vei-eeniging tot bevordering van Christelijk schoolonderwijs te G o e s. Bij de Dinsdag 13 Maart a. door het ge zelschap van den Tïnolisch o u w burg alhier te geven voorstelling zal worden opgevoerd Johanne, tooneelspel van den jongen Björnson, waarin mevrouw Mulder—Roelofsen de titel rol vervult. De uitvoering van dit tooneelwerk door de »Tivoliè'rs" wordt zeer geprezen. Zaterdag avond heeft zekere P. J. P., die reeds meermalen met de justitie in. aan raking is geweest, by den kleermaker D. in de Gortstraat alhier drie manscostumes »op zicht" medegenomen. De zonderlinge begunstiger trok er een van aan en beleende de beide anderen. De man werd ter beschikking van de justitie gesneld. van den werkman F. uit MiddélbWg, die Woensdag, zooals gemeld, by het óhgé'luk in de kazerne alhier een schedelbreuk bekwam en die, na door den heer A. Butner, officier van gezondheid, ter plaatse te zyn verbonden, naar het ziekenhuis is gebracht, was heden middag naar omstan digheden bevredigend. Hij blyft voortdurend bij kennis. V., uit Vlissingen, werd per brancard naar zijne woning aldaar, en de fourier M., wiens rechterbeen is gebroken, naar het hospitaal vervoerd, nadat ook die beiden in de kazerne waren verbonden. Omtrent het gebeurde zelf vernemen wjj nader het volgende Onder een trap, vroeger in de kazerne ge bruikt voor opgang naar de eerste verdieping en thans tijdens de verbouwing stevig in het zand gezet, zonder echter voor het algemeen verkeer beschikbaar te zyn, waren F. en W. aan het metselen en inleggen van vloertegels. Zy hadden, om hun werk te kunnen vervol gen, die trap even verzet, en waarschijnlijk is die toen niet zoo stevig geplaatst als zy voor dien stond. Daar tijdens de werkzaamheden door de militairen van die trap gebruik was gemaakt tot het op- en afgaan, meenden een fourier en een soldaat ook nu hetzelfde te kunnen doen. De laatste was al beneden maar de fourier M. nog niet, toen de trap kantelde en neerkwam op de twee daaronder zittende werklieden, met het in ons vorig nommer gemelde noodlottige gevolg. Naar het gebeurde wordt zoowel door de militaire autoriteiten als door de politie een onderzoek ingesteld. In den afgeloopen nacht, te ruim twee uur, ontstond, door onbekende oorzaak, brand in het perceel hoek St. Janstraat en Zuster straat alhier, bewoond door den slager L. De vlammen sloegen weldra naar buiten uit en tastten ook de beide aangrenzende per- ceelen, in de St. Janstraat en in de Zuster straat, aan. Op het gemaakte alarm kwamen weldra eenige spuiten ter plaatse, die echter, daar men reeds verschillende brandkranen der wa terleiding in werking had gesteld, geen dienst behoefden te doen. EnkeLe autoriteiten, de wethouder Sprenger. waarnemend burgemeester, de majoor en offi cieren der schutterij, de commissaris van politie, waren aanwezig, terwijl politie en schutterij dienst deden om het publiek, dat niet zoo talrijk was als men by een belang rijken brand als dezen zon verwachten, op een afstand te houden. De enorme vuurzee, die naar alle kanten uitsloeg en hoog boven de daken zich verhief, leverde, met den gloeienden vonkenregen, die door den vrjj sterken wind werd voortgejaagd, een prachtig schouwspel op. Van sommige toeschouwers werden de klee deren door die vonken leeljjk beschadigd. Te half vier ongeveer was men het vuur meester, en bleken de drie aangetaste per- ceelen geheel uitgebrand te zyn. Nog lang bleef men echter de smeulende puinhoopen, die telkens dreigden weer te zullen opvlammen, bewaken. Var. de huizen aan de overzyde sprongen vele ruiten. Verzekering dekt de schade. Dat heden voortdurend een meer of minder talrjjk publiek de treurige overblijfselen der drie huizen in oogenschouw kwam nemen, spreekt, vooral met den marktdag, wel vanzelf. Volgens het 35e jaarverslag van de Werkmansvereeniging alhier bedroeg het ledental einde vorig boekjaar 160; hiervan hebben 12 bedankt en is een overleden daar entegen traden 9 nieuwe leden tot de ver- eeniging toe, zoodat het ledental thans is 156, terwyl bet getal begunstigers 35 bedraagt. Wat de belangstelling in de vergaderingen betreft, viel er dat jaar wel eenige vooruit gang te bespeurenhet grootst aantal aan wezigen bedroeg 62 leden, het kleinst aantal 16 leden, tegen 54 en 13 in het vorige jaar. Van het locaal wordt veel gebruik gemaakt, namely k wat betreft het houden van vergade ringen, bruiloften en partyen, zoo zelfs dat het in het afgeloopen jaar gebleken is, dat aan billijke eischen in zake het verhuren van het aohterlocaal niet kon worden voldaan de vraag is dan ook allezins gewettigd of het bestuur den tijd niet gekomen acht, om de localiteit eenigszins meer naar de eischen van 't oogenblik in te richten en het gebouw op deze manier meer rendabel te maken. De bibliotheek werd veel gebruikt. De gezondheidstoestand der leden was in 't afgeloopen boekjaar gunstiger dan't voorgaande, aan 54 leden werd geneeskundige hulp ver strekt, welke, in tegenstelling van vroeger, thans geheel door de vereeniging werd be kostigd evenals de geneesmiddelen. Aan 38 leden werd geldelijke ondersteuning by ziekte verschaft met een totaal van 728 dagen a 0.50 per dag, waaronder enkele, die de geneeskundige hulp zelf bekostigden en alzoo 0.66'/j per dag ontvingen. De ontvangsten bedroegen 1338.781-», waaronder 895.07 aan contributie. buurt te verlaten, zou hy dien avond komen om van haar en de kinderen afscheid te ne men. Met een nauw verholen glimlach over zulk een bewijs van vaderlyke genegenheid, voegde Seth er bij, dat het John gelukt was om wat speelgoed en lekkers voor de kinderen te bemachtigen, en haar opdroeg er voor te zorgen, dat zij weer hun kousen uithingen, evenals andere jaren. Hij wist dat zij vol verlangen de komst van Santa Claus ver wachtten en hij kon niet rusten bij 't denk beeld, dat de kleinen teleurgesteld zouden worden, temeer daar naar alle waarschijnlijk heid dit de laatste maal zou zijn, dat hij hen gedurende lange jaren zien zou. Maar Seth had nog gedraald met weggaan nadat hy zijn boodschap overgebracht had en nadat hij heel duidelijk te kennen had gegeven, dat hij "voor zyn bewezen diensten een belooning wenschte, was hij geëindigd met haar te vragen of zij zyn vrouw wilde worden. Hij had er zelfs op gezinspeeld dat hij in de gelegenheid was om 't haar broeder heel onaangenaam te maken als zij dit wei gerde. Het was zóo wreed en verachteljjk om misbruik te maken van haar hulpeloos heid en zy had hem met een bleek gelaat en vlammende oogen aangezien en hem in de meest krasse temen meegedeeld, boe zy over hem en zyn aanzoek dacht. Haar woede en verachting hadden hem diep beleedigden hy was driftig weggeloopen, haar dreigende dat zij haar handelwijze duur zou moeten betalen. Toen had zij den brief ontvangen. Een man was na zonsondergang te paard gekomen, had haar zwijgend den brief overhandigd en was weer weggereden. Zy had dien met be vende vingers geopend, vreezende dat er bericht in zou staan van de gevangenneming van haar broer en zy had dien brief gelezen met vreugdetranen in de oogen, zoodat zy de woorden by na niet kon ontcijferen. Het was een volledige schuldbekentenis van den getuige, wiens verklaring de inhech tenisneming van haar broeder veroorzaakt had. Hij was de grenzen van Canada overgetrokken, en nu hy zeker was van zyn eigen veiligheid, wilde hy een poging doen om op deze wjjze zijn schandeljjk gedrag goed te maken door de waarheid te bekennen. Nadat bij bewijzen had aangevoerd, die Mackenzie's onschuld duidelijk maakten, besloot hy haar te over reden zoo spoedig mogelyk met den bevel hebber te gaan spreken, om het vonnis van den krjjgsraad te herroepen, daar haar broeder zeker ter dood veroordeeld zou worden, indien hy door de gefedereerden gevat werd. »Ja, dat zal ik doen", riep zij opgewekt. »Ik zal Prince zadelen en er dadelyk heen gaan." Toen bad zy een oogenblik geaarzeld. Zy had een voorwendsel bedacht om iedereen uit te sturen, behalve de kinderen, die boven sliepen. Was het wel veilig om ze alleen te laten Zy moest het wagen zy moest alles De uitgaven besomden 1324.28*. De rekening sluit dus met een voordeelig saldo van 14.44fc, met het kassa van het vorig boekjaar een kapitaal vornend van 714.13* Naar uien ons meldt, heeft de directie van de tram tussehen deze stad en Vlissingen aan eenige Vlissingsche jongelui, die in de hoofdplaats der provincie inrichtingen van on derwijs bezoeken, voor het vervolg hel plaats nemen in de le en 2e klasse ontzegd, omdat zij daar in den regel zioh zoo onhebbelijk gedroegen dat zij den overigen passagiers niet weinig hinder veroorzaakten. Zij mogen nu voortaan, als zy niet per spoor gaan of de reis op hunne voeten doen willen, van de 3e klasse gebruik maken. De tramdirectie heeft natuurljjk het recht onaangename reizigers te weren, maar dat zij de eerste- en tweedeklasse passagiers helpt en die der derde klasse met «lastige" elementen opscheept, is wel een beetje kras. Of vermoedt zy misschien dat de derde klassers, als de jongelui wat te veel op hun poot spelen, zichzelf wel zullen redden en de jongens tot hun plicht brengen Daaruit zouden dan weer moeilijkheden kunnen voortkomen, voor beide partyen allicht gevaarlijk. De volgende adspirant machinisten, ge detacheerd op de werf der maatschappij De Schelde te Vlissingen, worden 1 April ge plaatst op de achter elks naam genoemde schepenP. J. C. Ultie KortenaerM. Bös (EvertsenJ, H. G. Borghstjjn (R. Claeszen), B. van 't Hul UlfrJJ. J. Schilt (Geep), F. A. Bonman, en J. C. Duyft (Marnix). Op die fabriek worden dan gedetacheerd de adsp. mach. W. Wiegel, L. A. Meyer, W. G. Jansen, E. Horsting, B. C. de Groot, J. Gestel, J. M. van Hoogstraten en A. P. Noorlander- Uit V e e r e schrijft men ons De begrafenis van den heer A. Geill had Woensdag in allen eenvoud plaats. De gemeen teraad met den secretaris droegen her lyk grafwaarts. Onder de kransen, die op de lykbaar lagen, was er ook een zeer fraaie met het opschriftVan den gemeenteraad van Veere. Op het kerkhof werd een treffend woord gesproken door den heer dr G. J. Weyland. waarvoor de oudste zoon, de heer L. Geill, dankte. Een viertal rytuigen volgden den lijkwagen. Hoewel van uit Veere gezien het viermast- schip, waarvan door my Woensdag melding werd gemaakt, op het Noordland schijnbaar vast zat, bleek dit later niet zoo te zyn. Het schip in kwestie ia een groot leeg schip, komende van Hamburg en bestemd naar Cardif, gesleept wordende door een Duitsche sleepboot. Het kon door den hevigen wind niet uit de kust houden en was genoodzaakt het veergat in te gaan. Het vaartuig ligt nu in de nabjjheid van Noordland ten anker, in het vaarwater, terwyl de sleepboot binnen ia geloopen om kolen bjj te laden, waaraan het behoefte had. In de Dinsdag te Bruinisse gehouden vergadering van den gemeenteraad werd aan den heer A. J. de Koek, met ingang van 12 Februari jl., en aan den heer G. H. Vleugels Schutter, met ingang van 1 Maart jl.. eervol wagen ter wille _vaxP John. Op ditzelfde oogenblik kon Seth wel een boosaardig plan beramen om hem in een valstrik te lokken. Zy sidderde by die gedachte, liep naar den stal en zadelde Prince, een mooi zwart paard, vlug en sterk en met stevige been en en gehecht aan zyn kleine meesteres. Je moet je best doen van avond, Prince", zeide zy, terwyl zy, zyn kop streelende, hem naar buiten bracht. »Wy moeten naar het kamp en weer terug, voordat John komt, en hem dan zeggen, dat hy heel veilig is en niet naar Engeland hoeft over fce steken en zich niet meer hoeft te verbergen. Wy zullen toch nog een prettig Kerstfeest hebben, Prince, en vandaag dacht ik dat wij nooit meer vroolijk zouden zyn." Zy liet het dier een oogenblik alleen en liep naar boven om den kleinen slapers een nachtkus te geven. Zy werd aangedaan bij 't zien van de kousen, die aan 't voeteneind van het bed gereed hingen. »Het Ijjkt op John om er aan te denken dat zy op een bezoek van Santa Claus reken den heden avond. Die goede jongen wat is hy lief voor henIk denk wel, dat ik hen veilig achter kan laten. Zij slapen rustig en zy zullen niet voor den morgen wakker wor den en wat zal hun dan een groote verrasing wachten 1" ('Wordt vervolgd,)

Middelburgsche Courant | 1901 | | pagina 1