MIDDELRliRGSCHE COURANT. Donderdag 7 Maart. 1001. Verschillende Berichten. Nu. ÖO. 144 Jaargang, Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met u.'zondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor a.Ie plaatsen in Nederland franco p.p.,/2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. THERMOMETER EN VERWACHTING. 6 Maart8 u. vin. 48 gr., 12 u. 45 gr., av. 4 n. 45 gr. F. Verwacht: krachtige N. W. wind, betrokken lucht, buiig weer, weinig verandering van temperatuur. Advertentiën20 cent per regel. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar do plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betredende. Handel, Nijverheid en Geldwezen, ïs uitsluitend gerechtigd het Algeiuecu Adverteutie-Iïnreaffl A. DE LA MAR Azn., N.Z. Voorburgwal 206, Amsterdam. Middelburg 6 Maart. BENOEHDTGEK ENZ. Bjj kon. besluit: zijn benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Lemmer P. Reitsma, en te Gulpen H. F. Julius, beiden thans in gelijke betrekking, respectievelijk te Weert en te Texel is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Willemstad A. A. van Luyk, thans oommies der telegraphie 8de kl. De ministers van marine, van binnenlandsehe en van buitenlandsche zaken verleenen deze week ook geen audiëntie. Blijkens van den gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden ontvangen telegraphische berichten zijn sedert de jongste mededeeling dienaangaande bij de krijgsverrichtingen aldaar, aan bekomen wonden overleden de fu selier F. Pardoel, en licht gewond de sergeants II. F. F. Lutje, W. B. van Veldhuyzen, A. W. Kuyper, de fuseliers M. Swarts, W. F. Jamin, F. de Volder, en de tamboer H. G. Mulkens. Een officieel bericht van Dinsdag van den Gouverneur-Generaal, dat nog werd opgeno men in een groot deel der oplaag van ons vong nommer, luidt: Van Heutsz vooruit gaande." PACHTCOMMISSIËN. De minister van binnenlandsehe zaken heeft opnieuw voorgesteld, thans bij afzonderlijke suppletoire begrooting, om 4000 beschikbaar te stellen voor subsidies aan pachtcommissiën. Tn aansluiting aan hetgeen de minister hij eene vroegere behandeling van deze zaak heeft gezegd, verklaart liij opnieuw dat met den hier voorgedragen post uitsluitend en alleen wordt bedoeld te bevorderen vooreerst dat van be staande pachtcommissiën meer gebruik kan worden gemaakt dan thans het geval is, en in de tweede plaats, dat bedoelde eommissiën beter en vollediger werk kunnen leveren dan nu. Deze commissies zullen niet met dwingend gezag bekleed moeten worden. De landbouw- commissie heeft zich zonder voorbehoud ver klaard voor het geven van financieelen steun aan pachtcommissiën. Niet alleen aan de grondeigenaars en pachters, maar ook aan de arbeiders zullen de werkzaamheden der pacht commissiën ten goede komen. Trouwens ten plattenlande zjjn vele arbeiders tevens pach ters en de arbeiders lijden mede door te hooge pachten, waardoor men ook op de hun toeko mende belooning zal trachten te bezuinigen. UIT STAD EN PROVINCIE. Bij kon. besluit is een pensioen verleend van 840 aan M. E. Hoffmans, wed. J. A. Fokker, penningmeester van het bestuur der visBcherijpolitie op de Schelde en Zeeuwsche stroomen. Met ingang van 15 Maart aanstaande zullen de diensttijden op werkdagen van de Rjjks- telephoonkantoren te Kloosterzande en Walsoorden als volgt worden geregeld: Kloosterzande, van 7,30 tot 12 uren voor-, 2 tot 3 en 4 tot 6,30 uur namiddags; op Nieuwjaarsdag, indien deze niet op Zondag valt, van 7,30 tot 8,30 uur voor- en 12 tot 1 uur namiddags; Walsoorden, van 7,30 uur voor- tot 1 uur na-, 2 tot 3 en 4 tot 7,30 uur namiddags (Greenwichtijd). De diensttijd dier kantoren op Zon- en feestdagen bljjft onveranderd. Heden middag had M., bezig een kleine herstelling te verrichten aan een zijner huisjes, staande op den Molenberg alhier, het on geluk dat zijn ladder brak, waardoor de man leeljjk te vallen kwam. De enkel aan het linkerbeen werd zoo ern stig bezeerd, dat het den man onmogelijk was te loopen, waarom men hem binnen droeg met, naar gevreesd werd, gebroken of ont wrichten enkel. Tevens had M. de rechter hand, waarmede hij in eene ruit was gevallen, bloedend verwond. Uit Vlissingen. Aanstaanden Vrjjdag middag te twee uren vergadert de gemeenteraad aldaar. In die zitting is aan de orde de benoeming van een secretaris-rentmeester van het gast huis, waarvoor worden aanbevolen de heeren J. H. Dommisse en M. J. Hemmekam. Verder komen in behandeling voorstellen van burg. en weth.tot verkoop van gemeen tegrond tot wijziging van de overeenkomst met de firma Meijer Reuser en Co. betreffende overname der badexploitatie en tot onderh. verpachting van het stedeljjk badhuisafwij zing verzoek van het hoofdbest. van den Alg. Ned. Wielrijders Bond omtrent openstel ling v. d. N.-Z. Boulevard voor rijwielver- keer tot wijziging van de met het rijt te sluiten overeenkomst inzake ruiling van gronden voor exercitieterreintot tijdelijke onderhandsche verpachting van weilanden bij het Midden Kroonwerknaar aanleiding van de publieke verpachting van gemeente-eigen dommen op 26 Februari jl.tot het verleenen van ontheffing aan D. Bijl van het verbod van art. 69 der alg. politieverord. naar aan leiding van een adres van J. de Rjjcke te Gapinge omtrent de uitbeering van eene be looning voor diensten bij den aankoop van grondomtrent het verzoek der agenten van politie om verhooging van jaarwedden be treffende het verzoek van J. I. de Back en J. M. Wessel tot regeling hunner jaarwedden tot goedkeuring van den staat van ontheffin gen van den hoofd, omslag, dienst 1900, en tot het verleenen van vergunning aan A. Wattel tot het uithangen van een zonnescherm. Op de werf der Maatschappij De Schelde is heden de kiel gelegd van het dubbelsehroef- stoomschip Goentoertype Sindoro, in aanbouw voor rekening van de Rotlerdamsche Ltoyd, ten behoeve van haren maildienst van Rotterdam op Java. In de Maandag te Colijnsplaat ge houden raadsvergadering kwam ter tafel een verzoek van dr Aaltsz om gedurende tien jaren een jaarlijksche subsidie van 200. Wordt hem die verleend, dan zal liij zelf een huis laten houwen en dit ten allen tijde stéllen ter beschikking van de gemeente, indien zij zelve het wil koopen. terwijl in dat geval de koopsom zou zijn: het bedrag, dat het huis heeft gekost, verminderd met de tot op dien datum genoten subsidie. Dit request werd ingewilligd met 3 stemmen voor en 1 tegen, die van den heer Tazelaar. De heeren Swemer en Schippers waren afwezig. De subsidie zal ingaan mot 1 Mei a.s. Verder werd met algemeene stemmen be sloten de zes weken vacantie, ingevolge de leerplichtwet, te beginnen den 2den Maandag- in Sept. en alzoo zooveel mogeljjk te doen aansluiten aan de zomervacantie. Het advies van den arrondissements-school- opziener luidde2 weken in Juni en 4 V-eken in October. Te St Philip sland is Dinsdag bij enkele candidaatstelling tot lid van den ge meenteraad gekozen de heer A. L. van Eldik, arts. Gedurende de vorige week werden van Bruinisse verzonden 1600 ton mosselen naar Holland, België, Frankrijk en Engeland. De prijzen waren 2 tot 2.50. De laatste soort wordt echter zeer schaarsch, en veel ge zocht. Wijlen de heer J. M. Brevet, in Den Haag overleden, legateerde 2000, vrij van successierechten, aan de bewaarschool te Z o n- nem aire. In de Dinsdag te Hulst gehouden raadszitting is vastgesteld het reglement vooi de commissie tot wering van schoolverzuim en werd mededeeling gedaan van de goedkeuring van plan en bestek voor den verbouw dei- school, waarna burg. en weth. werden ge machtigd tot aanbesteding over te gaan en zelve over de gunning te beslissende ter mijn van oplevering werd vastgesteld op 1 Nov. a. De voorgestelde verandering van den toela tingsdag tot de gemeenteschool van 1 Mei op 1 April werd goedgekeurd. In de Dinsdag te Zaamslag gehouden vergadering van den Raad werd verworpen een voorstel van burg. en weth. om gedurende 10 jaren een subsidie van 600 aan de tram lijn SelzaeteHontenisse via Zaamslag te Vrjjdag was het dertig jaar geleden dat te Temen zen de expediteurs-firma Van IJsselsteijn werd gevestigd. Deze vestiging is in den loop der jaren gebleken van grooten invloed te zijn op de toekomst van genoemde plaats, daar zjj den grondslag heeft ge legd voor de zeevaart op die haven, ook hoofdzakelijk een gevolg van de energie van den heer Van IJsselstein. Voorzeker zullen velen instemmen met den wensch dat de firma nog lange jaren te Terneuzen moge ge vestigd blijven en zich in een steeds toene- menden bloei harer zaken moge verheugen in het belang van de gemeente. [Tem. Crt.J In de Dinsdag te Schoondijke ge houden raadszitting werd o. m. besloten tot het instellen van éen commissie tot wering van schoolverzuim, bestaande uit vjjf leden. Tevens werd vastgesteld een huishoudelijk reglement voor die commissie, waarin o. a- is bepaald dat de kosten, veroorzaakt voor het houden van vergaderingen enz., voor rekening van de gemeente komen. Natuurkundig gezelschap te Middelburg. MISDAAD EN KRANKZINNIGHEID. Over dit onderwerp werd Maandag avond in de maandvergadering van genoemd gezel schap door dr F. M. Cowan van 's-Hage een belangwekkende voordracht gehouden. Hij begon met te herinneren aan de heksen processen en de straffen, aan die z. g. n. boksen voltrokken, die aantoonden dat een krankzinnige werd beschouwd als een misda diger, als iemand, zich volkomen bewust van hetgeen hij deed. De handeling werd dus beoordeeld, afgescheiden van den persoon iedere handeling, die anti-sociaal was, onver schillig door welken persoon gedaan, moest gestraft worden. In het laatst der 18e eeuw won de meening veld dat krankzinnigen ontoerekenbaar waren en er werd dus een scheiding tussehen hen en de misdadigers gemaakt. Dally trad op met de stelling dat misdaad en krankzinnigheid twee vormen van orga nisch hersenljjden zijn; en al waren deze be schouwingen wat speculatief, er was, zooals later bleek, een kern van waarheid in. Aan Lomhroso, den grooten Italiaanschen onderzoeker, bleef het voorbehouden de baan breker te worden voor de nieuwere erimineel- anthropologi8che opvattingen. Lombroso wees voor het eerst op de groote rol, die de erfelijkheid speelt bij het ontstaan van slechte eigenschappen. Langzamerhand werd nieer de aandacht gevestigd op de omstandigheden waaronder het individu was gekomen en op gevoed, op zijn erfelijke verworven eigen schappen, op het milieu, waarin het leefde. Daarbij kwam dat men giiig inzien dat het begrip misdaad toch lobs zeer relatiefs is-. Een zelfde daad, gedaan door verschillende personen, möet verschillend beoordeeld worden. Lacassagne ging nog verderII ny a pas de crimesil n'y a que de crirninels. Het bekend worden der zoogenaamde «jaono- maniën" bracht weer vele misdadigers in de rubriek krankzinnigen. Het waren personen, die, hoewel volkomen logisch redeneerende, toch krankzinnig waren, omdat de motieven voor hunne handelingen hun oorzaak vonden in een hallucinatie of een waandenkbeeld. Spreker gaf aaou de hand van verscheidene ziektegeschiedenissen een denkbeeld van het ontstaan en het zich ontwikkelen van zulke waanideeën. Tot de zenuwlijders, die het meest met de justitie in aanraking komen, behooren in de eerste plaats de epileptici. Niet altijd behoeft een epilepticus een slecht individu te zijn. Mohammed, Karei V, Peter de Groote waren epilectici met groote gaven. Maar meestal zjjn het gedegenereerde, suffe individuen, die tijdens een kleinen of grooten aanval handelingen kunnen doen, waarvan zij zich na den aanval niets meer herinneren. Een epilepticus kan heel verstan dige, slimme dingen doen, maar doet hjj iets wat hem naar den strafrechter brengt, dan bljjft hij toch een epilepticus en behoort hjj niet in een gevangenis maar in een gesticht. Bij de beoordeeling van een misdadiger blijft de rechter geheel vrjj in zijn oordeel de medicus-deskundige'adviseert. De medicus heeft eenvoudig zijn gevoelen uit te spreken of de persoon is gezond of ziekhij behoeft zich niet uit te laten over de al of niet toe rekenbaarheid. De kwestie der toerekenbaarheid is er een van philosophiscben aard, hangt af van het philosophisch standpunt, dat de medicus in neemt, en heeft dus niets te maken met den betrokken persoon. Bij het veroordeelen moet niet alleen op bet belang der maatschappij maar ook op het belang der veroordeelden gelet worden. 't Is bekend welk een slechten invloed het verblijf in een gevangenis op de gevangenen heeft. Is er iemand éen maal in geweest, dan komt hij bjjna altijd weer. »De straf zij geen kwaad", heeft Modderman gezegd, >>straf zij geneesmiddel". Een eersten stap daartoe deed Suringar door het invoeren van het celstelsel. Onttrek den veroordeelde aan den slechten invloed van andere misda digers. Breng hem zooveel mogelijk in eene psychisch gezonde omgeving. Tracht den veroordeelde te verbeteren verbeter de sociale omstandighedenLes so- cie'le's ont les crirninels qidelles mêrüent, Boerhave leeraarde, dat de prophylactis is het betere deel der wetenschap. Voorkomen is beter dan genezen Zoo ook op dit gebied. De zeer interessante voordracht werd met veel belangstelling aangehoord. RECHTSZAKEN. Door den officier van justitie bij de rechtbank te Middelburg is hooger be roep aangeteekend tegen het ,den 22en Februari jl. door genoemde rechtbank uitge sproken vonnis, waarbij A. G. d. G., vroeger particulier rivierloods te Vlissingen, thans zeevarende te Antwerpen, is vrijgesproken van het hem bij akte van dagvaarding ten laste gelegde, het zenden van va.lsche tele grammen. Kantongerecht te Middelburg. Heden (Woensdag) zijn veroordeeld: wegens rumoerA. L., O. en W. Souburg, tot 1 b. s. 1 d. h.loopen op beplanten grondM. d. N., A. v. B., J. B., Arnemuiden, tot 2 b. s. 2 d. h.arbeidswetC. A. G., Middelburg, tot 2 x 3 b. s. 2 d. h. iedere b.drankwetA. M., B., huisvr. v. A. G., Vlissingen, tot 10 b. s. 3 d. h.jachtdelictW. D., O. en W. Souburg, tot 2 X 10 b. s. 3 d. h. iedere b., verbeurd verklaring niet inbeslaggenomen haas. bevel tot uitlevering of betaling der waarde ad 0.50, s. 1 d. h., J. J. Jz., Meliskerke, tot 2 X 15 b. s. 4 d. h. iedere b., verbeurdver klaring niet inbeslaggenomen geweer, bevel tot uitlevering of betaling der waarde ad 5 s. 2 d. h., A. G. Domburg, tot 2x7 dagen h., verbeurdverklaring niet in beslaggenomen geweer, bevel tot uitlevering of betaling der waarde ad 6 s. 3 d. h.rijden met een voertuig op een klinkerzijpadJ. J. C., Mid delburg, tot 1 b. s. 1 d. h.rijden met een rijwiel op een trottoir langs den Badhuisweg te VlissingenK. M.. Vlissingen, tot 2 b. i. 1 d. h. Verder wegens dronkenschap J. P. B-, J. L., .J. D., Vlissingen. tot 2 b. s. 2 d. h., L. V., Vlissingen, tot 10 b. s. 8 d. h., K. B., Vlissingen, tot 5 dagen h., W. .J. v. S., Mid delburg, tot 3 weken h. Door de rechtbank te Breda is de schil der Mutsaers, beschuldigd van moord enz. óp het 12-jarige dochtertje van den heer Kessels te Tilburg, verwezen naar de open bare terechtzitting en is aan den beschul digde ambtshalve toegevoegd als verdediger de heer mr Van Wijnen, advocaat en procureur te Breda. KERKNIEUWS. De heer P. J. Bonnet, kapelaan te Heerenhoe k, is benoemd tot kapelaan te Spierdijk. Tot kapelaan te Hontenisse is benoemd de heer Jos. Loos. De heer G. Boersma. predikant te Hol- landscheveld, zendt ons een exemplaar van de I-Ioogev. Crt met een ingezonden stuk van zijn hand, waarin hjj betoogt dat hij, in zijn door ons megedeeld bericht omtrent holbewo ners aldaar, den toestand veeleer met te zwakke kleuren heeft geschilderd en waarin hjj het standpunt verdedigt dat men hulp niet mag achterwege laten omdat de bewoner van het hol een dronkaard is. Voor het toelatings-examen aan de Rijks kweekschool voor onderwijzeressen te Apel doorn hebben zich 173 aspiranten aangemeld. Een belangstellend lezer schrijft ons van een curieuse ontdekking, door hem in de archieven der Remonstrantsche gemeente te Rotterdam gedaan. Uit een brief in genoemd archief blijkt nameljjk, dat zelfs de slechte, althans doorgaans onvoldoende verzorging van krijgsgevangenen door de Engelschen óok al niets nieuws is. Stamverwanten van de nu gevangen Hollandsche Afrikaners hadden vóór 100 jaar al dezelfde klacht als zij. Op 22 Maart 1801 toch kreeg het armbestuur der Remonstr. gemeente alhier door bemiddeling van heeren »Agontcn van de Marine der Bataafache republiek" een brief van twee Hollandsche krijgsgevangenen te Londen, die dringend om onderstand smeekten, daar zjj anders van gebrek moesten omkomen zooals met verscheiden van hun lotgenooten reods het geval was geweest.. Maa.r gelijk de Engelsche hardheid dier dagen de huidige evenaarde, was dit ook het geval met de Nederlandsche hulpvaardigheid. Het armbestuur der Remonstr. gemeente zond den slachtoffers van den toenmaligen krjjg zoo spoedig mogelijk een som gelds toe, die hen in staat stelde hun ljjden te verzachten. ;N. R. Crt Tengevolge van het plotseling omslaan van het zeil werd Dinsdag middag bjj IJael- monde een voorbjjzeilend schipper van boord geslingerd. Daar hij zich alleen aan boord be vond, duurde het eenigen tjjd voor men van den wal hulp kon bieden. Toen men met een roeiboot tot op twee meter van den drenke ling genaderd was, zag mén hem nog een maal bovenkomen en toen voor goed verdwij nen. Door het onstuimige weder is dreggen bijna onmogelijk; de eerst aangewende pogin gen bleven dan ook vruchteloos, - Dinsdagochtend is een, te Amsterdam wonende. 19jarige schippersknecht in de Delftsche Schie over boord gevallen en ver dronken. - Maandag avond is een wegwerker der H. IJ. S. M. uit Rijswijk op de spoorbaan langs den Parallelweg nabjj de Falckstraat te 's Gravenhage overreden. ij liep tussehen de rails, maar op een verkeerden wissel en werd door de locomotief gegrepen. De onderhangende aschbak schuurde hem over het hoofd, terwjjl een arm onder de wielen raakte en werd afgereden. De ongelukkige werd ook inwendig vreeselijk gewond. Gedurende het korte oogenblik, dat hjj nog bij bewustzijn was, verzekerde hij alleen zelf schuld gehad te hebben, doordat hij zich in den wissel vergist had. In het Ziekenhuis overgebracht, stierf hij spoedig. - Amsterdam heeft nu ook zjjn bereden politie te fiets. - Een minnend paartje te Horst (gem. Ermelo) kon van den vader der bruid geen toestemming krijgen om te huwen. De ge lieven wisten er echter raad op. Ze gaven voor even een boodschap in Nijkerk te moeten doen, kwamen daar bij elkander, namen een kaartje naar Rotterdam en telegrafeerden den volgenden morgen, dat ze samen op reis waren naar Amerika - In weerwil van de vele nasporingen, die er met de ingetreden dooi aan de Friesche kusten werden gedaan, is er tot heden niets omtrent het vinden der vier Wieringers be kend geworden. Van deze treurige zaak valt nog mede te, deelen, dat j.l. Zaterdag de weduwe P. J. Wigbout overleden is, vermoedeljjk uit hart zeer over het ongelukkig uiteinde harer dierbaren. Niet alleen dat Zondag, toen Koning Eduard van Engeland in zjjn waggon voor het station Breda zijn maaltjjd gebruikte, een talrjjke menigte op het plein ervoor het Transvaalsche volkslied zong, maar herhaal delijk werd geroepen »Leve de Boeren", »Leve Paul Kruger" enz., en bjj het vertrek van den extra-trein zelfs hard gefloten. Uit Ostende schrijft men ons, dat het wen8cheljjk zou zijn in 't belang der scheep vaart dat het nieuwe dok, hetwelk men verleden, jaar begonnen is daar te maken, voltooid werd. Thans toch liggen te Ostende vjjf driemas ters gemeerd, waarvan er 4 op één en den zelfden dag gearriveerd zijn. Zij hebben een diepgang van 56 a 63 pal men en zijn met Chilisalpeter geladen, bestemd voor onderscheidene plaatsen in Vlaanderen, waarheen het hoofdzakelijk met lichters ver voerd wordt. Daar het dok geen voldoende ruimte aan biedt, zjjn drie dier schepen genoodzaakt voor» loopig in de buitenhaven te blijven liggen. Binnen kort worden er nog een drietal schepen met dezelfde lading verwacht. Ook die zullen zich aanvankelijk met een plaats in de buitenhaven tevreden moeten stellen. Men meldt dat Alfred Dreyfus binnen kort een boek zal doen verschijnen, getiteld: Vijf jaar uit mijn leven 18941899. In Frankrijk heeft Zondagmorgen weder een dynamiet-ontploffi ng plaats gehad en wel in de smederjj van een spoorwegwerkplaats te La Pradelle-Puylanrens. Zes werklieden waren in de smederij aan het verwarmen van een kist met dynamiet, die door de koude der laatste dagen was bevroren. Eén der arbeiders zat op de kist en de andereu liepen door de smederij. Plotseling had een geweldige ontploffing plaats, die het geheele gebouw vernielde. De gereedschappen werden weggeslingerd en het zware aambeeld werd ver weggeworpen. Twee werklieden bleven op de plaats dood, een derde is doodeljjk gekwetst. Omtrent de werkstaking te Marseille wordt vernomen, dat het werk nu overal stil ligt; alles is rustig; een aantal stukgoederen voor China en Japan zjjn geladen. In een douanenkantoor te Irun (Spanje) heeft een dynamietontploffing plaats gehad, die 7 personen doodde, velen wondde en groote schade aanrichtte. Een slecht begin cn een slecht einde. De rechtbank van Old. Baily hééft den Engelschen soldaat, die dadeljjk na zjjn terug komst in Engeland een reiziger in een trein vermoordde, tot de galg veroordeeld. 1 De Zeppelin-plannen hebben een oogen blik kans geloopen andermaal schipbreuk te ljjden. De maatschappjj, die onlangs was tot stand gebracht om den bestuurbaren lucht ballon te exploiteeren, is ontbonden. Een groep rijke kapitalisten, met den koning van.

Middelburgsche Courant | 1901 | | pagina 1