litóÉijsclii! Cmt Paardenfokkerij Een Kerstreisje in Zeeland. Verschillende Berichten. BIJVOEGSEL VAN BB VAN Maaudag 4 Maart 1901, ao 53. II. De landbouwers van Schouwen en Duiveland kwamen weinig of niet in aanraking met de bewoners van het overige gedeelte van Zeeland, maar zjj dreven een levendigen handel op Rotterdam. Zjj mogen nu eigenzinnig en koppig en eigenwijs genoemd worden, maar dom waren ze niet, en ze keken doorgaans ieta verder dan hun neus lang was en zoo kwamen zjj, want behalve naar Rotterdam gingen ze ook wel eens elders, ondanks al hunne eigenwijsheid op het denkbeeld, om hengsten uit eene andere streek in te voeren, lang voor er in de meeste deelen van Nederland druk werk ge maakt werd van de paardenfokkery Vergissen wij ons niet, dan was het voor namelijk door de vele bemoeiingen van den heer B. G. van der Have, landbouwer en paardenfokker, thans burgemeester van Ouwer- kerk en lid der Provinciale Staten, en van den heer M a z u r e, destijds provinciaal veearts der 2de klasse te Zierikzee, dat er een Hol- steinsohe hengst werd ingevoerd, om het Schouwsch-Duiveland8ch paardenslag te ver beteren, en werkelyk er ontstond zoo lang zamerhand een paard van groote verdiensten als koets- en rypaard maar in veler oog verloor het te veel aan massa voor het land bouwbedrijf, en daarom verlangden dezen een zwaarder paard. Er werd eene vereeniging opgericht om een Clydesdaler hengst aan te koopen. Ook van dat paard komt eene niet onverdienstelijke afbeelding voor in het vroeger genoemde werk van Ter Haar. Er werden nu paarden aangekweekt met Holsteinsch, andere met Clydesdaler bloed; half Zeeuwsch -f- half Holsteinsch werd later gedekt door een Clydesdalereen kwart Zeeuwsch -|- een kwart Clydesdaler -f- een half Holsteinsch paard later weer met heel Zeeuwsch Kortom, men was daar niet eigenzinnig, maar o. i. op het gebied van paardenfokkery veel te vrijzinnig, veel te wispelturig. De heeren Van der Have en Mazure hadden een heldere voorstelling van hetgeen zij wilden maar zjj, die zich by hen aan sloten, en zjj, die zich later van hen afscheid den, hadden dat niet. Men hinkte gernimen tijd op drie gedach ten Zeeuwsch, Holsteinsch, Clydesdaler. Tot overmaat van smart kwam er uit ge brek aan koppigheid nog een vierde gedachte by en toen werd het hinken zoo algemeen, dat het geruimen tijd zal duren, eer men het hinken weer heeft afgeleerd. Maar alvorens die groote hinkperiode van naderbij te bezien, gaan we even een kykje nemen in Zeeuwsch-Vlaanderen, dat deel van Zeeland, dat door velen eveneens voor een Zeeuwsch eiland gehouden wordt, maar feitelijk een deel uitmaakt van het vasteland van Europa. En juist, omdat het een deel van het vaste land is en onmiddellijk grenst tegen België, hebben de Belgische en later ook de Fransche heeren daar groote bezittingen aangekocht, welke zy voor het grootste gedeelte verhuur den aan pachters uit Vlaanderen, die in onafgebroken betrekking bleven met hunne bloedverwanten in België en volkomen op de hoogte waren en nog zyn, al is het 2de en 3de geslacht ook geheel vernederlandscht, van hetgeen daar op het gebied van landbouw en veefokkery voorvalt. En in België gebeurt op dat gebied zeer veel goedsmet de helft van het geld, dat in Nederland besteed wordt, heeft men daar doorgaans eene dubbele werking. Nu, die geïmporteerde Nederlanders vonden in Zeeuwsch-Vlaanderen een goed werkpaard, sterk, niet veeleiscbend, met een groot vol hardingsvermogen, maar ook behept met Aardenburg ligt van Breskens 20 kilo meter. Een paard moet geen harddraver zyn om dien afstand voor een rijtuig te doorloopen in 2 uur tyds. Met een der grootere booten van Breskens naar Vlissingen duurt de overtocht 30 minuten. Vlissingen ligt van Middelburg 8,2 kilometer. Dio afstand kan door een paard, waarvoor de zak met haver niet te hoog hangt, door loopen worden in 50 minuten. Vertrekt men dus te 6 uur 's morgens, Greenwichtyd, uit Aardenburg, dan heeft men te 8 uur de boot te Breskens, komt te 8 uur 30 te Vlissingen en, heeft men daar een rjj- tuig besteld, dan is men te 9 uur 20 te Mid delburg. Doet men hetzelfde reisje, natuurlyk ten profijte van zyne beurs, met de bestaande gelegenheden, dan vertrekt men te 5 uur 51 's morgens per tram uit Aardenburg. Te 6 uur 8, dat is 17 minuten later, ismen te Draaibrug, een gehucht van Aardenburg. Daar mag men de tram verlaten, om 42, zegge twee en veertig, minuten te vertoeven in de wachtkamer. Men kan zich licht een voorstelling maken eigenaardige gebrekente korte voorhand, minder goede hoeven en niet toegevende aan eenige neiging tot eigenwyaheid en eigenzin nigheid, begonnen zij gaandeweg hunne merriën te laten dekken dóór Belgische hengsten. En de inwonende landbouwers van het land van Cadzand, en van het land van Axel, die van vader op zoon groote liefhebbers zyn van een stal mooie paarden, zagen, dat die Bel gische hengaten goed werk verrichtten en lang vóór er provinciale en rijkskeuringen waren uitgevonden, ging het kruisen met het Bel gische paard zyn vollen gang en er kwam een paard van betere vormen en met minder gebreken dan zyne grootmoeder, zonder daarom in kracht en volhardingsvermogen iets voor haar onder te doen. Een paard, waarvan de keurings-commissie, en in die commissie heeft naast twee gediplo meerde veeartsen ook een officier van een der bereden wapens zitting, in het voorjaar van 1895 getuigde, dat het zeer vele voordeelen heeft. Voor den handel is het gewild gevallen dat 550 franken gegeven worden voor veulens van nog geen jaar oud, zyn, in tijden van goeden aftrek, in Zeeuwsch-Vlaanderen niet zoo zeldzaam (550 franken 260 gulden.) het toont zich zeer geschikt niet alleen tot het trekken van zware vrachten over straat wegen, maar het blykt in slykerig en drassig land uitstekende diensten te bewijzen ondanks zyne zwaarte is er van logheid geene sprakehet beweegt zich gemakkelijk en kan eene verrassende snelheid ontwikkelen; met zekeren, krachtigen pas trekt het den wagen door het diepe slyk, of den zwaren Waal8chen ploeg door de taaie klei en ver toont by de wendingen eene vlugheid, die men oppervlakkig (de Nederlandsche hippophilen gelieven op dit woord te lettenbij zulk een zwaar paard niet zoude zoeken. Daarmede zoo gaat de commissie voort - is niet gezegd, dat het Vlaamsche paard het eenige zware slag is, dat tot verbetering van het landbouwpaard in Walcheren en de Beve- landen geschikt iszeer wel mogelyk heeft het Clydeadaler-slag in Zeeland eene toekomst; maar voorloopig is het Vlaamsche gemakke lijker te bereiken en doorloopend in den handel zeer gewild. En dat de commissie hier niet te veel ge zegd heeft, blykt wel daaruit, dat jaar op jaar paardenkoopers uit andere landen, en onder hen veel Duitschers, in Zeeuwsch-Vlaanderen verschynen, om, gewapend met een makelaar, de hofsteden af te gaan en daar veulens, jaarlingen en achttienmaanders tegen onge hoord hooge pryzen op te koopen. Die hooge pryzen, waarvan er enkele nu en dan door de dagbladen werden bekend gemaakt, die vaak te sprake kwamen op de algemeene vergaderingen van de Maatschappij tot beuordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, welke vergaderingen, op beurt in eene der acht afdeelingen gehouden, bezocht wor den door landbouwers en paardenfokkers uit de geheele provincie; waarop, zooals wy zagen, ook gewezen werd door de keurings commissie, die hooge pryzen hebben het hem gedaan en eerlang gingen in alle deelen van Zeeland stemmen op, om met het zware Brabantsche paard te kruisen. Hengsten van die soort werden ingevoerd in Walcheren, in SchouwenDuiveland, in Tholen en ook in de beide Bevelanden. In welke mate de keurings-commissie met het Vlaamsche paard is ingenomen, spreekt zy zoo mogelyk nog duidelijker uit in het verslag van het jaar 1896. Er wordt, zegt zij, in Zuid Beveland eene kruising met bovenlandsche hengsten, jaren geleden beproefd, herhaald. Wil men zich daar toeleggen op het fokken van tuigpaarden, dan valt tegen die kruising niets in te brengen, maar indien men met de afstammelingen zwaar landbouwerswerk wil verrichten, dan achten wy het welslagen van zulk eene poging aan twyfél onderhevig. Hoe bij voortdurende paring met Olden- burgsche hengsten het been werk in zwaarte kan verminderen, heeft Schouwen-Duiveland ons geleerd. Er wordt gefokt om te verdienen, en de vraag is dusop welke wijze verdient men het meest? Pryzen van 500 franken voor veulens van 4 hoe gezellig het daar in den winter is, 's morgens te 6 uur 8 minuten 1 Na 42 minuten wachtens, krijgt men gele genheid om in te etappen voor Breskens, waar men te 7 uur 53 aankomt. Men gaat te 8 uur over met de boot, komt te 8 uur 30 te Vlissingen, heeft daar gelegen heid zich volle drie kwartier te amuseeren in de wachtzaal, ook by zonder gezellig (1ver trekt te 9 uur 15 naar Middelburg, waar men te 9 uur 24 aan het station mag uitstappen. Waarlyk, in deze eeuw van stoom en elec- trioiteit, niet duizelingwekkend vlug Het laatst beschreven reisje deed ik in de Kerstweek. Na in Middelburg mijne zaken afgedaan te hebben, ging ik naar Goes en bleef daar slapen. Den volgenden morgen vertrok ik per om nibus naar 't Catsohe veer. Er woei een stevige bries. Overzetten met de roeiboot ging nietik stapte dus in dé hoogaars. Stevige bries dus dubbele wacht. Ik weet natuurlyk niet, of alle lezers de Zandkreek bij 't Catsche veer kennen. Ik schat, dat zjj daar een 700 M breed is. Die overtocht kostte 50 cent. Nu, de ervaren veerlui hadden mij spoedig naar den overkant gebracht; ik beklom den dykr vond aan de andere zyde een vriend met maanden oud zjjn in Zeeuwsch-Vlaanderen geene zeldzaamheid. Kweekt men koets- of tuigpaarden, dan zal men voor goede exem plaren evengoed veel geld kunnen maken als voor dergelijke van een ander type, maar verschillende gebreken by het zware slag doen aan den marktprijs veel minder afbreuk, dan dezelfde feilen by het lichte slag. Omdat nu in Zeeland algemeen voor het bedryf een trekpaard wordt vereischt, komt ons het fokken van het zware paard raadzaam voor. Zoo sprak de keurings-commissie, en haar raad vond weerklank by de Schouwsche paardenfokkers en naast den Oldenburger en den reeds zwaren Clydesdaler werd nu nog de Brabantsche hengst ingevoerd. Op zichzelf beschouwd, is het nog zoo kwaad niet, dat men in eene streek drie soorten van paarden aankweekt: met de lichtere merries gekruist-Oldenburgers, met de zwaardere ge- kruist-Clydesdalers, met de zeer zware gekruist- Brabanders, mits men niet van den hak op den tak springt en de slagen zuiver houdt: naast elkaar en niet door elkaar. Men bekomt dan goede koets- en tuigpaar den en vrij zware en zeer zware landbouwpaar- denhad men nu daarbjj voor elk van die afdeelingen een afzonderlyk hoofdstuk, eene afzonderlijke onderafdeeling in het Ne- derlandsch-paardenstamboek gehad, dan ware de zaak misschien tot zyn volle recht geko men, maar die hoofdstukken ontbrakenen hoe ging het nu Een eigenaar van een gekruist- Oldenburger wilde wel wat zwaarder paard fokkenhy bracht die lichtere merrie by een Clydesdaler, of bij een Brabander en zoo ont stond er by velen een voortdurend gehink op vier gedachten: dan was het paard te zwaar en 't moest een lichter geslacht voortbrengen; dan vond een ander het product te zwaar en wilde gaan verlichten, en dat proces liep over vier rassen. Van daar dat de fokkery in Schouwen- Duiveland, zoo goed begonnen, o. i. te wen- schen overlaat. Men moet met kruising een bepaald be reikbaar doel voor oogen hebben. Zeeuwsch-Vlaanderen kan in dat opzicht, ondanks een grooter en een kleiner gebrek, die wy dadelyk zullen aangeven, tot voor beeld gesteld worden. Men nam daar het inheemsche paard en fokte aan met Belgische hengsten. Hengsten van andere soorten of rassen werden niet ingevoerd en het gevolg daarvan is eene door gaande verbetering, die en thans komt het gebrek nog veel grooter, nog veel ingrij pender zoude geweest zyn, indien de fokkeis zich door de hooge prijzen niet hadden laten verleiden ook hunne beste merrie-veulens van de hand te doen, zoodat, op eenige gunstige uitzonderingen na, slechts merries van de tweede en derde klasse werden overgehouden voor de fokkerij. Een tweede gebrek is o. i., dat er tegen woordig in enkele gedeelten van Zeeuwsch- Vlaanderen te veel merriën worden gehouden er zijn hofsteden, waar de ruinen tot de zeld zaamheden behooren en een gevolg daarvan is, dat de drachtige merrie soms zwaarder werk moet verrichten, dan haar toestand toe laat. Maar overigens is de fokkery daar geheel op den goeden weg. Wordt de Maatschappij van landbouw, aan wie tot nog toe de zorg voor de paardenfok kerij is opgedragen, een zorg, waarvan zy zich met jjver en nauwgezetheid kwyt, door grooter rijkssubsidie in staat gesteld, om grootere aanhoudingspryzeu te besteden voor merriën, dan zal men daar eerlang paarden al zyn het dan ook maar stappaarden zien, die in ieder opzicht tot de beste werkpaarden kunnen gerekend worden. In de overige deelen van Zeeland gaat men thans, hier in mindere, daar in meerdere mate denzelfden weg op. Het Brabantsche paard is overal gewild. Te hopen is het, dat men nu op den inge slagen weg bljjrt voortgaan en stelselmatig blyft bruisen met een eenmaal gekozen ras, om zoodoende te geraken tot eene stand vastige verbetering. Dat hinken op twee en meer gedachten is een bron van veel kwaads. Slot volgt.) zyn rjjtmg en was een uurtje later te Coljjns- plaat. Het reizen in Zeeland, men zal my dit gaarne toegeven, vooral in den winter, is niet bjjzonder aangenaam. En niet alleen niet aangenaam, maar ook niet hy zonder goedkoop. Breskens-Vlissingen 7,3 KM enkele reis le klasse ,60 Catsche veer 0,7 n per tries—,50 8 1,10 Voor Jt zelfde geld legt men met een kilo meterboekje 2de klasse 1,10 0,023 af, dat is 43 kilometers ver, zoo ongeveer van Vlis singen naar Krabbendyke. Waar by nog komt, dat men doorgaans daar het meest moet betalen, waar men de meeste armoe ljjdt. By voorbeeld in een roeibootje of in een hoogaars Den volgenden dag ging ik per rytuig van Coljjnsplaat naar Cortgene om Noordbeveland te verlaten. Even huiten Cortgene kwamen wy aan den zeedjjk. De bries van den vorigen dag woei nog even lustig. Het water stond bjjna tot aan den kruin van den djjk. Niet alleen, dat bet buitendyksche land geheel onder water stond, maar de weg van Middelburg 2 Maart. BMOESIIKGEK ENZ. Bjj kon. besluit: is benoemd tot commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden, te Harlingen de adj.-comm. der loodsen te Amsterdam M. J. Gilhuys en tot adj.-comm. der loodsen te Amsterdam de heer J. S. Theunissen, oud gezagvoerder bij de stoomvaart-maatschappij Nederland is, aan de commiezen der telegraphie late kl. A. O. Begeer en A. Schuilenburg, op ver zoek, eervol ontslag uit 's rjjks dienst verleend; is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de hoofdcommies by het hoofd bestuur der posteryen en telegraphie, mr A. Nilant, secretaris der voormalige Staatscom missie, ingesteld tot onderzoek, welke maat regelen van Rijkswege behooren te worden genomen ten aanzien van den aanleg, het gebruik en de exploitatie van telegraphisohe en telephonische geleidingen; zyn benoemd tot opzichter le kl. voor het stoomwezen de opzichters 2e kl. F. Vaas en H. J. Hendrikse. Aanstaanden Woensdag verleent de minister van justitie geene audiëntie. Voor het examen tot toelating als cadet by de K. M. A. worden dit jaar opengesteld 103 plaatsen, verdeeld als volgt: I. Ten behoeve van de Cadettenschool. A. Bjj het leger hier te lande9 voor de infan terie, 1 voor de cavalerie, 6 voor de artillerie en 2 voor de genie, B. By het leger in Ned.- Indië29 voor de infanterie, 1 voor de cava lerie, 7 voor de artillerie en 4 voor de genie. II. Ten behoeve van de burgerjongelui A. By het leger hier te lande17 voor de infanterie, 1 voor de cavalerie, 14 voor de artillerie en 4 voor de genie. B. By het leger in Ned.-Indië4 voor de infanterie, 3 voor de artillerie en 1 voor de genie. Voor toelating tot de cadettenschool zjjn dit jaar opengesteld: a. 25 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst hier te landeb. 26 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst in Neder- landsch-lndië. LETTEREN EN KUNST. By de firma E. J. Brill te Leiden is thans verschenenHet lied der Provinciën door P. H. Ritter, thans voorzien van aanteekemn- gen. Na de gala-voorstelling in den schouw burg te 's Gravenhage, den 5en Februari, heb ben wjj over die dichtregelen onze meening gelegd. Het jongste nommer van The Graphic, het bekende fraai geïllustreerde en lezens waardige Engelsche tijdschrift, geeft een supplement, bevattende de welgelykende beel tenissen van H. M. de Koningin en Haar Gemaal. De uitvoering, in teere kleuren, is zeer mooi en vooral bij kunstlicht maken de por tretten een alleraangenaamsten indruk. Het nieuwe blyspel van Lodewyk Mulder, de schryver van De Kiesvereeniging van Stellen dijk, is er een in drie bedryven en getiteld: Op Glad IJs. Het verschijnt binnenkort in druk. De toestand van Benoit gaat op en af. De burgemeester van Antwerpen heeft ver zocht, dat alle geraas op straat voor zyn woning zooveel mogelyk zou worden vermeden, daar de doctoren absolute rust voorschrijven. De kiesvereeniging Schiedam heeft zich afgescheiden van de Liberale Unie en zal ge hoor geven aan de oproeping van de kiesver eeniging Algemeen belang te Arnhem en Eendracht maakt macht te Middelburg, tot bjj woning der vergadering, op Zondag 17 Maart te Utrecht te houden. De liberale kiesvereeniging Rotterdam heeft tegen Maandagavond een algemeene huishoudelijke vergadering uitgeschreven ter behandeling van de volgende motie van het bestuur De liberale kiesvereeniging Rotterdam, gezien den zeedjjk tot aan het veerhuis, dat daar lag als een schiereilandje, door een lange land tong met den vasten wal verbonden, werd hier en daar door het water overspoeld. Een eng weggetje, waar men, op gevaar van een koud bad te nemen, alleen mag ryden met paarden, die hoegenaamd niet dartel of schrikachtig zyn uitgevallen. Er waren verscheidene personen in het veerhuis, om met de eene of andere gelegen heid verderop te gaan. Per hoogaars naar Oostkerke, 't woei nog te hard voor een roeiboot. Per stoomboot naar Middelburg, of naar 't Catsche veer, of naar Zierikzee! Daar pratende met den een en ander vernam ik iets, dat my geheel onbekend gebleven was. De veeren van Noord-Beveland naar Zuid- Beveland en Walcheren zyn particulier eigendom. Een noodlottig overblyfsel van de oude heerljjke rechten. Een particulier mag van het eene eiland naar het andere voor eigen rekening geen voer openen. Gelukkig Noord-Beveland Tienden, jachtreoht en dan nog een heerlyk veerrecht Toen ik dat alles uit elkander had hooren doen, zei ik bemoedigend tot degenen, die my zulks mededeelden: «Overmorgen begint de twintigste eeuw'." het verdere verloop van de scheuring in de Liberale Unie, besluit, in het belang harer zelfstandigheid, zich van de Unie af te scheiden. Door de arbeiderskiesvereeniging, district Amsterdam VIII, is met algemeene stemmen dr Frowein tot candidaat voor de Tweede kamer gesteld. Namens den Staatspresident Paul Kruger is te Kampen bericht gekomen, dat hy er van afziet, zich daar metterwoon te vestigen. Door den kerkeraad der geref. gemeente was den President de woning aangeboden van den heer J. Bavinck aan den Burgwal, wien tegen Juni a. s. eervol emeritaat verleend ia. - Het dag. bestuur van het Ned. Landbouw- comité zal, als de algemeene vergadering het goedvindt, zich tot de Tweede Kamer wen den met het verzoek het wetsontwerp betref fende de bestrjjding van tuberculose by het rundvee niet ongewijzigd aan te nemen, daar het buitengewoon kostbaar en de resultaten voor landbouw en veehouderij uiterst gering zullen zyn. De Academie van Beeldende kunsten en Technische wetenschappen te Rotterdam zal dit jaar haar SOjarig beBtaan vieren en heeft bij die gelegenheid een achttal prjjsvragen voor hare oud-leerlingen en leerlingen uitgeschreven. Door het hoofdbestuur van den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, is een adres gericht aan de Tweede kamer, waarin wordt verzocht: a. in artikel 28 der aanhangige Militiewet aan de eerste zinsnede toe te willen voegen: »die zooveel mogelyk voor iedere gemeente in die gemeente zelve zal plaats hebbenen b. de eerste zinsnede van artikel 139 der voorgestelde wet te lezen»Onze Commissaris in de provincie bepaalt de plaatsen, dagen en uren voor het onder zoek, dat zooveel mogelyk voor iedere ge meente in die gemeente zal plaats hebben." Amsterdam is natuurlyk in feestdos. Vooral de straten, waarlangs het koninklijk echtpaar Dinsdag zijn intocht doet, zetten haar beste beentje voor. Overal vindt men, zooals gebruikelijk, paal. versieringen, met groen en Oranje kleuren, benevens de wapens van Nederland, Oranje- Nassau en Mecklenburg. Verder guirlandes en eerebogen. De geheele versiering wordt begroot op een tonen, zegt onze correspondent triomfante lijk, zij kan de vergelijking met die van de Hofstad glansrjjk doorstaan. Dat jie feestviering ook aanleiding geeft tot gehaspel en moeilijkheden ligt voor de hand. Die kunnen bjj zulk eene gelegenheid niet vermeden worden. Zoo zyn er eenigen niet gesticht over het programma voor de galavoorstelling. Wy ontvingen heden van den heer C. van der Linden, den dir. der Ned. Opera, een vliegend blaadje waarin deze een protest doet hooren tegen de uitsluiting die op de door hem bestuurde instelling is toegepast by deze voorstelling. Niet alleen wordt aan de Ned. opera de Vrydagavond, waarop zy volgens contract recht heeft, ontnomen, maar hare medewerking is zelfs niet gevraagd. Bij de familie hier te lande is omtrent den toestand van den luitenant-generaal Van Heutsz, het volgend telegram ontvangen «Koorts minder, toestand bevredigend." HULDE AAM BE KONINGIN-MOEDER. Vrydag middag heeft H. M. de Koningin- Moeder het Koninkljjk Paleis in het Noordeinde verwisseld met dat in het Lange Voorhout. Toen H. M. de vestibule van haar nieuw woonhuis betrad, werd zjj verrast door een overvloed en keur van bloemen, die in fraai bijeengebrachte groepen de hoeken en wanden van dit voorgebouw vulden. Het was een welkomstgroet in de nieuwe woning, aan de Vorstin bereid door de dames en heeren der hofhouding van beide Koninginnen en door de hoofden van de hofdepartementen, die zich allen tot die hulde vereenigd hadden. Zoodra H. M. ten paleize was afgestapt, werd van hot dak de standaardvlag geheschen, en van dat oogenblik af is een dubbele wacht post voor het paleis uitgezet. 's Avonds werd aan H. M. de reeds bespro ken serenade gebracht. De 70 ingezetenen, die dezen welkomstgroet in de nieuwe woning gingen brengen, begaven zich uit de recreatie zaal van de Oranjekazerne, waar zij samen- Ik zei dat alleen, oin die menschen te troosten, dat zy niet meer leefden in de middeleeuwen In Noord-Beveland zou men anders op dat denkbeeld kunnen komen. Op Noord-Beveland liggen vier gemeenten, welke ruim 7000 inwoners tellen, die grooten- deels hun bestaan vinden in den landbouw en allerlei beroepen en bedryven, die met den landbouw in eenig verband staan. Die menschen hebben dezelfde voorrechten als een gewoon Nederlanderzy betalen allerlei rijksbelastingen, 28 provinciale op centen op gebouwde en 36 op de ongebouwde eigendommen, verder gemeentebelasting, pol- derlasten enveergeld Ze trouwen daar en ze gaan daar ook dood. En als ze dood zyn en kinderen nalaten, dan moeten er voogden benoemd worden. Dat benoemen van voogden geschiedt in den regel door den kantonrechter, precies alB overal elders in Nederland. Een kantonrechter houdt men er in Noord- Beveland niet op na, evenmin alB een ont vanger van de registratie. Iemand, die het nu niet al te breed in de wereld heeft, maar nog niet mag varen op een bewys van onvermogen, moet van Colyns plaat, naar Goes. Colynsplaat naar Cortgene is zoo ongeveer 6l/t kilometer van 't veer naar Goes iB de

Middelburgsche Courant | 1901 | | pagina 5