MIDDELBIIRGSCHE COURANT. Quaker Oate N°. 53. 144° Jaargang 1001. Maandag 4 Maart. Prijzen van Effecten Deze courant verschijnt dagelijks, met u.'zondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor a .Ie plaatsen in Nederland franco p.p., ƒ2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer. Middelburg 2 Maart 8 u. ted. 4'L gr. 12 u. 47 gr av.4u.50g".F.Verw.m.Z.W.w.toen.bew.regenw.v.v.t Agenten. Te TerneuzenM. de Jonge; te Oostburg: firma A. J. Bronswijk. Advertentiën20 cent per regel. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats, die zij f Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betredende Handel, Njjverkeid en Geldwezen, is uitsluitend gerechtigd liet Algemeen Advertentle-Bnrean A. ïiA MAR Azn., N.Z. Voorburgwal 366, Amsterdam. Bij deze courant behoort een Bijvoegsel. Middelburg 2 Maart. Verantwoordelijkheid. Op eene reeds meermalen, en zelfs nog niet zoo lang geleden, in ons nommer van 22 October van het vorig jaar door ons besproken vraagstuk van den dag wen- schen wij nog eens teimg' te komen. Het betreft de verantwoordelijkheid van hen die geroepen zijn over anderer beheer controle te houden. Wij vinden daartoe aanleiding in een circulaire van het hoofdbestuur der Maat schappij tot nut van 't algemeen, in verband met de bekende ernstige ramp, welke de spaarbank van het departement Tenboer heeft getroffen. Deze geeft dat hoofdbestuur aanleiding tot alle departementen een tweeledig ver zoek te richten. „Vooreerst" zoo luidt het in die cir culaire „vooreerst laat het gebeurde te Tenboer voor allen, die in onze Maatschappij met eenig financieel beheer belast zijn of die daarop toezicht hebben uit te oefenen, een krachtige aansporing zijn, om nauwgezet hun plicht te betrachten en hun toezicht nimmer te laten verslappen. Dat er te Tenboer, ten nadeele van de iuleggers, meerendeels kleine lieden, een te kort van niet minder dan f 80.000 is kun nen ontstaan, is te wijten aan twee omstan digheden, die zich bij dergelijke gebeurte nissen schier altijd laten gelden, n.l., eenerzijds, gebrekkige reglementenanderzijds, gebrekkig toezicht, beide gevolgen van al te goed vertrouwen. Waar het eigen zaken geldt, staat het vrij, blind vertrouwen te schenkendoch, waar men op zich heeft genomen, de belan gen van anderen te behartigen, bestaat daartoe geen vrijheid en is het ieders dure plicht, opgedragen toezicht ook metterdaad uit te oefenen. En dit niet enkel in het belang van ben, wier zaken men waarneemt, doch ook in dat van ben op wier beheer toezicht wordt uitgeoefend. Goed toezicht voorkomt kwaad. De ervaring, dat de controle of niet öf niet ernstig werd uitgeoefend, heeft menig ad ministrateur voor de verleiding van zijne positie misbruik te maken, doen bezwijken. In zoodanig geval wordt de verantwoor delijkheid voor zijn val mede gedragen door hen, die door hun gebrek aan toe zicht, daartoe aanleiding gaven. Geen beleefdheid, geen consideraties mo gen daarom van het houden van streng toezicht terughouden. Geen eerlijk beheerder kan zich door een streng, doch met welwillendheid gehouden toezicht gekrenkt achten; integendeel, hoe trouwer de beheerder zijn taak volbrengt, te aangenamer zal het hem zijn, dat zij, die toezicht op hem hebben uit te oefenen, de gelegenheid niet ongebruikt laten voor bijgaan, om zich van zijn stipte plichtsbe trachting te overtuigen. Niets is op dit gebied gevaarlijker dan uit te gaan van de overtuiging, dat de so liditeit van den beheerder zóó boven alle bedenking is verheven, dat toezicht op zijn beheer overbodig en beleedigend zou zijn. Het zijn immers altijd zij, van wie men dit nooit verwacht had, die de grootste finan- cieele rampen veroorzaken. Hun val komt altijd gansch onverwacht, als een bliksem straal uit schijnbaar helderen hemel. Het gebeurde te Tenboer is daarvan, helaas! een nieuw bewijs." Hetzelfde is door ons reeds herhaaldelijk gezegd, zij het ook in andere woorden hoofdzakelijk naar aanleiding van hetgeen in onze eigen provincie in de laatste twaalf maanden is voorgevallen. Op dit oogenblik is nog een droeve ge schiedenis voor de rechtbank te Middelburg aanhangig, waarin zij aanstaanden Vrijdag uitspraak zal doen. De gemeente-ontvanger en secretaris van Wemeïdmge, die tevens ontvanger der kerkelijke fondsen aldaar was, heeft zich te verantwoorden gehad over fraude in zijn beheer. Het is ook hierbij weer de oude, be kende geschiedenis. De fraude dateert, volgens eigen verklaring, van eenige jaren. Door te nemen uit de kas der kerk, dekte de beklaagde het tekort in de gemeente kas, zooflat bij haar opname alles in 't. reine Zijne boekhouding was niet in orde; hij bekende zelfs in zijn journaal onderscheidene posten, die ontvangen waren, niet geboekt hebben en verschillende uitgaven te hebben ingeschreven, dieniet waren geschied. En van dit alles bemerkten zij, die tot. contïoleeven waren geroepen, niets. Dat bewijst opnieuw hoe slecht meestal het toezicht is; hoe men zich wel bepaalt tot het nazien of de gelden, die aanwezig moeten wezen, in kas zijn maar hoe men op het gansche beheer niet toeziet. Hoe kan men dat overeenbrengen met het uitdrukkelijk voorschrift in de Gemeente wet dat burg. en weth. de boeken en de kas van den ontvanger moeten opnemen En waar in eene kleine gemeente het toch zoo gemakkelijk valt om saam te werken, gemeentebestuur en kerkvoogden allicht de handen in elkaar hadden kunnen slaan om bv. eens gelijktijdig de kassen op te nemen, daar is het onzes inziens on verantwoord dat dit in Wemeldinge niet is Men had dan voorkomen, dat een vader van een betrekkelijk talrijk gezin zich en zijne kinderen ongelukkig had gemaakt. Zijn leven is verwoest! Zijne kinderen zullen steeds gebukt gaan onder zijne schuld. Op het hoofd van hen, die dit alles had den kunnen helpen voorkomen, maar dit nalieten, komt voor een deel de verant woordelijkheid voor het gebeurde. "Wij kunnen ons zelfs voorstellen dat zij, gezamenlijk handelende, tot fle ontdek king waren gekomen dat er iets gebeurde wat niet mocht, maar dat menschenliefde en christenplicht hen gedreven hadden den persoon in kwestie nog te redden en door waarschuwing te helpen om hem en de zijnen te behoeden voor ongeluk en schande. Ware dit zoo onmogelijk geweest Dan zou dit toch zeker een goede les voor het vervolg zijn geweest, eene les die hem tot voorzichtigheid zou aangespoord hebben. Maar er is nog iets, waarop wij opnieuw wenschen te wijzen. Volgens verklaring van een der wethouders had de secretaris ontvanger een salaris van350 zegge driehonderd vijftig gulden. En daarvoor moet zoo iemand een post van vertrouwen vervullen, een zekeren stand zooals men dat noemt ophou den en in elk geval, als man van positie in een gemeente, fatsoenlijk voor den dag komen. Is het dan verantwoord op die wijze zulk een ambtenaar te beloonen? Brengt men hierdoor niet iemand in de verzoeking Wij vroegen liet reeds herhaaldelijkis voorziening in deze niet meer dan noodig moet er niet een ander stelsel van controle worden ingevoerd, eene betere bezoldiging worden in het leven geroepen Men moge opmerken dat de betrokken persoon nog andere bij-betrekkingen ver vuldemaar dit doet aan onze bezwaren niets af. Juist dat beheer van andere kas sen, gevolg 'van die bijbaantjes, bracht hem, en deed dit reeds zoovelen, in ver zoeking. Van eenigszins anderen aard moge het gebeurde te Tenboer zijn, in hoofdzaak komt het op hetzelfde neer, Maar treuriger is daarbij het feit dat 380 personen, meestal van den arbeidenden stand, het slachtoffer werden van ontrouw van een beheerder en van het onvoldoend toezicht van commis sarissen. 119.321.71 hadden die personen in de spaarbank gebracht en de meesten hunner kunnen, indien zij het bespaarde niet terug ontvangen, reeds nu of althans op den duur niet in hun onderhoud voorzien. „Voor velen was het spaarbankboekje bet groote lichtpunt, wanneer zij dachten aan den donkeren tijd, dat hun hand niet meer krachtig genoeg voor den arbeid zal zijn. Reeds hebben enkelen hunner, die van hunne spaarbankrente leefden, zich thans armlastig moeten verklaren." Er wordt alles gedaan, ook door de bloedverwanten en erfgenamen van den overleden boekhouder, om zooveel mogelijk nog te helpen. Ook commissarissen tastten in hun beurs. De betrokken personen handelen dus, zooveel zij kunnen, naar eer en plicht, en zij, die strenge controle hadden moeten houden en daarin te kort kwamen, hebben nog getracht hun verzuim goed te maken. Maar er is meer, veel meer nog noodig willen de inleggers, die vertrouwen hadden en ook konden hebben in eene instelling van het Nut, niet benadeeld worden. Het hoofdbestuur wil 10.000 van het kapitaal der Maatschappij beschikbaar stel len en doet daartoe een voorstel aan de algemeene vergadering. Dit voorstel zal zeker wel aangenomen worden. De eer der Maatschappij is daarbij be trokken. En zoo ook zullen stellig wel de depar tementen, ter wille van de vele „kleine luyden," die bij deze catastrophe betrokken zijn, gehoor geven aan de roepstem van het hoofdbestuur en meehelpen de gevolgen van de ramp te keeren. Dit alles is uitmuntend. Maar van nog meer belang is het, dat voor het vervolg dergelijke droeve feiten onmogelijk worden. En daarom achtten wij het, ook voor onze omgeving, zoü noodig en zoo nuttig de goede woorden van het hoofdbestuur, om tot betere controle, zonder aanzien des persoons, op te wekken, te helpen versprei den, in de verwachting dat zij in ernstige overweging zullen genomen worden. UIT STAD EN PROVINCIE. Ten voordeele van de vereeniging Kin dervoeding alhier zal door den heer B. ten e, leeraar in de gymnastiek aan de R. H. B. S., met zgne leerlingen van die school en de kindercursussen eene gymnastiekuitvoe- ling worden gegeven. - Terwijl men heden ochtend bezig was met het afbreken van het woonhuis op de hofstede Fortuinaan den Noordweg, onder de gemeente St. Lauren s, deden de werk lieden een goede vondst. Tn den grond, onder een steenen vloer boven den kelder, vonden zij een bruin aarden pot, waarin zich 73 groote zilveren muntstukken bevonden. Het waren alle Zeenwscbe rijks daalders, dagteekenend uit het begin der achttiende eeuw. werd het programma, met opgewektheid ten einde gezongen. In een per pauzen werd het vioolspel wederom niet vergeten. Na afloop van de uitvoering sprak de heer Hegmans een woord van dank en de directeur uitte den wensch dat meerdere werkende leden zich mogen aansluiten, omdat het ledental op 't oogenblik nog klein is en nog geringer zal worden. Te Wolphaartsdjjk besloot Vrijdag namiddag de gemeenteraad eene commissie tot wering van schoolverzuim te benoemen en die te laten bestaan uit 5 leden. Aan den heer L. G. Overbeeke te Goes, ondernemer van den omnibusdienst Wol- phaartsdgksche Veèr—Goes, werd tot weder opzegging» toe een subsidie van 85 's jaars verleend. Nog werd besloten aan Gedeputeerde Staten te kennen te geven,dat een stoomtram BorBsele- Wolphaartsdijksche Veer in het algemeen belang wordt geacht. Ook te Goes werd Woensdagavond, tot sluiting van het voorbereidend militair on derwijs, door de deelnemers daaraan een schiet wedstrijd met flobert-patronen gehouden, waaraan werd deelgenomen door een veertigtal jongelieden, verdeeld in twee afdeelingen, naar gelang zjj tot het eerste of tweede oefe ningsjaar behoorden. Poor de leerlingen van het eerste oefenings- .jaar werden de prijzen behaald als volgt: le prijs Allaard, 2e Van Daalen, 8e Geensen, 4e Van Strien, 5e C. Schrgver, 6e Van Riet, die tevens verkreeg den rozenprijs, uitgeloofd door dhr. A. S. J. Dekker als voorzitter der weerbaarheids-vereeniging, 7e Huissen, 8e Touw,. 9e Wertheim Salomonson, 10e Lam- mers, 1.1e Hootsmans, 12e J. Schrgver, 18e J. C. van Zwecden, 14e Harmsen. Nog werd een prijs, aangeboden door Luit. Boogaard, na kampen behaald door Van Loo. In het tweede oefeningsjaar verkregenle prjjs N. Zandee, die tevens den rozenprgs (zil. med.) behaalde, 2e Kniereim, 8e Nieuwen- hugse, (zil. med.) 4e Van Oosten, 5e Van der Leeuw, 6e Van Asperen Vervenne, 7e Okkée, 8e Remgn, 9e Dormaar, 10 Oele, 11e Potter. De uitreiking had op de gebruikelgke wgze met de gewone loftuitingen plaats (G.Crt.) Voor de nuttige handwerken slaagden Vrijdag te Breda o. a. de dames N. Rottier, van W i 1 h e 1 m i n a d o r p en J. A. Oranje, van Goes. Uit Vlissingen De extra-trein met Z. M. den Koning van Engeland komt, volgens officieel bericht, heden avond te Vlissingen eerst te 10.21 aandus later dan ons Vrijdag werd gemeld. Het koninklijk jacht Victoria and Albert kwam heden morgen, na vertrek der dagboót, aan de'ponton. Vrijdag avond viel de werkman R. bij het lossen van gzer uit het s.s. Perth, in los sing op de werf de Scheldein het ruim en brak een been. Van daar schrijft men ons 't Zal nog moeten bljjken wie gelijk heeft de kalender die voorspelt dat 't van 1 tot 3 dezer goed weer zal wezen of de bal, Vrijdag reeds aan den seinpaal aan de buitenhaven geheschen, ten teeken dat de scheepvaart op hare hoede dient te zijn. De muzikale avonden. waarover het Koudekerksche publiek meestal ten getale van twee in een winter kan beschikken, behooren voor dit seizoen weer tot het ver- ledenezoo schrijft men ons. Deed in December het fanfarengezelschap zijn publiek genieten van de aan de koperen instrumenten ontlokte tonen, Vrijdagavond was het meer direct de menschelgke stem, die de oor en van het aanwezige publiek aange naam bezighield. Onder leiding van haren nieuwen directeur, den heer J. Vreeken, was het onze welbekende zangvereeniging Nuttigaangenaam en stichtelijk die hare openbare uitvoering gafals altijd Bij een landbouwer T. P. te K o e- wacht zyn, door onbekende daders, niet minder dan 50 kippen gestolen. Donderdag herdacht de heer C. J. Dhont, sedert eenige maanden chef bij de firma P. J. van de Sande, drukker en uitgever te T e r- u z e n, den dag waarop hij aldaar vóór vijf en twintig jaar in dienst trad. Treurige familieomstandigheden waren oor zaak dat niet aan een feestelijke viering op werkplaats kon gedacht worden, zooals reeds enkele malen plaats vond. Niettemin ging de dag niet onopgemerkt voorbij. Van de familie Van de Sande ontving de jubilaris als blijk van waardeering een fraaien fauteuil, terwijl hem door de bedienden een gouden bril en dito gemonteerd etui met inscriptie werd aangeboden, waarby het natuurlijk niet passende woorden van hulde en dank ontbrak. Ook van de clientèle der firma mocht de jubilaris vele bewgzen van belang stelling ondervinden. De aldaar Woensdagavond opgerichte afdee- ling van Volksweerbaarheid telt thans reeds ongeveer 100 leden.. RECLAMES. 40 cent per regel. HANDELSBERICHTEN. Per telegraaf Staateleeningen. NEDERLAND. pCt. Bedrag Stukken Cert. N. W. Soh. 2tyj f 1000 7»3/l6 791/s dito OU3 1000 936/8 985/g dito Cert....... 3 1000 931/g 931/i HONG. Goudleening 1881-984 1000 99J4 ITALIË. Ine. 62/81 5 Lire 100-10000 901'é OOSTENRIJK. OW. Mei-November6' fl. 1000 817/s 8115/jg dito Jan.-Juii5 1000 821 1/4 PORT. O. B. 63/84 met ticket3 263/g 263/g dito dito 1888/89 met ticket4% ft. 2500 351/4 358/j RUSLAND. Obl. 1880 gecons4 Z.R. 625 dito 1889 Hope. 4 625 96S/8 9611/j6 dito 1894 6e Em. 4 625 961/» dito 1867/69.... 4 f 100 Mosk. Smoleusko IOOS/4 dito 1884 Goud. 5 G.R. 125-1000 1007/8 SPANJE. O. buitenl. Perpetueeleu 4 Pes. 1000-24000 TURKIJE. Gepriv. ft. 500-2500 nno' Ceconv. dito dito C. EGYPTE O. L. 1876 4 BRAZILIË. Obl. Londen 1888.... 41/j dito Obl. 1889.. 4 VENEZUELA 1881 4 20-800 20-100 20-100 243/g 100-500 Sll/g 67% T\7k Indnstrieele en Financlecle ondernemingen. NEDERLAND. pCt. N. W. Si Pac. Pbr. 31/j 500-1000 981/2 9 Ned. Hand. Mij A. 7 N.-I. Handelab. A. 1000 84 8 Zeeland Pr. dito. u 250 dito Obl. 1886.. o 1000 Spoorwegleenlngen. pCt. 1000 IJ zendjjke meldt, vrouw, die deerlgk Naar men ons uit is thans overleden gekwetst werd brij de ramp te Watervliet, waarvan in ons v>orig nommer uitvoerig mel ding is gemaakt. Zij was moeder van vyf kinderen, waarvan het oudste 13 jaar is. De vader verkeert ook in een bedenkelijken toestand. Het parket van Gent kwam Vrijdag op de plaats van het onheil om een onderzoek in te stellen. NEDERLAND. Holl. Spoor A. My tot Expl. »wi St. Spw. Aand. Ned. Ctr. Spw. A. dito Obligation.. N.-I. Spw. Aand. N.-B. Boxt. Obl. gestemp. 1875/80 dito 2e hypotheek IT ALEE. Spoorweg- leeningen 1887/89 3 Lir. 500-2500 1 r, o rnn ennn 1101/s 1105/g LIEFDADIGHEID. Ontvangen bij den voorzïtter van de Veree niging Kindervoeding te Middelburg van N. N. 2.50. 260-1000 Vertrokken en aangekomen seliepen. Hr. Ms. pantsercleksekip Mind is 28 Febru ari te Santa Lucia en Hr. Ms. j lantserdekschip Holland 1 Maart t& Port-Sa'id aangekomen. Zuid.Ital. Sp. O. 3 POLEN. W. W. A. RUSLAND. Gr. Sp. Maat». Obl. 1888 4 Kurk Ch. Ai. O. 4 Z.-W. Spoormij.. 4 AMERIKA. Ateh Top S. Ï.Ceit. van pref. aand... dito Alg. Hyp. O. 4 N. Y. Peneylv. Ohio prior Obl. 4 Illinois Cert. v. A. dit. LeaBL.St.Ct. 4 Mis». Kans. Tex. le Hyp. Obl.... 4 St. Paul Minn. Jc Manit 2e hyp. O. 6 Centr. Pao. Obl. 4 Union Pao, Rr. Comp. Crt. v, prei. Aan Union Pao. goud O 4 WoBt. New. Y Si Penns. Alg. hyp. O. 8 Id. id. bic. Mort gage Goldb6 500-5000 Z.R 100 681/g 5716/16 106 1073/4 500 - - 100 1001/s Z.R. 625 - 500-1000 87 87 5004000 1001/4 IOOI/4 600-1000 1091/2 1091'4 600-1000 941/s 1153/4 831/s 831/2

Middelburgsche Courant | 1901 | | pagina 1