MIDDELltL'RtiSdHE COURANT. N#. 50. 144" Jaargang, 1901. Donderdag 28 Februari. Verschillende Berichten. Verkoopingen enz. Deze courant verschijnt d a g e I ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor a .ie plaatsen in Nederland franco p.p., ƒ2,- Afzonderlijbe nummers kosten 5 cent. Thermoffleter. Middelburg 27 Febr. 8 u. vm. 42 gr. 12 u. 46 gr. av.4u.45g<\F.Verw.m.ZW.w.zw.bew.buiigw.w.v.v.t. Agenten. Te Ylissingen: C. N. J. de Veï Mestdagb; te Goes: A. C. Boluyt, firma Wed. de Jonge. Advertentiën20 cent per regel. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regels Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nyverbeid en Geldwezen, is uitsluitend gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DB LA MAR Azn., N.Z. Voorburgwal 866, Amsterdam. Middelburg 27 Februari. BESCHERMING VAN JEUGDIGE PERSONEN. De drie belangrijke wetten, door de Statên- Generaal aangenomen, tot betere bescherming van jeugdige personen, zjjn thans afgekondigd. H. M. de Koningin heeft de eerste en uit voerigste der drie regelingen, welke met name de artikelen van het burgerlijk wetboek omtrent het huwelijk van een minderjarige en omtrent de ouderlijke macht en de voogdij belangrijk wijzigt, te 's Gravenhage op 6 Februari, dus den dag voor haar huwelijk, onderteekend. De beide andere, die een afzonderlijke rege ling bevatten omtrent het straffen en de strafrechtspleging ten aanzien van jeugdige personen en omtrent de middelen tot verbe tering bjj wangedrag, zjjn op 12 Februari door H. M. op Het Loo onderteekend. De drie wetten zijn in de Staats-Couranl van beden opgenomen, maar bevatten allen de slotbepaling»Deze wet treedt in werking op een nader door ons te bepalen dag". Voor de invoering is dus nog een koninklijk be sluit noodig, dat zicb nog wel eenigen tijd zal laten wachten. Immers de drie wetten voeren eenige nieuwe instellingen in, welke ten deele nog door algemeene maatregelen van bestuur moeten worden geregeld. Zoo de voogdgraden, van welke in elk rechterlijk arrondissement ten minste een moet bestaan en waarvan de samenstelling, het aantal, ressort en zetel, de wijze waarop zij bun werkkring vervullen en de wjjze waarop de kosten door den Staat worden betaald en ver antwoord, bjj een koninklijk besluit, waarover de Raad van State is geboord, moeten worden geregeld. Zoo beeft de regeering ook nog bepa lingen te maken omtrent de jeugdige personen die door den rechter te harer beschikking worden gesteld om tot hun meerderjarigheid óf in een rijksopvoedingsgesticht te worden geplaatst óf aan een vereeniging of stichting te worden toevertrouwd. Verder moet nog de regeling der in te voeren tuchtscholen enz. plaats hebben. Met al deze regelingen zal nog geruime tjjd gemoeid zjjn. Wij vermoeden echter dat de minister van justitie er pry a op zal stellen zelf deze regelingen tot stand te brengen. By de onzekerheid hoe de verkiezingen van dit jaar afioopen, ligt het dus voor de hand dat de minister zich voor zooveel van hem afhangt zal beyveren dat de verschillende besluiten nog in, den loop van den zomer verschijnen, met dat waarby dat tydstip der invoering wordt bepaald. Dit tydstip is vooral van belang voor de vele minderjarigen, voor wie alsdan de voogdy zal ophouden, krachtens de nieuwe bepaling welke de meerderjarigheid tot het 21ste jaar vervroegt. Ongeveer 150.000 jonge lieden verkeeren hier te lande in dit geval. De voogden kunnen zich alvast hierop voor bereiden. Hbld HEFFING FAN INVOERRECHT. Door de regeering is een voorstel ingediend tot herziening der wet van 20 April 1895, houdende nadere bepalingen omtrent de heffing van invoerrecht naar de waarde der goederen. Deze herziening had eigenlijk vóór 1 Aug. 1899 moeten geschieden, doch is nu in ver band met de nieuwe tariefwet aanhangig gemaakt. Volgens de memorie van toelichting heeft de wet goed gewerkt. Als bewijs wordt aangevoerd dat, terwijl de opbrengst van de niet naar de waarde belaste goederen met 21,6 pCt is toegenomen, die van het invoerrecht op de naar de waarde belaste goederen, waarop de wet van toepassing is, toenam met 90,5 pCt. Het getal aangehouden partyen bedroeg in 1898 en 1899 nog 7050 en 7466. Een zeer ruim gebruik werd gemaakt van het recht van beroep op de commisiën en op den raad van beroep. Te dezen aanzien doet zich het onverwachte en ongewenschte ver schijnsel voor dat, terwijl het getal zaken by de commission geleidelyk afneemt, behoudens wat het jaar 1899 betreft, het beroep op den raad steeds toeneemt. Door den raad van beroep moet menigvuldig uitspraak worden gedaan in zaken, die door de commissiën van beoordeeling reeds in eerste instantie hadden kunnen zijn afgedaan, indien slechts aan die colleges wer den verstrekt de bescheiden en verdere in lichtingen, die in vele gevallen eerst by be roep op den raad worden ingezonden. Maar al te vaak wordt dooi de aangevers er op gespeculeerd dat de commissie de waarde zal vaststellen op een bedrag beneden de werke lijke waarde. Daarom onthouden zij aan de commissie opzettelyk elke toelichting. Die tactiek is te vergelijken bij een loterij, waarbij de speler slechts kan winnen. Dat misbruik behoort bij de wet te worden tegengegaan. De denkbeelden, om, ingeval van ongegrond beroep op den raad, de kosten, volgens art. 27 verschuldigd, te verhoogen, of om een verscherping van het bepaalde bij art. 7des, dat de daarbedoelde verhooging, in plaats van tienmaal, vyftien of twintigmaal de verhooging van het recht zou bedragen, komen den Minister verwerpelijk voor. Ook het denkbeeld om, evenals ten aanzien van de waarde, omtrent de schadevergoeding be roep op den raad toe te laten. De Minister heeft derhalve in de wet va 20 April 1895 slechts een principieele wyzi- ging voor te stellen., namelijk afschaffing van het recht van benadering. De overige wyzi- gingen, by ontwerp voorgesteld, betreffen technische verbeteringen, door de practijk aan de hand gedaan. BENOEMINGEN ENZ. Bij kon besluit is o. a. benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau Arnold Spoel, leeraar aan het conservatorium voor muziek te 's Gravenhage is benoemd tot notaris binnen het arr. Haar lem, ter standplaats Oude-Wetering, gemeente Alkemade, F. de Wit, thans notaris te Ter schelling, en tot notaris binnen het arr. Hee renveen, ter standplaats Akkrmn, gemeente Utingeradeel, R. Gerbensma, candidaat-notaris te Sneek; is bij het dep. van financiën benoemd tot hoofdcommies J. Waldkötter, thans commies; is benoemd tot ontvanger der reg. en dom. te Hoorn M. W. Klein, thans in gelijke be trekking te Boxmeer is aan mr G. Blom, commies bij 's ryks munt te Utrecht, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, toegekend de personeele titel van hoofdcommies, en is benoemd tot 2e-mecha- nicu8 bij 's ryks munt te Utrecht J. van Oos terhout, thans tydelijk als zoodanig werkzaam; i benoemd tot lid van het college voor de zeevisscheryen L. H. Dykhuis, lid van'de Gede puteerde staten der provincie Groningen, te Ulrum. De minister van marine brengt ter bennis ven belanghebbenden dat in dit jaar bij het Koninklijk Instituut voor de marine te Wil lemsoord, na vergelijkend examen, kunnen worden geplaatstnegentien jongelingen als adelborst voor de marine (zeedienst) en vier jongelingen als adelborst voor het korps ma riniers. Voor nadere inlichtingen verwijzen wy naar de St. Crt. no 48. UIT STAD EN PROVINCIE. Uit Vlissingen. Heden nacht had in de Schardijnkil een aanvaring plaats tusschen het Belgische ss. Handel, kapitein Blondé, van Antwerpen naar Kings Lynn bestemd, en het Engelsche ss. Huddersfield van Grimsby naar Antwerpen. Van eerstgenoemd stoomschip werd de voor steven gescheurd. Het ligt nu by Ramme- kens ten anker en wacht op instructies van de reederij. Te Aagtekerke is heden morgen op de hofstede van Hugense een schuur met zes koeien en ander vee verbrand. De inboedel was niet verzekerd. De oor zaak van den brand is onbekend. Op 27 Mei a.s. den 2en Pinksterdag zal te Goes een Turnfeest en Festival ge geven worden door de afdeeling Zeeland van het Ned. Ggmnastiekverbond. De gymnastiekvereniging Volharding aldaar ïs belast met de regeling en leiding der fees telijkheden. In eene Maandag gehouden, druk bezochte, vergadering van hefc.departemeut Zierikzee der Nederlandsche Maatschappij lot. bevordering Nijverheid, hield de heer dr A. van der Hoeven eene voordrachtjover Electrolyse en hare toepassing op de nijverheid. Na eene korte historische inleiding, behan delde by de verschillende toepassingen van de ontleding door electriciteit op de nijverheid ten eerste de galvanostegie of het door middel van clectrische ontleding van metaaloplossingen verkoperen, vernikkelen, verzilveren, vergulden en verdere bedekkingen met een laagje me taal, ook met. de toepassing op het etsen. In de tweede plaats de galvanoplastiek of het maken van copieën en vermenigvuldiging van munten, plastische voorwerpen, enz., zelfs op het maken van standbeelden veel toegepast; en ten derde de electrische metallurgie, die gelegen heid geeft by het mynwezen de metalen veel zuiverder te verkrijgen, zelfs uit de vroeger weggeworpen slikken het edel metaal af te scheidenen eindelijk nog eenige andere toepassingen, als met hulp van krachtige dynamo's, door den waterval van Schaffhausen in beweging gebracht het voortbrengen van aluminium en van het carborund tot slyp- materialen gebezigdeindelijk de electrische ontleding van het zeewater, toegepast voor desinfectie en bij de papierbereiding. Deze zeer belangrijke en duidelijke voor dracht werd nader toegelicht door goedge slaagde proeven en merkwaardige afbeeldingen. la de Diasdag te Stavenisse door den dijkraad der waterkeering van het cala- miteuze waterschap Stavenisse gehouden ver gadering werd afwyzend beschikt op een ver zoek om subsidie in zake den ontworpen stoomtram door het eiland Tholen. Het eindcijfer der gewone werken, dienst 1.9012 werd vastgesteld op 1394.256, dat der buiten gewone op 2297.65. De begrooting voor het nieuwe dienstjaar werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op 19.110.98. Onder de inkomsten komt het dykgeschot voor tot een bedrag van 14.522.98. Te Zuiddorpe is door den raad, in plaats van den heer A. Dierick. onlangs naar België verhuisd, tot wethouder benoemd de heer B. C. Puylaert. Tevens besloot de raad gedurende 10 jaren een subsidie van 25Ö toe te staan voor de tram Selzaete—Honte- nisse, waarvoor concessie wordt aangevraagd door de heeren Moerdijk, Fruytier, Oggel en Wortman. Te Hoek is tot lid van den raad ge kozen de heer F. Kaan met 154 van de 283 geldige stemmen. De heer G. Deens had er 129. Dinsdag avond hield de te Axel be staande vereeniging Steunt EUeander hare vierde jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer D. J. Oggel, burgemeester. Deze ver eeniging stelt zich ten doel hare gewone leden by ziekte te ondersteunen door gelde lijke uitkeeringen van 1 per werkdag tot ten hoogste van 72 'sjaars. Tot onder-voorzitter, len penningmeester en secretaris werden herkozen de heeren B. van Ruyven, C. Dykwel en C. P. Minjon en tot commissarissen de heeren J. A. van Ves- sem, Jac. Verijzer, A. E. C. Kruijsse en P. van Hoeve, terwyl de heer Ph. J. van Dix- hoorn als zoodanig gekozen werd ter vervul ling eener vacature. In de commissie van toezicht werden her kozen de gewone leden J. C. de Bruyn, C. J. Martin, J. van Bendegem en F. Hamelink en gekozen het lid J. Simons ter vervulling eener vacature. De ontvangsten over het afgeloopen ver- eenigingsjaar beliepen 1258.25 en de uit gaven 697.27, waaronder ƒ673.50 aan zieken gelden. Het batig saldo bedroeg 560.98 van vorige jaren was overgespaard 1298.63'/jj zoodat het kapitaal der vereeniging thans 1859.61Vs is. Het aantal gewone leden bedraagt 181 en dat der buitengewone leden 131. Op de Dinsdagavond door het muziek gezelschap Uit het VolkVoor het Volle te Breskens gehouden algemeene vergadering bleek dat het getal donateurs op 31 Dec. 11. 110 bedroeg. - In de Dinsdag door den gemeenteraad van Biervliet gehouden vergadering werd het kohier van den hoofdelijke» omslag vastge steld en besloten de tydelyke waarneming van een onderwijzersbetrekking aan te bieden aan den zoon van een ingezetene, die in 't bezit der acte is, met oog op de vacature aan school A door vertrek van het boofd naar Utrecht. Zoodra de vacature aanvangt, 15 Maart, treedt de heer Amelunxen als waarnemend hoofd op, waarvoor de raad een bezoldiging, berekend tegen 150 per jaar boven zyn ;ewone jaarwedde van 700, toestond. Ook is genoemden heer het genot der wo ning toegestaan. - De postbode J. de Koene te Schoondyke is met 1 April a. s. benoemd tot brieven- en telegrambesteller te St. Maartensdijk- LETTEREN EN KUNST. Inzake de schouwburg-kwestie te 's Gra venhage nam de raad Dinsdag, met 18 tegen 15 stemmen, eene motie aan van den heer De Wijs, waarby, op grond dat het brand gevaar in den schouwburg eene verdere exploi tatie belet als zoodanig en dat afdoende technische verbetering ondoenlijk is, burg. en weth. worden uitgenoodigd het tegenwoordige gebouw aan zyne bestemming te onttrekken en daaraan eene andere bestemming te geven. Vooraf was, met 26 tegen 8 stemmen, ver worpen eene motie van den heer Repelaer van Molenaarsgraaf om den raad te doen uitmaken, dat het niet ligt op den weg der gemeente zelf een schouwburg te exploiteeren, noch steun te verleenen voor een verbouwing van den bestaandea of den bouw van een nieuwen schouwburg. In den toestand van Bénoit is een g stige verandering gekomen. De meester sliep rustig en is veel opgewekter. De geneesheeren De Wandre en Verriest geven hoop. Burgemeester Jan van Ryswyck bracht den zieke Zaterdagmiddag een bezoek en deelde hem mede, dat 't gemeentebestuur van Antwerpen besloten heeft, zyn grootste werk. het oratorium De Oorlog, gedicht van Jan van Beers, uit te voeren. Volgens andere berichten was de toestand van den componist hoogst ernstig. Wat is waarheid? Figaro bespreekt een tentoonstelling te Parjjs van enkele schilderessen. Een paar werken van mevrouw MesdagVan Houten, twee landschappen en een stilleven, worden de mooiste werken van de geheele tentoon stelling genoemd. Van den uitgever van De Nederlandsche Financierdagelyksche beurscourant, ontvingen wij weder de Tabel der laagste en hoogste koersen enz. voor 1900. Aan de bewerking van deze voor fondsen houders zoo nuttige uitgaaf is de grootst mo gelijke zorg besteed en waar zulks noodig was zyn aanvullingen opgenomen. De Tabel is een gratis premie op de Finan cier, doch ook voor niet-geabonneerden ver krijgbaar. - De gemeenteraad van Bergen op Zoom heeft tot gemeentebouwkundige benoemd den heer H. van Loon aldaar met 10 stemmen, tegen 5 op den heer J. C. Roelants te Schiedam. - In eene de vorige week gehouden alge meene vergadering der vereeniging Het Vrije Ruilverkeer werden de aftredende bestuursleden, de heeren Mees en Groneman, met algemeene stemmen herkozen. In de plaats van den heer mr Methorst, die mede aan de beurt van af treding was doch verzocht heeft voor eene herkiezing niet meer in aanmerking te komen, werd tot bestuurslid gekozen de heer mr D. van Blom, adj.-commies bij het centraal-bureau voor de statistiek. H. M. de Koningin-Moeder heeft de volks- hulde, haar Vrydagavond door eene serenade te brengen, aangenomen. - Tot adjunct-inspecteur 2e kl. by de Exploitatie Hiaatschappij is benoemd de heer J. van den Hurk, thans adspirant-adjunct- inspecteur. - In verschillende Friesche gemeenten is men druk bezig om de belastingschuldigen, die nog niet betaalden en daarom volgens art. 10 der kieswet door den Ryksontvanger aan hun verzuim werden herinnerd, aan te sporen, vóór 1 Maart a. s. aan hun verplichtingen te voldoen, willen zij het kiesrecht niet verliezen. De belangstelling is op sommige plaatsen zóo groot, dat aan onmachtigen het benoodigde geld wordt voorgeschoten. - Er is een nieuwe ster ontdekt, die Nova Persei gedoopt is en schittert in het sterren beeld Perseu3. Zy heeft zoo groote lichtkracht dat zy slechtB door eenige weinige hemel lichamen in glans wordt overtroffen. Maandag ochtend is de stoomtram van Steenbergen naar Roösendaal, ter hoogte van het Gastelsche veer, ontspoord. De machine viel van den hoogen dyk en ligt onderstboven in het water. Machinist en stoker zyn gered. De passa giers kregen geen letselzy hebben den weg naar Roosendaal te voet moeten afleggen. - By een vechtpartij te Breda is een bak kersknecht zoo hevig met een mes tusschen de schouderbladen gestoken, dat bij tenge volge van bloedverlies in zeer bedenkelijke» toestand verkeert. Drie verdachten zyn ge arresteerd. Te Rotterdam heeft Dinsdag avond een hevige brand gewoed in een galanteriewinkel op den Goudschen weg. Het geheele beneden- buis is uitgebrand. Te Zaandam is een 18 jarige werkman op een houtwerf onder een stapel planken bedolven. Het lichaam werd verpletterd en de dood trad onmiddellijk in. Te Oostzaan zakten vyftien kinderen tegelyk door het ijs. Er verdronken er drie, waarvan twee uit een gezin. - Onder Ilpen- dam zakte een man door het ys en verdronk. - Te Uitgeest is een boutfabriek totaal verbrand. - Te Amsterdam is een zeventienjarige ongehuwde moeder in arrest gesteld, verdacht haar pasgeboren kind verdronken te hebben. W. P., de kleermaker, verdacht van moord op Naatje Krijnen, is weder op vrije voeten gesteld. De Amsterdamsche politie heeft twee inbrekers op heeterdaad betrapt en aangehouden. Een derde wist te ontkomen. In het Muiderkwartier aldaar is een afschu welijke misdaad gepleegd. De 19jarige doch ter van een echtpaar in de Dapperstraat was in het geheim bevallen. Thans is de moeder van het meisje, onder zware verdenking van het pasgeboren kind te hebben vermoord, in hechtenis genomen. Men vermoedt dat zy het kind, onmiddellijk na de geboorte, gedood heeft en het lijkje, in een papier gepakt, in de Singelgracht, tegenover de Oranje-Nassau- kazerne, heeft geworpen, waar het op het ijs bleef liggen. Gewaarschuwd door een vrouw, stelde de politie een onderzoek in, met dit gevolg dat de justitie zich met het geval be moeide. De officier van justitie vond termen de moeder in hechtenis te doen nemen. De dochter is naar het Wilhelmina-Gasthuis ver voerd, daar haar gezondheid zeer geschokt is. Gebleken moet zyn dat noch de echtgenoot, noch de dochter medeplichtig zyn aan de misdaad. De verdachte heeft intusschen ook reeds een volledige bekentenis afgelegd. Het landgoed van jhr Henri Tindal, Oud Bussum, is voor 532.550 verkocht. Een 23-jarige, ongehuwde stoker in een wor8tfabriek te Groningen, wilde iets aan een kraan veranderen, klom daartoe op den ketel en is zoo in het kokende water gevallen. Met vreeselyke brandwonden er uit gehaald en naar het academisch ziekenhuis vervoerd, is hy binnen enkele uren overleden. Volgens het N. van het Noorden is te Eenruim (Gr.) in den burgerlyken stand een kind in de geboorteregisters ingeschreven, waarvan de moeder in Januari den leeftijd van 13 jaren had bereikt. Het schynt dat in Noordelyk Chan-si twintig mannelyke en vrouwelijke zendelingen en negen kinderen sedert October zyn ver moord. Het theatre Castagnola te Catana (op Sicilië) moet geheel door brand vernield zijn. Het schynt, dat er verschrikkelijke tooneelen zyn voorgevallen. Veertig huizen zyn mede in brand gevlogen en alle door het vuur verwoest. De spuitgasten wierpen de jonge kindereu uit de vensters en lieten ze in dekens op- - Het drama Eleclra, dat pas in Spanje is verschenen, heeft een enorm succes. In drie dagen zyn 30.000 exemplaren verkocht. In het district Odessa heeft een zware sneeuwstorm gewoedmen spreekt van 37 slachtoffers. In de stad zelf werden omni bussen omgeblazen en de menschen in hun huizen opgesloten. De treinen ondervonden groote vertraging en duizenden konden de stad niet verlaten. - Terwyl in Weenen de koude nog buiten gewoon hevig blyft, is een verwoestende in- fluenza-epidemie in die stad uitgebroken. De ziekenhuizen zyn overvol van influenzalyders, waarvan het meerendeel nog lydt aan longaan doeningen. Vry dag j.l. moesten vele patiënten, bij gebrek aan plaatsruimte, afgewezen worden. - Te Birmingham ontstond brand in een klein huis. Toen de brandweer aankwam, stond het geheele gebouw in vlammen en bleek het onmogelijk te zyn, iets te redden. Zes personen kwamen om het leven, terwyl vier vrouwen ernstige wonden bekwamen, van wie er een sedert is overleden. Te Zaamslag werd Dinsdag door het bestuur van den Zaamslagpolder, in het logement van den heer J. Platteeuw aldaar, openbaar aanbesteedhet bekeien van vier wegen, liggende in den Zaamslag- en gedeeltelyk in den Zuidlandpolder. Raming 81.070. Minste inschrijvers waren zooals nog in ons vorig nominer werd gemeld de heeren B. van Eek en K. de Vos, te Terneuzen, voor 80.740. Verder schreven nog in de heeren: C. de Wilde, te Kattendjjke, voor 86.900C. van Boven, Diemen, 86.700J. Lindenberg, Wemeldinge, 86.450E. P. Staal, St. Jan steen,/" 86.400 L. Raaymakers, Wouw, 85.900 en W. Dekker, Veere, 85.700. Drie biljetten waren van onwaarde. Gemeenteraad van Middelburg. Vergadering van heden. Woensdag, middag te 2 uren. Voorzitter de heer jhr mr L. Schorer, bur- Tegenwoordig al de leden. De notulen van het verhandelde in de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Daarna wordt mededeeling gedaan van in- ikomen stukken. Hieronder behoort: van den heer H. P. Abrahams te 's Gravenhage een portret van zyn overgrootvader Paul de Puy, van wien in de rede van den voorzitter in de vorige zit ting sprake waB van den heer Kesteloo te

Middelburgsche Courant | 1901 | | pagina 1