MIDDELBlIKtiSGHE COURANT. Zaterdag 28 Februari, N". 1<>. 444" Jaargans 4901. Deze courant verschijnt dagelijks, raet zondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor a.Ie plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer. Middelburg 22 Febr. 8 u. vm. 31 gr. 12 u. 35 gr. av.4u.38g>-.F.Verw. zw. w.betr.buiigw.ger.toen.int. Agenten. Te Vlissingen: C. N. J. de Vev Mestda.gh; te Goes: A. C. Boluyt, firma Wed. de Jonge. Advertentiën20 cent per regel. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regels Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreftende Handel. Nijverheid en Geldwezen, is uitsluitend gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn., ütf.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. Middelburg 22 Februari. Wat er Donderdag in de Tweede kamer is gezegd. Een sociaal-democraat acht zich natuurlijk verplicht te stemmen tegen eiken maatregel, die op defensiegebied wordt voorgesteld, en tegen elke uitgaaf voor leger en vloot, en moet daar dan ook een motiveering voor hebben. Wat de heer Troelstra tot dat doel Donderdag in 't midden bracht, kan zoo schrijft Her Vad. in volksvergaderingen opgeld doen, maar was tegenover ernstige mannen, die niet met woorden schermen maar over zaken beslissen, al van heel weinig beteekenis. Omdater nog gebreken kleven aan het militaireleven en de militaire inrichting omdat er nog geen stelsel wordt voorgedragen, dat het geheel van onze verdediging omvat; omdat de deskundigen nog strijden over het beste leger'stelseldaarom wil deze afgevaar digden geen enkel ontwerp aanvaarden en daarom acht hij zich ook gerechtigd te advi- aeeren geen. enkele penning voor onze verde diging uit te geven. Het standpunt is kinder achtig. Had. .hij kunnen waar maken, dat wij onder dezen Minister achteruitgaan en dat wjj met de nu voorgestelde organisatie, zooals hij het uitdrukte, dieper in 't moeras zinken, een ..afkeurend votum ware gerecht vaardigd. Maar het leek er niets naar. Her haaldelijk trouwens is toegegeven, ook van sociaal-democratische zjjde, dat de Minister veel doet om onrechtvaardigheden en onhoud bare toestanden tegen te gaan, en zoo nu de door den Minister voorgestelde organisatie aan het ideaal van een volksleger niet beant woordt de sociaal-democraten immers be weren, dat dit hun ideaal is we gaan toch in die richting. Yan die groote vermeerdering van druk, waarover wjj groote woorden hoorden, is niets tebespeuren. Zelfs als het waar is, dat wy van den 8-maandschen oefeningstyd niet zeker zyn, gaan wij toch in elk geval in dit opzicht niet achteruit. Over 't gemak trouwens om eventueel weder tot den 12- maandschen oefentijd terug te keeren, dacht de spreker te licht. Dit hangt volstrekt niet af van de willekeur der Regeering, maar van de medewerking der Kamer, die over 't bud getrecht. beschikt. En gesteld, dat later een ander Minister de Kamer kan overtuigen, dat 8 maanden niet genoeg is, zou hij haar dan ook niet kunnen bewegen by wet den oefen tijd weer te verlengen, al wordt die nu op 8 maanden gesteld Ook" andere sprekers hechtten, naar het in zien-van het Haagscbe blad, te groote waarde aan die zoogenaamde vastlegging, die het moeilijke punt voor den Minister dreigt te worden. Weigert hij de vastlegging, hij zal stemmen missen, die over 't geheel met zyn stelsel zijn ingenomenstaat hjj haar toe, hij zal stemmen verliezen, die nu, zij 't dan noode, met hem meegaan. Maar er zijn er ook, die hem blijkbaar willen verlokken om de 8 maanden vast te leggen, om daarna te zeggen dank u, we gaan toch niet mee. Reden dus te over om zeer op zijn hoede te zijn. Er waren trouwens ook voorstanders van den korten oefentijd die de bepaling niet in de wet wenschen, zooals de heer Kuyper, op grond dat men nog m den tyd van proef neming is. Onder de tegenstanders had de heer Loh- man een tegemoetkomende gedachte, naar 't schynt in hoofdzaak ontleend aan het geschrift van generaal Van Dam van Isselt. Als norm aannemend een oefening van 12 maanden, wil hij later opkomst, vergunnen aan hen, die toonen reeds theoretisch en practisch eeniger- rnate geoefend te zyn. De opkomst in October wenschende te bepalen, zou hij dien beter voor bereiden willen vergunnen 4 maanden latei te kotaen en, naar mate nu de vooroefeningen beter en algemeener resultaten afwerpen, zal dan de oefeningstyd te meer ingekort kunnen worden. Zelfs zou men langs dien weg, naar de heer Kuyper meende, de korter geoefenden kunnen krijgen, zonder een bepaald deel der lichting voor de op zichzelf te korte en om den t.jjd van oproeping onvoldoende oefening van vier maanden te bestemmen. Wat de geheele strekking van de rede van den heer Kuyper betrof, al zeide hy het met zyn geestverwant Seret eens te zyn, die was toch eigenlijk een geheel andere dan met de bedoelingen van den heer Seret strookt. Wel hebben wy uit den mond van dezen afgevaar digde opgeteekend, dat zyn ideaal eigenlijk zou zijn een leger zonder kazernedienst, maar hy achtte dat ideaal dermate onbereikbaar, dat hy er maar niet eens naar wilde streven. Daarentegen ziet dr Kuyper in het Zwitser- sche volksleger een ideabl, maar dan ook een ideaal, waarheen hij wel degelijk wil streven. En nu achten wij de beste gedeelten van zyn nogal wydloopig, en niet altijd door precisee ring van denkbeelden uitmuntend betoog, die, waarin hij de sterke, de burgerlijke, de voor een klein volle vooral aantrekkelijke zijden van het Zwitsersche stelsel uiteenzette, en die waarin hij aantoonde, in welke opzichten de nu voorgestelde wetten ons in goede minder militaristische richting brengen, in zooverre inderdaad was bij liet met de keeren Seret en Lohman eens, dat hij ze te slap, onze weerbaarheid hiermede niet voldoende ver zekerd achtte. Vooral ten aanzien der kort geoefenden, der onzekerheid wat de landstorm wezen zal, der onvoldekking van de mobili satie, der voor doeltreffende oefening te zwakke Organisatie der compagnieën, een bezwaar van sprekers van zeer uiteenloopend standpunt, had hy zyn bedenkingen. Maar op deze pun ten zal misschien met behoud der grondslagen verbetering zeer mogelyk zijn. Het is nu. meende dr Kuyper, bet psycho logisch moment om tot een beter stelsel van legervorming te komen, en daarvan zal, hopen wij, de meerderheid doordrongen zijn. Daarbij hield, ook terecht o i., de Sliedrechtsche af gevaardigde vast aan de legerorganisatie hy de wet, steeds een eisch van liberalen en anti- revolutionnairen, en die, nu zij eindelijk is voorgesteld, door tal van sprekers met onbe grijpelijke geringschatting wordt bejegend. Al de met buitengewone radheid van tong en vermakelijke verve door den heer Schaper, ex-milicien, over de kazerneopleiding uitge pakte bezwaren behoefden ook waarlijk aan de wenschelijkheid om op dit oogenblik een oplossing te geven aan het vraagstuk van legervorming en legerorganisatie niet in den weg te staan. Natuurlijk is van dat alles veel waar, al werd ook even natuurlijk veel te veel gegeneraliseerd-, maar als me» nu eenmaal een Minister heeft, die een open oog bezit voor de eischen van bet burgerlijke leven, die er naar streeft den kazernedienst te beperken, die nuttelooze corveeën tegengaat, dan geldt hier hetzelfde antwoord, als boven tegenover den heer Troelstra, dat er zeker geen reden is om zyn hervormingen te bestrijden. Over de totaal negatieve rede van den heer Van der Zwaag, die zijn bekende thema van geen man en geen cent ontwikkelde, is het niet noodig nog in bijzonderheden te treden. Het schynt hem, gelijk trouwens ook den heer Troelstra, volkomen verborgen te blijven, dat, zoo al geen groot vertrouwen is te stellen in internationale hulp bij critieke omstandigheden, toch altyd nog meer te ver wachten is, als wy toonen, dat wij wat waard zyn, dan als wy ons tot een weerlooze prooi maken van den eerste den beste. En wie de kaart van Europa kent, begrijpt, dat vut het betreurenswaardige feit, dat Zuid Afrika aan zyn lot wordt overgelaten, nog niet de ge- olgtrekking is te maken, dat het ons in elk geval evenzoo zou vergaau. Aan het einde der zitting heeft, zooals nog in een deel der oplaag van ons vorig noin- nier is gemeld, de heer Troelstra verlof be komen den minister van justitie later te interpelleeren over de kwijtschelding van straf aan de Hogerhuizen. verkiezing. In het district Beverwijk is Donderdag tot lid der Tweede kamer, vacature-Tak van Poortvliet, gekozen de heer W. C. J. Passtoors (katholiek) met 2977 van de 5814 geldige stemmen. Op den minister J. T. Cremer (liberaal) waren 2549, op den heer D. de Clercq (soc - dem.) 264 stemmen uitgebracht. De verkiezing voor een kamerlid m het district Amsterdam lil vacature, ontstaan door het overlijden van den heer inr A. F. K. Hartogh is bepaald op Maandag 11, de stemming, zoo noodig, op Maandag 18 en de eventueele herstemming op Maandag 25 Maart. BEATOMDTGEK ENZ. Bij kon. besluit: is benoemd tot kantonrechter te Schoon hoven mr H. J. Carsten Bz., advocaat en procureur te Assen is bij het dep. van marine ingesteld de betrekking van eerste-teekenaar by bureau Stoomwezen en is als zoodanig benoemd de heer J. de Ruiter ia benoemd tot esBaieur van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken te 's Hertogenbosch S. P. J. Geerkens, con troleur van genoemd dienstvak te Maastricht zyn bij het dep. van waterstaat enz. be vorderd tot raad-adviseur mr J. M. Hoog, thans referendaris tot referendaris jbr S. van Citters, thans hoofdcommies, en tot commies mr Ch. M. A. Byleveld, thans adjunct-com mies, en is benoemd tot hoofdcommies mr H. W. van Sandick, thans hoofdcommies ter pro vinciale griffie van Zuidholland. Met 1 Maart wordt de tweede-luit. der mariniers .T. Oele geplaatst aan boord van Hr Ms logementschip Buffel. Blijkens kennisgeving van den minister van marine kunnen dit jaar bi] het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord, na vergelijkend examen, worden geplaatst negentien jongelingen als adelborst voor de marine (zeedienst) en vier als adelborst voor het korps mariniers. De jongelingen moeten zijn Nederlander volgens de wet van 1.2 December 1892, en op den eersten September van het jaar, waarin examen wordt aangevraagd, den ouderdom van 15 jaar reeds en dien van 18 jaar nog niet hebben bereikt. Zij moeten al zoo geboren zyn tussohen 1 September 1883 en 1 Septem ber 1886. Het schriffcelyk examen wordt aan alle adspiranten gelijktijdig afgenomen te 'a Gra- e in de maand Juli a. s, en duurt twee dagen. Voor verdere bijzonderheden zie men de Staatscourant van heden (Vrijdag 22 Febr.) KORTE MEDRDGEIilNGEK VERGADERINGEN. Op de Woensdagavond te 's Gravenhage, onder voorzitterschap van den heer jhr R. A. Klerck, gehouden algeineene vergadering van de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming can Dieren, onder bescherming van H. M. de Koningin-Moeder, werd verslag uitgebracht waaruit o. a. bleek dat de vereeniging ver sterkt werd door toetreding der afdeelingen Delft, Hof van Delft en Vrijenban. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer G. Blauw, sluit met een batig saldo van 341. De periodiek aftredende heerenjhr G. O. D. R. de Jonge van Zwynsbergen, S. B. Criel- laert, H. Allali, jhr W. 0. S. van den Brandeler, mr L. V. van Rossum en jhr S. van Citters. werden met groote meerderheid als bestuurs lid herkozen. UIT STAD EN PROVINCIE. Wij ontvingen per post eene onge- teekende mededeeling, en vinden daarin aanleiding om nogmaals te herinneren dat wij van annonieme berichten geen notitie nemen. In Ons Huis, Wagenaarstraat alhier, werd Donderdagavond, voor een talrijk publiek, eene voordracht met lichtbeelden gehouden door mejuffrouw Jac. Terwoert uit Vlissingen. Op onderhoudende wijze hield zjj haar gehoor bezig, terwijl zeer fraaie afbeeldingen te zien werden gegeven van bekende plaatsen uit Limburg, België en Walcheren. Mej. Terwoert gaf tevens een paar ver haaltjes ten beste, die eveneens door licht beelden werden opgeluisterd. Met een woord van dank door den voor zitter, die Ons Huis in de verdere medewerking der spreekster aanbeval, en toejuichingen van de zijde der aanwezigen werd de spreek ster beloond voor liare moeite. VOLKSWEERBAARHEID. Het hoofdbestuur van Volksweerbaarheid heeft, nu die vereeniging ongeveer een jaar bestaat, verschillende allengs verschenen geschriften, waaruit het werken en streven der vereeni ging blijkt, in een bundel vereenigd en aan de afdeelingen toegezonden. Het best ia bet doel der vereeniging on de middelen om het doel te bereiken uiteengezet in het »Algeineen programma voor de afdee lingen" dat ook afzonderlijk in grooten getale is verspreid en o. a. aan alle Kamerleden is toegezonden, ook in verband met de m be handeling zijnde leger wetten. Bovenbedoelde bundel wordt om de ver spreiding te bevorderen nu ook in den handel gebracht tegen den prijs van 25 cents. Aan den bundel is toegevoegd een lijst der afdee lingen, 81 in getal, met ruim 13.000 leden die afdeelingen hebben, behalve ruim 70 schiet- vereenigingen, nog 16 gymnastiek-, 4 scherm en 24 gemengde of detailvereenigingen in het leven geroepen. Als 82e afdeeling is den 16en Februari j.l. opgericht met 11.2' leden de Bruinisse. TELEGRAAF- EN TELEEOON- GELEIDINGEN. Het rapport van de staatscommissie, be noemd om te onderzoeken welke maatregelen van rijkswege behooren genomen te worden ten aanzien van den aanleg, het gebruik en de exploitatie van telegrafische en telefoni sche geleidingen, is verschenen. De commissie wenscht by 6en en dezelfde wet de telegrafie en de telefonie geregeld te zien. Zij wenscht dat die wet zij een orga nieke wet, waarin in breecle trekken de voor schriften neergelegd worden, welke zoo moge lyk voor langen tijd bet geheele te regelen gebied beheerschen, zonder daarbij te veel in bijzonderheden der uitvoering af te dalen. Haar denkbeelden voor deze regeling heeft de commissie neergelegd in een wetsontwerp. De meerderheid der commissie is voor staats exploitatie van de telefonie, zoowel van de locale als de interlocale. Een minderheid der commissie, bestaande uit de hh. Havelaar. Collette, De Jongb en Kruyt, wil de exploitatie der locale- telefonie in handen der gemeente besturen gelegd zien, onder toezicht van den Staat en onder voorbehoud van een naasting- recht. De hh. Hendricha en Van Nierop zyn van gevoelen, dat de Staat wel voor den aanleg en de exploitatie van een behoorlijk georganiseerd telefoonnet behoort zorg te dragen, doch dat aan de gemeentebesturen, die zulks wenschen, kan worden toegestaan, onder door het centraal gezag te stellen regelen, het communale net aan te leggen en te exploiteeren. Wij ontvingen uit Vlissingen een heel relaas van eene poging die, «aar men vermoedt, zou aangewend zijn om een deur met een valschen sleutel of looper te openen. Daar de ketting op de deur was, gelukte dit niet. Hoewel wy bij al die verhalen voor drie vierden gelooven aan overdrijving, kan het toch zijn nut hebben voor de bewoners onzer zusterstad om op hun hoede te zijn. Te Vlissingen is een Natuurkundig Gezelschap opgericht met een 25 tal leden. Het bestuur bestaat uit de beeren Van Niftrik, Baert en Van de Volkere. No. 44 der St. Ct. bevat de acte van op richting der naamlooze vennootschap maat schappij de Electro Tinfabriek te Vlissingen. Het doel der vennootschap is om langs ehemischen eleetrischen weg metalen te zui veren en daarin handel te drijven. Zij wordt aangegaan voor den tyd van on geveer 25 jaren, eindigende 31 December 1925. Het kapitaal der vennootschap wordt vast gesteld op 120.000, verdeeld in 120 aandeelen elk ten bedrage van 1000, waarin wordt deelgenomen door ieder der drie oprichters, de heeren H. L. Hermans, inspecteur by de stoomvaartmaatschappij Zeeland, R. J. Brakema, chef-machinist by die stoomvaartmaatschappij beide wonende te Vlissingen, en M. Laer- noes, fabrikant te Streator, Illinois, Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika, voor 40 aandeelen. "Wegens het koude weer en gebrek aan margapatronen werd Woensdag middag te 's Gravenpolder de schietwedstrijd voor de jongelui van het voorbereidend militair onderricht in de kolfbaan van P. de Koster jehouden. Van de 24 deelnemers aan het onderricht konden en mochten er 16 den kamp aanbinden. Er waren vele belangstellenden opgekomen om getuigen van den strijd te zyn, die dit jaar plaats bad om prijzen, door de gemeente uitgeloofd. Kapitein Geill, lui tenant Boogaerd, geholpen door twee onder officieren, leidden den wedstrijd. Er werd met ambitie gestreden, de jongelui bleven niet ver van elkaar het hoogst aantal te halen punten 0 en nu varieerden de punten tuSBchen 54 en 38de pryzen bestonden uit kistjes sigaren, een zeer mooien inktkoker, allerlei soort pijpen, sigarenkoker, mes enportemonnaie. Voor de jongelui, die het trouwst dezen cursus hadden bijgewoond, waren 2 pryzen in geld uitgeloofd, waarbij kapitein Geill een fraaie pyp, met de miniatuur portretten van de Koningin en Prins Hendrik er in, voegde. Aangezien er zes jongelui waren, die maar éen verzuim hadden gehad, moesten deze kampen. S. J. Swart, die den derden prijs in den eersten wedstrjjd had gehad, schoot den eersten prijsA. de Graag, die den eersten prijs had behaald, won nu den tweeden en A. Filius behaalde de fraaie pijp. De pryzen werden door den burgemeester uitgereikt; de diploma's door kapitein Geill, die na afloop een woord van lof sprak tot den luitenant Boogaerd en de beide instruc teurs en een woord van dank aan den burge meester, die het voorbereidend militair onderricht met woord on daad tracht te be vorderen en ingang te doen vinden. Hy sprak voorts zeer animeerend over het doel en het nut van het onderricht, over het leger zooals het worden moet, over de schutterij, die ten doode is opgeschreven, over Engeland en Transvaal en over de verdediging van het land onzer geliefde Koningin ter wier eere een driewerf herhaald hoera! aangeheven werd. den St. Philiplandschen wal strandde en daar door totaal onbruikbaar is geworden. De heer J. J. Crucq te Stave nisse is by de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegenstation Dordrecht, benoemd tot eersten adsistent. Enkele jaren geleden werd door de ver eeniging Nut en Genoegen te Stave nisse opgericht een volksbibliotheek, genaamd Elk ivat wils. Volgens het verslag van den bibliothecaris werden over het laatste jaar ter lezing uitgegeven ruim 900 boekdoelen, een bewijs, dat de oprichting aan de gestelde verwachting beantwoordt. In de deze week door den dijkraad van den calamiteuzen Suzamiapolder gehouden ver gadering werd beëedigd en geïnstalleerd de nieuw benoemde vertegenwoordiger, de heer H. Scherpenisse. Verder werd vastgesteld het bedrag van het dykgeschot-, door dezen polder voor den dienst 1901/1902 op te brengen ad ƒ1581.27. De bjjdragen der aangrenzende polders werden bepaald op 1367.81', te weten in den pol der Annavisdijk op 103.84, Breedenoliet 269.97 s, Oudeland met Ravensoord f 994. Nog werden behandeld de omschryvingen, der uit te voeren gewone en buitengewone werken. Het bedrag der gewone werken is. 396.09 en dat der buitengewone werken 9379.48*. De buitengewone werken bestaan in het ver vangen van het rysbeslag met steenbezetting tusschen de dijkpalen 0—2 door glooiing van zuilen bazalt met verhooging van den buiten LANDBOUW. Bij de Donderdag in het Huis van Nassau Zierikzee door de centrale tentoonstel lingscommissie Landbouwbelang gehouden ten toonstelling van zaaigranen, werden de volgende firma's bekroond Van den Bosch en Co, Goes, voor kortlooferwten le pr., zomergerst 2e pi\, Probsteihaver le pr., bruineboonen en witte- boonen twee 2e pr.Labryn en Pilaar, Goes, voor kortlooferwten, kroonerwten en schok kers, 2e pryzen, zomergerst le pr., Probstei haver 2e pr., en bruineboonen le pr.J. W. Rotnejjn, Ouwerkerk, voor kroonerwten le pr., middenlooferwten, New-Market-haver beide 2 e pr.S. J. de Rijke, Sir Jansland, voor witteboonen le pr., en lijnzaad 2e pr.D. Groeneveld de Kater, A. A. Vis en L. Vis, landbouwers te Noordgouwe, de beiden eersten voor Chevalier-gerat een 2e en 3e pr.de laatste voor Probatei-haver een 2e pr.en J. M. Klompe, landbouwer te Dreischor, voor bruineboonen een 2e pr. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. VERDUISTERING DOOR EEN AMB TENAAR. Door H. M. de Koningin is 75 gege ven aan schipper Adr. van Schouwen te Sint Annaland als tegemoetkoming in de kosten, voor het aanschaffen van een ander vaartuig ter vervanging van dat, hetwelk in December j.l., tengevolge van een storm, op Voor bovengenoemde rechtbank werd heden behandeld de zaak tegen A. C. d. B., oud 54 jaar, secretaris en ontvanger der gemeente Wemeldinge, geboren te 's Gravenpolder, laatst wonende te Wemeldinge, thans in hech tenis te Middelburg. Kern werd te laste gelegd dat hy tus schen 1 Januari en 18 October 1900, althans tusschen 1 Januari 1896 en 18 October 1900 te Wemeldinge: o. terwijl by ont vanger dier gemeente en als zoodanig met de ontvangsten dier gemeente belast was, opzet telijk verschillende gelden tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer 1503.91'/jt toebehoo- rende aan de gemeente Wemeldinge, althans aan een ander dan aan hem, beklaagde, welke gelden hij in voormelde betrekking van ge meente-ontvanger in ontvangst genomen en onder zich had, wederrechtelijk zich heeft toe geëigend b. terwijl hij loontrekkend ontvan ger der Ned. Herv. gemeente te Wemeldinge was en als zoodanig belast was met de ont vangst van de aan die gemeente verschuldigde gelden, tot een gezamenlijk bedrag van onge veer 1140.85'/j, toebehoorende aan evenge- noemde Herv. gemeente, althans aan een ander dan aan hem, beklaagde, welke gelden hy in laatstgemelde betrekking in ontvangst geno men en onder zicb had, wederrechtelijk zich heeft toegeëigend. Aan den beklaagde was de heer mr J. A. Heyse, advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. In deze zaak waren vanwege het openbaar ministerie 19 getuigen gedagvaard, waarvan er éen, de heer P.- Dekker Jz., burgemeester van Wemeldinge, niet was verschenen wegens ziekte. Na voorlezing van het bevel van verwijzing, werd lecture gegeven van de akten van be noeming van den beklaagde, van de rapporten der deskundigen en van eenige andere stuk ken, op deze zaak betrekking hebbende, en

Middelburgsche Courant | 1901 | | pagina 1