MIDDELBURG COURANT. 1001. Vrijdag 22 Februari, N". 4I>. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met sJ zondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor a.Ie plaatsen in Nederland franco p.p., 2.—. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer. Middelburg 21 Febr. 8 u. vm. 25 gr. 12 u. 33 gr. av.4u.35g»1. F.Verw. zw. wind licht bew. vorst. Agenten. Te Vliasingen: C. N. J. de Vey Mestdagh; te Goes: A. C. Boluyt, firma Wed. de Jonge. Advertentiën20 cent per regel. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regels Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is uitsluitend gerechtigd het Algemeen Advertentie-BureuTi A. DE DA MAR Azn., K.Z. Voorburgwal 366, Amsterdam. Middelburg 21 Februari. Prijzen van electrisch en van gas-licht. Met belangstelling las ik de beide hoofd artikels over „Electrisch Licht" in de nom- mers der Mïdd. Grt van 17 en 20 dezer, en gaarne wenschte ik hieraan eenige me- dedeelingen toe te voegen. In hoofdzaak geldt het hier de vraag, of in kleine gemeenten electrisch licht tegen het gaslicht kan concurreeren, en die vraag kan m. i. het best beantwoord worden door na te gaan, tot welken prijs electrisch licht reeds in kleine gemeenten wordt ge leverd. In ons land zijn daarvoor geene afdoende gegevens te verzamelen en de toestand in Duitschland is mij onbekend. Ik vermeen evenwel, dat van de ons omringende lan den Groot-Brit tanië en Ierland ons de meeste inlichtingen kan verschaffen, daar toch in dat land, behalve de 50 centraal station» in Londen, niet minder dan 175 eentraalstations daar buiten worden geëx ploiteerd. Ik heb de gegevens verzameld van die, welke in gemeenten van 25000 inwoners of minder worden aangetroffen, en ik voeg nu hierbij een staat, waarop, behalve de plaatsnamen, voorkomen het bevolkingscijfer, de gasprijs per kub. meter, de prijs van het electrisch licht per 1000 Watturen en het aantal verbruikers van electrisch licht. Voorts diene ter toelich ting dat de letter G aanduidt dat de gas fabriek of de electrische centrale door de gemeente wordt geëxploiteerd, de letter M dat die exploitatie van wege eene particu liere maatschappij geschiedt. De vier gemeenten, welke met een X zijn gemerkt, leveren aan zeer groote afnemers het electrisch licht tegen 10 cent per 1000 Watturen. Om nu uit dezen staat te kunnen opma ken of electrisch licht goedkooper of duur der is dan gaslicht, is het noodig te weten hoeveel M8 gas een gasbrander en hoeveel Watts eene electrische gloeilamp gebruikt. Voor eene vergelijking neem ik aan dat worden verbruikt: door een gasgloeiliehtbrander a 25 nor maal kaarsen 110 Liter per uur; door een argandbrander a 16 normaal kaarsen 190 Liter per uur door een electrische gloeilamp a 16 nor maal kaarsen 3 a 3 ,/2 Watt per normaal kaars. Eene gloeilamp van 3 Watt per normaal kaars (N. K.) geeft witter licht en gebruikt natuurlijk minder stroom dan eene gloei lamp van 3 t/i Watt per N. K., maar zij is spoediger doorgebrand. Gebruikt men dus electrische gloeilampen van 3 Watt per N. K., dan zullen deze menigvuldiger vernieuwd moeten worden dan gloeilampen van 3VS Watt per N. K., doch de kosten van die vernieuwing zullen bij den tegenwoordigen lagen prijs der electrische lampen zeker niet hooger zijn dan de kosten voor ver nieuwing der gloeikousjes bjj het gaslicht. Ik laat dus die kosten van vernieuwing buiten rekening en vergelijk den gasgloeiliehtbrander met de electrische gloeilamp van 3 Watt per N. K. den argandbrander met de electrische gloeilamp van 31/, Watt per N. K. Door dit onderscheid te maken, wordt mijne vergelijking tevens zuiverder, door die te maken tusschen lichtbronnen van meer overeenstemmende kleur. Wel zal men mij tegen kunnen werpen, dat ik een gas gloeiliehtbrander van 25 N. K. vergelijk met eene electrische lamp van 16 N. K., doch ik heb gemeend, dit te mogen doen, omdat een gasgloeiliehtbrander zeer spoedig in lichtkracht vermindert, sneller dan de electrische lampbovendien zal men in groote inrichtingen naast electrische gloei lampen veelal de zeer voordeelige electri sche booglampen branden, wat m. i. het vergelijk tuBschen lichtbronnen van ietwat uiteenloopende kracht billijkt. Wat mag nu het electrisch licht kosten om concurreerend te zijn met het gaslicht, als het gas 8 cent per kub. meter kost? Tegen dezen prijs gebruikt een gasgloei liehtbrander -j**™ X 8 0«88 cent gas per uurhet electrisch licht voor een gloei lamp van 16 N. K. a 3 Watt of 48 Watt mag dus kosten X 0.88 184 cent per 1000 Watt uren. Een argandbrander verbruikt 190 Liter dus voor Yögö X 8 1.52 cent per uur; in dit geval neem ik als basis het gebruik van gloeilampen van 16 N.K. a 372 Watt of 56 Watt en mag dus het electrische licht kosten —j- X 1.52 27' cent per 1000 Watturen. Beide eindcijfers zijn dus nog al uiteen loopend, doch aan de hand van de verkre gen resultaten vermeen ik te mogen aan nemen, dat het gemiddelde, dus een prijs van 22'/2 cent voor 1000 Watturen, concur reerend is met een gasprijs van 8 cent per kub. meter, en vooral durf ik dit doen, omdat ik buiten beschouwing liet het zeer voordeelige electrische booglicht. Waar eene electrische centrale is, zal ook dit licht gebruikt worden. Hoe grooter bjj deze lam pen de lichtkracht is, hoe goedkooper het licht per N. K. zal zijn, doch voor mijne berekening neem ik eene kleine booglamp van 500 N. IC. en vind dan, dat deze met Aantal inwoners. Gasprijs per M8 Prjja electr. licht per 1000 Watturen Aantal aangeslotenen. Stafford. Salisbury. Brighouse. Canterbury. Altrincham. Alderley Edge. Whitehaven. Harrogate. Llandudno. Hereford. Winchester. Oswestry. Bangor. Monmouth. Bury. Northallerton. Newmarket. Taunton. Stirling. King's Lynn. Fleetwood, Windsor Eton. Wycombe. Guernsey. Northwich. Redditch. Chelmsford. Queenstown. Pontypool. St. Austell. Morecambe. Bray. Ventnor. hareham. Bexhill. Woking. in cents. m cents. 25000 4f G 25 G 94 16000 5 30 M X 200 20666 5| - 30 G 54 23100 6 M 15 243 12424 6 30 M 530 2470 61 H 20 51 20020 25 G 184 21000 64 20 X 550 9348 7 G 17 170 22000 7* 20 103 19200 7i M 20 M X 214 9000 7* 17* 120 11600 7* G 25 G 5470 7* M 30 40 16630 7* 30 60 5000 71 30 M 90 7000 8" 20 104 22000 8 20 G 600 16770 8 22* 86 20000 8 25 236 15000 8 30 M 120 8893 8 32* 300 16000 8* 20 X 248 18000 8* 20 '98 17000 81 20 250 11428 84 25 G 180 14000 8* 30 M 389 10000 8? 15 70 5842 8? 30 101 3477 9 17* S 98 14000 9* G 15 G 250 8000 9* M 17* 141 6800 9 20' M 161 7934 9* 35 G 97 7310 10 15 110 16000 10 35 M 300 inbegrip van de kosten voor vernieuwing der koolspitsen bij den aangenomen prijs van 22'/} cent-per 1000 Watturen per uur zal kosten Az 8 cent, terwijl 20 gasgloei- lichtbranders a 25 N. K. per uur voor -4-17 cent aan gas zullen verbruiken. Ik geloof dus, dat men mij bij het aan nemen van een prijs voor electrisch licht a 22'/, cent niet zal kunnen beschuldigen, van in het voordeel van electrisch licht te. hebben gerekend. Nu geldt dus de vraag: kan het elec trisch licht tegen dezen prijs geleverd worden En daarop geeft de hierna vol gende staat een antwoord. Wij zien daarop 4 gemeenten waar de prijs 15 cent bedraagt 4 17'/, 10 20 1 227, 5 25 9 80 1 327a e» 2 35 In 19 gemeenten is dus de prijs 22 '/2 cent of minder, in 17 gemeenten hooger; onder beide komen zeer kleine gemeenten voor. Resumeerende kom ik dus tot de con clusie dat het electrisch licht concurreerende kan zijn met het gaslicht. Of nu bij het leveren van electrisch licht evenveel winst kan gemaakt worden als bij dé exploitatie van een gasfabriek, is eene vraag, die ik niet zal trachten te beant woorden. Wel zijn mij van enkele plaat sen, die in den staat zijn opgenomen, de finaneieele resultaten van electrisch-licht- levering bekend, docli ik mis alle gege vens omtrent de exploitatie van gasfabrieken. Wel wil ik nog als mijne meening uit spreken, dat in het midden latende of ik voor of tegen gemeente-exploitatie ben sommige firma's goedkooper electrisch licht zullen kunnen leveren dan de gemeenten. Sommige firma's toch, als b. v. de Allge- meine Electricitats Gesellschaft en Siemens Halske te Berlijn en dergelijke, hebben bij den aanleg en de exploitatie van elec trische centralen groote directe en indirecte yoordeelen. Het eenige indirecte voordeel, dat eene gemeente zou kunnen hebben, be staat in de combinatie van electrische cen trale aan eene bestaande gasfabriek. Moet het electrisch licht goedkooper zijn dan gas is nu nog eene vraag, die ik wil beantwoorden en wel met een beslist neen," maar het electrisch. .licht biedt verschillende andere voordeelen. Hierover wil ik echter liefst zwijgen, om niet te vervallen in een pleidooi voor dit licht, want in het vorenstaande heb ik met opzet alle partijdigheid vermeden, aan elk be voegd beoordeelaar overlatende, voor zich zeiven een oordeel te vormen uit de gegevens der Engelsche centraal-stations. Hiermede ben ik dan ook aan het einde van mijn betoog. Slechts nog een enkel woord met betrek king tot het oordeel, door den deskundige in uw blad uitgesproken over de gloeilamp. Ik ben het met hem eens, dat de elec trische gloeilamp nog een onvolmaakt toe- stol is, doch zelfs met het energieverbruik, dat zij thans bezit, vermeen ik hierboven aangetoond te hebben, dat zij, op zjjn onvoordoeligst uitgedrukt, goed bruikbaar is. En al stem ik toe, dat zij gevoelig is voor spanningsverschillen, toch moet ik opmerken, dat spanningsverschillen, die van invloed zouden kunnen zijn, bij eene goede centrale niet mogen voorkomen. En wat de onvolkomenheid ten opzichte van het energieverbruik betreft, de lampen van Nernst zullen aan dit bezwaar veel tegemoet komen. Al zijn deze lampen op dit oogenblik nog niet. in den handel, men heeft de bezwaren, aan hare vervaar diging verbonden, thans toch reeds voor bet grootste gedeelte overwonnen. Doch zelfs, al komen de Nernstlampen in den handel, dan zal de gewone electrische gloeilamp niet worden verdrongen, evenmin als het electrisch licht het gaslicht verdringen zal. C. BOUDEWIJNSE. Middelburg, .19 Februari 1901 DE GEBROEDERS HOGERHUIS. Mr W. J. van Weideren baron Rengers te Leeuwarden schrijft aan het Hbld: Uit het in de dagbladen gepubliceerd ver slag eener op 18 Febr. te Amsterdam gehouden meeting blijkt dat de onlangs door de Koningin begenadigde Keimpe Hogerhuis daar het woord heeft gevoerd en onder anderen gezegd dat baron Rengers aan hem en zijn broeder Marten bad voorgesteld verklaringen ten hunnen nadeele te willen teekenendan zou iets ten hunnen gunste worden gedaan. Hoewel geen mensch, op -wiens oordeel ik prjjs stel, zal gelooven dat ik mijne betrek king als regent der strafgevangenis te Leeu warden ooit zou willen misbruiken om van gevangenen, die beweren onschuldig te zjjn, verklaringen van schuld uit te lokken, meen ik, nu mijn naam openlijk in de Hogerhuis- zaak is betrokken geworden, de waarschijn lijke aanleiding van het door K. Hogerhuis opgedischte verhaal te moeten mededeeJen. Bij het gewoon inspectiebezoek ruim een jaar geleden in de cel van M. Hogerhuis, gaf deze op mijn vraag hoe hij het maakte, te kennen dat de gevangenis voor hem nogal draaglijk was, bij het besef dat hjj de opgelegde straf onschuldig moest lijden. Hierop zeide ik: »of gij schuldig of onschuldig zijt, kan en mag ik niet beoordeelen, maar een goeden raad wil ik u geven, namelijk de volledige waarheid te zeggen omtrent de zaak waarvoor gij veroordeeld zijt, hetgeen gij naar injjne overtuiging tot dusver niet hebt gedaan. Door ruiterlijk alles te zeggen wat gij weet, zal meer licht worden verkregen en wellicht aanleiding worden gevonden om uw straf te verminderen". De aanleiding tot dit gezegde was eene mededeeling, mij enkele weken vroeger van eene den Hogerhuizen vriendschappelijke zijde gedaan en hierop nederkomende dat althans twee der broeders niet als hoofddaders bjj de inbraak te Britsum betrokken zouden zijn ge weest, maar wel van het plan en de voorbe reiding hadden afgeweten, welk verhaal, in verband met andere bekende omstandigheden, eene zekere mate van waarschijnlijkheid be vatte, maar zonder bevestiging der betrokken personen natuurljjk alle absolute geloofwaar digheid miste. Toen dus Marten na mijn gezegde hervatte »zou mijnheer dan willen dat ik verklaarde iets gedaan te hebben waaraan ik onschuldig ben?" antwoordde ik terstond: dat ia vol strekt mijne bedoeling niet, maar denk nog eens goed na over hetgeen ik gezegd heb en zeg de waarheid zonder terughouding." Hiermede was ons gesprek afgeloopen, dat zeker reeds lang uit mijn geheugen zou zijn gewischt indien daarop later niet ware ge zinspeeld in een brief van Marten, aan zjjne moeder gericht, en vervolgens in sommige bladen gepubliceerd. Wat bij mijn bezoek in de cel van Keimpe met hem gesproken is, weet ik mij niet te herinneren, maar zeer stellig kan ik verklaren dat ik bij hem evenmin als bij Marten op eene schriftelijke of mondelinge met de waar heid strijdige bekentenis heb aangedrongen. BENOEMINGM ENZ. Bij kon. besluit. zijn benoemd, bjj 's rjjks archief in Friesland, tot commies dr M. Schoengen, thans adjunct commies bij dat archief, en bij 's rjjks archief' in Gelderland, tot adjunct-commies dr. ,T. S. 1 Veen, te Arnhem. Het examen voor de betreirking van commies der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen zal dit jaar worden gehouden te Arnhem, op 10 April a. s. en volgende dagen. Aan de examen-commissie is tevens opge dragen het examinecren van sollicitanten voor de betrekking van deurwaarder der directe belastingen, waarvoor twee'plaatsen zjjn open gesteld. DRANKWET. Ten einde eenigermate te voorzien in de behoefte aan een leiddraad voor de Kamer bjj de kennisneming van den inhoud der talrjjke in hare handen gestelde adressen betrekkelijk het wetsontwerp tot herziening der drankwet, heeft de commissie van rapporteurs over dit ontwerp, ten dienste der Tweede kamer, een staat samengesteld en daarin vermeld alle 285 adressen, onder aanduiding met een enkel woord van het eindverzoek, waartoe ieder der adressen komt en van de quintessence van de verschillende beschouwingen, argumenten, bezwaren enz. in elk der adressen vervat. De commissie heeft dien staat gesplitst in: I adressen betrekkeljjk het oorspronkelijk wets ontwerp en II adressen betrekkeljjk bet gewij zigd wetsontwerp. VERKLARING VAN OVERLIJDEN. Bestuurderen der vereenigmg Ziekenzorg te Amsterdam hebben zich tot de Tweede Kamer gewend met het verzoek art. 5 dei- wet van 1 Juni 1865, regelende de uitoefening der geneeskunst, zoodanig te wijzigen, dat daaruit duidelijk spreekt de verplichting van de(n) geneeskundige, om geene verklaring van overlijden af te geven of te onderteekenen. alvorens hjj (zjj) zich door eigen aanschouwing en door de middelen, die de medische weten schap verschaft, heeft overtuigd van den dood. Onder de thans vigeerende wet kan het, zegt het adres, voorkomen en is het voor gekomen dat de geneeskundige weigerde op verzoek van de ouders een kind, dat hjj den vorigen dag stervend had verlaten, nog maals te komen bezoeken om zich met eigen oogen van den dood te overtuigen. Aan de wet en aan de consciëntie van dien medicus was voldaan, doch de ouders waren niet vol komen gerust. Dat niet alleen adressanten gevoeld hebben deze leemte in de wet, bljjkt uit het feit, dat ook in de wereld der medici deze quaestie meermalen een punt van bespreking heeft uit gemaakt en dat in enkele gemeenten, waar onder bijv. Amsterdam, de gemeente-artsen bjj hun aanstelling als zoodanig een eed moe ten afleggen, waarbjj zjj zweren de overlijdens verklaring slechts te zullen teekenen na lijk schouwing. UIT STAD EN PROVINCIE. De kommies der le klasse bij 's rjjks belastingen M. Drabbe te Middelburg is. met ingang van 1 Maart a. s., benoemd tot hoofdkommies 2e categorie alhier. De districtsschoolopzieners in Zeeland hebben aan de colleges van het dagelijksch be stuur in hunne districten een ontwerp gezon den eener verordening tot regeling van het herbalingsonderwjjs. Woensdag avond omstreeks zes uur geraakte bjj de Langeviele buitenbrug a-hier een jongen van een jaar of veertien, die met eenmand over het ijs liep, in het midden van de vest te water. Met zeer veel moeite ge lukte het, nadat de jongen reeds meer dan een kwartier lang in hét koude water had gelegen, met planken en touwen hem op het droge te brengen. Hjj was geheel verstijfd en zal nog lang heugenis hebben aan het koude bad. Wij gunnen dien jongen natuurljjk zoo'n ongeluk niet. Maar als les voor zijne onbe zonnenheid moge, hopen wij, dit natte pak zjjn nut hebben. De waaghalzerij van de jongens is en blijl't ongehoord. En wie hen waarschuwt, wordt door de kwajongens nog uitgelachen of uitgejouwd op den koop toe. Heden middag, omstreeks kwart over twaalf, werd een os, die langs den Been houwerssingel alhier werd geleid, zoo lastig dat de geleider het dier moest loslaten. De os liep eerst een eind weg en kwam toen, dom als zoovele kleine en groote menschen, op het pa in de gracht terecht, waar hij natuurljjk doorzakte. Spoedig werden pogingen tot redding aangewend, maar deze ging niet gemakkelijk, wjjl de walkant nog al steil is. deljjk slaagde men er in den vreemdsoor- tigen drenkeling een touw om het Ijjf te brengen en met behulp van veel menschen. die 't geval had bjjeengebracht, op het droge te trekken. Heden is officieel bericht ontvangen dat de koning van Engeland aanstaanden Zondag namiddag met het koninkljjk jacht Victoria and Albert, kommandant admiraal Fullerton, te V 1 i s s i n g e n zal aankomen. Z. M. vertrekt mei den gewonen trein van 6.45 n. m„ in welken trein een salonrijtuig zal zjjn geplaatst, naar Duitschland. De koning zal te Homburg zijn zuster, keizerin Friedrich, bezoeken. In het kasteel te Homburg worden vertrekken voor Z. M. gereed gemaakt. Keizerin Augusta Victoria van Duitschland ia naar Berlijn teruggekeerd wegens een on gesteldheid van haar dochtertje. Zjj zal bjj de ontvangst van koning Edward te Homburg niet tegenwoordig zjjn. Of de koning naar Berljjn zal gaan, daar over verschillen de berichten maar over het. algemeen wordt het sterk betwjjfeld Bij de Woensdagavond gehouden stem ming is door de stemgerechtigde leden der Herv. gemeente te Arnemuiden beslist, dat het beroepingswerk en het benoemen van ouderlingen en diakenen, in de volgende tien jaren, evenals tot nu toe, aan den kerkeraad zal worden opgedragen. 50 stemmen waren uitgebracht, waarvan 37 voor den kerkeraad, 12 voor een kiescollege en 1 van onwaarde.

Middelburgsche Courant | 1901 | | pagina 1