landboüwT Verschillende Berichten. steeds klimmende mate ons doel moet worden echte, veelzijdige, echt menscheljjke ontwik keling, de heerlijke vrucht van denwassenden invloed der drie machten wetenschap, kunst en zedelijke godsdienst. Wjj raken het echt-menschelijke, het gewone en daarom het meest belangrijke, als wjj in gedachten opzien tot de Bruid. Van haar lief talligheid en van beider jeugd gaat een groote bekoring uit. Wjj begroeten het hooge paar met de ernstige bede, dat hun huwelijk, als dat van gewone menschen, rijkeljjk moge ge zegend worden. De wezenlijke zegen, ook voor hen weggelegd,is dat zjj het beate in nen wakker houden en versterken en, evenals in Engeland door koningin Victoria en PrinH Albert, het voorbeeld geven van een goed, echt zedelijk huwelijk. Aller oogen zjjn op hen gevestigd en van hun hooge positie kan een invloed ten goede uitgaan in de kringen, die hen het naast staan. Zoo moge de dag van heden voor vaderland en volk een blijde en gezegende dag zjjn. Maar ook de dag, waarop allen zich zeer bewust worden van de waarheid van het woord, dat gerechtigheid het groote goed ia, dat de natiën verrijkt, maar de zonde de vloek is. Een opwekking ten goede, een zelfbeproeving, die leidt tot hooger leven in elk opzicht ga er van dezen dag uit, dié voor het hooge paar en voor heel het Nederlandsche volk de aan vang moge zjjn van een nieuw, rijkgezegend tijdperk. in de Noor der kerk sprak de heer L. H. Bouma voor de gereformeerden der drie nuances. In de eerste plaats roerde de spreker de stof tot dankbaarheid aanwelke ons volk heeft. Wel weten wij weinig van den Hertog, die onze Koningin naar het echtaltaar, leidt, maar genoeg om ons aanvankelijk tot tevre denheid te nopen. Yoorts wees de heer Bouma erop welk een dag van blijschap bet is voor de Koninklijke Vrouwe, die met zooveel juistheid hare taak gekend en met zooveel nauwgezetheid vol voerd heeft, nu zij hare dochter, door Haar bewaakt, geleid en opgevoed aan de zjjde ziet van den man, in wien zij het volle ver trouwen stelt. Het is een van die oogenblik- ken, die Haar veel zorge vergoedt. Wy aanschouwen zeide spreker verder thans onze beminde Koningin, met de Bruids kroon op het maagdelijke hoofd. Zouden wij niet bigde zjjn Bleef ons slechts deze eene Telg uit den alouden Oranjestam, wjj willen niet vergeten welk eene sierlijke gaven Haar naar lichaam en geest verleend werden, zoodat zij aller oog naar zich trok. Is het ook niet een voorrecht, dat zij ons niet vreemd is Het valt ons volk zoo gemakkeljjk hare heerschappij te eer biedigen, omdat wjj aan dit stamhuis zoo ge hecht zjjn; Met geestdrift komen wij, als waren het onze eigen, voor Hare zaken op, wjj handhaven Hare rechten als onze nationale. Zjj is voor ons het middenpunt van onzen roem. Maar waar het zoo staat, met de hooge plaats, welke Zij inneemt, hoeveel wjjsheid en beleid heeft Zij dan niet noodig om voortdu rend op de hoogte te zjjn met de behoeften van het volk, om voortdurend ook te kennen de eischen van den tijd. Zij moet altijd zijn het Hoofd van ons volk en als zoodanig be hoort Zij steeds te staan boven de partjjen. Met het oog op deze en vele andere zaken werden de hoorders opgewekt om harteljjk te blyven bidden voor ons Vorstelijk Huis, wijl de Vader der lichten mildeljjk geeft en nooit verwjjt. Daarna sprak Dr L. H. Wagenaar over Hooglied III 11, waarin de rjj der hofvrouwen aan de poort van Jeruzalem den intocht van Salomo en Sulamith aanschouwend, zingtGaat uit en aanschouwt, gjj dochters van Zion den Koning Salomo met de kroon, waarmede zjjn moeder hem kroonde op den dag zijner bruiloft, op den dag der vreugde zjjns harten. Spreker wees op de beteekenis van de bruids kroon, die ons verbleef uit het Paradjjs en schooner is dan de koningskroon, die er is om de zonde. Hjj bad met de gemeente het Hooge Eehtpaar «de sierlijke kroon der wijs heid" toe en ook ons land ten goede de vervulling van de oude spreuk*. »der ouderen kroon zjjn de kindskinderen" en wees op den doornen kroon van Christus, als verdienende oorzaak onzer kronen, waarmede Gods «goed heid en barmhartigheid" Vorstenhuis en natie kronen wilzoo ze slechts boven alles leeren begeeren »de kroon der rechtvaardigheid", die God geven zal, allen die Christus' verschjjning hebben liefgehad. Evenals op de feestdagen was Donderdag de synagoge in feestgewaad en waren daar alle lichten ontstoken. Het programma voor de buitengewone gods dienstoefening bestond uit eenige psalmen met een gelegenheidsgebed van den Weleerw. beer dr T. Lewenstèin, opperrabijn van het ressort Den Haag, waaronder ook Zeeland be hoort. Verder uit een rede door den heer H. M. van Beem, Ieeraar der gemeente, naar aanlei ding van Exodus 19 2. «En Israel legerde zich aan den voet van den berg." Spreker toonde aan, wat de wet voor Israël beteekende, hoe dit het 9teeds staande hield en hoe de wet Israël steeds moet blij ven voor lichten. Deze wet werd door Israël eendrach tig met eenheid van wil ontvangen. In aan sluiting daarmee toonde spr. aan welke hou ding het Nederlandsche Israël heeft aan te nemen ten opzichte van het vorstelijke echt paar trouw aan regeering en vaderland en gehoorzaamheid aan zjjne wetten was steeds het parool voor Israël en dat moet ook het wachtwoord van Israël bljjven. Het schaart zich eendrachtig om dien berg om van af die plaats wet en voorschrift te vernemen dat voor hem even heilig en even veel bindende kracht heeft als ware die wet ten op den Sijjaï door den grooten profeet gefrereij ip«t een wil en ccn doel. Liefde gehechtheid te toonen voor zjjn vorst onder wier regeering het leefde. De heer Van Beem besloot met een lieil- wensch en bede tot het Opperwezen voor het Vorstelijk Echtpaar, het Huis van Oranje en het Nederlandsche volk met begeleiding van den priesterlijken zegen Numeri 6 2426. EEN INTERMEZZO. Na afloop van den optocht, werd, buiten het feestprogramma om. op particulier initiatief, door den heer Cordes, kunstwielrijder te 's -Her togenbosch, op het trottoir onzer markt een voorstelling gegeven. Daar bij omroeping dit optreden was be kend gemaakt, was een zeer groote menigte aanwezig, die, terwijl de schutterij-muziek, onder directie van den stafmuzikant J. G. Hanssens, zich liet hooren, met belangstelling de waarljjk kunstige evolutiën op het rijwiel volgde, die de heer Cordes een tijd lang uit voerde. De avondvoorstellingen. IN DE CONCERT- EN GEHOORZAAL ving het feest aan met eên openingswoord van den heer H. J. G. Hartman, bestuurslid van Uit het volk - Voor het volk. Daarin herinnerde hij eraanj dat ruim drie eeuwen geleden de naam van Oranje voor het eerst in deze landen gehoord werd, welke die naam aan de geschiedenis van ons land ver bonden bleef. Na den dood van den laatsten Oranjevorst concentreerde zich de gehechtheid van het volk op «ons Prinsesje". Spreker herinnerde aan de belangstelling, die hare opvoeding, haar doen en laten bij het volk gevonden hadden, waarbij hjj gele genheid vond, een woord van hulde te bren gen aan de Moeder der Koningin. Hg haalde de treffende woorden aan door de Koningin bij hare troonsbestijging tot haar volk ge richt en getuigende van hare liefde en van het verbond tusschen Nederland en Oranje. In dat verbond wenscht zjj thans een derde te doen opnemen. Het Nederlandsche volk, hopende, dat hij een anderen Prins Hendrik moge evenaren, aan wien vooral wij Zeeuwen groote verplichtingen hebben, treedt hem ver trouwend tegen en belooft hem hulp en steun. In ruil daarvoor vraagt het hem, onze Koningin gelukkig te maken en zjjne krachten aan de welvaart van zijn nieuw Vaderland te willen wijden. Spreker besloot met den uitroep«Leve Koningin WilhelminaLeve Prins Hendrik welke met daverend applaus begroet werd. Het programma was berekend op een publiek van zeer verschillend karakter en bevatte b.v. naast een paar niet onverdienstelijk ten ge- hoore gebrachte viool-solo's een voorstelling met een tooverlantaarn. Een belangrijk aan deel in den feestavond hadden de leerlingen van den zangcursus van Ons Huis, die, onder leiding van Mej. M. Bardenis van Berlekom, heel wat liederen zongen, op zoo verdienste lijke wijze, dat wij dit deel van het programma gerust het beste mogen noemen. Voor het muzikale gedeelte zorgde verder de Wilhelmina kapel uit Vlissingen, terwijl de leden eener Christelijke Jongelingsvereeniging een «samenspraak" opvoerden, «op het Boeren- commando", waarin heel wat uitdrukkingen voorkwamen, die bij het publiek veel by val vonden. Ook de heer Jacques Frank heeft door eenige voordrachten veel bijgedragen tot verhooging van het genoegen van het zeer talrijk publiek. IN HET SCHUTTERSHOF heette de voorzitter van de commissie, de heer M. van Boven, de overtalrjjke aanwezigen welkom, om daarna met een kort woora de heugelijke gebeurtenis, naaT aanleiding waar van gansch Nederland feest viert te herdenken. Aan het slot van zjjn toespraak bracht hjj dank aan allen die Uit het VolkVoorliet Volk gesteund hadden bij zijn poging om ook in Middelburg den huwelijksdag van onze Konin gin tot een feestdag te maken. Nadat het orkest het volkslied had ten gehoore gebracht, trad de schermvereeniging Koningin Wilhelmina voor het voetlicht, om te toonen hoever zjj het gebracht heeft in de behandeling der verschillende wapens. Vervolgens werden door de bioscope van den heer Merkelbach te Amsterdam tal van fraaie beelden op het voor het tooneel gespan nen witte doek geworpen, wat na de pauze herhaald werd. Dit hoofddeel van het programma mag gerust het glanspunt van den avond genoemd worden het had een enorm succes. Het Koninklijk echtpaar werd luide toege juicht, evenals de schetsen uit Transvaal en de grijze Staatspresident, die, dat kan nu eenmaal niet anders, met het volkslied van zijn land gehuldigd werd. Het aantal lichtbeelden dat vertoond werd was zeer groot en by na bij elk nominer gaf het publiek van zijne tevredenheid bljjkter wijl de komische voorstellingen herhaaldelijk een schaterend gelach uitlokten. Kranig kwam de gymnastiek-vereeniging Medioburgum voor den dag. De vrije oefenin gen van de jongere klasse waren zeer accu raat en werden onberispelijk uitgevoerd, ter wijl de andere leden buitengewoon mooi, sterk werk aan de barren te zien gaven. Een aantal prachtige marmergroepen, keurig geschikt en uitstekend belicht, kwamen tot hun volle rechtwel verdiend was het applaus dat op de voorstelling van elke groep volgde. Het laatste nommer van het program, eene apotheose ter eere van het jeugdig vorsten paar was een waardig Blot van den in alle opzichten goed geslaagden feestavond. IN DEN SCHOUWBURG bleef ook geen plaatsje onbezet; zelfs hadden sommigèn, die gereserveerde plaatsen heetten te hebben, de grootste moeite oin ten slotte een machtig te worden; de commissie schijnt in dit opzicht hare maatregelen niet goed genomen te hebben. De feeststemming was er wèl, en uitte zich in luide toejuichingen, en gezang in de pauzen. Geen nommer, of het had succes, en de voor stelling mag dan ook alleszins geslaagd heeten. In zijn openingswoord bracht de heer W. H. Hasaelbach dank aan hen, die door hunne bereidwilligheid tot dezen feestavond hadden medegewerkt en schetste, grootendeels in dichtvorm, het heugelijk feit, dat tot dezen avond leidde. Met belangstelling werden de militaire be wegingen der leden van de schermvereeniging Atila gevolgd, die haar bekend kolonne- geweer deed uitvoeren, terwjjl de staafoefe- ningen met dubbeltallen en het carré korte stok van de gymnastiek- en schermvereeniging Achilles niet minder den algemeenen bijval wegdroegen. Uit het krijgsmanslevendat door de onderof ficieren van het garnizoen werd te zien gege ven, viel bijzonder in den smaak. Het oor- verdoovend knallen der schoten, de oogenblik- keljjke aanval en verdediging, het tableau- vivant, dat daaruit plotseling ontstond, waren wel geschikt om het publiek onder den indruk te brengen. Dat vooruit gewaarschuwd werd voor het schieten, was voor velen een niet overbodige voorzorgsmaatregel. Het muzikale gedeelte der voorstelling be stond uit den zang der vereeniging Voorwaarts streven, afdeeling van de Middelburgsche Werk- mansvereeniging, onder directie van den heer C. J. Timmermans. Dat' de zingenden zoozeer toegejuicht werden, dat zij zich verplicht zagen éen toegift te geven, bewijst zeker wel welken indruk hun zang op de aanwezigen maakte. Ook de jongelui, die de kleine pauzen aan vulden met vioolmuziek mochten zich ver heugen in den dank van hun feesteljjk ge stemd gehoor, dat by bekende melodieën, niet het minst ons volkslied en het tegenwoor dig onmisbare Kent gij dat volk, grootendeels medezong. Na de pauze vertoonde Achilles zjjn mar mergroepen, die mooi samengesteld en goed verlicht waren door Beygaalsch vuur. Wel kwam het ons voor, dat de geïmiteerde mar meren Batavieren en Romeinen wat meer onbe weeglijk hadden kunnen Btaanhunne houdingen waren echter lang niet de gemakke lijkste en den bjjval, die hen ten deel' viel, was alleszins verdiend. Het slot en effect-nommer van den avond was Oranje Boven, een dramatische gelegenheids- schets van den heer W. H. Hasselbach, dat door onderofficieren en oud-dito's, bijgestaan door enkele jonge dames, gespeeld werd, zoo als men dat van diletanten mag verwachten. De gebreken van het spel werden door de toeschouwers over het hoofd gezien, zoodat de lof algemeen was. Vooral juichte men de genius warm toewaarna men den schouw burg in de beste stemming verliet, het meeren- deel stellig niet om reeds huiswaarts te keeren. t,DE FEESTVIERING ELDERS. Tot laat in den nacht juister misschien tot vroeg in den morgen werd er te Vlissingen feest gevierd, waarbjj 't zeer ordelijk toeging. De concerten, door de muziekgezelschappen Ons Genoegen en Ai. Caecilia, eerst op de Groote Markt en op den Steenenbeer, en van 89'/a uur in het vereenigingsgebouw en by den heer Stofkoper gegeven, brachten tal van menschen op de been en by elka&r. Zwart van menschen was 't om 10 uur op het Ruyterplein, waar door tamboers en hoorn blazers van het garnizoen en de schutterij taptoe werd geslagen en geblazen, terwijl het Wilhelmus door Ons Genoegen en door St. Caecilia het volkslied werd gespeeld. Toen de stoet zich in beweging stelde naai de Zeilmarkt, van waar de muziekgezelschappen naar Stofkoper's lokaal en het vereenigings gebouw trokken, leek 't op den Nieuwendyk éen bonk menschen. Dank zij de goede zorgen van de leden der feestcommissie en die der politie die met recht toen «een baantje" hadden mar cheerde alleB uitstekend. De leden van Unitas waren 's avonds met hunne dames op eene soirée vereenigd. Te Goes werd Donderdag avond een muzikale promenade door de gemeente gemaakt door de beide muziekgezelschappen Euphonia en Hosanna, terwijl de gymnastiek vereeniging Volharding in de schouwburgzaal der sociëteit V. O. V. een volkssoirée gaf. Ook te Zierikzee werd Donderdag feest gevierd. Reeds des morgens vóór 8 uur wérden de klokken geluid en het carillon be speeld. Te 8l/a ure deed het harmoniegezel schap Kunst en Eer eene wandeling door de stad en bracht door zijne feesteljjke tonen het publiek in eene blijde, vrolyke stemming. De vaderlandsche driekleur en Oranjewimpel wap- perden uit bjjna elke woning. In de Nieuwe Kerk werd des voormiddags een feestrede gehouden door den heer J. A. de Bruijne, Ieeraar aan de Hoogere Burger school, welke rede werd voorafgegaan en be sloten door orgelspel en door toepasselijke liederen, gezongen door een mannenkoor, onder directie van den heer Klimmerboom. Na afloop dezer plechtigheid werden de armen van alle gezindten, die ook reeds Woens dag eene kolen bodeeiing hadden ontvangen, de liefdadige instellingen en de leerlingen van al de lagere scholen onthaald. Des na middags 1 ure was er parade der schutterij op het Havenplein, waarbij ook het muziek corps der schutterij de Vaderlandsohe liederen deed hooren en welke ook werd bygewoond door den burgemeester (in ambtscostuum) en de wethouders. Na afloop deed de schutterjj met het muziekcorps nog eene wandeling over de Oude Haven. Des namiddags te 5 ure werd er eene muziekuitvoering gegeven op het Haveppiejn er» des avonds te» »r® een concert aldaar, beiden door het muziekgezelschap Kunst en Eer. Als extra-feestelijkheden hadden plaats in de Concertzaal des namiddags 5'/j, 7 en 8'/a uur tableaux vivants, betrekking hebbende op het feest van den dag, begeleid door Serafine orgel en bengaalsche verlichting, met toepasselijke muziek en liederen. Het havenplein bood des avonds door de schitterende illuminatie een mooi schouwspel. Ook de illuminatie aan het gerechtsgebouw en aan de woning van den heer mr J. C. van der Lek de Clercq was prachtig. Vele particu lieren en neringdoenden hadden zich ook niet onbetuigd gelaten,en ontstaken eene nette illu minatie, zoo binnen als buiten'shuis. Ook het vuurwerk des avonds 10 uren slaagde uitstekend. De kosten van een en ander zyn bestreden door de som van 400, die de gemeenteraad uit de gemeentekas had toegestaan voor de bedeeling der armen en het onthaal der school- leerlingen en door de ruim 500 uit vrywillige bjjdragen, die de feestcommie bij de ingezete nee had gecollecteerd. Wjj ontvingen voorts nog uit tal van andere gemeenten in onze provincie verslagen van feestvieringen, te veel om er een plaats aan te verleenen. Muziek, optochten, onthaal der schoolkinderen vormden over het algemeen den hoofdschotel. Van wanklanken geen sprake. De schoone dag zal by velen nog lang in aangename herinnering blyven voortleven. In het jongste nommer van het Maand blad van de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland doet het hoofd bestuur eenige mededeelingen omtrent de dezen zomer aan de afdeelingstentoonstelling te Middelburg te verbinden keurtentoou- stelling. Daarmede wordt bedoeld een tentoonstelling van paarden en rundvee, die op vroegere ten toonstellingen of op keuringen reeds pry zen hadden behaald, om daardoor in onze zoo ver brokkelde provincie de gelegenheid te geven, om eens een overzicht te krygen over den huidigen toestand van onze paardenfokkerjj en onzen veestapel, en wel in de beste exem plaren. Met het oog op de groote kosten aan zoo danige tentoonstelling verbonden, vooral in ons gewest, voornamelijk om de zeer bekrom pen middelen van verkeer, vraagt het hoofd bestuur geldeljjken steun. Reeds bestemde de Maatschappjj uit hare niet te ruime inkomsten eene som van f 1000 voor de keurtentoonstelling, naast eene som van f 500 voor de afdeelingstentoonstelling, terwjjl het Provinciaal bestuur de beschikking gaf over f 500. Er is dus een begin en het hoofdbestuur hoopt, dat dit begin eene aan sporing zij voor allen, die belang stellen in den bloei en in den vooruitgang van Land bouw en Veeteeltvoor allen, die met beide hoofdbedrijven in onze provincie iu eenige betrekking staanvoor allen, die den naam van ons gewest willen hooghouden, om door ruime geldel jjke bijdragen deze tentoonstelling niet alleen mogelijk te maken, maar zelfs tot een glanspunt in de geschiedenis der Maat schappij. Het contracteeren van suikerbieten is in Westelyk Zeeuwse h- Vlaanderen weer in vollen gang. De prjjzen zyn aanmer kelijk beter dan het vorige jaar, dank zjj de bemoeiingen van den Bietenbond. In eene ver gadering van dezen Bond werd meegedeeld, dat de fabrikanten aan de gestelde eischen hebben voldaan, nl. 10 gulden per 1000 KG. te leveren op het schip en 9.50 gulden aan het tramstation. Vele landbouwers verbouwen ook op gehalte, vooral daar dit het vorige jaar zoo gunstige voordeelen heeft opgele verd. Te lJzendyke is een agent, waarbij con tracten worden geslotende pryzen bedragen 8 voor bieten van 13 en 10 cent meer toch voor elk tiende deel van een procent gehalte meer. LETTEREN EN KUNST. By gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Alg. Ned. Studenten Weekblad Minerva verscheen een exft-a-nummer van dat blad. Daarin zijn o. a. opgenomen verschillende meeningen over »de verhouding van de stu dentenwereld en de maatschappy" door de redactie aan eenige bekende landgenooten van verschillende richting gevraagd en wel de heeren 6. A. van Hamel, A. F. de Savornin Lohman, F. Domela Nieuwenhuis, F. van Eeden, Herm. Heyermans jr. en S. R. Steinmetz. Volksweerbaarheid en de legerwetten. Een beginselkwestie, door M. V. Snoek. (Uitgave van Blom Olivierse te Culenborg). De schryver begint in een voorwoord te zeggen nog een laatste poging te willen doen om het streven va,n Volksweerbaarheid recht te doen wedervaren en meerdere belangstelling te wekken in een onderwerp van zoo over wegend belang. Hij doet nogmaals een beroep op den prak- tischen zin, de vaderlandsliefde en vooral op het gevoel van verantwoordelijkheid van het Nederlandsche volk. Hij doet dit thans nog voor 't laatst op vriendschappelijke wijze en zegt vei der o. a «Want 't zou kunnen zjjn dat er later op minder vriendschappelijke wjjze moest aange drongen worden op 't ter zjjde stellen van kleingeestige consideraties en een samen werken ter wille van het algemeen belang. Dat daar geeischt werd, hetgeen nu wordt gevraagd, enz." In een viertal hoofdstukken wordt daarna het streven van Volksweerbaarheid behandeld; de wenBcheljjkheid betoogd dat in het wets ontwerp betrekkelijk de samenstelling der landmacht nog verschillende wijzigingen zul- lm worde» «ngebrrsMj o, in de eerste plaats de vraag beantwoord dient te worden ».op welke wjjze verzekeren wjj ons ten allen tjjde een maximum aantal bruikbare soldaten." De schryver zegt, dat thans feiteljjk alleen de vraag beantwoord wordt «op welke wjjze verzeker ik my eenbehoorljjk contingent in vredestijd, een maximum effectief in oorlogs tijd en maak ik myne begrooting klop pend." Hjj bepleit vervolgens de wenschelykheid dat het leger moet zyn een volksleger, be staande uit een maximum aantal bruikbare soldaten met een minimum van financieele en zakelijke lasten. Ten slotte bespreekt de schryver de wyze van opleiding van het Nederlandsche volk tot een weerbaar volk en eindigt met de verze- ring te geven dat de Vereeniging Volksweer baarheid den strjjd zal blyven voeren tegen ljjdeljjk verzet en wanbegrippen, totdat «allen weerbaar" de leuze van Volksiveerbaarheid, ook die geworden zal zyn van de natie en de regeering. Ieder Nederlander wordt de lezing van deze helder en. zakeljjk geschreven brochure dringend aanbevolen. Mogen vele onwetenden er kennis uit put ten, velen die wel weten maar doof zyn tot hooren genoopt worden, moge het besef van verantwoordelijkheid in zake weerbaarheid algemeen meer gevoeld worden en moge ten slotte de brochure er toe bjjdragen dat in alle gemeenten afdeolingen worden opgericht van Volkstveerbaarheid en het «allen weerbaar" inderdaad de leuze worde van het Nederland" sche volk. G. Men had verteld dat Jules Verne een zetel in de Académie begeerde. Maar hjj spreekt dat tegen. Hjj is nu 73 jaar en bljjft liever rustig te Amiens wonen. Het Berlynsche museum heeft te Londen twee schilderjjen van Van Djjck doen koopen, meesterstukken uit zjjn Genneesche periode. De stukken waren verleden jaar op een veiling voor ruim 24.000 guinees gekocht. De heer C. Walraven, inspecteur der exploitatie, en geleider van den extra-trein, waarmede de keizer van Duitschland door Nederland reed, is door Z. M. benoemd tot ridder in de Pruisische Kroonorde. Door wjjlen den heer B. A. baron van Verschuer te 's Gravenhage, Kamerheer van H. M. de Koningin, is aan de Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord 500 gelegateerd, vry van successierecht. In de maand Augustus van dit jaar wordt te Amsterdam, Keizersgracht 165, eene inrichting geopend, zooals die tot nu toe in ons land niet bestaat. Het is een Te Huis voor onderwyzeressen (o. q. andere Btudeerende vrouwen), ingericht als de in het vrjjheid- lievende Denemarken en Amerika bestaande «homes", doch op kleinere schaal. Het geldt hier trouwens eene proef, die, naar het zich laat aanzien, de behoefte aan dergeljjke inrich tingen zal aantoonen. In het gebouw zullen 14 A 15 personen gehuisvest kunnen worden, naar de ligging en inrichting der kamers voor 50, 45, 40, 35 en 30 per maand. De maaltjjden zullen gemeenschappelijk worden gebruikt in eene zaal, die des avonds voor de studeerenden gereserveerd wordt. Atlassen, woordenboeken, verschillende bel- letristische en andere werken staan ter be schikking der studeerenden. Eene groote zaal wordt ingericht als conversa- tiezaal en restaurant. Deze is op nader vast te stellen uren ook toegankelijk voor dames-niet- inwonenden. Een of meer kamers worden voor tijdeljjke gasten gereserveerd. Lunch en diner zullen er voor dames tot zeer matige pryzen ver krijgbaar worden gesteld. Eene gezellige in richting de" restaurant-conversatiezaal, diverse lectuur, matige consumptieprijzen en dé aan wezigheid van een telefoon, ook voor inter communaal verkeer, zullen, in verband met de gunstige ligging, dit «te huis" tot een mid delpunt van verkeer tusschen atudeerende en niet-studeerende vrouwen maken. Alle kamers worden of door gas of door electriciteit verlicht. In genoemden prjjs is inbegrepen kamer huur, voeding, licht, gebruik van studeer- en conversatiezaal, gebruik van telefoon en ge bruik van baden. Als directrice zal optreden mejuffrouw G. E. Thieme, nuhoofd der kost- en dagschool te Maarssen. Op den huweljjksdag van de Koningin hebben zich twee paartjes te Rotterdam ten stadhuize in den echt doen vereenigen. Daarbjj werd door den wethouder, belast met de vol trekking des huweljjks, een eigenaardige af wisseling gebracht in het gewone cermonieel doordat hjj, na eene toespraak tot de trouw lustigen, waarin hjj in het licht stelde dat hun trouwdag juist samenviel met dien. der Koningin, aan elk paar een portret in kabinet- formaal van Hare Majesteit en van Prins Hendrik overhandigde. Zoowel te Rotterdam als te Driehuizen, is een valsche gulden in beslag genomen. Woenadag avond zat in een der over volle groote cafó's in de residentie een Fransch teekenaar, die kalm aan zyn tafeltje schetsen maakte van het bruiloftsgedoe in de volle zaal om het echte van Hollandsche feestvreugde te typeeren in zjjn invloedrjjk bladen toen begonnen er dadeljjk aan zoo'n middentafel af te spreken, dat dit niet mocht en er wer den kelners geroepen om den artist te ver bieden. Zjj verkozen niet uitgeteekend te worden. En dat maakte alle menschen op den kalmen werker attent en zoowaar, daar kwamen zjj in massa^s aangeloopen, loerend om hem hem heen, met schimpend lachende gezichten, en 2Ü nawen zjjn teekenreilen op gingen die

Middelburgsche Courant | 1901 | | pagina 2