MIDDELBURGSCHE COURANT. BUITENLAND. Maandag 4 Februari. Verkoopingen enz. lest Geneesmiddel voor Asthma. Uitsluitend in deze, Quaker Oats N°. 29. 144° Jaargang. 1901. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer. Middelburg 2 Febr. 8 u. vm. 34 gr. 12 u. 35 gr. av.4u.36gr.F. Verw.m.Z.O.w.zw.bew.sneeuww.v.v.t. Bij deze courant behoort een Bijvoegsel. Middelburg 2 Februari. GGM EIGENAARDIGE RAADGEVER. «Want al beaam ik ten volle, dat nu geen wijziging van bet kiesrecht meer ondernomen kan en mag worden, dan na grondwetsher ziening, al voel ik levendig, dat deze urgent is, ik zou my niet willen laten dwingen bij voorbaat een stem uit te brengen vóór iedere grondwetsherziening, welke ook, waarin de door mij verlangde kiesrechtregeling werd opgenomen, omdat het my zou kunnen voor komen, dat die te duur werd gekocht. Als die vryheid niet meer gelaten mag worden, dan zyn wy by 't mandat impératif aangeland, en daaraan doe ik niet mee." Aldus de beer mr H. Ph. de Kanter, oud lid der Tweede kamer, die het destyda te Haarlem heeft moeten afleggen tegenover den conservatief-liberalen heer Van Styrurn, niet tegenstaande deze zelfs geen mandaat verlangde. Zyne redeneering komt ons vrij zonderling voor. Er heerscht daarin eene begripsverwarring, die wy niet zouden verwachten van een scherpzinnig man als de heer De Kanteren vooral niet van iemand die zich geroepen acht als raadgever op te treden. Hy gevoelt zelf levendig dat grondwetsher ziening urgent is, zegt zelfs dat geen wyziging van het kiesrecht kan en mag ondernomen worden dan na grondwetsherzieningdus precies hetzelfde wat het hoofdbestuur der Liberale Unie in zyne circulaire van Januari 1900 beeft betoogd en wat het nu op de jongste algemeene vergadering heeft willen doen uitmaken. Een afdoende reden, zouden wy zeggen, voor hem om beslist party te trekken voor het demissionnair bestuur der Liberale Unie en voor de 33 die in de vergadering van Zaterdag 26 Januari voor de urgentie stemden een zeer geldend motief om mee te werken die herziening te bevorderen. Maar dat wil de-heer De Kanter juist niet; hy wenscht niet »bij voorbaat een stem uit te brengen vóór iedere grondwetsherziening, welke ook, waarin de door hem verlangde kiesrechtregeling werd opgenomen." Dat wil echter niemand, zelfs niet een lid van bestuur, niet een van de 33. Het is zonderling dat de heer De Kanter, die toch op de hoogte zich gehouden zal heb ben van de beweging, zoo iets kan beweren. Eene kiesrechtregeling wil men in de grond wetsherziening juist niet opgenomen zien. Het is jui9t de bedoeling om in onze hoogste staatswet een zoogenaamd blanco artikel te doen opnemen, dus juist niet meer in bijzonderheden te treden omtrent het kies recht om den gewonen wetgever in het ver volg geheel vry te laten en daardoor aan al het geharrewar over die grondwettelijke bepa lingen een einde te maken. Dit willen zelfs velen, al zyn zy ook tegen de urgentie. De heer De Kanter heeft, wil hij trouw blijven aan zyn «levendig" gevoel voor nrgentie der grondwetsherziening, slechts in te stemmen met den gestelden eischwyziging der grond wetsartikelen 80, 127 en 143, en verder over de regeling zich niet te bekommeren. Alleen zal men dan later hem vragen is u voor al gemeen kiesrecht of niet? Dat is d® zuivere toestand. En nu kunnen wy ons voorstellen, dat de oud-afgevaardigde der Tweede kamer zich geroepen acht zyn stem te doen hooren om scheiding te voorkomenaaneensluiting te bevorderen, edoch ook daarbij mag men geen verkeerde voorstelling geven van de feiten. De vrees voor inboeting van zyne vryheid behoeft de heer De Kanter niet te koesteren niemand wordt gedwongen tegen zijne over tuiging te handelenmaar in den tegenwoor- digen tyd is het toch wezenlyk niet nieuw, neen eer gewoon en noodzakelyk, dat men van een candidaat omtrent hoofdkwesties in stemming vraagt met de beginselen die de kiezers zyn toegedaan. Dat een politiek man als de heer De Kanter van zulk een opdracht zich afkeerig toont, Agenten. Te Vlissingen: C. N. J. de Vet Mestdagh; te Goes: A. C. Bolxjtt, firma Wed. de Jonge. Advertentiën20 cent per regel. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten on Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreflendo Handel, 'Nijverheid en Geldwezen, is uitsluitend gerechtigd het Algemeen Adverteiitie-lSm'ean A. DE LA MAR Azn., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. bevreemdt ons; hij kan toch waarlijk de ge bruiken, de eischen van den tegenwoordigen tijd kennen, en hij kan ook weten hoe nood lottig het is geweest zoowel voor den gang van '8 lands zaken als voor de liberale party, dat telkens onder den naam van «liberalen" een allegaartje in de kamer is gebracht, dat hopeloos verdeeld bleek als het op eene stem ming over beginselen aankwam Wij weten niet of de heer De Kanter by de aanstaande verkiezingen voor een lastige keuze zal geplaatst worden maar de oplos- f is dan gemakkelijkbij legge zyn stand punt duidelijk bloot tegenover hen, die hem mochten polsenhij aanvaarde dan geen mandaat, dat hem op zulk een cardinaal punt bindt. Dat is èn voor hem èn voor degenen die hem zouden willen stellen het best. Dat maakt de verhouding tusschen beiden zoo zuiver mogelijk. Of nu de heer De Kanter, zelfs met zyne «levendige" belangstelling voor de veel be sproken urgentie, zyne eigenaardige zucht om zelfstandig te zyn en zyn afkeer van zich te laten binden, in den tegenwoordigen tyd wel de man van een der liberale partyen zijn kan, betwyfelen wy. In elk geval zal hij komt het tot eene scheuring dit niet kunnen wezen van hen, die de urgentie der grond wetsherziening op den voorgrond stellen. Zyne liefde daarvoor zal hun te platonisch zijn. UIT STAD EN PROVINCIE. Uit Vlissingen. Het meisje, dat sedert 5 Jan. jl., tengevolge van het bekende droeve familie-drama, in het ziekenhuis aldaar verpleegd werd, is Vry dag avond overleden. Vrydag morgen kwam H. M. Noord-Brabant van de reede in de binnenhaven tot het veri- fieeren der kompassen. Op de voordracht voor gemeente-bouw kundige te Bergen-op-Zoom komt o. a. voor de heer J. I. de Gorter, te Vlissingen. - De goedgekeurde balans van het 7oelaag- fonds voor Werklieden te Noord;gouwe wijgt op 1 Januari voor bet Vaste Fonds een saldo aan van 278.90 en voor de Reservekas een van 447.20. Het aantal leden bedroeg op dien datum l. Door zieke dagen en door overlijden van 2 leden werd in het afgeloopen jaar uitge keerd een bedrag van 162.60, waarvan 43.80 door de Reservekas moest worden bij- ;edragen. Aangezien de contributies der leden 112.00 bedroegen, zou het Vaste Fonds een kleinen teruggang aanwijzen, ware het niet dat de rente van 1899 tot een bedrag van 15.12 daaraan ten goede was gekomen. Het is nu nog 7.12 vooruitgaan. De Reservekas steeg nog met 48.20, aan gezien door donateurs en begunstigers 92 werd bygedragen. De heer M. Joppe te T h o 1 e n is tegen 1 Maart benoemd tot onderwyzer aan de O. L. school te De Bilt. Vry dagavond gaf het fanfarenkorps Cres cendo te Oostkapelle zyn tweede open bare uitvoering. Een talryk publiek was tegenwoordig en gaf meermalen door applaus zyn tevredenheid te kennen over de uitvoering van het programma, dat bestond uit een veer tiental nommers. Aan het einde der uitvoering sprak de bur gemeester, mede uit naam van de toehoorders, een woord van dank en uitte de beBte wen- schen voor den bloei der vereeniging. De leden van Crescendo toonden hunne waar deering van den yver en de belangloos be wezen diensten van hun directeur door het aanbieden van een muziek-portefeuille. Men schryft ons uit Westkapelle: De twee reddingsboeien, die hier zyn aan gespoeld en waarvan wy zeiden dat zy ge merkt waren de Roode Zee, bleken by nadere informatie zonder merk. De mast was waarschijnlijk afkomstig van eene bark, wellicht dezelfde waarover het be richt uit Vlissingen handelde. Verder is er nu nog komen aanspoelen een mast van 13 M. lengte, maar niet zeer dik eene roeiboot, waarop Glasgow-Larnackshire, en waarin een kompas, twee lantaarns, zware koperen bussen, watervaten, enz. Er komt ook wat ander zeedrift aan, ook nog een stuk van eene oude roeiboot. Vrydag had te Nieuw en StJoos- land de plechtige begrafenis plaats van den heer J. Baurdoux, in leven secretaris en ontvanger dier gemeente, dijkgraaf van den Oranje polder en ontvanger griffier van verschil lende andere polders. Op den doodenakker werd door den heer A. van Hou te, hoofd der school, hulde gebracht aan de nagedachtenis van den overledene, zoo wel als echtgenoot en vader, als ambtenaar en als vriend. Door den heer B. van Eek, volontair ter gemeente-secretarie, werden nog de verdien sten van wylen den beer Baurdoux als leermees ter in het licht gesteld. Vrydagavond gaf het fanfarengezelschap E. M. Al. te Kruiningen aldaar een soirée, die zeer goed geslaagd mag heeten. Na de muzieknommers, die naar men ons schryft zeer goed werden uitgevoerd, ver gastte men het publiek, dat evenals altijd van verre en nabij was opgekomen, op bet blyspel De nieuwe Dokter in 4 bedrjjven, gevolgd door het blyspel met zang Het bedrogen drietal. Beide stukken werden voortreffelijk afgespeeld, dank zy den uitstekenden krachten, die zoowel in Kruiningen als in den omtrek reeds lang een welverdiende reputatie hebben veroverd. Blijkens tè Groele in Januari ge dane waarnemingen bedroeg de neerslag in die maand 32 mM. tegen 69.S mM. in dezelfde maand van 1900. De wind was op 9 dagen Z.O., 6 dagen N.O., 6 dagen W., 3 dagen O., 2 dagen N.W., 2 dagen Z.W., 2 dagen Z., 1 dag N. De hoogste barometerstand, waargeno men te 8 uur voormiddag, bedroeg 779 mM., den 14den de laagste 746 mM., den 28sten de hoogste thermometerstand Fahrenheit op dat *«r 44 graden den 22sten, 16 graden den 6en. LETTEREN EN KUNST. MÜSIQALIA. Indien ik goed verstaan heb, dan deelde de voorzitter van de zangvereeniging Tot Oefening en Uitspanning op de bjjeenkomst ter inwjjding van bet orgel in de concertzaal o. a. mede, dat door genoemde zangvereeniging sinds 1886 meermalen werken van Back, o. m. Johannis- en Mattheus-passion, zyn ten gehoore gebracht en hoewel, zoo zeide spreker, de naam van dien componist voor sommigen een schrik is, zoo is daarmede toch voortgegaan en dikwyls met succes. Deze bekentenis is eerlyk, want voor velen is en blyft Bach's muze een gesloten boek. Om dan ook de werken van dezen grooten contrapuntist in alle opzichten te kunnen ge nieten, dat vereischt studie, ja zeer veel studie en niet minder theoretische kennis. Ik stel my zoo voor dat zelfs aan de uit voerenden eerst na vele repetities de schoon heden dier werken zich openbarenen hoe zou het daa denkbaar zyn dat aan een groo- tendeels onvoorbereid auditorium deze poly- phone toonweefsels by een eerste hooren klaar en duidelyk zouden zyn. Myn inziens kan er dan ook voor de meeste toehoorders geen. sprake zjjn Bacb's werken geheel te kunnen omvatten doch daarmede is niets, gezegd dat de machtige tonentaal van dezen grootmeester op oningewy den geen grooten indruk zou kunnen maken. Men her- innere zich hier slechts de uitvoering van de Mattheus -Passion, enkele jaren geleden in de Koorkerk gegeven. Het programma nu, dat op het concert van Dinsdag a. s. zal worden uitgevoerd, is, zooals met het oog op het thans aanwezige orgel was te verwachten, alleen uit werken van Bach en Handel samengesteld. Behalve een door den heer L. Briinsing uit Crefeld te spelen Concert voor orgel van H&ndel, zal de zangvereeniging van denzelfden com ponist diens bekende Cacilienode, alsmede Bach's passievolle cantate Halt im Gedachtsnis Jesum Christ voor soli, koor, orkest en orgel ten gehoore brengen. Behalve deze werken zingt het koor nog Bach's motet Der Geist hilft unsrer Schwachheit auf. Dit laatste een zeer zwaar polyphonisch werk. Als een bijzondere aantrekkelijkheid van dit concert is zeer zeker het weder optreden van mevrouw NoordewierReddingius. Het heerlijk sopraanorgaan dezer eminente zange res zullen velen zich nog wel van vorige con certen berinneren. Ook de heer Rogmans, de bekende tenor, is bier een goede bekende, zoodat, alles by eengenomen, ons Dinsdag weder een buitenge woon kunstgenot wacht. JAN MORKS. Wezen wij in ons vorig nommer op de on hebbelijke houding van sommige recensenten tegenover de vereeniging Het Nederlandsch 7 ooneel en vooral op een recent feitde over name van eene beschuldiging uit een z. g. satyriek blad; dit krijgt nog een bedenke lijker karakter nu het groote blad gedwongen is, door overtuigende bewijzen, de overgeno men beschuldiging te herroepen. Het is mooi Maar tevens een natuurlijk gevolg wanneer Door burg. en wetb. van Goes werd heden aanbesteed het bouwen eener nieuwe school op het terrein naast het Rijks Landbouw proefstation. Ingekomen waren 14 biljetten, van de heer en W. F. van Riet Jr ad 18.868firma W. de Beste ad 18.375firma W. J. v. d. Weert en Zonen ad 18.365L. Raay makers, Wouw, 18.327 J. A. v. d. Heil, Middelburg, 17.800 A. Foudraine ad 17.650Job. Jac. Kryger, Vlissingen, 17.497W. Dekker, Veere, 17.400Jac. Burggraaff, Wemeldinge, 17.093 A. de Wilde Cz. ad 17.059; J. Lindenbergh, Wemeldinge, 17.050 J. P. Panny, Krabben- dijke, 16.975; P. Dronkers, Kapelle, ƒ16.885 en M. Buitendijk ad ƒ16.648. De inschryvers, by wier naam geen woon plaats is vermeld, wonen te Goes. De toewijzing kan eerst later geschieden, wijl de minister zyn goedkeuring moet geven. men met uiinder edele personaadjea samen doet en alle vuil goed acht om eene ver eeniging te treffen. Bij de mededeeling van den uitslag der Vrydag, namens Gedeputeerde Staten van Zeeland, in de Abdy alhier gehouden aan besteding van het uitvoeren van buitengewone herstellingen aan den steiger te Katscheveer is abusievelyk verzuimd de minste inschrijving te vermelden. Het was die van de firma J. B. de Wolff en Zn. te Dordrecht, ad 12.600. Vrydag is te Kruiningen, in het koffiehuis van den heer Bierens, door den heer A. Le Clercq, architect, namens het bestuur der Vereeniging voor Christelijk Schoolonderwijs aldaar aanbesteedhet bouwen van een nieuwe school met twee lokalen en een onderwyzers- woning, op een terrein, gelegen ten westen van het dorp Kruiningen. Minste inschryver was, zooals in ons vorig nommer reeds werd gemeld, de heer A.Paase, te Kruiningen, voor 5595. Verder schreven in de heeren J. van de Sande, Krabbendyke, voor 6000; J. B. Koch, Hansweert, 5900; M. Baveco, Kruiningen, 5850; A. Jacobs, Goes, 5620 en J. P. Panny, Krabbendyke, 5607. DE BEGRAFENIS TAN KONINGIN VICTORIA. Reeds Donderdag was het zeer vol op Wight, en Vrydag kwam natuur lyk een veel talryker publiek, om den stoet te zien. Onmiddellyk nadat de kist op het bepaalde uur uit het paleis was gedragen, traden koning Eduard, de keizer en de andere vor sten naar buiten, om getuigen te zyn van het plaatsen van de kist op de affuit. Toen dat was afgeloopen, werd het reeds door ons be schreven witte lykkleed over de kist gelegd. De stoet werd geopend door de bedienden der Koningin. Verder ging alles volgens het reeds vermelde programma. Toen de stoet aan de pier aankwam, gingen de vorstelyke personen onmiddellyk in sloepen, om hun yacht te bereiken. Te 3 uur zette de Alberta zich langzaam in beweging evenals de andere schepen. De overtocht van het schip, dat het lijk vervoerde, was bjj uitstek plechtig en indruk wekkend. Telkens als het jacht een pantser schip of kruiser naderder, stelde de bemaning daarvan zich langs de brug op en presenteerde het geweer, terwyl de muziek aan boord een doodenmarsch aanhief en de kanonnen van minuut tot minuut salvo's losten, zoodat ge durende den geheelen duur van den overtocht het plechtige geluid van het kanongebulder of van de treurmuziek weerklonk. In drie kwartier was de voorhaven van Ports mouth bereikt, waar de Alberta blyft liggen tot heden ochtend, wanneer het lyk naar Londen wordt vervoerd, waar het, zooals ge meld is, tegen 11 uur aankomt. Het was vrij goed weer en af en toe scheen de zon. De stoet van heden zal zyn saamgesteld als volgtIn de eerste plaats een officier van den generalen staf. Daarna de muziek van de /ibwseAoM-cavalerie, gevolgd door een klein leger, waarachter detachementen van de marine. Vervolgens de vreemde militaire attache's en de buitenlandsche deputaties en daarna de generale staf en alle Engelsche maarschalken. Vier muziekkorpsen en de earl marshall (de hertog van Norfolk) te paard gaan het lykaffuit vooraf. Ter zijde loopen onderoffi cieren van de gardeaan de buitenzijde hoogere hofbeambten. Achter den rouwwagen volgen te paard de koning, met keizer Wilhelm aan zyn rechter zijde en den hertog van Connaught links. Achter dezen rijden eveneens te'paard alle Engelsche en vreemde prinsen. De koningin en de prinsessen volgen in met vier paarden bespannen rytuigen, terwyl andere vierspannen beschikbaar zyn voor de koningen van België, Portugal en Griekenland. RECLAMES. 40 cent per regel. Dr. R. SCHIFFMANN's Middel tegen Asth ma geeft onmiddellijke verlichting, zelfe by de hevigste aanvallen, en geneest waar andere middelen falen. Verkrijgbaar bij J. M. TIM MERMANS, Middelburg, in pakjes van f 1.50 en f 2.75. PAKKEN EINDELIJK GEVONDEN. Wy hadden het schTyven, dat hieronder volgt, van den heer Lodivicus van Parijs ont vangen, wonende te IJzendijke, (Rodenhoek) prov. Zeeland onze verslaggever begaf er zich heen om zich persoonlijk rekenschap te geven omtrent de waarheid, die het schryven be vatte. Met veel moeite mocht het hem ge lukken genoemde persoon te vinden, want hy was genoodzaakt geweest lang genoeg te huis te blijven, zoodat hij nu met de terug bekomen krachten met lust zyn landwerk verricht. Lodivicus van Parys, volgens portret. De heer Lodivicus van Parys zeide alzoo Reeds lang had ik U eenB willen schryven, ik wenschte te zien of de genezing van bly- venden aard zou zyn, en dat is zoo. Sedert 4 maanden was ik lijdende aan inwendigen brand, welke naar buiten sloeg, en waarvan ik veel laBt badhoegenaamd geen eetlust, en met tegenzin verrichtte ik myn werk. De genezing gelezen hebbende van verscheidene personen, die door die heilzame en krachtige Pink Pillen van Dr. Williams genezen waren en die, evenals ik, aan bloedarmoede leden, besloot ik ze ook te gebruiken. Na 't gebruik van 5 doosjes was mijne genezing volkomen. Het zal mij een groot genoegen doen, myne ezing gepubliceerd te zien, wetende als dan een weldaad aan de lijdende menachheid bewezen te hebben. Ik ken personen die ook Pink Pillen heb ben laten komen, die goedbooper waren, dóch ze waren gefopt; ik ben blij dat ik de echte genomen heb, het geld dac ik er voor opge offerd heb komt thans door een geregeld werk dubbel en dwars terug. Wacht u dus wel voor de namaak. Men zegge het voort. Andere ziekten, welke dezelfde oorzaak heb ben, zooals rheumatiek, huidziekten, alge meene zwakte, beenziekte by het kind en somtyds de tering, zyn door hun gebruik ge nezen geworden. Door de maag het opnemen van het voedsel te vergemakkelijken en door

Middelburgsche Courant | 1901 | | pagina 1