MIDDELBIIRGSCHE COURANT. Nu. 28. 144° JiliU'U'illlü', Zaterdag 2 Februari. 1901. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- cu Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer. Middelburg 1 Febr. 8 u. vm. 37 gr. 12 u. 39 gr. av.4u.39 gr. Verw. zw.t.m.windzwaarbew.w.v.v.t. Agenten. Te Vlia9ingen: C. N. J. de Vet MestdagB; te Goes: A. C. Bolütt, firma Wed. de Joxge. Advertentiën20 cent per regel. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betrefiendo Handel, Nijverheid en Geldwezen, is uitsluitend gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DB LA 9XAR Azn., N.Z. Voorburgwal 366, Amsterdam. Middelburg 1 Februari. Huwelijk der Koningin. De vorstelijke bruidegom is Donderdagavond te '8 Gravenhage aangekomen. Bij de ont vangst aan het station waren tal van militaire en burgerljjke autoriteiten tegenwoordig, waar onder alle ministers, de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, de burgemeester en de gouverneur der residentie, met den plaatselgken commandant, e, a. Een eerewacht der jagers en hoornmuziek 'waren aan weerszijden van het wachtsalon opgesteld. Na de begroeting reed de bruidegom in de gala-hofkoets, luide toegejuicht door een zeer dichte menschenmassa, naar het paleis. By de ontvangst ten paleize was een ont zaglijke menigte, met moeite op eerbiedigen afetand gehouden, getuige van de indruk wekkende plechtigheid. Evenals aan het station werd ook hier generaal Hertog Hendrik ontvangen met het Heil dir iin Siegeskranz, later gevolgd door het Wilhelmus. Nadat de hertog, die in de generaalsuniform gekleed was, de eerewacht der grenadiers ge ïnspecteerd had, welke met vaandel en staf- muziek vóór de arcaden was opgesteld, en hij officieel door de hoogwaardigheidbekleeders was ontvangen, had de begroeting tusschen bruid en bruidegom plaats, waarna de hertog de koningin-moeder den handkus gaf en de dames en heeren van het hof de hand drukte. Even later verscheen het bruidspaar voor het venster om, een oogenblik maar, de menigte te groeten, die nog lang bleef, op een afstand gehouden door politie en grenadiers. De sneeuw, die langzaam begon te vallen, kon de algemeene feestvreugde niet temperen. De hertogin van Albany, die met haar dochter, prinses Alice, zou behooren tot de vorstelijke gasten die het koninklyk huweljjk zullen by wonen, zal wegens den rouw in hare familie niet overkomen. By aankomst van het vorstelyk paar op 7 Februari op het paleis Het Loo zal dit van binnen geheel verlicht zijn. Bedienden en verder personeel zullen en haie geschaard staan met flambouwen van het perron tot aan het bassecour. Tydens een te Amsterdam gehouden vergadering werd Donderdagavond aan de Koningin een telegram gezonden, waarin de uitdrukking «hertog" Hendrik werd gebruikt. In het antwoord van Hr. Ms adjudant, lezen wij echter sprins" Hendrik. Z. H. Hertog Hendrik heeft Dinsdagochtend Schwerin verlaten op weg naar Oldenburg, waar hy den nacht doorbracht. Aan het sta tion waren byna alle autoriteiten bijeen, ter wijl ook een talryk publiek aanwezig was. Kort aa negen uur kwam de Hertog met zyne moeder, groothertogin Marie, naar het station gereden, waar een dubbele wacht aan de deuren van de vorstelijke wacht kamer de eerewacht vormde. Hertog Hendrik, die de uniform droeg van het Mecklenburgsche fusilierregiment no. 90 met de generaalsversierselen, nam op de meest hartelyke wyze van al deze heeren afscheid en ten laatste, merkbaar bewogen, van zijn moeder, groothertogin Marie, terwijl hij haar omarmde en knste. Toen daarop de Hertog, in gezelschap van zyn moeder en gevolgd door de overige heeren, zich naar den salonwagen begaf, barstte de menigte in een stormachtig Hoerah voor den jongen vorst uit, welk gejubel zich bij het vertrek van den trein herhaalde. Hertog Hendrik dankte met vriendelyk groeten, terwijl de trein voorbij de menigte stoomde. BENVEMIAUEX Ei\Z. By kon. besluit is aan J, D. Huibers, op verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Normaal school voor teekenonder wijzers en aan de school voor kunstnijverheid; is aan den gepensioneerden kap. t. z. H. A. Schippers de titulaire rang verleend van schout-by-nacht, en zyn aan den gepensioneer den schout-by-nacht-titulair H. A. Schippers opgedragen de betrekkingen van directeur administrateur van het weduwen- en weezen- fonds der militaire officieren by de zeemacht en voorzitter van de commissie tothetexami- neeren van zeeofficieren en adelborsten is aan den off. van gezondh. Ie kl. P. J. de Koek, op verzoek, eervol ontslag uit den zee dienst verleend en is bij de zeemacht bevor derd tot off. van gezondh. Ie kl., de off. van gezondh. 2e kl. A. C. F. R. Ockerse; zyn benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Medemblik .T. Huender, te Terborg, en J. M. Goester, thans respectievelijk te Lemmer en te Gulpen is bij het dep. van financiën benoemd tot adj.-commies jhr W. F. van Raab van Canstein, thans ontvanger der dir. bel. enz. te Aalten zijn, voor den tijd van drie jaren, gedeta cheerd bij de landmacht in West-Indië, dè mil. apotheker 2e kl. G. R. ten Burg, van het pers. van den geneesk. dienst der landmacht, en de tweede-luit. A. J. R. Brandt, van het 4e reg, infanterie i9 in zijnen rang overgeplaatst bij het reg. gren. en jagers de eerste-luit J. A. Keeman, van het 8e reg. inf. is benoemd tot ridder in de orde van Oranj'e- Nassau de heer J. A. J. C. Pieters, controleur by het binnenlandsch bestuur op de hezittm- en buiten Java en Madura; is de, met verlof hier te lande aanwezige lste-luit. der inf. van het leger in N.-I. L. G. de Lagh, ter zake van lichaamsgebreken, eer vol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen is de heer G. J. W. Koolemans Beynen, arts, benoemd en aangesteld tot offic. van ge zondh. 2e kl. by het personeel van den ge neesk. dienst van het leger in N.-I. EERSTE KAMER. Aan het einde der zitting van Donderdag verdedigde de heer Roëll, zooals in een groot deel der oplaag van ons vorig nommer nog is gemeld, het stelsel der kruisers tegen de afbrekende critiek van den heer Fransen van de Putte. De begrooting van Marine is aangeno men, evenals de suppletoire aanvraag voor den adjudant van Hertog Hendrik. Nog zyn aangenomen de hoofdstukken Financiën en Onvoorziene uitgaven. AMBTENARES N. Z. AFR. SPW. M. De directie der N. Z. A. S. M. heeft aan hare ambtenaren medegedeeld, dat de door de rechtbank benoemde bewindvoerders het noodig achten opzegbare contractueele ver bintenissen te doen eindigen, voor zoover dit zonder stoornis in de administratie geschieden kan, en zy daarom tot haar leedwezen verplicht is mededeeling te doen, dat het dienstverband der niet meer in actieven dienst der Maat schappij zynde ambtenaren en beambten, zooals dat omschreven is in de Rechten en Verplichtingen, zal ophouden op 81 Maart 1901. Verder zegt de directie: Tevens deelen wy mede, dat de toelagen, welke niet reeds vroeger zijn geëindigd, inge volge vroegere mededeelingen, aan de ambte naren en beambten voor het laatst zullen wor den uitbetaald op 31 Maart e. k. Zoodra de omstandigheden zulks mochten gedoogen en voor zooverre dit noodig zal zyn, zullen wij bereid zyn het dienstverhand te hernieuwen. Inmiddels achten wy dit dienstig, u opmerk zaam te maken, dat ook al zyn wy voor het tegenwoordige niet bevoegd andere be talingen te doen dan de hierboven genoemde toelagen door den maatrege. niet. worden gewijzigd het recht op lo. restitutie der betaalde uitzendings- kosten voor degenen die daarop krachtens hun dienstverband aanspraak hebben, wanneer deze restitutie nog niet heeft plaats gehad. 2o. vergoeding der kosten van terugreis naar Nederland voor degenen, die daarop krachtens hun dienstverband aanspraak hebben, en geen vrye passage van de Britsche autoriteiten hebben kunnen krijgen. 3o. hetgeen het personeel eventueel nog zou toekomen, indien te eenigertjjd vrijgeviger bepalingen te hunnen opzichte worden ge maakt dan nu mogelyk zjjn 4o. op de uitkeering, die het personeel, in dienst gebleven, by eene eventueele liquidatie van het spoor- en ondersteuningsfonds zoude hebben ontvangen. De verzekering, voort vloeiende uit de regeling van dit fonds by inva liditeit of sterfgeval, houdt echter op, op 31 Maart a. s. In verband met het bovenstaande wordt aan ieder aangeraden elke adresveran dering aan ons te blyven mededeelen. Zy, die zulks verlangen, zullen een bewys ontvangen van Eervol Ontslag met behoud van bovenbedoelde rechtendoch zoolang de surséance duurt, kunnen geen afrekeningen met het personeel over het hun toekomende plaats hebben. Betreffende onze pogingen om aan het per soneel voorschotten te verstrekken, kan nog niets naders worden medegedeeld. ÜIT STAD EN PROVINCIE. Het aantal aansluitingen aan de stads- teléphoon, dat in de maand Januari alhier werd tot stand gebracht, bedroeg 3769. Hit Vlissingen. De Donderdagnacht met den sneltrein van half twaalf aldaar aangekomen vorstelijke reizigers prins Reuss en de erfprins van Meiningen, gaven gevolg aan de hun gedane uitnoodiging om gebruik te maken van de door de Engelsche regeering gehuurde nacht boot Koningin Regentes, waarmee de grootvorst Michael van Rusland, die, vergezeld van den groothertog van Hessen, met een extratrein te 10.45 uur arriveerde, de reis naar Engeland vervolgde. Bij aankomst was de consulaire agent, de heer H. Benier, aanwezig. Vanwege de maatschappij Zeeland maakte de heer J. Wilkens de reis mede. De Zeeland en de Noord-Brabant liggen nu beide op de reede aldaar, en zullen, naar men ons meldt, nog niet haar hunne bestemming, West- en Oost-Indië, vertrekken omdat, wan neer de keizer van Duitschland met zjjn jacht Hohenzollern naar Vlissingen zal stevenen, wat zeer waarschijnlijk is omdat de keizerlijke trein aldaar nog aanwezig is, eene begroeting door beide oorlogschepen kan plaats hebben. De toestand van het 24 jarige meisje, dat door haar vader met een revolverkogel in den hals verwond werd, is thans hoogst be- denkelyk. De kogel moet gezakt zyn tot in de longen waardoor longontsteking is ontstaan, zoodat hoop op herstel zoo goed als uitgesloten is. In de Donderdag avond te Goes, onder presidium van den burgemeester, gehouden raadsvergadering, waren 12 leden aanwezig. De heer J. J. Ochtruan was niet tegenwoordig. Van de Nieuwjaarscommissie was rekening en verslag ingekomen der op 1 Januari 1.1. gehouden uitdeeling. In haar rapport geeft zij te kennen dat zy dit jaar van de zijde der burgerjj geen voldoenden steun ondervond, maar door eene byzondere gift ditmaal toch tot het houden van eene bedeojvag was in staat gesteld. Mocht zy echter een volgend jaar weer worden uitgenoodigd, dan zou zy, op grond van de gebleken weinige belangstelling, zich genoodzaakt zien aan die uitnoodiging niet te voldoen. De voorzitter bracht der commissie dank voor hare bemoeiingen en wekte iedereen op om, elk in zyn eigen kring, te bevorderen dat men een volgend jaar met milder hand zal geven. Den heer B. C. van Driel werd, op diens verzoek, met ingang van 1 Febr., wegens ziel- ziekte, eervol ontslag verleend als onderwijzer bij het lager onderwijs, en aan den heer L. F. Wenniger, tegen denzelfden tjjd en ook op verzoek, wegens benoeming elders, eenzelfde eervol ontslag als tydelijk leeraar aan de in richtingen voor middelbaar onderwys. De heer W. Kosten, hoofd der openbare school te Rilland, werd, als eenige bevoegde voorkomende op de aanbevelingslijst van be noembaren, benoemd tot leeraar in het boek houden aan de inrichtingen van middelbaar onderwys van 15 Feb.—31 Aug. ter voorzie ning in de vacature, ontstaan door het bedan ken van mejuffrouw Indewey. Zijne jaarwedde bedraagt 400. Daar de heer H. J. Stieger heeft verklaard zijne benoeming tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim niet aan te nemen legden burg. en weth. eene aanbeveling over, bestaande uit de heeren D. van 't Westeinde en P. van de Yen. Eerstgenoemde werd als zoodanig benoemd. Donderdagnamiddag is een driemast stoomschip, komende van België, waarschijnlijk door de zware sneeuwbui, bij den uitloop van 't Sqhaar van Waarde, in de nabijheid van den Zinmei-mawpolder, aan den grond geloopen en blyven zitten. Verdere bijzonderheden ontbreken. Te Colijnsplaat gaven Donderdag avond in het hotel De Patrijs het fanfarenge- zelschap Wilhelmina, directeur de heer Francis, en de zangvereeniging Polyhymnia, directeur de heer Van As, eene gecombineerde uitvoering. Beide vereenigingen toonden, hoe zij, dooi Ijverige studie, een keurig programma konden afwerken. Het blijspel Jocrisse de Vondeling en twee komische voordrachten Eene treurige levensgeschiedenis en Een verlaten echtgenoot waren wel geschikt om de lachspieren in werking te brengen. De goed bezette zaal en de luide toe juichingen beloonden de spelers voor hunne moeite. Te Renesse kwam dezer dagen een knaapje van elf jaar het hoofd der school be richten, dat hy twee dagen niet naar school kon komen, omdat hy voor twee dagen naar de gevangenis moest. Is onze bericht gever wel ingelicht, dan bestond zyn overtre ding in het laten grazen van koeien langs een weg waarvan de graskanten verpacht waren. Zyn baas, op wiens last hy het deed, zou hem beloofd hebben de boete te betalen, doch weigerde later dit te doen. De tweede te Stavenisse bestaande weegbrug I deelt 44 dividend uit. Behalve 118 stuks vee werd daarop niet minder dan 8.385.219 KG. diverse landbouwproducten ge wogen. Door den storm zyn aan de waterkeering van het calamiteuze waterschap Stavenisse 660 Ms Vilvoordsche en 55 M' bazaltglooiing ern stig beschadigd, met eenig grondverlies en schade aan bezodmg en bekramming. In den dyk van den Margaretha-polder, behoorende tot genoemd waterschap, zyn 2 gaten geslagen, een van 50 en een van 160 Ma. Door noodbe- slag wordt daarin voorzien. De vloed bereikte eene hoogte van 1.60 M. boven gewoon hoog- waterpeil. Door ingelanden van den polder Oud- Kempvnshofstede is met meerderheid van stem men afwijzend beschikt op het verzoek van den heer Nieveen, om subsidie voor den ont worpen stoomtram StavenisseNieuw-Vosmeer. Woensdagavond had te G roede de jaar- lyksche algemeene vergadering plaats van de onderlinge maatschappij Helpt u zeiven, tot gel delijke uitkeering bij overlyden van varkens. Ter vergadering waren opgekomen 70 deel nemers en 4 donateurs. Uit het verslag bleek dat het getal deelhebbers bedraagt 99; de uit keering over 1900 heeft bedragen 195.85 en de bezittingen der maatschappij op 1 Januari jl. bedroegen 2506.29. De inleg voor nieuwe leden werd, als vorige jaren, bepaald op 2.50; de uitkeering op 35 cent per kilogram bruto tot 31 Augustus, van 1 September tot 31 De cember op 40 cent. De aftredende bestuursleden A. A. de le Lijs, J. C. du Mez en J, Lucieer werden herkozen. Besloten werd in Januari 1902 het 25jarig bestaan der vereeniging te vieren en aan het bestuur een blanco crediet daartoe verleend. In den nacht van 31 Januari op 1 Februari is een groote stoomboot gestrand op hoofd 11 van den Groedeschen-polder. Het schip zit gevaarlijk. Heden ochtend te half twaalf kwam het vlot. Uit Biervliet schrijft men ons In de raadsvergadering van Dinsdag werd aan den heer H. Hoestra, wegens zyn benoe ming te Utrecht, eervol ontslag verleend met ingang van 15 Maart, als hoofd van school A. De jaarwedde, aan de vacante betrekking verbonden en die thans 1200 gld. bedraagt, is nog niet vastgesteld. Als aanvangstraktement werd zy door de raadsleden te hoog geacht, en ook uw berichtgever deelt die meening, omdat een salarisregeling, die niet meer voor verhooging in aanmerking kan komen, Btellig ontzenuwend werkt. De nieuwe dokterswoning, een verfraaiing aan het begin van het dorp, is deze week in gebruik genomen. LETTEREN EN KUNST. Bene eigenaardige plechtigheid had Donderdagavond in de Concert- en Gehoor zaal alhier plaats, nl. de aanbieding en inwyding van het orgel. De byeenkomst, die alleen voor genoodigden toegankelijk was, droeg dus een intiem karakter, maar, al mogen daardoor kritiek of uitvoe righeid zyn buitengesloten, wy zyn overtuigd ons niet aan onbescheidenheid schuldig te maken wanneer wy een en ander meedeelen van hetgeen daar voorviel. Het feestelyk karakter der byeenkomst bleek reeds dadelijk toen eenige jonge dames, met bouquetten in de hand, eene vriendelyke attentie van de leden der zangvereeniging, zich naar de kleine zaal begaven, om die bloemenhulde te overhandigen aan de dames van het comité voor het orgelfonds. Nadat dezen door de leden van het bestuur van het gebouw waren binnengeleid, voerde de Vereeniging voor instrumentale muziek de ouverture van Jonsen uit. Hierna had de plechtige aanbieding plaats. Namens het dames-comité voerde mevrouw E. H. R. SchorerPlaat het woord, om te her inneren hoe nu vyf jaar geleden het plan werd gevormd om gelden voor een orgel in de zaal byeen te brengen. Dat dit plan sym pathie zou vinden, verwachtte men wel, maar dat reeds zoo spoedig het doel zou bereikt worden, had men niet kunnen denken. In de eerste plaats bracht zy dank aan den heer Joh. Cleuver voor zyne krachtige hulp en medewerking en verder aan allen die op eenigerlei wyze het comité in zyn streven hadden ter zij gestaan. Ten slotte bood spreekster het orgel aan het bestuur der Concert- en Gehoorzaal aanen uitte de hoop dat de concerten der Zangver eeniging en van de Instrumentale vereeniging, in het vervolg nog dikwijls door de heerlijke tonen van het orgel opgeluisterd, steeds meer en meer de sympathie van de inwoners van Middelburg mochten winnen en dat het aan de Concert- en Gehoorzaal niet alleen meerderen luister, maar ook flinke geldelijke resultaten zou schenken. Bij monde van den heer jhr mr L. Schorer werd het orgel onder dankzegging aanvaard waarby gewezen werd op het heuglijk feit. dat men zich nu in zulk een degelyk en heer- lyk instrument mocht verheugen. Het was een feit, een kroonjaar, alleen in Zeeland bekend, waardigwant na vyf jaren gearbeid te hebben voor het goede doel, was dit bereikt. Ook deze spreker bracht hulde aan den heer Cleuver en alle medewerkenden. Het speet hem dat de Vennootschap der Concert- en Gehoorzaal genoodzaakt was, bij dit groote geschenk nog de toezegging van het reservefonds te moeten aanvaarden, maar het verheugde hem dat het Middelburgsch publiek daardoor in de gelegenheid zou zyn nog vele jaren te genieten van de uitvoeringen, georganiseerd door de Commissie van het Orgelfonds. Later bood de heer Schorer aan haar, die zich zoozeer verdienstelijk hadden gemaakt, de dames van het comité, eene photographie aan van het nieuwe instrument. Nog werd het woord gevoerd door den heer A. W. Berdenis van Berlekom, voorzitter der Zangvereeniging, die in hartelyke woorden, namens haar en namens de Instrumentale ver eeniging, ook dank zegde voor de bemoeiingen van het comité, dat het orgel aan de'concert- zaal bezorgde- Hij wierp vooraf een blik op het ontstaan en de geschiedenis der Zangvereeniging, die zulk eene eervolle plaats inneemt in het mu zikale leven onzer stad. Zeer aardige bijzon derheden gaf hy daarvan ten besteen dank baar werden daarby herdacht de oud-direc teuren, de heerenW. R. Ceulen en H. I. Kirrwald, beiden hoogst verdienstelijke mannen, en den heer Joh. Cleuver, wien spreker grooten lof bracht voor zyn rusteloos streven in het be lang der kunst. Aan hem was het te danken dat zoovelen een beteren blik en meer gevoel kregen voor de werken van groote meesters en dat zij die zooveel beter leerden begrypen. Ook was het de heer Cleuver, die aan het koor en het publiek o. a. het schoone van Bach's werken wist te openbaren. Met hartelyke instemming werd al het ge sprokene begroet door de aanwezigen, die achtereenvolgens werden vergast: op bespeling van het orgel door den heer Joh. Cleuver op het Ave Verum, voor koor, orkeBt en orgel, van Mozartop een drietal liederengezongen door eene jonge dame, die over eene schoone sopraanstem beschikt en zeer veel enthousi asme wekte door haar zang, die verrukkelijk was en toch zoo eenvoudigen op het koor uit de Paulus van Mendelssohn; Wie Liéblich sind die Boten, ook voor koor, orkest en orgel. Dit laatste werd hierbjj en by het Ave Verum bespeeld door den heer Jan Morks. Het was een zeer aangename avond. Het nieuwe instrument, dat met groen was versierd, maakte uiterlyk en door zyn heer lijken klank een uitmuntenden indruk. Het orgel is geleverd door de firma Sauer te Frankfort a. d. Oder en voldoet uit stekend. Later zal onze muzikale verslaggever wel eene meer uitvoerige beschrijving van het in strument geven. Wy ontvingen van den geachten schryver, den heer H. M. Kesteloo, 's Gravensteen te Mid delburg en het zesde stuk van De Stadsrekeningen van Middelburg 16261650. Beiden komen voor in het VlIIe deel, 3e stuk van het Archief, uitgegeven door het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. 10 Juni wordt te Zwickau (Schumann's ge boorteplaats) het gedenkteeken voor Schumann Onthuld. Belang en Recht van 1 Februari bevat: Protesten helpen, niet, door H. v. d. M.Een Con cept-Manifest Platonische Liefde, door H. v. d. M. Van hier en daar, door B.Verscheidenheden enz. Herhaaldelijk hebben wij er reeds op gewezen hoe de Koninklyke Vereeniging Het Nederlandsch looneel bloot staat aan allerlei kleingeestige opmerkingen van de.zyde van sommige recensenten in Amsterdam en Rot terdam, die door hunne overdreven eischen de tooneelspeelkunst eer dooden dan opheffen. Maar dat men daarby zoover zou gaan als dezer dagen een deed, nog wel in een der eerste bladen van ons land, dat hadden wij niet gedacht. In een soort satyriek blad, waarvan het karakter reeds voldoende gequalificeerd wordt door afschuwelyke afbeeldingen van personen, kwam zulk een aanval vooren terwijl elk weldenkend mensch, juist om den aard en de

Middelburgsche Courant | 1901 | | pagina 1