Verschillende Berichten. Verkoopingen enz. ÜIT STAD EN PROVINCIE. By ton. besluit is aan mr P. L. van Eeten, op verzoek, eervol ontslag verleend als le-luit.-adj. by het 3e bat. rustende schuttery in de provincie Zeeland. Wjj verzoeken met aandrang ona te ver- schoonen van gelegenheidsverzen by het huwelyk van onze Koningin. Aan het Dames-comité voor Boeren- krygsgevangenen te Middelburg werd 25 Januari, door tusschenkomst van den heer mr G. Vissering te Amsterdam, namens de com missie, gevormd voor de hulde aan de nage dachtenis van generaal Joubert, eene gift ge schonken van 902.50, met verzoek om be steed te worden ten behoeve der Bóeren- krijgsgevangenen. Tevens ontving het comité 30 Januari van den heer Henri Rochefort, redacteur van Cintramigeant te Parjjs, een bedrag van "1100 francs, met verzoek deze som aan de Fransche krijgsgevangenen te St. Helena te willen doen toekomen. Het comité, hartelyk dank zeggende voor deze milde gaven, meldt dat de gift, geschonken door de commissie te Amsterdam, ten behoeve der Boerenkrygsgevangenen zal besteed worden, terwyl de gift van Henri Rochefort onmiddel lijk naar de Fransche krijgsgevangenen te St. Helena wordt overgemaakt. Zjj, die het goede denkbeeld heeft, of hebben, gehad om in dit seizoen wederomals menigmaal te voren, enkele kinderoperettes uit te voeren, ten bate der vereeniging Kin dervoeding, mogen wel van succes spreken. Was by de twee avondvoorstellingen onze schouwburg geheel gevuld, ook hedenmiddag was dat 't gevalzelfs moest een groot aan tal kleinen en grooteren worden afgewezen. Met begrijpelijke bèlangstelling werden ook nu de lieve stukjes gevolgd en de noodige bijval bleef niet uit. O it Vlissingen. schrjjft men ons: Grootvorst Michael van Rusland komt Don derdag avond elf uur met een extra-trein hier aan, om met een speciale nachtboot van de Zedand (de Koningin Regentes) naar Engeland, via Port-Victoria, over te steken. Hr Mb pantserdekBchip Noord-Brabant kwam heden morgen op de reede. Het kompas van de Zedand is op een streek of vier gereed; men wacht op stil weer. Men mag weer eens op zjjne hoede zjjn de bekende bal hangt aan den seinpaal. Aanstaande Vrydag middag te twee uren vergadert de gemeenteraad aldaar. In die zitting zullen behandeld worden verschillende voorstellen van burg. en weth., o. a. tot instelling eener commissie tot wering van schoolverzuim en tot vaststelling van een huishoudelyk reglement voor die commissie. Verder zal de benoeming plaats hebben van 7 leden der genoemde commissie. Voorts komt ter tafel een voorstel van burg. en weth. tot verhooging der jaarwedde van den te benoemen inspecteur van politie en tot vermindering van die van den controleur der plaatselijke belastingen, tot aanvulling van verschillende verordeningen op het L. O., tot het verleenen van vergunning aan de my. de Schdde tot het leggen van rails over de Dokkade, tot het rooien van enkele hoornen en tot het verleenen van vergunning aan de naaml. venn. Rutten's Bierbrouwerij tot het overbouwen van een brandgang aan de Bierkade. Nog wordt door burg. en weth. voorgesteld aan den gemeente-bouwmeester ontheffing te verleenen van het verbod om naast zjjne be trekking die van opperbrandmeester te be- kleeden, eene belooning ad 70 toe te ken nen aan J. de Rjjcke te Gapinge wegens dien sten by den aankoop van gronden voor de nieuwe begraafplaats en eene subsidie te ver leenen aan de commissie voor feesten by het huwelyk van H. M. de koningin. Eindelyk zjjn aan de orde voorstellen tot 6e wijziging der begrooting voor 1900, tot beschikking over den post voor onvoorz. uit gaven dienst 1900, en tot le wyziging der begrooting voor 1901, terwyl ten slotte de vaststelling van het 3e suppletoir kohier dienst 1900 zal plaats hebben. Men schryft ons Te Nieuw en St. Joosland over leed een over 't grootste deel van Walcheren en ook hier te Middelburg welbekende per- soonlykheid, de heer J. Baurdoux, in leven secretaris en ontvanger der gemeente en djjk- graaf van den Ora/yepolder. Nauwgezet en hulpvaardig als ambtenaar, in den dagelyk. schen omgang gul en hartelyk tegenover allen, laat de overledene in het gezellige klein- dorpsleven en overal waar hij zich bewoog eene merkbare, leegte achter. Lang zal dan ook bij velen de herinnering levendig blijven aan dezen aangenamen man. Aan de zeewering van den polder Elle- mutsdijk-Borssde zijn door den storm ruim 500 Ms steenglooiing beschadigd en in den polder Borssde zyn eenige boomen omver gewaaid. Woensdag avond had te Zierikzee zekere K., het ongeluk, by het afhalen van vee van de atoomboot, van de plank in het water in de Nieuwehaven te vallen. Door de duister nis duurde het, niettegenstaande spoedig toe gesnelde hulp, nog al eenigen tjjd voor de drenkeling op het droge was. Hij werd door drie man huiswaarts geleid 'cn des avonds is hy aan de gevolgen overleden, nalatende een vrouw en vjjf kinderen. Hij was 50 jaar oud. Tegen 16 Febr. is te B r u i n i s b e tot brieven- en telegrambesteller benoemd A. J. de Graaf, thans te St. Maartensdijk. Gedurende de vorige week werden van Bruinisse verzonden 1500 ton mosselen waar Holland, België, Frankrgk en E»gelw<J. De pryzen waren naar de kwaliteit le soort 2.50 en 2e soort 1.80. De 74-jarige metselaar G. d. J. te Stavenisse was Maandag middag naar zyn karwei gegaan. By het terugkomen huiswaarts zeide hy tegen een voorbijganger, dat hy wel achteraan zou komen. Eenigen tyd later vond men hem dood achter een huiBje zitten. Door den hevigen storm geraakte Dins dag mot gen een stoomboot, naar men vermoedt een Duitsche, komende van Antwerpen, geladen met machineolie, vast op de plaat op de Schelde by Stavenisse. De bemanning werd gered door schipper V. d. Berg van Viane. Vele vaten met olie spoelen te Sta venisse aan en worden als strandgoed opge borgen. Uit Terneuzen. Aldaar werden gedurende het jaar 1900 op- geschut bestemd voor die haven 510 zee schepen, met een bruto-inhoud van 960.634 M' (in het vorig jaar 463 schepen, inhoudende 954.846 M3); bestemd voor Gent 1047 zeesche pen, met een bruto-inhoud van 2.547.111 M3 (in 't vorige jaar 870 schepen, inhoudende 2.205.704 M3); bestemd voor Selzaete 42 zee schepen, met een bruto-inhoud van 34.095 M3 (in 't vorig jaar 38, inhoudende 31.871 M3). Afgeschut werden van Terneuzen 422, ko mende van Gent 1113 en komende van Sel zaete 43 schepen, tegen resp. 378, 943 en 33 'tjaar te voren. Verder werden door de Oost- en Westslui zen 5355 binnenvaartuigen op- en 4875 afge- 8ohut; 'tjaar te voren bedroegen die cyfers resp. 4779 en 4529. Een tegen Maandag aldaar uitgeschreven vergadering van belangstellenden in een feest viering by gelegenheid van het huwelyk der Koningin, werd zóo slecht bezocht dat deop- gekomenen daarin een uitspraak van het pu bliek meenden te zien dat de groote meerder heid zich thans wenscht te onthouden. Men keerde daarom onverrichter zake huiswaarts. Te Sluis is door de leden van het algemeen armbestuur by acclamatie tot voor zitter gekozen de heer J. Noest Sr, in plaats van den heer Jac. du Burck, die wegens voort durende ongesteldheid met 1 Januari jl. zyn ontslag had aangevraagd. BEN NIEUW SOLDEERHIDDEL. Dinsdagavond werd in de kegelbaan van de sociëteit De Vergenoeging alhier eene voor de leden met hunne dames en introducés toegankelijke vergadering gehouden van de afdeeling Middelburg der Vereeniging tot bevor dering van fabrieks- en handwerksnijverheid in Nederland. De voorzitter, de heer Herm. Snjjders, de bijeenkomst openende, wees erop dat de af deeling onder de middelen, waardoor zy haar doel poogt te bereiken en belangstelling tracht te wekken, ook rekent het houden van voor drachten. Natuurlijk is het bestuur niet altijd even gelukkig wat de keus der onderwerpen betreft, doch thans heeft het 't voorrecht dat de heer A. C. Zoethout Azn. uit Dordrecht zich bereid heeft verklaard een by uitstek praktisch onderwerp te behandelen. Hy dankte den heer Zoethout, die in de vereeniging een goed bekenden naam heeft, reeds bij voorbaat en gaf hem daarna het woord. De heer Zoethout verklaarde te zullen be handelen de bereiding van zuurstof en wa terstof, meer speciaal als soldeermiddel, toe gelicht met proeven. Hij verzekerde zyn gehoor, dat vrjj talrjjk was, geen les in de scheikunde te willen geven, maar te zullen trachten zoo bevatteljjk mogelyk te zijn; en hy hield daarin woord. Hy begon met aan te toonen, dat zuurstof i3 een der bestanddeelen van den dampkring, onontbeerlijk voor de ademhaling. De damp kring bestaat echter voor niet meer dan voor een vjjfde nit zuurstof en daarom is het ge lukkig dat ook andere lichamen zuurstof be vatte», waaronder voornamelyk water met een groot procent. Spreker herinnerde eraan hoe dit in 1771 werd aangetoond door den Engelschen schei kundige Priestly en in 1772 door den Zweed- schen scheikundige Scheele. In 1781 gaf de Fransche scheikundige Condoret dit gas den naam van oxygène. Wegens de gemakkelijke verbindingen met andere gaBsen tot zuur werd het zuurstof genoemd. De heer Zoethout deelde vervolgens de eigenschappen van zuurstof mede en toonde aan hoe die stof uit den dampkring en veel ge makkelijker uit andere verbindingen kan af gescheiden worden. Vooral bevat echter het water zuurstof en wel 8/9 zuurstof en 1/9 waterstof. Spreker besprak vervolgens de ontleding van water langs den weg der electrolyse, wat echter voor de industrie te duur is om in de praktijk toepassing te vinden. Na de uitvin ding der dynamomachine is zy daarvoor van belang gewordenkostte toch voordien een paardekracht uur der battery p.m 1.50, een paardekracht uur der dynamomachine kost pl. m. 0.05. Na aangetoond te hebben dat by de elec trolyse tegelijkertijd waterstofgas en zuurstof aan het water ontleend wordt, besprak de heer Zoethout ook het waterstofgas, dat, zooals eene proef bewees, gemakkelijk aan het water is te ontleenen. In tegenstelling met zuurstof, is het water stofgas zelf zeer brandbaar, doch het kan geen verbranding onderhouden, zoodat brandende voorwerpen erin worden uitgedoofd. Het brandt met een byna onzichtbare vlam, doch de temperatuur der vlam is zeer hoog en daar door is deze zeer geschikt voor het verrichten van soldeerwerk. By vermenging van water stofgas met den dampkring ontstaat een hoogst ontplofbaar mengsel, dat met een sterken knal ontploft. Daar intusschen waterstofgas de hoogste tewpw&tmw bereiken kan door verbranding met zuurstof, ligt het voor de hand, dat voor het smelten van metalen dit gasmengsel uit stekend is. Wel was het reeds langen tijd bekend als soldeervlam of ter verkrijging van Drumonds kalklicht, doch het was moeilijk en kostbaar in de bereiding en gevaarlijk in de behandeling Waar echter het groote nut ervan erkend werd, kwam het er slechts op aan, den weg te vinden tot de bereiding in het groot. Dien weg vond de Italiaan Garuti,en fabrieken, volgens zyn systeem opgericht in Italië, Zwitserland en België, werken zeer economisch. Ook in Nederland iB zulk een fabriek in aan bouw en wel te Schiedam, door de maatschappij Oxygenium, waarvan prof. J. A. Snyders presi dent-commissaris is. Binnen een week of drie kan die fabriek geheel gereed zyn. De heer Zoethout zette de inrichting der fabriek uiteen, stelde düidelyk in het licht hoe de bereiding geschiedt en toonde eindelijk aan hoe de gassen worden afgeleverd, in stalen cylinders geperst. Deze cylinders zyn beproefd op 250 atmospheeren druk, doch worden ge perst tot 120, zoodat zij geen gevaar opleveren. De gassen zyn zeer zuiverde zuurstof bestaat uit 97 k 98 zuiver gas en het waterstofgas uit 99 zuiver gas. Spreker toonde zyn gehoor twee cylinders en maakte aanschouwelijk hoe die in de prak tijk gebruikt worden. Eindelyk kwam de heer Zoethout tot het soldeeren';, hy ging na hoe dat vroeger ge schiedde, wees op den geleidelijken vooruit gang, behandelde de nieuwste methoden, om ten slotte te komen tot het soldeeren met de waterstof- en zuurstofvlam, welke een hitte be reikt van 2500 graden Celsius. By het aan een soldeeren van twee stukken van hetzelfde metaal heeft men hierbjj geen soldeermateriaal of soldeermiddel noodig; by het aaneenmaken van verschillende metalen gebruikt men borax en koper. Spreker wees vooral op het groote voordeel, dat in deze nieuwe toestellen gelegen is, nl. de groote hitte welke verkregen wordt, de gemakkelijkheid van ze overal te kunnen aan wenden en hét goed gezicht dat de werkman op zyn werk heeft. Aan tyd en materiaal wordt 50 bespaard. In België zyn reeds over de 15.000 cylinders in gebruik en hier te lande worden reeds proeven er mede genomen, o. a. ook door de kon. fabriek de Schdde te VliBsingen. Na de uiteenzetting der zaak verzocht de spreker den heer Van Wjjk, chef der fabriek te Schiedam, met het aanwezige toestel eenige proeven van soldeeren te laten zien, waaraan deze voldeed. Beter nog dan door het gesproken woord mogelijk is, werd nu aangetoond welk een groote toekomst deze nieuwe methode moet hebben. Al de proeven gelukten uitstekend en als een bewijs hoe groote hitte de vlam ontwik kelt, liet de heer Van Wyk zien hoe zelfs een erin gehouden staaf glas vloeibaar werd. De heer Snijders dankte zoowel den heer Zoethout als den heer Van Wyk voor den aangenamen en leerrijken avond en het publiek, dat met de grootste belangstelling de ver klaringen en - proeven gevolgd had, stemde daarmede gaarne in. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Midddburg. Heden (Woensdag) zijn veroordeeld: wegens loopen op bezaaiden grondA. M., M. W., C. v. B., D. S,, J. d. N., Arnemuiden, tot 2 b. s. 2 d. h.straatschenderijK. M., K. M. Cz., C. d. R., C. d. G., W. v. B., K. v. d. K., Arnemuiden, tot 2 b. s. 2 d. h. rumoerD. H. S., H. M. K., Dom burg, tot 1 b. s. 1 d. h., W. J. v. I„ Mid delburg, E. J. B., B. J. B., E. v. W., Philippine, tot 2 b. 9. 2 d. h.laten loopen van vee op bezaaiden grond: M. M., Veere, tot 5 b. 8. 2 d. h.delven naar konynen op een anders grondA. G., Domburg, tot 7 dagen h., met verbeurdverklaring van het niet inbeslaggeno- men konyn, bevel tot uitlevering of betaling der waarde ad 0.40 s. 1 d. h.loopen op een anders grond en beschadigen van {helm in de duinen van een polder in ZeelandG. P., J. d. V„ Domburg, tot 5 en 10 b. s. 2 d. h. iedere b.schuren van de straatA. S., Middelburg, tot 1 b. s. 1 d. h.ryden met een voertuig over een wandelweg: J. P. G., Middelburg, tot 1 b. s. 1 d. h.als muzi kant uitoefenen van zyn bedryf, zonder ver gunningW. J. d. J., Middelburg, tot 1 b. s. 1 d. h. Verder wegens dronkenschapW. J. O.. A. H. K., Middelburg, tot 2 b. s. 2 d. h„ F. M. P., Middelburg, tot 3 b. s. 2 d. h., F. C., Middelburg, tot 10 b. s. 3 d. h., F. M., O. en W. Souburg, tot 2 X 10 b, s. 3 d. h. iedere b„ A. L., Middelburg, tot 5 dagen h., J. d. V., Domburg, tot eene week h. LETTERENDEN KUNST. Boerenlied van Anton Mario w, uitgave van A. A. Noske, Middelburg. Marlow's Boerenlied bezit een frissche, pittige, gemakkelyk aansprekende melodie, en is een voudig doch krachtig geharmoniseerd. Het voldoet dus aan de eischen, die men aan een z. g. volkslied stellen kan, en zonder twijfel zal dit lied door jong en oud gaarne worden gezongen. Dat dit Boerenliedwelks tekst natuurlijk op den thans gevoerd wordenden oorlog betrek king heeft, in den smaak valt, bewjjst wel het feit dat in betrekkelijk korten tyd een derde druk noodig was. JAN MORKS. Frankrijk heeft weer een van zyn dich ters verloren en wel Henri de Bornier, wiens Fille de Roland wel het meest bekend was. Aan den Franschen schilder Forestier is door koning Eduard opgedragen een groote schildery van de rouwkapel te maken. De schilder Bonnat heeft zyn verzame ling schilderijen en teekeningen aan zyn vaderstad Bayonne ten geschenke gegeven. Een deel van die kunstwerken, met name ran Eewbrandt en Van Dijok en teekeningen dezer meesters, zyn nu te Bayonne geplaatst in het nieuwe museum, dat Bonnat-museum zal heeten. De Italiaansche Kamer heeft Maandag een indrukwekkende hulde aan Verdi gebracht verscheidene leden hielden welsprekende redevoeringen en wat ons daarbij treft is dit, dat byna alle Kamerleden, die het woord voerden, in een of andere betrekking tot de kunst stonden. De laatste spreker was een nieuw-gebozen socialistdaarna werd de zit ting opgeheven. De overledene heeft 2 miljoen francs en de opbrengst zijner werken vermaakt aan een tehuis voor oude musici. Verdi heeft een tijdlang een ongekende populariteit gehad, niet alleen om zjjn muziek maar ook om zyn naam. In de dagen voor de eenheid van Italië, toen het Noorden des lands nog aan Oostenrjjk behoorde, was het aan de daar wonende Italiaansche bevolking natuurlijk verboden kreten aan te heffen ter eere van Victor Emanuel, van wien de Oos- tenrijksche Italianen hun vrjjbeid verwachtten. Maar men wist er wat op te vinden. Overal klonk de kreet Viva Verdi als afkorting van Viva V(ittorio) E(manuele) R(e)D l(talia). Tolstoï is weer ingestort en ligt zeer bedenkelijk. De Amerikaansche milioenair Andrew Carnegie heeft daar aan de openbare biblio theek te Syracuse 200.000 dollar geschonken. De openbare bibliotheek in Amerika ontvin gen nu reeds 10 miljoen dollar van Carnegie. KERKNIEUWS Na een ernstige ongesteldheid van maan den lang trad de bekende nestor der Walcher- sche Qeref. predikanten, ds A. Littooy te Middelburg, Zondagmorgen voor het eerst weder voor zyne gemeente in de Langedelft. op. Ds Littooy predikte voor een talrijke schare naar aanleiding van Psalm 1031—5. {Standaard) De heer A. G. H. van Hoogenhuyze, predikant by de Ned. Herv. gemeente te I e r- s e k e, heeft het beroep (toezegging) naar Doorn (Utr.) aangenomen. Van het comité voor de internationale postzegeltentoonstelling, dit jaar te 's-Graven- hage te houden en uitgaande van de Neder- landsche Vereeniging van Postzegelverzamdaars, is voorzitter de heer jhr C. Ph. L. van Kinschot te Domburg. De tentoonstelling zal worden gehouden in de zalen van het kon. Zoölogisch Botanisch Genootschap van 10 tot en met 19 Augustus. By den verkoop van hengsten van het rjjks-hengstveulendépöt te Bergen op Zoom werden voor driejarige hengsten prijzen be steed van 575 tot 1560. Een der dieren, Carlo, werd voor ƒ1210 ge kocht door den heer L. Stallaert, te Hon te- nis se. De paarden, die oorspronkelijk bestemd waren om in Augustus verkocht te worden, brachten bij inschrijving 1000 tot ƒ2540 op. Met afwybing van den regel, dat een vorst geen geschenken van vreemdelingen aanneemt, heeft de redactie van de Petit Bleu door de medewerking van minister De Beaufort, verlof gekregen H. M. het huldebljjk aan te bieden. Dit zal bestaan uit een bronzen Minerva-kop, van Julien Dillens. By het huldebljjk wordt een sierlyk album gevoegd met de namen van hen, die aan de inschrjjving deelnamen. Hertog Hendrik van Mecklenburg wordt morgen (Donderdag) avond voor goed in de Residentie verwacht.. Naar uit Schwerin aan het Hbld. wordt ge meld, heeft de hertog-regent hertog Hendrik benoemd tot generaal. De Hertog droeg reeds Dinsdag aan het galadiner de generaalB-uni- form. Aan dit diner hield de staatsminister Yon Billow een plechtige toespraak, waarop de Hertog geroerd antwoordde met een afscheidsrede De Hertog is door den Keizer uit den Prui- sischen militairen dienst ontslagen. Het centraal-bureau der Vereeniging tot bevordering van den Nederlandschen Export te 's Gravenhage heeft in de jongste aflevering van zyn offieiëel orgaan eene studie opgenomen over de voorbereiding tot hervatting en uit breiding der handelszaken met China. Het bureau, dat aan tal van wenken en raadgevingen eene kaart van China heeft toe gevoegd, bericht o. m., dat in de archieven der vereeniging stukken berusten van de Legatie der Nederlanden te Peking, waarop te zjjner tijd in het openbaar zal worden teruggekomen. Door handelaars in klompen is aan den minister van financiën en aan de Tweede kamer een adres gericht tegen het opnemen, in de tariefwet, van een invoerrecht op klompen. De dag, waarop de operatie van het rechteroog van president Kruger zal plaats hebben, iB nog niet bepaald. Prof. Snellen bezoekt den president ook geregeld. De toe stand van het geopereerde oog is uitstekend. Marken staat, tengevolge van den storm, geheel onder water. Zondagmorgen heeft men uit een gracht te Gouda het lykje opgehaald van een zeven jarig knaapje uit die stad, dat sedert den vorigen dag vermist werd. In ontredderden toestand is te Den Helder binnengesleept een ymuider-vischkotter. Des nachts was de schipper over boord geslagen en verdronken. Te Overveen is Maandagnacht inge broken bjj een weduwe. De inbrekers, die, door een achterdeur te torceeren, zyn binnen gekomen, hebben ruw huis gehouden; alles werd overhoop gehaald en veel zilver en eenig geld ontvreemd. Gemerkt zilverwerk werd ongemoeid gelaten. Door een raam zijn de dieven vertrekken, Zjj waren met hun drieën, naar nit de sneeuw- sporen bljjkt, en zyn met een bootje over Delft gekomen, waarschijnlijk uit Haarlem. Te Farmsum zyn enkele huizen, door den hevigen wind, ingestort. Te Haarsteeg, by Ylymen, had een land bouwer het ongeluk, toen hij een geweer van den wand wilde nemen, dat dit plotseling afging. Het schot trof den man in het hoofd en doodde hem onmiddellijk. Een vrouw en zes kinderen blyveh achter. In de nabyheid van het vuurschip Noord- Hinder heeft men blykens bericht, naar Ostende geseind dryvende gezien een deer lijk gehavend en masteloos schip, waarop geen levend wezen te bespeuren was. Daar het gevaar opleverde voor de scheepvaart, heeft men er een sleepboot op af gezonden, om te trachten het vaartuig in de haven te brengen. Sedert Dinsdagmiddag vertoeft de Belgi sche koning in Ostende. Hy wacht kalmer weder af om met zjjn jacht Alberta naar Cowes over te steken, in verband met de begrafenis plechtigheid van koningin Victoria. Het is in Frankrjjk verboden gelijk in vele andere landen,na een echtscheiding wegens over spel te huwen met den medeplichtige, zoo diens naam in het vonnis voorkomt. Te Parys wordt nu een eigenaardig proces gevoerd. Er is stuiting van een huwelyk gevraagd op grond van deze bepaling. Maar in het vonnis komt alleen de voornaam, Charles, van den mede plichtige voor. De eischer vroeg een onder zoek of deze Charles de bewuste is, maar de andere party ontkent, dat een voornaam vol" doende is. Te La Louvière heeft een hevige brand een instituut, dat 600 leerlingen en ruim 200 pen- sionnaires telde, totaal vernield. De brand is waarschijnlijk uitgebroken in den keuken schoorsteen. Hoewel men meende alle pensionnaires ge red te hebben, ging later toch het gerucht, dat nog verscheidene kinderen in het bran dende huis waren, Als dat waar is, zyn zy in de vlammen omgekomen. Een geesteljjke kreeg by het reddingswerk levensgevaarlijke brandwonden, terwyl een spuitgast en een politieagent zwaar gewond werden doordien ze vielen. Khaki overal Het ljjk vin koningin Victoria zal worden vervoerd op een khaki- kleurig affuit, bespannen met zes roomkleu rige paarden Bljjkens de uitkomst der jongste volks telling telde Duitschland 10 steden met meer dan 200.0000 inwoners en 23 met 100.000 a 200.000. Het cjjfer 10 is betrekkelijk klein, wijl ons land drie steden van meer dan 200.000 inwoners heeft. Het is wel toevallig dat 10 dagen nadat keizer Wilhelm bjj het 200-jarig jubileum herdacht hoe de Duitsche vloot haar oorsprong in Nederland vond, te Petersburg het 2e eeuw- feest werd gevierd van de door Czaar Peter opgerichte zeevaartschool. Maar - de Czaar heeft een wat kalmer tem perament en zond geen telegram naar het land, waar Czaar Peter zyn vlootplannen ontwierp. Heden zijn door notaris mr Jan Loeff te Koudekerk e, te koop gepresenteerd de volgende perceelen, beide staande en liggende in die gemeente een huis, schuur en erf en bouwland aan het begin van Bokxwegje, wyk R no 90, groot 59 aren, verkocht aan den heer M. Ovaa te Koudekerke, voor 2256 een huis met schuurtje, tuin en sprink, aan den straatweg naar Middelburg, wyk C nr. 155, groot 0.1960 H. A., verkocht aan den heer L. Jongepier te Koudekerke voor 1100. Door denzelfden notaris zyn heden aan den Grooten Abeele te koop gepresenteerd het hofsteedje bewoond door W. Verhoeff, met daarbjj béhoorend moes- en bouwland, in de gemeente Oost- en West-Souburg, aan den Ouden Vlissingschen rjjweg, nabjj den Grooten Abeele, groot 66 a. 15 c. a., verkocht aan den heer A. Botting te Middelburg voor 3000 38 a. moesland aldaar, verkocht aan den heer C. van Vlaanderen te Souburg voor 890 11 a. 90 c. moesland aldaar, verkocht aan den heer J. van Sparrentak te Souburg voor 293. Het huis en erf aldaar, gemerkt A 337, ka dastrale grootte 2 a.. 45 c., is verkocht aan den heer J. Wouters te Koudekerke voor ƒ890. Dinsdagavond zyn door den notaris P. de Maret Tak te Vlissingen verkocht de volgende panden, allen staande en gelegen aldaar het huis en erf, waarin tapperjj en sljjterjj, aan de Wagenaarstraat, gemerkt I 45, kad, grootte 56 c.a., aan den heer J.Marinissen voor 7700 het huis en erf, aan de Lange Nieuwstraat, gemerkt H 259, kad. grootte 83 c.a., aan den heer J. A. Anemaet voor 3000 het huis en erf met afzonderlijke bovenwo ning, op het Eiland, aan de Kanaalstraat, ge merkt M M 156, kad. grootte 1 are, 21 c.a., aan den heer H. J. Boekholt voor 3525 het huis en erf, aan de Gevangenishuisstraat, gemerkt C 103, aan den heer J. Beneker voor 1100. De koopers wonen allen te Vlissingen. Het .huis en erf, aan de Lange Zelke, ge merkt E 126, kad. grootte 89 c.a. werd niet verkocht. H E RIJ K. De herjjk der maten en gewichten heefl/ plaats in de navogende gemeenten en op den tyd daarbjj gemeld: Goes, ook voor Kloetinge en Kattendjjke, be- nevens 's Heer Hendrikskinderen en Wissekerke' (gemeente 's Heer Arendskerke) 11, 12, 13; 14 15, 16, 18, 19, 20, 21, 22 en Maart,

Middelburgsche Courant | 1901 | | pagina 2