MIDDEUURGSCHE COURANT. N°. 26. 144" Jaiirgam Donderdag 31 Januari. Losse indrukken. 1001. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer. Middelburg 80 Jan. 8 u. vm. 37 gr. 12 u. 42 gr. av.4u.39gr.F. Verw. zw.t.mat.N.W.windbe w.nachtv Agentep. Te Vlissingen: C. N. J. de Yey Mestdagh; te Goes: A.. G. Bolüyt, firma Wed. de Josse. Advertentiën20 cent per regel. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij f Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkonjstig uit Zeeland, betreflende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is uitsluitend gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DB LA MAR Azn., N.7.. Voorburgwal 266, Amsterdam. Het bestuur der Liberale Unie heeft, na de Zaterdag omtrent de urgentie der gron- wetsherziening gevallen beslissing, zijn ontslag genomen. Het was te verwachten Maar wie zijne verwondering te kennen geeft over het feit, dat dit niet dadelijk i na de beslissing, staande de vergadering, is geschied, vergeet of weet niet dat een paar bestuursleden afwezig waren en een derge lijk gewichtig besluit niet mocht vallen dan na overleg met allen, in elk geval na ken nisgeving welke de plannen waren. Eene algemeene vergadering ter verkie zing van een nieuw bestuur is spoedig: te wachten. Nu deze beslissing bekend is gemaakt, is, dunkt ons, eerst de tijd daar om, althans van de zijde der geestverwanten van het bestuur, enkele indrukken weer te geven die zijne houding en de algemeene vergadering van Zaterdag maakten. Vingerwijzingen behoefden niet gegeven te worden; het bestuur was zelf verstandig genoeg om te weten hoe te handelen. En het heeft gedaan zoóals het moest doen, zooals het verschuldigd was aan zijn eer, aan zijn houding, van begin af aan genomen. Correct en flink is zijn optreden geweest, even correct en flink zijn heengaan, nadat de meerderheid in de vergadering zich tegen het urgentie-voorstel betreffende grondwets herziening verklaarde. Het was eene leerzame, eene goede samen komst van al die mannen uit verschillende deelen van het land. De beraadslagingen werden van beide zijden met ernst en waardigheid, met meer of minder talent, meestal met groote kennis van het hoofdpunt in kwestie, gevoerd. Zij werden door den voorzitter, den heer mr E. A. Smidt, op eene boven onzen lof verheven, krachtige en tactvolle wijze geleid. En het verwonderde ons wel dat niemand nóg ten slotte hem de eer gaf die hem toekwam, hem dank zegde voor zijn uit stekend presideeren. Maar er was meer dan éen excuus het zeer late uur, waarop de samenkomst ein digde de verbazing, die zich bij het ver nemen van den uitslag der gewichtige stemming van velen meester maakte:de haast, die menigeen had om te vertrekken dit alles was zeker oorzaak van dat verzuim. Eenzijdig is natuurlijk weer het oordeel van velen. Wij spreken niet over de anti-liberalen, die met hun kleingeestige critiek hen steeds vervolgen die zich niet schamen hunne groote kwesties op politiek gebied in het openbaar, in tegenwoordigheid van de pers, te behandelen, terwijl zij zeiven vaak liefst onder elkaar zulke zaken af doen en hoogstens een zelfgesteld en eigen gekleurd communiqué in de wereld zenden. Maar wij hebben meer het oog op som mige liberalen, die getuige een corres pondentie in een onzer groote bladen de loftrompet steken over hen, die, tegen het urgentie-voorstel gekant, met jas aan en hoed op, wachtten om, hoe gepresseerd ook, toch nog hun stem uit te brengen tegen een, in hun o'ogen noodlottig, voor stel. Eilieve, wij erkennen gaarne dat van die zijden bewijzen van belangstelling werden gegevenmaar ook aan den kant der voor standers waren er die hun stem wilden uitbrengen op gevaar af van te laat tc komen aan den trein, die ben huiswaarts of elders moest brengen. Er is belangstelling getoond en met warmte gestreden zoowel bij voor- als bij tegenstanders. En wie nu, zooals van denzelfden kant geschiedde, op zoo eenzijdige wijze het licht laat vallen op de geopperde bezwaren over het notulen lezen en het herhaald stemmen, waardoor zooveel tijd verloren ging, hij had ook niet mogen verzwijgen, dat aan het eerste voor het vervolg is tegemoet geko men eene commissie zal dan de notu len der vergaderingen onderzoeken terwijl de voorzitter opmerkte dat het stemmen bij zitten en opstaan zoo hoogst moeilijk ging omdat er ook vele niet-afgevaardig- den, buitengewone leden der Liberale Unie waren, die op de vergadering geen stem recht hebben, zoodat het geheel moeilijk was te overzien. En hoe vele malen is stemming voor komen door de vraag van den voorzitter of zij werd verlangd, waarop dan een stil zwijgen als antwoord volgde. Dit alles had ook niet verzwegen mogen worden. Er heerschte verbazing over den uitslag der stemming omtrent de urgentieschre ven wij. En wij begrepen die ten volle. De verkiezing tot bestuursleden van de heeren Heldt, Mees, Kerdijk en Treub met groote meerderheid deed ons, en meer deren met ons, meenen dat de strooming keerde ten gunste van de vooruitstreven- den van hen die in democratische rich ting wilden sturen tot de uiterste conse quentie. En ziebij de stemming over het voor stel was de richting geheel anders. Tusschen beide mag men geen verband zoeken, wordt beweerd. Maar waarom niet? vragen wij op onze beurt. De dubbeltallen, door het bestuur inge diend voor leden van bun college, waren slechts aanbevelingen. Het had recht daar op alleen mannen te brengen, die zijn be ginsel voorstonden. En waarlijk niemand behoefde omtrent de gevoelens der voor gedragenen in eenigen twijfel te verkeeren. Maar wel kon men buiten de aanbevelingen omgaanof had men ook blanco kunnen stemmen. Eene bedenking kon men maken, en dit geschiedde ooknl. dat niet te voren was aangekondigd dat de stemming zou aan vangen. Maar zoodra de aanbevelingen bekend waren, had een dergenen, die liever anderen gekozen zagen, de namen van hunne uitverkorenen kunnen noemen. En dit klemt te meer omdat zij, naar bleek, met een lijstje gereed waren. Is bet dan wonder dat het groote aan tal stemmen, op mr Kerdijk e. s. uitge bracht, velen in den waan deed verkeeren dat dit een gunstig teeken was voor bet lot van het urgentie voorstel? En zie het viel geheel anders uit. Nadat eerst het vuur was ontstoken, dat licht gaf en hoop, bracht men later water aan om het uit te dooven. Zonderlinge taktiek, dunkt ons. f/ Wij zullen onze lezers maar niet veel meer vermoeien met mededeelingen uit die vergadering. Wie er belang in stelt, heeft de verslagen in de groote bladen kunnen lezen. Maar op een paar feiten zij nog de aan dacht gevestigd. Er' werd en dit betrof een hoofdpunt beweerd dat het bestuur met zijn voor stel buiten zijne bevoegdheid was gegaan dat dit bestuur niet anders, niet meer was dan de mandataris van de vergadering dat het slechts had uit te voeren wat de meerderheid der afdeelingcn het opdroeg. Op waardige wijze word door den voor zitter, mr Smidt, dit gevoelen weerlegd. Het bestuur, verklaarde hij, zou slechts handelen naar eigen overtuiging, naar de beginselen, die het, na ernstige overweging, meende te moeten voorstaan en openbaren. Wij hebben evenzeer ernstige bedenking tegen den eisch, het bestuur gesteld. Maar wij willeu voor een oogenblik aannemen dat die bewering juist, dat het bestuur slechts de mandataris is van de vergade ring was dan toch zijne houding niet hoogst correct? Altijd, van 1891 af wij hebben het nog onlangs uitvoerig aan getoond is door de Liberale Unie ge stuurd in de richting van uitbreiding van het kiesrechten in het vorig jaar heeft zij duidelijk en uitdrukkelijk uitgesproken dat alleen door Grondwetsherziening daar aan zuivere toepassing is te geven. Lag het dan toch niet op den weg van het bestuur om de afdeelingen te vragen op die uitspraken het zegel te drukken? En zonder datheeft het bestuur, vooral van een politiek lichaam, niet de taak lei ding te geven aan uitsprakenof daden van zulk eene vereeniginghaar voorwaarts, te sturende leden ervan aan te voeren en bun den weg te wijzen? Waarlijk, de opvatting van het lid, dat sprak van een imperatief mandaat van éen bestuur der Liberale Unie getuigt, onzes inziens, niet van een ruimen blik, van een juist begrip wat zulk een bestuur eigenlijk zijn moet. Zulk een bestuur de mandataris der Vereeniging! Zeker, wat betreft het uitvoeren van door de vergadering genomen besluiten maar dat een bestuur, bij het vormen van zijn oordeel, bij bet uitspreken van zijn beginselen, bij het voorstellen van wat bet noodig acht overeenkomstig die beginselen en het belang der partij, een mandataris van de vergadering zou moeten zijn is het eigenlijk niet zonderling, om het zachtste woord te bezigen, dat zoo iets door een liberaal in eene vergadering als die der Liberale Unie kon worden beweerd? Trots het uitstekend pleidooi van den voorzitter, die zoo duidelijk, zoo helder en klaar, aanleiding tot, doel en strekking van het voorstel uiteenzetteniettegenstaande het welsprekend en zoo warnx toegejuicht woord, gesproken door dr Bos uit Win schoten een woord dat volgens eenigen moest gedrukt worden en alom verspreid is het urgentie-voorstel met elf stemmen meerderheid verworpen Er is natuurlijk al van verschillende zijden overwogen, geprofeteerd welke de gevolgen van dit besluit zullen zijn. Vóór wij over hetgeen nu gebeuren moet onze meening zeggen, nog eene enkele opmerking. Wij durven beweren, dat er bij de meer derheid gebrek aan consequentie heeft geheerschtdat zelfs, waren vele afge vaardigden niet gebonden door een hun gegeven imperatief mandaatwaren zij alzoo vrij geweest, zij, overtuigd door de welsprekende pleidooien vóór het voor stel, meer dan waarschijnlijk anders hadden gestemd. Er moeten, wij gelooven het stellig, heele of halve tegenstanders bekeerd zijn Maar het feit ligt er nu. Achter de viermaal elf, die tegen het voor stel stemden, ligt natuurlijk in den lande een breede stroom van conservatief-liberalen; zoowel dezulken die er rond vooruitkomen dat zij het zijn, als degenen die bij elke gelegenheid luide verkondigen „denkt toch niet dat wij conservatief zijn", maar intus- sclien toch verbazend behoudend handelen. En achter de driemaal elf voorstanders bevindt zich een niet minder groot aantal democraten, radicalen, vooruitstrevende liberalen die naar grondwetsherziening willen sturen. En wie weet of bij die laatsten ook nog niet mag gerekend worden menige bekeerde van de vier maal elf, waarop wij wezen, die, op de vergadering nog door het besluit der meerderheid in hunne vereeniging ge bonden, thans tot inkeer zijn gekomen. Al hebben beiden óen program, zooals er Zaterdag een is vastgesteld, bevattende een keur van praetische, uitstekende eischenop wetgevend en sociaal gebiedin éen hoofd zaak loopen zij uiteen. Er is dus aanleiding tot scheuring; tot gaan-ieder-zijns-vveegs. Zal bet zoo ver komen? Wie het wenschen, moeten thans de ge legenheid aangrijpen. Het getij is gunstig. De drang is krachtig na het nu gebeurde. Het bestuur der Liberale Unie gaat heen cn wil aan anderen bet roer van dit vaar tuig, dat niet kloek wil voortvaren, over geven. Maar zij zelvon, versterkt door de vier mannen, Zaterdag gekozenHeldt, Mees, Kerdijk en Treub, zijn juist de personen om aan het hoofd van een nieuwen, vrijzin nigen, democratisehen Bond zich te plaatsen. Wij wenschen ons nog te onthouden van een bepaald advies in deze; hoe gevestigd onze opinie ook moge zijn. Liever laten wij hier de kiesvereenigin- gen, thans leden der Unie, zelve uitkomen. Yoor hen, die het thans abdieeerende bestuur gunstig gezind zijn, is dit zeker dat zij door het besluit vrij zijn terwijl, ware het urgentie-voorstel aangenomen, de positie der minderheid anders en lastiger geworden zou zijn. Zij bad zich dan ge plaatst gezien tegenover eene bindende, voor haar knellende beslissing. Maar, hoe vrij de 33 ook zijn mogen, om der beginsel wille is het voor hen, als eerlijke voorstanders van een voorstel, dat het gevolg was van een goede, zuivere po litiek, onmogelijk te berusten in een beslis sing, die de oplossing van een belangrijk vraagstuk tegen houdt. Men heeft als verzoeningsmiddel geadvi seerd aan te nemen niet de urgentie grond wetsherziening zelve, maar die der voor bereiding tot zulk een herziening. Het bestuur verwierp dit idee het wilde niet alleen de voorbereiding, maar ook de voltooiing van de zoo noodige grondwets herziening. Wij waardeeren die ronde verklaring. De tijd der halfheid is voorbij. En wat wij nu wenschen is dit Straks zal de door het, thans nog in functie zijnde, bestuur der Unie de toege zegde algemeene vergadering worden uit geschreven. De afdeelingen komen dan samenhaar zal meegedeeld worden wat op de algemeene vergadering is voorgevallen maar haar zij dan tevens de categorische vraag gedaan wenscht gij u nog langer al dan niet te scharen onder het vaandel der Unie? Die vraag geldt natuurlijk de afdeelin gen, welke in de minderheid waren; en die welke Zaterdag niet waren vertegen woordigd. De besturen der afdeelingen zouden des- verkiezende in deze een advies kunnen uit brengen tot voorlichting der leden. En mochten er zijn die tot afscheiding besloten, dan wij behoeven het zeker niet duidelijker te zeggen weten zij onder welke leiding zij zich met gerustheid en vol vertrouwen kunnen stellen. Middelburg 30 Januari. BEN OEMI.YGES EA'Z. Bg kon. besluit is G. Rodenburch benoemd tot schoolopzie ner in het district Haarlem, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag in het district Hoorn zijn de luits t/z. Ie kl. W. T. de Booy en W. C. J. Smit, beiden ridder in de orde van Oranje-Nassau, bevorderd tot officier in die orde. EERSTE KAMER. In de Dinsdag middag gehouden zitting verklaarde de minister van financiën nog dat eene regeling van de heffing van provinciale heffingen bg urgentiezaken moet achterstaan, evenals eene regeling van de lijkverbranding. Omtrent de vereeniging van het Kamer lidmaatschap en het ambt van minister, beriep spreker zich nogmaals op art. 89 der grond wet. Die vereeniging belemmert de vrijheid van een kamerlid niet. Op algemeen kiesrecht stuurt de regeering niet aan. Eene regeling van invaliditeitsverzekering wordt nog slechts voorbereid. Voor eene regeling van de administratieve rechtspraak vroeg de minister geduld. De hoofdstukken twee, drie en vier werden goedgekeurd. A T J E H. Van onzen Bataviaschen correspondent ont vingen wjj het volgende telegram. «Kapitein Jansen trok van Teunom naar Wojla en Seunagan. Hg verastte Panglima Laoet, die gedood werd, en Panglima Amat, die gevangen werd genomen. Veel wapens en ammunitie werden buit gemaakt. Den 29en zullen alle troepen vereenigd zgn in het bivak aan de Olimrivier". In het telegram, dat nog niet geheel dui delijk is, staat «Samalangan". Aangezien ech ter zoowel Teunom als Wojla op de West kust van Atjeh liggen, meenen wjj hier «Seu nagan" te moeten lezen. Er werd, ook volgens de pas ontvangen mail, in die streken geageerd. Handbl KOK. Mil,. ACADEMIE. Uit het verslag van den toestand der Koninkljjke Militaire Academie over 1900 blgkt, dat bij den aanvang van het leerjaar 19001901 het cadettenkorps bjj de Academie eene sterkte had van 318 cadetten. Over 't algemeen mogen de uitkomsten van de detacheering der cadetten zeer gunstig genoemd worden, terwijl uit den aard der oefeningen, waaraan de cadetten deelnamen, kan worden afgeleid, dat deze detacheering veel zal hebben bijgedragen tot hunne praeti sche oefeningen. Met de cadetten van het 3de studiejaar, die met gunstig gevolg het eindexamen hadden afgelegd, werden belang rijke praetische oefeningen van verschillende wapens bijgewoond en bezoeken aan bouw werken en andere inrichtingen gebracht. Het gedrag dezer cadetten was over 't alge meen zeer goed. Vele vrijwillige vereenigingen strekken ten bewgze van de goede verstand houding bij de cadetten. De voeding der cadetten ban over 't alge meen zeer goed genoemd worden. De gezond heidstoestand was over 't algemeen zeer gunstig. Behoudens het gebrek aan. ruimte verkeeren de gebouwen over 't algemeen in goeden staat. Behoudens zeer geringe noodzakelijke af wijkingen waren de programmas van studiën geheel in overeenstemming metde voorge schreven leerplannen. Voor wat de exercitiën der cadetten betreft, luiden de rapporten omtrent de detacheering in dit jaar zeer gunstig. KORTE MEDEDEELINGEN VERGADERINGEN. Te Amsterdam is de Algemeene Apothekersbe- diendenbond vergaderd geweest. Daar werd o. a. besproken de enquête, door eenige apothekers op touw gezet, en ten doel hebbende een onderzoek in te stellen naar den toestand van het pharmaceutisch hulppersoneel in Nederland. De vergadering was van mee ning, dat, indien de enquête-commissie zich met den A. A. B. B. in verbinding had ge steld, de enquête meer kans van slagen zou gehad hebben. Ook meende men, dat de A. A. B. B., die officieel de assistenten vertegen woordigt, in deze zaak had gekend moeten worden. Het uitsluiten door de enquête-commissie van assistenten in zoogenaamde volks- of centraal-apotheken, lokte protest uit bg de vergadering. De assistent kan geen party kiezen bg kibbelarijen tusschen apothekers onderling. Een en ander maakt, dat het vertrouwen in de enquête-commissie niet groot is, en de vergadering meende dan ook dat de uitslag der enquête niet veel zou beteekenen. Verder werd medewerking toegezegd aan een 50-tal assistenten niet-leden, die een beweging zgn begonnen, ten doel hebbende de assistenten langs wettelgken weg dezelfde rechten te doen verkrggen als de vroegere drogisten. Zondag is te Utrecht, onder voorzitter schap van den heer Karei Muller, de jaarver gadering gehouden van hst Nederlandsch Gym- nasliékverbond. Uit het jaarverslag bleek dat het Verbond thans bestaat uit 139 vereenigingen met 2875 werkende-en 7664 gewone leden of, met inbe grip van de damesleden, jongens- en volks klassen, 9694 leden. Met het oog op de groote medewerking, van Regeeringswege ontvangen, werd op voorstel van den voorzitter, bg acclamatie besloten een adres van dankbetuiging te richten tot de Regeering en de leden der Tweede kamer Kool, Verhey en Lieftinck, waarna onder ap plaus de heer Eland, minister van oorlog, tot eerelid werd benoemd. De volgende bondsvergadering zal te Am sterdam gehouden worden. De voorzitter deelde mede dat het voorne men bestaat namens het Verbond aan H. M. de Koningin en Z. H. Hertog Hendrik adressen van gelukwensch te zenden. Aan het eind der vergadering werd met groote meerderheid van stemmen de volgende motie aangenomen: «De vergadering, van oordeel zgnde, dat de tegenwoordige organisatie van het verbond verhindert dat het Bondsbestuur kan doen, in het belang van de gymnastiek in het alge meen en van het Ned. Gymn. Verbond in het bgzonder, wat wg zouden wenschen, en dat in de eerste plaats wgziging dient gebracht te worden in de bestaande verhouding van de gewesten tot het Verbond, gaat over tot de orde van den dag." md 4» li.i

Middelburgsche Courant | 1901 | | pagina 1