MIDDELBIRGSCHE COURANT. N". 11. lil Jaargang. 1001. Maandag 14 Januari. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2 Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer. Middelburg 12 Jan. 8 u. vm. 31 gr. 12 u. 32 gr. av. 4 u. 31 gr. F.Verw. z. wind lichtbew.mist, vorst. Agenten. Te Vlissihgen: C. N. J. de Vet Mestdagh; te Goes: A. C. Bolüït, firma Wed. na Jonge. Advertentiën20 cent per regel. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreftende Handel, Njj verheid en Geldwezen, is uitsluitend gerechtigd het Algemeen Advertentle<Bnreaa A. BE LA MAR Azn., N.Z. Toorbnrgwal 366, Amsterdam. Bij deze courant behoort een Bijvoegsel Schrikbeelden of beginselen? I. Pietjezoo gij niet wil deugen, Dan verschpnt de zwarte man. Klaasje, foei, dat is een leugen Laat hem komen, als hg kan Die aan zulk'een man gelooft, Is van zjjn vèrstand beroofd. Van AlphenKlaasje en Pietje. Nauwelijks heeft het bestuur der Liberale Unie weêr zijne voorstellen gedaan met het oog op de naderende verkiezingscampagne of de- toongevers' der conservatièf-liberalen, zoowel die Ln de groote koopstad aan de Maas als die in het hooge Noorden, zijn weêr uit hunne tenten getreden om bij voorbaat te bestrijden wat nog slechts een voorstel mag heeten en waarover de alge- meene vergadering nog een oordeel moet uitspreken. Het getuigt zeker van groote belangstel ling in de Unie, dat men zooveel aandacht schenkt aan hare plannen en daden maar eigenaardig is het toch zeker dat men juist aan die zijde zich steeds zoo haast met een oordeel en met adviezen tegenover eene vereeaiging, met wier optreden en begin selen in de laatste jaren men zich volstrekt niet vereenigen kan. Die belangstelling krijgt daardoor iets verdachts. Ter waarschuwing van het publiek behoeft men daar niet te schrijven, want de tijd daarvoor komt eerst als het bestuur der Unie, krachtens machtiging der algemeene vergadering, optreedt met een program. Adviezen geven aan de leden der Liberale Unie ligt, dunkt ons, niet op den weg der tegenstandera, tenzij het te doen is om twee dracht te zaaien. En van zulk een boos plan willen wij die groote vocalen der pers, die hun stem nu reeds verheffen, niet verdenken. Tenzij Tenzij er een andere drijfveer in het spel is, nl. de vrees dat de macht der Unie zal toenemen na de ervaring, in het nu bijna geëindigde vierjarig tijdvak opgedaan. In 1897 is reeds gebleken dat de kracht der -vooruitstrevende liberalen niet gering ia te schatten bij de herstemmingen des tijds voor leden der Tweede kamer behaal den zij menige overwinningen zelfs in het Noorden getuigen o. a. Groningen en Alkmaar moesten veteranen der conser- vatief-liberalen het onderspit delven. Dit waren nu niet zulke heel bemoe digende teekenen. Integendeel. En wat er dit jaar gebeuren zal, valt niet zoo gemakkelijk te zeggen. Na de gebeurtenissen op wetgevend ge bied met kieswet en ongevallenwet hebben zich nog krachtiger stroomingen in de richting der Liberale Unie geopenbaard en is het niet moeilijk te voorspellen, dat de aanstaande verkiezingen wel eens eigen aardige verrassingen kunnen opleveren. Als nu die Unie leiding geven kan aan sommige bewegingen, welke zich thans openbaren, dan konden zich wel eens ge beurlijkheden voordoen, die voor de be houdende partijen in ons land minder aan genaam mogen heeten. En zoo blind zijn de leiders dier partijen niet, of dit bemerken zij maar al te goed. Daarom juist komt hunne belangstelling in de zaken der Unie ons zoo verdacht voor 5 temeer waar deze zich steeds openbaart in afbrekehden zin. Het oude spel van 1894 zal zich stellig weêr herhalen. En dit wil men nu alvast voorbereiden. Zoo is meenen wij juist aangegeven het standpunt, dat door die woordvoerders wordt ingenomen. Wij willen nu liefst aannemen dat daar bij vooral drijfveer is de overtuiging te handelen in 's lands welzijn maar hoe dik wijls is de zucht tot behoud van macht en invloed in regéeringazaken, b.v. in het belang van groote handelsbelangen, een niet ge ringe factor in den politieken strijd? Men herinnere zich slechts hoe er gesold wordt met den waterweg van Dordrecht naar zee, waarvoor zelfs een minister de gewensehte verbetering niet tot stand kan brengen, hoe noodig hij die moge vinden. En dat alles omdat, naar het heet, 's lands schatMst die uitgaven daarvoor niet kan gedoogen, terwijl voor de belangen van 'groote koopsteden nu en steeds geld is te vinden. Is daarbij zekere politiek uitgesloten In dat geval ligt het voor de hand dat men niet gaarne in zulke zaken zijn macht en zijn invloed verspeelt, vooral niet, waar men ze reeds jaren deed gelden. Eene wijziging in de verhoudingen der politieke partijen kon echter in deze zoo licht eenige verandering brengen. Zoo ligt het voor de hand dat men ook uit dat oogpunt conservatief is en alle krachten inspant om te behouden wat men 'heeft. Zou ook daaruit soms voor een deel te verklaren zijn de tegenwerking van al wat 'in meer vooruitstrevende richting op kies- rechtgebied wil sturen Het is slechts een vraag. Maar wij zullen ons niet verder in die oppositie verdiepen. Zij krijgt meer en meer het karakter van eene bestrijding qnand menievan een spel waarop wij in 18,94 reeds voldoende het 'licht lieten vallenwaarvan bestrijding al bitter weinig vrucht draagt, maar waarop wij in de aanstaande verkiezings campagne 'nog wel vaak genoodzaakt zullen zijn te wijzen tot waarschuwing van hen die ge roepen worden hun stem uit te brengen. Tan anderen aard ia de belangstelling, die uit de residentie getoond wordt in de voorstellen van het bestuur der Libérale Unie. Hier staan wij tegenover een oud vriend, een in 1894 vurig medestander, 'wiens verandering van inzichten wij met verbazing en leedwezen hebben gadegesla gen en dien wij thans met bevreemding zien terugdeinzen voor de consequentie van zijn steeds beleden beginselen, om mee te gaan zingen in het koor der conservatieve bestrijders van de Unie. "Wij hebben in den laatsten tijd al meer malen tegenover de redactie van Het Vaderland een pleidooi geleverd ten gunste van de beginselen, die de Liberale Unie belijdt ten opzichte van het kiesrecht vraag stuk en de beweging om uit de grondwet te. lichten de bepalingen, die eene, niet alleen ruime en noodzakelijke maar ook billijke en rechtvaardige uitbreiding van bet kiesrecht in den weg staan. Wij zullen onze lezers dus niet vermoeien met eene herhaling van dit alles. Zij kunnen ons standpunt in deze kennen." Maar wel dienen wij toch even er op te wijzen dat, nu het bestuur der Unie de urgentie wil decreteeren van zulk eene herziening om daardoor eenige struikel blokken weg te nemeniets wat de redactie van het Haagsche blad reeds lang heeft zien aankomen en wat haar zelfs niet bevreemdt dat haar nu de schrik om het hart slaat. En dit is te verwondelijker, omdat zij zelve erkent dat zulk eene herziening noo dig is, waar zij schrijft: „Ook wij achten, om een regeling van de kiesbevoegdheid te kunnen verkrijgen, los van eiken band met belastingen, grondwetsherziening noodig en ook wij zouden de grondwet dus gewijzigd wen8chen te zien, dat invoering van het algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen mogelijk wordt. Maar daarmede is toch nog slechts zeer onvoldoende aangegeven, Wat in de grondwet behoort te staan. Wij willen niet chicaneeren over de Uitdrukking algemeen kiesrecht. Vry algemeen wordt aangenomen, dat daarmede bedoeld wordt een kiesrecht, als gemeen recht voor allen, dat alleen ontzegd wordt aan hen, wien 't om redenen van Staatsbelang niet kan worden toegekend. Maar een vraag blijft het dan toch altijd, of de uitsluitingen, die naar dit stelsel moeten worden toegelaten, hetzij geheel, hetzij ten deele in de grond wet zelve behooren te worden opgenomen. En een vraag blijft het vooral, of bedeeling een oorzaak mag zijn van uitsluiting, en zoo ja, of de grondwet zelve die uitsluiting moet vastléggen, dan of voor de kiesbe voegdheid, los van eiken band met belas tingen, reeds moet worden gelezenlos van elk bezit." Het is zonderling dat nu op eens, als of wij hier staan voor eene geheel nieuwe kwestie de redactie van Het Vaderland met zulke tegenwerpingen voor den dag komt. Zij kan toch weten dat hieromtrent onder de voorstanders van zulk eene herziening ide meening vrij wél gevestigd isen zij is 'dezeDe Grondwet moet omtrent het meerendeel der genoemde punten geen voor schriften bevatten; de gewone wetgever dient vrij te zijn in het bepalen der eisehen van kiesbevoegdheid, terwijl men omtrent 'uitsluitingen, die men des noods in de Grondwet zou kunnen wij zeggen niet moeten opnemen, het in zoo ver vrij wel eens is, bv. omtrent kranzinnigen, ge vangenen, enz., dat dit niet zooveel moeite zal veroorzaken en men daarom het uitspreken van een beginsel niet behoeft na te laten. Omtrent het verder bepalen van uitzon deringen, 0. a. van bedeelden, kan wel eene beslissing genomen worden wanneer de grondwetsherziening aan de orde komt. De knellende band van onze hoogste Staatswet heeft al genoeg last en moeite veroorzaakt. Laat ons nu zien te bewer ken dat er vrijheid ontsta. Van de bureaux in de Parkstraat in Den Haag, waar in 1894 zulk een frissche geest woei, hadden wij allerminst een dergelijk angstig vragen verwacht. En don, behalve die bezwaren, oppert men daar nog iets ergers. Evenals Van Alphen in zijn Klaasje en Pietje dë eerste den laatste bang laat maken voor den zwarten man, die niet bestaat, doet de redactie van Het Vaderland dit de leden der Liberale Unie. Men leze wat zij schrijft Als de vergadering der Liberale Unie dien weg verkiest in te slaan, laat zij dan althans weten wat zjj doet, en niet aarzelen de con sequenties van haar houding te trekken. Zij zal dan verplicht zjjn niet alleen onvoorwaar delijk te breken, ook in twijfelachtige distric ten, met oud-liberale candidaten, maar ook warme voorstanders van socialen vooruitgang, die niet in de urgentie van het kiesrecht- vraagstuk gelooven en die zjjn et in het land en ook in de Kamer zeer velen onver biddelijk uit te stoóten. Zjj zal dan verplicht zjjn in districten, waar voor een Liberale Unie- man de kans al te gering is, een sociaal-de mocraat of een bleeken sociaal-democraat, die zich radicaal noemt, te steunen tegenover alle andere soorten van candidaten en bjj her stemming zulk een sociaal-democraat aan de overwinning te helpen. Zjj zal eveneens bjj herstemmingen democraten van christeljjken huize, die licht zullen opduiken, omdat het in troebel kieswater goed visschen is en een Kamerzetel allicht een blanco grondwets artikel waard is, moeten 'Bteunen tegenover liberale staatslieden, die hun sporen verdiend hebben, zelfs als voorstanders van sociale wet geving. En zjj zal er toch niét in slagen een herzieningsmeerderheid bjj een te brengen, maar en dit is juist hèt gevaar een allegaartje, waarvan ten slotte voor een ge zonde hervormingspolitiek, zooals de Liberale Unie die tot nog toe begreep, niets te wach ten is. En de sociaal-democratie zal lachen in haar vuistje. Wjj doen aan die taktiek niet mee, en dit durven wij wel voorspellen, dat een groot deel der kiezers, die vroeger met vertrouwen de leiding der »Unie" volgden, evenmin daaraan zullen meedoen. Met alle waardee ring voor de parlementaire sociaal-democra tie weigeren zjj haar slippendragers te wor den. En als drjjvera in de Liberale Unie hen en ons willen terugwijzen naar de' gelederen van diegenen, die zjj met den conservatieven of reactionairen naam tot politieke duiBter- lingen stempelen, dan protesteeren wy met alle kracht." Nu weten wij waar het op staat. Wij, Voorstanders der Unie, worden voor heel wat zwarte of liever roode mannen bang gemaakt. Maar het is toch bekend, dat bij eiken politieken strijd eerst elke partij met zjjn eigen program optreedt, en dat dan later bij herstemmingen wordt overwogen en uitgemaakt op wie daarbij zal worden gestemd. Dan zal moeten beslist worden wat het zwaarst weegt. En kan zich dan niet het geval voordoen, ook zelfs reeds bij eerste stemmingen, dat de Unie-mannen niet optreden als slippen- dragers maar als voorgangers, als banier dragers voor velen, ook niet liberalen? Bovendienbij herstemmingenwaar de keuze beperkt is, daar zal, wanneer een „Unie-man" afgevallen is. meer dan waar schijnlijk den aanhangers van die Unie de volkomen vrijheid gelaten worden om te kiezen naar eigen overtuiging, naar plaat selijke omstandigheden en partijverhoudingen. Wij vragen ons af of die speculatie op de vrees voor „het roode spook", op den angst voor de „socialen", zoowel als dat stellen van party taktiek in de plaats van beginselpolifciek niet wat bene den de waardigheid is van genoemd voor- nitstrevend-liberaal hoofdorgaan. En nu willen wij niet op onze beurt aan „bangmakerij" gaan doen, maar toch moet hier de opmerking ons uit de pen, dat juist de conservatieven en allen die met hen meedoen spelen in de kaart der socialisten. Men bedenke eens wat het halstarrig verzet tegen kiesrechtuitbreiding van de oud-liberale partij in België heeft gemaakt en hoe dit de politieke macht der socia listen aldaar heeft versterkt En wie weet hoe het mislukken van de kiesrechthervorming-Tak tengevolge van de samenspanning der conservatieven van allerlei slag het krediet der liberalen heeft verzwakt bij een groot deel der ar beiderspartijen, zal inzien dat de „liberale partij" haar eigen graf delft als zij nu nog niet wil letten op de teekenen des tijds en niet flink weg in het kiesrecht- vraagstuk partij kiest. Aan hen, die de Liberale Unie het doen van dien stap ontraden en moeilijk makea, 'dus de verantwoordelijkheid voor de ge volgen Middelburg 12 Januari. RIJKSMIDDELEN IN 1900. Een vry voordeelige Decembermaand, die 433.000 meer gaf dan de laatste maand van 1899, heeft het voordeelig verschil van 1900 op ongeveer 7*/4 miljoen gulden gebracht, of op 9,6 miljoen boven de raming. Tot deze gunstige uitkomst hebben byna alle middelen medegewerkt. Achteruitgang was alleen te bespeuren by de domeinen, die met 1 Mei de opbrengst der tollen zagen wegvallen, waardoor dit middel 491.000 verloor, ln de tweede plaats gingen de hypotheekrechten 4000 terug. Eindelyk was er een daling by de accynsen op de minder alcoholische dranken wjjn ging nl. 71.0001 terug, fcerwyl bier en azyn 33.000 minder gaven. Daarnaast staat voor het eerst in etteljjke jaren een niet onbelangrijke styging by het gedistilleerd en wel eene van 922.000. Voor het overige is de algemeene indruk een gunstige, zoowel uit een oogpunt van de ryks finantiën als van een maatschappelijk standpunt. Zoo wjjst bv. de geleidelijke stijging van alle directe belastingen op gun stige economische verhoudingen. De geheele afcyging was 12 ton, bjj een opbrengst van even 34 miljoen in 1899. Vooruit gegaan zjjn de grondbelasting 192.000, het personeel 373.000, de bedrijfsbelasting 495.000 en de vermogensbelasting 141.000. De invoerrechten en de waarborg, (beide middelen welker opbrengst verband houdt met de koopkracht van het publiek) toonen een niet onbelangrijke styging aande invoer rechten gaven 512.000 meer, de waarborg was 17.000 hooger. De indirecte belastingen gaven 3.412.000 meer, waarvan even 21/3 miljoen uit de suc cesje komt. Verder gaf het zegel 529.000 meer en de registratie 366.000. De daling by de hypotheekrechten is hier boven reeds vermeld. De posteryen brachten het voor het eerst boven de 10 miljoen gulden, en gaven 484.000 meerook de telegraaf bleef mild vloeien en droeg 123.000 tot de goede einduitkomst van het jaar by. Jammer dat het hoofdbestuur nog altjjd geen splitsing geeft tusschen de ont vangsten van telegraaf en intercommunale telephonie. Van de andere middelen gaven jacht en visschery 2400 meer, terwijl de loodsgelden 114.000 stegen. UIT STAD EN PROVINCIE. jNa een tjjd van stilte wachten ons te Middelburg in de aanstaande week, toe vallig kort achter elkaar, twee avonden van kunstgenót, die beide de aandacht verdienen. Dat Woensdag het nieuwe stuk van Suder- mann Sint Jans Vuur (JohannisfeuerJ door het Tivoli-gezelschap, in abonnement, wordt ge geven, weten onze lezers. Vrijdag d. a. v. treedt het Conservatorium- kwartet hier op. Plaatsgebrek belet ons beden op beide meer uitvoerig te wyzen. Wy en onze muzikale verslaggever hopen dit in ons volgend nom mer te doen. Wjj bepalen ons ditmaal tot een vriende lijke» aandrang by de kunstliefhebbers om vooral beide avonden vry te houden. In ons bericht in het vorig nommer om trent den diefstal met braak in het Kerspel alhier, meldden wjj dat de bestolene in de Rooeterstraat woonde, dat is onjuist, de man, B. F. M., is in de Kapoenstraat woonachtig. De beide van dezen, diefstal verdachten hebben een volledige bekentenis afgelegd. Al het gestolen geld is, op aanwijzing, terug gevonden in de woning van den verdachte D. i De kieavereeniging Eendracht maakt Macht al hier vergadert Donderdag avond' ter behandeling van den beschrijvingsbrief der Liberale Unie en tot de verkiezing van afge vaardigden ter algemeene vergadering van die Unie. i De Bergeant P. M. C. Acda, van het 2e bataljon, 3e reg. .infanterie alhier is be noemd tot leerling-conducteur bjj de Staats spoorwegen; hem is dientengevolge vervroegd ontslag uit den militairen dienst verleend. Tengevolge van den zeer dikken mist werd heden de dienst op de Wester- ,Schelde met de provinciale booten ge schorst. Op de stallen van den heer Jan Polder dijk te Nieuw- en St.Joosland is, wy meldden het nog in deel der oplaag van ons vorig nommer Vrydag mond- en klauw zeer geconstateerd. Op een Vrydag aldaar gehouden verga dering van het Zieken- en Pensioenfonds werden verschillende aftredende bestuursleden herbe noemd en, in plaats van den heer S. Broerse, 'die naar elders was vertrokken, de heer J. Francke benoemd. Het ledental bedraagt thans 95, drie minder dan begin 1900. i Het kapitaal der vereeniging, die in het afgeloopen jaar nog al vele uitkeeringen had te doen, bedraagt thansJ 1083.84®, In de week van 3—10 Januari werden van I e r s k e 760.000 leverbare pesters ver zonden tegen de volgende prjjzenimperialen 55-62 gld., 70 K.G. 35-42 gld., 60 K.G. 16-22 gld., 50 K.G. 9-12 gld,, 40 K.G. 3-5 gld. De sterfte was weder zeer laag, daar zjj nog niet ten volle 11 per 1000 bedroeg. Ons vermoeden dat liet bericht uit. 'Tho len omtrent een leerling di.e bet hoofd der Bchool gebeten zou hebben, sterk over dreven was, wordt bewaarheid door mededee- ling van het plaateljjk blad dat de jongen wel getracht heeft te bjjten, maar dat hjj het niet gedaan heeft Het blad noemt het bericht dan ook vrjj wel overdreven. Reden te meer oui met zulke «uit-de-sckool- klapperyen" voorzichtig te zijn, en vooral_ bij zulke dingen niet direct de «leerplichtwet'' te pas te brengen. Daardoor doet men meer kwaad dan goed. Te St. A n n a. 1 a n d is benoemd tot onder- wjjzer met verplichte hoofdakte aan de O. L. school de heer A. A. Mol te Alblasserdaai. Men schynt in die gemeente den aanleg van een stoomtram Stavenisse—Tholen Oud-Vosmeer over 't algemeen niet in het belang te achten, althans een verzoekschrift aan den raad om genoemden aanleg kracht dadig te steunen, kon slechts de onderteeke- ning van zes ingezetenen verwerven, en deze. deden het verzoek slechts «indien de tram zoo kort mogelyk langs deze gemeente komt." Te Zuiddorpe overleed Vrydag, in den ouderdom van byna 88 jaar, na een lang durig en smartelijk lijden, Dom. de Jonge,- Metalen Aria's-ridder. De raad dier gemeente stond met algemeene stemmen aan het hoofd der school, op diens verzoek, een verhooging toe van 100. - De belanghebbende had gewezen op 14jarige dienstvervulling en het behalen van eenige byaeten.

Middelburgsche Courant | 1901 | | pagina 1