MIDDELBURGSCHE COURANT. N". 9. 144" Jaargang'. Vrijdag 11 Januari. 1901. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Therm m eter. Middelburg 10 Jan. 8 u. vm, 35 gr. 12 n. 42 gr. av. 4 u. 40 gr. F.Verw.z.t.m.Z.w.t.bew.mist w.v.v.t Agenten. Te Vlissingen: C. N. J. de Vey Mestdagh te Goes: A. C. Bolüyt, firma Wed. de Jonge. Advertentiën20 cent per regel. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Eeclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreflende Handel, Ny verheid en Geldwezen, is uitsluitend gerechtigd het Algemeen Advertentie-Rnrean A. DE LA MAR Azn., 9T.Z. Voorburgwal 366, Amsterdam. Middelburg 10 Januari. HOE HET VRIJE VOLK STRIJDT VOOR ZIJN LAND. Dit opschrift had de redactie van de Cape Times kunnen plaatsen boven een kolom van het nummer van 12 Dec. 1900. Sterfgevallen onder de gevangenen" staat er nu in het Engelsch boven. En wjj lezen daarin de volgende regelen, die plaats verdienen in het boek, dat eens wellicht een dichter over dezen oorlog schre ven zal onder den titel vanHet Boek van Medelijden en Dood. No. 2. 636. Leopold Bedenhem, uit Fordsburg, Johannesburg, beboorende tot het Duïtsche commando, 20 jaar oud, doodgescho ten, toen hp poogde te ontvluchten. No. 14. 310. Abraham Burger Alber- tus, Slangfontein, Boshof, oud 15 Jaar, ge storven aan mazelen en longontsteking in het kamp der gevangenen te Green-point5 December. No. 12. 863. Hendrik Stephanus de Beer, Roodplat, Pretoria, oud 18jaar, gestor ven aan mazelen en longontsteking, te Green- point, 5 December. Abraham J. Wisner, Zoetlengte, Thaba N'Chu, oud 16 jaar, gestorven aan typhoide, in het commando onder Crowder. De dood van deze vier jongen8 van 20, 18 16 en 15 jaar, die het geweer hadden opge nomen voor hun vaderland, en ver van hun dierbaren in een gevangeniskamp stierven, is diep aangrijpend. Toen ik het las kwam er een mist voor rnyn oogen. Als krijgsgevangenen stierven de kna pen van het Hollandsche ras, terwijl de jonge 20-jarige Duitscher wordt doodgeschoten, om dat hjj poogde te ontsnappen uit dat. kamp vol ellende en ziekte. En terwijl zjj het jonge leven opofferen, rolt gestadig een stroom nieuwe Britsche huurtroepen uit Engeland en Indië aan om de vaderlanders te verpletteren, en onteeren Australië, Nieuw-Zeeland en Canada hun eigen onafhankelijkheid door mede te doen aan het machtsvertoon van het En geland van vjjf werelddeelen tegen de enkele duizenden vrije landbouwers. Die arme jonge dooden Welke offers bren gen de moeders der Republieken Aan de geheele wereld is medegedeeld dat de Uitlanders die er schatrijk werden - zoo onbillijk behandeld werden in de Transvaal. Maar wat lezen we daar? Zeven Uitlanders zyn door de Engelschen opgehangen in Johannesburg. Ze hadden den onzjjdigheidseed, welke hun opgedrongen was, geschonden, en zich weder bij hun oommando gevoegd. Wat erger was, ze hadden de Britten verslagen en een Brit sche schans The Speaker gelooft die van Compton's Horse te Klipfontein veroverd, een paar der verdedigers doodend. De bezetting te Klipfontein was talrijker en verschanst, maar de kleine bende behaalde de overwinning, Maar toen de overwinnaars na verloop van tijd werden gevangen genomen, hingen de Engelsohen hen op The Speaker zegt «Volgens de strikte letter van het volken recht hadden wjj het recht, hen op te hangen, omdat de Uitlanders geen Burgers zijn en een sfcrjjdvoerende mogendheid het recht heeft als Boekaniers vreemdelingen te behandelen, die aan de zijde van den vijand strijden. Maar dit recht wordt tegenwoordig nooit uitgeoefend. De Franschen in Madagascar droomden er niet van dit te doen. En wij hebben het ook nagelaten telkens als de on geregelde strijders tegen ons een machtige re geering in Europa achter zich hadden". Het liberale Engelsche weekblad veroordeelt de wraakoefening in gestrenge woorden. Doch het deelt niet mede tot welke nationa liteit de zeven opgehangen Uitlanders be hoorden. Voorwaar, president Kruger behandelde de Britsche Boekaniers Jameson c.s., die in vollen vredestijd verraderlijk zijn land aanvielen, op edelmoediger wyze Die barbaren van Boeren Welk een triomf voor de beschaving en cultuur der Engelschen, o Ibsen Aldus de wakkere strjjder met de pen, de talentvolle hoofdredacteur van het Alg. Hbld., de schrjjver van de Van-dag-tot-dag-opstellen. En wil hien nog een staaltje van de wjjze waarop ouderen medestrijden en mede-ljjden, men leze het volgende Mevrouw De Wet, de echtgenoote van den onversaagden Boeren-generaal, bevond zich ih het begin van December 11. te Johan nesburg. Twee harer zonen stryden nog met hun vader en een is gevangen genomen. Mevr. De Wet uitte zich op de volgende wijze»Ik zag mijn man slechts eenmaal sedert het begin van den oorlog. Ons huis en onze hoeve werden door de Engelschen ver woest, ons vee hebben zij weggeroofd en mij met mijn zeven kinderen van de eene. plaats naar de andere gesleurd Wij bezitten geen kleederen en schoenen meer, maar door onze vrienden is ons dit huis te bewonen gegeven. De Engelschen hebben ons, door ons en onze kinderen te mishandelen, willen noodzaken om onze mannen te bewegen zicb over te geven, maar wij zullen hun dien raad nooit of nimmer geven, ook al zouden al onze mannen gedood worden. Wij hebben thans geen tehuis meer, wij zijn tot de uiter ste armoede gebracht, maar voor ons land willen wij vechten, zoolang wij ademen kunnen". EERSTE KAMER. In de Woensdag middag gehouden zitting van deze kamer werd het wetsontwerp tot goedkeuring van Hr Ms huwelijk ën de rege ling van de wijze van voltrekking en van eenige gevolgen van dat huwelijk goedgekeurd. Zooals nog in de tweede editie van ons vorig nommer is medegedeeld, werd alleen het ontwerp betreffende den adjudant aangehouden tot na afdoening der begrooting van marine. Op voorstel van den voorzitter werd het huwelijk goedgekeurd, niet alleen, zooals hy zeide, met algemeene stemmen, maar met vol komen instemming en met den wensch dat het langdurig, gelukkig en gezegend moge zijn, tot heil van het vorstenhuis en het vaderland. De heer Schimmelpenninck van der Oye keurde de door de regeering gevolgde houding af ten aanzien van het jaargeld voor Hertog Hendrik. Het debat in de Tweede Kamer heeft be wezen dat, als de regsering een voorstel had uitgelokt om een jaargeld te geven tjjdens het huwelyk, dit door een of meerdere leden dier Kamer zou zijn ingediend. De heer Geertsema noemde zynerzyds de houding der regeering correct. Minister Pierson verdedigde de houding der regeering, geleid door nobele en edele motie ven, terwjjl de regeèring overigens niet, eener- zjjds een voorstel kan doen, en tegelijkertijd een ander voorstel uitlokken. Het Vaderland schrijft over deze zitting Ging het bjj de behandeling der ontwerpen betreffende het Koninklijk huwelyk in de Tweede Kamer wat rumoerig toe, de Eerste Kamer compenseerde dat door de groote mate van plechtigheid, waarmee de behandeling om geven werd door de vermaning van den pre sident en het oprijzen van alle leden. Zoo dan ook de heer Schimmelpenninck hier de rol van den heer Lohman overnam, om de Regeering te kapittelen, dat zij niet de aan neming van een voorstel om den Hertog een jaargeld te geven had mogelijk gemaakt, dan geschiedde dit in een gansch anderen toon en met gansch andere woordenkeus. Nogal goed raak was het antwoord van den heer Pierson, dat, als men 't zoo dikwijls heeft gehad over gemis aan gouvernemen- teele kracht, de houding, die men thans van de Regeering verlangde, allerminst van gou- vernementeele kracht zou hebben getuigd. Van den heer Geertsema had de Regeering dan ook mogen vernemen, dat vele leden haar houding volkomen correct hadden gevonden. Het Ned. Dagblad, dat N. B.gewild had, dat deze Kamer een motie zou hebben aan genomen om de Regeerïng te pressen alsnog een jaargeld voor te stellen, kent deze acht bare vergadering dan ook maar slecht. Geen haar op 's heeren Schimmelpenninck's hoofd, dat aan zoo iets stouts dacht. En gesterkt door den nestor der vergadering, kon de heer Pierson gerust verklaren in termen, die aan waardigheid en plechtigheid niets te wen- schen overlieten, dat de Regeering door no bele motieven was gedreven en dat verder praten hierover minder voegzaam zou zijn. En de hamer viel. Uit Vlissingen. Het op de werf De Schelde aldaar in aan bouw zijnde stoomschip Ambonvan de Maat schappij Nederland, zal den 19en Januari te water worden gelaten. Op de hierdoor vrij komende scheepshelling zal dan de kiel wor den gelegd voor en dubbelschroefstoomschip voor den Rotterdamschen Lloyd, type Sindoro. (Vad.) In den afgeloopen nacht omstreeks twaalf uur werd brand ontdekt in de 'schuur op de aan den heer jhr Mock te Haarlem toebehoo- rende en door de wed. J. Boonman bewoonde hofstede in de onmiddellijke nabijheid van de gemeente 'sHeer-Arendskerke. De brand had reeds zoo'n uitbreiding verkregen, dat er niets kon gered worden dan eenige varkens. Alle andere dieren, 50 in getal, verbrand den. Het mocht aan de brandweer gelukken woning te behouden. De vaste goederen waren verzekerd by de Brandioaarborg-Maat- schappij voor gebouwen enz. in de provincie Zeeland te Middelburg. De oorzaak van den brand is onbekend. Door tusschenkomst van de hoofden der' scholen ontvingen te R i 11 a n d-B a t h de' ouders der schoolgaande kinderen een gedrukte: circulaire, bevattende de voornaamste bepalin gen uit de Leerplichtwet, die zij dienen te weten,i om aan de wet te voldoen. Menig bezoek aan het hoofd der school wordt hierdoor voor komen. Ter navolging! voegt de G. Crt. by dit bericht terecht. UIT STAD EN PROVINCIE. By kon. besluit zyn zooals nog in een groot deel der oplaag van ons vorig nom mer werd gemeld benoemd tot burgemees ter van Wissekerke D. J. Helderman, en tot burgemeester van Scherpenisse C. D. Bolier. Naar wij vernemen hebben de plannen voor eene feestviering ter gelegenheid van het huwelyk der Koningin, die gevormd worden door de vereeniging Uit het Volk Voor hel Volk alhier, alle kans van slagen. Zy moeten er op berekend zijn om feestviering tot stand te brengen, die »elck wat wils" zal aanbieden. Uit T h o 1 e n meldt men aan de N. R. Cti Dinsdag kwam alhier een jongen ter school, die reeds »de lier aan de wilgen had gehan gen", maar door leerplicht weer genoopt was terug te keeren; hij scheen evenwel op de hoogte te zyn van de bepaling, dat tydelyke verwijdering van school als tuchtmiddel kaïi toegepast worden, en maakte het zóo bont, dat het wel overleg scheen om de toepassing onmiddellijk uit te lokken. Hij vloekte tegen den klasse-onderwyzer op ergerlyke wyze, dreigde hem met de vuisten, en beet het hoofd der school, die er bij geroepen werd, in de hand. Dit bericht lykt ons wel wat sterk gekleurd. En bovendien zouden wij willen vragenmoeten alle zaken, die in een school gebeuren, dade lijk aan de groote klok gehangen worden? Dan zou dit een aardige bron van nieuws worden voor onderwijzers-oor respondenten. Moet men in deze dagen van het zoo zeld zame ijsvermaak ook niet wat door de vingers zien Volgens heden uit Hulst ontvangen bericht is de toestand van den heer Van Waesberghe Janssens aldaar aanmerkelijk beter. Te IJzendjjke is in den ouderdom van 93 jaar overleden de heer C. de Mnynck, oud-strjjder van 1830—1831 en gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis. Hy was tevens de oudste mannelyke ingezetene. Aldaar worden ook pogingen aangewend tot oprichting van eene vereeniging van land bouwers, die gezamenlijk een hengst zullen aankoopen. De vereeniging van hengstenhouders, in Zeeuwsch-Vlaanderen (W. D.), onlangs opge richt, is wegens oneenigheid reeds weder ontbonden. POST- EN TELEGRAAFREWEGING IN 19®6o Die vesten waren heden middag weer vrij druk bevolkt met een publiek, dat zich op de berijdbare plaatsen goed wist te vermaken. Vooral zagen we heden, marktdag, veel smakkende" en rijdende buitenlieden, die met hun opgeruimdheid heel wat leven in de brou werij brachten. Velen hadden »de stad" per schaats bereikt en reden nu, in een bjjna zomersch weder, op de vesten rond. Uit Oud-Vosmeer wordt gemeld dat de rivier de Eendracht in zoover is afgesloten, dat het verkeer met ry- en voertuigen niet meer kan geschieden, wijl de veerpont op het droge is gehaald. Met roeibooten laat de rivier zich, ofschoon met moeite, nog bevaren. Het verkeer met den tramweg Steenbergen Brouwershaven ondervindt nog geen vertraging. Op het post- en telegraafkantoor te T h o 1 e n as het bedrag der zuivere ontvangsten 13.680.71® en dat van de geheele geldelijke verantwoording 624.737.25. 924 aangeteekende stukken werden verzonden en 923 ontvangen. Op 16.024 postwissels werd 234.711.92 gestort en op 6570 stuks 102.700.91a uit betaald. Verzonden werden 3617 postpaketten en ontvangen 5947. 901 kwitantiën werden gedeponeerd ten bedrage van 8.185.87 s, en 3986 borderellen ter invordering met kwitantiën werden ont vangen tot een bedrag van 117.787.45. Bij de spaarbank hadden 961 inlagen plaats te zamen ad 242.582.85 en in 296 posten werd 185.650.12 uitbetaald. Verder werden verzonden 1711 en ontvangen 4229 telegrammen, terwijl 4564 draadberichten werden opgenomen en verder geseind. HET IJS. Vannacht heeft het weer een weinig, heel weinig echter, gevroren. We vreezen echter dat dit niet van langen duur zal zyn, althans de dooi is weer spoedig ingetreden, en zelfs wanneer de vorst aanhield, zou het ijs wellicht niet goed meer worden, ondanks de zorg, die de baanvegers aan onze Vesten hebben besteed en nog steeds besteden. ij Rotterdam was Woensdag de Maas nog vol drjjfjjs. Ondanks de verandering in het weder, is er nog geen vermindering waar te nemen in den ijsgang, die door het ijs, dat van boven komt, daarentegen dagelyks sterker wordt. De eb houdt er echter een goeden gang in, waardoor het voor enkele booten ook mogelyk blyft, met eb naar bene den gelegen plaatsen den dienst zy het ook ongeregeld te onderhouden. De veerdienst van Rotterdam op Katendrecht wordt nog met moeite onderhouden, doch die op Charlois is gestaakt moeten worden. Boven de spoorbrug hebben alle booten den dienst moeten staken, zoodat de Oosterkade, waar anders dagelijks honderden atoombooten aankomen en afvaren, thans geheel verlaten is. Een eerste gevolg van het ijs is een belang rijke stjjging in de sleeploonen bjj het bergen van de lichters en andere schepen. De havens op Feyenoord zyn overvol, zoo dat men wel genoodzaakt is, de booten, welke uit zee mochten komen, aan de boeien vast te meeren. De ijsfeesteh op de banen der jjsclubs zyn vollen gang. Overigens heefc men te Rot terdam over het algemeen slecht jjs, daar in de plassen, de Rotte, en de boezems zich vele wakken vertoonen, welke omzichtigheid voor schrijven. In de Gouwzee was het ys reeds zoo sterk, dat men er lustig met de ysschuiten over- zwierde, die voortgedreven werden door den feilen Oostenwind. H. M. de Koningin heeft Woensdagmid dag schaatsen gereden op de ijsbaan aan het Huis ten Bosch. Verschillende dames en heeren der Hof houding bewogen zich in den namiddag op schaatsen over den Hofvyver aldaar. Nog steeds komen berichten tot ons omtrent het aan ys en koude te wjjten verlies aan enschenlevens. Op den Rijksweg van Breda naar Roosendaal heeft men een marskramer dood gevonden. De man was bevroren. Te Schiedam reed een elfjarig knaapje op de Vlaardingsche Vliet in een wak. Het kind schoot onder het ys, waar het eerst een half uur later levenloos werd uitgehaald. Te Alem geraakte een veertienjarige jongen een bijt. Ook hjj verdronk. Bij Gouda zakte een 19jarige.jonge man dodr het jjs en werd levenloos opgehaald. In 't Zand, Groningen, vond men Zondag morgeneen jongenman verkleumd buiten op den grond liggen. Hy leefde nog, maar over leed reeds voor een geneeskundige verschenen was. Wel treurig, maar toch beter, kwam er de koetsier op de nachtpostkar van Zwolle naar Heerenveen af. Hem bevroren knieën, neus en lippen. Te Drachten bracht iemand, die onder den invloed van sterken drankVerkeerde, den nacht buiten, op den grond liggende, door. Beide handen bevroren den man. Door de hevige koude der laatste dagen bevroor het water in de accumulatoren der electrische tram te Parys. Te Bordeaux ligt reeds een dikke laag sneeuw en nog steeds valt er meer in kleine dichte vlokken. Ook te Marseille is ontzaglijk veel sneeuw gevallende koetsiers van de stationneerende rijtuigen moesten hun paarden afspannen en de rijtuigen in de sneeuw achterlaten. Hbt tramverkeer is natuurlijk gestremd, terwijl talryke telephoondraden onder het gewicht der sneeuw gebroken zyn. Te Venetië en Triest heerscht ook eén hevige koude. De thermometer wjjst 18 graden beneden vriespunt. Hevige windvlagen komen in de Adriatische Zee voor en de Amphirite van de Oostenryksche Lloyd heeft 48 uur te vergeefs getracht de haven binnen te komen. De rivieren om Venetië zyn dichtgevroren. Op den spoorweg werden vele lichten door een hevige sneeuwjacht gedoofd. Bij Satzmar kwam hierdoor een passagierstrein in botsing met een goederentrein. Beide machinisten en vier passagiers werden gedood, velen werden gewond, terwjjl de machines en vjjf wagens geheel vernield werden. Te Alt-Pazua onspoorde de Orient-express, zonder evenwel ernstige ongelukken te ver oorzaken. De hevige wind, de »Bora", die weer te Triest en Fiume heerschte, heeft denschepen belet de haven te verlaten. Bij Abanj Szante in het Komitaat Kasehau zjj'n drie jonge meisjes, die op weg naar de kerk waren, door de koude bevangen en dood gevroren gevonden. Ook op andere plaatsen het Komitaat zyn verscheidene personen door de k ude gedood. Hoe laag in het buitenland de temperatuur al geweest is, kan wel uit het volgende bljjken. Te Weenen was het 27 graden beneden vriespunt, te Praag 38, te Budapest 23 en te Innsbruck 29. De laagste temperatuur was te Czernowitz, 41 graden beneden nul. EEN RANGE TOCHT DOOR EN OVER HET IJS. De stoomboot Zwolledie Zaterdagavond 9 uur van Amsterdam naar Zwolle vertrok, trof het zeer slecht, en den passagiers zal deze reis wel zeer lang in het geheugen blijven. De Zw. Ct. vernam van een der passagiers het volgende: Even buiten de Oranjesluizen schoof het jjs al voor de boot rut, zoodat het schip een kleine vaart liep, maar toch werd Marken nog bereikt. Ter hoogte van dit eiland was de hoe veelheid en dikte vaD het jjs zóo toegenomen, dat de stoomboot vastraakte. Op deze diepe en gevaarlijke plaats (want het jjs was daar nog in beweging) bleven we twee uur zitten, doch gelukkig raakten we toen van die plaats los en werd de terugreis naar Amsterdam aan vaard. Dan achteruit, dan weer vooruit stoomende, kwamen we Zondagmiddag tegen 4 uur by het fort Pampus en daar bleef de boot vast zitten en hoewel alle pogingen werden aange wend om haar los te krjjgen, gelukte dit niet. We zagen Zondagmorgen 10 uur een paar Volendammers op het jjs, die de boot tot 300 M. naderden. De kapitein had hen toegeroepen of ze naar Amsterdam wilden telegrafeeren om een sleepboot voor ons. In overleg met den kapitein besloten de passagiers aanwezig waren een le kl. en 19 2e kl. passagiers, waaronder 3 vrouwen en 3 kinderen van l'/j tot 4 jaar den volgenden morgen de boot te verlaten, en werd zoo goed als het ging de angstvolle nacht doorge bracht. Maandagmorgen halfacht namen we afscheid van de bemanning en maakten ons klaar voor den gevaarlijken tocht. Een paar Friezen, die te gelyk met ons van boord gin gen en op schaatsen waren, gingen er van door, zich niet bekommerende over het lot van hun medepassagiers. Twee der kinderen werden in een mand, het derde in een kist gelegd en zoo over het ys voortgesleept. Spiegelglad was dikwjjls het jjs, zoodat de vrouwen herhaaldelijk vielen en zich nogal eens bezeerden. Soms ook was het ijs zóo, dat kist en mand niet gesleept kon den worden, maar door de mannelyke passa giers over de schotsen ys moesten getild wor den. Eindelyk, het was toen ruim tien uur, kwamen we styf en Btram en verkleumd van koude op het fort Durgerdam aan, doch de vaste grond, dien we toen betraden, deed ons alle leed vergeten alleen de arme kinderen maakten hierop een treurige uitzondering deze schenen wel bevroren te zyn, zóó ver kleumd zagen ze er uit. De houding van kapitein, stuurman en geheele bemanning kan door mjj niet genoeg op prjjs gesteld worden en wanneer ik hiervoor mjjn dank betuig, dan doe ik dit uit naam van alle passagiers. Yan Zaterdagavond 9 uur tot Zon dagavond 9 Uur kwamen kapitein en Btnürman niet van de brug, maar bleven op hun kouden post, alles aanwendende om het schip uit het ys te brengen. Hulde dus aan deze mannen, die zoo trouw hun plicht deden. Nog zy hieraan toegevoegd, dat een passagier de reis niet durfde aanvaardenhet was een man van 70 jaar. Doch hoe treurig dit ook was, het kon niet in vergelijking treden met het medelijden dat we voor den kapitein gevoelden, toen we hoorden dat er van den wal een tele gram was gezonden, inhoudende het bericht, dat zyn oudste zoon stervende was. Naar ik verneem, is aan den kapitein Oostinga echter door de maatschappij verlof gegeven naar den wal te gaan en naar zyn woonplaats Zwolle te vertrekken. De serg.-majoor-fortopzichter en zyn gezin ontvingen ons op die plaats op een wyze, waarvan degulheid en hartelijkheid niet te

Middelburgsche Courant | 1901 | | pagina 1