MIDDELB11RGSCHE GOIRANT. N°. 6. 144e Jaargang. 1901. Dinsdag 8 Januari. Verschillende Berichten. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.~ Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer. Middelburg 7 Jan. 8 u. vm. 18 gr. 12 u. 23 gr. ar. 4 u. 25 gr. F. Verw.zw.t.m.O.windlichtbéw. vorst. Agenten. Te VlissingenC. N. J. de Veï Mestdagb; te Goes: A. C. Bolütt, firma "Wed. d£ Jonge. Advertentiën20 cent per regel. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is uitsluitend gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azu., N.Z. Voorburgwal 366, Amsterdam. Middelburg 7 Januari. HUWELIJK DEK KONINGIN. Naar het Übld. verneemt, brengt het over laden van den groothertog van Saksen-Weimar en de uithoofde daarvan aan te nemen hof rouw, geen verandering in den datum der vol trekking van het huwelyk van H. M. de Koningin en de by die gelegenheid te geven feesten. De zware rouw, die voor het Hof te rekenen van den sterfdag van den vorsteljjken verwant ingaat, zal eenige dagen vóór de ge beurtenis eindigen. Het is niet overbodig hierbjj te herinneren dut rouw tydëljjk kan worden opgeheven, als bijzondere plechtigheden dit eischen. 2co was bv. de zware rouw voor Koning Willem II bepaald op 25 weken. Maar toen acht weken later de inhuldiging van Willem III plaats had, werd de rouw tjjdens den duur der feesten geschorst. DB GROOTHERTOG VAN SAKSEN WEIMAR EISENACH is Zaterdag in den ouderdom van 82 jaar over leden. zoodat het groothertogelijk huis in enkele .jaren voor de vierde maal door een zworen slag is getroffen. In Nov. 1894 over leed de eenige zoon van den groothertog, in 1897 de groothertogin (zuster van Koning Willem III), in den nazomer van 1900 prins Bernard, de tweede en jongste zoon wijlen den erfhertog. De overledene was hier te lande, vooral te 'a Gravenhage, allerminst een onbekende, daar hjj bjjoa lederen zomer een paar maanden te Scheveningen doorbracht, in den regel in ge zelschap van zijn dochter, prinses Elisabeth, sedert 1886 gehuwd met een der oudere broe der van Hertog Hendrik, sedert drie jaar met het regentschap van Mecklenburg belast. In den overledene heeft het Weimarsche hof een waardig handhaver van de kunstlievende tradities gevonden, waarin hij werd bijgestaan door zjjn vrouw, die tot de Goethe vereerders behoorde, terwjjl de groothertog meer aan de beeldende kunsten deed. Men zag zoo merkt een der buitenland- sche bladen op aan zyn tafel meer kunste naars dan hovelingen en staatslieden. De overledene wordt opgevolgd door zjjn eenigen kleinzoon, groothertog Willem Ernst, geb. 10 Juni 1876, en tot op dit oogenblik de naaste erfgenaam tot de Nederlandsche troon. De groothertog laat, behalve de reeds ver melde dochter, prinses Elisabeth, nog een tweede dochter na, prinses Marie, die gehuwd is met prins Heinrieh VII van Reuss, vroeger Dnitsch ambassadeur by het Oostenryksche hof. Geljjk oudere lezers zich nog wel zullen herinneren, heeft een der hertogen van Saksen- Weimar vroeger in nog nauwer betrekking tot ons land gestaan, en wel hertog Bernard, die generaal was in Nederlandschen dienst, en oa. in 1815 en in 1830 mede streed. Later werd hjj commandant van het Indische leger. In het Voorhout te 's Gravenhage is te zijner eere een fraai gedenkteeken geplaatst. De begrafenis heeft Vrydag plaats. EEN NIEUWE BOTERWET is sedert 1 Januari in België in werking ge treden, en daarby is bepaald dat boter, welke lager titreert dan 25 cc., niet als natuurboter beschouwd zal worden. Onze boter nu titreert gedurende een gedeelte van het jaar lager dan dit aangenomen cyfer, zoodat gedurende een deel van het jaar export van onze boter naar genoemd land onmogelyk wordt. Naar aanleiding van deze feiten hebben de heeren Van Hamel Roos en Harmens zich nogmaals in verbinding gesteld met toonge vende Londensche scheikundigen, om te weten wat eventueel in Engeland zou kunnen geschie den en of het misschien mogelyk zoude zjjn, de onvervalBchte doch minderden 25 ec. titree- rende boter, welke niet in België aangenomen wordt, in Engeland te doen accepteeren. De ËBgelsehe deskundigen verklaarden in geen geval dergelyke laag titreerende boter als onver- valscht te kunnen aannemen. De kwestie, waarvoor onze boterhandöl dus staat, is niet: »Is laag titrerendeboter onver- valscht of niet maar wèldat het buitenland weigert laag titreerende boter als natuurboter te ontvangen, zelfs al is deze onveruakcht. Toen in de Belgische Kamer de bedoelde nieuwe boterwet ter sprake kwam, werd door een der afgevaardigden gevraagd wat de Bel gische boeren moesten doen met hun natuur boter die lager dan 25 c.c. titreerde, en dus onverkoopbaar was. Het merkwaardige ant woord van den minister luiddeDie moeten ze maar in hun eigen kuisgezin opeten! Onze eïport-boterhandel zal met deze dra conische besluiten van buitenlandsche re geeringen en scheikundigen rekening dienen te houden, en o. a. door speciale voeding der koeien gedurende een zekeren tyd van het jaar, het gehalte van vluchtige vetzuren moeten trachten te verhoogen. BEN «EML\GEi\ ENZ. Bij kon. besluit is aan den off. van adm. 2de kl. E. Verhaaf, op verzoek, eervol ontslag uit den zeedienst verleend is benoemd bij het personeel van den ge- neesk. dienst der landmacht, tot off. van ge- zondh. 1ste kl., de off. van gezondh. 2de kl. J. A. Smits, van dat personeel is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Smilde, H. Lij baart, thanB commies der telegraphie 3de kl. Door de arr.-rechtb. te Alkmaar is, ter ver vulling der vacature van kantonrechter te Schagen, opgemaakt de navolgende alphabe- tische lijst van aanbevelinginr D. Bastert, griffier by het kantongerecht te Breukelen-Ny en- rode mr H. B. van der Eist, sub.-griffier by de arr.-rechtb. te Tiel en mr L. E. van Peter som Ramring, griffier by het kantongerecht te Wijk bij Duurstede. UIT STAD EN PROVINCIE. Bij kon. besluit ia zooals nog in een groot deel der oplaag van ons vorig nommer werd gemeld de heer H. Wolfert, op zijn verzoek, eervol ontslagen als burgemeester van Hoek. No. 5 der St.-Ct bevat de gewijzigde statuten der vereeniging De ChriBtelyke school voor gewoon en meer uitgebreid lager onder wijs voor meisjes, onder de zinspreuk Die My vroeg zoeken, zullen Mij vinden, Spreuken VllI vers 175, thans genaamdChristelijke school voor meisjes, onder de zinspreuk: Die My vroeg zoeken, zullen My vinden, te Middelburg. Op 8 Januari zal te Nieuw- en Sint- Joosland een rjjkatelephoonkantoor, in verbinding met Middelburg, voor het algemeen verkeer worden opengesteld. De diensstjjd op werkdagen ia geregeld als volgt: van 7.30 tot 8.30 uur voor-, 11.30 uur voor- tot 12.30 uur na- en 7.30 tot 8.30 uur namiddags (Green- wichtjjd). Op Zon- en feestdagen zal het kan toor gesloten blijven. Door de Vereeniging voor instrumentale mu- ziek alhier is besloten in Maart, by wyze van proef, een concert te geven, toegankelijk tegen geringen prjja, teneinde hen, die de gewone uitvoeringen en repetities, welke van harent wege plaats hebben, niet kunnen by wonen, in de gelegenheid te stellen iets zeer goeds op muzikaal gebied te hooren. Het behoeft onzerzijds geen uitvoerig betoog om te verzekeren dat wy dit plan van gan- Bcher harte toejuichen. Wy toch gaven meer malen in dien geest een wenken nog niet zoo lang geleden ook aan die zoo verdienste lijke Vereeniging. Wy hopen dat het ook haar niet aan sym pathie zal ontbreken, evenals aan de volks concerten, die des zomers door het muziekkorps der dd. schutterij in den tuin van het Schutters hof worden gegeven. Het ligt ook in het plan van de Instrumentale vereeniging om die, laten wy ze ook mogen noemen volksconcerten, wanneer ten minste de eerste aan de verwachting voldoet, op Zondag te doen plaats hebben. Bij de derde abonnemen te voorstelling, Woensdag 16 Januari te Middelburg te geven door het TiwoK-gezelschap van Rotter dam, zal worden opgevoerd het nieuwe too- neelspel van Hermann Sudermann Sint Jans Vuur (Johannisfeueij.J In een Zondagmiddag in het Schuttershof alhier gehouden openbare vergadering werd besloten te trachten een Zeeuwschen Wielerbond op te richten, tot bevordering van het ry wiel- verkeer, behartiging van de belangen der fietsers en het organiseeren van elubtochten. Na eenige besprekingen verklaarden enkelen der zeer weinige aanwezigen zich hier voor. Zaterdagavond werd, onder voorzitter schap van den heer H. P. den Bouwmeester, in het café Rotterdam alhier de gewone jaarlyksche vergadering gehouden van leden der afdeeling Middelburg van de schippers- vereeniging Schuttevaer. De opkomst was niet byster groot; slechts een tiental leden was aanwezig. In de eerste plaats herinnerde de voorzitter aan het verlies, dat de afdeeling heeft geleden door het afsterven van het bestuurslid, den heer J. Vermeulen. Hy bracht hulde aan den lust en den ijver, door hem steeds betoond, waar het gold de bevordering der belangen van de binnen schipperjj. Daarna werd overgegaan tot de voorziening in de vacature. Met 9 van de 10 stemmen werd de heer H. D. Sibenga als bestuurslid benoemd, die zich bereid verklaarde die betrekking te aanvaarden. De rekening, die vervolgens werd overgelegd, werd goedgekeurd. Zij toonde een tekort van 9.861 aan. Goedgevonden werd dat de afdeeling zich zal onthouden van bijwoning der algemeene vergadering te Dedemsvaart. Besproken werd de wenschelykheid van een gasboei bij Vuilbaard, terwijl door den voor zitter nog inlichtingen gegeven werden omtrent de houding der gemeente ten opzichte van schipper Van der Klooster, die door het om waaien van een aan de gemeente toebehoo renden boom schade had geleden. Het Damescomité voor Boeren- krijgsgevangenen te Middelburg ont ving 7 Januari een schryven van dr G. van Houtum, dokter 2e Nederlandsche ambulance, krijgsgevangene te Geylon, waarin medegedeeld wórdt aan welke artikelen de krijgsgevangenen aldaar het meest behoefte hebben. De heer B. A. Wennink, consul-generaal der Nederlanden te Colombo (Ceylon), heeft aan een comité, bestaande uit, de heeren Piet Postma, predikant te Pieterse, generaal Paul St. Roux. G. van Houtum voornoemd en den predikant Muvrag het beheer over de goederen voor de krijgsgevangenen aldaar toevertrouwd. Dr Van Houtum schryft: »Diyatalawa, Boerkamp 14 Dec. 00, Geachte secretaresse De consul zendt ons uw laatste schrijven, waarin u opgave verzoekt van de ons welkome ea nuttige artikelen. In een brief, dien we u ongeveer half October schreven om u dank te zeggen voor de gezonden goederen, hebben we reeds tal van gewenschte zaken vermeld." (Deze artikelen waren tabak, pjjpen, sport hemden, havermout, vuurhoutjes, en school boeken voor lager en meer uitgebreid lager onderwys, beginselen van Engelsch, Fransch en Duitsch, bijbels, psalm- en gezangboeken.) »We hopen dat deze brief, waaraan wy een paar photographieëa konden toevoegen, u be reikt heeft. Met het oog op het groot aantal der kry gage vangenen komt het ons wensche- lyker voor een klein aantal artikelen aan te vragen, namelijk sokken, tabak en cacao. Sokken zjjn zeer noodigdaar het En- gelsche gouvernement wel de hoog noodige kleedingstukken verschaft, doch sokken niet daaronder rekent. Tabak en cacao zjjn beide in Nederland uitstekend en billijk te bekomen, vandaar dat wy ook deze genotmiddelen aanvragen. Aan onze commissie is nu ook toegevoegd de predikant Muvrag die door den Afrikaander bond is uitgezonden. Met beleefde groeten en hartelyken dank, Uw. dw. dr. G. VAN HOUTUM. Namens de commissie van verdeeling." Het comité, gaarne de door dr Van Houtum genoemde artikelen en ook de vroeger door hem genoemde zaken voor de krijgsgevangenen vragende, deelt mede dat de eerstvolgende be- zendingen voor de krijgsgev. naar Ceylon 10, 17 en 24 Januari van uit Amsterdam vertrekken. De goederen moeten gezonden worden onder het merk M. C. Ceylon, met opgave van den inhoud, aan de heeren De Vries en Co., De Ruijterkade 100, Amsterdam. Vracht en verdere ontkosten komen voor rekening van het comité. Uit Vlissingen. Zaterdagavond te kwart over negen heeft de Belgische zeeloods A. J. M., wonende in de Nieuwstraat aldaar, in een vlaag van drift, wijl zjjn kinderen reeds sedert een aantal dagen niet tegen hem spraken en nu ook weder thuis waren gekomen zonder tegen hem iets te zeggen, op zijn 24 jarige dochter een re volverschot gelost en haar levensgevaarlijk aan den hals verwond. De dader werd onmiddellyk, gearresteerd en in zjjn broekzak werd het wapen gevonden, dat nog met twee scherpe patronen geladen was. De man, die, by het plegen van deze ver schrikkelijke daad, vermoedelijk onder den invloed van sterken drank verkeerde, staat overigens als een oppassend huisvader en als een goedaardig man bekend. Zyn gezin is nog al talryk naar wy vernemen heeft hy twaalf kindoren. Zondag werd hij per rytuig door rijksveldwachters naar het huis van be waring te Middelburg overgebracht. Het meisje werd Zaterdagavond op advies van den arts onmiddellyk naar het gemeente ziekenhuis vervoerd, na alvorens door een R. K. geestelijke te zjjn bediend. De toestand van het meisje was ook Zondag nog zeer zorgelijk, en, volgens heden middag ontvangen berichten, steeds dezelfde. De kogel was nog niet verwijderd. Men schryft ons uit Goes: De alhier gevestigde Zuid-Bevelandsche Hard draverij-Ver eeniging heeft plannen gevormd om zich over geheel Zeeland uit te breiden, waar toe zy zal trachten den noodigen steun te vinden, zoowel bij belanghebbenden als belang stellenden. Daar een dusdanige vereeniging niet bestaat en wel reden van bestaan heeft, heeft dit plan wel kans van slagen, temeer omdat het bestuur getooid heeft de zaak flink te durven aanpak ken in ons eiland en alhier Hippisehe feesten met succes organiseerde. In het afgeloopen jaar zyn te Hans- weert gepasseerd 23736 schepen, waarvan 11502 van en 12.234 naar België. Bij de te Brouwershaven op 28 Dec. j.l door de afdeeling Schouwen en Duiveland van de schippersvereniging Schuttevaer gehou den vergadering, werd, behalve het reeds gemelde, o. m. de aandacht gevestigd op de vele ongelukken en averyen in de laatste tijden en gevraagd of de oorzaak daarvan niet ten deele gelegen is in den drang, door de maatschappijen en reedergen op de gezagvoer ders en schippers uitgeoefend, waardoor deze laatste genoodzaakt worden, zoowel bjj nacht als by dag, door te jakkeren, ongeacht mist of andere moeieljjkheden. En daar het niet te ontkennen valt, dat wel degelyk een aantal onheilen hieraan tewjjten is en het ook alweer de concurrentie is die hierin de hoofdrol speelt, werd overwogen wat daaraan te doen viel. Men achtte het het beste dat de kapi teins en schippers zich onderling verbonden om bij donker en mist niet meer te varen en dat assuradeuren schade door aanvaringen, die het gevolg waren van het stoornen of varen des nachts en by mistig weer, weigerden te ver goeden. Besloten werd dit denkbeeld onder de alge meene aandacht te brengen in de hoop dat dit ook in de overige afdeelingen zou worden be sproken en zoodoende wellicht eenmaal ver wezenlijkt, waardoor zeker vele ongelukken in het vervolg zouden worden voorkomen. Naar men ons meldt, zal, met 15 Januari a. 8. te beginnen, St. Philipsland haar post uit Schouwen-Duiveland weer overZype- Anna-Jacoba ontvangen. Met ingenomenheid wordt deze gewenschte verbetering tegemoet gezien. HET IJ;S lokte Zondag velen, vooral de jongeren, naar de niet zeer groote plasjes aan Seis- of an dere wegen. Menigeen ook waagde zich reeds op onze vesten, hoewel men goed had gedaan hiermede nog wat te wachten, niet alleen in 't belang van eigen leven en gezondheid, maar ook om 't ijs niet te bederven, waarvoor, wanneer men er te vroeg op rydt, altyd kans bestaat. Dat is ook nu weer gebleken, want het ijs is op vele plaatsen, vooral tusschen Noord- en Seispoort, al stuk gereden. Dat is jammer. Iets beters belooft de gladde vlakte tusBchen Seispoort en Langevielebrug, en ook de Dom- burg8che watergang begint goed te worden, hoewel zy nog te zwak is. De z.g.n. weitjes" beginnen reeds ontvolkt te wordenmen schynt het daar niet vol te kunnen houden tot de vesten, waar het ys reeds een aardige dikte begint te bereiken, voldoende sterk zyn en het officieele verlof ge geven is. Op de vest tusschen Noord en Koepoort be zweek heden middag het ys. Een man ge raakte te water en werd by na tot den hals nat. Door hulpvaardige handen, gewapend met ladders en touwen, werd de drenkeling uit zyn benarde positie gered, waarna hg huis waarts kon keeren om zich te warmen en over de schaduwzijde van het schaatsenrijden na te denken. AIb men nu verder zich zooveel mogelyk gedraagt overeenkomstig den door ons gegeven wenk, dan schynt er nog wel eenig uitzicht te wezen, dat onze vesten wederom herschapen worden in een feestterrein, waar oud en jong, rijk en arm, zjjn hart ophaalt aan de Hollandsche sport, het heerlijke schaatsen rijden een genot, zoolang, of bjjna geheel ontbeerd. Laat ons voor het schaatsenrijdend deel der menschheid by ons stellig het grootste deel hopen op een echten, ouderwetschen, Oud-Hollandschen winter De ijsbaan van de club Walcheren op den nieuwen Vlissingschen weg is heden geopend. LOOP DER* BEVOLKING. De bevolking der gemeente Oostburg bestond op 1 Januari 1900 uit 999 m. en 1128 v. samen 2127 zielen. 7.y vermeerderde in 1900 door vestiging met 125 m. en 99 v., door geboorte met 36 m. en 36 v. samen dus vermeerderd met 161 m.en 135v. Zij verminderde door vertrek met 94 m. en 76 v. en door overlijden met 35 m. en 28 v.» samen eene vermindering van 129 m. en 104 v. Zjj nam dus toe met 32 m. en 31 v. en be droeg alzoo op 1 Januari 1901 1031 m. en 1159 v., totaal 2190 zielen. Van de overledenen bevond er zh?h 1 bui ten de gemeente23 waren 70 jaar of ouder, 27 waren 2 jaar of jonger. Het getal huwelyken was 18, LANDBOUW Op verzoek van een paar landbouwers richtten Vrydag avond te 'a Gravenpol der 26 belanghebbenden eene vereeniging op voor aankoop van kunstmeststoffen. De ver gadering werd toegesproken en geleid door den heer I. Woutersen, die tot voorzitter ge kozen werd. De heer S. Paul bood aan gratis het secretaris penningmeesterschap waar te nemen, wat in zulk eene vereeniging geen sinecure is. In het bestuur werden nog be noemd de heeren W. Geeldhoed. 1. Verhulst eni C. Kosten. Tot bode werd aangesteld P. Kribbe. De contributie werd op 25 cent be paald. Te Roosendaal is een vergadering gehou den van bietenverbouwers uit Steenbergen, Ni'euw-Vosmeer en Dinteloord tot bespreking van de inrichting eener coöperatieve beetwor telsuikerfabriek te Steenbergen. Na eenige dis- cuBsie werd met algemeene stemmen in begin sel daartoe besloten. KERKNIEUWS. Wekelijksche opgaaf betreffende de Ned. Hero. kerk. Beroepen naar: Eenigenbnrgh (N.-H.) D. A. vain Krevelen te HaamstedeSuameer G. H. Wagenaar te Leeuwarden; en naar Lutkewie- rum A. J. Werner te Hem (N.-H.) Aangenomen, naarHansweert (als hulppre- prediker) door D. van Dam te Oosterwolde; Sebaldeburfen (toez.) door A. Jellema, cand.; Vierhuizen en Zoutkamp door A. Dgkstra, cahd,; en naar Neerlangbroek door J. Broe- kema, cand. Bedankt voor: Ouddorp door J. van den Bergen te Biezelinge; Purmerland en den lip door J. Ankerman, cand.; en voor Lienden door J. P. Eringa. Gereformeerde gemeente. Beroepen naar: Grjjpskerke K. Troost te .Naaldwijk. Bedankt voor: Marrum door G. Doeken te HèemBeEnschede door J. Bos te Leeuwarden; Wons door K. Troost te Naaldwjjk; en voor Dèlft door J. Wisse te 's Gravenhage. Uit Petersburg wordt aan de N. R. Crt geschreven, dat ds Gillot, predikant aldaar, met 1 Mei zjjn bediening wenscht neer te leggen. De toestand; van president Kruger blyft vooruitgaande. Van Hilda van Suylenbwg zal binnenkort een Italiaansche vertaling verschijnen, geauto riseerd door de schrijfster Het vliegend blad De Spaarnebode be stond 1 dezer vyf en twintig jaar en gaf bg die gelegenheid een feestnommer uit, waarin de portretten der oprichters van de Bbde, benevens gezichten op de vroegere en tegenwoordige drukkerij. 'Een der oprichters was de heer J.P.No bels. die 14 Oct. 1820 te Vlissingen werd ge boren. Hy was tot typograaf opgeleid en kwam in 1846 te Haarlem. Meer dan 15 jaren was Nobels meesterknecht aan een drukkery te Haarlem, tot hg zich in 1863 als boekdrukker vóór eigen rekening aldaar vestigde en in 1875 in vereeniging met den heer Uitenbosch De Spaarnebode oprichtte. Zaterdag staakten ongeveer 1000 Amster- damsche bootwerkers den arbeid wegens de intrekking van het extraloon van 2.50 per man voor nachtwerk bij het lossen van kolen- booten. Te Gouda is een 17-jarige jongeling by het schaatsenrijden door het ys gezakt en verdronken, ondanks de pogingen, die tot zyn redding werden in het werk gesteld. Het in de Zuiderzee vermoedelijk veron gelukte vaartuig is dat van schipper Zuidhof uit Vollenhove. Te Ambt-Doetinchem is Vrydagmiddag een kapitale hofstede met den geheelen in boedel een prooi der vlammen geworden. Verzekering dekt de schade. In een Drentsche veenkolonie heeft men onlangs, onbewust, den heer des huizes onder den vloer zyner woning levèhd begraven. Er werd nl. in 'smans woning getimmerd, en o. a. hadden de werklieden den vloer ge deeltelijk opengebroken. De bewoner kwam '«morgens, zeer beneveld door sterken drank,

Middelburgsche Courant | 1901 | | pagina 1