MIDDELBIRGSCHE COURANT. N°. 1. 444e Jaargang. 1901. Dinsdag 1 Januari. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p.,/2 Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer. Middelburg 31 Dec. 8 u. vm. 47 gr. 12 u. 48 gr. av. 4 u. 42 gr. F. Yerw. Bfj deze courant behoort een Bijvoegsel. Agenten. Te Vlissingen: C. N. J. de Vet Mestdagh; te Goes: A. C. Bolutt, firma Wed. de Jonge. Advertentiën20 cent per regel. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot ^de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is uitsluitend gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn., K.Z. Voorburgwal 206, Amsterdam. Dinsdag (Nieuwjaarsdag) verschijnt de Mlddelburgsche Courant NltT. Middelburg 31 December. Het einde der negentiende eeuw. De geschiedenis van alle zoogenaamd beschaafde volken levert bewijzen dat de zedelijkheidsbegrippen gaandeweg toenemen in huichelarij. Multatuli. Zou het nog noodig zijn voor onze lezers in den bteede te ontvouwen al de gruwel daden, in het afgeloopen jaar op het groote wereldtooneel gepleegd Wij betwijfelen het. Ze liggen nog zoo versch in het geheugen. De dagbladen waren er vol van; de ge- illustreerde weekbladen, vooral de buiten- landsche, gaven ons, zelfs tot in het afgrij selijke, te aanschouwen de tooneelen van moord en doodslag, brandstichting en ver nielzucht die, onze beschaving tot spot, plaats hadden in Zuid-Afrika, China en in Amerika, Maar ze onthielden ons ook niet de daden van heldenmoed, van toewijding, van trouw aan eene goede zaak. De Engelsche bladen dreven natuurlijk hunne eenzijdigheid zoover de hooge politiek noodzaakte hen daartoe om de geringste overwinning aan hun kant tot eene hoogst zeldzame gebeurtenis op te blazen en die van hun tegenpartij zooveel mogelijk te verkleinen. Wie ooit zich gedrongen mocht gevoelen, of geroepen worden om eene geschiedenis te schrijven van den oorlog, die door En geland tegen de Zuid-Afrikaansche repu blieken wordt gevoerd, zal een hoogst moeie- lijke taak hebben. Om duidelijk recht en onrecht van elkaar te scheiden; om aan beide partijen de eer te geven die haar toekomtom zoowel hoogeren als lageren van het de rechtvaardigheid te be trachten; naast blaam ook vooral eer te geven aan die zijde, op wier debet reeds zooveel staat geschreven en moest geboekt worden om ook der Boeren worsteling met onpartijdigheid te schetsen; op hunne ver diensten, maar ook op hunne tekortkomin gen het juiste licht te doen vallen; het is lang niet gemakkelijk. Wij stippen slechts enkele punten aan. De strijd, waarvan de aanleiding een jaar geleden reeds door ons is geschetstop wiens groote onrechtvaardigheid wij toen reeds wezen, is, tot verbazing van velen, tot ergernis van Engeland, nog niet beslist geëindigd, al is het einde door Chamber lain en zijn aanhang ook verkondigd. Generaal Roberts moge uit Afrika ver trokken zijn, tot zijn verlichting en verluch ting; teruggekeerde troepen mogen in En geland zijn gelauwerd en feestelijk ontvan gen; Kitchener moge, naar hot heet, nog slechts tegen guerillabenden vechten de Boeren uit en in Transvaal en Oranje Vrijstaat strijden voort onder een, tot heden ongekende discipline, met een voortvarend heid en een overleg, die bewondering af dwingen. Ieder oogenblik komen andere tijdingen; en niemand zal zich durven wagen aan eene voorspelling wanneer en wat het einde zal zijn van een worstelstrijd, zeldzaam in de geschiedenis der volkeren, bewonderenswaar dig, waar de partijen zoo ongelijk zjjn. Wij, optimisten, blijven moed houden dat de Boeren-zaak zal triompheerenvoor den wereldvrede zou dat eene weldaad zijn want overwint Engeland, gaat ten slotte zijn macht boven recht, weê dan de toe komst der volkeren, overgeleverd als dan zijn aan willekeur en aan speculanten. Groot zijn de schandalen, door dezen ge pleegd, vooral in hooge kringen, in Eu ropa, in Azië, in Amerika, ja in de sche wereld. Toch wanhopen wij niet. Er staan thans aan het hoofd der Boeren in Zuid-Afrika mannen, die de teugels van het militaire gezag streng in handen houden en die elk verzet van wankelmoedigen en half- slachtigen met gestrengheid straffen. Man nen als De Wet en Botha, bij wie de Engelsche generaals, wat strategische ken nis en overleg betreft, in de leer kunnen gaan. Van moed en vertrouwen getuigt overaj waar dit pas geeft, president Kruger die, na verlof van den Volksraad in Transvaal, gemeend heeft, in het belang van zijn volk, nog een poging te moeten wagen bij de hooge regeeringen in Europa. Na een hartelijk welkom, door de be volking van Marseille, Parijs, Luik, Keulen, enz. hem toegeroepenna een ontvangst door president Loubet en den minister Deleassé, in Frankrijk, en door onze Konin gin nadat onze regeering hem per rijks stoomschip Gelderland van Lorenzo Marquez naar Frankrijk deed overbrengen, volgde de eene teleurstelling op de andere. De vorsten weigerden hem teontvangen; noch keizer Wilhelm, noch de Czaar, die in eene ernstige ziekte een, misschien gewenschte, reden had tot beleefde afwijzing, gevoelde zich geroepen den bewonderenswaardig krachtigen,ondernemenden man te ontvangen. Duitschland's keizer, wiens dubbelzinnige houding in de zaak der Zuid-Afrikaansche republieken in 1899 reeds verwondering en afkeuring wekte, wiens houding wij toen recds eritiseerden, heeft thans wederom velen, ook in zijn eigen land, teleurgesteld. Hoe ook Von Bülow, die als rijkskanse lier den bejaarden Von Hohenlohe opvolgde, de houding van zijn ho ogen gebieder trachtte te verdedigen, weinigen zullen goedkeuren da^ Z. M. president Kruger niet een oogen blik te woord stond. Gewaagde ondernemingen, schoonklin kende beloften verlangde men van keizer Wilhelm nietmaar eenig blijk van eerbied en waardeering voor het hoofd van een volk, dat bij eenmaal huldigde, ware zeker zeer gepast geweest. Er is menig hard oordeel uitgesproken over dit gebrek aan tact, over deze han deling van een der eerste monarchen in Europa, die anders toch zoo dikwijls op het juiste oogenblik met een daad van courtoisie menig hart gunstig voor hem stemde. Van de Vereenigde Staten van Amerika, nog altijd niet aan het einde van, hunne poging om de Philippijnen te onderwerpen, heeft het Afrikaansche vólk in de beide Republieken ook niets te wachten, sedert in het afgeloopen jaar Mac Kinley weer als president herkozen werd, en Bryan, de democraat, de neerlaag leed. De Europeesche regeeringen hebben niet alleen tegenover de gebeurtenissen in Zuid- Afrika een treurig figuur gemaakt maar ook in China. De haat der Chineezen tegen de vreemde lingen, gemakkelijk gevoed door de onhan digheden en de onhebbelijke bemoeizucht van Europeanen, die China als gemeengoed beschouwen en als een geschikt terrein voor exploitatie, ter wille van eigen belang, verborgen achter dén schijn van godsdienst en geloof, kwam in Juni en Juli tot een ernstige uitbarsting. Vreeselijke geruchten kwamen tot ons zij bleken echter, wat de vreemde gezanten in dat rijk betreft, sterk overdreven alleen de Duitsche gezant werd vermoord. Dit gaf natuurlijk aanleiding tot een gemeen schappelijk vertoon van macht van alle Europeesche groote mogendheden die, na onderling overleg, troepen derwaarts zon den, waarvan ten slotte de Duitsche gene> raai Von Waldersee aan het hoofd werd in het eerst gaf dit gezamenlijk optreden tot allerlei verwarring en misverstand aan leiding. Onder de vreemde troepen deden zich herhaaldelijk tooneelen voor, die van weinig vriendschappelijke gezindheid geti den» Dó Chineesehe diplomaten toonden zich bovendien den gezanten uit Europa te slim en trachtten hen voortdurend te misleiden. Aan het ehide van het jaar schijnt echter de gewenschte oplossing gevonden te zijn en heeft China toegestemd in de voorwaarden, het door de mogendheden Maar middelerwijl heeft Rusland zich de verwarring ten nutte gemaakt om zijn invloed in China, die toch al groot is, te vermeerderen. De volken zuchten met dit al onder de groote naweeën van financiëelen en moreelen aard onder de verliezen aan manschappen, gevolg van de imperialistische politiek van eerzucht en roofzucht, door de regeeringen gevoerd- Al die treurige tooneelen van strijd deden hun invloed op de werken des vredes gelden- Voegt daarbij de antipathie die tegen Engeland en al wat Engelsch was meer en meer toenam en nog toeneemthet verzet dat gelukkig ook in Groot-Brittanje in Ierland bestond dit reeds van begin af - met den dag zich steeds meer en meer tegen den oorlog in Afrika open- baax'deen men kan begrijpen dat handel en nijverheid den weerslag ondervonden van al die beroeringen. En ook de groote wereldtentoonstelling, in 1900 te Parijs gehouden, kon dien niet ontgaan. Schitterend was zij! In luister en pracht, maar ook in dege lijkheid en grootschheid overtrof zij al hare voorgangsters; maar het bezoek, haar ge bracht, bleef beneden de verwachting, en slechts een enkel vorstelijk persoon voelde zich geroepen voor haar naar Frankrijk's hoofdstad te gaan. Maar toch staren wij met welgevallen op het schouwspel, geboden door dit werk van vrede, door dien wedstrijd op een gebied waarop de volkeren elkaar steeds moeten vinden en naar lauweren streven. Dat gaat boven al <*at vechten, strijden en moorden, volgens de regelen der krijgs kunst of naar de opvatting van natuur- menschen, die van kindsbeen af een geweer moesten leeren hanteeren, omdat zij geen oogenblik zeker waren van hun leven en hun bestaan, en ook wijl een schijnheilig volk, dat handelt in kruit, lood, gods dienst, opium en aandeelen in goudmijnen hen ieder oogenblik belaagt. Laat ons echter niet het Engelsche volk alleen de schuld geven, maar liever zijn bestuur, zijn vorstelijk huis, dat zulke slechte elementen heeft. Is het wonder dat, evenals aan het einde der vorige eeuw in Frankrijk, ook thans, nu wij op het punt staan de twin tigste in te gaan, de meeningen zieh keer en tegen vorsten en vorstelijke families, die het welzijn van het volk opofferen aan hunne persoonlijke belangen. Het is koren op den molen der socialis ten en anarchisten. En helaas! die tegenzin openbaarde zich ook in 1900 op eene treurige wijze, toen een Koning Humbert van Italië, een man, die waarlijk geen eerste viool speelde in het Europeoseh concertdie een ridder was zonder blaam en zonder ver gedreven eer zucht; die alleen het oog had op het stof felijk en zedelijk welzijn van zijn volk, het slachtoffer werd van een verdwaasde en bij zijn bezoek aan Monza 31 Juli door een dolksteek werd gedoodwaarna hij door zijn zoon Victor Emmanuel III werd opge volgd. Droeve daad voorzeker van Bresci. Maar, afgescheiden van deze afschuwelijke en afkeurenswaardige buitensporigheid valt toch niet te ontkennen dat aan het einde der negentiende eeuw menig feit voor de vorsten en de regeeringsmannen een les kan zijn om toch vooral voorzichtig te wezen. Gelukkig een land als Nederland dat een koningschap bezit op zeer vrijzinnigen, constitutioneelen grondslag gevestigd, waar door de volksvertegenwoordiging oen grooten invloed heeft op den gang van zaken; dat een Koningin heeft, die haar volk begrijpt en liefheeft en door haar volk bemind wordt; een land waar volk en vorst éen zijn. Want de demoeratische strooming neemt toehét volk vraagt meer en meer voor de toekomst zijne rechten en het is een heerlijk verschijnsel geweest in de laatste dagen van de vervlogen negentiende eeuw dat, trots de wankelmoedige houding der regeeringen, een groot 'deel der volken, niet verblind door materieele belangen, krachtig partij koos voor de strijders om hun bestaan, om hunne vrijheid in Zuid-Afrika en zich niet liet weerhouden, door welken invloed ook, om te getuigen tegen de houding van Engeland, dat zich nog altijd machtig waant maar gevaar loopt voor jaren zijn invloed op het wereldtooneel te verliezen. Vorsten en volken, zij strijden tegen elkaar om den voorrang. De politiek van het imperialisme, van de verovering, van kracht boven recht voert een strijd tegen de staatkunde van het recht en tegen het volkswelzijn door den vrede. Wie zal overwinnen? Soms wanhopen wij, maar toch gaan wij, lettende op gunstige teekenen die zich voordoen, met vertrouwen de nieuwe eeuw tegemoet. Wat zal de twintigste ons brengen?, vragen wij met professor Kramer in zijn historisch gedenkboek De negentiende eeuw. „Zal weder de reactie, waarvan enkele sporen zich nu en dau vertoonen, haar intocht doen? Heeft het woeden der anar chisten haar weder den weg gebaand? Zullen de aanslagen op den koning van Griekenland, de moord op president Carnot, op de keizerin van Oostenrijk, en op den koning van Italië, weder als natuurlijke gevolgen beschouwd worden van de leer stellingen der democratie? Of zal dit be ginsel zich verder uitbreiden en ontwikkelen in den zin van de programma's der radicale partijen Zal de maatschappelijke hervorming door de macht van den Staat met kracht worden ondernomen of voortgezet, en zoo ja, zal daarbij de theorie der sociaal-democratie de richting' aangeven Is de tijd gekomen, dat de vierde stand de leiding der maat schappij op zich nemen zal? Of zal zij terugkeeren in de hand der ontwikkelde tusschenklassen Het antwoord op deze en zoovele andere vragen is voor een volgend geslacht wegge legd het thans levende kan alleen trachten zich rekenschap te geven van debeteekenis der verschijnselen en gebeurtenissen in de wegstervende negentiende eeuw". En, voegen wij daarbij, meewerken om de strooming te voeren in goede bedding, waardoor willekeur en onxecht, tegenover de minder sterken of zwakken, worden den tjjd en het vereenigingsjaar loopt van 1 November tot ultimo October. Aanvankelijk zjjn 23 leden toegetreden. Het bestuur bestaat uit de heeren J. v. d. Hoek, voorzitter, H. A. Roth, secretaris en J. Landman, penningmeester. Commissarissen zjjn de heeren H. C. Step en P. J. Yerbert. Uit Vlissingen ichrjjft men ons Wie mocht denken dat na al dat mooie wêer, dat we in den laatsten tjjd hadden, de damp kring nu wel gezuiverd zou wezen, kan zich wel eens vergissen. Het stormsein aan de buitenhaven is ingehaald en verwisseld door het veelzeggende teeken Wees op uwe hoede Met ingang van 1 Januari a. s. zjjn bjj het Belgisch loodswezen aldaar benoemd tot loodsschïpperde loodsen H. G. Ghjjs, C. H. A. Sjjtor, F. J. J, Janssens en L. J. Bracky; loodsde hulploodsen H. A. Delanghe, L. A. F. Vierjjnck, H. L. Demarest, J. E. Chaf- fart, A. F. van Hujjsse, J. L. Deknuyt, J. B. F. Willems en E. J. Qombert; loodsleerlingde sloeproeier V. M. G. Goormachtig, de matrozen van het lichtschip Wielingen E. R. van den Kerckhove, H. A. Everaerts en E. J. Borgers en de matrozen van den maildienst te Ostende A. F. Antierens, F. J. A. Dewulf, E. A. Brock en C. T. T. Billiaert sloeproeier: de matroos van een der licht schepen te Ostende C. L. Vermeersch matroos aan boord van het lichtschip Wielingende matrozen van voornoemden mail dienst E. Major en F. L. P. Caroen en de matroos van den overzetdient te Antwerpen A. B. Goetghebeuren tot loods ter standplaats Terneuzen de varens- >zel A. K. de Pauw. Te B o r s s e 1 e zjjn door den storm van verleden week aan den zeedjjk een groote hon derd M« steenglooiing zoozeer beschadigd, dat zjj herzet moeten worden. De haven aldaar werd in het afgeloopen jaar bezocht door 150 schepen uit andere ge meenten, te zamen metende 15014 ton inhoud. Donderdag, Vrjjdag en Zaterdag der vorige week zjjn van lerseke 850.000 oesters UIT STAD EN PROVINCIE. Ons blad is heden met een geheel nieuwe letter gedrukt. Als natuurljjk gevolg daarvan is in de eerste dagen de druk zeer licht en scherp. Wij verzoekèn onzen lezers daarom eenig ge duld. Spoedig zal de courant weer duideljjk en beter te lezen zjjn. Dezer dagen is opgericht de Mlddelburg sche vereeniging van Winkel- en Magazijnperso- neel: Door Eendracht verbetering. Zij stelt zich ten doel, het organiseeren van alle personen, werkzaam in winkels of maga zijnen, en het behartigen van de maatschap pelijke en stoffelijke belangen van hen. Zjj tracht haar doel te bereiken door het streven naar opheffing ,van misstan den welke bestaan in de branches van het aangesloten personeel en propageeren voor verwezeljjking van algemeene Zondagrust en tot verbetering van loon en verkorting van arbeidsduur b. het houden van openbare en cursusverga deringen, het uitgeven, zoo daartoe de nood zakelijkheid bljjkt, in combinatie met andere vereenigingen, van geschriften en zoo mogelijk c. het zich in verbinding stellen met zuster verenigingen tot het verkrjjgen van werk voor hen die zonder hun toedoen buiten be trekking zjjn d. het optreden by geschillen, ontstaan tus- achen werkgever (Patroon) en werknemer (gezel) zoo de gezel individueel onmachtig is het ge schil tot een rechtvaardige oplossing te bren gen en hij een gezamenlijk optreden aan het bestunx verzoekt; e. het medewerken aan de tot standkoming van wetten, wier goede werken op de positie van het winkel en magazijn personeel in 't bijzonder en van de arbeidersbelangen in het algemeen van invloed zjjn het verzamelen van gegevens omtrent loon arbeidsduur, en de verhouding tusschen werk gever en werknemer. De vereeniging k opgericht voor onhepaal Vrijdag werd door de afdeeling Schouwen en Duiveland van de Schippersvereeniging Schuttevaer,onder voorzitterschap van den heer H. de Rjjke, de gewone najaarsvergadering ge houden in het hotel Kloet te Brouwershaven. Nadat de rekening en verantwoording was goedgekeurd, werden de twee aftredende be stuursleden, de heeren H. de Ryke en C. van der Sluis, met algemeene stemmen herkozen. Goedgevonden werd óf zelve óf aan het hoofdbestuur te verzoeken aan de bevoegde autoriteiten te vragen: Gedeeltelijke opruiming van het wrak van het stoomschip Thomas Sorbij, gestrand tegen de buitenkant van oesterbank, wyl dit gevaar lijk is voor de scheepvaart en visscherjj, wat blijkt uit het feit dat nog kort geleden een vaartuig is gezonken. Ook wordt het wegrui men van een stomp mast van het gezonken schip Empres of India voor de monding van het Krabbengat in het Zeegat van Brouwers haven wenscheljjk geacht. Verder besloot men aanvragen te doen tot het afgeven van bewijzen in duplicaat van vaccinebriefjes voor kinderen, die dikwijls van plaats veranderen, opdat een dier briefjes in hun bezit blyvehet leggen van twee gas- boeiesn in de Greveliagen, een tegen de Veer- mansplaat zwart No. 5 en een op de punt van de paardeplaat zwart No. 1plaatsing van een groot bord ter waarschuwing van steenbestor- ting, te plaatsen bewesten de haven van Brouwershavenbetere bebakening van de haven van Zonnemaire en verlegging van den telegraafkabel door de Grevelingen bjj Drei- schor, naar de plaats van den vroeger gelegen kabel, daar deze hinderlijk is voor de aldaar gelegen ankerplaats, genaamd Djjkwater. Nog zal worden verzochtde roode kogel- ton bjj het uitloopen van het Brabants-vaar water Oosterschelde te veranderen in een gasboei; het wegruimen van de brokken muur voor de monding van het Dintel Sas, en het plaatsen van meer- en vloedpalen aan de West zijde van de haven; nogmaals aan te dringen op verbetering van het Hellegat, daar de rivier beneden het Hellegat steeds achteruitgaat, door het verplaatsen naar het Noorden van het vaarwater in het Hellegat, waardoor ook door verbetering een goede rede of ankerplaats wordt verkregen. Het plaatsen van een baken op de bestor- ting van de Kurkenol bjj Zierikzee zal worden aangevraagd, evenals om sterker licht te plaat sen op het havenhoofd ran de Klundert en oio den gasboei "op Vuilbaard te veranderen in een van beter qualiteit. Tot afgevaardigden naar de algemeene ver gadering worden gekozen de heeren H. do

Middelburgsche Courant | 1901 | | pagina 1