BUITENLAND. B m m B B 9 B m m B B B LAATSTE BERICHTEN. eens gestaakt. Er z|ju maar weinig fiaorea te aien. Alles gaat achter hoogit kalm toe. De oommiaaaria van politie van het Quartier Saint Georges aldaar heeft zyn ondersoek in sake den dood van den j onrna liet Tarbó en diena vrouw voltooid. Hy ia tot de oonelnaie gekomen dat beiden een uatunrljjken dood syn gestorven. Qeen ge* rechteiyk ondersoek zal worden ingesteld reeda heett het parket toeatemming gegeven tot het begraven der lyken. Sge Soleil segt, dat geen vervolging sal worden ingeateld tegen de Engelachen die te Maraeille schandaal hebben gemaakt by de aankomst van Kruger. De inatrnetie heeft be- aliat, dat enkele dweepera met steeoen en dergeiyke projectielen bobben gegooid naar de Engelachen, aie zioh voor de venatera van een hotel bevonden. Toen die voorwerpen tegenvielen, op de volkmaaaa, meende men dat, de Engelachen gooiden. Het sjj zoo 1 Volgens officieel berioht ia het Dnitache opleidingsschip Gneutsnau op de Spaanache kost, by de haven van Malaga, gestrand. Vol gens particuliere] beriohten uit Madrid syn 40 personen verdronken. Woensdag eohtend waren de leasen in een openbare school te Hasselt reeds begon nen, toen het gebouw, door een onbekende oorsaak, in brand geraakte. Dank sy het flinke en verstandige optreden der onderwyxers, kon een paniek onder de leerlingen voor komen worden, en konden allen ongedeerd het gebonw verlaten. De school werd ge heel een prooi der vlammen. Sleohta met groote moeite kon de brandweer de belendende gebouwen behouden. Door de jury to Luik is een meisje vrygeaproken dat haar minnaar om het leven had gebracht. Haar verdedigers hadden aan gevoerd dat sy had verkeerd onder den in vloed van haar minnaar, die haar vaak hyp notiseerde, en dat sy siohself niet meester was op het oogenblik dat sy den doodslag pleegde. Het proosa had drie dagen geduurd. Indien het waar is dat de diefstal van de Nelsou-reliquiën door Franaohen is gepleegd, dan ia deze wandaad gewroken. Zaterdag oghtend werd in het museum van de biblio theek te Toulon ontdekt, dat daar reliquiën van den admiraal Baudin waren gestolende admiraalataf, eeredegena, syn veraohillende ridderorden, een horloge, en een chronometer waren verdwenen, evenals eenige schilderyen van eerste meeatera. In Duitsobland is een wetsontwerp aan de orde, om versekeringamaatsohappyen te verplichten haar kapitaal in Duitsohe staats fondsen te beleggen. Het ontwerp ontmoet natuurUjk veel verzet. In Ooatearyk ia snik een wet reeds in wer king, terwyi in Hongarye en Spanje plannen In beraad zyn. In Nederland ia het juist om gekeerd; voor eenige jaren ia het beleggingc- veld van de rykapoatapaarbank uitgebreid. Te Salaburg heeft een attaché van het Buaaisohe gezantschap te Münohen geduelleerd met zekeren graaf Zahrrenski. De graaf werd doodgeschoten. Aan de universiteit te Home is een dame benoemd tot hoogleerarea in de pbilosophie van bet reoht. In de Italiaansohe Kamer is door de regoerjng bevestigd, dat het in Erythrea inge stelde ondersoek naar de aanweiigheid van goud seer voldoende reaultaten heeft opge leverd. In de Argentynsohe republiek sfln de pampas in brand geraakt door vonken uit een locomotief. Over een afatand van 1000 KM. stond alles in brand. Qroote kudden vee zyn omgekomen. By Hokau ia op de Si-Kiang een paket- boot vergaan. Toen nl. een man over boord viel, snelden alle paaasgiers naar die syde van het schip, waar het ongeluk plaats had. Het vaartuig kantelde hierdoor en de 200 personen, die aan boord waren, vielen te water en verdronken, Verkoopingen ens. De verbouwing van het voormalig paleis van wyien Prina Frederik aan het Korte Voorhout te 'a Graven hage tot zetel van bet gerechtshof en de arr.-reohtbsnk en het bouwen vau een buia van bewaring met ambtenaars- woningen op het achterterrein ia gegund aan den op Óen na laagsten inaebryver, den heer Ghr Eokhardt te Almelo voor f 338 317 Laagate inaebryver was de heer M. Breed veld te Oud Alblaa voor f 331.445. Stuiken tooi deu Gemeenteraad van Middelbarg. Aan de ontwerpverordeningen, opgemaakt in verband met de voorstellen van harp. en weth. tot combinatie der scholen D en E en de stiobting van eene nieuwe achool K en in verband met bet voorstel van den heer Van Dunné tot verhooging van de jaarwedden der onderwyzera, is het volgende ontleend Lager onderwya wordt van gemeentewege gegeven in de volgende aoholeo, genaamd A (Bree), B (Nieuwe Haven), O (Langedaltt—St Janstraat), G (Hsringplaati), H (Ooatkerkhof, oostsyde), I (Ooatkerkhof, weatsyde), J Wage- naarstraat) en K (Molenstraat). De scholen A, B, C, H, I, J en K syn be stemd voor jongena eo meiijea, de aohool G uitsluitend voor meisjes. Op alle aoholeo omvat het onderwya de vakken, genoemd in art. 2 der wet op het lager onderwya onder de letters tot en metj. Bovendien wordt onderwya gegeven in de volgende vakken i op de scholen A, B, G, H, I en K in a. de nattige handwerken voor meisjes op de school J in a. do nuttige en fraaie handwerken voor meiajea b. de beginaelen der Fransebe taal op deichool G in af de overige vakken van art. 2 der wet, behalve in dat, genoemd onder letter r. Aan de leerlingen der achool J wordt tegen beuling eu die van de scholen A, B, G, H, I en K kosteloos gelegenheid gegeven, gym- naatiekonderwy* (vak te ontvangen op eene der gemeente-gymnaatiek-scholen. Aan een der eoholen zijn twee herbalings- klassen verbonden; eene voor jongena en eene voor meiajea. Het onderwys biytt in afwachting van een regeling krachtens art. 34 der leerplichtwet hoofdsakeiyk omvatten het lezen, het aohry- ven, het rekenen, de beginaelen der Neder- lsndiohe taal, de nattige handwerken voor meisjes, de eerste oefeningen van het handtee- kenen voor jongena en verder nog voor zoo vee imogeiyk de beginaelen van de kennia der natuur, van de aardrykaknnde en van de vaderlandsbhe geschiedenis. Het getal onderwyzera op elk der scholen A, B, C, H, I en K, bedraagt met inbegrip van bet hoofd (uitgenomen het hoofd van school K, zoo deze meer dan 300 leerlingen telt), twee, soodra het aantal kinderen, d>t op den 15 Januari van hst loopende school jaar als werkelijk schoolgaande bekend ataat, meer dan veertig, en drie soodra dat aantal kinderen een en negentig bedraagt. Voor elk vyf en vyftigtal kinderen boven de negentig wordt een onierwyser meer vereisebt. In geen geval eohter sollen meer dan zeatig kinderen van eenen onderwyser te geiyk on wijs kannen ontvangen. Aan elk dezer scholen zyn minatena twee daartoe bevoegde onderwijzeressen, uitsluitend voor het onderwya inde nattige handwerken, verbonden. Aan elk dezer soholen behoort eene van deze onderwyzereassn bovendien in het bezit te zyn van eene der akten, in art. 6 bedoeld; zy ia bovendien bestemd om, in geval van verhindering, ontslag of onstentenia van een onderwyzer hetzjj aan hare school, hetzy aan eens andere gemeenteschool verbonden, diena betrekking tydeiyk waar te nemen. Het hoofd der aohool J wordt bygeataan door zes onderwyzera, indien geene klasse de voorbereidingsklasse niet medegerekend meer dan 30 leerlingen telt. Voor elke klasse, waarin het getal van 30 leerlingen wordt oversohreden en bijgevolg eener parallelklasse noodig ia, wordt een onderwyzer meer aange steld. Onder de onderwyzera moet er, zoo mogeiyk, een de hoofdakte bezitten en tevens bevoegd syn tot het geven van onderwya in de Franaohe taaloverigens wordt by de be noeming van onderwyzera zooveel mogeiyk rekening gebonden met het onderwya, dat in die taal aan de aohool wordt gegeven. Aan de aohool zyn bovendien verhonden eene onderwyzerea voor de voorbereidingsklasse met eene helpster (geen onderwyzer es) voor die klasse, en eene onderwyzerea uitsluitend voor het onderwya in de vronweiyke hand werken. Het hoofd der aohool G wordt by geataan door le. minatena vier en hoogsteno vyf onder- wyzereaeen 2o. ééna onderwyzerea of éen onderwyzer, uitsluitend voor het onderwya in het teekenen en de wiaknnde; 3o. twee onderwyzera voor het onderwya in de kennis der natunr, van welke éen meer uitsluitend voor de natnariyke geschiedenis 4o. éene onderwyierea uitsluitend voor het onderwya in het handteekenen en in de nat tige en fraaie handwerken voor meisjes; 5o. éene onderwijzeres voor het onderwya in de gymnastiek (vakken i en s). Het onder wya in het handteekenen (vakkeu i en q) kan aan een onderwyzer opgedragen worden. Het onderwys in de nattige en fraaiehand- werken voor meiijea kan in éene of meer klassen aan eene andere, dan aan de anb 4 genoemde onderwyzerea opgedragen worden. De hoofden der scholen ontvangen eene vaate jaarwedde en vrjje woning of vergoe ding van hniahnnr. De vaate jaarwedden van de hoofden der scholen A, B, G, H, I au.K bedragen f 1200 die van het hoofd der aohool J bedraagt f 1400die van het hoofd der aohool G f 1500, (Mejuffrouw S. van Slee geniet een jaarwedde van f 2000, zoolang zjj de betrekking van hoofd van school G blij ft bekleeden.) De vaate jaarwedden der overige onder wyzra en onderwyzereisen bedragen, behoudens de na te noemen uitzonderingen, heneden 20jari- gen leeftyd f 500, beneden 23jarigen f 550, boven 23jarlgen f 600, en by bezit van de akte van hoofdonderwijzer en boofdonder- wyzerea f 650. Deze laatste wedde wordt verhoogd tot f 700 wanneer zy twee jaren, tot f 750 wan neer zy vier jaren en tot f 8C0 wanneer zy zes of meer jaren aan de gemeentescholen in het bezit der hoofdakte werkzaam zyn geweest. De dierst jaren, eldera door onderwyzera of onderwyzcresaen, in b6t bezit van de akte van hoofdonderwijzer ofboofdonderwyzerea, by het openbaar lager ouderwija doorgebracht,worden bij deze regeling voor de helft medegerekend, behalve wanneer de onderwyzer of onderwy zerea vroeger in deze gemeente ia werkzaam geweest, dooh baar beeft verlaten, in welk geval sleohta de jaren, gedurende welke hyof zy hier in dienBt is geweest, en wel voor de helft, medegerekend worden. De onderwyzer, met den rang van hoofd- onderwyzer en bevoegdheid tot het geven van onderwya in de Franzche t&al, aan school J geniet eene jaarwedde van f 1000. De jaarwedde van de belpater in de voor- bereidingaklesae dier school bedraagt f 125. Wordt dc beer M. M. Blankert tot onderwy zer (geen hoofd) aan die school benoemd, da» bedraagt zijne jaarwedde f1700. Wordt mejuf frouw C. H. Tiggelaar tot onderwyzerea (geen hoofd) aan die school benoemd, dan bedraagt hare jaarwedde f1500. Van de onderwyzeressen, uitsluitend tot het geven van onderwys in de vrouweUjke hand werken aan de soholen verbonden, geniet aan elke school é&ne barer eene jaarwedde van f 175 en de overigen, zoo die noodig mochten zyn, eene jaarwedde van f100. De jaarwedde van den onderwyzer by de gymnastiek! ohool, belast met het geven van onderwys in de gymnastiek (vak a) o. a. aan de mannelijke leerlingen der soholen A, B, G, H, I, J en K, voor wie zalks ingevolge ver ordening I wordt gewenzeht, bedraagt f 200. De jaarwedde van da onderwyzera by de gymnastiekschool, belast met het geven van onderwya in de gymnastiek (vak s) o. a. aan de vronweiyke leerlingen der schoten A, B, C, H, I, J en K, voor wie znlka ingevolge bet laatste lid van art. 2 der verordening I wordt gewencoht, bedraagt f200. (Mej. A. S. Bengel geniet ala zoodanig f400.) De ooderwyzereaaen of on der wyzerr, verbon den aan aohool G, genieten de volgende jaar wedden; vier ondcrwyz8ieiBen ieder f1200; de onderwflzerea of onderwyzer nitslnitend voor het onderwys in het rekenen en de wis kunde f1000; de twee onierwyser* voor bet onderwya de kennia der natanr, van welke een meer nitalnitend voor de natuurlijke geschiedenis, ieder f 400; de onderwyzeres voor het onderwya in het handteekenen en de nuttige en fraaie hand werken voor meiajea f 800 de onderwyzerea voor het onderwya in de gymnastiek f 300. Wanneer het ondèrwya in de nattige en fraaie handwerken voor meiajea in eene of meer klassen aan eene andere dan in art. 3, anb 4 genoemde onderwijzeres wordt opgedra gen, wordt de jaarwedde van deze voor elke klasse waarin zfl dat onderwya niet geeft, verlaagd met f 30 en de jaarwedde van die andere onderwyzerea voor elke klaase, waarin haar dat onderwya wordt opgedragen, met f 30 verhoogd. By het onderwya in de berhalingaklaaaen, verbonden aan school B, wordt het hoofd dezer school bygeataan door een onderwyzer, een onderwyzer in het teekenen en eene on derwyzerea, laatstgenoemde voor de nattige handwerken. Het hoofd en de onderwyzer genieten daar voor boven bnnne gewone jaarwedden, ieder eene toelage van t 200 's jaars, de onderwyzer in het teekenen en de onderwyzeres in de nattige handwerken voor meisjes eene van f 50. Verder ia door bnrg. en weth. ook eene regeling overgelegd in den geest van het be kende voorstel van den beer Van Dnnné, be treffende de jaarwedden. Volgene dat vooratel zou bet volgende worden bepaald: De hoofden der soholen ontvangen eene vaste jaarwedde van f 1500 en vrye woning of vergoeding van hniahnnr. Mejnffronw S. van Slee geniet eene jaar wedde van f 2000, zoolang *y de betrekking van hoofd van aohool G blijft bekleeden. De jaarwedde der overige onderwyzera be dragen, behondens de na te noemen uitzonde ringen, t 650. Deze weide wordt verhoogd tot f 700 wanneer zy twee jaren, tot f 750, wanneer zy vier jaren ala onderwyzer onaf gebroken aan de gemeentescholen syn werk zaam geweest. Zyn sy sea jaren ala onderwyzer aan de gemeentescholen onafgebroken werkzaam ge weest en by het bereiken van dien dienattyd in het bezit van de hoofdakte, dan wordt deze laatste wedde f 800, na negen jaren dienst f 900, na twaalf jaren dienst f 1000. Tydeiyke diensten krachtens art. 32 der wet biyven buiten aanmerking. De verboogingen der jaarwedden gaan in den len Januari of den len Juli nadat de gestelde voorwaarde ia vervuld. Da onderwyzer met den rang van hoofd- onderwyser en bevoegd tot het geven van onderwya in de Franacbe taal aan aohool J geniet reeds onmiddellflk by indiensttreding eene jaarwedde van f 1000. De jaarwedde van de helpster in de voor bereidingsklasse dier school bedraagt f 125. (Wordt de beer M. M. Blankert tot onder wyzer (geen hoofd) aan die sohool benoemd, dan bedraagt zijn jaarwedde f 1700. Wordt mejnffronw G. H. Tiggelaar tot onderwyzeres (geen hoofd) aan die school benoemd, dan be draagt hare jaarwedde f 1500). Van de onderwyzeressen, nitslnitend tot het geven van onderwys in de vronweiyke hand werken aan de soholen verbonden, geniet aan elke school éene harer eene jaarwedde van f 175 en de overigen, zoo die noodig mochten zyn, eene jaarwedde van f 100 Verkoopingen es Verpachtingen in Zeeland. Datum Plaati. Voorwerpen. Informatica. 18 Deo. Vliiiiiigeii, Inspan, Maret Tak. 18 Veeïo, Hont, Bnrgemeeit. 18 Goei, Hitteen, Serooikerke, Boomen enz., P. Overman. 19 Tak. 19 Domburg, Haii en inboedel Huveri. 19 Krabbendijke, Hout, De Voi. 19 Rilland, id. id. 20 Goes, Hofstede enz., Pilaar. 20 Middelburg. Hnizen, Tak. SI Middelbnrg, Boon: en en jjzer, Gemeente- bouwmeester 21 Weitkapelle, Hont, De Vos. 21 Middelburg, Inspan, Verhnlat. 22 Rittbem, id. id. 22 St. Laurens, id. id. 28 Aagtekerke, Hnii en inboedel, Loeff. Jan. Graauw en Rijsoort van Clfnge, Bouwland, Mean. 4 Ooitkapelle, Hout, Verbuist, 8 Ooatkapelle, Hout, Verhuist. 11 Koudekerks, Huis en land, Loeff. 16 Ooatkapelle, Wutkoer). Hont, Loeff. Venendlng en laatste onsliehting der MAIL aar het postkantoor te Middelbnrg. (Albe plaatselijke tyd.) Oost-lxidië. Genoa (Nederi.)18 Deo. 7.10'iavonde. Amsterdam (NederL). 21 Dcc. 7.10's avonds. Brindiai (Eng. dienst) 21 Deo. 1.5 'a namid. Napels (Dnitsche dat.) 24 Dec. 1.5 's namid. Maraeille (Lloyd) 25 Deo. 7.10 'a avonds. Botterdam (Llcyd)28 Dee. 740 'a avonds. Maraeilleft'r. dienst). 29 Dec. 6.15;smorgene. Snppletoire verzending van brieven, brief kaarten en aangeteekende stokken den vol genden morgen te 6.15. Met de Dnitsche booten wordt verionden de correspondentie voor Sumatra's Oostkust, Biouw, Palembang, Banks, Billiton en de Weaterafdeeling van Borneovoor het overige gedeelte van Ned. Ooat-Indië alleen op vensoek. West-Indië. Oiragao over Qneens- town 18 Deo. 10.10 'a avond». Suriname via Sou thampton25 Dec. 740 'a avonds Gnragao met K. W. L maildienst31 Deo. 740 'aavoada. Suriname via Amster dam31 Deo. 7.10 'i avonds iuriname via St. Na- raixQ8 Jan. 7.10 'i avonds De heden alhier gehouden Nieuw- jaaraoollecte bracht voorloopig f 548.10 op. ierseke. Door mej. Vervoorn, overleden te Middelburg, fs aan de diaconie der Neder- duitsohe Hervormde gemeente alhier f 200 gelegateerd, wjj van aucceaaiereohten. Zy was ie dochter van een vroegeren predikant albifr. Brouwershaven. Het op 15 dezer op de Neeltj^janeplaat gestrande Bxigctcbip Entre- prise, gei. Brown, van Graverend, ia geladen met koolteerpek en bestemd voor Hoehfeld. Na eenigen tjjd aan den grond te hebben gezeten, ia het weder vlot gekomen en toen te Bnrghalnia geankerd, da&rby geassisteerd door de reddingsboot van Borghalnis, schipper M- van der Klooster. Hoewel het schip door lekkage een weinig water heeft gemaakt, ia het toch in ataat de reia naar Hoohfeld te vervolgen, waartoe aal worden overgegaan nadat eerst by bet kanton gerecht te Zierikaee eene seheepsverklaring zal zyn afgelegd. 's Gravenhage. Van het geruoht dat de Caaar na diens terngkeer te St Petersburg Kruger aal ontvangen, ia by den president nieta bekend. Heden had de heer Kruger een langdurig onderhoud met deu ataatasaad mr Asaer. De hoogleeraar Kraemer, aan de rykauni- versiteit te Utrecht, is belast met het onder- rioht aan den aanstaanden garnaal van onze koningin iu de taal en in de geschiedenis van Nederland. Benoemd tot burgemeester van Zaam- alag P. J. Wortman, secretaris dier ge meente. Tweede Kamer. Ia de beden gebraden zitting werd de behandeling van de begrooting voor Oorlog voortgezet. Aangenomen werd, met 55 tegen 26 stem men, hot door den minister beatreden amende ment van den hoer Seret, strekkende om de directie der artillerie-inrichtingen niet van Delft naar Amsterdam over t« brengen. Esn amendement van de hoeren Ferfo.a.,om geen gelden beaohikbaar te stellen voor de keuring in 1901 van voor den krygadienat geschikte paarden in Gelderland, Utrecht, Noord- en Znid-Holland, werd aangeno men met 40 tegen 37 stemmen. Amstordam. Ter jaarrergadering van den Mgemesmn Kederlundichen diamantbewerkers- bond bleek nit het jaarverslag dat de toestand ia het diamantvak na de ataking aanmerkeiyk gnnatiger is dan daarvoor. Het getal bondsleden bedraagt 7000 cn de weeratandakaa keerde in het afgeloopen jaar f 60.636 nit. De byzonaere onkosten gedurende de staking bedroegen t 3489. De algemeens ataking noodaaakte een hy potheek te nemen op de bondagebouwen ten bedrage van f45.000. In zyn openingswoord zeide de heer Polakdat opnienw stilstand in het diamantvak te ver- waebten is indien de voorraad rnwe diamant niet aangevuld wordt en wanneer de verkoop van geslepen diamant afneemt, In verband met de te verwachten groote crisis in handel en ny verbeid. De Bond kan eohter medewerken aan het wijzigen der oorsaken van de eriaiaaen, wan neer de algemeene vergadering hem maohtigt deel te nemen aan de internationale arbeiders beweging in de rnimate beteekenia. De Verteniging van briljantsMjptrsbaaen waa, zonder opgaaf van redenen, niet vertegen woordigd. Antwerpen 17 Deo. 3 nnr nm. (Part tel.) Do werkstaking ia nagenoeg algemeen. En kele booten werken met werkvolk van bniten de atad. De reedera hebben bet Zondsgiwerk afge schaft. De verzoeningsvoorstellen van den burge meester zyn door de arbeiders verworpen. Alles is matig. Berlijn. 17 Dec. Omtrent de ramp van de Gneisensu wordt nader gemeld, dat vermoede- lyk ook de commandant omkwam. De bemanuing ia grootendeels gered. Mew-York 17 Deo. Aangezien de Engel- sche gezant wyaiging vraagt op een punt van de uota, sullen de onderhandelingen worden uitgesteld. Di sirioi in Zill-ifrltii Maseroe, 15 Dec. De Wet verscheen gisteren weder met nagenoeg 3000 man in den omtrek van Taba N'Chn. Hy deed een aanval op Lapbsrg en War- ringtonatore. Van drie krachtige aanvallen op de Engel- aohe stelling werd de laatste door hem zelf geleid. Hy aloeg er zioh door en de troep volgde hem De Engelaohen veroverden een 15ponder en 15 wagens ammunitie en levensmiddelen. Esn commando, dat Taba N'ohn poogde te nemen, ia teruggeslagen. Commandant Haaebroek poogde zich een weg te banen door Prinkalanek, dooh werd afgeslagen met een verliea van 40 man. Maifetpfffxea van xorwe sa Stasit Maandag 17 December. Botterdam. (Bericht van den makelaar H. van Bandtcyk.) Ter markt van heden waren buitenlandsohe granen traag. Mixed Mali veel lager afgedaan. Meel onveran derd. Zaterdag Ml December. Antwerpen. Tarwe kalm: La Plata fr. 167,. P a r y s. Tarwe kalmloop. md. fr. 20.10. Peith. Tarwe flanw; Zaterdag fr. 7.36, Vrijdag fr. 7.38. Algemeen Overzicht. Dat de Engelaohe bladen uit zoogenaamde vaderlandsliefde wel eens dwaze dingen doen, wflot pen. Maar tooh moeit het gezond ver stand doen inslen, hoe belaoheiyk de Engelsche pers zioh maakt, door telkens en telkens be riohten te verspreiden over den benarden toe-, stand van De Wet. In een week hebben wy nn tweemaal ge hoord, dat De Wet zoo in het nanw zat, dat geen ontsnappen mogeiyk was. Beide malen is by natnnriyk weer ontsnapt. En Kitchener doet al even dwaas als de bladen. Zoo nu weerVrydag te 6 uur seinde hy De Wet's maoht, ter sterkte van 3000 man, heeft verschillende pogingen gedaan om, ge holpen door uit het Noorden opereerecde Boeren, door onze linies heen te dringen. Te 9.30 volgde een telegram, waarin dc ontsnapping van Do Wet als een reeds be kend feit wordt behandeld. Immers Kitchener seindeBy het doorbreken door onze linie's by Taba N'chu heeft de maoht van De Wet vele verliezen geleden. Niet min der vermakeiyk is het volgende Aan het slot van ajjn eerste telegram seinde Kitohener, dat twee commando's in de bunrt vau Zastrom waren gebleven en door de bereden troepen werden aohtsrvolgd. In het tweede telegram seinde hy, dst deze commando's niet door de linie hadden kunnen heendringen. En wat biykt nu uit latere beriohten l Die beide oommando's hebben de hnn vervolgende Engel- sehen omsingeld en 120 man gevangen genomen, 't Warea nog wel de zoogen. Brabe?it horses, de koloniale ruitery, die even hoog heetten te staan als de Boeren. Over het gevecht bij Nooitgedseht z|n geen nadere bysonderbeden bekend. Wel is iets naders gehoord over den stryd by Vrijheid, het Trsnsvsalsohe distriet, oosteiyk van Natal. De Boeren hebben het daar liggende garni zoen aangevallen en verdreven; waarby zy den Engelsehen een verlies vsn 25 man be zorgden en 32 man gevangen namen. Vry- heid is nu door de Boeren bezet en uitgangs punt voor versohiliende strooptochten in Natal. Als troost wordt geseinddat de verliesen der Boeren 100 man bedroegen l Dat de stemming in Engeland onder deze omstandigheden steeds meer verandert is geen wonder. Da bevolking ondervindt in toene mende mate den invloed, dien den oorlog op de welvaart heeft, en zjj ziet tegeiyk de be lastingen stygen, met de wetonsohap dat het niet kan biyven by de verboogingen die nn reeds zyn vastgesteld. Bovendien werken de mededeelingen van de weinigen die nit Znid-Afrika zyn teruggekeerd, niet mede om de stemming te verboogen, ter- wyi alles er op wyst dat zy, die hunne dien sten met zooveel geestdrift aanboden en thans nog in Zuid-Afrika zyn, beginnen te dringen om teruggeroepen te worden; maar de regee ring verklaart hen nog niet te kannen missen en sy zuilen das voorloopig moeten biyven' Van een leger, dat voor een groot gedeelte, nit ontevredenen bestaat, kannen geen groote feiten verwaeht worden, en die toestand van ontevredenheid zal wel met den dag grootev worden. Dit alles heeft natnuriyk tengevolge, dat mannen, die een jaar geleien moeeten zwy- gen, zioh nu kunnen doen hooreD, en dat denkbeelden die vroeger ais landverraad be schouwd zouden worden, nu kalm kunnen worden gezegd en opgenomen. Zoo bevat de Westminster Gaaette een ingezonden stak van den vroegeren oorlogs correspondent Vizetelli. Dese wyst op een rede door Brodriek, den minister van oorlog, in bet Lagerhuis gehouden. Deze heeft nl. de onhandigheid gehad te zeggen: Waar Frankryk 400.000 man noodig had in Spanje, de Spanjaarden 227,000 man uooiig hadden op Goba en de Amerikanen 100.000 man op da Philippynen, tegen slecht uitgeruste, slecht- gewapende, en in elk opiioht slecht gevormde troepen, dan is bet wuzriyk niet te verwon deren, dat wy ^eenige" moeiiykheden onder vinden in de Oranjerivierkolonie en Trans vaal, landen zoo groot als Spanje, Cnba en de Philippynen te samen. Vizetelli nu wy«t er op dat de door Brodriok aangehaalde feiten kort en goed een verkeerde voorstelling van de geschiedenis geven. Deze toch leert, dat de drie door den minister genoemde oorlogen alle een nood lottig verloop hebben gehad. De Franaoben in Spanje, de Spanjaarden op Cnba, de Amerikanen op de Philippynen waren alle failures, en de minister had beter gedaan door te zeggen: Wat de Franaohen met 400.000 man in Spanje niet konden, wat de Spanjaarden met 270.000 man op Cnba niet bereikten, wat de Amerikanen met 100.000 man op de Philippynen niet tot stand brach ten, dat tallen wy met 220.000 man in Znid- Afrika niet verkrijgen. En de heer Vizetelly voegt er by: Iu sou het dan met des minister geheel eens zyn geweeat. Bnaland heeft Polen alleen kunnen be dwingen, door een werkeiyke en zeer sterke beaetting van het land. De heer Vizetelli vreest alleen dat er niet genoeg soldaten in Znid-Afrika zyn, en dat vele van die in Znid- Afrika zyn, een groot deel van hnn energie verloren hebben en door friaiobe krachten vervangen moesten worden. Vizetelli bad de conclusie nog aoherper kunnen trekken. Immers by had kunnen aan- toonen, dat volgens Brodriek 727.000 man nog niet genoeg waren. Beknopte Mededeelingen, De heer Gogela moet, ondanks al den aandrang zyner politieks vrienden, weigeren de betrekking van gonvernenr der provincie Antwerpen te aanvaarden. Vele Engelsche bladen zyu woest nu de Vereenigdo Staten party trekken van Enge* land's moeiiykheden in Zuid-Afrika, door bet verdrag betreffende de onsydigheid van het Nioaragua-kanaal ter zyde te atollen. Dj

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 2