W oensdag 12 December. N\ 293. 143" Jaargang. 1900. Deze courant verachyit d a g e 1 y k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prge, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2»- Afzonderlyke nummers kosten 5 cent. Thermomete Middelburg 11 Deo. 8 u. vm. 43 gr'. 12 n. 45 gr. av.4o.46gr.F.Verw. m.Z W.windbetr.miatwein.v.v.t. Agenten. Te Zierikzee: A. G. bi Moon; te Tholeu: W. A. TAV NaUWMHTJUZM. Advertentiën20 cent per regel. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die tjj innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reolatnes, niet afkomstig nlt Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldweien, is uitsluitend gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau At de LA MAR Azn., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. Middelburg 11 December. EENS ONGEGRONDE OPMERKING? Aan het slot van een hoofdartikel over keizer Wilhelm's weigering om president Kruger te ontvangen, sehryft bet weekblad de Amsterdammer. Helaas, voor ons als Nederduitsohe, en voor een overwegend deel protestantsobe natie, geeft óok 's keizers daad tot nog een andere opmerking aanleiding. Da«r ziet men nn Noord-Amerika, Canada, Australië, Engeland, en ook Duitschland in syn keizer het protestansehe deel der wereld bevolking aan den arbeid. Het dieriykst egoïsme van de laagste tot de hoogste sport van de ladder, verdelgen, helpen verdelgen en laten verdelgen zinneiyke toerekening en ainneiyke gevoelwelluat, het begin en het einde van dit gemeensohappeiyk bedi^f, ver- heeriykt, als vaderlandsliefde, als het waken voor de nationale eer en het nationaal belaag. Met dit 8ehouwspel eindigt de negentiende eeuw. Ongetwijfeld bracht het proteatantisme een hoogero mate van intelleotneele beschaving, maar was het van geiyken zegen voor het gemoed? Of weet het protestantisme nog gemakkeiyker dan andere godsdianstriohtingen de sobynheiligheid, de hebzucht, de wreedheid, i. e. w. het ploertigste cynisme, te paren aan, te vergalden met ja te vereenzelvigen met het geloof? Wg stellen de vraag, wetende haar niet te kuucen beantwoorden en ook geen antwoord uitlokkende, maar eenvoudig om onse mee- nicg uit te spreken, dat, indien de demooratie het opkomen der lagere klassen met edeler en frisschere levenskracht, geen eind maakt aan do brntale ntofvergoling der Staten en volkeren, de mensohheid hoe langer hoe meer achterwaarts zioh zal bewegen, tot kg in een dieriykheid verloopt, alleen beschaafd naar het intellect Geenasins wensohen wij met deze overtui ging iets te kort te doen aan den eerbied voor der Boerengeloof. Wy hebben dit genoeg getoond, om van geringschatting niet ver dacht te kannen worden. Dooh wy willen slechts er aan herinneren dat, ook biykens de jongste geschiedenis der volkeren, alle geloof onder de moderne be schaafde natiën, tengevolge van disharmonie toisohen de hemeliofae en de aardsohe, de hovennatnoriyke en de natanrlgke wereldbe schouwing, welke beiden tegeiyk in de hooi den omspoken, alsmede tengevolge van het plooien der dogmatische moraal naar de eiseben der sooiaie en politieke zedeleor, welke laatste vooral met het oog op de upper ten thousand is gevormd, httr reinigend en regelend ver mogen beeft verloren. John Bull, van de High Church die de geloovigen doodschiet, en Z. M. Wilhelm, de potentaat van die Evangelische Kirehe die daar onbewogen bystiat, geven een proeve van het protestantisme in actie. Wie leort daar niet iets uit? Wy leeren er o. a. uit dat menig beiyder van het Protestantisme, of liever van het ehriateiyk geloof, in ootmoed zioh buigen moeat, omdat het gros der beiyders, van beo gen en lagen rang, nog zoo ver staat van den atiohter vau dien godsdienst; liever dan; zooals nu gebeurt, sioh te verheffen op zijn geloof, den ataf te breken over in zyn oog ongeloovigen. En verder om zioh met de a. Kerstdagen de ernatige vrasg te doen of het niet goed zou zyn bet „vrede ep aarde" min der luid te doen weerklinken. Het wordt meer en meer eene bittere, eene droeve spotterny De lyst, door den Minister overgelegd, santoo- nende dat onder elk bewind de benoemingen buiten de ingezetenen een overwegend aantal uitmaakten, pleit wel voor de noodzakeiykheid. Wie zoo ver gaan als de heer Schaper, dat een benoeming door de kiezers wensohen, verliezen, daargelaten dat er grondswetherzie- aiug voor uoodig zou zyn, het dubbele karak ter van het ambt uit het oog. Een verplicht advies van den Gemeenteraad ware misschien een nuttige verbetering. Pensioneering van gemeente-ambtenaren is een belang, dat door de regeering niet uit het oog verloren wordt, doch de van vele syden gebezigde aandrang zal toch niet tot spoedige oplossing van 't na niet zoo byster eenvoudige vraagstuk leiden. Da onderwysers sohynen het eerst aan 'tbod. Mat byzonderon aandrang werd ditmaal ook aanbevolen een wetswyziging, waardoor het mogeljjk wordt ambtenaren voor den burgerleken stand buiten den Raad te kie zen. Da Minister, de wensoheiykheid biet ontkennende, vond de zaak niet zoo eenvou dig, noch zoo urgent, dan dat wy ook hier van een spoedige oplossing zouden kunnen hopen. Over een noodwetje ter bestendiging van de drankwet is de Minister met zyn col lega van Justitie in overleg. Het staat nu wel vaat, al hield de minister zyn slag om den arm, dat de wyzigingswef niet in behandeling zal komen. «WEHDH HAMEI De middagsitting van Maandag werd vol- gemaakt met verschillende opmerkingen over het bionenlsndseh bestuur, die tot breede be schouwing geen aanleiding gaven. Wat van verschillende zijden gezegd werd over bur gemeestersbenoemingen msg inte ressant zyn, 't was zoo weinig nieuws, dat de Miuiatsr terecht kon aanvoeren, dat gedurende de 24 jaren, waarover reeds zyn parlementaire herinnering loopt, telken j are betaelfde terug keerde. Zoolang geen ander stelsel gevolgd moet worden by de benoemingen en om trant de noodaakeiykheid daarvan bestaat nog volstrekt geen tommunia opinio zal men 't iioh wel moeten getroosten, dat den raads man der Kroon aekere vryheid biyft gelaten, om niet-lngezetenen voor te dragen, wanneer een ingezetene hem niet geschikt voorkomt. Het verbod vau twee burgemeesters om socialistische optochten te houden, de eene op den len Mei, de andere om tegen verwerping der ongevallenwet te protesteeren,lakte eenige eritiek uit van de syde van den heer Troelstra. Waar een burgemeester zioh natuuriyk altyd beroepen zal op vrees voor rustverstoring, en 't achteraf moeilijk met zekerheid te beoor- ieelen is, of die vrees gewettigd was, de bur gemeester echter by werkeigke rustverstoring de verantwoordelijke persoon is, valt het doorgaans zeer moeiiyk met vrucht eritiek voor zulk een weigering uit te oefenen. Da Minister dead het gevoelen, en de heer Troelstra gevoelde het biykbasr ook wel. Intusschen had hy de voldoening, dat de Minister het zonderlinge motief van weigering, dat het publiek een Kamerbealuit heeft te eerbiedigen en een burgemeester geen betooging daartegen dulden mag, even krachtig repudieerdealshy. Aldus het kameroverzicht van Het Vad. Stippen wy hierbij nog aan dat de heer mr C. Lucaeee bQ art. 21 der begrootiog voor binnenlandiohe zaken vroeg waarom daarvan f 11.000 was afgenomen, bestemd voor de berging van het archief in de Abdy te Mid delburg. Hy drong aan op verbetering van de archief lokalen van 't provinciaal bestuur vsn Zeeland en om geld daarvoor weêr op de begrootirg te brengen. De minister antwoordde, dat by twyfelt of de werken dringend scodig zijn; hy zal per soonlijk een onderzoek te Middelburg instellen- NEDERLAND EN PORTUGAL Zooals in ons vorig nommar is gemeld dat gebeuren zou, is Maandag avond in da resi dentie aangekomen jfetf Van Weede, onze minister-resident te Lissabon ter mondelinge opheldering van het misverstand inzake het consulaat te Lorenqn Marquez. Men herinnert zioh dat da heer Van Weede binnenkort zal optreden als hofmaarschalk van't Huis van H. M. de Koningin-Moeder. Ouder leiding van dien aanstaanden titularis wordt reeds geruimen tijd de aan hem opgedragen inrichting van het paleis van H. M. de Koningin-Moeder in het Lange Voorhout ten uitvoer gebracht. PRESIDENT KRUGER BIJ DE KONINGINNEN. Omtrent de ontvangst van President Kruger door HH. MM. wordt uit zeer vertrouwbare bron aan Het Vad. het volgende medegedeeld: De President werd tot aan de audiëntiezaal door den Kamerheer van dienst vergezeld. Toen hy binnentrad, stonden de Koninginnen van baar zetels op. Met een diepe buiging naderde Kruger en de Vorstinnen reikten hem de band ter ver welkoming en noodigden hem uit plaats te nemen op een derde fauteuil, tegenover de Hare. Toen ontspon zich een gesprek. President Kruger begon met zyn diepge- voelden dank te herbalen aan H. M. voor de byzondere onderscheiding en 'tbewya van groote vriendschap, hem gegeven door de aanbieding van de Gelderland. De Koningin herhaalde dat het Haar een voorrecht was geweest daartoe in staat te zyn en op die wyze Haar sympathie openiyk te kunnen toonen. Op de vragen van HH. MM. gaf de Presi dent te kennen dat hy de reis aangenaam en voorspoedig had volbracht. Hy roemde de inrichting vau het schip, maar bovenal de uitstekende zorgen, dio kommasdant, état- msjor en bemanning hem had gewijd. Daarop lieten de Koninginnen zioh over don toestand van mevrouw Kruger en de overige familie van den President inlichten en met groote belangstelling vroegen Zö of dé vei moeien issen va» den tocht in Eutopa hem niet te zeer hadden aangegrepen. Maar de heer Kruger verzekerde dat hy zich, de omstandigheden in aanmerking genomen, zeer welgevoelde en gesterkt werd door zyn ver trouwen op God en de sympathie van zoo vele zyden. ZHEG. vond daarna gelegenheid de Konin gin en haar Moeder geluk te wensohen met de verloving van H. M. en by voegde daaraan de vnrigste wemchen en beden toe voor; Hr Ms heil en 't geluk van Haar aanstaanden gemaal, haar Huis. en haar volk. Vervolgens kweet zich President Kruger van de vereerende opdracht van President Loubet, om H. M. zyn faartelykete groeten en betuigingen van eerbied over te brengen, waarvoor de Koningin zich zeer gevoelig toonde. Ten slotte, toen HH. MM. en de President opgerezen waren, nitten de Vorstinnen den wensch dat de eerbiedwaardige grijsaard ge durende zyn verder verblijf in ons land en in Europa, voor zyn peraoon en belangen het beoogde doel moge bereiken. Zy hoopten hem nog menigmaal te ontmoeten. Met een handdruk namen HH. MM. afscheid. Men deelde den President, na de audiëntie, mede dat HH. MM. naar de regelen van het protocol den heer Kruger, die incognito reist, geen persooniyk tegenbezoek brengen zouden maar de Ministers van Financiën en van Bui- tenlandsche Zaken hadden opgedragen hem in haar naam in het 'tzotel des Indes te gaan oomplimenteeren. Dit geschiedde, sooals gemeld is. In het onderhoud van den premier en de heer De Beaufort werd de staatkunde evenmin als by de audiëntie van HH. MM. aangeroerd. Ia het vorenstaande ligt een voldoend dé menti van allerlei praatjes in buitenlandscho bladen. De Koningin zal binnen enkele dagen een diner geven ter eere van President Krugef. De eeresabel, die aan president Kruger door de oud-stryders-vereeniging te Solicgen werd aangeboden, is een prachtig stuk werk. Ia het gerest komt het wapen voor van de Zuid-Afrikaaniehe Republiek, en aan den knop van den greep schittert een dismant. Op de kling is aan de eene zfjdo geciseleerd een epi sode nit een Boerengevecht. De opschriften luidenBis zum letzten Tropfen Blut en Furchtlos, Tap f er, Treu und GutAan den anderen kant is een voorstelling van een wapensmidse afgebeeld, met de opdracht: Den hochverehrten Presidenten von Transvaal, Paul Krugergemdmet von den Kriegern der Feldzuge 1864—1866, 1870—1871, des Kreises und der Waffenstadt Solingen, Deutschland Iu verband met zyn vele bezigheden zal president Kruger voortaan slechts eenmaal per deg op het balken van het Hotel des Indes verschijnen en wel des namiddags tnoiehen 3 en 4 uur. BENOEMINGEN ENZ. Bö' kon. besluit is dr H. van Oort, hoogleeraar aan de rijks universiteit te Leiden, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw is benoemd tot ontvanger der dir. belastin gen enz. te Nieuwkoop c. a., R. A. Bakker, thans te Mijdrecht c. a.; zyn benoemd tot commies der posteryen en telegraphic 4de bi., de surnumerairs H. Schip per, J. Campagne, W. B. Blokhnis, M. J. Baak, J. K. Rakhorst, A. G. Kaetein, J. H. J. du Saar, A. C. Hofman, P. O. C. Engel- bregt, R. Meindersma, J. J. M. L. Marohand, H. W. de Jong, J. Marees, H. C. Pelser, mejuffrouw A. J. van de Ven Sauveur, S. W. Weisfeit, G. J. N. Prick, D. Coster, J. L. Cinysenaar, C. J. Canneel, mejuffrouw V. Hoogslag, H. W. de Vos, E. J. Diest-Lorgion. Door de arr.-rechtb. te Utrecht is, ter ver vulling eener vaoatnre van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alpha- betische ijjst van aanbeveling: mr W. M H. Boers, advocaat en procureur te Utrecht, tevens reehter-plaatsvervanger in gemelde rechtbankmr G. Ribbius, reohter in de arr.-rechtbank te Dordrecht en mr Z. W. Straatman, rechter in de arr.-reohtb. te Almelo. Donderdag a. verleent de minister van financiën geen audiëntie. UIT STAD EN PROVINCIE. Het is tegenwoordig in Middelburg druk met de gelegenheden tot ont- en uit spanning. Byna geen week gaat voorby of er is iets te doen. Deze week kunnen èu liefhebbers van bet tooneel ton die van de muziek hun hart op.- halen. Van de voorstelling, op Donderdag a., te geven door het gezelschap van den Neder landschen schouwburg van Antwerpen, be stuurder de heer F. van Doesela&r, maakten wy reeds met enkele woorden melding. Vlaamsohe tooneelisten trekken menigeen aan. Hunne taal klinkt zoo lieflijk vaak, en hun spel is meestal goed. Van een me vrouw Verstraete—Laquet, eene teer goede bekende, en van den heer Lemmens is dit zeker te verwachten. Wie bovendien van een ouderwetseh Duitsoh drama hondt, van een echt «tak van Charlotte Birob—Pfeiffer, sooals De- Goudhoer is, ver- zuime niet Donderdag naar den schouwburg op hef Molenwater te gaan. Den dag daarna, Vrydag, is er gelegenheid onzen Joh. Mesiohaert te hooreu eu zijn kunstbroeder Röntgen. Dat belooft een avond van groot muzikaal genot. Het is alweer heel wat tyd geleden dat wy den greoten zanger, die in het binnen- m buitenland voortdurend lauweren oogst, hier gehoord hebben. Eu het mucieklievend Middelburg zal daar om zeker wel niet nalaten om van de gele genheid om die twee artisten te hooren, ge bruik te maken. De onlangs uitgestelde voordracht van den heer Henri M. Dekking voor de leden van het Jfetodepartement Middelburg zal nu plaats hebben op morgen (Woensdag 12 Deo.), des avonds te acht uren, in het Schuttershof. Zooals bekend, zal de heer Dek king o. a. een en ander doen hooren uit Gy- rano de Bergerac van Edmond Rostand. - Iu de groote SchuttershoftveX alhier was Maandagavond geen plaatsje onbezet de voordracht over Transvaal, die door den heer A. H. Pinot van Kaapstad gehou den en door fraaie lichtbeelden verduideiykt werd. Het publiek was hoogst tevreden over hetgeen het te hooren en te zien kreeg. Prinses Henry van Battenberg, met ge volg, kwam Maandag nacht met den sneltrein teVIissingen aan, komende van Frankfort a/M. om met de nachtboot naar Engeland over te steken. - Io de Maandsg te A r n e m u i d e n ge houden raadsvergadering werd de politiever ordening behandeld, waarbij verschillende artikelen werden gewyzigd, en eenige nieuwe ingevoegd, terwijl de herziene verordening in een volgende vergadering definitief zal worden vastgesteld. De suppletoire kohieren voor den hootdeiyken omslag en de hondenbelasting werden vastge steld. Ook werd met algemeene stemmen besloten een adres van welkomst en sympathie-betuiging te zenden aan president Kruger. De heryk, iu 1901 te houden in Zuid- Beveland en Zeenwsch-Vlaande- ren, vangt aan 11 Maart eu eindigt 27 Juli. Gad. Staten noodigen burg. en weth. van de gemeenten in Walcheren, Noord-Beveland, Tholen, St. Philipsland, Schouwen en Duivelend, waarin 1901geene verplichting tot beryk bestaat, uit, de belanghebbenden hieromtrent zooveel noodig in te lichten en hen er op te wyzen, dat de maten en gewichten op gevaar van straf voorzien moeten big ven van de ver eischte stempelmerken en dat het laatste goedkeuringsmerk gedurende twee jaren ongeschonden moet worden bewaard. Gedurende de vorige week werden van Bruinisse verzonden 2600tonnen mosselen naar Holland," België, Frankryk, Dnitsobland en Engeland. De pryzen waren f 2.50 tot 2 per ton naar kwaliteit. De aanvoer van Zeeuwseh mosselzaad bedroeg 300 tonnen> De prys was naar deugd f 2.50 ot f 1 per ton. Onder Graauw is Maandag morgen een vyfjarig jongetje, waarsehyniyk by het spelen met ganzen, wat het gaarne desd op de hofstede van zijn vader, den landbouwer S. aldaar, in het water gevallen en verdronken. RECHTSZAKEN. Arrondissements-BechtbanJe te Middelburg. Het vonnis, waarby W. P., 43 j., vroeger oesterhandelaar en administrateur te Goes, door die rechtbank wegens verduistering is veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, be rustte op de volgende overwegingen Overwegende dat de beklaagde ter terecht zitting heeft bekend en opgegevendat hy in 1895 aan dan getuige Proos heeft bezorgd eene som van f 3500, welke mevrouw de weduwe Hsge, tegen eene rente van 4 uit gaf tegen eene hypotheek op door Proos aan gekocht landdat die hypotheek is tot stand gekomen en Proos hem in de jaren 1896 en 1897 heeft betaald de versehnldlgde rente, telkens groot f 140* welk hy asn de geld- sehietster mevr. Hage beeft overgemaaktdat in Februari 1898 de get. Proos en Dekker te zynen kantore zyn gekomen, waar laatstge noemde hem ter handstelde eene som van iets minder dan f 2500, zynde ie koopprys van door dezen vau Proos gekocht land, ter wijl Proos hem toezegde om binnen eenige dagen de aan de f 2500 ontbrekende geiden te zullen komen bybetalen, hetwelk hy heeft gedaan, en hem opdroeg die f 2500 te doen strekken tot gedeeltelijke aflossing van de hypotheek ad f 3500, ten behoeve van mevr. de wed. Hsgedat echter eenige dagen later Proos wederom is gekomen, mededeelende dat met de aflossing van die hypotheek maar moeat worden gewacht, totdat hy de ont brekende t 1000 ook kon betalen, teneinde dan de geheele hypotheek in eens af te losaen en hem, bekl., verzoekende, die gelden zoolang maar onder zioh te honden tegen uitkeering eener rente van 4 waarmede hy genoegen heeft genomen en Beiert in het laatst van dat jaar en van 1899 van Proos beeft ont vangen de rente van f 1000, zynde f 40, welke met de rente van de f 2500, zynde f 100, heeft overgemaakt aan mevr. de wei. Hage dat hy die f 2500, van Proos ontvangen, iu zyne eigen zaken heeft gestoken, met bet voornemen ze daarin te laten, totdat, na be taling van f 1000 door Proóa, da geheele hypotheek kon worden afgelost; dat by na de ontvangst dier f 2500 aan Proos heeft afgegeven eene quitantie, waarin vermeld itond, dat die gelden moesten itrek- ken tot gedeeltbiyke aflossing van de hypotheek van mevr. de wed. Hsge, welke quitantie eigeniy k door eene andere had moeten vervangen ge worden zyn na de door Proos aan die gelden gegeven, veranderde bestemming, doch dat by dit door nalatigheid steeds verzuimd heeft, tot dat na zyn faillissement, dat op 4 Juli jl. plaati greep, hy het in het belang vau Proos aohtte, die quitantie te vervangen door eene andere, de hem ter terechtzitting vertoonde, gemerkt E, opdat door de vermelding daarin van rente, Proos ook daarvoor zou kunnen worden geverifieerd en welke quitantie hy alstoen by vergissing gedateerd heeft 1 Febr. dat hy toen van Proos heeft terug ontvangen de oorspronkelyke quitantie van Febr. 1898, welke hy daarop heeft verscheurd dat by ook aan Proos heeft afgegeven de hem ter terechtsitting vertoonde verklaring, gemerkt F, waarin abnsieveiyk 1 Januari 1900 is neergeschreven in plaats van 1901 dat hy wal is waar aanvankeiyk by zyn verhoor voor den reohter-eommissario, ter instr. van strafzaken heeft ontkend, dat de aan Proos afgegeven quitantie inhield de vermel ding, dat de daarin vermelde gelden moesten dienen tot gedeelteiyke aflossing van de hy potheek, alsook dat de gelden oorspronkeiyk tot dat doel hem waren ter hand gesteld, maar dat dit een gevolg is geweest van synen zecuwachtigen toestand by en na arrestatie dat hy ontkent die hem tor hand gestelde gelden te hebben verduisterd, omdat Proos hem ten slotte, na de intrekking van zyoe opdracht om daarmede de hypotheek gedeelte- ïyk af te lossen, verzocht bad ze tegen ver goeding van rente zoolang onder zich te houden, totdat de geheele hypotheek kon worden afgelostdat by om die reden de 2500, dan ook niet aan mevr. de wed. Hage heeft opgedragen, haar van een voor nemen tot aflossing nooit heeft kennis gege ven, noch haar gevraagd of zy daarin wilde toestemmen. Overwegende dat ter terechtzitting onder eede is verklaard door: lo. J. Proosdat hy in 1895 door bemid deling van den bekl. heeft ontvangen f 3500, tegen 4 rente, om daarvoor land te koopen, waarvoor aan mevr de wed. Hage eene hypo theek op dat land werd gegeven dat hy in November 1896 en 1897 telkens ten kantore van den bekl. heeft betaald den versobuldigden intrest ad f 140, waarvoor hem zyn verstrekt de beide ter terechtzitting hem vertoonde quitantfes, gemerkt B en C; dat in het begin van 1898, hy een deel vau dat land weder heeft verkoeht aan den getnige L. Dekker voor iets minder dan f 2500, welke door den kooper in zyne tegenwoor digheid, ten kantore van den beklaagde zyn uitbetaald, waarop hy den bekl. heeft toege zegd hot aan de f 2500 ontbrekende geld

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 1