r BUITENLAND. Verschillende Berichten. LAATSTE BERICHTEN. Alles wat voor de verschillende oefeningen uoodjg was, werd bereidwillig in brnikleen afgestaan, niettegenstaande de afdeeling Vlis- singen nog steeds op de koninklgke goed- keuring der statuten wacht De afdeeling Vlissingen ondervindt groote medewerking van het leger. Lnitenant Geill verzuimt geen oefening; de inatrnetenra be- yveren zfoh allen en de leden werken met last en ijver; er heersoht bij de oefeningen een uitstekenden geest en aanmerkingen op gedrag of jjver kwamen tot heden nog niet voor. Neemt men in aanmerking dat aan de oefe ningen bjjna uitsluitend werklieden deelnemen, waarvan velen sleehta 16 en 17 jaren oud zj)n, dan blijkt het dat het bewustzijn van grondig onderrioht te ontvangen die jongelieden op wekt. Waren er voorheen velen die de oefeningen aleohts van tjjd tot tjjd bijwoonden, thans doet ieder z|jn best geen oefening to verzui men om niet achterlijk te worden. De voor bereidende schietoefeningen zijn door velen gebeel doorloopen en deze zjjn begonnen met kamerscbietoefeningen, waarvan de uitslag de verwachting zeer overtreft. Er werden reeds bij de eerste oefening van de bok 52, 54 tot 58 punten behaald hieruitjblijkt hoe de, onder goede leiding gegeven voorbereidende oefenin gen van groot unt zijn. Luitenant Geill versooht twee maal per week te oefenen omreden dat dan de afdeeling Vlissingen bjj eene eventueele parade daarbij zon kannen tegenwoordig zijn. Omreden de uitgaven te groot worden, meende de voor- sitter dit te moeten tegenhouden. Natuurkundig gezelschap te BA ID DELBURG. Rookvrij buskruit. Op de Maandag 11. gehouden bijeenkomst sprak dr J. C. A. Simon Thomas, «oheikun- dige bjj de marine, te Amsterdam, over het rookvrge bns-kruit. De uitvinding van dit kruit is aan te mer ken als een der belangrijkste veroveringen, door de wetensobap behaald, en is een groote vooruitgang boven het onde buskruit. De behoefte aan een nieuw krnit deed zich ge voelen door den vooruitgang der geweerteoh- niok; er was een voortdrjjvingsmiddel noodig dat, bü de steeds verminderende doorsnede der kogels, de levende kracht daarvan geiyk deed blijven, dos de snelheid deed vermeer deren. Hiertoe was het onde krnit niet in ■takt, sedert het geweer-kaliber, dat in 1866 nog algemeen 11 mM. was (Chassepot-, Manser en Beanmontgeweer), daalde tot het tegen woordige van 6.5 mM. Hiertoe waren krach tiger explosiefatoffen noodig, nl. de uitrover- bindingen. De rookvrijheid, en het niet achterlaten van krnitslib, zijn eveneens gun stige voordeden, maar niet de hoofdtaak. Om als krnitsoort te voldoen, moet een stof in een korten tyd, door haar ontleding, een ••el grooter volnme doen ontstaan van gassen die door han exspsnsievermogen en dehooge temperatanr den kogel voortdrijven. Hieraan voldoen de nitroverbindingen, vooral schiet katoen en nitroglycerine, die dan ook de grondstoffen van het nienwe kruit vormen. Het eerste wordt bereid nit gewoon katoen door drenking van een mengsel van zwavel en salpeterzuur, zooals spreker door een proef aantoonde. Door een verdere proef werd aan getoond dat cellulose, de stof waaruit de katoenvezel bestaat, eeu koolhydraat is, en dat deze lichamen (ook suiker, meel, enz.) bestaan uit koolstof, waterstof eu zuurstof. Het salpeterzuur is eeu krachtig oxydatie- middel; de verbinding van de twee, het nitro cellulose of schietkatoen, bevat dus in zich de brandbare koolstof en waterstof en de voor de verbranding noodige zuurstof. Bjj de ver branding van schietkatoen ontstaan louter gasvormige prodnoten, nl. kooloxyde, koolzuur waterdamp en stikstof. De spreker demonstreerde van het door hem bereide schietkatoen de belangrykste eigenschappen, nl. de snelle verbranding, het lege ontvlammlngspnnt (180* C.), het ver mogen om door een slsg te ontploffen en de oplosbaarheid in eenige vluchtige oplosmidde len (aoeton, azjjnaether enz.), en de voordeelen boven het onde krnit. Terwijl dit laatste slechts voor 40% overgaat in verbrandings- producten en 1 E.G. daarbij 270 L. gas geeft, geeft 1 E.G. schietkatoen 860 L., dus ruim het drievoud. Ook is de verbrandingssnelheid veel grooter. Voor nitroglycerine geldt alles hetzelfde. Echter bleek, dat de twee genoemde stoffen voor geweren zelfs ie krachtige mid- delOH waren, en de vraag moest nn worden opgelost, den ontbrandingstijd te verminderen zoodat de arak zich langzaam kon ontwikke len. Dit is bereikt door schietkatoen om te zetten in een hoornachtige massa. Het reeds gemelde oplossen in aeeton en azQnaether is sen vorm van gelatineerenby verdamping van het oplosmiddel biyft bet schietkatoen als een vlies terug en heeft zyn vezelachtige struc tuur geheel verloren. Verschillende modificaties van schietkatoen gedragen zich tegenover dergeiyke oplosmiddelen en in andere eigen schappen ongelijk (bv. collo din mwo', cellu loid, knnstsyde e. a.) Het rookvrge krnit isnn; door gelatineeren van zyn vezelaohtige structuur beroofd schiet katoen, terwyi voor een bepaalde modificatie het nitroglyoerine het daartoe noodige oplos middel bleek te zyn. Van rookvry kruit onderscheidt men 3 soorten, nl. 1. alleen schietkatoen, als hoorn achtig® massa achtergebleven na verdamping van een vluchtig oplosmiddel, 2. een mengsel van schietkatoen en nitroglycerine, 3. niet- gegelatineerd schietkatoen, alleen bruikbaar in losse patronen en jaehtkruit. De spreker berahreef achtereenvolgen» boe bet product bereid wordt, en toonde aan boe Ie ontstane kneedbare mun zich laat malm en perten. De door walsen ontstane platen worden in blokjes van de vereisohte dikte, (een of meer millimeters) gesneden, bet door persen ont stane is als draden {cordiet) of in den vorm van holie pypen (macaronikruit) in gebruik. Het gereede krnit wordt zoo noodig na volkomen droging met grapbiet-poedec ge glansd, in sommige soorten met een kleurstof bedekt. Het niet-gegelatineerde krnit wordt, als nat sobietkatoen, door zeeften in korrel vorm gebracht en deze korrels worden later op pervlakkig gegelatineerd. Spreker toonde het verschil in eigenschappen tussohen gegelati neerd schietkatoen en gewoon schietkatoen door proeven aan, t. w. de langzame ver branding, het moeiiyker ontploffen by schok of door een slag. Het nitroglycerine houdende krnit kan nog, maar door een harden slag, ontploffen, de eerste soort, alleen uit gegelati neerd schietkatoen bestaande, niet. Dat de verbrandingsprodnoten kooloxyde be vatten, is gebleken geen hinder te veroorzaken. Wel is ean nadeel, de groote gevoeligheid van temperatuurswisselingen, waardoor langaame ontleding en ten slotte zelfontbranding moge- lyk is. Haar, door te zorgen dat de tempera tuur, waarby het krnit bewaard wordt, nooit boven 35* C. ofcijgt (in de tropen b.v. door opzetteiyke afkoeling) is deze omzetting nooit te vreezen. De genoemde eigenschappen van het nieuwe kruit syn even zoo vele voor deelen boven het onde, waarby nog komt dat het door vocht niet kan bederven en geen damp afgeeft. Ten slotte deelde de spreker een en ander mede aangaande de ballietischs eigenschappen, waaruit bleek dat, vergeleken by het ouderwet- sche krnit,by een half zoo kleine lading een hyna twee maal zoo groote snelheid werd verkregen en een dubbele druk. By proeven, zoodanig genomen dat de aanvangssnelheid nagenoeg geiyk was, bleek de lading driemaal geringer te kannen zyn. Wyi de prijs van het kruit zes maal zoo hoog is, komt dan elk sohot toch aog op den dubbelen prys te staan. De nienwe kogels zyn voorzien van een nikkelmantel en hebben daardoor een grooter doordringingsvermogen. Op 100 M. afstand gaan sy nog door planken van 70 cM., ze gaan das door hoornen en menichen heen, en op 3Va KM. afstand (40 min. gaans) kan men er nog een persoon mede buiten geveeht stellen. Spreker besloot met op te merken, dat de volmaking der oorlogswerktuigen mede een middel ia om bet oorlogvoeren tegen te gaan, omdat de zooveel grooter vernieling, die zy teweeg brengen, des te eerder zal afsohrikken van de verantwoordeiykheid voor een oorlog. ONDERWIJS. De heer T. Starring®, hoofd der O. L. School te Meliakerke, is benoemd tot hoofd van dezelfde school te Sloten. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door de benoeming van den beer Bart van Hove tot heogleeraar aan de ryhsaeademie van beeldende knnsten te Amsterdam, is be- noemd tot direotenr der kunst-nijverheid teekensehool Quellinus, de heer C. W. Nyhoff, arohiteet, tot dnaverre leeraar aan genoemde school. LETTEREN EN KUNST. Whist (Valfrey) die aan de Figaro het buitenland behandelde, is overleden, vroegere loopbaan by de diplomatie was oor zaak van een groote bekendheid met de ver schillende hoven. De afdeeling Nymegen der Maatschappij tot bevordering van Toonkunst geeft 7 Decem ber een uitvoering van Haydn's Jahreszeiten en den volgenden dag een herhaling van dat werk op een volksconcert. LANDBOUW. EEN PROEFVELD DAT GELUKT 18. Mynheer de Redacteur. Vóór eenigen tyd stondt gjj my in nw ge acht blad een plaatijs af om het doel der proefvelden nader tos te lichten. Ik deed dit naar aanleiding van een proef veld, waarvan men zeide dut het mislukt wis. Ik heb de voldoening gesmaakt, dat men my begrepen heeft, want kort na de opneming van myn schrijven kroeg ik de aanbieding, om nogmaals eene proef te nemen op land, waar de laatste maal de erwten geweten hadden van het St Jan. Dat wilde ik vooraf doen gaan, om te doen zien, hoe er gehandeld moet worden om tot goede nitkomoten te geraken. De wetenschap moet zich beschikbaar stellen voor den landbouwer, en de landbou wer moet niet trotsoh of verlegen zyn hoofd omkeeren, om de wetensobap niet te zien, maar hy moet haar onbevangen een hand Van vriendschap aanbieden. Na heb ik eene mededeeling omtrent een ander proefveld, dat niet mislukt Ir» Het ii het proefveld by den heer J. van Crnyningen te Zuidzande, De grootte van het proefveld bedraagt 41,28 aren, das nagenoeg een Brngsch geniet. De grond is zware klei; de voorvrnoht waren suikerbeten met 300 KG inperphosphaat per gemet. Na het rooven der beten zyn de bladeren ondergeploegd in de eerste helft van November; den 28aten van die maand is daarop gebraoht eene hoeveelheid van 300 KG snperphospbaat en ondergeëgd. Den 13don Maart 1900 is daarop gesaaid 75 KG Jubilee- haver, eeae variëteit, die hier onbekend is, en deze is Id geëgd. Den 4den April werd eene overbemesting gegeven van 50 KG Cbili- salpeter. De haver werd gemaaid den laten Augustus en droog binnengehaald. De op brengst is; 43 heotoliter van 50 kilogram; en 5 heetoliter van 35 Ulogram van de 41,28 aren, gevende per hectare 104 heetoliter van 50 kilogram, 12 hectoliter van 35 kilogram, zynde per hectare een totaal van 5620 KG De hoeveelheid stroo bedroeg per hectare 5208 KG. Den prys van de zware haver berekenende tegen 1 cent, die der lichtere soort tegen 4% eent per kilogram en de waarde van het stroo op f 42.50, dan is de opbrengst per hectare f 425.40. De proefnemer voegt daaraan toe, dat de grond, waarop de haver geteeld werd zware klei is van puike qualiteit; dat dus nu de vraag nog dient beantwoord te worden, of ze goed zal gedyen op lichtere gronden en ver der dat de jubileehaver verdient aanbevolen te worden voor zware kleigronden als eene zeer winstgevende vruchtdat zy een verras send resultaat heeft geleverd wat styfte en lengte van stroo betreft, zoodat, hoe geil de groei voortdurend ook was, de plant nagenoeg geene geneigdheid toonde tot legeren. Algemeen was dan ook de belangstelling in dit proefveld en van verscheidene zyden wer den by den proefnemer aanvragen gedaan om zaaihaver. Aangenaam zal bet my zyn dese mededee- liug in uw geeerd blad opgenomen te zien als een tweede antwoord op de vraag „Waar toe proefvelden tooh eigeniyk dienen?" De secretaris van de commissie, belast met het toezioht op de proefvelden in Zeeland G. A. VORSTERMAN VAN OYEN. Aardenbnrg. De Vereeniging Het Neierl. Paarden- stamboek hield Maandag te Rotterdam haar algemeene vergadering, waarin onder meer verslag werd uitgebraobt van den toestand der vereeniging en tot afgevaardigden ge kozen werden de beeren S. C. Korteweg en H. A. Nebbens Sterling. Uit het jaarverslag bleek o. a. dat het aan tal leden 1430 bedraagt en dat in het Paarden- stamboek zyn ingesohreven 561 hengsten, 2522 merrien en 1580 venlens. Om het Paardenstamboek meer bekend te maken waa voor de Parjjsehe tentoonstelling f 300 toegestaan. De, reeds vroeger door ons medegedeelde, voorstellen van het hoofdbestnnr om zich tot de regeering te wenden om uniformi teit by de voorschriften te verkrygen by invoer van paarden en verbetering te brengen in de thane bestaande bepaliigen en voorschriften alsmede in de tarieven by het vervoer van paarden per spoor, werden aangenomen. De tot klerk der poster yen en telegrapihe 2e kl. benoemde heeren W. K. Saobnrg, G. Hartman, J. M. Kuiler en T. J. K. Kuiler worden geplaatst te Amsterdam en J. A. Wemelstelder, L. van Brakel, J. B. F. van Linschoten en J- H.. 'Mantz te Botterdam. Verplaatst zyn de klerk 2e kl. A. F. T. van Nienwenhnyzen van Amsterdam naar S t. Maartenidyk, de commiezen der poate- terijan 2e kl. H. Vogel van 'a Gravenhage naar Middelburg en B. J. Beelenkamp van Middelburg naar Venloo. Te Roosendaal hebben verschillende in gezetenen een comité gevormdten einde president Krnger by zyne aankomst in Ne derland een bijjk van hnide aan te bieden. Vrijdag verleunen de ministers van marine on van koloniën geen audiëntie. Zondag braoht de minister van binnen (andsohe zaken mr 0. Goeman Borgesius, een bezoek aan een tentoonstelling van Knnstny- verheid te Zntphen, die daar op kleine schaal georganiseerd was door de Geldersehe Ver eeniging van Kunstnijverheid. Dit bezoek wordt in verband gébracht met de plannen nn genoemde vereeniging om te Zntphen een tohool voor Knnstny verheid op te richten, waarvoor subsidie is gevraagd van het rijk. Na afloop van de bezichtiging der tentoon stelling biacht de minister een bezoek aan het Volkshuis der afd. Zntphen van den Volksbond- ZuipK. Crt. In den nacht van Zaterdag op Zoadag werden in de Rynhaven te Rotterdam stapels hont gelost van een stoomschip, liggende aan paal no. 6, op een iiohtersohip. De 24-jarige werkman J. S., bevond zich op den houtstapel op het Iiohtersohip, toen plot seling de deklast tastorte en grootendeels te water viel. In den val werd de werkman medegesleurd en door de vallende planken in het water getroffen en wel zoodanig dat hy niet weer boren kwam. Jl. Zaterdag namiddag heeft een vooral als schaatienryder bekend sportman, te Voge- lensang woonachtig, te Maiden na afloop van de jaebt het ongeluk gehad te vallen, waarop hy spoedig overleed. De overledene was verscheidene jaren lid van den raad van Bloemendaal. De corporatie van het Heilige Hart, te Sittard, heeft aieh gevestigd te Bergen-op Zoom en zal daar een seminarie bonwen. Het doel is g6esteiyken te vormen, en die te be stemmen voor missiën. De Petit Bleu ia verrukt over het denk beeld van den Matin, en nam het initiatief voor een Beigisoh hnldebiyk aan Koningin Wilhelmina. Te Marseille is eene dertigjarige vronw, met hare drie kinderen van éen tot zestien jaar, omgekomen, gestikt door de uitdampingen van een kachel. Ben epidemie van arsenik-vergiftiging woedt in de steden Manchester en Salford. Men heeft ontdekt, dat de ziekte haar oor sprong vindt in 't gebruik van mindere bier soorten, die bereid worden met behulp van een arsenicum bevattende enikeraoort. Dese suiker wordt tot dit doel fabriekmatig bereid en aau de brouweryen verkocht. In «on Beriy&fcb hotel was dezer dagen een Russisch officier met fijne eobzgenoote afgestapt. Toeu sQ Zaterdag van een wan deling terugkeerden, bemerkten zy dat zy be stolen waren. Ren halssnoer van twee rijen paarlen, met prachtige brillanten bezet, was verdwenen. Het bad eene waarde van 50,000 fr. Men verdenkt een jongeling van omtrent 80 jaren, een Italiaan, die denkeiyk tot eene internationale dievenbende behoort. Het comité voor de onafbankeiykheid van Albanië heeft een nieuw beroep op de Mogendheden gedaan, waarin o- a. de wreed heden der Turken worden geschetst. Het Hotel Commercial te Aix en Othe ia door eeu aoetyleen-ontploffiag verwoest. 4 personen zyn gedood, 20 gewond. De tegenwoordigheid van zooveel kbaki in Zuid-Afrika is natuuriyk voordeeiig voor de drankhandelatrs. In de eerste negen maan den van dit jaar was de waarde van ingevoerd bier alléén 128.667, tegen 73.403 over hetzelfde tydperk van verleden jaar. Te 10.40 fceerd e Kroger terug naar het hotel. De president van den algemeenen raad zal morgen in de zitting voorstellen om de wen- sebeiykheid van arbitrage uit te «preken. Brussel, 29 Nov. Een medewerker van de Etoile vernam van Van Boesohoten dat Krnger niet te Brussel zal komen, maar rechtstreeks doorreizen naar Den Haag. Toch aullen te Brnssel betoogingen worden gehondeu. 's Gravenhage. Voor den Hoogen raad is heden behandeld het beroep in cassatie van Misseghera, tegen het arrest van het gerechts hof te '«Gravenhage, bevestigend het von nis der Middelburgsohe rechtbank, waarby hy tot 15 jaar werd veroordeeld wegens dood slag op Prudentia Vervaet te Koewacht. De beer mr J. J. Heijte lichtte drie eassa- tiemiddelen toe. Het eerste betreft ongenoeg zame aanwijzing der schuld, de beide andere gelden gebreken in den vorm. Wat het eerste betreft, wees de verdediger erop, dat er reeht zon zijn gedaan op onvol doende aanwyzingen, alslo dat bekl. in den avond van den doodslag (13 April 1899) met Prndentia te Koewaoht is gekomen2o dat fa de zakken, waarin het iyk der verslagene en die waarin haar kleereu zich bevonden, steenen waren, geheel gelijk aan die welke op de achterplaats van bekl's. woning lagen; 3q dat bekl. bedreigingen tegen het leven van Prndentia heeft geuit. Het Openbaar Ministerie «al 11 December conolosie nemen. Ingang 21 December is de heer Tj.Kielstra te Middelburg benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Woerden. Er is reden te vermoeden dat Krnger, een maal in Nederland, niet zoo spoedig weder naar het buitenland zal gaan. In een geheime vergadering van den gemeen teraad is besloten dat president Krnger by zyn komst alhier door den Raad en corps zal worden verwelkomd en dat de burgemeester hem namens de bnrgery zal toespreken. De zangverenigingen Cecilia alhier, Zang en Vriendschap te Haarlem en Botte's Mannen koor te Rotterdam znllen zich vereenigen om ia de haweiyksweek eene serenade aan de Koningin te brengen. Tweede kamer. De afdeeliugen be noemden tot rapporteara over het wetsontwerp betrekkeiyk de paardenfokkerij de heeren Merkelbaoh, Lieftinck, Van den Boreb, Van Dedem en Van Heemst». Lelden. By bet rangeeren van een trein is de spoorbeambte Bril door een losse machine overreden. Hy was dadeiyk dood. Amsterdam. De raadsleden Wormser, Heiaeken, Heemskerk, Sutorius, Ssavage Nai ling, Wyomalen, Jitfa en Blankenberg dienden by den gemeenteraad een voorstel in om pre sident Krnger by zyn aankomst in do hoofd stad officieel te ontvangen en hem gelegenheid te bereiden om ingezetenen van Amsterdam te ontvangen. Zy noodigen burg. en wetb. uit daartoe de noodige maatregelen te nemen. Hier heeft zieh een damescomité gevormd voor een hnldebiyk aan de koningin. De advocaat-generaal by bet gerechtshof eischte heden, in hooger beroep, bevestiging van het vonnis der rechtbank, waarby de gebroeders Lanbnbr, firma Brüning en Mnfaren, tot 6 maandun gevangenisstraf werden veroor deeld wegens vervalsehing van faoturen. Di oorloi In ZsM'iftlkoi Londen, 27 Nov, Roberts meldt eenige onbelangryke ontmoetingen in den Vryataat, waar de Engelsoben veel buit maakten, naby Kterkdorp en Heidelberg. Generaal Clements stuitte_op De la Rey met 1000 Boeren in de richtiag van Rietfontein. De Boeren werden uiteengedreven met veel verlieten. Generaal Barton meldt dat Rokpan, noord- oonteiyk van Vrpurg, krachtig door de Boeren werd aangevallen en door 72 man spoorweg beambten werd verdedigd. De Boeren werden afgeslagen met een verlies van 3 dooden. Een Transvaalsohe vlag werd genomen. Pretoria 25 Nov. (Standard.) De volge lingen van Botha en Viljoen toonen een toe nemende werkzaamheid in de distrioten. Zy hernienwen het oud plan, om aan de grenzen der Kaapkolonie een slag te slaan, waar zy meenen een groot aantal ontevreden Kaapaebe kolonisten, met verborgen voorraden en wa pens aan te treffen, gereed om de vyaudeiyk- beden krachtig tc hernieuwen, by de geringste aanmoediging. De Boeren treden uiterst krachtig op in byna elk deel van de Trans vaal en den Vryataat. Vrijburg, 21 Nov. Gemeld wordt dat De la Rey met 1000 man in de Maobalibergen is. In bet westen van Transvaal zyn kleine laagers. De la Rey weigert de Boeren op te nemen die den eed van onzijdigheid hebben afgelegd. Rruger in Europa. Parijs, 27 Nov. President Krnger besocht te 9 nar Waldeok-Rousseau, vergezeld van de heeren dr Leyds, Fischer en Vau Hamel. Hy werd ontvangen door den direotenr van het kabinet en door deze naar den minister ge leld. Het onderhond duurde 10 minuten. Te 9.30 beantwoordde de minister, vergezeld van zyn directeur, het bezoek in het Hotel Scribs. De bureaux van den gemeenteraad en den algemeenen raad bezochten om 10 nor Kroger in het Hotel 8cribegeheel particulier en zeer kort. De voorzitters verzekerden beurtelings de eerbiedige gevoelens van de Parysohe bevol king voor den president. Deze dankte en later bracht by een oontra- bezoek. Tydena dit oontrabezoek was voor het stadhuis de garde mnnioipal opgesteld. Een reusachtige mensobenmassa juichte Kruger overal toe. De vice-president Esoutier wees op de bs- toogiugen der bevolking, er by voegende dat, als de volkeren ban stem doen hooren, arbi trage onvermydeiyk is. Kroger dankte de bevolking voor de ont vangst en de regeering voor de eerbewyzen en seide dat het Boerenvolk strydt doeb niet is overwonnen en nl stryden voor de onaf bankeiykheid. Het zal de kreten in Parys hooren en bon moed verdnbbaien. Men zon weten welke grn welen ae bestaan en hoeveel geleden wordt. M Bl «HW? O H I N A. London 27 Nov. De Times verneemt nit Peking dat alle gezanten thans aannemen het voorstel van den Esgelschen gezant dat China de bestaande hanaeistraotaten aal herzien, en dat van den Italiaansohen gezant dat China goedkeurt alle maatregelen, goor de Mogend heden te nemen tot waarborg van de betaling van schadeloosstelling. Feitelijk is dit de instelling van een inter nationalen raad van toezioht. Voor de betaUng der bestaande leeningen is gezorgd. Verkoopingen en verpachtingen in Zeeland. Datum Plaats. Voorwerpen. Informatica, 88 Nov. Aagtekeirko, Hois ens,. Tak. a Middelburg, Afbraak, Notarishuis a Middelburg, Houtwaren, Tak; Algemeen Overzicht. Van het oorlogatooneel hoort men de laatste dagen byna niet, tenzy men waarde zon wil len hechten aan een ts Lorenso-Marfues loo pend gernoht, dat de Boeren den Engelsoben een zeer zware nederlaag hadden toegebracht, waarby de Eogelsohen zware verliezen zonden hebben geleden. Te Leicester waren particuliere telegrammen ontvangen, waaruit bleek, dat de van dasr afkomstige Yaomanry£eenige dooden had ver loren. Roberts zelf heeft reeds gezwegen van bet oogenblik waarop Krnger in Enropa was, misschien echter heeft men te Londen de be richten aohtergehonden. Maar het kan zyn dat Kitchener reeds zyn betrekking van opperbevelhebber heeft aan vaard, en die wil by het voile werk geen dwarakykori. Alle verslaggevers «y» wegge: zonden. Onderwyi ontspint zioh in de Engelsohe pers een merkwaardig debat over de vraag of.de Transvaal reeds in den toestand verkeert, waarin van offioieele annexatie sprake kan zyn. En daarby doet zich het eigenaardige ge val voor, dat zelfs het groote belang dat een annexatie zon hebben met het oog op de aan wezigheid van Krnger in Europa, niet over het hoofd doet zien, dat de toestand op het ooriogsterrein een annexatie niet toelaat. Ds Westminster Gazette is vooral scherp. Het blad wyat er op dat de Boeren aog taoti- sohe eenheden en artillerie bezitten, dat zy niet uitsluitend gnerilla-benden hebben, die slechts de bevelen van hnn onmiddellijk hoofd voL gen. De gnerilla-benden vormen te samen een krygsmaoht, die een zwaren tegenstand zou kannen bieden aan de daadwerkeiyke Onder dese omstandigheden de iniyving nit te spreken, die recht sou geven de Boeren sis bandieten te behandelen, sou een dwaas heid zyn, die het sein zou geven tot een ernstige agitatie van de Boerenvrienden in Enropa. Bovendien is het niet een middel dat by den egenwoordigen toestand past. Het verbran den der hoeven baat niet. Wat ion het baten de Boeren als rebellen te behandelen, en al» zoodanig te fusileeren De Boeren zoodei» weer wraak knnBen nemen, en de Engelsohe gevangenen dood sobieten, en zy zonden zoo voegt het blad er scherp bjj de treinen met naar Johannesburg terngkeerende uitlas* ders wel eens kunnen pakken. In hetzelfde blad nog iets aardigs. Er wordt een vergeljfkinggemaakt tussohen de houding van de Engelsoben by ie Dreyfus betooging en dig van dg Fraofeben op Zatgf»

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 2