Verschillende Berichten. belzinnigen toestand. Mocht misschien het nemen raa oolleotiere stippen gerechtyaar- digd zijn geweest voor de gezanten die een troepenmacht in de hoofdstad hadden, rij, die alleen stonden, stelden aioh o. a. bloot aan een eenigaains soheeve verhouding tegenover de militairen, en terwijl er geen regeeiing te Peking was, scheen my het denkbeeld van vertrekken verkieaeiyk. Zelfs verhaastte ik myn afreis toen ik vernam dat een gecombi neerde diplomatieke demonstratie tot geheele in besitneming van het keiieriyk paleis was vastgesteld op 28 Augustus. De Spaansche gezant, dien ik kennis gaf van myn voorne men ten deae, aeide my te willen biyven uit hooide van zijn hoedanigheid van Deken, en de Belgische: dat by nog geen insiruotiën ter zake had.'* Eet Centrum bevat een aan pater H. Ray makers, te Vuoht, geriohten brief van pater L. van Dyok, provinciaal van Ooat-Mongolië, gedateerd van 25 September. De brief geeft eenige bisonderbeden over den marteldood van pater P. Jos. Segers. Na vele veramadiogen en folteringen te hebben doorstaan, werd hy den 24an Juli 11., op bevel van den mandaryn van Lan-ping-hien, in een kuil geworpen om levend te worden begraven- Toen hy door de aardlaag, die hem reeds be- dekte, het hoofd nog wilde opriohten, werd ie hersenpan met een byislag verbrijzeld. Zijn ïyk werd in de nabyaynde rivier geworpen, Pater Van Dyok voegt er by dat het ver keer met de kast uiterst moeiiyk blijft, en dat het niet mogeiyk is, dat alle missiona rissen aan hunne familie'* sohryven, daar het niet raadzaam is, den koerier meer brieven mee te geven, dan hy tassohen de voering van zyn kleed of de zolen zyner schoenen verber gen kan. Dit moge dus de familie'* der missionarissen, die in Oost-Mongolië verbeven, geruststellen. Allen die zioh in het zuideiyk gedeelte van het Vicariaat bevonden, hebben zioh vereenigd in de bisieb. residentie van Soeng-ahon-taonitse. Onder dezen hebben hnnne families in Nederland: mgr Abels, de EE.PP. Meyer, Jos. Hoogers, Van Eygen, Spoorenberg, Van Hilat, Uytdewillighen, Kallen. De EB. PP. Van Aoht, Oooasens en Jansen zyn in hunne distrieten van het Noorden gebleven. Aan het in het laatst van October by de Maatschappij tot Expl. van 8taat$pooru>egen te Utrecht gehonden examen voor goederen klerk 3e kl. hebben o. voldaan de heeren J. W. Matthyssen te Kap e lle—Bieze- li nge en J. Bal te Kruiniugen— Iers eke. Op de voordracht voor de vageerende betrekking van boekhouder van het burger weeshuis te Zierikzee, waarvoor zioh zeven aollioitanten hadden aangemeld, zyn ge plaatst de heeren J. van der Vliet Cz en C. J. Bathe, beiden te Zierikzee. De benoeming ia aan den gemeenteraad. Met groote plechtigheid is Maandag te Thol en de nieuwe R.K. kerk ingewyd. Dit geschiedde door Z. D. H. den biscchop van Haarlem. Na de mis, waarhy verscheidene geestelijken assisteerden, sprak de biasohop een kort dooh kraohtig woord, terwyi later ook de pastoor den bissohop, den burgemeester en den raad dank zegde. Het nieuwe kerkje is 22 M. lang en 9 M. breed en staat op de plaata der onde kerk, aan het einde der Markt. Het is voorzien van een eenvoudigen maar sierlyken toren. PENSIOENFONDS VOOR WEDUWEN EN WEEZEN. By de Tweede kamer is ingekomen een wetsontwerp tot regeling van de ontvangsten en uitgaven van het pensioenfonds voor weduwen en weesen van bnrgeriyke ambte naren, over het jaar 1901. Overeenkomstig den regel, by het beheer van 'a ryks byzondere fondsen gevolgd, wordt voorgesteld het saldo, waarmede de rekening van ontvangsten en uitgaven over het jaar 1900 zal worden afge sloten, aan de ontvangsten voor het jaar 1901 toe te voegen. Dit saldo zal vermoedelijk eene som bedragen van f 420.000. Het kapitaal van het fonds bestond op 1 Juli 1900 uit de vol gende insebry vingen 21/, pCts. f 32.543.300 en 3 pCt. f 16.145.300, alsmede nit verschil lende effecten, aangekocht tot een bedrag van f 300.000. De vermoedeiyke inkomsten znllen bedragen f 1.984.500 UIT STAD EN PROVINCIE. Het dames-comité voor Boeren-krygsge- vangenen te Middelburg ontving be halve een belangryke gift van f 2000 21 November een sohryven van mevronw de wed. Koopmans—De Wet te Kaapstad, waarin op nieuw hulp gevraagd wordt voor de Boe- renvronwen en kinderen der krijgs gevangenen. „Mag ikjn danken" zoo sohryti mevronw Koopmans 30 October, „voor wat gy en alle vrienden voor myn volk doet, en msg ik vragen dat, als gy voor onze vrouwen onder goed laat maken, zoo goed te willen zyn om te bedenken dat onze Afrikaansche vrouwe» groot en sterk gebouwd zyn, tenminste vele, dns groote chemises, etc. Mag ik vrlende- ïyk vragen als u iets zeer noodig zenden wilt, zend dan kousen voor vronwen, zwarte (wol of katoen), voor vronwen drie grootten, en ook voor kinderen Laat van wat zendt, drie grootten zyn, zoodat de kleinere, zoowel als die middelbaar en groot zyn, ge holpen kannen worden Ik boop niet dat ik aanstoot geef met wat ik vraag Het damee-eomité, gaarne het verzoek van mevrouw Koopmans hekend makende, deelt mede dat de eerstvolgende bezending voor de „vronwen en kinderen der krygsgevangenen' 30 Novembar van nit Amsterdam naar Kaap stad vertrekt. De goederen moeten verzonden worden, onder het merk M. C., met opgave van den inhond, aan de heeren De Vries en Co, De Ruiterkade 100, Amsterdam. Vracht en verdere onkosten komen voor rekening van het comité. Door de arr.-reohtb. te Middelburg is zooals nog in ons vorig nommer onder Laatste Berichten werd vermeld - ter ver- valling eener vacature van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alphabe- tische iy>t van aanbevelingjbr mr W. H. Hoeufft, kantonrechter te Den Heldermr D. van Honweninge, snbst.-griffier by de arr.- reehtb. te Rotterdam, en mr E. L. Umbgrove, aubst.-griffier by da arr-rechtb. te Middelburg. De op de Onrust gestrande O» tender viiebsloep is door den eigenaar verkocht aan de Bergingmaatechappü te V e e r e. Na los sing van ballast en inventaris, is het gelakt de sloep in vlot water te krjjgenzy ligt na in de haven te Veere. Nader meldt men ono uit N i e n w- e n St. Joosland, omtrent de daar Woensdag gehonden veemarkt, dat na de afzending van het berioht de handel bolangryk toonam, zoo- dat van de 12 aan de Uju staande dferon 7 Eerden verkocht. In den naeht van Dinsdag op Woensdag hebben in Koewacht onbekende dieven de rondte gedaan en hier en daar iets van h an gading medegenomen. De landbouwer Ch. d. R. miste Woensdag morgen twee van zyne drie kalkoenen, die een waarde hadden van c. a. 15 francsden derde had men laten zitten, daar hy nog wat klein was. y den werkman v. A. waren 7 kippen ont vreemd, terwyi op nog andere erven door de dieven eveneens nachtelijke bezoeken gebracht waren. In dezelfde gemeente sohynen eenige balda dige jongens het in den laatsten tyd gemunt te hebben op de straatlantaarns. Herhaalde lijk worden de glazen van die verliohtlngs- middelen ingeworpen of stak gesehoten. De heer H. J. G. Hartman, ehef van de le afdeeling van de provinoiale griffie van Zeeland] was Woensdag der vorige week te Uzen- dyke om een onderzoek in festellen omtrent de wyie van behandeling der begrooting, waarover, zooals bekend is, een ernstig ver schil bestaat onder de leden van den ge meenteraad. De kwestie betreft de bedragen, uitgetrokken voor «ehryfbeboeften van den seoretaris, de vergoeding aan den klerk ter secretarie en de belooning van den ambtenaar, belast met het werk van den hurgeriyken stand. LETTEREN EN KUNST. Op onze leestafel liggen reeds gernimen tyd eenige boekjes, die de aandacht van het publiek verdienen, vooral na Sint-Nioolaas wêer spoedig zyn ronde doet. Misschien bezorgt by ze wel hier en daar. Van Christine Doormau verscheen, te Utrecht by den heer W. de Haan, Klokjes-Luiden. Verhalen voor jongens en meisjet. Het motto, dat op het titelblad van het, keurig uitgevoerd, met duideiyke letter gedrukt, boekje prykt, treft vooral in dezen rampzaligen tyd van oorlog, wreedheid en ongevoeligheid: „Alt klokjes-luiden klonken kleine stemmen Van Vrede, Vrede over de aard." Die stemmen mogen wel gehoord worden. En wy schreven het nog onlangs de vrede, de mensoheiykheid zouden er door kannen winnen als men de jeugd reeds vroeg wees op het wreede dat er in ons midden plaat» heeft, ook tegenover de dieren. Weina, dat traoht Christine Doorman te doen door hare zes verhaaltjes; alle gericht op het streven: het kinderiyk gemoed ont- vankeiyk te maken voor dieren- eu mensehen- liefde. Zoo na eu dan klinken ze wel wat senti menteel maar ze zyn over het geheel lief en goed bedoeld. De vertellingen van Een poppenkast en de arme aapjes, die daarin zoo'n droevig lot hebben, en van Seppe, waarin afgegeven wordt op het jachtvermaak en op prinsen en hertogen die de gemzen doodschieten, na ze eerst naar een plek te hebben laten opdryven, van waar ze niet meer ontvluchten kannen, komen ons hef best voor. Als de Vereeniging tot bescherming van dieren of hare af lealingan soma geld te missen heb ben, moesten zij eenige exemplaren van dit lieve boekje koopen, zo met St Nioolaas ver spreiden onder de jeugd of geven aan school bibliotheken. Dat de oorlog in Transvaal menige pen in beweging zon brengen, ook om verhalen scheppen voor de jeugd, lag voor de hand. Dat is trouwens al ruimschoots geschied. Thans liggen voor ons: Dolf de boerenheld een verhaal, vry bewerkt door C. van de Vliet, uitgegeven by C. A. J. van Dishoeok te Amster dam, en Een vreemdeling uit Transvaal, door mevronw Fabins—Cremer Eindhoven, uitgave van L. J. Veen, in dezelfde stad. Beide bevatten voor jongens, die voor der- geiyke verhalen altyd veel gevoelen, vooral wasr het geldt een volk en een land waar over ze in dezen tjjd zooveel hooren en lezen, kostelijke lectuur, al verkiezen wy ook voor hen kalmer boeken, waarin meer over de werken des vredes dan over oorlog, ellende en akeligheid wordt gesohreven. Maar een excuus is ers de jongens razken kennis met een volk, tot den stryd gedwon gen, vechtend voor zyn ouafhankeiykheid; en zy kunnen gebracht worden tot bewondering en tot besef van plichtsbetrachting in moei» ïyke dagen, zooals daar in Zuid-Afrika worden doorgebracht. Niet van den tegenwoordigen tyd zyn de Transvaalsche Historische verhalen door d'Ar- hez, die by de firma Jacques Dnssean Co, Amsterdam-Kaapstad, het licht zagen. Zy geven eene aantrekkeiyke beiohryving van den grooten trek der „Boers" en o. a. een verbaal van de geschiedenis der kolonie van 1692 tot 1705. Het geheel is na eompleet in 36 afleveringen. Dat die verhalen boeiend gesohreven zyn, bleek wel nit het verlangen, waarmee destyde elke nienwe aflevering werd tegemoet gezien door hen, wieu wy ze te lezen gaven. Als men hoort van een sprookjesboek, denkt men onwillekeurig aan lectuur voor de jeugd. Thans vraagt de byzondere aandacht zulk een werkje voor groote mensehen. Het is getiteld Van 't viooltje dat weten wilde door Marie Marx-Koning. Daarin komen voor een viertal schooas verhalen die veel ern- •tiga bevatten. Het eerate daarvan draagt het opschrift dat ala titel op het boek pryktde drie andere sprookjes heeten: De Tulp en de Madeliefjes. Elze. Een sprookje van Liefde en De Watermolen. Wat het Beekje vertelde. Ook dit gaf de Amsterdamaohe uitgever C. A. J. van Diahoeck in het licht. Het Nieuws van den Dag gat zyn geabon- neerden weer gelegenheid zich, als premie, tegen geringen prys een goed geschreven werk aan te schaffen; een werk dat voor het alge meen zeker groote verdiensten heeft. Het ia getiteld: De negentiende eeuw door dr F. J. L. Kr&mer, Hoogleeraar aan de Bifks- universiteit te Utrecht. Historisch gedenkboek. Dit werk past geheel in het kader van het, by gelegenheid van de meerder jarigverklaring van onze Koningin, uitgegevenEene halve eeuw 1848—1898. Wie zal niet gaarne by hst einde der negen tiende eenw een overzicht willen hebben van de voornaamste gebeurtenissen nit dat tydvak Natonriyk is znlfe een overzicht zeer beknopt maar daarom niet minder belangrijk en bruik baar voor ben, die in hnn geest eens willen terugroepen wat in die honderd jaren voorviel. Registers maken het gebruik van hfct boek zeer gemskkeiyk. Over de historische waarde van het werk kannen wy nataariyk geen oordeel uitspreken, maar wy meeaen dat prof. KtSmer wel de man ie aan wie de opdracht van znlk een arbeid zeer goed was toevertronwl. Door de, ook in Middelburg goed be kende Neierlandsche Toontelvcreeniging, onder leiding van de heeren A. van der Horst en Henri van Knyk, is Dinsdag te Amsterdam, voor een tairgk publiek, voor bet eerst op gevoerd Koningsrecht van mr. W. A. Paap. "pel en stnk worden over 't algemeen niet kreeg, nam zy een broodmei en bracht daarmede den knaap een hevigen steek in de maagstreek toe. De dader es werd naar het politiebureau gebracht en de knaap verbonden. In verband met de ongeregeldheden te Dirksland, is door de Rotterdamsehe justitie een onderzoek in loco ingesteld. Te 's Gravenhage heeft Woensdagavond een hevige brand gewoed in de Roehusien- •traat. Een benedenhnia brandde totaal nit. Het huisraad ging verloren. Op het bureau van het staatespoorstation te Voorborg heeft Dinsdagnacht een inbreker f 40 aan speoie gestolen. De dader waar- sohyniyk in zyn werk gestoord moet in haast gevlucht zyneenige beitels en ander breekwerk, benevens twee gnldens, lagen althans over den grond verspreid. Vlak by Leiden is Dinsdagavond esn groote schoenenfabriek voor een deel uitge braad. De oorzaak is onbekend. Een 70 ar beiders zyn door den brand bniten werk. Een pannenfabrikant te Woerden is, waarsobyniyk door de duisternis misleid, niet ver van zyne woning te water geraakt en ver dronken. Op de Zuiderzee heeft eeu botsing plaats gehad tuisehen een Friesehe tjalk -en een botter nit Volendamlaatstgenoemd vaar tuig zonk, dooh de bemanning werd gered door de Zuiderzee-politie, die daar kruisende was. Onvoorzichtigheid was de oorasak van het ongelnk. Dinsdagmiddag ia onder Eist (Betuwe) een 60-jarige arbeider van een kar gevallen, zoodat hy terstond is overleden. Te Lntten (Ov.) viel het achtjarige zoon tje van een schipper in de Dedemsvaart en verdronk. Kwamen er vóór 25 jaar te Lemmer van twee tot driehonderd vaten boter ter matkt, op de jongste markt geen enkel. Oorzaak: de oprichting der boter fabrieken. Onder de gemeente Teteringen is Dinsdag middag eon kapitale hofstede met bybehoo- rende gebonwen, als stalling en schuur, bene vens de inboedel, bestaande uit een aanzien- lyke party graan en hooi, een prooi der vlam men geworden. Het vee werd gered. Verzekering dekt de schade. Zondag is de 17-jarige stoker van de vrachtboot van 's Hertogenbosoh naar Luik, door het springen van de stoombuis, zoodanig door den ontsnapten stoom met brandwonden overdekt, dat hy op de plaats dood bleef. De heer Marie Ternooy Apèl speelde Fre- ierik den Groote, „den ouden Frits", zeer goed, zegt men, maar vooral wordt de heer Schwab geprezen voor zyn spel ala Neumann^ president der rechtbank. Wy weten niet ot hef mogeiyk is, met het oog op tooneelzetting, décors en benoodigd personeel, dit stnk ook buiten Amsterdam te geven. Anders zonden wy aan de Vereeniging wil len vragen: speel dit by de voorstelling op Donderdag 6 December te Middelburg! De heer Jozef Israëli heeft zioh bereid verklaard, op verzoek van den heer Hidde Nyiand, die het Transvaal paviljoen op de Parysohe tentoonstelling aankocht om het naar Dordrecht te doen overbrengen, bet portret te schilderen van Panl Kruger. De heer Nyiand is voornemens in bet paviljoen ook de portretten van de aanvoerders der Boeren een plaats te geven. De heer Israëls verzocht het portret ge heel belangeloos te mogen maken; zelfs vroeg hy vergnnning om de ïyst voor zyn rekening te nemen. En als de heer Hidde Nyiand hem toestond ook diens portret voor het Transvaal-Mnsenm te schilderen, zon hem dit tot groote voldoening strekken. Aan mej. G. Sehwartze te Amsterdam is opgedragen het vervaardigen eener baste van prina Hendrik van Mecklembnrg, al* pendant van ie vroeger door haar vervaardigde boste van H. Mo de Koningin. De Groningaehe Opera-Vereeniging heeft in stadie genomen, Der Fremdling, tekst van Felix Dahn, muziek van Heinrioh Volgl. Dezer dagen ontvingen wyInlichtingen aangaande de kweekschool voor Zeevaart te Leiden, waarin alle byzonderheden omtrent die inrichting te vinden zyn. Wy vestigen daarop gaarne de aandacht, omdat de kweekschool by den tegenwoordigen zwaren stryd om het be staan voor sommigen een gewenichte uitkomst geeft. Bovendien zijn de vooruitzichten voor de jongens, die by de zeevaart in dienat treden, lang niet slecht. Voor nadere inlichtingen zy verwezen naar den heer W. A. Graaf van Lynden te Koude- kerke, adres te Middelburg Dam Noord- sfjde N 16. De met betrekking tot het ryks-opvoe- dingsgestioht te Alkmaar genomen maatrege len hebben, volgens den min. van justitie, tot duiver volkomen aau de verwachtingen beant woord. Het ontslag van den directeur was gegrond op het geoonatateerd beataan van een zielstoestand, die reeds sedert een paar jaren aanwezig was en hem hoe langer hoe meer voor den dienst ongeschikt maakte. Volgens het Vad. is Esterbasy thans te 'i-Gravenh«ge. Te Rotterdam kreeg des nachts een vronw[op hare kamer twist met een 16-jarigen jongen, over de betaling van geld, waarop zy meende recht te hebben. Toen Ml bet geld De garnaalbooten, die Zondag buiten waren en omtrent wier lot, volgenaeen Vlaamseh blad, men zich te Ostende ongerust maakte, zyn alle daar behouden teruggekeerd. De verloving van onze Koningin houdt nog altyd de buitenlandsche pers bezig, die vooral behagen sohept in allerlei fantastiiohe verhalen. Zoo na weer dat de Koningin, de eenige aonverein die niet den Koussband heeft, by baar hnweiyk deze orde zal krijgen, 't Is jammer maar men vergeet niemand minder dan Koningin Victoria zelve 1 Het sohynt dat deze orde niet aan vronwen kan worden gegeven, althana de Almanach ie Gotha vermeldt dat de prins van Wales aouverein van den Kouseband is. Alleen reeds het costuam der orde sehynt een onoverkomeiyk bezwaar tegen het ver- ieenen aan vrouwen. Als eerste vronweiyke advocaat is te Parys mevr. Petit ingeschreven, wier man doctor in de reehfen en ambtenaar by het departement van koophandel is. Te Oren so, in Spanje, is Woensdag een priester vergiftigd door gewyde wQn, gedu rende een plechtigheid, die by leidde; zyn toestand is hopeloos. De beweegredenen voor deze misdaad zyn even onbekend ala de da der of de daders. De joDge hertog van Manchester is te Londen in het geheim gehuwd met de dochter van een Amerikaansohen millionair. De vader is woedend over deze zaak en beweert dat het hnweiyk zyner dochter niet wettig is. Nog steeds maken straatroovers Parys en omstreken onveilig. Werd onlangs een tramwagen aangevallen, Maandagmiddag, op klaarlichten dag en op het plein voor het atadhnia te St.-Oaen, werd een rytaig der electriiohe tram door een tiental landloopera omringd, waarna een hunner trachtte den con ducteur zyn tasohje met de ontvangsten van den dag te ontrukken. De conducteur slaagde er echter in zyn aanvallers op de vlucht te jagen door zich met een staaf yzer flink te verdedigen. Na het vertrek van den wagen, keerden de roovers terug en wierpen zioh op een controleur, die ernstig gewond werd. Aan een aantal toegeschoten politie agenten gelukte het, na een hevig gevecht, drie der schelmen te arresteeren. Door de kleindochter van den compo nist Boildieu, mevronw Samson, is by haren dood bepaald dat haar bezittingde PrevStière te Boirquillaume, by Ronaan, een asyl voor musioi en letterkundigen moet worden. Een kapitaal van 700.000 francs is voor het onderhond van dit hnia bestemd. Verder zyn 5000 franes aan het koor van de kathedraal te Rouaan vermaakt. Daar waa het dat Boildien'e talent als musions voor het eerat ontdekt werd. In hét proces te Boma tegen de agenten, die gruwelen hadden gepleegd, tegen de in boorlingen zyn veroordeeldMathya tot vijf tien jaar, Ltcroix tot twaalf en Moray tot tien jaar dwangarbeidalle straffen zyn echter verminderd met een derde. Te Belfast is een groot lakenmsgazyn een prooi der vlammen geworden. De brand was in een oogenblik zoo hevig, dat de vlam men plotseling aan alle kanten naar buiten sloegen. De brandweermannen slaagden er met ladders in om drie der bewoners te red den. Toen brak de ladder. De andere inwo- uendon redden zioh door uit de ramen in dekens te springen. Een persoon echter wierp aieh met te veel krseht naar beneden, kwam op de straatsteenen terecht en was onmlddeliyk een ïyft Na den braad vond men in de painhoopen het geheel verkoolde ïyk van een vronw, Keizerin-weduwe Frederik van Dnitsob- land is Wosnsdag 60 jaar geworden. Zy is nagenoeg geheel hersteld van hare ernstige ziekte. Dat in Dnitschland de luat voor deu militairen dienat niet zoo groot is, biy kt vooral nit de vele pogingen om aan den dienst te ontkomen, waarby dikwerf strafwaardige mid delen worden aangewend, vooral door genees-; beoren. Op dit oogenblik doet aioh te Dussel- dorf weer een nieuw geval voor. Daar is nl. een majoor-geneesheer gearre steerd, welke aanhouding groote sensatie te weeg bracht. De reden is, dat gebleken was dat eenige doctoren, die de keuring voor den dienst moeiten doen, aan zonen van rgke fami lies te voren pillen verstrekten, die op bet hart werkten, waardoor zy de reeruten konden afkenren. In een gemeente in den omtrekj van Wies- baden is een driejarig kind door een Zigeu nerbende ontvoerd. Met een aantal wagens trok de troep door bet dorp en nam het kind, dat batten speelde, mede. De ouders, die weldra bun kind misten, stelden de gendarmen er mede in kennis en deze en talryke in woners achtervolgden den troep, die na een langen toeht werd ingehaald. Toen men den hoofdman van de bende van kinderroof be- sohnldigde, toonde deze zieh ten hoogste verwonderd en weigerde zyn wagens te laten doorzoeken. Men dwong bem eebter daartoe en vond toen het kind, in een kist verborgen. Onlangs maakte men melding van een overtreding der in Italië bestaande wet, dat niemazd nationale knnatprodnoten naar het buitenland mag verkoopen. Na ia hierover weer een proeea hangende. Zekere Sanginnetti had van markies Altovlti- Avals voor 140.000 franco een bronzen baste gekocht van Bindo-Altoviti, vervaardigd door Beavoauto Cellini. Hg wordt na besohnldigd de bnste, door bemiddeling van den bankier, uaar het buitenland te hebben verkocht, en zoo de artistieke rykdommen van Italië te hebben verminderd. De man zal wel, even goed als indertyd prina Chigi voor den ver koop van een maagd van Botticelli, veroor deeld worden. Uit de Vereenigde Staten wordt gemeld, dat Colombia in Teneaaee door een hevige orkaan geteisterd, die byna de geheels Noordeiyke en Oostoiyke wgken der atad vernielde. 15 personen zyn gedood. Uit New-York wordt gemeld, dat alle treinen Vrydag nren vertraging hebben on dervonden tengevolge van een blizzard. De sneenw lag 4 voet dik en de sneeuwploegen moesten den geheelen nacbt in den konden garen Oostenwind werken om de wegen vry te maken. Op sommige plaatsen was de sneenw 10 voet hoog gestoven en twee loco motieven werden er gewoon onder begraven. Iu de stad New-York zelt ligt niet veel sneenw maar het vrieat er hard. Een gekke aeintont. De Fransohe consul van Chili seinde Maandag aan de regeering Consulat Valparaiso brulé. By de overseining is het woord „consulat" weggevallen en ver nam men te Parys dat Valparaiso was ver brand l KOFFIEBLADEREN. In ie Straits Times sohryft de heer Henri Conperoi, zieh noemend late superintendant of the mountain-section of the government botanie gardenBuitenzorg, Java, een en ander over het gebruik van het aftreksel der koffiebladen. Ik ben, zegt hy, eveneens van meening dat koffieplanters niet meer zooveel vertrouwen moeten stellen iu de koffieboon by een dalende markt, dooh veeleer ban heil moeten zoeken ia het drogen der bladeren, geiyk de Malèiera op Sumatra doen, en te beproeven er een handelsartikel van te maken dat ongetwyfeld veel aftrek zal vinden onder de inlanders van Sumatra, den Maleisohon archipel en eenige gedeelten van Java. Er is veel kans dat zelfs Europeanen dit aftreksel een verfrlsiohende drank znllen vin den ala het goed toebereid wordt. In Dnitsoh- land en Holland drinken de lagere klassen een drank, die zg koffie noemen, maar die getrok ken is nit een minimum koffie, gemengd met oichorei; ik geloot dat onder deze klassen dat aftreksel weldra popnlair zon worden als een betere drank dan dien zy nn gebruiken. In het begin van 1898 was ik ter westkuat van Sumatra in de gelegenheid eenige proeven te nemen met koffiebladezen en ik had daarmee zeer bevredigende resultaten, waaruit ik con cludeer dat de stapels koffiebladeren, thans na het toppen der hoornen weggeworpen, groot voordeel kunnen opleveren aan de koffieplan ters. Ik geloot zelfs dat een koffieonderneming de exploitatie kan beginnen met de bladeren voor de inlandsohe markt te bereiden om die later ook naar Enropa te veriehepenik ken markten waar zoodanig product gereedlig aftrek zou vinden onder de inlanders. Vergaderingen, Uoncerten enz* Middelburg* Zondag 25 Nov. Voorstelling Vereen. Mott. Tooneelisten. Schouw- burg 8 u. Maandag 26Nor. Voordracht dr J. C. A. Simon Thomaa Natuurk. geselschap. St. Joris 8 n. Woenid. 28 Nov. jVwfe-lezing-HenriM.Dek- king. Schuttershof 8 u. Donder d» 6 Deo. Voorstelling Hei. Too- neelvereeniging. Schouw burg V/t n* Vrydag 14 Deo. Conoert Menobaert-Rönt- gen. Concert- en ge hoorzaal. Vrydag 18 Jan. Concert Conoervatoriom- kwartet. Concert- m gehowmli

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 2