MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 271. 143° Jaargang. 1900. Vrijdag 16 November. Middelburg 15 November. Het Tooneel, UIT STAD EN PROVINCIE. Dese courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2. Afzonderlijke nummers kosten cent. Thermometer Middelburg 15 Nov. 8 ti. vm, 46 gr! 12 u. 49 gr. av.4u46gr.F.Verw.m.ZW.w.bew.regenaoht.w.v.v.t. Agenten. Ta Zierikzee: A. C. ra Moow; te Tholen: W. A. TU NziuwiKHniJZur. Advertentiën20 cent per regel. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten sa Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zy innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reolames, niet afkomstig nit Zeeland, betreffende Handel, N^verheid en Geldwezen, ia uitsluitend gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. MUZIEK IN DE TWEEDE KAMER. Het seldiaam geval beett zich voorgedaan dat in de afdeelingen der Tweede kamer de muziek ter sprake is gekomen. Voor de harmonie zeker geen kwaad taeken, zal men denkenmaar als men leest wat in het Ver slag over hoofdstuk V der Staatsbegrooting bij Kunsten en Wetenschappen is vermeld, blijkt dat ook op dit gebied de gevoelens verdeeld zyn. Benige leden maakten de opmerking dai het rjfk zoo weinig over heeft voor de muziek kunst, terwijl voor de beeldende kunat groote aommen worden beschikbaar gesteld. Voor de laatste f 350.000, voor de toonkunst slechts f 14.000, en wel aan suhsidlën voor muziek- In Dnitsohland io het andersdaar veel meer aan mnaikale instellingen Hier te lande veskeeren tal van vereenigingen tot ontwikkeling der toonknnat in geldnood en niet zelden worden aange vraagde aubtidiën toch geweigerd. Behoort hierin niet verandering te komen Hiermede zjjn anderen het volstrekt niet eens. Zfi wSzen er op, dat „de partienliere krachtsontwikkeling juist op dit gebied znlke uitnemende vruchten heeft gedragen, dat Nederland er zich op beroepen kan de beste orkesten der wereld te bezitten". Op Duitsoh- land mag men sïch niet beroependaar hebben de talrijke snbiidiën aan muzikale instellingen haar oorsprong „in de vele persoonlijke toe- lsgen van de kleinere Dnitsche vorsten, welke men na de inleving hunner rgkjei by het éóae groote Duitsehe Rijk niet wilde doen vervallen". Het verwondert ons, dat by deze gedachten- wisseling niet ook van het toon eel is gespro ken. Daarvoor bestond nog meer reden. Immers, voor de dramatische kunst doet de Staat niets, weder in tegenstelling met Duitsohland en ook met Frankrijk is ook, dat de Staat voor de tooh nog in een ander deel der be- bydragen verleent. Wy bedoelen niet de gelden voor de militaire muziekkorpsen, maar den millioenenpost v het lager onderwyi. Onder de leervakken der sobool behoort ook het zingenin de ▼oor de openbare en byzondere ligt dnz ook bevordering van het eangonderwyc, verspreiding van muzikale ken nis op zeer rnime schaal. Hbld Toevallig dat dit juist door het Hbld teordt geschreven, tertoijl door ons in Het Too neel eene opmerking in denzelfden geest wordt Red. KORTE MEDEDEELINCËN VEROADERINCEN. Op de Dinsdag te Haarlem, onder voorzitter- hap van den heer dr L. Th. de Visser nit Amsterdam, gehouden algemeens vergadering van den Christelijken Nationalen Werkmansbond bleek nit het verslag van den secretaris, dat de Bond 27 afdeelingen telt met 7200 Tot eereleden werden benoemd de Sohriecke te Enschede en Berkelhach den Sprenkel to Rotterdam. Ia kas was een saldo van f 307.56. Baalloten werd, een telegram van hulde te zenden aan H. M. de Koningin. Tot leden vau het bestuur werden gekozen de heeren J. W. Hilbrander te Haarlem, G. J. v. d. Ploeg te Bolaward en L. de Beste te Goes. De heer G. Scherer hield een voordracht over Vakorganisatie, waarby hy kwam tot deze conclusie„De Chr. Werkmansbond, 1st- tends op de eiachan des tyda, gaat over tot het oprichten van vakorganisaties op Prote- itansch-GhriBteiyken grondslag, in overeen stemming met de beginselen van den Bond." Deze conolnsie werd met algemeene aangenomen. BENOEMINGEN ENZ. By kon. besluit ia de gen.-maj. hoofdintendant E. van Gandt, van het pers. der mil. adm., op p3naioen ge steld ad f 2700 's jaarsen is benoemd by het pers. der mil. adm. tot hoofdintend. kol. intend. F. A. Thomése, thans direct, der oentr. magaz. van mil. kleed, en uitr. Ditmaal dus niet over eene voorstolling. Maar wel over een boek. Over de Tooneelherinneringen van dr M. B. Mendes da Gosta. Ken pennevraeht, lezenswaardig en aan bevelenswaardig voor ieder, die, zooale wy, daarin ala 't ware terugzien een stuk van hun leven, eene herinnering aan hetgeen zij zelven, om zoo te zeggen, op tooneelgebied Lazenawaardig voor allen, die dweepon met het tooneeldie de tooneelwereld bezien nit een idealistisch oogpuntdie, wat ze aan schouwen en booren wanneer het „doek io gebaald", niet alleen bewonderen, maar by zich doen nawerken tot dweepena toe. zy vergo den niet alleen de kansten de kunstenaars, zy voelen aandrang om zich aan de eerste te wydon en onder de laatsten zich te Het sohynt zoo heeriyk dat tooneelieven. Maar welke stadie het goed-artist-zya ver- eisohtwelk een harde stryd om het bestaan er gevoerd moet worden door hen, die op de planken vaak in hoogere sferen verkeeren, zoo weinigen begapen het. Te Leiden verschenen bij den keer A. W. Sythoff, De beplanting der Groote Markt te Middelburg. Tegen het plan voor die beplan reeds een tweetal sehryvers van ■takken in ons blad hnn stem hnnne opmerkingen lazen wy met heid. Ook wy zouden het betreuren wanneer aan dit groote en schoone plein een dergelijke tennis werd gepleegd, wy hielden echter onze bedenkingen met •zet in de pen totdat het offioieele verslag is veraebenen. Nu dit voor ons ligt en wy nog eens lazen wat omtrent die beplanting in d( raad is gezegd, sin wy in onze versterkt dan aan het wankelen art. 7 afd. II van hoofdstuk III der be- voor 1901 Onderhoud van fi wandelplaatsen, beplantingen enz.) dr A. van der Swalme deze zaak ter Hy gaf in overweging om lang gedeelte van de Markt eenige groeiende hoornen, byv. platanen, linden of eschdoorns, te planton. „Het denkbeeld wel is waar niet nieuw, maar hy gelooft dat velen, die er vroeger tegen waren, dit nn niet meer zjjn. Men was bang het gezicht op het stadhuis weg te nemen, doch met het oog hierop zou men het planten aan de zyde, waar dit gebouw staat, dan desnoods aohterwege kunnen laten. Niet alleen zullen z. i. hoornen de Markt verfraaien, maar znilen deze des ara aldaar ook eene aangename schaduw aanbieden." Dit idee vond instemming by de heeren Den Bouwmeester en Van Dnnné; eerst genoemde opperde evenwel de bedenking ot zulk eene beplanting met kermis soms last zon kannen opleveren; een bezwaar, dat,vol gens den heer Van Dunné, wel te ondervangen zon zfju. De eenige, die zyn stem tegen bet idee verhief, was de heer G. J. J. A. van Teylingen, die verklaarde niet overtuigd te zyn dat hoornen de Markt zullen verfraaien. Ten slotte stelde de heer Van der Swalme voor: „burgemeester en weihouders nit te noodigen aan den raad een plan betreffende beplanting van de Markt met hoornen in te dienen." Deze motie werd met 10 tegen 5 stemmen aangenomen. Tegenstemmers waren de heeren Van Tey lingen, Van de Ree, De Waal, De Veer en Spr enger. Wy soharen ons beolist aan de zyde van de tegenstemmers en beamen het gevoelen van den heer Van Teylingen. En dit te meer, omdat, wil men voldoen aan den wenk van den heer Van der Swalme, men niet zal krygen een gehaele maar een halve beplanting van de Markt, die onzes inziens nog leeiyker zal staan. Natnnriyk hangt veel af van het plan, door bnrg. en weth. te ontwerpen; maar hoe dit ook zy, hoe fraai het op het oog ook moge wezen, wy kunnen tooh niet anders dan af keuren dat men een heeriyk, ruim plein, zoo als onze Markteen plein dat velen met ons telkens en telkens weêr bewonderen, zoowel by zonlicht als avonds hij heldere maan; een Markt, waarop menige atad jaloersch is, gaat beperken in hare ruimte, op onzes inziens weinig schilderachtige wij se. Over het heeriyk gezicht op ons fraai stad huis willen wij niet veel iyee? zeggen. Daarop reeds gewezen, vooral in verband met het dwaze feit, dat men, na eerst veel geld uit gegeven te hebben om dit te restaureeren, nn het onbelemmerde gezicht daarop wil weg- ten. Want al plaatst men slechts hoornen aan de tegenovergestelde zijde, aan den Zuid kant, tooh wordt voor een deel belemmerd de blik op het schoonste gebouw in onze stad. Bovendien zal men met het beplanten reke ning moeten honden met de tram en met de uitgangen der verschillende straten, wil men van daaruit niet het vrye schoone uitzicht op de Markt beletten, zoodat er onzes inziens onmogeiyk een fraai geheel kan tot stand gebracht worden. Het ligt in de bedoeling van den voorstel ler groote boomen te plaatsen, vooral om schaduw te brengen bfj zonnehitte. Laag ge was zou natnnriyk nog potsierlijker staan en nog meer te lijden hebben vandejengd. Maar de vraag issullen ook platanen enz. niet evenzeer nadeel van de spelende jongens en meisjes ondervinden? Of moeten die boomen in weer op hun beurt door draad- of hek- erk beveiligd worden tegen balddadigheden In plaats van bet flinke, heeriyke stads- gezicht,dat wy nn hebben, zal men dan ver- Daarom is dat boek van Mendes da Gosta zoo leerzaam, zoo ontnuchterend heilzaam om jeugdigen overmoed te temperen, al kan het ook heilige geestdrift prikkelen. Maar dan: ook voor het groote publiek, dat nooit iets anders heeft dan een afkeurend, minachtend, een hard woord voor de tooBeolmeuaohen, zyn da Herinneringen van den Amsterdamsehen schrijver zoo nattig. Zeker, die tooneelwereld ia een maatichsppy apartmaar zy io volkomen gelijk aan de groote samenleving; men vindt er goede en slechte, lichtzinnige en ernstige, zuinige, overleggende en roekeloos met het geld omgaande menschen. De jaloezie en de intrige tieren er welig maar de hertelgkheid en hulpvaardigheid in droeve dagen, in tyden van nood, men vindt ze daar toch ook, meer vaak dan in gewone kringen. Dat allee, het streven om die wereld beter te leeren kennen en te doen waardeeren, heeft de ■chryver van het belangwekkend boek zeker voor een groot deel bewogen aan het pnbliek mee te deelen wat by weet, doordat by zoo vaak met het tooneel in aanraking is gewc En dan, zoo schryft hy, die vele wetens waardigheden „Nu weet ik ze nog en het zyn geen geheimen, die ik ga openbaren zyn se ook aan anderen bekend; maar als nooit iemand ze te boek stelt, gaat met ons verloren wat een vry belangrijke bouwstof krygen een popperig plein, dat Middelburg alles behalve tot sieraad verstrekt. Wy hebben waariyk aan meer groen in onze ad geen behoefte. Op den Dam, op onze Kaden, op da Balans, op onze heeriyke Bolwerken kan men zieh, zooveel men wil, verlustigen in het natuur schoon. Wy willen daarom hopen dat ons dsgeUjkseh bestuur, na ernstige overweging van het idee van den beer Van der Swalme, zal besluiten den raad voor te stellen, liever daarop niet in te gaan maar de Harkt te laten zooala »y nu ie. D8 zomerwarmte zal niemand veraehroeien. En de roem van onze etad om haar schoon Marktplein met haar verrukkelijk Stadhuis zal dan ongeschonden bewaard blijven. kan zyn, voor hem, die eenmaal de geschiede nis zal willen Bchryven van het tooneel in Nederland ia de laatste helft van de 19e eeuw." En hy schreef zyn „Herinneringen" zoo on derhoudend, zoo gezellig, ZOO Onder hot lezen kwamen bij ons allerlei ge dachten op. Als wy nog terngdenken aan den bloeitijd van den Salon des Variétés te Amsterdam; de dagen van Boas en Judels, o. a. met Jeannette Heilbron, die wy later ook in Rotterdam hebben gezien, gevierd door het pnbliek en bestreden tot in het kleinzielige, o. s. haar zouter in de knust, Nans Sandbrock-Ten Hagenaan de „houten kast" op bet Leid- sche plein, waar Roobol, Tjssink en Peten den scepter zwaaidenaan het nitgaan in die dagen en dit vergeiyken met thanswelk een hemels breed verschil is er dan 1 Het komedie-gaan is veranderd; een avond uit was een hoogty nu is het uitgaan voor velen een gewoonte geworden, ten koste der hniaeiykheid en gezelligheid. En als wy dan eens nagaan de lange lyst van namen, die eertyds met eerbied werden genoemd, van vrouwen en mannen van talent als Jan Albregt, mevrouw Beersmans, Jaap Haspels, mevrouw Kleine-Gartmsn, A. J. Ie Gras, D. van Ollefen, Anton Petere, C. J. Roo- bol, Suze Sablairolles, mevrouw Christina Stoetz, Ons oht >or post- J. A. tal jon is thans officieel bevestigd het be- dat op Zon- en feestdagen op de daar- vastgestelde uren k o t e lo o s aan de en hulpkantoren kunnen worden afge- die stukken, welke op die dagen van zyn uitgesloten. Heien morgen werd door den majoor Roeloffv, commandant van het 2e ba- Se regiment infanterie alhier, die naar Arnhem vertrekt tot bet aan- van zyne nieuwe betrekking, het over het bataljon en garnizoen overgege- asffi den kapitein J. H. N. Bernelot Over Zuid-AIrika. Door ingelanden van den polder Nieuwe West-Kraayert ia tot vertegenwoordiger van dien polder in den dykraad voor de water- keeling van het ealamiteuss waterschap Elk- woutsdyk—Borssele benoemd de heer Job K&relse, in plaatB van wyien den heer P. Karelae. - Voor het apothekersbediende-examen is te Zwolle o. a. geslaagd mej. J. D. Adriaanaen te Goes. - Te Goes is jl. Maandagavond eene dienstbode aan den Westsingel, kort na het verlaten van hare familie, die zy bezocht had, door iemand onverhoeds van achteren aange grepen en in de Vest geworpen. Op haar angstgeschrei snelden eenige familieleden toe, die het vreeseiyk ontstelde meisje, by de duisternis niet zonder moeite, weder op het droge brachten. De politie doet onderzoek. Crt.) Ala bewya dat het Znid-Bevelandsoh olmenhout zeer gezocht is, kan dienen dat jl. Maandag de 200 olmenboomen, geveild door den notaris Paardekooper Overman te 's-Gra- venpolder, hebben opgebracht, rnim f 59 per Qtnk. Da zwaarste kon f 150 gelden. Vele houthandelaren waren Uit Sas van Gent wordt gemeld dat de arsenicum- en goudfabriek aldaar, die nog geen jaar in werking is, voor goed zal ge sloten worden. Het gelukte wel om arsenicum uit het Spanje aangevoerde erts te trekken, maar i om het goud er uit te halen. Wel bleek het erst gond te bevatten, maar het werk om i te verkrygen is te omslachtig en te duur de kosten te dekkeu. (N. B. Crt.) Dat de belangstelling in hetgeen er omgaat in de stamverwante republieken groot is in onze omgeving, mag als bekend verondersteld wordeneen welsprekend bewys ervoor zou, als dat nog noodig was te leveren, zyn het succes van bet Middelburgsche dames-comité dat, dank zy de offervaardigheid van zoovelen, in staat wordt gesteld zooveel leed te ver- zaohten en zooveel ellende te lenigen van hen die stryden voor en iyden door den ramp zaligen kryg om gond en grondbezit, door Engeland aangebonden. Geen wonder dan ook dat, waar een van ben, die in Znid-Afrika met de Boeren streden om het behoud van der laatsten onafhankeiyk- heid, Woensdagavond in ons Schuttershof op trad om over den huldigen toestand in de beide zusterrepublieken te spreken, de groote zaal by na te klein was om allen te bevatten, die hooreu wilden wat de heer A. Snyman had te zeggen. Nament het comité, dat zich gevormd had om de samenkomst voor te bereiden, werd door den heer L. Bonma, predikant alhier, de byeenkomst venpe^d. Met een korte toespraak, n hy getuigenis gaf van zyne sympathie broeders in Transvaal en tevens eenige persooniyke herinneringen vlocht aan president Krnger, stelde hy den spreker aan zyn gehoor voor, daarby namens dezen de pers verzoekende van hetgeen de heer Snyman zou mededeelen seen te uitgebreide mededeelingen te doen, wyi deze hem; die weldra weder naar Zuid-Afrïka denkt te vertrekken, zouden bunnen schaden. De heer Snyman, die daarop het i nam, vertelde dat hy Afrikaander van g was en vóór den oorlog bewoner eener hoeve in de Kaïpkolonie, dna Engelsch onderdaan. Dit nam echter niet weg dat, toen de oor log uitbrak, hy zieh schaarde aan de zyde eren. zette de aanleiding, die de Engelsohen te zoeken om den oorlog te doen nit- uiteen en stelde ook in het üoht de Kaapkolonie ook niet opatond de Britten. De oorzaak hiervan was dat de bewoners der kolonie geen amnnitie hadden, maar wachten moesten tot de Vrysta- ters die braehten. Dat de bewoners der Kaapkolonie overigens de Boerenzaak waren toegedaan, bleek wel uit het feit dat het district Bucgetadorp meer vry willigen leverde dan eenig ander distriet in den Vrystaat. Daarna gaf de spreker, in de eigenaardige Afirikaandertaal, eene schets van den slag by Stormberg, waaraan hy zelf deelnam en onder scheidene vyauden „met eigen hand neerlei". Op eenvoudige wyze, onopgesmukt, maar daar om waarsohyniyk meer pakkend, vertelde hy zyn gehoor hoe daar een 200lal Boeren kampten tegen 5000 Engelschenhoe de Boeren daar een vreeseiyke kanonade van grof geschut, maxima en zwaar geweervuur moesten verdurenhoe het lood regende en hoe hun verlies ten slotte; de Engelsehen „in goede orde terugtrok ken", slechts een doode en een gekwetste be droeg. De Mausers der Boeren hadden daaren- minstens 150 Britten in het zand doen J. Tjaaink, mevrouw Sofie de Vries en andere die zgn heengegaan. Als wy dan denken aan ben, die nu,zooals Judels, in ruste zyn. Dan, ja dan waardeeren wy des te meer hen die nog in ons midden verkeeren en de too- neelopeelkunst hoog honden, maar den vragen wy tevenszal het jonge geslacht hen evenaren Wordt het leven der jongeren niet moeiiyk gemaakt in deze dagen door de overdreven eischen die gesteld worden; wordt de belang stelling niet gedoofd voor het goede wat wg hebban en daardoor verhinderd dat erjürage, nieuwe talenten ontlniken en zieh wyien aan het tooneel om eenmaal de leeggekomen en te verwachten leege plaatsen te vervullen? Heeft de critiek ook in deze geen schuld? Een critiek die meermalen slechts als n decreteert wat zy meent mooi te zyn; m die niet of niet genoeg vraagt of er ook voor anderer smaak dient te worden opgedischt. Eigenaardig is daarom wat de heer Mendes da Gosta o. a. schryft over het opvoeren van z. g. „draken." Hy waagt het te betwgfelen, of het wel zoo heel gelukkig is voor ons tooneel, dat de draken naar de rommelkamer zyn gebracht. „Kyk, zoo zegt hy, wa hebben ge diplomeerde leerlingen van de Tooneelachool, best; on er zyn ook verscheiden jonge en Ook over den slag by Bethuliè' deelde de heer Snyman een aantal byzonderheden mede. minder jonge artiesten, die, zonder die sohool te hebben bezocht, zeer verdiensteiyke acteurs zyn geworden; maar om ons nn eena te be- in by de mannenals Louis Bouwmeester hot te eauiger tyd niet meer doet, wie zal dan in epeel-stukken onze eerste rol weten Ik wil geen kwaad spreken van Kees Clous, van Willem Roy aards, van zooveel anderen, maar iemand die oen tragedie van Shakespeare dragen kan zooals Bouwmeester, is er niet? en zal er nooit zyn ook, daar ben ik zeker van, tenzy men dengene, die door zyn natuur lijks gaven er voor in aanmerking kan komen, dezelfde school laat doorloopen, die Bouw meester heeft afgeleverdde school van het draken-spelen. Niet dat ik een bewonderaar quand même 3Q van Bouwmeester, of blind voor zyn ge breken; verre van dienen ook weet ik heel goed, dat men zulke kunstenaars-gaven ala by ft, niet kan remplaoeeren door routine tr het is toch te dwaas aan te nemen, dat er in al de jaren, die sedert zijn geboorte verloopen zyn, geen enkele artiest het levens licht zon hebben aanschouwd met de kiem in zich van een talent, dat dat van Bouwmeester tenminste eenigermate nabij kwam. O, ik twijfel er geen oogenblik aan of ze ■yn er geweest, en zyn er nog, minstens wel een half dozijn; maar die kiem is verstikt door het niet» doen, of door het spelen van

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 1