BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN. bjj by het verhoor voor den brigadier-com mandant der marechaussee eerat hardnekkig ontkende, viel hy by het vertoonen van zQn mes door de mand en legde hy eene volledige bekentenis at. Hy aai naar Middelburg wor den overgebracht. HET GEBEURDE TE OVERSLAG. Naar aanleiding hiervan ia de justitie van Middelburg derwaarts vertrokken. Volgens opgaven van de geneeskundigen aal de gewonde persoon nog slechts een paar dagen leveni hebben. Dit ia niet te verwonderen wanneer men weet dat De M., die geen twistaoeker of veohter is, een steek in den buik kreeg, die ongeveer een decimeter diep is. Een deel der ingewanden drong; door de ontstane opening. Toen De M. de wonde bekomen had, liep hy nog een eind weegs voort, steeds gevolgd door ayne aanvallers, die al door met knuppels en stokken wierpen en den ge wonde sloegen waar ie hem maar raken konden. Het gebeurde moet aich als volgt hebben toegedragen De M. kwam met eenige kameraden, van de jaarmarkt te Waehtebeke terngkeerende, een herberg te Overslag binnen. Daar ont stond tosiehen ayne vrienden en zich in de herberg bevindende personen twist, waaraan De M. aelf weinig of geen deel genomen sohynt te hebben. Zyn kameraden zetten het op een loopen, maar De M., zich van geen kwaad bewast, ■tapte gewoon door en werd toen verraderüjk overvallen. Men wil dat de daders, na De M. verwond te hebben, het plan hadden, hem in een naby aynden put te werpen, misschien om hnn mis daad geheim te houden. In de uitvoering van dat voornemen weiden 14 eehter verhinderd. Nader aeint men ona De toestand van De M. was heden ernstig. De justitie uit Middelburg had eene samen komst met het parket nit Gent. Zekere A. de L. te Weatdorpeia als vermoe- deiyke dader gearresteerd. Bovendien zyn nog twee Belgen, verdacht van medeplichtigheid, in handen der Belgische justitie. LANDBOUW. Te Sehoondyke werd Zondag 100 aohryft men ons eene zeer drnk be zochte vergadering gehouden van hen, die zioh wen80hten aan te alniten by den Betenbond, daartoe opgeroepen door de heeren P, Thomaes, Honoré Bnysse, Ie. Leenhonts, C. B. Temmer man en G. A. Vorsterman van Oyen. De laatste, den aanwezigen dank zeggende voor hunne groote opkomst, wees op de uitstekende gevolgen, die het gezameniyk optreden in het voorjaar reeds had gehad. Wat toch was het geval Een groot aantal landbouwers in dit kanton hadden zich verbonden, op de voorwaarden, door de fabrikanten zoo laat aangeboden, geene beten te zaaien, maar tegelijker tyd hadden zy uitgezien naar eene gelegenheid om beten te leveren aan een of ander fabrikant, die niet by den Bond was aangesloten. Die po ging was, met behnlp van den heer P. J. Roggeband, gelnkt; er werd gecontracteerd met eene fabriek in Bclgisoh Limburg, waar heen de kosten van vervoer aanzieniyk groo- ter zyn dan naar Sas van Gent, Selzaete, Gent enz. En wat is nu de uitslag? Deze, dat,terwyi zy, die met Boodsfabrikan- tera gecontracteerd hebben, danbje moeten neggen voor f 8.75 per 1000 KG. beten en daarby nog suohteu onder allerlei drnk, dien dit jaar door de fabrikanten ia uitgevonden, aan de contractanten met de Limburgsche fabriek, die op kosten der fabriek zelfs een tegen-tarreerder hebben benoemd, om niet ge heel af te hangen van de willekeur der tarra- nemera, na aftrek van alle mogeiyke kosten uitbetaald werd eene som van f 10,40 per duizend kilogram minimam; by een hooger suikergehalte ia aan verschillende verbouwers reeds boven de 11 gulden vry geld nit betaald. Wat dat bewyst? Wanneer zoo'u prijs besteed kan worden door éen fabrikant en zulks na hoogere kos ten van vervoer en 1 frank aftrek voor in* Kijken ja, dat moet Holland ■gn, die witte duinen, daar ver weg tegen den middag zyn we er wel." „Dank je." De atanrman, met z'n witte marinepet, knikte met z'n breed Dnitsob gezicht en liep ving de trap op naar 't brnggedek. Gerrit staarde weer voor zich nit, met iets angstigs in z'n weemoedige, bruine oogen, ■likte 'n paar maal zenuwachtig, wreef met de hand over 't voorhoofd en begon met groote stappan over 't dek t9 wandelen. Uit de deur voor 't salon klonken hem kinderstemmen tegen. Hy herstelde zich. De moeder trad naar buiten, de kinderen aan haar arm. „Holland, Gerrit?" riep ze met 'n van aandoening trillende stem. Hy salueerde, militsirement en wees op den horizon. „Dat moet Holland zyn, de stuurman dacht 't ook.*' „Goddank! Goddank!" Ze drukte de kinderen tegen zioh aan, „Zou Paatje ons halen, Ha vroeg de kleine jongen. „Zeker vent en oopa en tante Lien ei Willem sDat sal 'n ontmoeting geven", apr ak Gerrit met 'n hartelijke deelname in die hoopvolle verwachtingen, komende rechten van 1200 KG beten, dat dan geiyke som kan betaald worden door alle fabrikanten dat alles, wat door de Bonds- fabrikanten verteld wordt van de onmogelijk heid waarin zij verkeeren om hoogere pryzen te besteden, liefst „tot hnn leedwezen" ze poseeren zoo gaarne als beschermers der land bouwers praatjes zyn voor da vaak. Hun Bond heeft geen ander doel, dan om door vereeniging den prys der baten naar beneden te drukken en daar door ons optreden in dit voorjaar thans afdoend gebleken is, dat de landbouwers door dien Bond geëxploiteerd worden, moeten zij zioh noodzakeiyk vereeni- gen en uitzien naar fabrikanten, die niet met den Bond verbonden zyn om by dezen behoor- lyke pryzen te bedingen. Geen grooter dwaasheid dan voor f 8.75 beten te verbouwen, wanneer men weet dat anderen f 10.40 tot f 11 kunnen uitbetalen en toch zeker ook niet uit liefde voor den boer fabrieken hebben opgericht. Daarom herhaalde de heer Vorsterman van Oyen zyn raad, al vóór jaren gegeven: ver* eenigt u en neemt een voorbeeld aan degenen, die dit jaar besloten geene beten te bouwen tenzij de pryzen loonender waren. Door hun voorbeeld is gebleken, dat ver eeniging, maar dan ook eene afdoende vereeni ging, voert tot biliyke pryzen. Wanneer alle landbouwers, die beten verbonwen, eenvoudig overeenkomen geen enkele beet te zaaien in dien de voorwaarden niet biliyker zyn dan die, welke dit jaar werden opgedrongen, dan zon de Bond van fabrikanten al zeer spoedig uit elkander spatten. Na dez8 korte toespraak deelde hy mede dat thans zon worden overgegaan tot het kiezen van een algemeen bestuur, bestaande nit twee leden uit iedere gemeente, waarnit zioh personen by den Betenbond hebben aan gesloten. Dit geschiedde. Behalve de vyf heeren, hier- voren genoemd, werden bestuursleden gekozen in Aardenburg, Breskens, Biervliet, Cadzandi Groede, Hoofdplaat, Oostburg, Retrenchement, Sohoondyke, Sluis en Zuidzande, die uit hnn midden den heer P. Thomaes te Hoofdplaat tot voorzitter, den heer G. B. Temmerman te IJzendyke en den heer G. A. Vorsterman van Oyen als secretaris aanwezen. Alle drie waren bereid die betrekking op zioh fe nemen. Aan het bestunr werd machtiging verleend om met fabrikanten halten den Bond onder handelingen aan te knoopen voor de levering van bieten in 1901. De contributie van de aanwezigen af 1, werd ontvangen en bepaald dat den 2den December weder eene vergadering van het bestnnr gehouden zal worden om daarin den nitsiag van de onderhandelingen, met fabri kanten bniten den Bond aangeknoopt, mede te deelen. De beer Vorsterman van Oyen greep tevens deze gelegenheid aan om mede te deelen, dat voor dit district binnenkort een correspondent schap zal ingesteld worden van de Centrale Bank voor Landbouw en Nijverheid, gevestigd te Amsterdam, om daardoor de landbouwers, die voor hnn bedrijf voorschotten noodig achten en zioh niet willen verbinden om voor te lage pryzen bieten te verbouwen, in de gelegenheid te stellen geld te bekomen onder biliyke voorwaarden, zonder daarvoor een oogenblik afhankeiyk te worden van den geld schieter. Ten slotte werd bepaald, dat zy, die nog tot den Betenbond wilden toetreden, daartoe de gelegenheid hadden tot den Isten December. Daarna sloot de voorzitter met een woord van dank voor de groote opkomst en eene opwekking om overal aan te sporen tot toe treding, deze hoogst gewichtige en aangename vergadering. Zondag is te Koewacht, wijk Zand, een onderlinge paarden verzekeringsmaatschappij op gericht, onder den naam Steunt elkander. Het aantal leden, die onmiddeliyk toetraden, be droeg 44 en dat der verzekerde paarden 131. Het bestunr werd samengesteld nit de hee ren C. Dierick, voorzitter, Em. Plassohaert, ondervoorzitter, G. de Blieok, seoretaria en^J. Kips, Gh. Borm, V. van Doraelaar, H. Bonte, P. Bruggeman en Ed. de Vlaevohonwar. Ze knikte zwygend en toen de kinderen even wegliepen, riep zy uit„O, God, ik ben zoo ongerust zóo ongerust; ze hebben 't zoo slecht op die booten." „Kom, kom, mevrouw, de Braemar Castle had 'n goeie reis en uw man heeft op com mando wel aulara diagen maagaamfet." Ze sohadde 't hoofd„Ik hoop 't, ik hoop 't hoe lang duurt 't nog?" „Van middag, dacht de stuurman." „Dan al... 0, die ongerustheid van mozeg, Gerrit, als alles goed ismet m'n man, dan moet je gauw ons op komen zoeken in Arnhem hoor; ik zal nooit ver geten, waf je voor de kinderen geweest bent"en ze reikte hem de teere, witte hand, die by geroerd aannam en even drnkte. „Beloof je't?" Hy antwoordde niet en boog 't hoofd. Ze keek verbaasd op „Nou Hy was doodsbleek geworden en klemde z'n lippen vast op elkaar. (Slot volgt.) ONDERWIJS. Op Zondag 25 dezer zal iu Ons Huis te Amsterdam het tweede onderwys-eongres sc honden worden. Onder meer zal de volgende motie behandeld worden Het congres ent. spreekt zyne groote teleurstelling er over nit, dat by de behan deling der Leerplichtwet, die in hoofdzaak in het belang van de kinderen der arbeiders behoorde te wezen, verwaarloosd zyn de wen- scheu en verlangens, door een groot deel dier arbeiders zeiven uitgesproken in de resolutie van de bgide Onderwya-GonKresien, ten vorigen jara gebonden. Het tpreekt als zyn oordeel uit dat de aangenomen wet verre van vol doende is voor het te bereiken doel en dat dus met onverzwakte kraoht moet geyverd worden ter verkryging van verbeteringen in den zin van bovengenoemde reeolutie." Verder stelt het landelijk comité 0a. de volgende punten voor: a. Nu de wet uitdrukkelijk de bevoegdheid der gemeentebesturen erkent tot verstrekking van voedsel en kleeding aan schoolgaande kinderen, is het noodzakeiyk, dat alle ver- eenigingen alles in 't werk stellen om de ge meenten van deze bevoegdheid te doen ge bruik maken. b. Het Congres acht het vooral voor de arbeiders- en onderwyzarsvereenigingen een plicht om zooveel mogelijk, by voorkeur in samenwerking voor dezelfde plaats, te trachten invloed te oefenen op den arbeid en de samen stelling der „Commissies tot wering van Schoolverzuim", o. a. door het aanbevelen van candidaten voor die commissies. KERKNIEUWS. Voor eene stampvolle kerk had Zondag morgen in de Janskerk (Dombeurt) te Utreoht de bevestiging plaats van den nienw benoem den predikant te dier stede, A. B. ter Haar Romeny, uit Middelburg. Deze bevestiging geschiedde door den broeder van den predi kant, den hear H. J. ter Haar Romeny, ;pred. te Amersfoort, naar aanleiding van 2 Qorin- the 4: 1 tot 7. By het einde der god adiensfoefening werd den nienwen leeraar toegezongen„da Heer zal n steeds gadeslaan" enz. t De intreerede had des avonda zes urar plaats in de Jacobskerk, naar aanleiding v»n Efese 6 9 en enkele woorden nit vers 18- ProvTJtr. Crt.) Verschillende Berichten. Bijna alle eerste firma's in Jdglmea confectie en manufacturen te Amsterdam hebben zieh officieel verbonden geen opruimingen, vroeger noodzakeiyk maar langzamerhand in misbrui ken ontaard, meer te houden. De dames aldaar behoeven dus niet meer; op die gelegenheden te wachten om koopjes/ te doen. Te Haarlem traejbten de bakkersgezellen in de laatste wekea- algeheale Zondagsrust te verkrygen. Een f|akele patroon bleef tot nu toe weigerachtig. Kort geleden posteer den eenige gezellen »jch op Zondagavond by de fabriek om ieder, diïe, brood wilde koopen, te verzoeken dat niet te cfoum., Thans is be sloten aanstaanden Zondagmorgen ophieuw te ageeren, voornameiyk tegen de depothou ders. Twee aan twee zullen deze worden op gezocht; wielryders zullen langs de posten ryden om ben te voorzien van strooibiljetten, welke zullen uitgedeeld worden. De gezellen, die met kalmte en beleid te werk gaan, schynen den stryd voor Zondagrnsf niet op te zullen geven vóór zy hun doel bereikt hebben. Te Rotterdam werd in bewusteloozen toestand naar het ziekonhnis vervoerd een zwasrverwonde werkman, die in een fabriek fe Ond-Charlois van een stelling gevallen was en met zyn hoofd op een wiel was te land gekomen. Aldaar wilde op de Maasbrug een heer, die een rywiel bereed, voor een rytnig wijken, Hy werd ongelnkkigerwyze door een aohter hem komenden omnibuo gegrepen en medege- aleurd. Hy kreeg den zwaren wagen over het rechterbeen. Met gebroken been ia hy per brancard naar het hnlp-ziekenbnis overgebracht, Daar ter stede beklaagde zich by de politie iemand, daar hy opgelieht was door een hem onbekend persoon. Deze had hem een zak met 4 K.G. poederohoeolade verkocht, die opening vuilnis en afval bleek te bevatten, behalve bet bovenste laagje, dat inderdaad uit cacao bestond. De bedrogene vreeede dat de verkooper ook anderen erin zou doen loopen. Jaren geleden kreeg te Werkendam een schoolmeisje een wonde aan het hoofd met een griffel. De wond genas, doch steeds jaren aaneen hield hef kind hoofdpyn. Thans, nn haar hoofd begon op te zetten en pyniyker dan anders werd, besloot men die plaats te opereeren. Door drie geneesheeren is nu, na een lastige operatie, de pont van een griffel verwijderd, waarna de patiënte geen pijn meer heeft en wellioht voorgoed daarvan bevryd zal zyn? Te Haastrecht is iemand, die bezig was met een heistelling reparaties nit te voeren aan een ■luis, door bet breken van een der palen en het daardoor veroorzaakte vallen van den stei ger, tussehen het heiblok en de machine ge raakt. De man kreeg schedelbreuk en men vreest voor zyn leven. - Te Alpben a/d Rijn geraakte een geacht iogezetene door een ongelukkig toeval te water. Na eenigen tyd werd de man levenloos opgehaald. - Te Gravenbage is een bekend aanne mer overleden omtrent Wien het volgende wordt gemeld. By het afgraven van het Seinpostdnin had hy het ongeiok te vallen, toen hy op eon in beweging zynden zandtrein wilde «prinsen; »yn linkerarm werd afgereden- Mat traitesgewone koelbloedigheid etond de zwaar gekwetste op, nam den afgereden arm in de rechterhand en kwam zoo de duinen sfloopen om hnlp. Op den Singel te Amsterdam hebben brutale inbrekers een weduwe van al wat zy bezat beroofd. Een verdacht persoon is ge arresteerd. Ia die stad herdachten dezer dagen twee echtelieden, 94 en 91 jaar oud, hun 70-jarige bruiloft. Op last der Justitie is het kantoor en zyn de boeken van den notaris D. R, te Rozendaal, verzegeld. By gelegenheid van de loting voor de nationale militie te Busschoten hebben zulke ernstige onregeldheden plaats gehad, dat een detachement van het eskadron ordonnansen uit Amersfoort de ruat moest heratellen. Men zegt 0. a. dat het gemeentehuis gewoon weg belegerd werd door dronken lotingen en hunne niet minder dronken kameraden, alle boeren en vissoberB. Te Eindhoven kreeg een bezoeker van een herberg ruzie met den kastelein. De man ging naar huis om een mes te halen en etak, ternggekomen, den herbergier daarmede in de hartstreek. In levensgevaarlijken toestand bracht men den gewonde naar hef Liefdege sticht. De dader is gearresteerd en naar Den Bosch overgebracht. Te Lieshout is Zondagavond een kapitate hofstede met stalling, benevens de geheele oogst, een prooi der vlammen geworden. Zes paarden en vee kwamen in de vnnrzee om. Verzekering dekt de schade. Zaterdag had te Heerlen een hevige veohfparty plaats. Iemand nit Simpelveld liep een levensgevaariyke messteek in den buik op. Door de mareohaosièes werd dè dader naar de strafgevangenis overgebracht. Op het eind der vorige week werden door twee ambtenaren van Stekene twee koeien, die België waren binnengesmokkeld, naby het e. a. vyf nar verder gelegen Hamme, tot waar de beambten de smokkelaars gevolgd waren, in beslag genomen. De dieren hadden aan gezameniyke waarde van ruim 1000 franos en zullen ten voordeele van den Belgischen staat en van de betrokken ambtenaren openbaar verkocht worden. Mejuffrouw Ghaussegros, een aartsmin- nar es van honden, katten en paarden, heeft aan de Vereeniging tot bescherming van dieren te Pargs de som van 2.000.000 francs nagelaten. Zaterdag is te Londen overleden Hnghes, hoogleeraar in de anatomie aan het gasthnis van King's College te Londen. In Juni ging hy naar Zuid-Afrika en kwam daar aan hethoofd van het hospitaal van hef Welsh-regiment te Pretoria. Den 19en October kwam hy ziek in Engeland terug. Op zee vertoonde zichde typhns by hem, waarschyniyk te Pretoria opgedaan- Een arbeider en het dienstmeisje van een hotelhouder te Oppenheim waren in een met nieuwen wijn gevnlden kelder bewusteloos geworden. Om ze te redden, drong de hotel houder zelf in den kelder, maar werd door de verstikkende gassen gedood. De beiden eersten werden gered. De V088. Ztg weet mee te deelen, dat het te Hambnre met beslag belegde goud nit Transvaal aan de Hamburgsohe firma Arndt jCohn gericht was. Door deze firma zon tegen het in beslag nemen protest worden aangeteekend, daar het goud aan by de Trans- vaaWche zaken volstrekt niet betrokken per soon behoort. Te Bremen is een geval van peet gecon senteerd by een matroos. 2)8 onderzoekingen te Genua, Milaan en Florence ingesteld, naar aanleiding van den diefstal in het Vatioaan, hebben geleid tof de ontdekking van de vroeger gemelde gestolen voorwerpen nit het Vatikaan. Te Genna heeft men als de helers een advocaat en een vronw aangehouden, wiens man den tijd gehad heeft te ontvlochten. Allen beweren te goeder tronw gehandeld te hebben. De advooaat te Genua is een geacht man en behoort tot de cleric ale party. De politie zet haar onderzoekingen voort. Tolstoi, die pas hersteld was, is weer ziek, nn door een val, waarby hy een arm brak. Te New-York komt een eigenaardig prooes aan de orde. De directie eener opera bad een zangeres ontslagen, wyi haar afme tingen zioh hadden ontwikkeld in een richting die haar minder bekooriyk maakte. Da zan geres eiecht nn schadevergoeding. In West-Mailand park te Sydney (Aus tralië) is een nienwe laan van groote hoornen geplant ter herinnering aan de Briteohe over winningen ia Zaid-Afrika. Men bad daarmede nog wei wat kunnen wachten! - Volgens Veritas syn in September ver gaan 77 zeil- en 22 stoomschepen, waaronder een Ned. zeilschip. Sus van Cent. A. d. L. alhier is gecon fronteerd met den verwonde te Overslag en heden naar Middelburg overgebracht. 's Gravenhage. De rechtercommissaris hoorde heden, in zake de aanklacht tegen deu burgemeester, den oud-hoofdoommissaris Van Schermbeek en den oommissaris De Klopper. De Eerste kamer benoemde tot rappor teurs der heden onderzochte ongevallenwet de heeren Rahu secVlielander Hein,Faure,VaBHeek m Pynacker Hordyken van de kieswet de hoeren Godin de Beaufort, De Willebois, Van Nierop, Van Asch van Wijck en Van S wind eren. Amsterdam. Het gerechtshof alhier deed heden, in hooger beroep, uitspraak in het geding tegen drie Duitsche valsohe munters. Hef hof veroordeelde twee hnnner, Kniep on Kroell, elk tot 5 jaren gevangenisstraf overeenkomstig het vonnis der rechtbank, doch met aftrek van een jaar, in preventieve hechtenis doorgebracht. Het hof sprak Jnlia Franken vrij van medeplichtigheid en gelastte hare onmiddellijke invryheidcstelling. De rechtbank alhier veroordeelde heden drie logés van Lammetje Zondag wegens in braak met diefstal en het losten van revol verschoten op den agent Polderman by de firma Van Kuyk en Abbas op den Singel. Een der beklaagden, Bouwman, die de scho ten losfte, werd tot 12 jaren en de twee anderen, Wesselu en Sluyter, elk tot 9 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Heden oohtend te 7 nnr is door een onbe kende oorzaak brand ontstaan in een school lokaal van de kweekschool voor onderwyzers. De vloer en balklaag is verbrand en een daaronder gelegen schoollokaal kreeg veel waterschade. Londen 6 Nov. Reuter verneemt nit Dji- boeti dat de Gelderland aldaar aangekomen ie*) endaar drie dagen zal biyven. Te Port- Said wacht men inetruoties af voor de ont scheping van Kroger in Europa. De president is good gezond en verheugd over de voor spoedige berichten van het oorlogsterrein, in de laatste dagen ontvangen. Dr Heymana verklaarde dat de president met verlof reist. In 's Gravenhage is van de aankomst ook officieel bericht ontvangen. Vergaderingen, Concerten enz. Middelburg. Vrydag 9 Nov. Voorstelling Kon. Ver. Het Ned. Toonvel. Schouwburg 71/* n. Vrydag 9 Nov. Openb. lezing Ry«dam Concordia 7 u. Maandag 12 Nov. Voordracht dr J. L. Hoor weg, Utreoht, Natuurk. gezelschap. St. Joris 8 u. W o e n d. 14 Nov. Uitvoering zangkoor Ho sanna. Concert- en ge hoorzaal 8 n. D o n d e r d. 15 Nov. Voorstelling-Van Lier. Schouwburg 7*/i u. Maandag 19 en Dinsdag 20 Nov. Repe titie en Concert Zangv. Tot Oefening en Uitspan ning. Concerten ge hoorzaal Vjt n. Donderd. 6 Deo. Voorstelling Ned. Too- melverecniging. Schouw burg 7 V3 U. Vrydag 14 Deo. Concert Messcbaert-Rönt- gen. Concert- en ge hoorzaal. Vrydag 18 Jan. Concert Gonoervatorium- kwartet. Concert- 0» gehoorzaal Di lorlei la ZzH-Afimi Gradoek 4 Nov. Naby Peterville, znldeiyk van de Oranjerivier, sehynt een Boerenoom- mando fe staan. Een soldaat van het Welsh regiment werd Woensdag doodgeschoten, toen hy op patronilie was in de nabyheid van Philipstown, waarheen garnizoen gezonden is. Maseroe, 31 Oct. De Boeren nemen in de bunrt van Basoetoland sterk in aantal toe. Een commando van 1400 man staat naby Lidybraud. Het district en de stad Ficksburg zyn in het bezit van den vyand. CHINA. Londen, 6 Nov. De Times verneemt uit Peking dato 5 dezer, dat admiraal Ale&eiof en Li-Hung-Tchang mededeeling verzoekt van de voornemens van China ten aantien van Mandsjoerye. Hy noodigt China uit het be stnnr over die provincie te hernemen, onder bescherming van Rnsland, wat voor beide ryken voofrdeeiig zal zyn. Mensending en laatste ousüchting der HAUL aan het postkantoor te Middelburg. (Alles plaatseVjke tj/d.) Oost-lndië. Amrterdam (NederL)9 Nov. 7.10 'b avonds. BrinOisi (Eng. dienst) 9 Nov. 1.5 'snamid. Napels iDnitsche def.) 12 Nov. IS 'snamid. Marseille (Lloyd) 13 Nov. 7.10 's avonds. Rotterdam (Llcyd). 16 Nov. 7J0 avonds. MarpeillefFr. dienst). 17 Nov. 6.15 'smorgene. Genas (Neder!.) 20 Nov. 7.10,'1 avonds. Algemeen overzicht De spanning in de Veresnigde Staten is reusachtig groot, zoo zelfs dat men te New- York beducht was voor ongeregeldheden, vooral in verband met een incident, ontstaan doordien een van de leiders van verraad werd beschuldigd, waaruit allerlei moeieiykheden ontstonden, en een hunner gearresteerd, maar op borgstelling weêr ontslagen werd. De groote invloed, dien de verkiezing heeft op hef maafsohappeiyk leven; de stilstand die op dat gebied ontstaat als een verkiezing na dert, zal ook nn wel weer medewerken om de aandacht te doen vullen op de gebreken van het bestaande eteliel, dat tot groote opwinding leidt, en meer en meer biykt niet te voldoen aan de veranderde omstandigheden. Vroeger, toen, evenals in de meeste andere landen, twee groote etaatapartyen tegenover elkander stonden, geseheiden door meer alge- meene begrippen, was de werking van het Amerikaansohe stelsel goedmen stemde republikeinioh of democratisch. Maar elders is het gegaan evenals by one de scherpe iyn is verlorener wordt niet gestreden over algemeene opvattingen, maar over bepaalde vragen. Op zieh zelf zou dit goen bezwaar syn, als er éen vraagstuk aan de orde is, geiyk by hier de ontbinding van de Tweede kamer in 1894. Maar in de Ver- eenigde Staten staan twee beginselen op den voorgrondhet goudvraagstuk en het imperia lisme. Deze vraagstukken itaan in niet het minste verband met ejkander en daarom gaan

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 5