BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN. B B B B B B Vóór wy overgaan tot eenebeiobry ving van de gebouwen, willen w0 zeer in 't kort en oppervlakkig een on ander mededeelen wat men ons vertelde omtrent de fabricage zelf; deze ia te onderscheiden in twee phasen eeratena de iabrioage van het glaa in ruwen staat en in de tweede plaats het poiyaten van bet ruwe glaa. Om het glaa te fabrioeereu wordt gebruik gemaakt van gazogèaea Wilson, die het gaa brengen in régéuératorkamers van bet systeem Siemens. Van nit die kamera komt bet gas in de ovens, waarin zich de ameltpotten bevinden, waarover wy later willen spreken. Deze imeltpotten worden 'a morgens gevuld met eeu mengsel van zand, zwavelzuur, kalk on eeuige andere stoffen, benevens een weinig houtskool. Zy zyn in ataat een temperatuur te weerstaan, die stijgen kan tot 2000°. De compositie zet zich om in een vloeibare maaaa, die, nadat de onzuiverheden verwyderd zyn, door afkoeling wordt verdekt. Daarna wordt de massa op een tafel uitge spreid en met een rol behandeld, vlak ge maakt en tot de gewenaohte dikte gebracht. Het glas ondergaat nu nog verscheidene be werkingen, waarna tot het poiy&ten wordt overgegaan. De vlakke platen worden op groote tafels gelegd, eerat met zand en water behandeld en daarna nog met amaril. Vervol gens wordt het gesorteerd naar grootte en kwaliteit en in het magazgn geborgen. Dit is bet glas, waaruit de spiegelruiten onzer win- kela zyn vervaardigd. Gepoiyat glas van de beste boedanigheid, waarin geen blazen voorkomen en geen andere afwijkingen, wordt benuttigd voor het maken van spiegels. Daartoe worden de glasplaten verzilverd, waarvoor een vry ingewikkelde bewerking uoodig is, en daarna de verzilverde zgde vernist. By onzen rondgang door de gebonwen werd ons eerat getoond het groote lokaal waar een zestal ovens zyn geplaatst, die bet voor de gissfabricRtie benoodigde gaa uit steenkolen bereiden. Vervolgens bezichtigden wy twee groote hallen, 90 Meter lang en 16 Meter breed, waar de glaaovena zich bevinden, 68 in getal, en waar groote tafels geplaatst zullen worden om het glas ala het nit de ovens komt op te leggen. Deze lokalen zyn, evenals alle werkplaatsen, uitstekend verlicht en goed geventileerd. Als het daglicht ontbreekt, treedt het electriaoh licht in de plaats. Ook wordt de eleotrioiteit benuttigd als be weegkracht voor wagens, die de grondstoffen af- en aanvoeren, een loopende brug en an dere machinerieën. Onze wandeling voortzettende, kwamen wy in een andere, niet minder groote zaal, waar het vervaardigde glaa op de verlangde maat wordt gesneden, en vervolgens in het magasyn. Dit heeft een lengte van 91 Meters by een breedte van 28 Meters. Daarnaaat ia weder een groote ruimte, die benuttigd moet worden om het glas, nadat het op de vereisohte dikte gebracht is, te poiyaten. Daar worden een vyftal tafels ge plaatst, 9 meter in diameter, waarvan er 3 bestemd zyn voor het verdunnen van bet glua en 2 voor het poiyaten. De afmetingen van het lokaal zyn 43 by 88 meter. Een transporteur, door eleotrioiteit bewogen, be zorgt het vervoeren van bet glaa. Vorder bezochten wy nog een zaal, bestemd voor de berging van gepoiyat glaa en waar tevens glasplaten, die niet geheel en al aan de eisohen voldoen, worden verbeterd. Kaast dit lokaal ia dat, bestemd voor het verpakken van het fabrikaat. Door de Maatsebappy wordt een eigen Ign gelegd naar den voor by de fabriek iiggenden spoorweg, zoodat het te verzenden glaa in de fabriek in de waggons kan worden geladen. Wy zageu voorts ook het lokaal waar de gepoiyste spiegels zullen worden verzilverd en een ander, waar, langs meebaniscben weg, de kanten van het glas worden afgesneden. De beweegkraobt voor de verschillende ma chines wordt geleverd door eene stoommachine van 1800 paardekraohten, geplaatst door de firma Carels Frères te Gent, terwijl in dezelfde lokaliteit een stoommachine van 150 paarde- voor my deed. Ik zei haar alles. De diepe indrnk, dien haar verschijning in de Hue de Lille op my gemaakt had. Mijne vruchte- looze pogingen om haar torug te vinden. Het aandenken dat ik vgf en twintig jaar lang trouw bewaard had, myn afkeer van elk huweiyk, mjjn ontroering by het weerzien te Bearlien. la één woord, den roman van mijn leven. Ik praatte maar door, met neergeslagen oogeu en zag niets dan de punten hsrer fijne schoentjes, die onder haar japon uitkwamen. ZR viel my niet in de rede. Vau lieverlede was zR van houding veranderd en leunde nu jveer achterover in haar stoel, onbewegeiyk het oog gericht op den horizont. Toen ik zweeg, volgde er een langdurige stilte. Ik moest al myn moed verzamelen om het hoofd op te heffen en haar aan te zien. En wat zag ik toen Zij schreide. Zonder na te denken, vatte ik bare hand, die te blank was en te bi an we aderen bad, en braoht die langzaam, eerbiedig pan mijne lippen. En boor na, myn vriend, wat zy toen tot my zei, en wat ik met diepe ontroering vernam een ontroering, zoowel van blijd schap als van wanhoop. „Ik had u ook niet vergeten1b heb twee jaar lang gewacht eer ik kon besluiten om te troowen en sedert heb ik heel dikwyis gedaohtmaar wat aal ik u zeg gen? H?t beeft zeker zoo moeten zyn. En kracht staat, die de machines tot opwekking van de eleotrioiteit dry ft. Deze zalen bevinden zich voor bet meeren- deel op de eerste verdieping; beneden vindt men de verschillende werkplaatsen voor de smeden, de timmerlieden, de steenbakkers en het atelier voor reparatiëu. Al deze inrichtingen, cgn, ofschoon zy slechts provisioneel zyn, electriich verlicht. la de nabijheid daarvan zagen wy een groote hoop zand, dat uit de rivier bij Dordrecht wordt aangevoerd en gebruikt wordt om het glas te slijpeniu dezelfde buurt werden wy attent gemaakt op een enorme massa fija wit zand, dat uit de Belgisohe Kempen wordt aangevoerd en, na gewasschen en gezeefd te zyn, bestemd is voor de fabrioatie zelf. Die enorme massa, zou, zeide meu ons, voor onge veer 4 maanden voldoende zyn. Het vervoeren van al deze grondstoffen, ook naar de eerste verdieping, geaohiedt door middel van eleetriciteit, met wagens of elevators. Verder tiet men ona de aarde zien, waaruit de smeltpotten gemaakt worden, de ovens waarin die aarde wordt gedroogd en fijn gemaakt en ook de wgze waarop zg verder bewerkt wordt vóór zy in banden komt van de vormers. Die bewerking ie zeer moeiiyk en vereiaeht veel nauwkeurigheid. Daarna kwamen wy ia een groote zaal waar reeds tal van die smeltpotten gereed stonden en een paar werklieden bezig waren nog andere te vervaardigen. Na gevormd te zyn, behoeven de potten 5 a 6 maanden tyd vóór zy voldoende hardheid verkregen hebben om gebrnikt te kunnen worden. Laten wy thana nog mededeelen dat in de fabrieken een 250 arbeiders werk zullen vinden, waarvan slechts een klein aantal vakmenscben behoeven te zyn; de overige kunnen worden gereornteerd nit da bevolking van die streek. De grootste afmetingen der te vervaardigen spiegelglazen zyn: lengte 6 en breedte 4.30 Meter, tot en met een dikte van 12 a 14 mil; iimeter. Wy hebben reeds gezegd, dat de fabrieken aan de eene zyde met een zijlijn verbonden zyn aan den spoorweg, aan den anderen kant zyn zy gelegen vlak aan het kanaal; een en ander natuurlijk niet weinig van belang voor den aanvoer van grondstoffen en afvoer van bet fabrikaat. Veel meer indrnk dan deze korte beschrij ving doen kan en ook veel meer dan het zien van de fabrieksgebouwen van buiten, maakt een bezoek er binnen. Men voelt zieb klein in de ontzettende ruimten, die, omdat z'y voor het meerendeel ledig waren, nog grooter toonen dan zy in werkeiykheid zyn. Zeer interessant was het een en ander te zien, maar veel belangwekkender zeker zal de aanblik wezen, wanneer al de maohinerieëa ge plaatst en in werking zyn, wanneer tal van arbeiders zieb in de verschillende lokaliteiten zullen bewegen en wanneer de fabrikatie in vollen gang is. Dan eerst toch komt eene inrichting als deze tot haar volle reoht. wm nou uien aaw Hsnnnin mm Vrydag 12 October. Middelburg. Gebouw Provinoiaal be stuur 11 u.het verrichten van bagger werk op hst Nederiandseh gedeelte van bet kanaal van T e r n e u z e n en in de buitenhaven te Ter- neuzen. Raming f 6250. Aanwyzing 5 Oot Inlichtingen hoofdingenieur Bekaar te Middel burg, ingenieur Nelemans, opzichter Dykstra, beiden te Ternenzen, en opzichter Kiewit te Sas van Gent. Maandag 15 October. Middelbarg. Militair hospitaal 12 u.: het wasseben van linnen- en wollengoedeten, ten dienste van het Militair hospitaal. Inlich tingen hospitaal. Dinsdag 23 October. Graanw en Langendam. Raadhuis 2 o.: bet maken van 2450 Ml bestrating van Leaoines- of Qaenastkeien van 9/15 cM., en Doorniksehe kantsteenen, zwaar 10 k 12 c.M. Aanwyzing 23 Oot. Inlichtingen Raadhuis. Vrydag 2 November. Middelburg. Gebouw Provinoiaal be stuur 11 u.: het verrichten van herstellingen aan de werken van de tramweghavens aan het Zype. Raming f 2900. Aanwijzing 26 Oot. Iq Lichtingen hoofdingenieur Bekaar, Middel burg, ingenieur Stoel, Goes, en adjunet- ingeaieur Schill, Bruinisse. zouden wy gelukkig geweest zyn? Wie kan instaan voor hef menscbeiyk geluk? Nu is alles voorbg Ik wilde dat tegensprekenmaar zy belette het my met een gebaar Wy zagen elkaar aan zagen onze witte haren, de rimpels op onze voorhoofden, de onuitwiaohbare teekenen van den onden dig. En voor onze verbeelding verrees het dub bele beeld van den jongen knappen officier van vroeger en dat slanke, bevallige, jonge meisje, mes den gouden haardos, een bloeiende roos in de band hondende Ja, zy had geiyk. Te laat 1 het was te laat 1 En wy reikten elkaar de band, als trouwe vrienden, ware vrienden voor altjjd. Laat ik deze treurige geschiedenis eindigen. Binnen zeer korten tyd maakte de kwaal van Roea-Roos snelle vorderingen. Een akelige kuch teisterde haar borst. Zy mocht niet meer dageiyks uitgaan. Het einde naderde. God gedoogde dat het zaebt was. Zy stierf op een morgen in de vroegte, nadat zy ver zocht had, dat men haar bed by het raam zou zetten, opdat zy tot het Laatste toe de zee zon zien. Ik bad niet voorzien dat het zóo gaaw afgeloopen zou zjja. Ik had haar 's a- vonds veriaten en was naar Monte-Carlo te ruggekeerd, zooals ik gewoon was. Den vol genden dag, toen ik terug kwam hoorde ik het pas. Ik vroeg aan haar moeder of ik by Lelden. Heden slaagde voor het le statuur- kucdig examen de heer J. C. Pelle, van Mid delburg. 's-dravenh&ge. Het gerechtshof deed bedeu uitspraak in de, onsen lezers bekende zaak tegen J. K., geboren te Zaandam, rykiveld- waohter jachtopziener, geatationneeid te Ka- pellebrug, gemeente C1 i n g e, ea wonende te Hulst, die, zooals indertyd door ons is gemeld, door de Middelhurgsche reebtbank werd vry- geoproken van het hem ten laste gelegde, als zou hy een valsch proces-ver baal hebben op gemaakt, waarin hy opgat mishandeld te zyn. Het hof vernietigde het vonnis der recht bank en veroordeelde J. K. tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Door het hof werd verder vrijgesproken P. M., stoker te Middelburg, die wegens diefstal van steenkolen door genoemde recht bank tot vier maanden was veroordeeld. Het gemeentebestuur besteedde heden aan de binnenhaven en bybehoorende werken voor de vissoherBhaven te Scheveni&gen. Het minst werd ingeschreven door de firma C. de Groot en C. L. Kalis te Sliedreeht voor f 1.617.000. Tweede Kamer. By da verdere be handeling der Ongevallenwet heeft de heer Van Dedem teruggenomen zyn voorstel om het handelsreizigersbedryt verzekeringplichtig te maken. De minister van waterstaat verklaarde, dat de wet tot overdracht van geneeskundige be handeling aan den werkgever of ziekenhuizen of fondsen alle vryheid laat. Een amendement van dr Kuyper, om vast legging der bevoegdheid daartoe in de wet, werd verworpen met43tegen40stemmen. In een verlenging van den observatietgd van 3 tot 6 weken, door den heer Lobman voorgesteld, zag de regeering eene verzwaring der lasten voor de werkgevers. Over het voordeel daar van voor den werkmam ioopen de gevoelens uiteen. Da meerderheid der commissie van rapporteurs, is voor het amendement, dat aangenomen werd met 63 tegen 21 stemmen. De beraadslaging is begonnen over de amen dementen Schaper c. a. en Koedijk c. s., be trekkelijk het reservefonds, de administratie kosten en eigen risico der werkgevers. Amsterdam. N& afloop der plechtige by- eenkomst in de Nieuwe kerk Woensdagavond men zie de rabriek Kerknieuws is namens de vergadering een telegram gezonden aan den heer Pott, consul te Lorenzo Marques, om dit te overhandigen aan president Krnger, waarin de eerbiedige gevoelens van duizenden alhier werden vertolkt voor den g rij ten staatsman, zoo zwaar beproefd. Mede werd een telegram gezon den aan de Znid-Afrikaansche deputatie in Den Haag, terwijl vele buitenUndaohe bladen mede- deeling ontvingen betreffende deze meeting in de „Kroningskerk^ Het bouwkundig genootschap Architecture, vergaderde heden, onder leiding van den heer Van Moutik, inzake de slooping van jjhet baitengastbais. Besloten werd andermaal een adres te riehten tot B, en W., met verzoek het gebouw wegens zyn architectonische waarde niet te aioopen, doch te bestemmen voor een oudheidkundig of koloniaal mus&am. Voor te is besloten a. Zondag een gemeen sohappeiyk bezoek aan het gasthuis te brengen, by wyze van demonstratie voor het behoud. Ho ssrloi is zmi'ifllki) Lijdenburg, 2 Oct. De Boeren beschoten gistermorgen Buller's kamp. De Engelschen verliezen zyn gering. 200 cavaleristen verlieten het kamp om de Boerenkanonnen te veroveren. By aankomst op de heuvels waren de Boe ren en de kanonnen verdwenen 1 Vergadenngeu, concerten enz* flUddelburg. Zaterdag 27 Oet. Vergadering Kindervoe ding. St. Joris 9 u. W o e n i d. 31 Oot. Concert Vereeniging van Instrumentale muziek. Maandag 12Nov. Voordracht Natuurk. ge zelschap. St. Joris 8 u. de overledene mocht gaan bidden. De arme vronw stond het toe en zei al snikkende „O, als gy het geweest waart 1" Rosa-Roos had haar alles verteld. OI dat gebed, by bet ïyk van haar, die ik zoo lang bemind had, bijna zonder haar te kennen die ik zoo verlangd had weer te zien en al leen weergezien had om haar te zien sterven! Hoe lang ik daar bleef, weet ik niet; ik was verdiept in myne droeve overpeinzingen, bet verleden weer doorlevende, weenende over het noodlot, dat een oogenblik twee wezens tot elkaar gebracht had, om hen dadeiyk weer te scheiden, en eerst weer by elkaar te brengen toen het te laat was Den volgenden dog voerde de trein de kist mede naar Bretagne. Ik had er armen vol rozen opgeworpenwas dat niet het zinne beeld onzer liefde, een oogenblik ontloken en terstond verwelkt? De commandant rook lang aan de roos, die hy in de band hield, stond eensklaps op en zei„Laat ons naar binnen gaan Het begint kond te worden hier op het terras." EINOK. Verkoopingen en Verpachtingen in Zeeland. Datum Plaat». Voorwerpen. Information. 18 Oot. Amemuiden, Huizen enz., W. Verstegen 16 Himtenisae, Boomen, Dnmoleyn, 16 Middelburg, Inboedel, Notarishuis. 17 Oost-Souburg, Hofstede enz., Huver» en W. Verstegen IV Vlissingen, Huizen, Maret Tak. 18 Middelburg, Rjjtuigen enz., Notarisbuis. 18 Middelburg, Glasramen enz. Notarishuis. 2(1 Veere, Bitthem, Hofstede eut., Tak. 24 Inspan, Loeff. 26 Domburg, Hofstede enz., Huvers. 31 KI. Abeele, Inspan, Tak. 81 St. Laurens Inspan. Huvers. 7 Nov. O. W. Sonb., Inspan, Huvers. 9 Biggekerke, Huizen euz. Tak Loeff. Ve wending en laatste ousliehting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. (Alles plaatselijke tyd.) Oost-Zndië. Amsterdam (Nederl.)12 Oct. 7.10 avonds. Brindisi (Eng. dienst) 12 Oct. 1.5 'o n&mid. Napels (Duitsche dat.) 15 Oet. 1.5 'enamld. Marseille (Lloyd) 16 Oet. 7.10 's avonds. Rotterdam Lloyd) 19 Oct. 7.10 's avonds. MarseillefFr. dienst)20 Oct. 6.15 umorgens. Genua (Nederl.) 23 Out. 7.10'«avonds. Suppletoire verzending van brieven, brief kaarten en aangeteekende stukken den vol genden morgen te 6.15. Met de Duitsche booten wordt verzonden de correspondentie voor Sumatra's Oostkust, Riouw, Palombang, Banks, Billiton en de WcBterafdcelmg van Borneovoor het overige gedeelte van Ned. Oost-Indié alleen op verzoek. Voor suppletoire verzendingen over Napels en over Brindisi wordt de bus nog te 7.10 gelicht; doch de aansluiting op het vertrek der booten nit de genoemde havens is daarvan niet verzekerd. W est-Indië. Curagao over Qasens- town12 Oot. 10.10 's avond*. Curasao met K.W.I. maildienst. 14 Oot. 7.10 'savonds. Suriname via Amsterdam. 14 Oot.7.10's avonds Suriname via Sou thampton. 16 Oot. 7.10 avonds Suriname via SL Na- sake 8 Nov. 7J0 avonds Algemeen Overzicht: De parlementake vacantie loopt in de meeste landen ten einde. Zooals gewooniyk, gaat ons eigen land in deze voor, terwijl de weder-byeenkomst van andere volksvertegen woordigingen niet zoo aan een vasten datum is gebonden. Ditmaal br. was het de Hongaarsebe kamer die de tweede was om baar werklast te toonen. Onmiddellijk na de opening kondigde Von Szell de indiening aan van een ontwerp tot regeling van de gevolgen van het mor ganatisch huweiyk van den aartshertog-troon opvolger. Naar het scbynt, zal deze zaak nog heel wat voeten in de aarde hebben. De kronen van Oostenrfjk en Hongarye zyn door de grondwet onafacheideiyk gemaakt. Maar na staat men voor het vreemde geval, dat er verschil bestaat in de wetgeving be treffende vorsteiyke huwelijken. Ia Oostenryk geen opvolging van kinderen als hnn ouders uiet volgens de familiewetten en in overeen stemming met het hoofd van het stamhuis zyn gehnwdin Hongarye absolute vryheid voor ien troonopvolger, wiens kinderen bevoegd zyn tot opvolging, wie ook de moeder zy. Toen na de aartshertog-troonopvolger voor eenige maanden met gravin Chotek wilde huwen, weigerde keizer Frans Joseph zyn toestemming, tensy de aartshertog eerst ten eeuwige dageu afstand deed van de rechten welke zyn kinderen op de Oostenryksohe kroon zouden kunnen doen gelden, terwijl de aarts hertog zelfs moest zweren, nooit stappen tot verandering van deze regeling te doen. En waar nu de kroon van Hongarye onaf- scheideiyk is van die van Oostenryk werd de aartshertog verplicht ook afstand te doen van de Hoogaarsche kroon. Dit laatste nu heeft in Hongarye veel erger nis gewekt. De grondwet laat den troon opvolger vry te huwen wie by wil, waarom zouden zijn kinderen nn alle rechten verliezen, omdat de vader by zyn huweiyk alleen met zyn hart te rade ging. De Hongaren vonden (en het it te begrijpen) het huweiyk uit wer- keiyke liefde zelfs aardig, en meenden dat, waar er stryd bestond tuesohen beide staats rechten, het Oostenrykscbe maar voor het Hongaarsche bad moeten bukken en niet om gekeerd. Hoewel ongatwyfald vele Hongaren uit werkeiyke overtuiging en uit sympathie voor dit huweiyk uit liefde tegen den afstand van alle erfreehten zyn, komt er ook de noodige dosis politiek by. De leden van de onafban- keiykheidsparty tooh zien in deze zaak het middel om de kroon van Oostenryk en Hon garye te scheiden, door den afstand niet aan te nemen. Men verwaeht daarom onstuimige debatten. Ean tweede strydpunt is de vaststelling van de quote bjj keizerlijk decreet, een maatregel die aanleiding zal geven tot een interpellatie van Franz Kossuth. Maar nog grooter moei- ïykheid ligt voor de regeering in de houding der Katholieke Volksparty. Deze heeft in de vorige zitting zich van oppositie onthouden, maar zal nu samen met de groep Ugron een stelselmatig verzet gaan voeren. Deze werd reeds ingeleid met een interpellatie over de vraag waarom het wetsontwerp betreffende met bet lidmaatschap der kamer onvereenig- bare betrekkingen nog niet was ingediend. De Spsauiche Cortes zullen tegen de eerste week van November worden laangeroepwo Ook daar is, gelijk wy den laatsten tyd meer dsn eens moesten opmerken, de par lementaire toestand alles behalve znlver vooral door den nood der financiën en het, volhouden der regeering om hooge credieten voor leger en vloot te vragen. Wellicht dat op dit gebied eenige matiging komt nu Atoarragua als minister van oorlog aftrad, om president van den senaat te worden. Maar toch zullen de credieten veel beswaar ontmoeten, te meer omdat tegeiyk voorstellen worden verwacht, om in de geldeiyke behoef; ten te voorzien. Uit een finantieel oogpunt is dat een om- berispeiyke politiek. Maar boe zal de stemming zyn, als de Cortes een ontwerp behandelt tot wyziging der pen sioenwet en een ander tot verhooging der alcohol-belasting, wetende dat de uit deze ontwerpen voortvloeiende baten bestemd zyn voor de hoogere kosten van leger en vloot? Iu dezelfde week zal ook de Fransche kamer byeenkomen, en wel den dag na de sluiting der tentoonstelling. Het eerste en voornaamste werk is natuurlijk de begrooting. Maar ge- woonlgfe wordt die arbeid nog ai eens af gebroken door andere beraadslagingen, liefst over «le hooge politiek. Wat de positie van bet ministerie betreft, die wordt zoo gunstig beoordeeld als die van een Fransch kabinet ma&r zyn kan, d. w. z. vast, met ikans op verrassingen van onaan- genamen aard. Generaal André zal wel het zwakke punt syn, wyi by zieb op twee punten tegen de tradities heeft verzet. In de eerste plaats door St Cyr te zuiveren van anti-republikeinache elementen. In de tweede plaats door een besluit, dat ook den minister eenïgeu invloed geeft op de bevordering van officieren, een macht die tot dusver uitsluitend berustte by een commissie van generaals die, gelijk men weet, by na allen voortkomen nit de anti-repnblikeïnsohe kringen. Het ongelukkigste is, dat er ook in andere kringen zoo warme legervrienden zyn, die ook in dit opzicht niet aan de rechten van l'armée getornd willen zien. Beknopte Maetedeelingen» De Siècle bevatte dezer dagen een brief van Stapfer, mededeelende dat hy met zyu vrienden de Dreyfus-zaak zou hervatten. Stapfer telegrafeert nn dat deze brief valsch i«. Geiyk reeds uit de telegrammen in ons vorig nommer bleek, was de Eegelsche regee- ringsparty dien dag boven ae volstrekte meerderheid gekomen. Sedert steeg haar stern- mental tot 355, tegenover wie 128 liberalen en 77 Ieren staan. Sir Henry Campbell Baunerraan is met sterk geslonken meecaerheid herkozen. Lord Roberts moet aan de aanvaarding van hef opperbevel over het Engeloche leger de voorwaarde hebben verbonden, dat hy een veel uitgebreider bevoegdheid kr|gt dan syn voorganger, en dat zjjn macht gelijk zy aan die welke de hertog van Cambridge vroeger had, Verschillends Eagelaohe Diaden geven het doel van de campagne tegen Chamberlain wat duidelijker aan. Doel is alleen te beletten dat Chamberlain minister van buitenlandsehe zaken wordt. Baten doet dit niet, want naast Cham; beriain kan tooh geen ander minister staan, Dat heeft de ervaring der jongste twee jaar geleerd, waarin Chamberlain in het openbaar voor minister van buitenlandsehe zaken speelde. De bepalingen betreffende het huweiyk der Franscue officieren zjja ook toepasselijk verklaard op de marine en de mariniers. Tydens het verblijf vau keizer Wilhelm op Hubertus Stock was het gcheele bosoh zorgvuldig afgezet, door op kleine afstanden geplaatote militaire posten. De veroordeeliug van Max Harden zal vermoedelijk leiden tot een voorstel tot af- achaffiog van de strafbedreiging tegen majes teitschennis. Richter zou er zich voorspannen. Noodig wordt het zeker. De Zwitsersehe demooratiich-vryzinnige party heeft zich tegen het evenredig kiesrecht verklaard. Het bekende Romeinsche blad, Tribma is voor 2Vs miljoen lire verkocht aan een consortium en bankiers en indostrieeleu. Het komt onder leiding van den senator Roux en zal de politiek van de groep Gioletti voorstaan. De Italiaansehe pers gaat inzake Marokko, een wat kalmer toon aanslaan. De Qiorno die de vorige week nog zeer heftig was, meldt nu dat Frankrijk niet van plan is de Marok- kaansehe kwestie aau de orde te stellen. Alles w«t omgaat bepaalt zich tot de oplossing van een grensconflict.. Er is voor Italië dus geen reden om te denken aan wat het te doen zon hebben aio Frankrijk Marokko bezette w. zom als tegenntig Tripoli te nemen). Het Canadeecehe parlement is ontbonden. Da verkiezingastryd zal vooral loopea over differentieels rechten tusschen Canada en Engeland. AORTE OORLOQSSERIQHTgM. Het dwaze telegram dat Lisle na een gevecht van 3 dagen het, uit 1000 man en 5 kanonnen bestaande commando van De Wet geheel gedemoraliseerd op de vlocht joeg geeft in de pers aanleiding tot veel spot. Het Hbld merkt op, dat Lisie De Wet dus wel zyn moreel maar niet zyn 5 kanonnen en 1000 man ontnam. De Temps merkt op, dat de demoralisatie van een vyand, die, naar Lisle zelf erkent, drie dagen weerstand bood, toeh wel niet zoo heel groot zal zyn geweest. De Boeren zyn weer ten Zuiden van de Oranjerivier, dus in de Kaapkolonie. Bjj Aliwal-North verjoegen zy de Kaapiohe politie es doodde éen man.

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 3