FEUILLETON, Verschillende Berichten. Verkoopingen enz. Nieuwe bronnen van welvaart. ia deze droeve dagen, vooral ook voor den staatspresident. Dr. Mansvelt schetste Paal Krager in zi)n doen en laten, *|Jn innige, overtuigde vroom heid, zijn helder oordeel en doorzicht. Hij toekende ook Krnger'a strijd tegen de ver- Engelsching van Transvaal, en stelde ten slotte den grQsaard voor als een man uit één ■tak, eorHjk vau gemoed, gei ijk zijn trouwe oogopslag reeds doet vermoeden, maar ook een man van kraoht, waarop z|jn bijna ruw uiterlijk wijst. De heer dr. P. H. de Ritter schetste, voort gaande op dr. tfansvelt's teekeaing van den president, Krnger'a eenvoudige leven, waarna door den heer dr. B. J. Lammerink de samen komst gesloten werd met een dankgebed, waarin hg wijn landgenooten waarschuwde niet in hoogmoedigheid het Engelsche volk grootendeels misleid te vloeken. Veeleer moeten wij ons afvragen of ons eigen geweten, een opzichte van den Archipel, van Atjeh, wel rein is. De plechtigheid eindigde onder het zingen van Psalm 27 vers 7. De byeenkomst ging uit van hef ministerie der Ned. Herv. predikanten en de afdeelingen Amsterdam van het Algemeen Nederlandsch Verbond en de Nederlandsch-Zuid-Afrikaan- 8the Verceniging. Da Leidsohe professor Bolland, die thans door pater Esmann is aangevallen, richt in De Protestant tot dezen pater en verder aan ieder, die er de moed toe bezit, de uitdaging zieh in een Roomsch tijdschrift, eventueel door het episcopaat aan te wyzen, tegen hem te weer te stellen in een doorloopend debat, waarin hy bereid is de volgende twee stel lingen te verdedigen I. De tegenwoordige Roomsohe uitlegging van Mt. 16: 17—19, Lk. 22: 32 en Joh. 21 15—17 2« niet de uitlegging der oude kerk- vaders. II. De panseiyke macht over de Roomseh- Katholieke Kerk is opgegroeid aan drie be- driegeiyke steunseis een voorgewende schen king van Keizer Gonstantyn aan den bisschop van Rome; een in de negende eenw vervaar digde verzameling van voorgewend oudere panseiyke deoretalenen een verzameling van zoogenoemde kerkvaderlijke plaatsen, die in de dertiende eenw is gefabriceerd en Thomas van Aquino in den waan heeft gebraeht, dat reeds de Grieksehe kerkvaders aan een pan- seiyke onfeilbaarheid hadden geloofd. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde Dinsdag den bootwerker W. K., secretaris der hontbewerkersvereeniging Steeds Voorwaarts, die gedurende de werkstaking door het kan telen van een loopplank een niet-stakenden bootwerker te water zon hebben willen werpen, tof een jaar gevangenisstraf, onder bepaling dat de preventieve heehtenis in mindering zal worden gebracht. In district IX van Amsterdam is, by herstemming, tot lid van den raad gekozen de radicale oandidaat, de heer K. G. Wiersma met 1071 stemmen. De heer A. Roelvink (lib.) verkreeg er 782. In de dezer dagen door het hoofdbestuur van de vereeniging Volksweerbaarheid ge houden vergadering werd de heer J.C.Fabins, te Delft, inspecteur van het lager onderwijs, met algemeene stemmen tot onder-voorzitter gekozen. Het aantal afdeelingen bedroeg 80, met on geveer 10,000 leden, terwijl er buitendien nog met 138 plaatsen door het secetariaat in cor respondentie is getreden tot bet vormen van afdeelingen. Het schijnt, dat het verbaal over de vertraging, die de electrisohe verlichting van IJmniden, Velsen en Sandpoort zou ondervin den door een besluit van den minister van waterstaat, waai by bepaald is, dat de maat- sohappy geen kabels mag leggen op minder dan 10 meter afstand van telegraaf- en telefoon- ïyncn, onjuist ie. De directie der „Eerste Nederlandsohe Electriciteit-Maatschsppy" heeft naar nu wordt gemeld van den kant der minister geen vertraging ondervonden by bet leggen der kabels. Integendeel, zij werkt zeer aangenaam met den betrokken ryksingenieur samen. ROSA KOOS. 3 Novelle, uit het Fransch, VAN JACQUES NORMAND. „Weergezien? Ja wel, hier vlak by, te Beaulieu in de Reserve. Ik was er op een morgen gaan ontbytes, omdat ik de wuftheid en wereldachheid van Monte Carlo moede was. Gij kent de Reserve van Beaulieu, met die lange glazen veranda, en bet terras aan de zee. Ik was wat ter zyde aan een tafeltje gaan zitten, vlak by de denr Nadat ik myn ontbijt besteld had, keek ik eens rond en ontwaarde aan don anderen kant, by den schoorsteen, waar een flink vuur brandde, want het was koud eerst den rug eener dame met wit haar en tegenover haar Zeker de jaren hadden hun invloed uitgeoe fend. De slanke gestalte had zioh ontwikkeld. Het schitterend goudachtige haar was doffer geworden, de glass deroogen was verminderd ma» het was Rosa-Roos, die ik daar voor my zag. tójju hart klopte, alsof het zou barsten. Alles draaide my voor de oogen. Wat zou ik doen? Niets zeggen? Maar als zy slechts op haar doorreis te Beaulien was, liep ik ge vaar haar nooit terug te zien, Spreken My De staking te Veendam is geëindigd, daar de schippers hebben toegegeven. Te Rotterdam viel een 26jarige werkman in het ruim vau eeu schip, waardoor by zoo ernstig inwendig werd gekneusd, dat de poli tie hem na» het ziekenhuis moest overbrengen, Dinsdagnacht tegen twaalven beproefden al daar opgeschoten jongens, gebruik makende vau een pad, loopende fucsehen de Burge meester de Roosstraat en de strafgevangenis, gemeenschap te krijgen met in de ge vangenis opgesloten personen, teneinde met hen in correspondentie te treden of wel hun verboden waar te verschaffen. Reeds vroeger werden hiertoe pogingen aangewend, doch thans werd een der daders door een marinierspatromlle gegrepen. De anderen ontkwamen. Op den Soheveningsohen weg zSn Zater dagavond twee fietsryderf, een dame en een beer, in onzinnige vaart tegen elkander aan gereden; de dame bleet bewusteloos liggen, en had een ernstige verwonding aan het hoofd bekomen; zy werd naar eeu geneesheer ge bracht, waar haar de noodige hulp werd verleend. De heer kwam er het best af. Aldaar is een tienjarige jongen vau een wagen gevallen. Ernstig aan het hoofd verwond, werd hy naar de Ziekenverpleging gebracht. Een heer en een dame, die Maandag avond halfzeven langs het Rapenburg te Lei den wandelden, bemerkten gespartel in het water, waarop de heer zich naar den walkant begaf om te zien wat de oorzaak daarvan was. Tot zyu schrik zag hy toen een kind, dat reeds in zinkenden toestand verkeerde,» de gracht; daar hy den jongen niet kon grij pen, riep hy om hulp, waarop weldra eenige personen kwamen. Men wierp het steads die per zinkende knaapje touwen toe, om ze te grftpen, doch zonder resultaat. Ook eeu politieagent kwam aanloopeudeze nam zyn dregge en mocht er nog in slagen den dren keling, hoewei bewusteloos, op het droge te brengen. Aan den walkant scheen men den djarigen knaap niet tot bewnstzynte kunnen brygenmen braeht hem naar zyn woning wreef hem met brandewijn, rolde hem in een deken, enz. Eindeiyk kwam er teeken van leven, zoodat men hoop koestert de kleine nog te kunnen behouden. Te Zuid-Soharwoude (N.-H.) is een door twee gezinnen bewoond huis door brand vernield. Een der bewoonsters had door den schrik baar tegenwoordigheid van geest zoodanig verloren, dat zfj weigerde het brandende huis te verlaten. Een postbode snelde toen bet brandende gebouw binnen en droeg de vrouw door de vlammen heen naar buiten. Weinige oogenblikken daarna stortte het dak in. De oorzaak van den brand is niet bekend. - By Oldenzaal werd iemand op den Hen- geloosohen weg, terwjjl hy wilde nitwyken voor een wielryder, overreden door een zwaar beladen wagen. Hy werd aan den schouder en aau het been ernstig verwond. Kwartjesvinders. Een bende kwartjes vinders reist zegt de Amersfoortsehe Ct icderen dag van Amsterdam via Amersfoort naar Kleef of naar Zutphen. De heeren heb ben een abonnement derde klasse. De stations chefs waarschuwen elkaar per telegraaf en brengen de reizigers zooveel mogeiyk op de hoogte. Toch vliegt er nog menigeen in. Dinsdagmorgen geraakte de 14jarige zoon van een machinist in de veen-cartonfa briek der firma Scholten te Klazienavoen met een zjjner armen bekneld in eene machine. De verwonding was vó» erg, dat de knaap naar Groningen werd getransporteerd, teneinde aldaar te worden behandeld. Uit het Drentsohe kanaal ia eeu rond reizend koopman, die reeds eenige dagen vermist werd, dood opgehaald. Men schijnt aan misdaad te deuken. Naar Roermond is govankeiyk overge bracht de postbode W. uit Schiuveid, die ver dacht wordt zieh te hebben schuldig gemaakt aan verduistering van aan hem toevertrouwde gelden en ontvreemding vau postzegels van brieven. Te 's-Hertugenbosoh is des nachts brand uitgebroken in een groot magazyn van manu facturen enz. Het geheele gebouw met zyn inhoud werd een prooi der vlammen, daar door de snelle aan ba» voorstellen Dat was vermetel, on bescheiden. Eu ala ik my vergiste Als zy het eens niet was l Neen, neenEy was het het kon niemand anders zynEn was het dan niet duiteudmial beter om door te gaan voor een zonderling, een onopgevoed man, dan deze eenige gelegenheid waar ik zoo lang naar verlangd had ongebruikt te laten voor- by gaan. Ik kon het niet langer uithouden en met een wanhopigen moed, alle wellevendheid vergetende, haalde ik myn portefeuille nit, nam er een kaartje nit en schreef er met bevende hand op Mei 1871Rue de Lille. Toen riep ik den kellner en zei„Breng dit aan die dame." Ik heb dikwijls bevelen gegeven, op haobe- ïyke oogenblikken; maar nooit ben ik zoo ontroerd geweest als toen ik dit gelastte. Ik zag dat de bediende het kaartje op een bord legde, de zaal doorstapte en het aanbood. Ik was op bet punt van op te staan en weg te loopen, als een dwaas. zy nam het kaartje aan en las, slaakte een kreetAchvan verbazing, kreeg een hoog- roode kleur en zag my aan. Zoo zaten wy een oogenblik roerloos, stom tegenover elkaar. Ik stond op. Mjjne knieën knikten. Ik ging naar baar toe, maakte een bniging en zei„Vergeet my, mevrouw, zoo ik al te vermetel ben." uitbreiding vau het vuur niets kon gered worden. De schade is aanzieuiyk. Te Gamert vervoegde zioh hy een kuiper een ontslagen knecht met verzoek weder iu dienst te worden genomen. Toen dit geweigerd werd, zei de man„dan zal ik wel werk maken", daarbij tevens den kuiper een fikichen slag in het aangezicht gevende. Door de maréchausiées werd de man in arrest gesteld maar in den loop van den dsg weder vry gelaten. Uit vrees voor brandstichting liet nu de kuiper zyn werkplaats des nachts bewaken. In den nacht van Maandag op Diusdag, toen die waoht weder was ingetrokken, is de kuiperij, met al de machines eu een groote hoeveelheid hout, een prooi der vlammen geworden. Men verdenkt den ontslagen knecht, die zeer ongunstig bekend staat, van het stichten van dezen brand. EEN BEKWAAM VORSTENZOON. Het Bat. Nbld herinnerde eraan, dat het den 9den Sept. vijftig jaar geleden wasdatAquaai Boaohie, prins van Ashantie, een der meest bekende ingezetenen van Buitenzorg, den bodem van Nederlandseh-Indië betrad. Oudste zoon van den koniag van Ashantie, den 24en April 1827 geboren, werd by op tien jarigen leeftyd door een onzer oorlogsschepen van de Guiaeesche kast naar Nederland ge bracht. Hy zag zich beschouwd als de papil van den koning en ontving op 'skonings kosten zyn opvoeding, eerst voor het lager onderwys te Delft, ten huize van een daar woonachtig predikant, later te Freyhurg, ter opleiding tot myningenienr. Ouder den gouvernear-generaal RoohniBen aangesteld tot myningnienr, kwam hy den 9en September 1850 te Batavia aan. Zyn dienst werk braeht hem tot uitgestrekte reizen; zoo stelde hy een onderzoek in naar het voorko men van steenkool in het Bantamsche. Het blad brengt vervolgens in herinnering, hoe de prins gewaar werd, dat er een verbod bestond, om hem in zyn tak van dienst tot de hoogste rangen te laten opklimmen. Hier door verontwaardigd, nam hy zyn ontalag en ging naar Nederland om zich te beklagen by koning Willem III, die intusscheu Willem II was opgevolgd. Z. M. gaf by schrijven aan den gonvernenr-generaal het verlangen te kennen, dat prins Aquasi Boaebi zon worden schadeloos gesteld. Die schadeloosstelling bestond, op verzoek van den belanghebbende, in een erfpachtsperceel in het Madioensehe, waarby echter, op uitdrukkeiyk verlangen van den koning, nog een maandeJijksobe toe lage werd gevoegd. Later vestigde Aquasi Bosebi zioh als huurder op het land Soeba- aari in het Buitenzorgschesedert eenigen tyd woont hy te Bant» Peteh, even boven de hoofdplaats Buitenzorg. Het blad sohryft verder„Weteuschappeiyk zeer ontwikkeld door zyn studiën, heeft de prins de wetenschap bygehouden gedu rende zyn verblijf heer te lande. Hy spreekt en sohryft vier talen voortreffciyk, in het by- zonder de Duitsohe taal, vijftig jaar geleden door hem geleerd in den omgang met de beste kringen van Europa; hy bezit een ver bazend geheugen zyn rijke boekenverzame ling legt getuigenis af dat zijn geest zioh niet alleen beweegt op het gebied der wetenschap maar ook op dat der fraaie letteren. Zyn vrienden en kennissen telt hy onder alle standen der maatschappij en hy staat nog steeds in briefwisseling met verscheidene vorsteiyke personen va» Duitsohland, Aan het Nederlandsohe hof beschouwd als iemand van hooge afkomst met wien men gaarne be trekkingen onderhoudt, ferjjgt prins Aquasi Boaohi officieele medededing van alle gebeur tenissen welke ons vorstenhuis betreffan." Te Dourrea staat een officier terecht, die beschuldigd wordt van diefstal van geld uit de oantinekas, welke nl. door hem gecontro leerd werd. Herhaalde kleine diefstallen deden besluiten het geld te merken, waarna werd ontdekt dat de gemerkte stukken in het bezit van den officier waren. Deze beweert dat een persoonlijke vyand er hem heeft laten inloopen. Uit Carthagena wordt gemeld dat het tonw van een mynkooi brak, waardoor zes mijnwerkers het leven verloren. „O, mynheer," antwoordde zy op ont roerden toon. Daarop stelde zy my voor: „Mama, de graaf De Frégane. Den comman dant der mariniers nit de Rue de Lille." De moeder maakte hetzelfde gebaar van verwon dering als de dochter gedaan had en zei ook: „O, mynheer." Wy knoopten een gesprek aan, aarzelend, schoorvoetend, over het Zuiden, Monte Carlo, de Rivieramaar van liever lede werd het minder gedwongen. Ik vernam dat de dames te Rennes woonden. Zy waren naar Parijs gekomen, zoodra het beleg was opgeheven, om den broer van Rosa-Roos te zien, die luitenant, was by het Bretonsohe legercorps en ziek was geworden tengevolge der vermoeienissen van de veldtochten. Daar die ziekte langdurig was hadden zy in Parys moeten bljjven gedurende de heele Commune. Twee dagen na het innemen der barrioades hadden zy kunnen vertrekken, met den herstellenden jongen man, en sedert kwa men sy elke drie jsar in het Zuiden voor de gezondheid van Rosa-Roos, die veel ge leden had, door zware beproevingen. Hier volgde een geheimzinnig stilzwegen dat ik eerbiedigde. Ik vroeg verlof om te Beaulien terug te mogen komen om de dames te be zoeken eeu verlof dat my welwillend werd toegestaan. Wat sal ik u zeg «en, myn vriend, Na verloop van eenige dagen verkeerden wy op een vertrouweiyken voot samen. Ik kwam bijna dagelpi te Beaulien m ontbeet Heden wordt te Saalbourg het gerestau reerde Romeiucohe kasteel, door keizer Wil helm geopend, 't Wordt een heele maskerade, daar de deelnemers historische costumes dragen. Wat zal het Z. M. spijten, dat hy niet precies een Cesar-gestoelte beeft 1 In Beriyu klagen de eigenaars van siga renwinkels en winkels in weelde-artikelen algemeen over een sterke vermindering van inkomsten, tengevolge van de sluiting om negen uur. Deze winkels maakten tot dusver hun beste zaken tusschcn negenen eu elven. De winkeliers zeggen dat zy verplicht zullen wezen, de huur op te zeggen als de haisbazen de huursom niet verminderen. Verscheidene van de beste hoekwinkels staan al leeg. Dit achynt vreemd, maar ia natnuriyk, want het publiek dat door de duisternis uit de straten wordt gedreven, kan het licht nog maar in de koffiehuizen vinden, met het gevolg dat het drankgebruik toeneemt. O, die maatschappeiyke hervormers, die het minst op de maatschappy letten 1 Vóór veertien dagen werd te Geneve bericht ontvangen dat zekere beer Gbezig in het Comomeer verdronken was. Zijn dood stond sóo vast dat, hoewel het ïyk niet werd gevonden, toch dedoodiaote werd opgemaakt. Dinsdag was de familie bijeen om de voorle zing van het testament fe hooren, toen de erflater gezond en wel de droeve byeenkomat kwam verstoren. 't Is de Petit Bleu die aansprakeiyk is voor dit bericht. Te New-York heeft een zeldzaam drama plaatB gehad. De vrouw van een daar wonend koopman, heeft op haar buitengoed aan de Hudson hare drie kinderen van 4 tot 12 jaar, een jongen en twee meisjes, en daarop zich- zelve met revolverschoten van het leven beroofd. De vrouw heeft een brief achtergelaten aan baar man; verklarende volstrekt niet te weten welke geheimzinnige maoht haar tot de daad dreef, daar afj volkomen gelukkig was en al de haren innig liefhad. Te Lae Palmas zyn 160 soldaten ziek geworden door gebruik van bedorven vleesoh. 40 soldaten liggen zeer bedenkeiyk. By de verkiezing te Gusyama is het op nieuw tot een uitbarsting gekomen. In een gevecht tusschen politie en het volk werd druk geschoten, vier menschen gedood en zestien gewond. De politie was, na versterkt te zyn, in staat de orde te herstellen. EEN REUZENBRUG. Binnen eenige dagen zal men in Amerika beginnen met een reuzenwerk, dat met recht ala een triomf der techniek mag worden aangemerkt. Da beide, slechts door de rivier de Hudson gescheiden staten, New-York en New-Yersey zulle» door een reuzenhrug verbonden worden die uit twee verdiepingen zal bestaan. Over de -onderste verdieping worden zes spoorlijnen aangelegd, terwyi over de bovensta brng vier lynen van den Electrisohen spoor weg worden geleid, benevens een drietal wegen: een voor voertuigen, een voor voetgangers en een voor fietsen* De brng heeft een spanning van 2730 v. en een breedte van 80 v. =s 810 X 24 Meter. De onderste brug komt 150 v. boven het fondament 170 y. onder den waterspiegel te liggen. Elke pyier heeft een diameter van 62 v. Het werk zal 60.000.000 D.of i 150.000.000 kosten en in vyf jaar gereed zyu. Door den notaris Koksma te Sluis werden Woensdag te Retranohemeat4 gem.en 205 roeden (2.0750 H. A.) bouwland geveild ten verzoeke van den heer F. Moetrsjj te Brugge. Voor f 2150 voor het totaal werd bet land door den eigenaar niet gegnnd om den lagen prys. Hoogste bieder was W. Stokx te Retranchement. De Middelhurysche courant wordt 's avonds te zeven uur in Vlissingon uitgegeven. Dageiyka worden, tegen twee gulden per kwartaal, abonnementen aangenomen door den agent C. N. J. DE VEY KKSÏ- 04IH aldaar. aan een tafeltje naast het hare. Daar zaten wy te praten aan de zee, of wy maakten een rij toertje, als het weer bij zonder mooi was. Rosa Roos moest zeer voorziofatig zijn en de bezorgdheid, waarmede hare moeder haar steeds gadesloeg, bewees al genoeg hoe ernstig haar toestand was, al bad de buitengewone glans harer oogen, de afwisselende, snel opatygende blosjes op hue wangen, en een zekere matheid en tooh ook weer gejaagdheid op haar gelaat my niet reeds daarvan overtuigd. Ondanks onzen vertrouweiyken omgang had ik Rosa nooit eenige bijzonderheid van haar leven durven vragen, noch haar durven zeg gen welke plaats zy in het myne had inge nomen. Eens echter wy zaten met ons beiden op het terras vond ik haar nog droeviger, nog gedrukter dau anders. Ver strooid keek z}j naar den blauwen horizont, waartegen de witte meeuwen soo mooi af staken. Een warme zon koesterde ons. Er was geen koeltje. Een weder als kristal, zooals men daar zegt. Eensklaps ontsnapte er een zucht aan hare lippen. „Voelt gy u minder wel vroeg ik. „Neen, ik iyd van daag niet meer dau anders en lichametyk lijden beteekent zoo weinig „Hebt gjj dus veel op een andere wjjkc geleden Van onzen eigen verslaggever. Het voormalig vytde distriet, Zeeuwsch- Vlaanderen beoosten den Brakman, is in den laatsten tyd druk op de spraak. Iu dat deel vau onze provincie, waar iu den tachtjarigen oorlog de grootste veldheer van zyne eeuw, prins Maurits vau Nassau, zyn eerste lauweren geplukt en de reeks zynet schitterende wapenfeiten geopend heeft, werd reeds voor lang het zwaard met den ploeg verwisseld en was en is nog de landbouw het voornaamste middel van het bestaan zöner bewoners. Daarin begint echter verandering te komen, nu de groot-industrieelen hun blikken dezeu kant hebben gewend en zich de natuuriyke voordeelen van deze streek gaan ten nutte maken. Zooals men weet, worden in de onmiddel ïyke nabyheid van Ter neuten, de oude vazting, wier eerste verdedigingswerken door den hertog van AIva te vergeefs tegen den Water geus waren opgeworpen en welke bevolking thans, behalve van den landbouw, van handel en de voordeelen van het vry drukke soheeps- vaartverkeer leeft, enorme werken uitgevoerd, voor de stichting eener staalgieterjj met den aankleve van dien, een grootiohe onder neming, waarvan het belang voor Terneazen en de streek niet is te schatten. Maar er is meer, wat ons recht geeft tot het opschrift van ons artikel. Het kleine Sas van Gent, kort vóór dezen een gronspiaatsje met klein zielental, is goed op weg om een fabrieksplaats van beteekenis te worden. Sedert kort is daar een fabriek in werking om nit erts arsenicum te halend met het plan om later ook aan goudhoudend erts het kost baar metaal te ontnemen. Nog sleohts enkele dagen geleden werd daar, zooals onzen lezers bekend is, in tegenwoordigheid van vele genoo- digden, van ver en van nahy, de Eerste Neder landsohe Coöperatieve Suikerfabriek feestelijk geopend en in werking gesteld. Dit zyn zeker nienwe bronnen van welvaart, maar meer nog is toeneming daarvan te ver wachten van de in wording zijnde spiegelglas- fabriek, die op korten afstand van Sas van Gent gesticht wordt. De raad van administratie van de Soeiité attonyme des Glaeeries Neerhn daises, die deze fabriek doet oprichten, had tegen heden, Don derdag, de aandeelhouders zijner Maatsehappy en eenige vertegenwoordigers der psrs waartoe ook wy behoorden genoodigd, om de inrichting, die binnen een maand of drie voltooid zal wezen, te komen bezichtigen. Van Brnsael, waar de zetel der Maatichappy ia, bracht een extratrein te een uur aandeel houders der fabriek op het terrein. Zy werden verwelkomd door den direotenr en den admi- stratenr en bezichtigden de versohillende loka len. zy vertrokken daarna weder eveneens per. extra-trein naar Gent en Brussel. Ook aan de overige genoodigden werd ge toond wat tot dusver ia verricht en werden de noodige inlichtingen gegeven om zieh een voorstelling te knnnen vormen, wat de fa brieken, indien die geheel en al gereed zyn, zallea wezen. Wy willen trachten ook onzen lezers een denkbeeld te geven van deze kolossale inrich ting, ofsehoon wy niet in staat zyn onder woorden te brengen den machtigen indruk, die de beschouwing van deze iudustrieele onderneming op ons heeft gemaakt. Alvorens onzen tocht door de verschillende hallen, zalen, magazyneu enz. te besebryven, ga de mededeeling dat den 1 September van het vorige jaar met den bouw werd begonnen, die, wy zeiden bet hierboven reeds, eerst over drie of vier maanden zal voltooid syn, na tnuriyk met inbegrip vau de plaatsing der versohillende machines. De Maatsehappy is eigenares van een terrein van 21/* hectaren en de daarop geplaatste ge- boawen beslaan eene oppervlakte van 250 Meter lengte en 90 Meter breedte. Bovendien zyn in de nabyheid der fabrieken nog een twaalftal woningen gebouwd, bestemd voor; de ambtenaren. „Heel veel Het ergste misschien wat men ïyden kan om voor het geheele leven gebonden te zyn aan iemand dien men veracht." „Waarom hebt gy dien band dan niet verbroken „Terwille myner dochter.'^ „Hebt gy een dochter „Ja, die ik op haar twintigste jaar ver loren heb. Voor haar heb ik «lies opgeofferd. Voor haar toekomst heb ik het schandaal wil len vermyden. De opoffering is te ver geefs geweest, maar ik betreur haar niet het was myn plicht." Zy herhaalde een paar maal voor zioh heen„Ik betrenr het niet." Ik brandde van nienwigierigheid en einde- ïyk braeht ik stamelend nit„Na dit droevig verlies hebt ge tooh zeker nwe vryheid ternggeeischt „Waarom? Niets kon my meer schelen. De tyd die er verloopen was had m|j toege vender, onveriohilliger gemaakt. Bovendien heeft de blinde dood, die goeden en slechten treft, niet lang gewacht met my die vryheid te geven, maar ik bad de kracht niet meer om haar te begeeren. Sedert vyf jaar ben ik weduwe." „O l m|jn God V\ riep ik onwillekenrig nit. De bleeke wangen van Rosa Roos klenrden zieh. Zy boog voorover en zag my naar adem hygend vragend aan. Toen sprak ik. Hoe; weet ik niet. Hef wm alsof een ander he(

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 2