MIDDELBURGSdE COURANT. Vrijdag 12 October. W. 241. 143® Jaargang. 1900. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen.' Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.—. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 11 Oot. 8u. vm. 53 gr. 12 u. 51 gr. av.4a.55gr.F.Verw. mat. W. wind bew. weinig v.v.t. Agenten Te Vlissingen: C. N. J. ra Vbï Mktoa&h; 19 Goes: A. C. Eoiuit, firma Wed. di Joxsi. y Advertentiën20 cent per regel. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Z e e 1 a n d, betreffende Handel, Nyverheid en Geldwezen, ia uitsluitend gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn,, N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. Middelburg 11 October. De regeering en de Ongevallenwet. De houding der Regeering, na het besluit der Eerste kamer over het eerste wetsontwerp ter verzekering tegen ongevallen wordt door den hoofdredacteur van Het Fad. verdedigd. In verband met de beraadslagingen, Woens dag in de Tweede kamer gevoerd, achrQft hy Da geheele voorstelling, dat de regeering gebukt is voor de eischen der Eerste kamer, is dan ook schromelijk eenzijdig. Zooveel is zeker, dat wat de krachtige oppositie in da Eerste kamer wilde, door het nu aanhangige wetsontwerp niet wordt gegeven. Eu 'twas Woensdag de fout der sprekers» die het al maar haddeu over de waardigheid der regeering, dat zij zich niet nauwkeurig rekenschap gaven van hetgeen de regeering werkelijk heeft opgeofferd aan den eisch van het gemeen overleg. Wy vernamen van den heer Drucker, dat het wel heel wat moet zijn, want de heer Lobman, die het vorige ontwerp hardnekkig heeft bestreden, zal zich waar- sohjjniyk by dit ontwerp neerleggen. Wij meenden echter, dat zelfstandig na te gaan, wat in een ontwerp veranderd is, een betrouw baarder weg is om tot beoordeeliug van de beteekenis te komen, dan slechts te vragen» welken invloed de verandering heeft op de stem van een collega. Waar dan nog bekomt, dat de heer Lobman verklaarde principieel evenzeer tegenover deze wet te staan als te genover de vorige, maar de tegemoetkoming aan het particulier initiatief te waardeeren. Nu zal in de Eerste kamer evenzoo de op positie zieh Mi ven aankanten tegen deze wet, die inderdaad aan haar eisch om de publiek reohteUjke regeling op te geven volstrekt niet tegemoet komt. Als zy zieh echter gewonnen geeft, welnn, dau is het niet de regeering die bukt, maar de Eerste kamer. Het is ook in het licht van den strijd iu de Eerste kamer, dat men de uitdrukking zal hebben te beschouwen van den minister van financiën, in die Kamer getuigend, dat verbazingwekkend voorkwam de meening van hen, die van verwerping geen politieke ge volgen verwachten. Het was onder den in druk van den feilen stryd tusseben de voor standers eaner sociale politiek, op publiek- reohteiyken grondslag, en de handhavers van het privaatreohteiyk beginsel, dat deze woor den werden gesproken. En ongetwijfeld Mgft het waar, dat, als de Eerste kamer haar stand, punt tegen deze sociale hervorming biyft handhaven, de politieke gevolgen voor haar zelve niet zullen uitbiyven. Gaat echter meerderheid om door de concessies, met be- ho«d van den publiekrechteiyken grondslag, thani aau de Mcrkgevera aangeboden, dan is er voor hen, die ingrypende soeiale hervor mingen voorstaan, nog geen reden tot klagen. Met de „politieke" gevolgen, die de heer Kerdyk gewild had, waren wy voorehands wel niet verder gekomen. Een ontbinding der Eerste kamer of een terugtreden van 't ministe rie hadden wy verstaan, daargelaten, of het tot een bespoediging van sociale hervormingen zou geleid hebben. Maar een rustig doorwer ken van de regeering alsof niets gebeurd ware, of een wederopvatten van haar taak, na terbeschikkingstelling van de portefeuil les, zou dan toch al een heel zonderling politiek gevolg geweest sgu, daargelaten de vraag, of dat een byzonder waardige hou ding der regeering ware geweest. Het expe dient van den heer Kuyper, wederindiening der wet, zooala zij luidde, met uituoodiging aan de Kamer om haar te amendeeren, was uit politiek en nit waardigbeidsoogpunt al even weinig aannemeiyk. Waarschyniyk zal de nitkomst leeren, dat' de regeering den goeden weg beeft ingeslagen, om de ongevallenverzekering in behouden haven te brengen. syndicaat. Zija agenten hier ter stede ('s Gravea- hsgs) leveren ons een gedeelte onzer behoefte volgens belofte van het syndicaat '/»- Wat tot heden is geleverd, zullen wy maar niet zeg gen; door den nood gedwongen hebben wy kolen moeten aanvoeren per schip. Het syndicaat legt de verplichting op, ge durende het contract] aar, van 1 April tot 31 Maart d. a. v., elke maand eenzelfde getal waggons te ontvangen. Da wïntercampagne begint 1 Octoberde boven het raasndeiykiche kwantum dan benoodigde hoeveelheid moet thans met f 15 meer betaald worden. Levert het syndicaat beneden het maandeiyksohe kwantum (wat thans geschiedt), dan heeft de kooper op die uitgevallen waggons in de vol gende maanden zijn recht verloren. Dit ter opheldering omtrent de levering. Thans over den prys De verbruikers van buisbrandkolen hebben in den zomer weinig van beteekenis noodig, soodat by den prys franco station nog moeten gevoegd worden, wat de heeren Van Beuningen o. s. vergaten voorschot kapitaal (vracht by aankomst, kolen 15a der volgende maand betalen zonder fout); pzkhuisruimte (iu de stad nog al goedkoop) gebruik en slijtage van materieel (zakken, schoppen, maten, wagens, paarden); verlies aan kolen, wat groite betreft, door opstapelen en lang bewaren; werkloon en assurantie, knechts, belasting. Dat komt er op by lossing naar het pakhuis. Dat komt er nogmaals op by bezorging aan de klanten, waarby niet te vergeten het aan sommigen krediet verleenen met daaruit voortvloeiende schadeposten, terwyi ook nog wel iets mag gerekend worden, om den stryd van het bestaan vol te honden De nitlossing der wagens. Heeren van het syndicaat, leert ons eens een waggon steen kolen uitmeten met 125 HL., ten-minste vet- kolendan is de maat er beslist niet. Een waggon EintrUchtvoor het oogeablik van alle epoorkolen nog de beste huisbrandkool, t nit 114 tot hoogstens 118 HL., plas een legio sfeenen (ons ook aan wicht toegerekend) gemiddeld dns een uitlosaing van 116 HL. Om aan al dat gesehryf, bet houden van lezingen ent. een eind te maken, en het groote publiek niet langer zand in de oogen te strooien en in twyfel te doen leven omtrent de al ot niet gegrondheid der klachten over hoogs steenkoolprgzen, en wie wel ot niet van die hooge prijzen misbruik maken, geven wy het volgende in overweging Het syndicaat benoeme twee accountants le klasse, die de boeken der laatste jaren vau het syndicaat, bv. twee of drie, nagaan en ook van eenige détailhandelaren, wat hun zaken met het syndicaat aangaat, en maken die resultaten dan openbaar. Zeer verrassendis, zoo meldt het Hbld, by de nog altyd aanhoudende klachten over kolennood, het bericht in de Rh.-Westf. Z. dat het kolensyudicaat eerlang wellicht de produetie zal moeten verminderen. Wel zal in den naderenden winter de vraag nog sterk zgn, maar als de steenkolenhandel genoeg voorraad hesft, kan de tijd aanbreken dat er overproductie komt, iu verband met de de pressie in de ijzerfabrieken. Zoo kau het gebeuren dat nog vóór April 1901 de mynen haar productie moeten inkrimpen. Het Berl. T. is over deze voorspelling hoogst verbaasd. Het vraagt of de depressie by de yzerindns- trie niet juist het gevolg is van de hooge koleopryzen en hoe men dan durft beweren dat in die depressie een reden kan liggen om de productie in te krimpen, dat wil zeg de prijzen hoog te houden. Dat klinkt als spotternij en zou in scherpe tegenspraak zijn met de bewering der myneigenaars, dat zy geen echuld hebben aan een kolennood, Steenkolen. Ia tal van blftden zijn iu den iaatsten tp: naar aanleiding van de bekende circulaire van de Steenkolen-Handelsoereeniging te Utrecht, •tukken verschenen in denzeltden geest als dat van den beer A. IJ. A. Looyea in ons uommer van 4 October jl. Wy behoefden die uiet onder de oogen van onze lezers te brengen. Trouwens, wy hadden dit ook oomogeiyk kannen doen. Maar dezer dagen bevatte de Haagsche cou rant een haar toegezonden schrijven, dat wei de aandacht van het groote pnbiiek verdient. Dit luidde o. a. als volgt Direct staan wy niet in verbinding met het PREVENTIEVE HECHTËNIS. .Ongeloofiyk en toch waar" wordt in het Paleis van Justitie in een stnk, onderteekend met de bekende initialen D. S(imons) de behande ling genoemd der zaak van den man en de vrouw te Hilversum, die van 16 Mei tot 27 September in voorloopige hechtenis werden gehouden en toen vrygesproken van de be schuldiging van brandstichting. Zy hadden toen 134 dagen in preventieve hechtenis door gebracht op grond van vrees voor herhaling van een misdryf, waarvan zegtdeschryver het niet vaststond dat zy het hadden ge pleegd, waarvan de rechter ten slotte het wgi niet geleverd achttevan een misdryf, dat zy feitelijk niet herbalen konden, want hun inboedel was verbrand. Da beklaagden waren tot dusver nog niet met de justitie iu aanraking geweest. „Naar men my mededeelt, is de man cyne betrekking als timmermans knecht kwijt. Zijn patroon had de betrekking drie maanden opengehouden, doch was toen genoodzaakt een ander in dienst te nemen. s Onze wet kent geene vergoeding van de door deze preventieve hechtenis toegebracht. Aldus de feiten. Van commentaar onthoud ik my. Alles wat ik er aan zou kannen toe voegen zou den indruk, die uit die feiten zelf tot ons spreekt, slechts kunnen verzwakken. Ik vraag alleen dit. By het debat in de ver gadering van de Juristan-Vereeniging werd door enkele sprekers, o. a. door den tegen- woordigen officier van justitie by de arrondis- sements-r echt bank tfl Amsterdam, de meening uitgesproken, dat in ons land geen misbruik wordt gemaakt van de preventieve hechtenis. Zou iemand nog lust en moed hebben deze meening voor zyn rekening te nemen By kon. besluit zyn bevorderd by den rykswaterstaattot hoofdingenieur 1ste kl. G. A. Escher, thans hoofdingenieur 2de kl.; tot ingenieur 2de kl. J. P. Wytenhorifc, thans ingenieur 3de kl.; tot ingenieur 3de kl. J. W. Meuter, thans adspi- rant-ingenieuren is benoemd tot hoofd- ingenieur 2de kl. A. Keurenaer, thans inge nieur 1ste kl. Het goedkeuringsmerk, dat gedurende het jaar i901 zal gebezigd worden, zal zynby den yk en heryb van maten en gewichten de letter Te in den gewonen sobryfvormbij den yk en heryk van gasmeters de koninklijke kroon. Als merk by eerste stempeling zal aan het ykkantoor te Middelburg gebezigd worden het cijfer 12. VW8HDS HMEH, By de algemeens beraadslagingen over het ontwerp, Ongevallenwet Woensdag,ver dedigde zooals in een deel der oplaag van ons vorig nommer nog is gemeld de minis ter Pierson de gedragsiyn der regeering, als overeenkomende met de consfitutioneele ge- bruiben. Daarenboven zyn alle priocipieele bepalingen ten behoeve van den werkman gehandhaafd. Langer dralen achtte de regeering strijdig et de belangen der arbeiders, die dan ook tre houding toeiuiohteu. Mr Drucker bleef het politiek standpunt der regeering afkeuren. Mr Troelatra deed opmerken, dat het lande- iyk comité voor de ongevallenwet zgn teleur stelling over den inhoud vau het gewyzigd ontwerp uitdrukte. Het algemeen debat is daarop gesloten. De artikelen 1—7 zyn goedgekeurd. ÜIT STAD EN PROVINCIE. De St. Ct. van heden, no.0; 238, bevat de statuten der vereenigingduivensoeieteit Nieuw Leven te Koewacht. Het doel dezer vereeniging is om door ge- meensehappeiyke verzending der duiven, zoowel voor vreemde liefhebbers als voor hen die binnen de gemeente wonen, het africhten zoo gemakkeiyk en goedkoop mogeiyk te maken en door het geven van concoursen de liefheb- bery in het spelen met duiven te onderhouden en te bevorderen. In de heden door den heer L. J. M. Koert, zuivelconsulent in Zeeland, bjeange- roepen vergadering van directeuren van Coöpe ratieve zuivelfabrieken in deze provincie, werd door de daartoe gemachtigde afgevaardigden besloten tot de oprichting van een Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken in Zeeland. Den hees Koert werd opgedragen een concept reglement samen te stellen. Voorloopfg kan deze bond vooral nuttig werken door het honden van geregelde boter- keuringen en het gemeenschappelijk aankoopen van enkele hulpstoffen. Door zich later aan te sluiten by den 20 October e. k. op te richten Federaiieven Neder- landschen Zuivelbond zal Mj deel uitmaken van een groot en machtig lichaam, dat in staat zal zyn de gemeensehappeiyke Nederlandsobe znivelbelangen te behartigen, niet het minst door krachtig op te treden tegen de toenemende knoeierijen, waardoor de eerlijke zuivelhandel meer en meer met geheelen on dergang wordt bedreigd. Heden morgen had in 't Schuttershof alhier de partydag plaats der anti-revolu- tionnairen in Zeeland. Alle aangesloten anti-rsvolutionnaire kies- vereenigen waren door hare afgevaardigden vertegenwoordigd. Daarenboven vulden belang stellenden, waaronder enkele dames, byna de geheele zaal. De vergadering werd geleid door den heer mr C. Lucasae, die, nadat de heer A. Littooy. predikant te Middelburg, voorgegaan was in 't gebed, een kort openingswoord sprak. Nu trad prof. dr H. Bavinck, boogleoraar te Kampen, op met een lezing over de anti-revolutionnaire politiek, waarin by de poiiticophobie bestreed en de anti-revolu tionnaire politiek teekende ais party des ge- loofs en der vryheid. Aan het debat werd deelgenomen door de heeren Van Koetsveld, predikant te Goes, die namens de vryo anii-revolutionnairen bedankte voor de uitnoodiging en op samenwerking van alle ohristeiyk protestantsche partyen aandrong; door den heer G. Hofstede Gzn., doopsgezind predikant te Aardenburg, die meer licht be geerde over bet toekomst-ideaal voor de vrge schooldoor den heer Boejjeng?,, predikant te Arnemuiden, die opkwam voor het vaderiyk gezag, en door den heer A. Littooy, die meer nadruk op de vryheid dau op de geiykheid der christeiyke scholen wensohte gelegd te zien. I Proi. Bavinek beantwoordde de Bprekers, wensohte samenwerking van alle ehristeiyke partyen en eindigde met een welsprekend be toog voor de vryheid der school en der kerk,1 die juist door te groote geiykheid zou worden bedreigd. In de pauze werd een provinciaal comité benoemd, bestaande uit de heeren mr Diele- man, Middelbnrg, Heemskerk, Halst, H. J. v. d. Meer, Vlissingen, Tichelman, Tholen, jhr. J. J. Pompe van Meerdervoort, Goes, De Die, Oostburg, en Mulder, Schouwen. In de namiddagvergadering sprak de heer Talma, predikant te Arnhem, over de anti- revolutionnaire politiek ten opzichte van het soeiale vraagstuk. De adjudant-onderofficier L. Blok, van bet 2e bat. te Middelburg, zal op 1 No vember a. s. met den adjudant-onderofficier 3- Franke nit Bergen op Zoom van garnizoen verwisselen. Toen Woensdagmorgen zekere V. van den Veereehen weg kwam naar Middel burg, raakte plotseling het lemoen, waarin het paard was gespannen, los. Het dier ging er van doorV. en zgn zoontje sprongen uit het wagentje, dat daarna kantelde en in de Vest by de Dampoort viel, terwyi de vrouw van V. en een dochter n gezeten. Met hehnlp van c gelukte het zekeren J., timmermansknecht, de vrouwen nit haren benarden toestand te Zy kwamen gelukkig heiden met den vry. In dezelfde omgeving, het Smidsholwerk, vierde men heden feest by gelegenheid van een vijftigjarig hnwciyk. De woning van het echtpaar was door de buren versierd. In de Brakatraat hoek Breestrsat alhier heden middag eenige kinderen, die de moeder enkele oogenblikken alleen iet Inciters, waardoor een gor dijn in brand geraakte. Baren gelakten het erger te voorkomen. Uit Vliasingen. Het es. Arundel Castle van The Huron- Castle Hail Packets Coy. Lintd. met 366 uitge wekenen aan boord, arriveerde Woensdag avond 8 uur ongeveer op de reede aldaar en meerde heden oohtend te kwart over tienen met hoog water aan de ponton. Een 200-tal passagiers, ambtenaren en ha- ambten, met vrouwen en kinderen, van de Ned. Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaatschappij werden door de directie dier maatach&ppy van bilietten tot bestemming voorzien, terwijl de overige passagiers, nl. ongeveer 60 Hol landers en Transvaler!, 48 Dnitsohers, 24 Italianen, 10 Rassen, 8 Amerikanen, 8 Oosten- rykera en een paar Belgen, Zwitsers enz. door bemiddeling van den Britschen vice consul naar hunne bestemming werden gedirigeerd. Evenals de vorige maal werd door de te Amsterdam gevestigde firma Van do Wall Bake Sc Co. voor de verzending der goederen fabriek gebouwd worden en wel op een terrein 800 M. ten N. van de Eerste Ned. CoSperatieve BeetworteUuikerfabrkk. De fabriek van de heeren Lippens nit Moerbeke (België) zal naar die gemeente overgeplaatst worden. Uitbreiding dezer fabriek om baar meer in overeeustemming met de eisohen des tyds hooge transportkosten en 't voor- uitzicht van verhooging van invoerrechten iu België op de suikerbieten, deed thans defini tief besluiten om de fabriek naar Sas van Gent te verplaatsen. Ze zal de volgende campagne in werking treden. Betere ligging aan kanaal en spoorwegen te midden van een bevolking, die zich op bieten- houw en wat daarmee samenhangt, toelegt, is, met 'toog op 't water, moeilijk te vinden. Te Philippine is Dinsdag voor lid van den raad, vacature E. Cuelenaere (aftr. 1901), slechts een candidateniyat ingeleverd en als lid gekozen verklaard de heer E. A. de Mul. De gemeenteraad is nu weer voltallig. wDa ligruimte aan de Koning innenhvron te Biervliet is veel vergroot, maar daar- ook de afstand, die de schepen van de suikerbieten scheidt. Waar nu een vast bedrag aan inlaadgeld bepaald is, nl. 20 per duizend kilo bieten, bleef het niet by der dragers over te groote afstanden, doch staakten zy Maandagavond het werk. Die staking bleef Dinsdag en Woensdag voortduren. Hen eischt meerder loon. Woensdagmorgen beviel een arbeidersvrouw, ook aan het rooien van bieten bezig geweest, op den Hoofdplaatschen steenweg nabij de Gemethoeve van een levenloos kind. Met paard en kar werd zy hniawaarts vervoerd. Genees kundigs hulp moest onmiddeliyk voor de vronw Ingeroepen worden. De al te luchtige kraamkamer had de vrouw allesbehalve goed gedaan. ONDERWIJS. De collecte voor de scholen met den bybel braoht dit jaar op te: Brouwershaven (G. K.) f 16.79, Groede en Breskens f 97.16, Middelburg f 183.92s, Poortvliet (G. K.) f 5.S2 en te Zierikzee (G. K. en H.) f 69.77s. Over het algemeen werd zoowel over de voeding als over de behandeling aan boord niet geklaagd en de enkele klaobten, welke men te hooren kreeg, mogen geen naam hebban in vergeiyking met die omtrent vroegere booten. Gedurende de reis heersehten onder de kin deren de mazelen, tengevolge waarvan een drietal kleinen overleden. By de aankomst bad niets byzondera plaats. Nadat de passagiers zyn ontscheept, zal het schip heden middag naar Londen vertrekken. Te Goes is een bankbiljet van t in beslag genomen, dat vermoed wordt valsoh zyn. Het heeft de volgende afwytingen van de echte. Het watermerk ontbreekt Amsterdam en de dagteekening zgn onregel matig; de verklaring aan den voet (art. 282 W, v. S.) staat slordig gedrukt en gevange. nisstraf met f in plaats van met v, de letters rg in de handteekening v. Berg staan ineen gevloeid, terwijl op de echte biljetten de r en g beide volkomen zyn. De klenr is iets donker, doch overigens toont het papier slechts een gering verschil. Crt.) Naar men nit Sas van Gent aan de N. R. Crt. meldt zal aldaar een derde suiker; Piot. D. E. Slegenbeek van Henkelom, us wiens overiyden wy melding maakten, was >n 4en Jnni 1850 te Poederoyen geboren. Eerst op zyn 30e jaar ging hy in de genees kunde studeeren, en vyf jaar later promoveerde Leiden tot doctor in de geneeskunde op een proefschriftPathologisch bindweefsel. Daarna werd dr Siegenbeek van Henkelom assistent voor de pathologische anatomie, en den 28en Febr. 1888 volgde zyn benoe ming tot hoogleeraar in dat vak, waarnaast hy onderwijs gaf in de gerechtelijke genees kunde. Hjj aanvaardde zyn ambt den 21en Maart 1889. Sedert versohenen een 25-tal geschriften van zyn hand over ontleedkunde en gereohteiyk- geneenkundige onderwerpen. Inzake de bekende exameu-quaealie te Amsterdam en het adres, door den Bond van Nederlandsche Onderwijzers by den minister in gezonden, merkt het Hbld. op dat de stellers van dat adres,naar het achynt, verschillende puu- i aangegeven, die niet grondig onder zocht waren. Naar wy reeds mededeelden, is uit de stukken gebleken, dat de heer Byieveld belooning heeft ontvangen voor het afne- van een examen, „en nu deelt ons de heer mede dat de bewering in het adres, le heer H. Byieveld in 1898 met eene osndi- voor de hoofdacts de tucht heeft behan deld en dat veertien dagen later dat onderwerp op het examen te Amsterdam schriftelijk moest behandeld worden, eveneens onjnist is. In zyn de examens voor de hoofdacte niet te Amsterdam afgenomen. En te Haarlem, waar de heer Byieveld examineerde, is geen onderwerp opgegeven, dat iu de verste verte op tucht geleek." Onderwijzerstoestanden. Voor de vacante betrekking van onderwyzer aan een school te Haarlemmermeer hebben zieh 58 sollicitanten aangemeld, waarvan sleohts 3 in betrekking zyn. KERKNIEUWS. In de kerk der Gereformeerde gemeente, Bogardstraat, alhier had Woensdag avond een godsdienstoefening plaats, waarby de heer dr L. Wagenaar, predikant by die gemeente, het woord voerde, herinnerende san den 7 5sten jaardag van Paal Kroger on de droeve omstan digheden waarin z|u volk en hy verkeeren. Woensdagavond was, goiyk verwacht kon worden, een zeer talrijk gehoor iu de Nienwe Kerk te Amsterdam aanwezig, om ie plechtige herdenking van Paul Kruger's 75en verjaardag by te wonen. De heer dr. G. Vos leidde de plechtigheid in. Na het zingen van Psalm 121 vers 1 Bond deze spreker een gebed op om sterkte

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 1