Verkoopingen enz. LAATSTE BERICHTEN. geldig muntstukje, ia door de Haagsche recht bank vrijgesproken, daar zij het bewijs niet geleverd achtte, dat hier met opzet gehan deld waa. Verschillende Berichten. Tot predikant bi] da Ned. Herv. gemeente te Amaterdam ia beroepen de beer G. B. Oorthuis te Rotterdam. Van een gezelschap heeren en dames, met den trein van Rotterdam Maandagavond te Dordrecht aangekomen, kwam een heer tot de ontdekking dat hjj f 50 miste. Hjj ver dacht een medereiziger van dezen diefstal. Deze werd op zgn aanwijzing door de po litie in de wachtkamer 2e klasse gearresteerd en naar het politiebureau geleid. Te Barendreoht viel Maandag het zoontje van een bakker met een houtje in den mond. Het kind werd ernstig verwond en bloedde nit mond en neus. Te Rotterdam viel Dinsdagavond een bootwerker achterover in het mim van een stoomschip. De man kwam op het hoofd terecht en was onmiddellijk een Ijjk. Aldaar geraakte een tienjarig jongetje onder een zandtrein. De wielen gingen hem over het rechterbeen, dat onder de knie werd afgereden. Onder groot bloedverlies werd het deeriyk gewonde knaapje naar het ziekenhuis vervoerd. Te West-IJselmonde zjjn des nachts twee woonhuizen tot den grond toe afgebrand. Verzekering dekt de schade. Toen een bedelaar op twee krukken te Wonbrngge eenige oenten bijeen had gebedeld, verliet by het dorp en nam de krakken onder den arm I Te Alblaiserdam wer d Zaterdagavond de postbode door twee dronken lieden aangerand. De man werd ernstig mishandeld. Men moet zich weten te behelpen. In een fruitwinkeltje te 's Gravenhage zyn in de uit stalling mooie peren te zien, reipektievelijk als Bolle de Wie" Bonne Louise) en „Be Ree Klazoor" {Beurrê Glmrgem) aangeduid. Om van de „feine Drnifve'! maar niet te spreken. Met het oog op den brand, die een brood- en boaohnitfabriek te Leiden vernielde, heeft een andere firma uit die atad de directie der ver brande fabriek in staat gesteld in hare bak- kery het bedryf voort te zetten. Daar ook de winkel een prooi der vlammen is geworden, heeft een winkelier een deel van zyn winkel besohikbaar gesteld voor den ver koop van brood. De by de noodlottige snyparty te IJmuiden verwonde lieden werden in den loop van den dag door de justitie gehoord en door de doktoren onderzocht. Een van hen, wiens rechteroor werd af-, eü wiens hoofd slagader aan den slaap werd doorgesneden en die daardoor veel bloedverlies had, verkeert nog steeds in zorgwekkenden toestand. De gearresteerden, voorzoover ze niet reeds op vryo voeten zyn gesteld, znllen naar Haarlem worden overgebracht. Wanneer dit echter zal geschieden wordt geheim gebonden, omdat men vreest dat de inwoners van IJmuiden, die toch den Belgen als erkende ruziezoekers geen goed hart toedragen, ban overbrenging zullen bemoeilijken. Te Utrecht geraakte Maandagavond een vijfjarig meisje te water. De vader sprong het na, doch daar de man niet zwemmen bon, stond hy op het punt zelf te verdrinken. Zyn zoon wist hem nog by tyds met een touw op 't droge te trekken. Even later werd het iQkje van het kind opgevisoht. Te Arnhem werd een politiebeambte door enkele beruchte individuen zwaar aan het hoofd verwond. Men moest den man naar het ziekenhuis overbrengen. De daders namen de vlucht. Zaterdag ontmoette de ry ka veld wachter van Apeldoorn te Koolwyk drie wildstroopers, ieder voorzien van een dubbel jachtgeweer, van wie twee zich het gelaat zwart gemaakt had den. Toen de ryksveldwachter hen naderde, zetten zij het eerst op een loopen doch weldra keerde een der drie zioh om en loste een ichot op den beambte, gelukkig evenwel zonder hem te treffen. Nadat xy hem nogmaals met den dood bedreigd hadden, geraakten de beambte en de stroopers handgemeen. Weldra sloeg een der wilddieven den rykaveldwachter rèo hevig met den loop van het geweer op het hoofd, dat deze een oogenblik stond te duizelen, van welke gelegenheid de stroopera gebruik maakten om te ontvluchten. De veldwachter kende hen echter, xoodat procesverbaal werd opgemaakt. Te Neerasaelt is des nachts een boerdery en koffiehuis tot den grond toe afgebrand. De oorzaak is onbekend. Het aantal reeën, dat zich in de uitge strekte dennenbossehen te Ambt-Ommen op houdt, heeft zioh in den laatsten tyd belang- rijt uitgebreid. Op sommige punten treft men ze in troep jes aan. Onder Beekbergen brandde Maandag een droogschuur van een bleeker af. De schade wordt op ruim f 1000 geraamd. Niets is verzekerd. Het 14-jarig zoontje van een landbouwer uit Hengelo (G.) werd door een der voor den ploeg gespannen paarden tegen het iyf getrapt met het ongelukkig gevolg dat het op de plaats dood bleef. Aan den Nieuwen Bildtdyk, ouder St. Anna Parochie, is aan verschillende gebouwen groote schade aangebracht door een windhoos. Van een groote sohuur werd bet dak opge licht en naast de sohuur neergegooid, terwyi een andere, groote landbouwsohuur geheel uit het verband gerukt werd. Ecu houtschuur werd tegeu deu grond ge gooid en de gevel van een woonhuis stortte in. Tal van boomen werden ontworteldvele dakpannen, soboorsteenen en sohoorsteenbor- den werden vernield. Ais voorbeeld hoe een paard by goede verzorging zioh aan zyn meester hecht, sobryft men het volgende uit Sloten (Fr.) Toen de koopman K. zich met zyn rytuig op den eenzamen straatweg van Follega naar Spannenburg bevond, werd hg aangetast door eeu zenuwtoeval, waardoor hij teratond bewus teloos werd. Zyn trouw paard scheen te bemerken, dat de meester in gevaar verkeerde; het nam den terugweg aan en ging in de onmiddeliybo nabyheid by een boer op de „biemiugo." Daar werd de koopman in deer- niawaardigen toestand opgenomen en verzorgd. Te Znidlaren is een arbeider doodgesla gen door het paard, waarmede hy ploegde. PRETTIGE BUREN. Het verhaal, waarvan wjj melding gaan maken, is aan de werkeiykheid ontleend en speelt zich nog geregeld sf in een der straten van een bnitenwyk der stad Amaterdam. Het benedenhuis wordt bewoond door een literator, die met het schryven in periodieken zyn dageiyksch brood moet verdienen. De zomer maanden heeft hy een optrekje ergens in de buurt van Amsterdam en keert, als de bladexen van de boomen vallen, naar zyne woning in de atad terng. Onlangs begon bet vallen der bladeren en onze literator keerde met zyn gade terng in zyn benedcDhuis. Spoe dig kwam hy tot de ontdekking, dat gedurende zyn verbiyt buiten, het bovenhuis was bewoond door een dame, wier dochter wordt opgeleid in de muziek en daarom eenige uren per dag op de piano moet atudeeren. Dat getjingel en gamma-gestudeer hinder de onsen literator geweldig in zyn arbeid, die niet meer vlotten wilde. Hy ging naar de meusohen boven om te aien tot een vergelijk te komenals de juffrouw op die en die uren gamma's speelde, en op die en die uren van haar instrument afbleef, kon mynheer lobry- ven en zou er goede buurschap zyn. Nu zegt het eene verhaal, dat de juffrouw boven de regeling goed vond, doch dat me vrouw beneden op haar piano ging tromme len, gedurende de gamma aren der juffrouw boven, voorgevende, dat de regeling van haar man haar niet „aangirg", weshalve de juf- froaw boven het „contract" verbroken achtte. De andere lesing zegt, dat de juffrouw boven het contract begon te verbreken door te gaat spelen als de literator bezig waa een door wrocht artikel in elkaar te schroeven. Wie geiyk had, laten wy na ia 't midden, maar een feit is het, dat mynheer benete krasse maatregelen ging nemen. Hy huurde een aeraphine-orgel en liet aan den zolder hangen een groote stationsbel. Zoodra nu de juffrouw boven haar pianoBpel begon, ging mynheer beneden op de piano klingeleD, ter wijl mevrouw het seraphine-orgel onder han den nam en de dienstbode de liefeiybate ge- vergeten mag de Schepper niet worden die dezen dag deed beleven. Voor het hnis honden geen rytnigen meer ■til zooals van morgen; alleen snorren elk oogenblik de fietsende telegraafjocgens aan, die de tasch aan de linberzy dik gevuld heb ben. De partionliere secretaris heeft het drnk met al die brnine enveloppen te openen. Na het eten neemt de president een oogen blik je rust en dau begint de eigeuiyke receptie. Pretoria ontwaakt. De cabs, gemakkelijke victoria's met twee paarden bespannen, be ginnen door de straten te rollen. Alle huizen ontladen wandelaars, deftig in het zwart, wandelaressen in vrooiyke toiletjes. Eu al die mensohen, al die rytnigen, hebben slechts Óen bestemming, het huis van Oom Paul. Zelfs het spoor brengt uit andere dorpen en steden bezoekers aan, die persooniyk den ouden president willen zien op dezen blijden dag. De politic-agenten aan het hek hebben order vandaag iedereen door te laten, ook al kennen zy de mensehen niet. De damea en hesren maken queue, vanaf den ingang van den tuin tot in bet groote vertrek, waar, achterin, Kruger gezeten ia in een grooten, diepon leunstoel met boegen mg. In de vestibule ontvangt eender kleinzoon a, vriendeiyk en beleefd, zonder ityfheid. Hy brengt u binnen en stelt u aan den jarige voor. Uit enkele welgemeende woorden he rtaal d« felnkweueeb, gewoonlijk gevolgd door een handdruk, dien ZHEd. nooit onbeant woord laat. Honderden handen werden er dieu middag gepreat door den president. Spreken doet hy echter weinig. Hy dankt voor de be langstelling, maar heeft geen gelegenheid bij dien grooten drang van vè'.-meenenden met iemand een gesprek te voeren. De dames, en ook enkele hesren, worden by tante Sanna gebracht, dia In een ander vertrek in den rechtervlengel van het huis receptie houdt. Ook daar geen sohyn van deftige gedwongenheid, die dergeiyke dagen in andere landen kenmerkt. Er heerseht on der al die menaohen oen vertrouweiykheid die koestert en bewyst, dat bet waarachtige hoogachting is die allen hierheen drijft. President Krnger's persoonlijke vijanden biyven vandaag weg. Zy voelen aelts dat hei heden een hulde aan den persoon en niet aan den waardigheidsbekleder betreft. In het laatste geval zou hun plaats ook ia zyn wo ning zyn geweest. Na voelen zy dat bun haod koud zou drukken tussoben al die in nige omklemmingen der vingers. Tante Sanna is een beetje spraakzamer. Zy ontvangt ook niet zooveel bezoek en moe' niet zooveel gelnkwenrchen aanhooren als haar man. By haar zyn haar kleindochters degenen die de verschillende bezoekers aankondigen en vooratellen, wat niet heel vaak noodig is, evenmin als by den President, daar de meesten luiden ging ontlokken aan de stationsklok alsof er brand was in de baart De juffrouw boven van haar kant gaf het echter tegen dat soboone harmonie-orkest beneden niet op en bleef lustig studeeren. De literator, woedend, nam nog krasser maatregel. Hy liet een groot orchestrion komen uit den Jordaan met den draaier er by, 't was een gevaarte zóo groot dat de huisdeur moest gelicht uit de grendels om het ding binnen te krygen. Hy liet groote biljetten drukken, waarop by zioh aanbeval als leeraar in or- ohestrion-muziek en mededeelde dat belang hebbenden gratia prospectus konden hekomen. Maar uu traden de buren, die al van den oorlog tusschen bovon en beneden gehoord hadden, en blykbaar meer op de band der gamma-spelende juffrouw dan van den letter kundigen mynheer waren, op om het hem lastig ta maken. Op een der avonden der vorige week liepen zy zyn deur plat om gratis pro spectussen. Dat werd den literator te maehtig en de biljetten verdwenen van de ramen. Maar de oorlog tusschen gammss-muziek aan den bovenkant eu stationshal, plus piano, plus orchestrion aan den benedenkant wordt voort gezet, en de buurt is er onrustig door, zoo zelfs dat men verwaeht, dat het op een goeden avond tot een uitbarsting zal komen. Hoe heerlijk ia 't, ale menichan in hetzelfde huis als broeders samenwonen 1 (Hbld.) De heer Em. Wauters, waterschout te Antwerpen, is benoemd tot ridder in de Oranje Nassau- orde. Uit Kënig i. 0. werd Maandag aan de Fr. Z. gemeld, dat het tiendaagsoh bezoek van onze koninginnen een beslist familiaar karakter zou dragen, en dat de koningin het liefst zon hebben, dat dit karakter niet door „opmerk zaamheden" zou worden gestoord. Ovaties van politieken aard of die daarvoor zouden kunnen worden aangezien, zyn met het karak ter van het bezoek niet vereenigbaar en be- hooren daarom achterwege te biyven. Dit laatste is ook geschied. Alleen waren de straten en de huizen versierd. Op een Dinsdag te Londen gehouden veiling bracht een hoed van Kruger 25 pd en een pyp 13 pd op. Een in Frankiyk overleden weduwe heeft aan de kinderen van president Loubet fr. 150.000 vermaakt. Het monument voor Chopin in de tuinen van het Luxembourg te Parys, dat reeds eenige dagen op zyn plaats staat, zal den 17en October a. s. te drie uur worden onthuld. Dao is het juist een en vyftig jaar geleden dat de meester stierf. Aan het hoofd van het eomité dat niet zonder veel moeite de gelden hyeen heeft gebracht, pry kt Jules Massenet en onder de leden bevindt aieh een oud-leerling van Chopin, den heer Féru. Te Barcelona kwam in een stierengevecht een matador, nog niet geheel hersteld van een vroegere verwonding, te vroeg in het arena, waar hy een zeer moeiiyken stier tegen over zich vond. De stier gaf hem onverwachts een hoornsteek, waaraan by des avonds overleed. De offieiense Dustaehe pers geeft de meest geruststellende verzekeringen inzake het ge zantschap naar Marokko. Keizer Wilhelm heeft aan verschillende bestuursleden der Parijeehe tentoonstelling en aan eenige architecten onderscheidingen toe gekend. De Duitaohe commissaris-generaal zal den gedecoreerden een feest aanbieden. Ook professor Koch is tot da slotsom gekomen, dat de malaria in den Bteek van een muikietenaoort haar oorsprong vindt. Prins en Prinses De Pless zyn op een automobieltochtje in de buurt van BeriyB gekwetst, toen hun voertuig door een paard werd omgeworpen. Hun toestand is vry ernstig. Vier kolenpakhuUen aan de haven van Dömitz zyn afgebrand10.000 centenaars steenkolen gingen in de vlammen op. En dat in dezen tyd van kolennood Te Hamburg heeft de politie even vóór de afvaart van de stoomboot Patrizia een Boheemieb koopman gevangen genomen, die handel dreef in jonge mei» jas. Die Boheem- ■ohe jonge en liefnitziende meisjes, die hy by zioh had, en in Znid-Amerika zouden worden afgeleverd, zyn vooiloopfg aan de hoede der politie toevertrouwd. Een te Heidelberg versehynend blad zegt dat de schold voor het ongeluk niet rust op den beambte, maar op het bestuur dat een bekend zyn. Die kleindochters zyn aardige gast vrouwtjes, met minzame spraakzaamheid. Zy zien niemand over het hoofd en weten nog tusschen al die bezoekers hun kennissen te vinden. De arme Burger, die menigmaal uit het bekende reohter vestzakje van Oom Paul een ondersteuning ontvangen heeft, zonder dat iemand het zag, by vervalt beden zyn plicht der dankbaarheid eu gi-ypfc de hand van zyn President liefst met beide handen vast. De atrydmakker van bet oude Staatshoofd, de gryze voortrekker, krögt een stoel naast Kruger en al de bezoekers zien dit eerbewys. De Burger is er niet trotsch op, hy is alleen biy dat hy dien lOen October hier is. Geesteiyken, rechters, doctoren, geneeshee- ren, militairen, hindelaren, ambtenaren, leeraren, onderwyzerB, niemand zou vandaag willen aohterbiyven en degenen, die niet zyn gekomen, zijn zy, die meeneu dat bet den President al te drnk is op dezen dag of zy, die niet weten dat iedereen welkom ia heden. Zy zenden kaartjes, die by stapels binnen komen. Adressen, mooi geïllustreerd, worden aan geboden en voorgelezen en de President schenkt hun al zyn aandacht* Tot laat in den namiddag, tot lang na zei sen houdt die toestrooming van bezoekers aan en recht biyft de oude man in ayn stoel, taai biyft tante $anna, De wenwbeo bespeuren jong en onervaren beambte op zulk een plaats stelt. (De gearresteerde, die 21 jaar is, stond eerst sedert 4 dagen op een moeielljke post.) - Een kioderoptooht is te Seranton in Penmylvanië gebonden; twee duizend kleinen, velen van acht jaar, een derde gedeelte van negen en tien, welke voor allerlei dingen ge bruikt werden in plaats van school te gaan, omdat hun oudera in de mynen niet genoeg verdienen. De optocht werd door eenen Dilcher op touw gezet, die aldus den treurigen toestand dezer mensohen voor allen tastbaar hoopte te maken* In tegenwoordigheid van vele Duitscbe pelgrims is te Jerusalem de eerste steen ge legd voor de Protestantiohe kerk, te bouwen op het terrein van de Dormitio, in 1898 door den sultan aan keizer Wilhelm afgestaan. Tenoverstaan van den notaris P. de Maret Tak werden Dinsdag voor- en namiddag in het koffiehuis De Oude Vriendschap te V1 i i i n g e n in het openbaar verkocht Elf peroeelen bouwterrein, ta Vlissingen, aan den Koudekerkaohen straatweg, tegenover de begraafplaats. Koopera werden vanpero. 1 voor f 172 C. J. Marsie, Middelburg; p. 2 voor 1231 Jan Wouters, Kondekerkep. 3 voor f 275 dezelfde p. 4 voor f 322 E. Paillé, Middelburg; p. 5 voor f 380 Jan Koolep. G voor f 402 H. de Pagter; p. 7 voor f 440 dezelfde; p. 8 voor f 441 L. Hendriksep. 9 voor f 450 J. J. Kryger; p. 10 voor f 485 W. Swenue; en van p. 11 voor f 526 P. Kasteleyn, O. W. Souburg. 56 a., 25 ca. weiland aldaar, liggende achter voormelde peroeelen bouwterreinge kocht voor f 1701 door P. Kasteleyn, O. en W. Souburg. Vijftien peroeelen bouwterrein aldaar, aan den Vrydomweg, naby den Koudekerkaohen straatweg. Koopera werden vanpero. 13 voor f 145 J. N. Feyp. 14 voor f 180 M. P. Kievieta p. 15 voor f 200 J. H. Clowtingp. 16 voor f 220 M. P. Kievieta; p. 17 voor f 235 J. Spinnaayp. 18 voor f 233 E. Paillé, Mid delburg p. 19 voor f 230 A. Jansen, Nisse p. 20 voor t 230 J. Warrenp. 21 voor f 191 J. Davidsep. 22 voor f 140 A. Galjöp. 23 voor f 125 C. J. Marsie, Middelburgp. 24 voor f 125 dezelfde; p. 25 voor f 122 J. Davidse, Middelburg; p. 26 voor f 120 dezelfdep. 27 voor f 125 dezelfde. Verder nyn nog koopers geworden van de volgende peroeelen de achter elk genoemde heeren voor de daarby gemelde pryzen 95 a., 50 ea. bouwland aldaar, gelegen naast en aohter de laatstvermelde peroeelen bouwterrein, voor f 2040, G. Geertae 59 a, 80 ca. weiland aldaar aan den Bosch-Weg, by de Heul, over den Watergang, voor f 1487, Van Aartsen, Middelburg 1 h., 13 a. 10 c.a. weiland aldaar, tusschen den Bosohweg en den Singelweg, voor f 2503, C. Polderdyk Azn, Nieuw- en St Joosland. 1 b., 17 a., 20 c. bouwland aldaar, by den Vlisflingaohen weg, aan het Ritthemsohe voet pad, voor f 1655, G. van de Potte. 72 a. weiland en sprink in de gemeente Oost- en West-Souburg, naby de hofstede Het Paradijsvoor f 983, J. Davidse, Mid delburg. Da koopers, by wier namen geen woon plaats genoemd is, wonen te Vliesiogen. In een deel der oplaag van ona vorig nom- mer is dit bericht nog opgenomen. Vllsslngen. Het stoomschip Arundel Castle wordt heden avond op de reede verwaeht en morgenochtend te 8 uur op de haven. 's Gravenhage. De besehryvingsbrief voor de eerste algemeene vergadering, 27 Oct. door de Vereaniging Volksweerbaarheid te Utreeht te honden, bevat o. m. opening door den voorzitter met een verslag over het ontstaan der vereeniging; bet verslag der handelingen van bet hoofdbestuur sinds de oprichting en mededeeiing van wat in de naaste toekomst zal gesohieden. niet aan hen hoe vermoeiend die dag voor hen is. Zy willen niemand laten heengaan, voor zy ze gezien hebben. De vader dea vaderlands herdenkt dien dag als een eohte vader, bemind, geaoht en gr aard door zyn kinderen, zyn volk. Geen uiteriyk vertoon dan de saluutschoten in het artilleriekamp, en de vlaggen in de straten. Hniseiyk viert hy fe60t en de welgemeendheid der gelukwenseben is hem dierbaar. Ik wil geen vergelijking maken tnsschen den verjaardag, zooals ik hem hier besobryf en geiyk die in vollen vredestyd was en den geboortedag zooals president Kruger dien heden gedenkt, weg van zjjn arm.iydend en strydend volk, een vlnohteling nit zj|n land, afhankeiyk van de vriendsohap van andere regeeringen. Het verschil ia tragisoh. Mogen de goede, onde dagen weerkeeren voor den zwaar be proefden Oom Panl. HandelsbladFredebik Bohpel. Verga(|eri]igen, Concerten enz. SUddelbnrg. Woon ad. 31 Qofc. Concert Vereeniging van Instrumentale muziek. Donderd. 6 Deo. Voorstelling Ned. Too- neelvereeniging. Schouw- VI, n. Verder mededeeliugan omtrent den finan- ei^eleu toestand, vaststelling van voorloopige reglementen voor algemeene vergaderingenvoor stellen van afdeelingen o.a. tot opriehting van een maandblad, een van de afdeeling Dordrecht tot het instellen van een eerediploma voor heu die aan verechillende nader te bepalen eiseheu op 't gebied van sport, schermen, gymnastiek enz. voldoen; een motie van dezelfde afdeeling om te bepalen dat het hoofddoel der vereeni ging is de physieke en moreela ontwikkeling van het individn zoo hoog mogeiyk op te voeren, waartoe het vormen van weerbaar- heidskorpaen slechts middel is. Ten slotte mededeelingeu omtrent de wjjze van werkeu in eenige afdeelingen. Ambtenaren en beambten der Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaatschappij, na 31 December 1897 daarby in dienst getreden, hebban onverwacht mededeeiing ontvangen van eervol ontslag tegen 30 November a. i. Deze tydiug wekt groote ontroering en bevreemding in de ryen der ambtenaren, vooral in verband met het geruoht dat ook het overige personeel geleidelijk zou worden ontslagen. Tweede Kamer. Iuda heden gehou" den zitting kwam het gewyzigde ontwerp» Ongevallenwet iu behandeling. By de algemeene beraadslaging protesteer den de heeren Kerdyk en Kuyper tegen de gedragslijn der regeering na verwerping der vorige wet door de Eerste Kamer, een bonding, huns inziens, in strijd met de waardigheid der regeering. De heer Kerdyk vreesde bovendien daarvan schade voor de geheele ontwikkeling der soeiale politiek en bad de voorkeur gegeven aan een beroep op de kiezers, dat zeker in vloed zou gehad hebben op de samenstelling der Kamer. De heeren Kuyper eu Vermeulen vonden hunne vroegere beswaren tegen het central!- ■eerend en bureaucratisch karakter der wet grootendeels weggenomen. De beer Bastert aeht eigen verzekering te beperkt en de heer Schaper betoogde dat de wetgevers hnn obstructioniame niet staaktenconstateerde dat de voornitstrevenden ook sturen naar afschaf fing der Eerste kamer en kondigde pogingen aan om de wet in den onden vorm te herstellen. De regeering waarschuwende tegen verdere pogingen tot reactie. Terwyi de heer Van Karnebeek meer ver beteringen wenachte, verdedigde de heer Mees deihouding der regeering, die, het hoofdbeginsel der wet handhavende, tegemoet kwam aan de bezwaren der meerderheid in de Eerste kamer, zonder haar waardigheid te verspelen door portefeuille-vertoon. Ook de heer Lehman meende, dat de regee ring in het nationaal belang handelde door in het ontwerp ataatsbemoeiing te vervangen door meer vryheid. De heer De Klerk juichte do wederindiening van het ontwerp toe nit naam der werklieden, »ier wenichen, naar zyn meening, de heer Kerdyk allerminst vertolkte. De minister van financiën verdedigde de wyee van handelen in deze door de iegeering. Minister Pierson verdedigde de gedragsiyn der regeering, als overeenkomende met de constitutioneels gebruiken. Daarenboven zyn alle prineipieele bepalingen ten behoeve van den werkman gehandhaafd. Langer dralen achtte de regeering strydig met de belangen der arbeiders, die dan ook hare bonding toejuiehten. Mr Druoker bleef het politiek standpunt der regeering afkeuren. Mr Troelstra deed opmerken, dat het lande- ïyk comité voor de ongevallenwet ayn teleur stelling over den inbond van het gewy&igd ontwerp uitdrukte. Het algemeen debat is gesloten. De arti; kelen 1—7 zyn goedgekeurd. Lelden. Alhier is onverwacht overleden prof. dr D. E. Siegenbeek van Henkelom. De overledene, 50 jaar ond, was ook lid van den raad. Amsterdam. De vereeniging van Neder- landsche patroons Boaz hield heden in het Paviljoen Vondelpark hare jaarvergadering onder leiding van den heer E. A. van Kempen, lid der Tweede kamer. Deze opende de vergadering met eene korte toespraak over „de leer der vrye concurrentie", die z. i. terecht wordt beiobonwd als de groote vyandïn van bet hniseiyk leven, daar zy het loon van den arbeider niet geregeld wil zien naar den maatstaf van de behoefte van het gezin, maar naar de marktwaarde van den arbeid, die door vraag en aanbod wordt be paald. De toepassing van dit stelsel toeh moet noodzakeiyk den ondergang van menig huisgezin tengevolge hebben. Dit oeeonomisoh onderwerp trekt in onzen tyd meer dan vroeger de algemeene belang stelling, en er ia blykbaar een meer mensoh- lievende geest in het lot der arbeidersklasse by ons volk merkbaar. De toestand der werk lieden is over 't algemeen, doch helaas in mo- reelen niet in financieelen zin, vooruitgaande. De voortbrenging 1b op ongekende schaal toegenomen door uitvindingen en verbetering der middelen van vervoer. Nimmer te voren werd zooveel ter markt gebraoht als thans. De verbetering van maatsohappeiyke toestan den hield daarmede eohter geen geiyken tred* Wel geniet de arbeider meer voorreohten dan vroeger. Maar de armenverzorgingen nemen met den dag toe, omdat de nypende concur rentie aan den arbeidzamen werkman schamel stuk brood ontneemt. Hierin wbuil|

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 2