BUITENLAND. BmswaarfliiMsE van Miflflalliiifg. LAATSTE BERICHTEN. an braoht, met de politie, den dader in op tocht naar't bureau. Daar ter atede werd door twee agenten wegena dronkenschap iemand naar hetpolitie- bnreau gebracht, die met een ander aan't bakkeleien waa, waarby de vechtenden met den wapenstok geaoheiden moeiten worden. Door den grooten toeloop van het pnbliek moeat een derde agent ook derwaarta gaan, doch deze werd by atju komat aan het hooid getroffen door een grooten waterketel, die uit een donkere gang naar hem toegeworpen werd. Hy bekwam hierdoor eene bloedende wonde. Ta Delft heeft men Zondag avond in eene woning ingebroken, terwyi de bewonera naar de kerk waren. Br werd eenig geld ontvreemd. Ala verdacht van dezen dietatal werd aange bonden en in arreat geateld een 20-jarige knaap, die door het overklimmen van een heining zioh toegang tot de woning had veraohaft. Het lijk van den Zondag te Sohevenigen door de tram overreden heer ia herkend ala dat van een bewoner der Vaillantiaan te 'a üravenhage. Te Amaterdam viel Maandag middag een aohilder nit de derde verdieping van een hoog huia op atraat. Hy waa too roekeloos geweest met een wrak trapje in een vensterkozijn te gaan staan. Érnstig gewond werd de man opgenomen. Even later viel op de Houthaven een schip persknecht uit Heerenveen nit den top van de maat van zyn tjalkschip, Hy werd zwaar gewond. De electriache verlichting van XJmuiden, Velsen en Santpoort ondervindt plotseling groote vertraging door een bealuit van den minister van waterstaat, waarby is bepaald, dat de Maatachappy geen kabela mag leggen op minder dan 10 Meter atstand van telegraat- m telefooniynen. Nu zyn de wegen in genoemde gemeente gemiddeld niet breeder dan 7 Meter; en loopt langa vele aan de eene zyde de telefoon* en aan de andere zijde de telegraaflijn, zoodat het voldoen aan de door den miniater gemaakte bepaling hoogat lastig, zooal niet onmogeiyk is. Te Purmerend ia ingebroken in den woon wagen van het theater Wallenda. De dader, die verschillende goederen ontvreemd had, is aangehouden. Voor enkele dagen is te Bdam ingebro ken en werd nit een kast pl. m. f 100 a f120 aan geld gestolen. Thans zyn ala vermoede- lyke daders aangebonden twee personen uit Amsterdam, logé'B van Lammetje Zondag. De ware handelsgeest weet nit allea munt te alaanzelfs nit munt. Dit biykt te Arnhem, waar zich een nienwe, tot nn toe waaracbyniyk wel eenige, negotie heeft ont wikkeld. Om namely k menige huismoeder, die in het bezit is van een muntgasmeter, uit de ver legenheid te heipen als ze geen 2*/s cent stukken bezit, dry ft men in Klarendal tegen woordig handel in die „grooten''. Voor 8 oenten krygt men drie, voor 11 centen vier dier geldstnkken, by ons „kluiten" genaamd. Te Enschede heeft in den nacht van Zondag op Maandag een hevige brand gewoed. Zea huizen werden een prooi der vlammen. Zondag morgen is in bet Priesohe dorpje Baard een tweejarig kind, in een onbewaakt oogenblik, in de vaart gevallen. Toen men het op het droge bracht, bleken de levens geesten reeds geweken. Te Dalen deed een gelukkig vader ter secretarie aangifte van de geboorte van een welgeschapen zoon. Thuis komende vernam de verraste man, dat zyn vrouw van zyn afwezigheid gebruik had gemaakt om haar echtvriend een even welge schapen dochter te schenken. Te Tilburg ia Zaterdag een wageubank- werker, werkzaam op het atelier der Staats spoorwegen aldaar, tnsschen de buffers van een rangeerenden trein geraakt. Hy werd zwaar gekneusd. Te Baardwyk is eeu tweejarig kind in een waaohtobbe gevallen en verdronken. EEN MOORD. Zondagavond iaat heeft te IJmuiden een hevige snyparty plaata gehad. Een zestal matrozen van een Oatender visch- schuit, die daar Vrydag was binnengekomen waren aan het zwieren geweest en kregen eindeiyk in een bierhuis met een IJmuider twist. Het kwam tot boogc woorden, de IJmuidenaar verliet het bierhuis en de Belgen gingen hem achterna. Toen werden de messen getrokken en werden de Belgen al wilder en wilder. Er ontstond een heel standje en de Beigen begonnen links en rechts er op los te steken en te aaiden, zonder te zien wien zy raakten. O. m. stonden een paar mannen op den boek eener straat te praten, van wie een een bree- den steek in den rug kreeg. De man bloedde geweldig. Anderen werden in den schouder of aan het oor gestoken. Erger trof het een 65jarige vrachtryder. Deze had zQn paard voeder gegeven en, geweld hoorende, ging hy zien wat oorzaak dat moeht hebben. Een der Belgen itormde als een wilde op hem af, en gaf hem met zyn mes een snede in den nek en een in het dybeen. De laatste snede vooral veroorzaakte een bloedende wonde. De man was dadelijk dood. De overledene waa een bejaard man, vaD oirca 60 jaar, wiens kinderen meerendeeia reeds waren getrouwd. AUeen twee zoons, een van 17 en een van 20 jaar, waren nog by hem in huia, en hielpen nu en dan bun vader. De politie, die toen ter plaatse kwam, arre steerde een der mesatekeea. De anderen weren op de vlucht geslagen en naar hun aohip ge gaan, denkende dan ving te kunnen uitzeilen en dua aan den wrekeuden arm der gerechtig heid te ontkomenevenwel het ia hun belet. De veldwachters, met revolver gewapend, (ogen met vletten en afcnoaboiiten naar da viaacherahaven, verhinderden het uitzeilen en namen nog 5 matrozen ala verdachten in be waring. Namens de politie werd nu een wacht op het achip geateld. Naar men zegt, ia een der vermoedelijke daders een paar jaar geleden ook reeds met de justitie in aanraking geweest wegens een feit van mishandeling, dat door hem zon zyn gepleegd. Behalve de vermoorde man zijn twee per sonen uit IJmaiden, eeu nit Egmoud-*uu-Zee en een nit Enkhnizeu verwond. Biykeus een statistiek, dezer dagen open baar gemaakt, waa het aantal badgasten te Ostende in den afgeloopen zomer ruim 10.000 minder dan 't vorige jaar. In Gent hebben de sjouwers opnieuw gestaakt. Na de vorige staking, in Juni, ia er een liberale-antisocialiatiaehe groep ge vormd, die de bevraebtera voortrekken. Zoo hadden de oargaioors van een achip Vrydag aan een ploeg van die groep het loaaen van een aohip opgedragen. Da aocialiaten, die op lichters van dezelfde firma werkten, weigerden toen door te werken. Hun werk werd later overgenomen door de antisocialisten, die onder gewapende bewaking moesten werken. Te Nomen had een Ruosiaoh student aan de speeltafel in het Casino een som gelda verloren, die hem niet toebehoorde. De hierdoor tot wanhoop gebraohte jonge man wilde een inspecteur van de speelzaal, die natnuriyk weigerde den Ruo zyn geld terng te geven, dooden. Nog bytyds kon men den ongelakkige zyn revolver uit de hand rakken. De Belgische minister van spoorwegen had verboden het Fr&nsobe spotblad LeRire op de stations te koopen. Oomiddeiyk versoheen toen een blaadje La Blague dat (natnnriyk heel toevallig 1) precies denzelfden inhoud heeft ala Lt Hire en dat alleen maar in België wordt verspreid. Sedert 1886 zyn in het Instituut Pasteur te Parijs de volgende uitkomsten by de be handeling van personendoor dolle honden gebeten. Ia dat jaar werden behandeld 2671 personen, van wie er slechts 25 overleden, dus 0.91 pet. In de volgende jaren bedroegen die eyfera ale volgt18871770 14 on 0.791888 1622 9 en 0.55; 1889: 1830 7 en 0.38; 1890: 1540 5 en 0.32; 1891: 1559 —4 en 0.25; 1892: 1790 4 eu 0.22; 1893: 1648 6 en 0.3618941387 7 en 0.50 1895 1520 5 en 0.33; 1896: 1308 4 en 0.30; 1897: 1521 6 en 0.39; 1898: 1465 3 sn 0.20 en 1899 1614 4 en 0.25. Deze eyfera zyn welsprekende getuigen vau de hooge waarde der door Pasteur uitgevon den behandeling tegen hondsdolheid. Te Wansbeok is Zondag een groot aan tal hout- eu teerpakhnizen door brand vernield* De Deensohe dichter BjörnaonBjö mat) erne heeft de verdediging op zich genomen van iemand, die ter dood veroordeeld was wegens moord op zyn pleegmoeder. De z. ff. n. moordenaar werd altyd ala een oppassend man beschouwd, en hoewel de rechtbank hem veroordeelde, was geen enkel feiteiyk bewijs voor zyn schold voorbanden. Björnson heeft gezegd, dat hy, na een nauw keurig onderzoek der bijzonder heden, tot de overtuiging ia gekomen, dat de veroordeelde onschuldig is, en dat hy daarom bet gerecht vau zyn land zal beletten een reohteriyke dwaling te begaan, Er ia nu al plaata besproken voor de volgende Passiespelen te Oberammergan, over tien jaren te houden. Het geschiedde natuuriyk door een Ameri kaan, den bankier Early, van Chicago, die met zyn familie de laatste voorstelling wilde by- wonen, maar onverrichterzake moest vertrekken, omdat hy geen plaats besproken had. Hij haarde onmiddellijk de eerste ry plaatsen voor de „volgende voorstelling". Toen hem werd medegedeeld, dat deze eerst binnen ,tien jaren sou plaats hebben, antwoordde hij: „dat is in elk geval beter dan te laat komen zooals nu". Voor de tweede maal in enkele weken heeft een samenkomst van pelgrims in een Russische bedevaartplaats tot een ernstig onheil geleid. In het Nibander-klooster in het district Porohow, by Pakow, waren voor het kerkeiyk feest 5000 pelgrims bjjeen, die over nachtten in het klooster hotel, een gebonwvan twee verdiepte gen. Onder het gewicht der pelgrims zakte dea nachts de vloer van de tweede verdieping, zoodat deze op de sfapera op de eerste verdieping viel. In de verwarring riep iemand „brand", waarop allen naar den eenigen uitgang ijlden. Er ontstond een vree seiyk gedrang, waarby vier mannen en 36 vrouwen werden doodgedrukt. Twintig meu- schen werden gekwetat, van wie vier zwaar. -- Nog ia het reuzenwerk in het laatste decennium der 19e eeuw, de Siberische spoor weg, niet geheel voltooid, of reeds hoort men van plannen voor een tweeden Trans-Aziatiachen spoorweg, zuidelijk van en evenwydig met de nu aangelegde lyn. De nieuwe spoorweg zou beginnen by Samareand het eindpunt van den Transkaspitchen spoorweg om, dwara door Tarkeatan, naar Hankow te ioopen. Dit centrum van China zon dan op deze manier regelrecht verbonden zyn met Moskow en Petersburg. Da Amerikaansche millionair Rice ia vergiftigd, vermoedelijk door zyn notaris en iyn klerk, die hem een testament te bannen voordeele hadden laten maken en van de elf miilioen dotters, die de beer Rice bezat, reeds een miliioen in ontvangst genomen badder. Zy zyn in hechtenis. Te Llandsff, in Waler, is een matroos, dia nit Rosario, in Argentinië, kwam, aan de peat gestorven, By zyn ontscheping meende men, dat de man door koorta waa aangetast. Is verschillende deales vau Brït«eh-Indi«' zyn zware regeui gevallen. Het getal dar on dersteunde personen ia gedaald tot.3.163.000. DE SPOORWEGRAMP BIJ HEIDELBERG. Uit het offioieele bericht betreffende deze ramp blijkt, dat de laatste waggon van den stilstaandeu lokaaltrein geheel verbryzeld werd, terwyi de derde wagen op den vierde werd geworpen. Van de 70 a 80 gewonden werden er 36 in de universiteitskliniek te Heidelberg gebracht, waar men gelukkig vele licht gewonden naar huia kon laten gaan, nadat hnu de cerate hulp waa verleend. Ia korten tyd waren vele geueeaheeren en leden van het sanitaire hulpcorps ter plaatse allen werkten met grooteuÜ ver eu dikwerf met zelfopoffering. Omtrent de oorzaak van de ramp wordt ge meld, dat deae is te zoeken in een ernstige font, aan het station Karlatbor begaan. Een 21jarig beambte is gearresteerd. Hy beweert overwerkt te z8n geweest. De wisselwaehter moet abuaieveiyk den weg voor den tweeden trein „vry" geseind hebben. De rioolwerken in Middelburg, waarvoor de plannen by raadsbesluit van 3 Juli 1897 werden goedgekeurd, en waaromtrent wjj vroeger reeds een en ander mededeelden, syn in de jaren 1898, 1899 en 1900 voortgezet en thans gereed. Dientengevolge hondt nn, van het Wagen plein, de Winteratraat, den Sleep erasingel, het Smidsbolwerk, de rioleering achter de soholen H en I, van een gedeelte der Nieuwe Ooiter- sohe straat en bet Bastion, van de riolen bij de Koepoort, van een gedeelte der Branderij- molengang, van de Seisatraat, van de Volde- ryiaagte, van het gedeelte der Hserengraoht tussohen de Seiastraat en de Volderyiaagte, van het gedeelte Achter gracht tnssehen het Seisplein en do Noordbrug en van de Noord- poortstraat, de looting der rioolttoffen in de veit op en worden nn al deze stoffen in de rioolwatergang naar Veare afgevoerd. Evenzoo houdt van de huizen der perceelen van de Stationastraat, aan de Goeache Koren markt, aan een gedeelte Loskade, aan de Eigenhaardstraat,- aan de Niouwepoortatraat, aan den Beenhouwerssiogel, aan een gedeelte van de Langeviele, aan don Molenberg en uit yele gebouwen, inrichtingen en terreinen, in gesloten tussohen de Sohnttorahofatraat, de Vlasmarkf, den Helm, de Lange Noordstraat, de Korte Noordatraat en den Penninghoek- tingel de loosing der riooletoffen in de Kaai en zoogenaamde Zoute gracht op en worden ook van daar deze stoffen in do riool- watergang naar Veere afgevoerd. Daardoor loopt de Geere niet meer by zware regens onder en is zy watervry gemaakt. Dat ia voor de bewoners dier bnurt, die vroeger 7eel ongerief hadden van rioolwater, dat niet alleen in de straat zich verspreidde, maar zelfa in de woningen veel hinder en niet wei nig stank veroorzaakte, een groote nitkomat. De eveneens gemaakte apniinriehting in den Kinderdyk heeft meer dan voldoende capaci teit en kracht om den zinker in de Kaai en de riolen daartnsschen en het afUatkanaal uit het Dok en den Dam Noordzijde, schoon te houdenen door de spuiinriehting aan de Loskade spoelen de riolen in de Goeache Korenmarkt, in de Eigenhaardstraat, in de Nieuwepoortstraat, in den Korendyk en in den Kinderdyk door. De inrichting by de Langevielebrug is vol doende om het riool in den Molenberg en in den Beenhouwerssingel schoon te houdenin den Baenhonwerssingel by de Papenatraat spoelt het minst bellende gedeelte naar het oude riool in de Geera en de Koestraat door. Da spuiinriehting bij da VlisBingsehe brag houdt de riolen in de Stadsiebunr schoon en geeft met de spuiing by de Papenstraat ge- sameniyk de noodige deoreirooming tot aohoonspoelen van het riool in de Hoog straat, de Nienwe haven, de Torf-, Hout-, Londoniehe-, Bier- en de Rouaansche Kaaien. Eindeiyk spoelt de inrichting by deSeiabrog het riool in den Penninghoeksingel en verder met den inlaat by de Noordttrastgczsmeoiyk het riool in den Zuidsirgel door. Door deze werken is thans de kom der ge meente behoorlijk gerioleerd en staan alle riolen aldaar in verbinding met de riool watergang naar Veere, dit laatste evenwel met uitzondering van hst gedeelte bewesten de Houttuinen, begrepen fcnarchen de Zandstraat en het Armeniaansch S<jhuitvlot. Biykena door burg. en wetb. aan den ge meenteraad gedane mededeelingou, iu verband met een adres van eenige bewonera van huizen aan den Seisdara, zyn ook voor riolee ring van dat gedeelte der gemeente plannen in studie. Heden middag vereenigden, op nitnoodiging van burg. en wetb., zieb ton raadhuze vele leden van den raad, die van de plaataeiyke gezondheidscommissie, de hoofdingenieur en een ingenieur van den rijks-waterstaat en enkele andere belangstellenden, om de werking van het rioolstelsel in loco te kunnen bezichtigen. Alvorens den tocht door de gemeente aan te vangen, gaf de heer H. P. den Bouwmeester, wethouder van fabricage, den heeren, op in de raadzaal geëtaleerde teekenirgen en platte grond, eenige inlichtingen omtrent het gereed gekomen belangryka werk, de inrichting der riolon en®. Toen ging men naar da spuiinriehting by de Seisbrug, waar door den inlaat het thana nog ledige riool met water uit de Zoute gracht gevuld weid. Nadat dit geschied waa, werd by de St. Joriahrug een deksel van den toegangkoker op het riool opengemaakt en kon men zich overtuigen van de sterke strooming, door de ipuiing in het riool teweeggebracht, Binnen korten tyd vulde dat riool zich tot op enkele centimeters na. Even werd daarop het pompgebouwtje aan de Korte Heerengraeht, waar de atoomlucht- pomp in werking waa gebracht, bekekende valling van het yzeran reservoir met riool- stoffen uit de verzamel putten nabij het gast huis was daar waar te nemen, evenals het afioopan naar de rioleering in den Zuidsingel. Op dien singel werd weder een putdeksel geopend eu kon men zioh overtuigen dat het riool met vol profil werkte. Eigenaardig waa hoe, niettegenstaande het riool slechts de geringe helling van 7 wM. per M. heeft, een zeer sterke strooming werd teweeggebracht. By den inlaat aan de Loakaai was te zien hoe de sehoouspoaling der riolen in de Eigen- haardstraat en omgeving in de richting van den zinker geschiedt. In genoemde atraat was het oorspronkeiyk gelegde riool, dat gebroken en vervnild was, hersteld. Daarna begat men zich naar den zinker by de Bellingbrug. In de Kuiperspoort werd getoond dat het riool ledig waa en daarna werd de inlaat van den zinker aan den Kinderdyk geopend, en was aan den zinker aan de Rou aansche kaai te zien met welk een geweldige kracht het water nit de ka%i door den zinker werd geperst. Verder ia er nog eene apui-iurichting by de Vliasingaohe brug, dooh deze werd niet be zichtigd. Aan allen, die deze eigenaardige excursie by- woondeu, is thans overtuigend gebleken dat het ganaohe werk der rioleering zioh in uit- nemenden toestand bevindt en in alle opzich ten beantwoordt aan de verwachtingen, die men er van heeft gekoesterd. Op onderscheidene plaatsen, waar dit maar eenigaaino mogeUjk waa, heeft men inlaten geplaatst om een geregelde en doelmatige spuiing tot aïand te brengen. Elke week wordt elk dael vau het riool minstens eenmaal schoongespoeld. Het werk heeft Middelburg wel belangrijke offers gekost, maar onze gemeente heeft daar door een rioleering gekregen, die verschil lende grootere en financieel sterkere gemeenten haar benyden mogen. Het belang daarvan uiteen te zetten is zeker niet noodigzy is bevorderiyk aan de rein heid en niet het minst aan den gezondheids toestand, vooral omdat nu eeu eind ia gemaakt aan het vervuilen dar havens, de veiten en grachten met rioolatoffen. Het eerste gedeelte van het werk ia, zooala men weet, by aanneming verriobt door den heer J. Visser Ge. te Papandrecht, terwyi het tweede of laatste gedeelte onder eigen begeer door de gemeente werd uitgevoerd. De gezameniyke kosten beloopen ongeveer een ton gonda. «H nouuBV jL&vBKivwiiwem, Vrydag 12 October. Middelburg. Gebouw Provinciaal be stuur 11 u.het verriohten van baggerwerk op het Nederlandach gedeelte van het kanaal van Terneuzen en in de buitenhaven te Ter- nenzen. Raming f 6250. Aanwyzing 5 Oot. Inlichtingen hoofdingenieur Bekaar te Middel burg, ingenieur Nelemans, opzichter Dy ka tra, beiden te Ternenzen, en opzichter Kiewit te Sas van Gent. Maandag 15 October. Middelburg. Militair hospitaal 12 u.: het wasscben van linnen- en wollengoederen, ten dienste van het Militair hospitaal. Inlich tingen hospitaal. Dinsdag 23 October. Graanw en Langendam. Raadhuis 2 u.het maken van 2450 Ml bestrating van Lesaines- of Quenastkeicn van 9/15 c M., en Doornikïohe kantsteene», zwaar 10 a 12 c M. Aanwyzing 28 Oct. Inlichtingen Raadhuis. Tapijtbehangsels (Gobelins) in het ge rechtsgebouw op het hofplein. lederen dag wanneer er geen zitting der rechtbank wordt gehouden. Aanmelding bij den concierge. De Abdijtoren. lederen dag van 's morgens 10—12 en 'b namiddags van 2—5 uren. Aanmelding bij den torenwachter. Oudheidkundige verzameling ten raad- huize: Kosteloos op Zondagen en alge meen erkende Christelijke feestdagen, 's nam. van 1 tot 3 uren, mits men voorzien zij van een gratis toegangkaart, op een der vorige dagen op de gemeente-secretarie verkrijgbaar. Op werkdagen van 's voorm. 10 tot des nam. 3 urenop Zondagen van 12 tot 3 uren Toegangsprijs f 0.25 voor eiken bezoeker; voor gezelschappen van 5 of meer personen ƒ1.Aanmelding bij de stadsboden of concierge. Het praalgraf der Evertsen In de Nieuwe kerk. lederen dag tegen 25 cent voor éen persoonvoor meer dan drie personen te geiyk a 10 cent elk. Aanmelding bij den koster der kerk. Wal A no 4. Kunstmuseum. Verzameling van heden- daagsche kunst Schuttershof. Woensdag en Zaterdag van 1 tot 4 uw voor leden en begunstigers, en ad 25 centa voor atad- genooten, niet ledenvoor vreemdelingen iederen werkdag, ad 25 oenta. Verzamelingen van het Zeeuwsch ge nootschap der wetenschappen, o.a. oud-waichersehe kamer. Des Maan dags, Dinsdags, Woensdags, Donderdags en Vrijdags van 10 tot 1 en van 3 tot 6 uur, op Zon- en feestdagen van 12 uur tot 5 uren. Toegangsprijs f 0,25; voor ambachtslieden en tot den werkenden stand behoorende personen f 0.10. Aanmelding bij den concierge van het gebouw Wage- naarstraat. HBF* Vreemdelingen, die voorlichting ot een gids wenschen, kunnen die bekomen in het gebouw van de Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer op de groote Markt alhier. Zuidzande, Tot hoofd der school al hier is, na tweede «temming, benoemd de heer C- P- Geelhoed te Kruisdyk (Groeide). Da hear J. Roda verkreeg 2 stemmen en de heet F. Bean 1 stem. 's Graverihage. De Koninginnen zyu gis teren «vond in welstand te König aangekomen. Benoemd tot heemraad van bet waterschap Schouwen van der Wry de te Ellemeet. ONTSLAG AANVRAAG VAN HET EN» GELSCHE KABINET 'f Londen, 9 October. Volgena Daily Mail hebben alle leien van het kabinet hun porte feuille ter beschikking van lord Salisbury geateld, om een eventneole wijziging van bet kabinet te vergemakkeiyken. D« gorloi in Zill-ifrlkit Kaapstad 8 Oot. Wepeuer, Rouxyille eu Fiekaburg zgn door Boerenafdeelingen bezet. Dé Boeren waren door de Engelsehe troepen klaarbiykeiyk zuidw&arte gedreven. De Engelsehe troepen, die de linie vormen dwars door den Oranje Vrystaat, van de spooriyn naar de Natalsche grens, traehten hen te omsingelen. Londen 9 Oot. Dmly Telegraph verneemt uit Lorenzo Marques, dat 200 Boeren zjju aangekomen, die by Sabl da grens waren overgetrokken, en de wapens nederlegden. Verzending eu instate onsiiehting der MAO, mu het postkantoor te Middelburg. (Alles plaatselijke i$i.) Oost-Indië. Amsterdam (Nederf.)12 Oot. 7.10 'a avonds. Brindiai (Eng. dienat) 12 Oot. 1.5 naraid. Napels (Dnitsohe dat.) 15 Oot. 1.5 'anamld. Marseille (Lloyd) 16 Oot. 7.10 'a avonds, Rotterdam (Lloyd)19 Oot. 7.10 'ssvonda. MaraeilletFr. dienst)20 Oct. 6.15 wnorgeo». Genua (Nederl.) 23 Oct. 7.10 'a avonds. Snppietoire verzending ven brieven, brief- kssrten en asngeteekende stukken den vol genden morgen te 6.15. Met de Duitache booten wordt verzonden de correspondentie voor Sumatra's Oostkust» Riouw, Palembang, Banka, Billiton en de WesterafdeeÜDg van Borneovoor het overige gedeelte van Ned. Oost-IndiS alleen op verzoek. Voor snppietoire verzendingen over Napels en over Brindiai wordt de bus nog te 7.10 gelioht; doch de aansluiting op het vertrek der booten nit de genoemde havens is dsarvsn niet verzekerd. De verzending der correspondentie voor Atieh en Snmatra's Oostkust ge schiedt eiken Vrydag met de Britaohe boo ten, bualiobting te 1.5 's namiddags, voor de asppletoire verzending te 7.10 'c avonds. Voorts des Donderdags om ie 14 dagen? twee dagen voor de verzending der Franache mail te 1.5 's namiddags. ~W est-lndië. Curasao over Queeua- town 12 Oot. 10.10 'i avonds* Curasao met K.W.L maildienst14 Oct. 7.10 's avonds. Suriname via Amsterdam. 14 Oot.7.10'« avonds Suriname via Sou thampton. 16 Oot. 7.10 avonds Suriname via SL Na- zalre 3 Nov. 7.10 's avond» Algemeen Overzicht Het ïykt een vreemde vraag, een erg vreemde vraag, of er in het na den verkiezingsitryd te reconatrueeren kabinet plaats zal zyn voor Chamberlain. Dat iedereen, vooral de andere ministers, hem gaarne zonden loosen, is na tnuriyk. Dat men vóór den verkiezingsatryd dit niet deed, ia even natuuriyk, want een uittreden van den oorlogsman zon allicht tot een nederlaag van de regeering aan de item bus hebben geleid. Maar later Zal de nienwe regeering de verantwoordeiykheid durven dragen voor het aanbleven van dezen man, do verantwoordelykheid ook tegenover het buitenland In de eerste plaats toch heeft bet tegenover den vreemde groote bezwaren een minister te honden, die zooltgecompromitteerd ia als Cham berlain; in de tweede plaats heeft Chamberlain tegenover het buitenland een houding aange nomen en een taal geroerd, die aan eik kabi net waarin h(j een belangrijke plaats bekleedt een militant karakter sou geven; eindeiyk ia zgn optreden tijdens den verkiezingsatryd van dien aard geweest, dat de fatsoeniyke leden zyner party er wel een weinig mede verlegen zitten. Ja zelfa Jingobladen beginnen Cham berlain af te vallen. Daily Mail bv. meent dat z|jn taal in den verkiezingsatryd beter past in een koffiehuis dan in een ministerie. En het blad gaat zelfa zoover, om na een herinnering aan de dreigende taal van Cham berlain tegenover Frankrijk, op te merken, dat het niet meer dan natnnriyk ia dat het; buitenland Engeland gaat wantrouwen. Op ziohzalf mag aan de woorden van dit blad niet te veel waarde worden gehecht, in vloed heeft bet niet. Maar toch ia deze uiting van het blad een aanwyzing, die niet uit het oog mag worden verloren. Ala Daily Mail zwenkt, dan is dit geen zelfstandige beweging, er moet een zwenking in andere kringen aan s|jn voorafgegaan. Ala Daily Mail van koera verandert, dan zitten anderen san het roer. Zou bet weUiebt niet Salisbury zelf sjjaj

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 2