MIDDELBURGSCHE COURANT. N". 239. 143" Jaargang. 1900. Woensdag 10 October. Voorwaardelijke ver oordeeling. Middelburg 9 October. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij b b, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franeo p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 9 Out. 8 a. vm, 62 gr. 12 u. 74 gr. av.4a.69gr.F.Verw.c.Z.W.windliohtbew.weinigv.v.t. Agenten. Te VUssiugeu: C. N. J. m Vit Mestdagh U Goes: A. C. Boitttï, firma Wed. n Joxei. Advertentiën20 cent per regel. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig nit Zeeland, betreffende Handel, Ny verheid en Geldwezen, is uitsluitend gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. Het is ons natuurlijk niet mogelijk van de voorstellen der regeering tot herziening van ons Wetboek van Strafrecht uitvoerig melding te makenhoe belangrijk zij ook zijn. Wij moeten ons dus bepalen tot enkele grepen uit het allergewichtigste, zooals wij dan ook reeds deden, en zooals wij nu even willen doen. Het is jammer, dat, zooals nog dezer dagen door Het Vad. reeds is opgemerkt, er zeer weinig kans bestaat dat die voor stellen zullen behandeld en afgedaan worden. De omstandigheden zijn niet gunstig voor zulk eene behandeling. Er ligt nog zoo veel af te doen voor dit zittingsjaar, dat wij gerust kannen zeggen: ook daarvan komt de helft niet gereed. Dit is te betreurenhet pleit zeker niet voor de wijze van arbeiden van onze Tweede kamer, dat er niet meer werk wordt afge daan, maar wij dienen toch ook dankbaar te erkennen dat zij in het vierjarig tijdvak, hetwelk met dit jaar sluit, toch hoogst ver dienstelijk zich heeft gemaakt door haar arbeid. De regeering deed niet minder van haar goeden wil blijken, al gaf zij wel eens te veel op eens. Reeds zijn er verschillende wenken ge geven om den arbeid der Tweede kamer meer vrnehtdragend te doen zijn. Die wenken overwegen, dienovereenkomstig eene andere regeling maken, zon de eerste taak kannen eyn van de nieuwe Kamer in het volgend jaat. Dit eehter ter loops. Thans is ons hoofddoel te wijzen op een der belangrijkste veranderingen, die de regee ring voorstelt in het wetboek van strafrecht. Zy wil nl. de voorwaardeiyke veroordeeling invoeren en de voorwaardelijke invrijheid stelling, welke nu reeds bestaat, uitbreiden. Omtrent de eerste stelt zij in hoofdzaak voor te bepalen, dat bij veroordeeling van iemand, die vóór het plegen van het feit 18 jaar was, wegens misdrijf of overtreding (met uilzondering van stroopery d. i. veld- diefstal bedelarij en landlooperij) tot ge vangenisstraf of hechtenis van zes maanden ot minder, de rechter kan bepalen, dat die straf niet ten uitvoer zal worden gelegd, tenzij hij binnen een termijn, bij zijn uit spraak te stellen, voor misdry ven minstens 2 en hoogstens 5 jaar, voor overtredingen minstens 6 maanden en hoogstens 1 jaar na den dag dat de nitspraak onherroepelijk is geworden zulks nader mocht bevelen. In geval van recidive binnen den proeftijd kan op vordering van het O.M. de veroor deeling ten uitvoer worden gelegd. Voor personen beneden de 18 jaren werd de invoering der conditioneele veroordeeling reeds opgenomen in het ontwerp betreffende de strafrechtspleging ten aanzien van jeug dige personen. Dat voorstel ia in 't algemeen zeer gun stig ontvangen. Men erkent het groote nut van de voor- waardelgke veroordeeling. Hoe licht begaat iemand eene overtreding, waarvoor de rechter gevangenisstraf eiscben moet, zonder dat het als ernBtig feit behoeft gekwalificeerd te worden. De betrokken persoon, die voor het eerst met den straf rechter in aanraking komt voor een mis- dryf, hetwelk hem nog niet als een misda diger stempelt en bedreven werd onderden invloed van allerlei byomatandigheden, die het verklaarbaar maar daarom nog geenszins als niet-strafbaar maken, zon das met de gevangenis in aanraking moeten komen. En wee dengene wien dit overkomt l Voor zijn gansche leven is hij als'tware gebrandmerkt. De harde wereld kent op dit punt geen onderscheidzij geeft geen pardon. Eenmaal in de gevangenis geweest, wordt men steeds als mei den vinger aangewezen ea is het moeilijk, zoo niet onmogeiyk, zich tc heratellen, eene positie te krijgen in de maatschappij. Straft de rechter, de menschen doen dit fiaama nog veel harder. Zoo komt menigeen licht van kwaad tot erger, en maakt een enkele misstap een oogenblik van zwakheid begaan 1 diep ongelukkig voor het leven en gevaar- lijk voor de maatschappy. Aan dit bezwaar komt het voorstel van den minister van justitie tegemoet. De voor waardelijke veroordeeling zal dit euvel kun nen wegnemen en daardoor menigeen weten te behoeden voor algeheelen ondergang. De statistieken van de landen, waar deze uit nemende maatregel werd ingevoerd, bewijzen, zegt Het Centrumwelks redactie ook hare sympathie met dit idee betuigt, dat zy, die conditioneel werden veroordeeld, in verreweg de meeste gevallen geen gevangenisstraf be hoefden te ondergaan en hun veroordeeling opvatten als een waarschuwing, die hen weerhield van recidive. De schande, aan het „zitten" verbonden, bleef hun bespaard, en hiermede ook de ellende, welke daarvan onvermijdelijk het gevolg is. In hare Memorie van toelichting citeert de regeering het een en ander uit de rap porten en mededeelingeu, welke elders te dezer zake werden gepubliceerd. Zoo schreef de Belgische minister van justitie in zyn rapport van 30 Juni 1897, betreffende de werking der voorwaardelijke veroordeeling gedurende 1895„De uitkomst heeft de verwachtingen overtroffen". En nit de door hem overgelegde cijfers blijkt, dat van deze soort van veroordeeling procents- gewijze steeds meer gebruik kon worden gemaakt, omdat de resultaten een aanmoe diging waren om dit systeem in altijd broe deren kring toe te passen. Zoo ging het ook elders. Blykens de door den Franschen minister van justitie betreffende de strafrechtspleging in 1895 verstrekte mededeelingen, wordt allereerst de afneming der criminaliteit in het alge meen en der recidive in 't bijzonder ge constateerd. Geen andere verklaring kan men voor dit verschijnsel vinden, dan de voor waardelijke veroordeeling. Gedurende de jaren 18911895 werd de straf in 94.725 gevallen opgeschort, en slechts in ruim 4000 gevallen behoefde zij te worden toegepast. Het aantal recidive-gevallen werd daardoor aanmerkelijk verminderd. Wanneer die ge vallen van 189095 in dezelfde mate waren toegenomen als in de jaren 188090, zou men in 1895 meer dan 130.000 recidivisten geteld hebben, terwijl hun aantal nu de 100.000 nog niet bereikte. Znlke cijfers spreken meer dan boek- Als bedenking tegen de voorwaardelyke veroordeeling geldt, dat door het wegblijven der straf het misdrijf niet wordt geboet. Men vergeet daarbij echter," zegt de minister in zyn Memorie van toelichting, ,dat het leed, dat den schnldige door het veroordeelend vonnis wordt aangedaan, meestal waar men niet te doen heeft met boosdoeners van aanleg of gewoonte, veel intenser is, dan het verblijf in de gevange- Het uitspreken van het vonnis geeft reeds zonder het by komende physieke leed een groot moreel leed, en dit te dragen is, met behoud van de beste dryfveeren des ischen, eene waarachtige boete, een prikkel tot beronw en middel tot verzoening met die zedelijke orde, die de schnldige had verstoord." Een zeer goede argumentatie dunkt ons. Niet minder juist lijkt ons ook het vol gende: „Met verstand toegepast, zal de voorwaardelyke veroordeeling eene preven tieve werking uitoefenen, die nimmer van het ondergaan van korte vrijheidsstraffen te wachten is. Ongetwijfeld zullen er ook overtreders der strafwet zyn, by wie de verwachte psychische werking uitblijft, doch het is beter, dat enkelen hunne gerechte straf ontgaan, dan dat velen noodeloos gekweld worden en gekrenkt." Men ziet: er is zeer veel te zeggen vóór, weinig aan te voeren tegen het voorstel der regeering. Jammer te meer daarom dat de voor waardelijke veroordeeling nog niet in het Wetboek van Strafrecht is opgenomen en, om te voren aangegeven redenen, nog wel in de eerste jaren daarin geen plaats zal innemen. Zooals wy reeds zeiden, de minister wil ook tegelijkertijd de nu reeds bestaande voorwaardelyke invrijheidstelling uitbreiden. Zy zal, indien de voorgestelde wijziging doorgaat, in 't vervolg worden toegelaten voor tot gevangenisstraf of plaatsing in een werkinrichting voor den tijd van een jaar of meer veroordeelden, die minstens drie vierden van hun straf hebben ondergaan. Thans moet men minstens drie jaar ge vangenisstraf hebben ondergaan, om voor waardelijk in vrijheid te kunnen worden „Ook dit lijkt velen, en ook ons, een ver betering, wanneer men althans deugdelijke voor die invrijheidsstelling blijft handhaven. Te groote zachtzinnigheid werkt verkeerd en kan de misdaad bevorderen. Maar daartegenover staai, dat straf niet slechts te beschouwen is als boete voor een gepleegd misdrijf, maar ook als middel tot verbetering. Wie tot dit laatste meewerkt, zonder aan de straf haar karakter van schulddelging te ontnemen, verricht een goed werk." Wij wenschen even op te merken dat die laatste verklaring omtrent het doel van een straf niet uit onze pen is gevloeid, maar uit die van de redactie van Het Centrum. Wy namen ze over, omdat het ons bijzon der trof van die zijde aldus te hooren getuigen. „Straf is niet slechts te beschouwen als boete voor een gepleegd misdryf maar ook als middel tot verbetering." Volkomen juist. Maar er ontbreekt, helaasnog veel aan de strafstelsels, die worden toegepast, willen zy aan dat doel bevorderlijk zyn. Uit dat beschouwd, dienen zij nog h wat gewijzigd te worden. Maar hoe is nu met die bewering te rij men het voortdurend streven van kerkelijke zijde, en thans met het oog op de voorstellen van den minister van justitie opnieuw, om de doodstraf weer in te voeren Wy verwachten van dat pogen wel geen heilhet zou ook te betreuren zjjn wan neer dit slaagde maar het herhaaldeiyk voortdurend aandringen op het herstel van die Btraf is kenteekenend genoeg om daarop eens te wijzen en op de inconsequen tie in deze. Straf een middel tot verbetering van het individu. Maar wanneer men een veroordeelde zijn misdryf met zyn leven laat boeten, sluit men daartoe den weg geheel af, laat staan dat men tevens den strafrechter de gelegenheid ontneemt zijne eigen misslagen in deze herstellen. Dit alles ligt zoozeer voor de hand, dat wij ons nog altijd maar niet kunnen voor stellen, hoe velen willen aandringen op wederinvoering van de doodstraf en dat tot die voorstanders behooren zoovelen, die juist nit christelijke liefde een geheel tegenovergesteld standpunt moesten innemen. 3o. dat thans hunne oogen geopend zyn en hun geweten ia ontwaakt; besluit Hanne harteiyke sympathie te betuigen met de loffeiyke daad der Engelscha werklieden, en hun te verzoeken zich niet te bepalen alleen tot bet zich tegen dan oorlog verklaren, doch met alle gepaste middelen, inzonderheid door het zich wenden tot de kroon van Engeland, te agiteeren voor het ctaken van hetgruwelyk onrecht, opdat de oorlog eindige en de on af faanbelykheid van beide republieken ge waarborgd blgve. Allo besturen van werklieden- en vakver- eenigingen die, met het bovenstaande hunne instemming betuigen, of werklieden die buiten vereenigingen staan, worden verzocht hiervan vóór den 20 October kennis te geven aan den secretaris van het comité W. P. J. O vermeen Linachotenstraat 41, Haarlem. HULP VAR DE „FRIESLAND." Aan het weekblad De Amsterdammer schreef de heer Nic. van Zeebnrgh, te Groningen, ter wederlegging van de bewering van dat week blad, als zou de uitzending van de Friesland niemand baat hebben verschaft, o. m. het vol gende Hot verwondert mij, dat u blikbaar onbe kend zijt gebleven met het feit, dat, kort na de occupatie van Pretoria door de Engeischen, eenige Hollandsohe mannen en vrouwen met kinderen een zeer gastvry tehuis hebben ge vonden, gedurende eenige weken, aan boord van het pantserdeksehip Frieslandtoentertijd liggende in de Delagoabaai. In strijd met uwe meening, dat niet eenige landgenoot gebaat is kunnen worden, geef ik uit eigen ondervinding, de verzekering, dat wy nit zeer groote moeielykheden zQn geraakt door de opname aan boord van de Friesland. De eommaudant van het Duitsehe oorlogsschip de Sehwalbe, ook ia Portugeesche wateren lig gende by Louranq o-Marques, scheen geen orders van zgn regeering uit Berlijn te hebben, zoo holpbiedend op te treden als dit met den com mandant van den Hollandsohen oorlogsbodem het geval bleek te zyn. Verscheidene Daitschers heb ik gesproken die te vergeefs onderzoek hadden gedaan om op de Sehwalbe te worden opgenomen, die hulpeloos in Louren§ o-Marques rondliepen en ons Hollanders benijdden. Dg hulpbiedendheid van den commandant van de Frieslandden kapt. ter zee Römer, die ons met raad en daad ter zyde stond, herbaaldeiyk met den Hol landsohen consul Pott confereerde om onze belangen te behartigen, werd algemees zeer gerespecteerd, te?wip de behandeling, die wy zoowel van de officieren als manschappen on dervonden hebben, niet genoeg valt te roemen." BMOEM0GÜN ENZ. By kon. besluit: ia aan J. J. Veurmau A.zn., op verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Hengelo (Overyssel); i benoemd tot lid van het hoog militair gerechtshof, Hr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst, de generaal-majoor jhr H.LamanTrip. commandant der 1ste divisie inf. Donderdag verleent de minister van financiën geen andientie. EENE BETUIGING VAN SYMPATHIE. De commissie, gevormd nit eene vergadering van verschillende werklieden- en vakvereni gingen te Haarlem, daartoe opgeroepen door den Chr. Hat. Werkmansbondafd. Haarlem, overwegende lo. Dat de Engelsche werkliedenverbonden zich tegen den oorlog hebben verklaard, daar zy thans inzien dat Chamberlain hen heeft misleid 2o. dat zy, zoo Chamberlain hen dadelijk het ware doel de vermeestering der goud- mynen en de vernietiging van hetHollandsch element bekend had gemaakt, zy niet met bem medegegaan zonden zynen UIT STAD EN PROVINCIE, De St. Crt. van heden, no 236, bevat de statuten der Middelburgsche Schutterij- schietvereeniging te Middelburg. Daze vereniging, opgericht 7 Februari 1896, heeft ten doel de geoefendheid in hef schieten by de leden der dienstdoende schutterij te Middelburg te bevorderen, en daardoor hare militaire waarde te verhoogeu in het belang van 's lands weerbaarheid. De by het Se regiment infanterie be noemde tweede luitenants H. C. van der Leiy en H. A. Fischer worden ingedeeld by het 2e bataljon te Middelburg; zy zullen 13 October a. s. in fnnctie treden. Maandagavond was de groote Markt alhier in rep en roer. De velen, die hnn avond doorbrengen met het versiyten van het trottoir en bun schoen zolen, liepen te hoop in den hoek by de Gra venstraat en staarden in ademloos zwijgen omhoog. De maan scheen helder en tooverde een ver rukkelijk spel van zilveren licht en blauwen schaduw over de daken. Was het de maan die de opgeheven gela ten der menigte groen kleurde die aoozeer de aandacht trok Maar neen: witte rookwolken kringelden omhoog boven de dakener was brand. De ontzetting was groot! Bhn inspecteur en agenten van politie snel den aan met bluichmiddelen. Brandmeesters lieten den huiselijke» haard in den steek. Steeds meer vulde zich de Markt met belang stellenden, die reeds tuk op een flink brandje werden. Zy zagen zich echter teleurgesteld. Al die drukte, al die belangstelling, al die opwinding ging slechts om wat smeulend roet in ie kachelpijp van een perceel in Lange Delft. Weldra verdwenen dan ook de agenten met de bluichmiddelen, toen de rookwolken, en niet lang daarna keerden de teleurgestelde kijkers zich af van bet zilveren maanlicht, de nekken atyf van het omboog staren. len oogenblik later ging het gewone voet geschuifel over het Markttrottoir weer zyn ouden gang. De scbuifölaars waren het er allen over eens, dat het „een storm in een glas water'.' was geweest. Eu Middelerwijl speelde het muziekkorps der dd. schutterij, dat in het stadhuis zyue wekeiyksche oefening liield, er dapper op los. Het was Maandag 25 jaren geleden dat de acte vau oprichting der Koninkiyke maat schappy De Schelde te Vlissingen werd verleden. Hr. Ms. Bulgia, commandant de luit. t/z. Ie kl. W. van Voss, schoot gisteren en hedeu pchijf op de Ribben. Woensdag vertrekt die bodem naar zyn station Vlissingen. Omtrent den brand teWestkapelle, waaromtrent wy met een enkel woord nog onder de Laatste berichten in ons vorig nom- mer melding maakten, deelt men ons nader het volgende mede: Een gebouw in de Noord straat, bewoond door H. Minderhoud Pa., be staande uit woning met schuurtjes, links eu rechts daaraan vast, is geheel afgebrand. Uit bet woonhuis is nog het meeste kunnen gered worden. Een groote hoeveelheid graan en aardappelen bleef in den brand. Daar de brand in de kom der gemeente was, leverde hy da eerste oogenblikken gevaar op, dat hy zich aan belendende pereeelen zou mededeelen. Een woonhuis, onmiddeliyk aan het bran dende vaststaande, bleef eehter gelukkig ook nog gespaard. De brand ontstond, doordien by het olie bollen bakken de vlam in aanraking kwam met de olie. Te Reneaae werd Zaterdagavond de 16e jaarvergadering gehouden van het Toelaag- fonda voor werklieden. Uit de gehouden administratie bleek dat aan toelagen in het afgeloopen vereenigingsjaar was uitbetaald f 176, en het fouda thans een kapitaal van f 740.04 bezat. Het aantal leden be draagt na 50. Besloten werd om voor leden, die gaan wonen in een andere gemeente, waar ook een fonds is, zooveel te storten in dat fonds, dat zy dadeiyk trekkend lid kunnen worden. Ook werd .bepaald, dat leden, die een vaste betrek king krijgen, voortaan moeten bedanken voor hun lidmaatschap. Blykens te G r o e d e gedane waarnemin gen viel in September jl. 83.1 ml, regen tegen 133.2 ml. in dezelfde maand van 1899. De wind was op 10 dagen Z.W., 7 dagen N.O., 6 dagen N.W., 2 dagen N., 2 dagen W., 1 dag Z., 1 dag Z.O., 1 dag O. De te 8 nar 's mor- s waargenomen barometerstand was het hoogst den 13en 778.5 mM. en het laagst den ten 760 mM., de thermometer Fahr. het hoogst den 18en, 66 graden, den 5en het laagst 52 graden. Voor de scholen met den bybel is ge collecteerd te Aardenbnrg met Eede en St. Kruis f 12, Ierseke met Iersekendam f 93.51 en te Goiynsplaat met Cats f 118.777a Verschillende Berichten. De auditeur-militair mr A. C. Wesenhagen, heeft, ra zyn langdurig verlof tot herstel, van gezondheid, dezer dagen zyn ambt hervat, dat gedurende zyn afwezigheid waargenomen werd door mr Wüppermann. In de byeenkomsf, welke Woensdagavond, jaardag van Paul Kruger, iu de Nieuwe kerk te Amsterdam zal worden gehouden, zal ook als spreker optreden dr Van Mansveldt, super intendent voor het onderwys in Transvaal. De raad van Wimhritseradeel heeft op de begrootïng voor 1901 den hoofdeiyken omslag uitgetrokken op f 35.000 en de kosten van 't armwezen op f 34,064, zoodat daarvoor de hoofdelijke omslag byna geheel moet worden besteed. De Spectator stelt ons, in zyn jongste nommer, den keizer van China voor, het tele gram lezende van keizer Wilhelm „ik stel niet uwe majesteit persoon lijk aansprakeiyk maar ik stel daarvoor aan- sprakeiyk de raadslieden van den troon vau uwe majesteit, de ambtenaren, op wie de bloedschuld rust van de misdaad, weike alle Christelijke natiën met ontzetting vervult." De keizer van China leest het stuk en zegt „Verkeerd bezorgd I Dat is natuurlijk een tele gram voor myn keizerlijke zuster te Londen.' Te Rotterdam is des nachts, door het openen van een raam, ingebroken in een schoenwinkel. Uit een gesloten kist werd een bedrag aan geld ontvreemd. Aldaar is een oude bootwerker, die tydens de staking aan den arbeid bleef, door een collega aangevallen en mishandeld. Het publiek trok voor den grRiaard party

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 1