BUITENLAND. Verkoopingen enz. LAATSTE BERICHTEN. SÉiiffiiijSMiii. va litteli. B B n B m B B B B B B oorzaak der veohtparty moet zyn dat de boerenknecht een meiije naar hnia wilde brengen, wat de drie anderen, die met ■tokken gewapend waren, niet wilden toestaan. Verschillende getuigen zijn in deze treurige zaak reeds geboord. Door het breken Tan het koord van een opfaaalbak ia in een kolenmijn onder Heerlen die bak van een aanzienlijke hoogte in de ■ohacht gevallen. In die schacht warsn zes arbeiders werk zaam, die ongetwijfeld zyn verongelukt. De buizen der groote pompen zyn door den val verbrijzeld. Bovenbedoelde schacht, (de eerste in het eoncessieveld Willem Sophia) bij welker uitdieping de bdrneiaethode van Poelioh is toegepaat, kwam voor eenige maanden gereed. Sedert hebben de verdere werkzaamheden groote vertraging ondervonden door bet water. Te 's Hertogenbosoh is een gondimid aangebonden, die valsche kwartjes maakte en uitgaf. De man, op wien nog verschillende valiohe kwartjes gevonden werden, heeft be kend de valsche munt vervaardigd te hebben. Zondagavond bad te Sneek een oploopje plaats, waarbjj de politie van den stok gebruik moest maken en een viertal arrestaties werden gedaan. Daar bestaat sedert eenigen tyd een kwestie tusachen een beer en een timmerman over het bedrag der rekening, welke som laatstgenoemde, wegens eene veriimmering aan het huis van den heer, van dezen meent te kunnen vorderen. De heer, anders wel geneigd om te betalen, vindt de rekening, mede op advies van den architect, te hoog en weigert haar zoo te voldoen, waardoor hjj meermalen onaangename bezoeken van den timmerman ontvangt. Deze bezoeken zyn voor het publiek een aanleiding om zich voor het huis van den heer te verzamelen. Onder de gearresteerden bevindt zioh ook de timmerman. De dienst vóór alles. Maandagmiddag kwam aan het Groothoofd te Dordrecht een aergeant van het korps pontonniers met de raderbrancard van het militair hospitaal, ten einde een ziek gemelden verlofganger der militie van de stoomboot te halen. De boot was echter reeds aan en de zieke, die er nogal welvarend uitzag, Btond bedaard op zjjn geleide te wachten. Dadeiyk was hy bereid mee te wandelen, maar... de sergeant had nu eenmaal order om hem per brancard te halen en dus, ziek of niet, de milicien moeot erin. Zioh in het onvermydeiyke schikkende, stapte hy onder het gelach der vele toeschouwers in het voertuigde kap werd over hem haen gelegd en overeenkomstig de voorschriften werd hy naar het hospitaal gereden. (D, O.) Te Gent heeft Dinsdagavond de taptoe ter eere van het huweiyk van prins Albert aanleiding gegeven tot ongeregeldheden. Toen de militaire muziek het volkslied speelde, vormden een groot aantal arbeiders plotseling een spontane tegen-manifestatie. Gefluit en geschreeuw overstemden de Brabant gonne en de Marseillaise werd aangeheven. Er werd met ateenea gegooid en een 40tal onderofficieren zag zich verplioht de sabel te trekken, teneinde zioh hunne aanvallers van ;t ljjf te houden; Eindeiyk verspreidden zich de manifestanten, daar zij het uitrukken der wacht vreeaden. De beroering in de atad is groot. Toen Zondagavond te Brussel de trein binnenstoomde, waarmee koning Leopold te rugkeerde, ging het electrische licht uit. De stationschef beval dadelgk het gaslicht aan te ■teken, doch de meter werkte niet. De koning bleef toen zoolang in zyn coupé zitten tot men flambouwen had gehaald en aangestoken. „Wanneer men wei eens beweerde, dat België een land was, dat niet van licht hield, pro testeerde ik", zeide de koning, „doch nu..1" Op de Parjjsche tentoonstelling is aan de bekende Singer-Maatsohappjj de hoogste onderscheiding toegewezen. De internationale jury kende haar, behalve drie medailles, den Grand prise toe. Dooreen „Hooge Raad" van vakmannen is hierdoor opnienw uitgemaakt, dat de naaimachines der Singer Maatsohappy ongeëvenaard dsar staan, en wel niet alleen voor huishoudeiyk gebruik, maar ook voor alle takken der klein- en groot-industrie, die er op elk gebied een tronwe hulp aan hebben. In de ziekenhuizen te Glasgow liggen nog 21 pestlijders, terwyi 2 pernonen in observatie zyn. Een grappige wraakneming van een verstoorde echtvriendinEen man in Nassau had, geiyk wel meer gebeurt, in de bladen een waarschuwing geplaatst, om geen orediet te verleenen aan zyn vrouw. Deze antwoordde daarop met de mededeeling, dat de advertentie overbodig was. Vroeger, toen zy haar eigen naam droeg, had zy overal orediet gehad, maar toen zy huwde en den naam van haar man aannam, was het daar mede uit geweest. De man antwoordde weer, dat zyn orediet- waardigheid sedert zyn huweiyk verminderd was, omdat zyn vrouw alles verspilde. Als vierde advertentie verscheen daarop de mededeeling van de vrouw, dat de man nooit iets bezeten heeft. IUKANTHOR OF „DE VERDWENEN PRINS." 't Is geen drama, maar het verhaal eener ware gebeurtenis, die onder dezen titel ver meld moet worden. Maar ware het niet dat tot dusver het vrouweiyk element ontbreekt, dan zou de stof voor een tooneelspel zeker voorhanden zyn. In den Zuid Oosthoek vau Azië, ten Zuiden van Siam, ligt het vazt Frankrijk afhankelijke ryk van koning Norodom, Kambodsja. Deze bruine heersoher deelde vóór eenige maanden aan Doumer, den gouverneur van UooMh'ÖMim» mede dat zjjn oudste zoon Iukanthor, met een broeder, een zoon en gevolg de Parijache tentoonstelling zou bezoeken. Oogenblikkeiyk werd de commissaris der betrokken afdeeling van de tentoonstelling verwittigd van het verwachte bezoek, met bevel om voor de huisvesting van deze gasten van Frankryk te zorgen. Maar eenmaal te Parijs bleek de jonge man de drager van een klaagschrift, door koning Norodom aan de Fransche regeering gerioht, over het bestuur van Indo-China, een stuk dat in weinig pas sende woorden zou z|n gesteld. DeFransohe regeering was boos, en dit werd nog erger toen het jonge mensch, goed op de hoogte van zyn tyd, de Figaro tot voertuig van zyn klachten over het bestuur en van zyn grieven tegen de Weateraohe beschaving maakte. Norodom en Iukanthor waren daardoor in een oogenblik by de Pary zonaars bekend. Maar de regeering was ontevreden; zy zond aan Koning Norodom een boos telegram, met ver zoek den prins terug te roepen. Weinige dagen later was het antwoord ontvangen. Iukanthor moest zioh deq 23en September te Marseille inschepen. Reeds meende men dat de prins dien dag werkelijk met de Tonkin was vertrokken. Maar eensklaps dook hy te Brussel op, en vernam men, dat zijn zoon (en niet zyn bediende^ geiyk wy eerst meldden) op reis de plaats van Iukanthor had ingenomen! De prins biyft voorloopig te Brnssel en is niet van plan te vertrekken, zonder het ant woord van de regeering op de klachten. De Fransche regeering laat dit zaakje na tuurlijk niet op zgn beloop en zond Doumer naar Pnom-Penh, de hoofdstad van koning Norodom. Te Nieuwen St. Joosland is he den namiddag in het koffiehuis De Roode Leeuw, door notaris Verhulst, publiek verkocht een huis, schuur en erf aldaar, A 128 Kooper werd de heer E. Psillé te Middel burg voor f 964. TeSerooskerke werd heden middag, in de herberg by L. Melse, ten overstaan van notaris Tak, verkocht een huis en erf met schuurtje en tuin, in die gemeente, groot 2 a. 68 cent. Gekocht door J. Houmes voor f 1097. Verzending en laatste oueliehting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. (Alles plaatselijke tjjd.) Oost-Iildië. Rotterdam (Lloyd)5 Oct. 7.10 's avonds. MarneillelFr. dienst)6 Oct. 6.15 'smorgena. Genua (Nederl.) 9 Oct. 7.10's avonds. Amsterdam (Nederl.)12 Oct. 7.10 's avonds. Brindisi (Eng. dienst) 12 Oct. IJ) 's namid. Napels (Duitsohe dat.) 15 Oct. 1.5 'anamis*. Marseille (Lloyd) .16 Oct. 7.10 's avonds. Suppletoire verzending van brieven, brief kaarten en aangeteekende stukken den vol genden morgen te 6.15. Met de Duitsohe booten wordt verzonden de correspondentie voor Sumatra's Oostkust, Riouw, Palembang, Banka, Billiton en de Weaterafdeeling van Borneovoor bet overige gedeelte van Ned. Oost-lndië alleen op verzoek. Voor suppletoire verzondingen over Napels en over Brindisi wordt de bus nog te 7.10 gelicht; doch de aansluiting op het vertrek der booten nit de genoemde havens is daarvan niet verzekerd. W est-ïrwiië- Cura$ao over Queenfr town 5 Oct. 10.10 'u avond*. Suriname via St. Ha- saire 8 Oct. 7.10 'b avonds Guraeao met K.W.l. maildienst14 Oct. 7.10 avonds. Suriname vla Amsterdam. 14 Oet.7.10 'a avonds Surinam® via Sou thampton. 16 Oct. 7.10 's avonds Nieuw en St. Joosland. Tot candidaten voor lid van den raad alhier, vacature C. Polderdyk, zyn gesteld de heeren C. Dinge- manse Pz. en H. van Leerdam. De dag vau stemming is bepaald op 16 October. Zlerlkzee. Nadat Dinsdag avond het iyk van den heer mr J. van der Lek de Glercq, laatstelijk vice-president der rechtbank te Mid delbnrg, naar de woning van de zusters van den overledene, de dames J. E. en E. M. van der Lek de Glercq, zynda dit tevens de vroegere woning zijner ouders, was gebracht, had heden de begrafenis plaats. De Igkwagen werd gevolgd door vjjf rijtui gen, terwijl de lykkist met kransen was bedekt. Op de begraafplaats waren, behalve familie leden, tegenwoordig eene deputatie uit de Mid- delburgEche rechtbank, de president en een lid van de Zierikzeesohe rechtbank, commis sarissen en de boekhouder der Zeeuwschs brandwaarborgmaataohappy, burgemeester en wethouders van Zierikzee, de burgemeester en da secretaris van Stavemsse, van welke ge- moeniede heer Van der Lek de Glercq ambachts heer was, de burgemeester eu de wethouder Romeyn van O uwer kerk en andere belang stellenden. Nadat het lijk in den familiegrafkelder was bjjgezet, hield de heer mr P. J. Gallen fels, sprekende namens de Middelburgsche recht bank, een rede, waarin hy een harteljjk af- soheid nam van den overledene en in waar- deerende woorden in het lioht stelde hoe de heer mr J. van der Lak de Clercq zyn ambt had behartigd. Namens de familie bedankte de beer jbr W. 0. van Panhuys, schoonzoon van den over ledene, voor de eer, aan den ontslapene be- wezen. Sas van Gent. Nadat het comité voor het stichten eener coöperatieve beetwortel- suikerfabiek in ons land, welk comité gevormd werd na besprekingen in de afdeeling Ter- neuzen van de Vereeniging van landbouwers die suikerbieten verbouwen, met den heer K. J. A. G. Collot d'Eioury aan het hoofd, een aantal jaren ia werkzaam geweest, ziet het heden de kroon op zyn werk gezet. Nadat den 19 Januari van dit jaar de eerste steenlegging had plaats gehad van de Eerste Nederlandsohe Coöperatieve Suikerfabriek al hier, is het werk zoo krachtig voortgezet, dat, ofschoon hier en daar nog het een en ander moet worden gereed gemaakt, met de campagne kan worden begonnen. Het bestuur weuaobte de opening der fabriek op eenigazins feeatelgke wjjze te doen geschie den en noodigde daarom de aandeelhouders met hunne vrouwen en verder allen, die be trokken zyn bg de tot standkoming en den bouw der fabrieken, uit heden ochtend daarby tegenwoordig te zyn. Ook de pere was genoodigd. Aan die uitnoodiging werd door velen ge volg gegeven, ook uit Zuid-Beveland. Voor de fabriek waren door de werklieden een eerepoort geplaatst en boompjes met guir landes en lampions. Een en ander had veel te ïyden van den regen, die eerst druppelde, doch later stroomde. Allereerst bezichtigden de gasten de, zeer gunstig aan het kanaal Gent—Terneuzen geler gen en met een eigen lyn aan dan spoorweg Gent—Terneuzen verbonden fabriek. Het is een flink gebouw, met een voorgevel van 70 M. lengte, terwyi het hoofdgebouw 12 M. lengte heeft. De grootste hoogte van het gebouw is ruim ;20 M. en de vleugel, waarbo ven de suikerhergplaats is, heeft een diepte van 25 M. Da fabriek en de terreinen zullen electrisch worden verlicht, waarvoor de installatie ge leverd is door Helios te Kenlen. De maebine voor de fabricage, waarby met de nieuwste vindingen rekening is gehouden, leverde de Rallesehe Maschinenfabrik en de vyf stoomketels voor da drijfkracht kwamen uit de fabrieken van Gebr. Stork te1, Hengelo. De fabriek en hare iuiiehting maken een grootsehen indruk, geven een welsprekend beeld van den enormen omvang van het be drijf en bewijzen dat het voor de landbouwers een heele onderneming was deze stichting tot stand te brengen. De fabriek was inwendig versierd met groen en vlaggen en leverde een schilderachtig ge zicht op, ook door de vele bezoekers die zich door de groote ruimte bewogen. Van de galerijen gezien, kon men zioh wa nen in da machinegaiery eener tentoonstelling. Het gebouw, door uen architect J. Wisse te Zaamstag, naar ontwerpen der Hailsche fabriek, doet hem, den opzichter, en allen die hem tereyde stonden, alle eer aan. Algemeen hoorde men de deelgenooten hunne tevredenheid betuigen. Te twaalf uren kwamen de genoodigden samen op de mime suikerhergplaats. De voos zit ter, de.hear C jUos d'Eacury, heette allen hartelijk welkom, en noemde bet voor allen een aoboone dag, na de fabriek ie gereed gekomen. Hy ging de geschiedenis na, na de eerste steenlegging en verklaarde dat, ondanks de vrees die gekoesterd was, dat de installatie niet tydig voltooid zon zyn, het beBtnnr thans voldaan was. Hy betuigde dank aan den direetenr, den heer Gross, voor zyne zorgen en verklaarde dat bet bestuur met hem in gerustheid de toekomst tegemoet gaat. (Applaus.) Hy betuigde verder dank aan het personeel der fabriek voor de hulp, by het bonwen ver leend, aan autoriteiten, die hulp verleend hadden. Verder aau de Hailgehe fabriek, die gezorgd had tydig klaar te komera, aan den aannemer, den heer Van der Pejjl, die steeds op de ge stelde termjjnen gereed was, en aan de op zichters De Kiewit en Wisse. Hy uitte de hoop dat de fabriek, ontstaan uit den otsijd tusachen de landbouwers en de fabrikanten, de verwachte vruchten zou geven en deed ten slotte een beroep op de mede werking der deelgenooten. De heer dr Brninsma, uit Breda, feliciteerde de aandeelhouders met den dag van heden nu, dank zyn de onver moeiden pogingen van den voorzitter, een zaak is voltooid, die velen ta vergeefs hadden beproefd. Hy feliciteerde hen bovenal, nu aan het hoofd stond een directeur, die reeds jaren ge leden verklaarde voor de landbouwers alleen ia deze coöperatie heil te zien en dus een voorstander is van hef beginsel dat de stichting bewerkte. De heer P. J. Wortman uit Zaamslag dankte dr Bruinsma voor de felicitatie en de heer D. J. Dees uit Terneuzen namens de deelge nooten het bestuur voor zyne zorgen. Onderwyi werden de aangeboden verver- achingeu gebruikt en waren de machines in werking gebracht. Ook dat werd met belangstelling bezichtigd. 's Gravenhage. Men berekent dat de Gelderland, 27 September van Perim vertrok ken, in 12 2/3 etmaal Lorenzo Marques zal bereiken. De Znid-Afrikaansohe deputatie is uitge- noodigd tot eene plechtige by eenkomst op 10 October, Kruger's verjaardag, in de Nieuwe kerk te Amsterdam. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting is besloten met de behandeling der ongevallenwet Woensdag 10 October te be ginnen en daarna het tydstip der behandeling van de kieswet te bepalen, nadat de voorzit ter aan dr Koyper, die op urgentie der kies wet wees, wil zy het volgend jaar kunnen in werking gesteld worden, had geantwoord dat *9 tydig gereed kan ajjn. De afdeelingen kozen tot rapporteurs over het hoofdstuk Buitenlandsehe Zaken der staats- begrooting de heeren Van Karnebeek, Hes- selink, Van Kaalte, Van Bylandt (Apeldoorn) en Kuyper. Amsterdam. Vjjf typographische vereeni- gingen namen de regeling, door den Neder- landschen Drukkersbond voorgesteld, aan, in gaande 8 October. Di oorlog in ZiM-Afrttii Pretoria, 1 Oct. De boer, die een vryge Ieide naar de Baai ontving, om een brief van mevrouw Kruger aan den preiident te brengen, keerde terng, overtuigd van de waarheid van Kruger's vlucht Hy zeide voornemens te zyn, zyn uiterste best te zullen doen om den vruchteloozen stryd te doen eindigen. De la Rey is bijna omaiugeld Groblers commando is weder naar het Noor den getrokken. Johannesburg 28 Sept. Da militaire gouverneur deelde aan het hoofdkwartier mede, maatregelen te nemen voor den terugkeer van vluchtelingen, die met 3000 i 4000 personen per week, aanvangende 10 October, naar hier zullen gezonden worden. Londen 3 Oct. Daily Telegraph verneemt uit Lorenzo Marques, dat de Nederlandsche- Zuid-Afrika spoorweg van Komati tot Pretoria thans genoemd is Imperial Military Railway. De Standard verneemt uit Durbau, dat, biykens bericht van generaal Dartnell aau den gouverneur, een convooi Natalsche vrij wallagers Maandag door de Boeren gevangen is, 6 mg- len Oosteiyk van de Jagersdritt. Een luitenant en 4 soldaten zyn gewond, twee kaffers gedood en velen van het escorte ger vangendaarom zullen do vrijwilligere ver moedelijk vooreerst nog niet terngkeeren. Tapijtbehangsels (Gobelins) in het ge rechtsgebouw op het hofplein. lederen dag wanneer er geen zitting der rechtbank wordt gehouden. Aanmelding bg den concierge. De Abdijtoren. lederen dag van 's morgens 10—12 en 's namiddags van 2—5 uren. Aanmelding bij den torenwachter. Oudheidkundige verzameling ten raad- huize: Kosteloos op Zondagen en alge meen erkende Christelijke feestdagen, 'snam. van 1 tot 3 uren, mits men voorzien zij van een gratis toegangkaart, op een der vorige dagen op de gemeente-secretarie verkrijgbaar. Op werkdagen van 's voorm. 10 tot des nam. 3 urenop Zondagen van 12 tot 3 uren Toegangsprijs f 0.25 voor eiken bezoeker voor gezelschappen van 5 of meer personen ƒ1.Aanmelding bij de stadsboden of concierge. Het praalgraf der Evertsen in de Nieuwe kerk. lederen dag tegen 25 cent voor éen persoon; voor meer dan drie personen te geiyk a 10 cent elk. Aanmelding bij den koster der kerk. Wal A no 4. Verkoopingen en Verpachtingen in Zeeland. Datum Plaats. Voorwerpen. Infonusiitn, 4 Oct. Middelburg, Huizen enz., De Vos. 5 Koudekerke, Huizen, Tak. S Vliasingen, Kundrleesch enz Bulgia. 9 Vliasingen» Bouwterrein enz iMaret Tak. 11 Middelburg, Huizen, W. Verategen 13 Arnemuiden, Huizen enz., W. Verstegen en Tak. 16 Honteniaae, Boomen, Dumoleyn. 17 Middelburg, Inboedel, Notarishuis. 17 Oost-Souburg, Hofstede enz., Havers en W. Verstegen 18 Middelburg, Rjjtuigen enz., Notarishuis 20 V eere. Hofstede enz., Tak. 26 Domburg, Hofstede enz,, Huvera. 31 KI. Abeele, Inspan, Tak. 31 O St. Laurens Inspan, Huvors. Algemeen Uverzicht. Het telegram van Kwang-Sn aan keizer Wilhelm biykt echt te zyn. Reeds Zondag werd de tekst er van uit China aan deEogel- aebe bladen geseind, waarna de Nordd. Allg. Z. Dinsdag avond in de gelegenheid werd gesteld dit stnk mede te deelen. Tevens is openbaar, heid gegeven aan het antwoord van keizer Wilhelm, dat volgens hetzelfde blad aldns luidt[: „Ik, keizer van Dnitschland, heb het tele gram van Z. M. den keizer van China ont vangen. Ik heb daaruit met erkenteiykheid gezien dat Uwe Majesteit bereid is de schan delijke, alle beschaving honende, vermoording van mjjnen gezant naar de gebrniken en voor schriften uwer religie te wreken. Ik kan echter als keiier van Dnitschland en als christen het aangeboden offer niet beschouwen als vol doende zoenoffer voor de gepleegde grnweldaad. Behalve myn gezant zyn vele broeders in het Cbristeiyk geloot, bisschoppen, zendelingen, vrouwen en kindoren moeten treden voor den troon Gods, die om des geloofs wille, welke wil ook de myne is, onder martelingen een gewelddadigen dood zyn gestorven, en als aanklagers versohynen van Uwe Majesteit. Zfln de door Uwe Majesteit bevolen pleng offers toereikend voor alle deze onBohuldigen Ik stel niet Uwe Majesteit periooniyk aan- *P*»b?iyk ww 00 mishandeling welke de, overal als onschendbaar erkende, gezantschap pen hebben ondervonden, noch voor de zware beleediging welke aangedaan is aan zoo vele natiën, geloofsbeiydeniisen en uwe onderdanen, die mgn cbristeiyk geloof omhelzenmaar ik stel daarvoor verantwoordeiyk de raads lieden van den troon van Uwe Majes teit, de ambtenaren, op wie de bloed schuld rust van de misdaad, welke alle Christelijke natiën met ontzetting vervulteu dezen moeten hunne schanddaad boeten. Wan neer Uwe Majesteit de bedoelde perionen de bon toekomende straf laat ondergaan, dan wil ik dat beschouwen als de boetedoening, waarop de Christen-natiën reebt hebben; en indien Uwe Majesteit daartoe Uwen Keizeriyken arm wil leenen, en hierbjj de ondersteuning van de gezanten van alle beleedigde natiën wil aanvaarden, dan verklaar ik mynerzyds dat goed te vinden. Ook zoa ik het terngkeeren van Uwe Majesteit naar nwo hoofdstad Peking, voor dat doel, toejuichen. Myn generaal veld maarschalk graat Waldersee zal het bevel ontvangen, niet alleen Uwe Majesteit met het aan uw rang en waardigheden passend eer betoon te ontvangen, maar ook Uwe Majesteit iedere militaire bescherming te verleenen, die gy verlangen snit en waaraan gy wellicht ook tegen de opstandelingen behoefte znlt hebben. Ook ik wensoh vnrig den vrede, maar het moet de vrede zyn die het begane onrecht in zyn vollen omvang en in elke richting weder goedmaakt, en aan alle vreemdelingen in China veiligheid aan ïyf, leven, have en goed verzekert, in het bijzonder ook voor de vrije uitoefening van hunnen godsdienst." Dit antwoord ie, geljjk men ziet, van groots beteekenis. Immers de keizer laat het plan los om voor alles de schuldigen nit te leveren opdat zy door de Mogendheden gestraft kan nen worden. Feiteiyk neemt de keizer dus het voorstel over van de Vereenigde Staten, die bestraffing door de Chineesohe regeering wil den. Daitaohland doet duo een grooten stap naar den vrede. Alleen is het angstig, dat de keizer de godsdienstkwestie zoo op den voorgrond stelt. Want zoolang de Mogend heden de zendingskwestie niet volmaakt ob jectief behandelen, biyffc gevaar dreigen. Verbod van alle stelselmatige pogingen om de Chineezen ontronw te doen.wordenaanden godsdienst banner vaderen, en opheffing van alle voordeelen welke nu aan de zoogenaamde bekeerde Chineezen worden toegekend, moeten de eerste grondslag zyn van elke regeling, die een bestendigen vrede beoogt. Want het is zelfs van katholieke zpe erkend, dat het machtigste middel tot bekeering is de vryheid en de bescherming welke het Chineeiohe uit vaagsel erlangt zoodra het zich maar laat doopen. De kerk zelve moest de eerste z^n om aan bekeeriog geen materieele en andere voordeelen verbonden te willen zien. Beknopte Mededeelingen. By gelegenheid van het hnweiyk ?an prinB Albert was het versierde Munch n vol vreemdelingen, die zoowel gekomen waren om in de algemeens feestvreugde te deelen, als om te genieten vaneen schoenen aanblik, dien het hof en het leger dien dag opleverden. In de onde troonzaal van de residentie had de bnrgeriyke voltrekking van het hnweiyk plaats, terwyi in de hofkerk de inzegening geschiedde door den aartsbisschop van Munohen* De prins-regent van Beieren, de koning van België, de koning van Roemenië, de graaf en gravin van Vlaanderen woonden, met tal van boogwaardigbeidabekleedera, de hnweiyks- plechtigheid by. Des middags gingen de jonggehuwden naar Stuttgart. Da nieuwsagentschappen te Londen ge- looven zioh verdienBteiyk te maken, door byna elk uur een telegram ba zenden met den stand der verkiezingen. Tot dusver hebbeu wy van deze beriohten geen melding gemaakt, wyi de opgaven waardelooa zijn, in dien zin, dat er geen enkele conclusie uit te trekken valt. In den regel toch bevatten de eerste opgaven de lysten der zonder tegeneandidaat gekozenen, en juist dezen behooren allen tot de regeerings- party, die duo met een schynbaren voorsprong begint. De oyters hebben dus alleen als vor- houdingscyferaeen betrekkelijke waarde. Zoo b.v. de volgende berichten 11 nar 161 min. 39 opp 11.30 166 46 12.15 178 54 Het eenige wat vermelding verdient is dit dat toen de uitslag van de 232 zetels bekend was, de regeeringsparty slechts éen zetel had gewonnen. Men boude daarom in het oog, dat het aantal leden van het Lagerhuis 670 bedraagt en er dras nog niets te berekenen valt. Een Engelsohe verkiezingsredenaar had op een meeting te Swansea beweerd, dat lord Roberts de hoop had uitgedrukt dat de kiezers het kabinet zouden handhaven. Onmlddeliyk is daarop aan Roberts geseind of dit waar was. Bobs antwoordde dat het niet waar was en dat by zich steeds buiten de politiek had gehouden. Lord Lansdowne, de minister van oorlog, zou onderkoning van Ierland worden. De Turksche divisie-generaal Osman- paeha heeft Turkye verlaten en is met de Bagdad naar Frankryk gevlucht. Hy behoorde in de oogen der Turksche politie reeds lang tot de verdachten en zon ware hy niet heengegaan ongetwyteld zyn gevangen ge- genomen. - Men meldt dat de Kretenzers de bemid deling van Italië hebben ingeroepen, om het daarheen te leiden, dat zy by volksstemming over het lot van hun land mogen beslissen. Natuurlijk dat zulk een stemming tot uitslag zou hebben, dat prins George tot vorst werd gekozen. In Oostenryk is men met dezo beweging;

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 2