Verschillende Berichten. het sterfhuis af hadden gevolgd de officier van jnatitie, de griffier, de deken der orde van advokaten en verscheidene leden der balie. Nadat de Ipkist aan boord was geplaatit, bedankte de schoonzoon van den overledene, jbr W. C. van Panhuys, den aanwezigen voor de eer, den overledene bewezen. Morgen (Woenadag) te halt twaalf wordt het lijk te Zierikzee ter aarde besteld. Verschillende deputaties, waaronder een der Middelbnrgaohe rechtbank, zullen daarbij tegenwoordig zijn. RECHTSZAKEN. ArrondisBementB'BechtbanJc te Middelburg. GEN ONTROUW AMBTENAAR. Voor bovengenoemde rechtbank had zich heden te verantwoorden W. J. v. D., ontsla gen seoretaria en ontvanger der gemeente Kapelle, geboren te Goes, wonende te Kapelle, thans alhier in hechtenis, beklaagd dat hij heeft verduisterdale ontvanger der gemeente Kapelle 2565.04 als ontvanger der kerke lijke fondsen der Ned. Herv. gemeente te Ka pelle 376.135, en aio administrateur van generaal Donny, generaal Egter van Wis- eenkerke en den heer Caaper Honben, respec tievelijk 3212.60, 834.43 en 1072.556. Als verdediger van den beklaagde trad op de heer mr P. Bieleman, advocaat te Middel burg, in plaats van den ambtshalve aio verde diger toegevoegden heer mr J. de Witt Hamer JGz., advokaat te Goea. In deze zaak waren vanwege hef openhaar miniflterie 35 getuigen gedagvaard, waarvan er een wegen» ziekte niet waa verschenen. Na voorlezing van de akten van verwjjzing, werd lecture gegeven van de verschillende aanstellingen van beklaagde, benevens van onderscheiden schrifturen, op de zaak betrek king hebbende. De bekl. erkende, dat by de verschillende betrekkingen, hierboven genoemd, had bekleed en herhaalde zfjne, in de instructie afgelegde verklaring, dat fay de^faem ten laste gelegde feiten had bedreven. Hierna werd overgegaan tot het hooren der gedagvaarde getuigen. Be eerste, de heer C. J. Lufjk, adjunct-com mies ter provinciale griffie van Zeeland, te Middelbnrg, tevens ala deaknndige gehoord, verklaarde dat by de rekening van de ge meente Kapelle heeft onderzocht en bevonden dat het tekort daarin f2565.04 beliep; ook heeft h| eenige fouten In de boekhouding ge vonden. Op een vraag van den ambtenaar van het O. M. herhaalde bekl. dat, zooals hy in de instructie reeds had verklaard, hy niet vóór 1 Jan. 1890 was begonnen met verduistering van gelden. De volgende getuige, de heer P. J. vau der Mandere, burgemeester van Kapelle, gaf inlich tingen omtrent den tijd dat bekl. aio ontvan ger in dienst der gemeente waa en het fcracte- ment, dat hy genoot. In den avond van 16 Juni, toen bekl. zich uit het dorp verwyderd had, heeft getuige siofa met ie wethouders naar diens woning begeven en zyn kas geverifieerd, waarbij het tekort bleek. 22 Maart by de kasopname wae aanwezig wat er behoorde te s|n. Op een vraag van den verdediger, deelde getuige mede dat bekl. een borgtocht had van f 3300 nominaal. De heer A. Nyaae, wethouder te Kapelle, was erby toen de burgemeester 16 Juni de kas van den beklaagde verifieerdeook hy heeft zich overtuigd dat het bovengenoemd te kort bestond. Op 22 Maart by de kasopname was alles in orde en ook by vroegere opnemingen wan dat het geval. Op een vraag van den ambtenaar van het O. M. of bekl. niet boven zyn stand leefde, deelde getuige mede dat hy vroeger een paard hield, doch dat hy dit op zyn aanraden had van de hand gedaan. Ook was het getuige bekend dat bekl. dik- wyis naar Antwerpen ging hoe hy daar leefde, wist hy niet. De heer A. E. Donny, generaal der artil lerie te Brussel, verklaarde dat bekl. admini strateur waa geweest van eeu paar hofsteden, die getuige iu Beveland bezit. Hy deed dat tegen loon en was gewoon in Aprii rekening en verantwoording te doenhij heeft dit in April van dit jaar nagelaten. Hoeveel getuige te kort komt door de handelingen van be klaagde, kon hy niet precies zeggenhet £al ruim f3000 zyn. M. Kole, landbouwer te Kruiniugen, ver klaarde eeu hofstede in pacht te hebben van den vorigen getuige en aan bekl. de pacht betaald te hebben, waarvoor hy de kwitantie over legde. E. Maat, wed. Danker te Krniningen, die ook pachteres waa van generaal Donny, heeft eveneens aan bekl., tegen kwitantie, de pacht betaald. N. Leys, vrouw van J. van Iwaarden te Krniningen, verklaarde in denzelfden geeat, evenals de volgende getuigen P. van Iwaarden, P. Boone, J. Dek, Jac. Zwemer, D.Duimdam, C. Dek, allen eveneens te Krniningen, D. Koopman en L. Koopman te Nieuwerkerk. De bek!, bad tegenover deze verklaringen niets in te brengen. Volgens zijne rekening bedroeg het ver duisterde bedrag te samen f 3212.60. De heer A. J. F. Egter van Wisscnkcrko. gepensionneerd goneraal-majoor te 's Graven- hage, verklaarde dat bekl. sedert 1882 tegen loon in zyn dienst was als administrateur. Tot 1 Januari 1899 heeft bekl, met hem afgerekend, doch na dien tijd niet meer. Hoe veel hy van bekl. te vorderen faeaft, weet ge inige niet; het kan een bedrag zyn van rnim f 800. Over bef algemeen was getuige zeer tevreden ww <Re wöm waarop bekl» jsjjn zaken deed f in de laatste jaren was hy echter wat sloffig en nonchalant. M. Verdonk, landbouwer te 's Heer Hendriks- kinderen, had land in pacht van den heer Egter en had de pacht aan bekl. afgedrageu. In geiyken geest verklaarden de volgende getuigen F. Priester, eveneens to 's Heer Hen- drikskinderen, J. Schipper en D. Looij te Wissekerke en L. J. Kriekaard, wed. C. Koole, te 'sHeer Hendrikskinderen. Dat deden ook de getuigen M. Zwartepoorte, vrouw van A. Oudkerk, J. Pladet, J. Vermeu len, M. Brandt, J. Schipper, G. van Weele, J. Harinek, P. A. de Witte ea A. A. Saoodijk, allen onder 's Heer Hendrikskinderen, 'a Heer Arendskerke of Wolfaartsdfik woonachtig. Verwonderiyk was de houding van zommige getuigen, die tjjdena het onderzoek weigerden de in hun bezit zijnde kwitanties aan den reohter-commlssaris af te geven. Zy sohenen die iu handen van de justitie zelfa niet te beet te vertrouwen. Natuuriyk dat dit hen een tereohtwyzing van den voorzitter en den ambtenaar van bet O. M. op den hals haalde. De beklaagde erkende ook al deze feiten. De heer D. J. van der Have, president kerkvoogd der Ned. herv. gemeente te Kapelle, tevens als deskundige gedagvaard, verklaarde dat bekl. ontvanger der kerkeiyke fondsen geweest is en dat, nadat by zieh had verwyderd, in zyn kas een tekort is geconstateerd van f 376.13s. Bekl. was sedert 25 Jan. 1892 als ontvanger werkzaam. Nu en dan werd de kas van bekl. opgeno men, maar de gelden werden nooit nageteld, wel vertoond. De heer J. Oele Hz., secretaris van kerk voogden der Ned. Herv. kerk te Kapelle, wonende te Goes, tevens aio deskundige ge dagvaard, verklaarde in denzelfden geest aio de vorige getuige. De volgende getuige, de heer C. M. H. Houbeu, wollenstoffenverver te Tilburg, ver klaarde dat bekl. ook voor hem als admini strateur werkzaam was. Dit jaar heeft bekl. geen rekening gedaan, tengevolge waarvan j een f 1000 aan getuige schuldig is. De laatste getuige, de heer J. G. van Nieuwenhuyae, burgemeester van Schora, ver klaarde dat fay aan bekl. op kwitantie betaald beeft de pacht van het land, aan den heer Houber behoorende. Hierna werd de beklaagde gehoord. Hy bekende al hef hem ten laste gelegde, doch verklaarde niet te kunnen opgeven wanneer de verduisteringen door hem gepleegd zyn. De bekl. zeide dat aanleiding tot de ver duisteringen waren de kosten van zyn huis houding. De ambtenaar van O. M. begon met er op te wyzen dat wederom, als een gevolg van de zucht om gsooter te sohynen dan men is en de jacht naar vermaak hier een persoon van meer dan gewone ontwikkeling terecht Btaat. Beklaagde verdiende genoeg om fatsoenlijk rond te komen en heeft zieh toch niet ontzien om zich te vergapen aan het goed van anderen. Hy heeft getracht zoo lang mogelijk de ga- ten te stoppen, maar eindelijk brak de bom los. Er liepen reeds lang slechte geruchten om trent beklaagde en daarom liet het parket hem in hef oog houden. Dat hy zich buitenslands heeft kunnen ver wijderen, is niet te wyten aan den ryks veld wachter, met zyne surveillance belast, maar aan andere omotandigheden. Na zyn verwyderïng heeft bekl., ingevolge goede raadgeving, zich zelf in handen der jnatitie gesteld. Thans wordt hem verduistering vaa een bedrag van ongeveer f 7000 ten laste gelegd; en de feiten, in de dagvaarding omschreven, acht spreker alle wettig en overtuigend be wezen, zoo wel door de verklaringen der ge tuigen en der deskundigen als door bekl's eigen bekentenis. De ambtenaar ging daarop de verschillende verduisteringen in den breede na. Wat betreft den tyd, waarop die verduiste ringen hebben plaats gehad, hield de ambte naar zich aan de verschillende data, in de dagvaarding genoemd. Spreker komt het voor dat de gepleegde feiten sijn van hoogat ernstigen aard; de bekl, schond zyn plicht en benadeelde verschillende zijner principalen. Bekl. verdient g6ön medeiyden; hij leefde er maar op losby had er pleizier in nn en dau naar Antwerpen te gaan en zich daar met een juffrouw te vermaken, welke hg zieh daar had aangeschaft. Niet alleen dat bekl. zichzelf op de bank der beschuldigden heeft gebracht; hy heeft zyn vrouw en kinderen diep rampzalig gemaakt en zijn familie schande aangedaan. Verder is bekl., zooals uit zyne correspon dentie biykt, walgelijk in zyn doen en laten tegenover zijn familie en nog even ydel als vroeger. Spreker vorderde zyne schuldigverklaring en veroordeeling tot twee jaren gevangenis straf, met mindering van den in voorloopige hechtenis doorgebrachten tyd. De verdediger wees erop dat, naar zyne meening, ofschoon bekl. volledig bekend heeft, de volle zwaarte van de schuld niet op hem mag drnkken. Bekl. had een duur huishouden; dat lag niet speciaal aan hem, naaar san zyn gezin. De hooge levenswyza daarvan is niet in de eerste plaats aau hem te wyten. Bekl. heeft daartegen reeds een tiental jaren geprotesteerd en later zich er tegen willen verzetten door zich te werpen in do armen van een meisje te Antwerpen. Hy betaalde haar niet, zooals in de stokken staat, f 10 a f 15 per week, maar gaf baar alleen wat wanneer hy nu en dan in Antwer pen kwam. In het geheel kau zy slechts een 11000 van hem geprofiteerd hebben. Verder wees de verdediger erop dat door b8kl. borgtocht gesteld was, waarop de bena deelden hnn rechten kannen doen gelden, zoo dat z. i., wat de gemeente-administratie en die van de kerk betreft, door hem geen verduis tering is gepleegd. Ook wat aangaat de andere administraties, gelooft spreker niet dat dit het geval is. Het gold hier syns inziens bewaargeving. Op grond van eau en ander meende pleiter dat hier van geen verduistering sprake zyn kau eu gaf hy der reohtbank in overweging den beklaagde vry te spreken. Na re- en dupliek, waarbij beide sprekers by hunne conclusion volhielden, werd het onderzoek in deze zaak gesloten en de uit spraak bepaald op heden over 14 dagen. ONDERWIJS. Men schrijft ons: Onlangs ie aan den minister van binnen- landsche zaken verzocht voortaan openbare oproepingen te doen plaatsen ter vervulling van vacatures, die aan Byka-normaallessen en dergeiyke openvallen. Tot heden werden die vacante plaatsen als in stilte aangevuld, zoodat het vaak voorkwam, dat personen, die alles zins geschikt zyn eene dergelijke betrekking te bekleeden, de gelegenheid missen zich daar voor aan te melden, doorlat zjj met de vaca ture niet bekend waren. Er werd daarby opgemerkt, dat by eene openbare oproeping de kans om den meest gesehibten persoon te vinden, er niet door verminderen zou, terwP eene grieve wy zeggen eene reehtmachtige zou worden weggenomen. De regeering schynt met den haar kenbaar gemaakten wenccb rekening te willen houden, althans in het laatste nummer van een der aefaoolbaden zagen wy thana voor het eerst eene oproeping gedaan ter vervulling van de betrekking van onderwyzer aau de voorbereidende klasse der rykenor- maalleaoen te Hilversum. zieh ook daaraan hebben schuldig gemaakt. De verdachte is op last van den rechtercom missaris naar het huis vau arrest overgebraoht. De politie nam by een paar smeden eenige yzeren platen in beslag. Naby Drachten vond men in een sloot het lyk van een inwoner van dat dorp. Te Oosteend (by Oosterhont) viel een negenjarige jongen uit een appelboom. Weldra overleed het knaapje aan de gevolgen. Het bericht, ons nit Den Haag geseind, als zou het wetsontwerp ter besteding der ruudvee-tuberculose in den Baad van State op bezwaren stuiten en de indiening dua ver traging ondervinden, wordt onjuist genoemd. De indiening kan spoedig worden tegemoet STEENKOLEN. De directeuren der Steenkolen-Handelsveree niging te Utrecht berichten, dat door hen aan hun afneme» omtrent de levering van huis- brandkolen in de komende wintermaanden een oireulair-gchryven ia gezonden, waarin o. a. gezegd wordt: ,De prijzen der kolen sya van de hoeveel heden voor industrie grootondeels met de ver bruikers zelveu geregeld. De pryzeu voor huisbrand-kolen worden vanaf 1 October a.a. voor alle soorten en voor alle hoeveelheden boven het kwantum, dat iu de zomermaanden betrokken werd, f 15 per 10000 KG. hooger, uitmakende per HL. f 0.12. Zoo blijven de pry zen, waartegen door den Groothandel, eene behoorlijke winst inbegrepen, van af 1 October a. s. kan worden verkocht f 96 voor de z. g. Förderkolen (goede, grove kolen), en voor grovere soorten: f 99enf102 per waggon van 10000 KG., dns per HL. van KG.f 0.77, f 0.79 en f 0.81 franco te station Utrecht, Botterdam, Den Haag, Leiden, Am sterdam en tuBsehensCations voor zoover de hoeveelhedenbetrokken in de zomermaanden in deti winter niet overschreden worden Eerof wanneer méér geleverd wordt dan die hoeveelheden, worden de iprijzen voor het meerdere f 0.12 per HL. hooger en bygevolg voor deze soorten f 0 89, f 0.91 en f 0.93 per HL. franco de voorbedoelde stations. Vergeiykt men nu die pryzen met de zeer hooge verkoopspryzen, welke volgens adver tenties in de bladen en volgens prijscouranten door den handel worden gevorderd, dan zal men zien, dat de pryzeu, door onze vereeniging aan den hendel gesteld, tot die hooge ver koopspryzen geen aanleiding geven. Wy meenen deze uiteenzetting te moeten doen, omdat de hooge kolenpryzen, die, zooals gezegd, van het'publiek gevorderd worden, nog steeds en bijna uitsluitend aau de Steenkolen Handelsvereeniging worden toegeschreven. (Handelsblad). Aan den heer Muloek Houwer, gemeente- bouwmeester te Deventer, benoemd te Gronin gen, werd by zyn vertrek uit Deventer namens eenige hoofdambtenaren dier gemeente, een kostbaar souvenir aangeboden. Des avonds werd hem door leeraren en leerlingen der burgeravondschool, waaraan de heer Mulock Houwer ala leeraar verbonden was, een ovatie gebracht. De Botterdamaohe photografenbedieuden hebben toch weten te bewerken, dat zy, van nn af aan, allen één rnstdag in de week krygen. Maandag deden naar uit Veendam gemeld wordt stakende aardappelschippers een tooht door de veenkoloniën om varende collega's van hnn werk terng te honden. Het gevolg hiervan was, dat byna allen het werk neerlegden, waardoor de staking nu al gemeen is. De politie, die in groeten getale aanwezig was, behoefde niet krachtdadig op te treden. Volgens bericht van den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Zuid-Holland, kan de dysenterie niet meer geacht worden epidemisch in Goedereede te heersohen. Naby Valburg daalde Maandagmorgen tussehen 3 en 4 uur een der Zondag op het tentoonstellingsterrein te Parys opgelaten bal lons, waarin twee luchtreizigers zaten. Het in de weide aanwezige vee takelde den ballon leeiyk toe. Des middags keerden de luchtreizigers over Dordrecht naar Parys terng. Te Botterdam heeft een bootwerker, by een twist met zijn wederhelft, ziehzelven ge vaarlijk met een mes in de borst gewond. In Schiedam heeft men Arnhem'a voor beeld gevolgd. Daar is een premie van een eant uitgeloofd voor eiken rat dien men dood. Te Delft is Zaterdag een getrouwde vrouw overleden. De geneeskundige, die de doodsohouw verrichtte constateerde, een onder- hnidsche bloeduitstorting in de linkerzyde van den hals, zoodat beslag op het lyk werd ge legd. De man is in verzekerde bewaring ge nomen. Te Utrecht kwamen twee wielryders met zooveel kracht met elkaar in botsing, dat een hunner het bewustzijn verloor en de andere bloedig verwond werd. Aldaar kreeg een jongen, die ongemerkt in een boomgaard geslopen was, een schot hagel in het lichaam van een in de nabyheid schie tenden Zondagsjager. In het ziekenhnis werd de knaap verbonden. Zondag werd naby die stad een 80-jarige bestedeling aangehouden, wegens het plegen van onzedeiyke handelingen met een kind aan den openbaren weg. Maandagmorgen is onder Tiel een groote hofstede geheel verbrand. Te Zwolle is iemand gearresteerd als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan verduistering ten nadeale van zyn patroon, wien hy ruim 18 jaren als pakhuisknecht werkzaam is geweest. Nadat hy vóór eenige dagen uit zgu dienst was ontslagen, is het der politie gebleken dat hy op verschillende tyd- atippen aan eenige smeden yzeren platen en andere ijzerwaren afleverde, zonder die te boeken of aan zyn patroon op te geven, waarvoor hy door die omeden getracteerd werd en fooien van hen in ontvangst nam. Volgens zijn bewering moeten een paar andere knecht» VREEMDELINGEN OVER ONZE KONINGIN. Het besluit van onze regeering om de Gel derland te zenden, heeft in het buitenland een goeden indruk gemaakt, terwyi men daar ver haalt dat bet de koningin was, die het earst het denkbeeld opperde, iets van dien aard te doen. In verband daarmede komen uit den vreemde eenige sympathieke uitingen. Charles Laurent plaatst in de Matin eeu artikel, waarin hy hulde brengt aan Koningin Wilhelmina, die terwyi alle Mogendheden Engeland zyn gang lieten gaan, gaatvrQfaeM aanbood aan president Krnger. Koningin Wilhelmina deed wat van haar verwacht kon worden. Zy zond den onden president eeu Nederlandsoh oorlogsschip om hem naar Earopa te brengen. Man ziet dns het heeriyke en tegeiyk treurige schouwspel, dat terwyi de geheele wereld voor Engeland beeft, een kleine Koningin het durft, om alleen, in volle onafhankelijkheid -te handelen. In denzelfden geest, maar in wel wat te opgewonden woorden sohryft de Deutsche Volkswacht, een der organen van den Boereu- bond. Onze koningin zal de volgende week een bezoek brengen aan hare tante de erfgraviu van Erbach (prinses Elisabeth van Waldeck), die te Künig in Odenwald vertoeft. Het blad nu wil by die gelegenheid onze koningin een warme ontvangst bereid zien. Komt in groote scharen", zoo wordt er ge- zegd, „naar König, in het Odenwald, om met geestdrift hulde te brengen aan deze eenige voratin, die haar edel koninklijk hart niet sloot voor den bitteren doodsnood van het heldhaftig Boerenvolk, maar edel en dapper bleef, toen vele anderen in het stof kropen voor Engelanddie de toorn van den mach» tige gering aehtte en niet aarzelde, den eer- biedwaardigaten eu edelsten aller patriotten,' den gryzen Oom Paal Krnger, aan den gretigeu mnil vau de Eogelsche bloedhonden te ont rukken''. KUNSTMATIGE SPONS. Omtrent de seheepvaartbeweging van Antwerpen deelt het daar veraehynende Hbld. het volgende medeGedurende de afgeloopeu maand September zyn er 406 schepen in onze ha ven aangekomen, te weten67 Dnitsche, EagelschQ,2 Oosienrtjksehe, 31 Belgische, 6 Been- sehe, 6 Spasneche, 15 Fransohe, 4 Griekscbe, 18 Nederlandsehe, 3 Italiaansehe, 17 Noorweegzche, 3 Bnssische, 21 Zweedeohe, 4 Japaneesehe. Fan die schepen kwamen er 16 uitFrankryk, 164 nit Eogelsnd, 31 nit Amerika, 85 nit het Noorden, 7 uit Nederland, 3 uit Brazilië, 12 uit de Middeilaudsehe Zee, 23 uit Spanje, 3 uit Oost-Indië, 16 uit Bio de la Plata, 31 uit Turkye en de Zwarte Zee, 4 uit den Stillen Oceaan, 2 nit Afrika, 5 van opwaarts de rivier, 4 uit China eu Japan. Er vertrokken 306 geladen schepen en 113 met ballast. De tonning der aangekomen schepen beliep te samen 528.166 ton of 1301 ton per oebip. De stoombooten, die de haven bezochten, deden te samen 375 reizen. Voor Chppin wordt 17 dezer in den Luxembonrg-tuin te Parys een gedenksteen onthulddien dag zyn vijftig jaar na Chopin's dood verloopen. Voorzitter van 't comité is Massenet. Omtrent de scherpzinnigheid der douanen, verneemt men het volgende staaltje. Voor een aquarium in Duitichland was on langs een hoeveelheid zeewater besteld. Toen de bak, waarin zich dit bevond, de grensplaats bereikte, wisten de ambtenaren vau de invoer rechten niet hoe te handelen. Is zeewater belast of vrjj van invoerrechten Na ryp be raad werd beslist, dat het belast moet worden alszout 1 Onder voorzitterschap van Baoelli heeft een vergadering van 104 afgevaardigden be sloten, ter nagedachtenis van koning Umberto, in verschillende dealen van Italië volkssana toria op te richten, waarover de koningin weduwe beschermvrouw zal zyn. De geruchtmakende moordzaak-Notarbar tolo komt weer aan de orde. Een der getui gen, een spoorwegambtenaar, van wien men vermoedde dat hy belangrijke inlichtingen kon geven, is gestorven. Gelijk men zieh herinnert geldt het hier den moord op een bankier, gepleegd door de Maffia, terwyi o.a. een kamerlid in de zaak betrokken is. De groote beteekenis ligt ia een aantal valsche aanklachten en valsohe eeden, o.a. door betrokken politie autoriteiten afgelegd. Versohrikkeiyk! In Italië heeft men een automatisch draaiorgel uitgevonden, dat zoolang speelt, tot men er een bepaald geldstuk inwerpt. Dat is de manier om rjjk te worden. Tydens de reis van den Griekeohen kroon prins in Dnitaebland heeft een van diens adjn- danten, een majoor der artillerie, zieh te Carlsruhe schuldig gemaakt aan een aanslag tegen de zeden. Wyi de schuldige in Dnitseh- land niet kon worden vervolgd, is het dossier naar Athene gezonden, onder madedeeling dat het door den keizer was ingezien. De man kreeg daarop 2 maanden streng arrest. Den 20en dezer zoo wordt uit Kopen hagen gemeld heeft een veriohrikkeiyke storm op IJsland gewoed, Byna alle vioBCherseohepen moeten gestrand zyn, terwyi de hooi-oogst vernietigd ia. Ook in Australië doen zieh gevallen van pest voor, Zooals men weet is de gewone algemeen be kende badspons een voorfcbrenguel uit het dierenr|k. Het is hef skelet van het dier, dat overbiyft als men eau levende spons zoolang kneedt en drnkf, dat de kleverige zelfstandig heid, het eigeniyke dier, dat de holten valt, daaruit verdwenen Is. Do sponsen worden gevischt in de Adriatische- en de Middellaodsohe zeede fijnste soort komt aan de Syrisohe kust voor. De viischers pikken ze met een langen baak of vork op, brengen ze aan land en trap pen en kneden ze daar zoolang, tot de geheele onmachtige zelfstandigheid er nit verdwenen is. Zy behoeven dan nog sleehts in lauw. water te worden gewassohen en gedroogd, om gereed te zyn voor den handel. Dit was tot voor korten tyd de eenige manier om aan sponsen te komen. Maar hef menecheiyk vernnft staat voor niets, want heden brengt men zelfs in den handel een kunstmatige spons. Dit fabrieksproduet bezit al ie eigenschap» pen van de natuuriyke spons. Het is samen gesteld nit een fijn, zacht weefsel van getah» perteja, roodbruin van klenr, even poreis en veerkrachtig aio de gewone spons, een wonder der industrie. Ze bezit de deugd te dry ven, waardoor het wegraken, waarvan men nu nog al eens last heeft, wordt voorkomen. V®rgaafl©ramgems (Demcerteia @ms0 Middelburg. Donder d. 6 Deo. Voorstelling Ned. Too- neelvereeniging. Schouw» burg Vis u. Tlissingen. Woensdag 3 en Donderdag 4 Oct. Chr. Bioscope enz. Elim Oprit 6, 8 en 10 n. G©0®, Vry dag 5 en Zaterdag 6 Oct. Chr. Bioscope ens. Prins van Oranje 6, 8 en 10 n* Verzending en na&tste oualïehtlng der MAIL, aan het postkantoor te Middelbnrg. (Alles plaatselijke tijd.) Oost-Indië» Botterdam (LloySj 5 Oct. 7.10 'a avonds^ MarBeillefFr. dienst)6 Oet. 6.15 :smorgena. Genua (Nederl.) 9 Oct. 7.10 's avonds. Amsterdam (Nederl.)12 Oct. 7.10 's avonds. Brindici (Eng. dienst) 12 Oet. 1.5 ,'s namiü. Napels (Dnitsche dat.) 15 Oct. 1.5 'snamld. Marseille (Lloyd) 16 Oct. 7.10 's avonds, Suppletoire verzending van brieven, brief* kaarten en aangeteekende stokken den vol genden morgen te 6.15. Met de Dnitsche booten wordt verzonden de correspondentie voor Snmatra's Oostkust, Biouw, Palembaug, Banka, Billiton eu do Westerafdeeling van Borneovoor het overige gedeelte van Ned. Oost-Indië alleen op verzoek. Voor suppletoire verzendingen over Napela en over Brindisi wordt de bus nog 6e 7.10 gelicht; doch de aansluiting op het vertrek der booten uit de genoemde E&vena is daarvan niet verzekerd. De verzending der oorrespondentie voor Atjeh en Sumatra's Oostkust ge- eohiedt eiken Vrydag met de Britsehe boo ten, busliohting te 1.5 's namiddags, voor de suppletoire verzending ta 7.10 's avondB. Voorts des Donderdags om de 14 dagen, twee dagen voor de verzending der Fransehe mail te 1.5 'o namiddags. ~West-Indië. Ousageo over Queens- town5 Oot. 10.10's avona», Suriname via Si, Na- safes 8 Oct. 7.10avonds Cnracao met K. W. I. maildienst14 Oot. 7.10 's avonds. Suriname via Amsterdam. 14 Oot.7.10 's avonds Suriname via Son- thamptqn. 16 Oet? 7.10 avond*

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 2