BUITENLAND. Yerkoopingen enz. LAATSTE BERICHTEN. FEUILLETON. ONONTBEERLIJK. Italië op onrustbarende wijze in Italië toe. Sedert den aanslag op Koning Humbert zijn bij de centrale directie der openbare veiligheid in Rome een 20 tal gevallen ter kennis gebracht, en meestal betrof het 't barricadeeren der rails met aware balken, Slechts aan dejvooraohtïg- heid van het toealoht houdende personeel ïb het te danken dat groote ongelukken voorko men worden. - Het bljjkt nu, dat de geheele „moord aanslag" op prins Georg van Griekenland neerkomt op een poging van een krank- zinnige, om de ledige koets, waarmee de prins een half nur later pas moest worden afgehaald van het station, tegen te houden. JDe Sultan heeft den Shah eenige Turk- ache ambtenaren tegemoetgezoudeu naar. Belgrado, alsof dit nog, als vroeger, de grens stad van zgn rijk was. Eenige Perzen reizen mee. In Petersburg heeft een barones, weduwe vau eau oud-attaché vau de ambassade te Madrid en een Spaansche van geboorte, nit jaloezie baar eigen znster, een meisje van achttien jaren, op afschuwelijke wgze om het leven genr&ohf. Zij werd in hechtenis genomen. Nabij Nidsnji Novgorod zijn een lucifers fabriek van een Franaohe maatsohappij en aoht woonhuizen verbrand. Eenige dagen geleden stierf te New-York een miliionair, William Rice, die alleen en zeer eenzaam leefde. Op den dag van zyn overlijden vervoegde zich een advocaat, Patrick, by de bank „Swen- aon and Sons" met een chèque van 25.000 dollars, denzelfden dag getee&end door den miliionair. Da advocaat verklaarde nog drie andere cheques van Rioe te hebben, tot een gezamen lijk bedrag van by na 2 millioen. De bankiers, die hef overljjden van den miliionair nog niet vernomen hadden, wilden zioh van de echtheid der handteekening over tuigen en riepen daartoe Rice per telephoon op. De huiakneoht van den rijkaard deelde toen mede, dat zyn meester juist gestorven was. De justitie stelde een onderzoek in en vond hef gebalsemde l$k, hoewel de doode by z|a laatst© schikkingen verklaard had niet gebal semd te willen worden. Door deze balseming echter was de genees heer niet in staat met zekerheid de oorzaken van den dood to con sta teer en. Natunriyk wordt het onderzoek dezer ge heimzinnige zaak voortgezet. Heden namiddag werd aan het dep. van waterstaat enz. aanbesteedhet herstellen en verboteren van de ryketelegraaflyn tnsactaen Roosendaal enYlissingen (raming t 820) Minste inschrijver wao de heer P. L. Buiten' dijk te G o 0 a' voor f 759. Heden middag werd door den plaataelgken commandant te Breda, onder nadere goedkeu ring van den minister van oorlog, in het openbaar aanbesteed: voor het tijdvak van 1 Jan. 1901 1 Jan. 1906 het waosehen van de linnen naohtleger-goaderen ten behoeve van de garnizoenen Middelbnrg en Vlisaingen. Hiervoor schreven in de heeren: Hering, Middelbnrg, voor f 291.75, en De Vries, Vlissingen, ad i 350.70. Borssele. Woensdag viel de knecht van schipper Kryger alhier ,in het ruim vau diens schip, waarby by zoo zeer werd gewond dat geneeskundige hulp dringend noodig was. Donderdag had hy bloedspuwing. Schoondljke. Op den weg tusschen deze gemeente en Oostburg, naby laatstgenoemde plaato, is heden middag een vreeaelijk ongeluk voorgevallen. De machinist Kouwer, die met een grindtrein van de atoomteam reed, moet van de locomotief zyn gevallen en is door de machine en waar- sohyniyk door 12 volgende wagens overreden. Armen en beenen werden den ongelukkige afgereden omzijn bovenlichaam werd vermorseld. De man gaf spoedig den geest. De stoker ontdekte het gebeurde eerst eenige honderden meters van de plaats waar het was voorgevallen. 'sCravenhage. Blgkeaa de ingediende her ziening der eerste drie boeken van het Wet boek van Strafrecht wordt de Nederlandsche strafwet toepssseUjk verklaard op vreemdelin gen, die in het buitenland zich schuldig hebben gemaakt aan een ten nadeele van een Neder lander gepleegd misdryf, waarvoor uitlevering is toegelaten, mits de arrestatie in Nederland geschied is. Plaatsing in een rijkswerkinrichting wordt hoofdstraf. Gedeeltelijke opheffing der afzondering wordt voorgesteld. Opgenomen is het nieuwe beginsel der voor- waardeiyke veroordeeling voor hen, die vóór het plegen van een feit 18 jaren waren en ver oordeeld zyn tot 6 maanden of minder. Zy slaat niet op stroopery, bedelarij en iaudloopery. Voorwaardeiykeinvryheidsstellicg wordt toe gelaten voor veroordeelden tot een jaar of meer, die minstens het drie vierde der straf ondergingen. Ook wordt voorgesteld wegens drukpers- delicten den redacteur, uitgever of drukker niet strafbaar te stellen, tenzij My kt dat den inhoud van het stuk kenden. Gestraft worden o. a. üeosehenfrekkery en oneeriyke concurrentie. Benoemd tot inopecteur der directe belastin gen te Groenlo G. den Hartogh, inspeetenr ts Hansweert, met intrekking zijner benoeming te Eindhovente Hansweert G. Valhboff, inspeotenr te Aardenburg; te Eindhoven J. B. van den Driee, inspecteur te Terneuzen; te Terneuzen J. van der Veen, iospec-. feur te Oeifzyien te Aardenburg H.L, J. N. Dafour, adjanct-inapecteur te Maastricht; Op de aanbevelingslijst voor griffier by de rechtbank te 's-Graveuuage zijn geplaatst de heeren mrs Van Doorn, substituut-griffier by de .rechtbank aldaar; Gertsen, griffier by de rechtbank te Roermond; en Lehner, griffier by de reohtbank te Zierikzee. Amsterdam. De werkstaking der roesjea- niypersjs, met 300 tegen 30 stemmen, by .een tiental voorname juwelierafirma's opgeheven, welker werklieden de voorstellen der juwe liers aannamen. Verkoopingen en verpachtingen inZeeland, Datum Plaat». Voorwerpan, Information. 8 Oct. Serooskerke, Hnia en erf, Tak. 8 N.&St.Joo8l.,Huis 6Dï.> VeuhuUt. 4 Middelbnrg, Huizen eni., De Vos. Koudekerke, Huizen, Tak. Vlissingen, Bund?leesch enz,, Bulgia. Vliasingen. Bouwterrein enz.,Maret Tak. 11 Middelbnrg, Huizen, W.Verstegen 16 Hontenisse, Boomen, Dumoleyn. 17 Oost-Souburg, Hofstede enz., Huvers en W.VerBtegen 20 Veere, Hofstede enz., Tak. Verzending en laatste ©usliohting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. (Allee plaattetyke tfjtL) Oost-ïmwüë® Marseille (Lloyd) 2 Oct. 7.10 's avonds, Rotterdam (Lloyi) 5 Oct. 7.10 avonds, MarseillefFr.dienst). 6 Oct. 6.15 'amorgens. Genoa (Nederl.) 9 Oct. 740'a avonds. Amsterdam (Nederl.)12 Oet. 7.10 's avonds. Brindisi (Eng. dienst) 12 Oet. 1.5 namid. Napels (Dnitsche dat.) 15 Oef. 1.5 's namid. Snppletoire verzending van brieven, brief- kaartea en aangeteekende stukken den vol genden morgen te 6.15. Dl OUlOl iO ZlM-Afittli pretoria 26 Sept. Volgens een gernobt zullen de Kaffers der Zoutpsnsbeig- en Pie tersburg-districten zich verzetten tegeu den opmarach der Boeren door hun gebied. nden 28 Sept. Lord Roberts seint uit Pretoria dat de Engelsehe troepen Heilbron, Lindley en Reita weder hebben bezet. Een aanval der Boereu op hef station Pienaar werd afgeslagen. CHINA. Now-York, 28 Sept. Een telegram nit Peking van den 21en meldt dat alle vreemde gezanten nota's zonden aan prins Tsing, waarin zy den terugkeer van den keizer en het hof naar Peking aanraden. novelette, uit het Duitseho vak MARIE SCOTTA. De groote klok tikte tikte tikte, men zou er slaperig vau worden. Er was aan die klok toch iets slaperigsde gryze wijzer plaat, waarop roieroode rozen en donker blauwe vergeet my nietjes geschilderd waren, zag er zoo droomerig uit. Het was alsof die klok den loop van den tyd niet goed meer kon volgen, ondanks haar onvermoeid getik. Voor de geopende vensters bloeiden roode dahlias en in den wingerd, die tegen het huis aangroeide, gonsden trage wespen en bjjen, Vrooiyke kinderstemmen klonken in de verte. De oude schoolmeester zat op een «rader» wetsche sofa, met verbleekt groen rips be kleed, zyn p|jp stond koud naast hem, zyn wit hoofd was voorover gebogen hy sliep. Dat had hy ook wel verdiend; de school examens waren al lang voorby Hy droomde ervan cn glimlachte in zyn droom. Het is natuurlijk toeh een voldoening voor den meester, als alles zoo goed en glad gaat, vooral wanneer men byna vyftig jaar sohoolmeester geweest is 1 En nu was het vacantia; do klok mocht tikken, zelfs slaan, zooveel zy wilde, hy kon gerust zyn middag- dutje doen. Guste, zjjn dochter, zorgde voor alles wat niet de school aanging. Zy stond thans in den tnin en bond de gladiolussen op, die zoo zwaar neerhingen* Daar kwam zen groote forsche man de dorpstraat door. Gaste legde de hand boven de oogen om te zien of zy zich niet vergiste. Neen, hy was het, Max Hellmuth, haar eenige broeder, die in het naburige stadje als werktuigkundige aan een groote fabriek werkzaam was. Vader had zyn zoon wel ia waar liever voor het onderwyo willen opleiden, maar dat ging niet. ,Met hinderen omgaan kan ik niet," had Max gezegd, „maar met mijne werktuigen kom ik wel klaar," en hy had geiyk gehad. „Wat is er Max vroeg Guotl, baar broeder bezorgd aanziende. „Ia er iets niet in den baak Hebt gy moeiiykheden gehad „Thuis is alles in orde," zei hy kortaf en zweeg een oogenblik. „Zeg eens Guste, merkt gy ook eenige verandering by vader op?" voeg hy aarzelend. „Ja, die ziekte van het voorjaar heeft hem wel erg verzwakt." Max tastte naar zyn voorhoofd. Zij knikte. „GQ zyt er in zoo lang niet geweest, anders had ik hef je we! gezegd of ge hadt het gemerkt."1 „Ja ik had zooveel te doenwij moeten machines naar de tentoonstelling zenden. Ik zal je alles zeggen, Guste want het hangt toch alles van n af. Van morgen kwam ik den schoolopziener tegen. Hy sprak my aan en zei dat hy tot zyn leedwezen zeggen moest dat hy by de laatste examens hier treurige dingen had opgemerkt. Vader was niet meer voor zyn post berekend hy moest ziek zyn. Hy, de sohoolopziener, had het examen zoo weten te leiden dat het zonder schandaal was afgeloopen, want hy wilde den ouden man niet aan de kaak stellen, maar het was zjj® plicht, ens. Gjj begrjjpt het wel Gust??" Algemeen Uveriïeht. De verkiezingsstryd in Engeland is in vollen gang. Door gansch het land trekken de par lementsleden en hun vrienden rond, overal redevoerende. Het belangrijkste verschijnsel ia zeker wel dat alle partyen en byna alle sprekers de gebeurtenissen in Znid-Afrika aannemen, als fait accomplien de iniyving als een nood- zakeiykheid. Zelfs John Mor ley, die zich geen oandidaat meer stelt, maar wel met een manifest in de verkiezingen zioh mengt, spreekt in dien zin, dooh er spreekt meer werkelijke smart uit zyn minder sarcastische, maar meer waardige woorden. Hij schrijft o. a.: „W| hebben in een enkel jaar alles onge daan weten te maken, wat ty«dens een geheel menschengeslache met goed gevolg verricht was om Hollanders en Eogelschen tot elkan der te brengen. Is dit een vrucht der over winning? De Hoiianders zyn nu in geheel Znid-Afrika wat zy nooit te voren geweest zyn een eensgezind volk met een gemeenschap- poiyk besef van onrecht. Dit heeft niets te maken met Klein-Eogelsnd of pro-Boerhet is geen voorspellinghet ia een eenvoudige besohry ving van een werkeiyk feif. Zelfs in Ierland is met het moeiiyke vraagstnk vsri twee rassen in vrede en vriendschap saam te brengen niet jammerlgker omgesprongen". Maar verder in van eenig rechtvaardigheidsge voel geen sprake, en Campbell Bannevmann gaat zelfs zoo ver het herstel van de onaftosn- keiykheid van de Transvaal onmogelijk te noemen, en dit onder opmerking, dat het een verkeerd iets is, onafhankelijke staten te annexeeren, en dat de fout van Engeland was niet Majuba maar de annexatie van 1877, Trouwens aan vreemde betoogen worden wij in deze dagen gewoon. Zoo b. v. van het parlementslid Andrew Carnegie, die meent, dat, als de vrede is her steld, de beide Angl. Saksische mogendheden (d. w. z. de eenige die de laatste jaren ver- overinga-oorlogen hebben gevoerd) aan de an dere volken een half moeten toeroepen, zoo oorlog willen voeren. Cuba, de Pnilippynen, den Yrystaaf en Transvaal door de Vereenigde Staten en En geland veroverd, en nu moet het uit zyn. Geen veroveringen sneer, rara -wijj onsen buit. binnen hebben. iar wat de beer Carnegie vooral vergeet, is dat dergeiyke plannen allerminst strooken met de belangen van de oppermachtige familie van Engeland's oppermachtigen afgod, Cham berlain. Yrede staat voor Chamberlain geiyk met een stilstand van zaken, zoo schreef de Lon- densohe correspondent van de Temps in het gister aangehaalde stukje; en dit woord be vatte nog meer waarheid, dan de sobryver wist. Want Labouohère heeft nog een vierde fabriek van oorlogsmateriaal ontdekt, waarin de familie Chamberlain voor groote bedragen it betrokken. Natunriyk dat ook deze firma belangryke leveringen aan het r|k deed. Zou Herbert Gladstone daarop hebben gedoeld toen hy in een verkiezing«rede een overwinning van Chamberlain en diens optreden als premier of aan het hoofd van buitenlandsche zaken, een bedreiging van den Europeeachen vrede noemde Wat ons in deze wel het belangrykst toe- „Willen zy hem pesaionneeren „Ja; nn dadelijk. Na de vacantie moet er al een nieuwe meester zjjn. Hy kan iede re» dag komen." y zwegen beiden en keken voor zich. - „Kunt gy er niets aan doen, Max Kunt het hun niet zeggen van dat vijftig jarig jubilé Kunt gy geen uitstel vragen Tot zoolang? Stel hun dat eeua voor l" ,Ik kan het beproeven; maar helpen zal het niet. In den staatsdienst iet men niet op gevoelenB. Het werktuig ia versleten men werpt het by het oudroest. Welbezien is het biliyk. Evenals zooveel in het leven, dat tooh hard is. Is vader binnen „Hy slaapt", zei Guste en wees op het venster. Doch op datzelfde oogenblik richtte het witte hoofd zich op en de schoolmeester tastte naar zyn pyp. Max giug nsar binnen. Er kwam een biyde trek op het vervallen gelaat. „Wel, wel, Max, myn jongen, gy hier Dat ia heeriyk", zei de oude man; met moeite opstaande. „Gy bezoekt ons zoo zelden te genwoordig." Max wilde hem ondersteunen, maar by weer de het af. „Dank u, dank u, myn jongen. Ik kan wel alleen. Wat zouden de kinderen zeggen, als hun meester ondersteund werd, alsof hy gebrekkig ware. Neen, neenzoover zyn wy nog niet." Hierbij lachte bij harte lijk en streek met zijn hand over den mond van Bijn zoon. „Kom mee in den tnin, vader, de zon schijnt zoo heerlijk." Zij namen plaats op de bank bij de dahlia' en de zonnebloemen m ademden de gprfrif» Mhendf herfstlucht in. sohyut is, dat byna de geheele Engelscbe pers deze schandalen negeert. De meoBte bladen zwijgen, en de enkele conservatieve bladen, die er van gewagen, doen dit om op te komen tegen de onbescheidenheid der onthullers, die het particuliere leven van een minister in den verkiezingsstryd mengen. De verkiezingsstryd heeft voor de regeering overigens een groot voordeel. De aandacht wordt wat van de buitenlandsche verhoudin gen afgeleid. Manx toch zal het eenige vol doening geven, dat hef bericht over de hou ding van het kabinet in zake China onwaar blijkt. Het Britocbe ministerie van buitenlandsche zaken verklaart ui. dat het bericht over En geland's antwoord op de Duitsobe voorstellen onjuist is. Een antwoord kan zelfs nog niet gegeven worden vóór bericht is van de legatie te Peking zyn ontvangen. De mogeiykheid bestaat dus dat Engeland de eendracht niet zal verstoren, iets dat natunriyk niet zal nalaten in China indruk te maken. Dat de Vereenigde Staten zioh afschei den is dan slechts vau matig belang want, niet ten onrechte, zegt het Berl. Tageblattdat, als de actieve arbeid tegen China slechts aan een deel der mogendheden wordt overgelaten, dit deel nog krachtig genoeg is om China zyn wil voor te schrijven. Al zonden zelfo een -of meer mogendheden uit de combinatie treden, dan zullen deze er toch niet toe overgaan het werk der gerechtigheid, dat anderen willen ondernemen, tegen te werken. Hetzelfde blad bespreekt de vraag wat de Vereenigde Staten zullen doen. Zal de heer Conger met prins Toeau moeten onderhande len Tydene het beleg van de ambassade in Peking heeft de Amerikaanache gezant alle gelegenheid gehad, kennis to maken met de wyze waarop Toean en zijn handlangers op treden tegen de mogendheden. Zal prins Toean thans geneigd zy» aan de Vereenigde Staten concessies te doen, die hy in beginsel verfoeit, en aan alle andere mogendheden zon willen ontzeggen En wanneer de Ohineesebe regeering, sterk in het vertrouwen dat de mogendheden tooh oneenig zyn, den eisch stelt, dat alle Amerikaansche zendelingen hef Chineesehe gebied moeten verlaten zal d&n Conger of de regeering te Washington in dien eisoh toestemmen? Over den algemeenen toestand bevat de Temps een telegram nit Beriya, dat niet onvermeld mag bljjven, te minder omdat in landen, waar de pers niet geheel vry is, buiten landsche oorrespondenten dikwerf vrjjer kan nen zyn in hun oordeel en ia het weergeven der stemming. De corceapondeuf nu heeft uit gesprekken met verschillende politieke personen, den indruk gekregen, dat de ongerustheid daar met den dag stijgt. Zelfs ala alle mogendheden het eens sjjn over het programma van Duitsoh- land, dau nog blijft over hef eens te worden over de middelen tot uitvoering. Zal het Earopeezch concert biy ven weigeren, met China te onderhandelen zoolang de hoofd schuldigen niet zyn nitgeleverd? Eu indien China blyft weigeren, daaraan te voldoen, dan zal, naar men te Berlijn vreest, Duitichland verplicht zyn alleen den oorlog aan China te verklaren. Zeifa als de zwakke contingenten van Ooatenryk en Italië zich by Duitsohland voegen, dan zal men slechts over 24.000 man kunnen beschikken, een onvoldoende macht om hef hoofd te bieden aan de vyande- iyke macht. Zelfs als de veldtocht goed afloopt, hoe zal Duifeohland dan de oorlogskosten vinden tnigt, en herhaalt dat zyn levensdoel zal zyn een wettige revisie van zyn proces. Kolonel Roosevelt, die zyn betrekking van gouverneur van New-Yorkte danken beeft aan de populariteit welke, by zich gedurende den Spaansch-Amerikaansehen oorlog wist te verwerven, leert nu de schaduwzijde vau het politiek leven kennen. Woensdag was by naar Victor, in Colorado, gegaan om er des avonds een politieke rede voering te houden. Het auditorium beantwoordde zyn redo echter met steenen en stokslagen. Men had de grootste moeite om den repu- blikeinschen gouverneur te beschermen. Volgens een Weener blad zal de keizer van Japan in het voorjaar een rein door Europa maken. In de eerste plaats zou hy den Czaar een bezoek brengen. Crispi beoordeelt den toestand in China zeer ongunstig. Hy vreest dat Europa door gebrek aan eensgezindheid zal worden versla-; gen, en noemt het een ongeluk dat Europa geeu enkel staatsman bezit, die den eruit van den toestand beseft. Ha, zou men het weer. eens met Crispi moeteu probeeren Beknopte Mededeelingen. Trarieux had, zooais wy destydo heb ben gemeld, den 9an Sept., den gedenk dag van de uitspraak fe Rennes, een brief aan Dreyfus geschreven over de toekomstige zege praal vau het recht. Thaus bevat de Temps een antwoord, waarin Dreyfus zyu dank be- K.ORTE OORLOGSBERICHTEN. Uit een bericht dat generaal Settlo met 7000 man de bezetting van Sschwcfizerreneke beeft entzet en daar de Boeren zware verliezen toebracht, biykf dat deze plaats door de Boe-; ren ingesloten is geweest. Uit Pretoria meldt Roberts, dat een Engelsohe patrouille by het station van Grootvlei zes Fransehen gevangen nam. De eerste troepen gaan uit Znid-Afrika terug: 17 officieren en 319 man vau het Canadeesch contingent. Ook de City Volun teers gaan spoedig terug eu zullen op lord- ««spers-dag te Londen kunnen zijn. Roberts,die hiervan mededeeling deed, voegde er hy te vreezen, dat hy zelf nog niet terug zal zyn op dien dag. Generaal Cronjê rnoefi op St. Helena vriendschap hebben gestoten met den Britsehen gouverneur van dat eiland. Die twee gebrui ken dikwjjls te zemen het middagmaal. De krijgsgevangen Boeren moeten daar over 't algemeen op zeer goeden voet staan met hef garnizoen, zy eten samen met de soldaten en honden dikwyis vriendschappeiyke gesprek ken met hen over den oorlog. -— De correspondent van de Arnh. Ct nit Kaapstad schreef 2 Sopt. o. m. over hef kamp der gevangenen te Groenepunt het volgende: „Wat moet daar geleden zyn in dat kamp te Groenepunt, in die dunne linnen tenten, in koude, regen en wind! De zoon van den be roemden Christiaan de Wet zit daar ook ge vangen. Pas wau een predikant, die de gevang genen bezoeken mocht, in hef bezit gekomen van hef portret van den heidhaftigen vader of hy lief hef aan den zoon zien ook om na te gaan, of deze veraeh hier geïmporteerde foto een goede geiykenie had. Onbeschryfeiyk was de ontroering van den zoon, een knaap van misschien veertien jaren. „Myn vader? myn vader 1" gilde by, terwyi hjj beide armen naar bet portret opbief.Aeh, myn lieve vaderl'j En hy huilde als ecu wanhopige. Da Hamib. Nackr» herinnert flut Bismarck reeds iu 1893 een verhuizing der Boeren naar het Duitsehe gebied voorstond. De Boeren, zoo meende hy, waren voor de Daitaohe be langen minder gevaariyk dan de Engelsohe ondersemese, en daarom wan b| voor een aan sluiting tusschen de Boeren en het Duitsehe element. Er zyn meer dingen die Bismferck goed heeft gezien b.v. dat de Duitsehe kroonprins nooit met een Engelecfee prinses had moeten trouwen. HANDELSBERICHTEN. «S-raammarkteffi enz;3 Vlissingen, 28 Sept. Boter f 1.20 d f 1.30. Bieren f 4.20 per 104 Btukn. Ambobdam, 28 Sept. Lyuolie f 36%. Raap olie f 33% a contant. „De vacantia so toch een prettige tyd niet waar, Max?" zei de grysaard, hehagelijk in zijn hoekje duikend. „Niet dat ik mij be klaag of dat het werk mij zwaar valt volstrekt niet." - „Yacanfie is altp prettig en gy hebt ook verdiend", zei Max. „Gy hebt lang genoeg gewerkt.',' „Nog niet lang genoeg, mijn jongen. Men moet zijne krachten tof hef laatste toe gebruiken, moet den staat, zijn vaderland, zoo lang dienen als men kan, niet op zijae lau weren willen rusten. Eu de hoofdzaak is dat ik nog kan." Hij richtte zich vol fierheid op. ,Gij hadt de examens eens moeten booren, Max. Ik weet zelf niet hoe het kwam, maar alles ging als van een leien dakje- Het was een pleizier om aan te hooren." „Zoo, zoo vader,'' zei Max eu keek naar den anderen kant, „ja, daar heb ik al van gehoord. Maar juist daarom waarom zoudt gy u nog langer kwellen Hellmuth zag sfja zoon verbaasd aan. „Gjj vergeet zeker dat ik over vier maanden vyftig jaar dienst heb. Welnu, vyf tig jaar wil ik mijn plicht doen, en niet op bet laatste oogenblik wegloopen. Kyk, Max, ik wil het u wel bekennen het valt my dikwyio zwaar. Ik ben niet jong meer en mijne krachten nemen af. Maar voor tien jaar, toen uw goede moeder stierf en het leven niet veel waarde meer voor my had word niet boos, myn jongen, sy was myn beter ik toen diende ik myn ontslag in. Maar men liet my niet gaan. „Een nauwgezet, plioht- matig man, zooals gy zyt, mynheer Hellmuth, is nog lang onontyeeriyk ?o°r den Staat", zei ss» 5# Ws!ü eps Bm esse» waren vochtig geworden. „Ziet ge, Max, toen heb ik m| voorgenomen om het vol te houden tot myn laatste» ademtocht. Wat doet het er toe, of hef m| een beetje moeiiyk valt „On ontbeerlijk l" heeft zgae excellentie de miniofer van onderwijs en eeredienst gezegd Hy hield op en staarde voor zioh uit. Hy was den draad sper gedachten kwyt. Max kuchte en streek met zyn zakdoek over zyu voorhoofd en oogen. „Dat wan vóór tien jaar, vader,'; zei hy aarzelend. -— „Wat was vóór tien jaar?" vroeg de oude man en zag hulpeloos om zich heen. „Niets, niets, vader!" Het bloed steeg Max naar het hoofd het was alsof hy zou stikkenmaar eensklaps helderde het gelaat van den grysaard weer op en hy zei op zachten, vertrouwelijke» toon s nee» groot geluk wacht my nog hier op aarde, Max, als God my zoo lang in hst leven laaf Myn vyftigj&rig jubilé. Dat komt zelden voor, heel zelden. Zie je, daarop verheug ik my ala een kind op zyn Keratboom. Daarna wil ik gaarne sterven, als ik dat maar beleefd heb. Dat had myn goede vrouw nog moeten zien hoe haar oudje eeu medaille kreeg, ja Max, een medaille." Zyue oude handen grepen bevend die van zijn zoon, Max drukte ze snel on sprong op. „Ja vader, dat zou moeder veel genoegen gedaan hebben. Ik moet Guste nog even spreken, ik kom dadeiyk terug vader", zei by ademloos, {Wordt vmolgd.)

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 3